De snuifdoos van de Keizer PANDA EN DE MEESTEMDETECTIVE De teerling is geworpen Oost en West vonden elkaar in Brits-Indië Kerkelijk Leven Radio-programma Grondherziening in Britse zóne BEZIT TOT 150 H.A. BEPERKT. Ook de Britse zone staat nu voor een hervorming van het bodembezit. Het ontwerp, dat daartoe door de plaats vervangende militaire gouverneur, ge neraal Robertson, is voorgelegd, wil het bodembezit tot 150 hectare beperken. In geval de slechte gesteldheid van de bodem dat wenselijk zou maken, kan een andere maatstaf worden aangeno men namelijk een grondwaarde van 200.000 Reichsmark als maximum. Het bezit van overheid, coöperaties, kerken en instellingen van weldadigheid valt buiten het plan. Al het overige bezit, dat boven de aangelegde maatstaf uit gaat. zal evenwel onder nieuwe eige naars worden verdeeld. Het uitvoeren van de hervorming zal -gelegd worden in handen van landcom- missies. De onteigeningen zullen niet beperkt blijven tot de bodem, doch ook gebouwen, levende have en 'inventaris omvatten. Daarbij krijgt de eigenaar de garantie, dat hij zoveel inventaris mag behouden, als hij voor de bewerking'van het hem gelaten land nodig heeft. Ook wordt hem de keuze gelaten, welk deel van zijn grond hij het liefst afstaat. De onteigening zal tegen schadevergoeding geschieden en dus volgens geheel an der beginsel worden doorgevoerd als in Oost-Duitsland, waar bij de onteigening van het grootgrondbezit generlei sprake van vergoeding is geweest. General Robertson heeft er bij het indienen van het ontwerp geen twijfel over laten bestaan, dat de Britse auto riteiten spoedige uitvoering wensen. Daarbii zal men zich laten leiden door het beginsel, dat de hervorming zodanig moet worden uitgevoerd, dat de produc tie er niet door geschaad wordt, een eis, die in de huidige critieke voedsel- omstandigheden maar al te begrijpelijk is. Om dit te bereiken is in het ontwerp bepaald, dat, de landcommissies de ont eigende gronden terstond in cultuur zullen nemen, in afwachting van de nadere regeling der verdeling. Het is de bedoeling dat de vrijkomende gron den in pacht voor drie laren worden uitgegeven. Deze pachttijd geldt voor de pachter als proeftijd, daarna kan hij als koper optreden. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Nadat de commissie voor het Oosten rijkse vredesverdrag die reeds meer dan een maand te Wenen bijeen is, weder om een dag vergeefse besprekingen had gevoerd, heeft Sir George Rendell. de Britse afgevaardigde, verklaard: „Wij moeten deze vicieuze cirkel zeer spoedig verbreken". Men veronderstelt, dat de Britse delegatie het plan heeft het ge hele vraagstuk op geheel nieuwe wijze te benaderen indien men niet In c\e on middellijke toekomst uit de impasse ge raakt. Intussen zijn Britse. Franse en Amerikaanse deskundigen onafhankelijk van elkaar actief bezig met het. verza melen van feiten betreffende het bezit van Nazi's in Oostenrijk. Uit Palestina. De Palestijnse regering heeft de com missie van onderzoek der VN inzake Pa lestina. bij de opening van haar enque- tes. gisteren feitelijke en statistische ge gevens voorgelegd. De bijeenkomst was besloten. De feiten en cijfers hadden be trekking op zaken als: het bestuur van het gebied, de verdeling van zijn bevol king. lonen en werkgelegenheid, de le vensstandaard enz. Een woordvoerder van de regering zeide. dat er een gesloten bijeenkomst was gehouden om redenen van „veilig heid". daar regerings-ambtenaren phy- siek gevaar konden lopen. „Wij zijn niet klaar voor openbare bijeenkomsten" van de commissie van onderzoek", zo ver klaarde hy. Een Britse krijgsraad te Jeruzalem heeft heden vijf Joden 6chuldig bevon den aan het gebruik van vuurwapenen en het bezit van explosieven bij de aan slag op de gevangenis van Acre op 4 Mei. Drie van de vijf zijn tot de strop veroordeeld. De andere twee werdens'er- oordqeld tot 15 jaar gevangenisstraf. In kringen van het Joodse comité van nationale bevrijding bevestigt men dat er voor 1 Augustus a.s. een Joodse re- gêring in ballingschap zal worden ge vormd. Bepaalde leden van deze rege ring zouden haar ondergronds in Pale stina zelf vertegenwoordigen, met name de ministers van defensie, repatriëring en binnenlandse zaken. STAKINGEN IN HET LUIKSE. Hedenmorgen is in de metaal- en mijn-industrie in het Luikse een om vangrijke staking uitgebroken. Men vreest, dat de staking zich tot andere takken,van industrie zal uitbreiden. Kath. arbeiders in Utrecht bijeen REDE VAN DE HEER A. C. DE BRUYN De voorzitter van de Kath, Arbeiders beweging, de heer A. C. 'de Bruyn. hield ter inleiding van de Bondsvergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een rede. waarin hij verklaarde, dat .in het le kwartaal het ledental van de Bond weer toegenomen is tot 8,518. w.o. vooral veel jongeren. De beweging marcheert thans naar de 300.000. Met bewondering voor de grootheid van visie hebben wij aldus de heer De Bruyn kennis genomen van het plan der Ver. Staten om op ruime schaal door middel, van schenkingen van dol- larbëdragen het economisch ontredderde Europa op de been te helpen. Maar ook al wordt öns land de helpende hand toe gestoken toch zullen wij op eigen kracht ons land moeten opbouwen- Het belangrijkste middel om elders te kunnen kopen blijft toch export. De oorlog heeft nog andere ernstige gevolgen voor ons gehad. De scheep vaart levert belangrijk minder op dan voor de oorlog cn Indië kost ons f. 3.000.000 per dag plus het productie verlies van circa 100.000 arbeidskrach ten. Is het wonder dat onze staats schuld is gestegen tot ruim 25 milliard gulden? In geen geval is de toestand echter hopeloos. Wij zullen ook thans de grote moeilijkheden overwinnen. Het Ned. volk in al zijn geledingen is zedelijk verplicht de regering te steu nen bij het volbrengen van haar moei lijke taak De spanning tussen lonen en prijzen is. naar sprekers mening, juist voor de lagere en laagste inkomens nog steeds .ontoelaatbaar groot. De genomen rege ringsmaatregelen geven géén waarborg, dat deze spanning wordt opgeheven, daarvoor zijn wij te veel afhankelijk van het buitenland. Spr. betrerde het. dat het College van Rijksbemiddelaars onbevredigend is samengesteld en te traag werkt, de din gen soms te klein ziet en daardoor te peuteri gafdoet. Er wordt niet altijd re kening gehouden met de adviezen van de Stichting van de Arbeid. Van werkgevers en anderen mag ver wacht worden, dat zy geen cent meer voor de producten zullen vragen, dan moreel verantwoord is. Moge onze gezamenlijke krachtsin spanning God welgevallig en ons land tot heil zijn. zo eindigde de heer De Bruyn. Wallace wil conferentie van Truman met Stalin HIJ DREIGT MET EEN DERDE PARTIJ. Henry Wallace, de voormalige vice- president der V. Sheeft in een te Washington gehouden redevoering er bij president Truman en Marshall op aangedrongen om Stalin en Molotof op een conferentie te Berlijn uit te nodi gen Hij stelde deze conferentie voor als eerste stap in de richting van een politiek, die tot doel heeft om het be reiken van overeenkomst tussen Ame rika en de Sovjet-Unie voorrang te ver lenen boven de vredesregelingen met Duitsland en Oostenrijk Wallace spoorde de Amerikaanse re gering aan om aan de V. N een volle dig verbod van internationale wapen handel voor te stellen om de huidige breuk in de onderhandelingen over een overeenkomst inzake de atoomenergie te helen. Verder riep hij de democra tische party op om dé leiding te nemen van een actie om de Amerikaanse mu nitie-industrieën te nationaliseren, zo dat men geen voordeel kan hebben van het vervullen van zijn vaderlandse plicht om het land te verdedigen. Ten slotte dreigde Wallace met de oprichting van een nieuwe partij, indien de beide be staande partijen voortgaan op de hui dige weg, diet tot oorlog en depressie leidt en met zelfmoord gelijk staat, ook al zou déze nieuwe partij het volgend jaar geen kans op succes bij de presi dentverkiezingen hebben. Wallace verklaarde nog, dat de V. S. de markten van het socialistische Europa en van de Sovjet-Unie nodig zullen hebben, indien zij een economi sche depressie willen voorkomen. Economische samenWerking in Europa. OVEREENSTEMMING TUSSEN BELGIE, LUXEMBURG EN NEDERLAND. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft aan de correspondent van Reuter meegedeeld, dat België, Nederland en Luxemburg het eens zijn geworden over een gemeenschap pelijke politiek in verband met Gene raal Marshall's beroep inzake econo mische samenwerking in Europa. De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van de vorming van de economische unie- „Be nelux", aldus Reuter welke nota aan de Minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Marshall, zal worden overge maakt. CONGRES BEROEPSVERVOER TE UTRECHT. De Nederlandse beroepsvervoerders zullen op 4 en 5 Juli e.k. in Utrecht te zamen komen voor het beroepsvervoer- congres 1947. Het doel Is o.a. de duizenden werkers in de autotransportbedrijven tezamen te brengen en hun een inzicht te ge ven in de ontwikkeling van het ver- voersapparaat voor de naaste toekomst. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het pre sidentschap aanvaard van het gevorm de ere-comité. Het vonnis tegen Winterhulp-Pieck" bevestigd. Na een urenlang pleidooi van mr. C. H. Telders, die wilde aantonen, dat de van. Directeur-Generaal van Winterhulp Nederland, Carel Pieck, bij het aanvaarden van deze functie en het uitoefenen daarvan niet het oogmerk heeft gehad de vyand te dienen, concludeerde de Procureur- Fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag tot verwer ping van het beroep van Pieck. Hy vorderde bevestiging van het vonnis van het Bijzonder gerechtshor te Den Haag: n.L acht jaar gevange nisstraf met aftrek van tijd in voor arrest doorgebracht. De procureur-fiscaal wilde aanne men. dat Pieck geen N.SB.-er tijdens de Duitse bezetting is geweest en mo gelijk zich als goed vaderlander ver dienstelijk heeft willen maken, zij het dan op zeer eigengereide manier Hij heeft zich echter in 1940 aangeboden voor een leidende functie van een in stelling, die op last voor de Duitsers werd gecreëerd. Prof. Langemeyer ver wierp het betoog van de verdediger, dat de politiek van Pieck niet los van de politiek der toenmalige secretaris- sen-generaa] kan worden gezien. Pieck verkeerde niet in omstandigheden, die hem dwongen op enigerlei wijze met de Duitsers samen te werken. Hij bood zich vrijwillig aan en verklaarde zelf pro-Duits en nationaal-socialist te zijn, ook al had hij in 1939 na een spion- nage-affaire voor de NBB. bedankt. De Bijz. Raad van Cassatie zalop 14 Juli uitspraak doen. Droevig lot dossiers Ministerie Buitenlandse Zaken NA DUITSE ROOF ALLE VERBRAND. Toen na de bevrijding de regering haar gebouwen in 'sGravenhage weer betrok, bleek de ministers, dat o.m. alle belangrijke documenten, die vóór Mei 1940 in de archieven van het Ned. Mi nisterie van Bult. Zaken aanwezig wa ren. door de Duitsers waren verduis terd. Twee jaar lang hebben de auto riteiten naspeuringen naar deze archie ven verricht, zonder echter enig spoor te vinden. Thans' kan gemeld worden, dat geen dezer belangrijke documenten nog te ruggevonden kan worden. Ze zijn in vlammen opgegaan in het pand Fürst Bismarckstrasse 2, Berlijn, dat in de nacht van 22 op 23 November 1943 tot de grond toe afbrandde. Het is het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, dat deze ontdekking deed. HET TELEGRAMVERKEER MET DUITSLAND. Het aantal kantoren, waarmede tele grafisch verkeer mogelijk wordt en welke behoren tot de Brits-Amerikaan se bezettingszóne van* Duitsland is met ingang van 16 Juni belangrijk uit gebreid. De P.T. en T. kantoren kun nen ter zake nadere inlichtingen ver strekken. De telegrammen worden rechtstreeks naar Duitsland óverge- bi^cht. (Van onze Londense correspondent) Zo heeft dan het Brits-Indische dra ma zijn voorlopige ontknoping gevon den. Vierhonderd millioen mensen, een vijfde deel der wereldbevolking, doen thans hun intrede in de moderne ge schiedenis. waarop zij tot dusver slechts indirect hun invloed konden doen gel den. „Oost Is Oost en West is West en nooit zullen beide elkander ontmoeten" zijn de woorden van de grote Engelse dichter Ruydyard Kipling, die in dat zelfde Indië zoveel inspiratie vond. In tussen heeft deze ontmoeting plaats ge vonden. Een kleine honderd jaar heb ben de twee meest uiteenlopende vol ken. het Engelse en het Indische, elkaar leren kennen en waarderen, alle mis verstanden ten spijt. De fouten, welke door de Britten gemaakt zijn, worden over het algemeen grif door hen erkend. Het „verdeel en heers" vormde ja renlang een pijnlijke realiteit. Bloedige onderdrukking van opstanden, zoals te Amritsar in 1918, vergiftigde de verhou dingen. De zout/belasting vormde een diepe grief En zo was er meer. Doch het grote feit bleef, dat de aanwezig heid van de Engelsen, die oorspronkelijk reeds in de 17e eeuw als kooplieden naar Indië kwamen nadat ze door de Ne derlanders uit de Oost-Indische spece- rijenhandel waren verdreven uiter mate heilzaam gewerkt heeft op de bin nenlandse toestanden. In dit reusach tige, sprookjesachtige land. dat door de voortdurende binnenstroming van vreemde volkeren nooit tot rust sóheen te komen, waren de Engelsen van meet af de igrote stabiliserende factor. Zy ga ven het land de eenheid, welke het op geen andere wijze kon bereiken. Nu komt de proef op de som, n.L of deze eenheid diep genoeg geworteld is om deze verscheidenheid van volksgroepen een zelfstandig voortbestaan te verze keren. MINSTREELS BEZINGEN DE EENDRACHT. Zeker de kloof tussen Oost en West is nog enorm. In vele opzichten liggen deze primitieve mensenmassa's eeuwen achter by het Westen. Fantastisch groot, is nog het aantal analfabeten, dat op 229 millioen de totale bevolking be draagt 400 millioen geschat wordt. Het klinkt dan ock aandoenlijk, intlien men verneemt, dat de gezamenlijke op roep van Gandhi en Jinnah om de con flicten voortaan op vreedzame wyze te beslechten, op muziek is gezet en door H.M. de Koningin ontving Interparlementaire Unie. De deelnemers aan de conferentie der Interparlementaire Unie. Nederland, België en Luxemburg, zfjii gistermiddag door H.M. de Koningin op paleis 'tLoo ontvangen^ De 17 leden van de drie de legaties met aan het hoofd de voorzit ters, de heren Serrarens (Nederland), graaf Carton de Wiart (België) en Reu ter, voorzitter van de Kamer en oud minister van Luxemburg, werden door eerstgenoemde, die tevens voorzitter der conferentie is, aan de vorstin voorge steld. DE STAKING DER HAVENARBEIDERS. De by de EVC bedrijfsgroep transport, aangesloten Amsterdamse Havenarbei ders, werkzaam in de verschillende sa menwerkende havenbedrtjvep, die in staking zyn gegaan, znllen vandaag hun standpunt bepalen. De staking omvat een vrij aanzienlijk deel van de Am sterdamse havenbedrijven. In slechts enkele ligt het werk overigens geheel stil. ^lede doordat zich geen enkele ongeregeldheid heeft voorgedaan, be merkt meil in de havens nauwelijks, dat er een conflict gaande is. NEDERLANDS JAMBOREE CONTINGENT SAMENGESTELD. Het Nederlandse contingent, dat in Augustus aan de zesde Wereld-Jambo ree zal deelnemen, staat onder leiding van mr. W- C. Roest van Limburg, Hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders. Plaatsvervanger ls de oud hoofdcommissaris der Katholieke Ver kenners, mr. René Hoeppener. die te vens de leider is van het Katholieke contingent. Het contingent, dat in ver band met de deviezenmoeilijkheden te ruggebracht is tot 650, is in 18 groepen verdeeld. middel van twee groepen minstreels een volke kond wordt gedaanSchril is de tegenstelling tussen de intense ar moede der boeren en arbeiders en de legendarische rijkdom der Maharadja,h's in de Vazalstaten. Machteloos stond men tot nu toe tegenover de periodiek weder kerende hongersnood, die steeds tien duizenden levens vernietigde. Het ontbreken van een moderne basis voor een samenleving, die vaak nauwe lijks boven het animale uitkomt, brengt een geestesgesteldheid met zich mede. die zich als regel in moord en brand stichting uit. Alleen in de grote centra kon het Engelse regiem bijdragen tot een wezenlijke ontwikkeling. De ana chronistische kaste-verhouding der con servatieve Hindoes oorspronkelijk een succesvol verweermiddel tegen de in dringers en hun overige maatschap pelijke opvattingen, werkten uitermate remmend, evenals de traagheid der Mo hammedanen. Beide groepen bezitten echter vooruitstrevende elementen, die de mentaliteit van gt'ote lagen hebben gewyzigd. Indien men er in slaagt, het wan trouwen tegenover de voormalige kolo niale mogendheid weg te nemen, zal het voortgezette contact tusse.n Oost en West in steeds grotere mate zijn vruch ten afwerpen. Ongetwijfeld zal het mysterieuze Oosten, waartoe Colunïbus zich al aangetrokken voelde (hij zag Amerika voor Indië aan) op de ver beeldingskraoht van het Westen blijven werken. Vele denkers dragen als Gandhi de overtuiging, dat het Oosten een bood schap heeft te brengen aan de gehele wereld, die het met zijn spirituele krachten bevrijden wil van zyn materia lisme. Of deze pretentie een vorm is hoogmoed of onbewuste agressiviteit, zal de toekomst moeten leren. De In dische philosofle en godsdiensten, hoe- vele universele elementen ze ook mogen bevatten, vormen een wereld op zich zelf. Ook de kloof tussen Mohamme danen en Hindoes is zeer groot. De laatsten vereren b v. de koe als een hei lig dier, terwijl de Mohammedanen, die als monotheïsten de Hindoes als afgo dendienaars beschouwen, de koe als of ferdier gebruiken. De Mohammedanen zeggen, dat de Islam de ware demo cratie is. Hindoes op hun beurt mogen van de „onreine" Mohammedanen geen water of voedsel aannemen. Gemengde huwelijken zyn uit den boze. In vele gevallen werken Moslems en Hindoes echter uitstekend samen. De oorzaak van -vele botsingen ligt meer op econo misch terrein, doordat de algemeene le- vensstandaard zeer laag ls. Economisch is het land maar ten dele ontwikkeld. De Engelsen, die in veel opzichten uit stekend werk deden, beleggen er thans minder kapitaal dan b-v*. in Argentinië. De nieuwe status van het land wordt algemeen beschouwd als voorwaarde voor een grootse ontwikkeling. Britten en Hindoes hebben alles gedaan om de eenheid te bewaren, hoewel zij zich ten slotte moesten neerleggen by de eis tot verdeling van de Mohammedanen, dié met hun 90 millioen zielen niet als minderheid wensen te leven. Uit eco nomisch oogpunt maakt het dit alles veel gecompliceerder. Men had echter geen keus. omdat de burgeroorlog al be gonnen was en alles dreigde in een te storten. De fanatieke volksmassa's trek ken zich weinig van Gandhi's geweld loosheid aan. Reeds uit een oogpunt van binnenlands beleid vormt de toekomst van het voormalige Brits-Indië een vraagteken.' Het politieke en economi sche program van de Congresparty b-v. is niet bekend. Het enige wat vast staat is, dat Indië een grootscheepse industri alisatie wacht. Engeland en ongetwijfeld ook Amerika zullen de leveranciers zijn, ook va.n verbruiksgoederen. dienaar men verwacht, in toenemende mate zullen worden gevraagd. Ook het ontwikke lingspeil zal zonder twijfel worden op gevoerd. zodat de verwachting is. dat Indië als laatkomer in de historie ten slotte ee.n gelijkwaardige partner in de zich ontplooiende samenwerking tussen de volkeren zal worden. HET SOCIALISME VAN GANDni EN NEIIROE. De Indische leiders zullen moeten to nen of zij over constructieve capacitei ten beschikken. Nehroe, Gandhi's naaste medewerker en opvolger, genoot ziin op voeding in het beroemde Engelse in ternaat te Harrow en aan de Univer siteit van Cambridge. Hij noemt zich zelf socialist, doch in socialistische krin gen staat men sceptisch tegenover zijn /"FEUILLETON" ^door JOHN DICKSON CARR 61) ..Hij zag er erg glazig uit", vertelde Eve. „en ik dacht, dat hy gedronken had- Hij had het blijkbaar erg met zich zelf te kwaad en het scheelde niet veel of hij was in tranen uitgebarsten. Ik had Ned nog nooit, tevoren zo gezien. Maar gedronken had hij niet". „Neen", zei Dermot. ,,Hy had jiyst- iemand gedood. Een man van het leven beroven, een ipoord beramen dat was iets wat. zelfs voor zijn kalme zelfverze kerdheid teveel was. Hy had Villa Bon- heur verlaten, was naar de Boulevard du Casino geslopen, had daar een paar mi nuten rondgeslenterd en was toen te ruggekeerd naar de villa aan de over kant alsof hij de straat, nu voor het eerst betrad. Hij was volkomen gereed om zijn alibi voor te bereiden". „Maar daar trekken wij ons niets van aan. Wij nemen alleen de feiten, zoals die zich aan ons voordoen. Hij drong bij u de kanier binnen. Hy begon over de familie Lawes te praten en over de oude heer. die recht tegenover uw slaap kamerraam moest zitten. Ten slotte, na dat hy u in een staat van hevige op winding had gebraéht, trok hij het gor dijn opzy en keek naar buiten. U draai de het licht uit. Ziezo; Herhaal nu woor- delyk. wat u gedurende de volgende min. hebt gezegd". Eve sloot haar ogen. ..Ik zei: „Is Maurice Lawes nog op?" En Ned zei: „Ja. hy zit er nog. Maar hij Iet nergens op. Hij heeft een vergroot- i glas in zijn hand en hij kijkt naar een I of ander ding. dat op een snuifdoos lykt Wacht even!" Ik vroeg: „Wat is er?" Toen zei Ned: „Er is iemand bij hem. Maar ik kan niet zien. wie het Ls". Ik zei: „Toby waarschijnlijk. Ned At- wood. wil je nu van dat raam vandaan komen?" Zij haalde diep adem. De herinnering aan die schemerige, benauwd-warme slaapkamer in de stille, zoele nacht was bijna teveel voor haar. Eve opende haar ogen. „Dat is alles", voegde zij er aan toe. „Maar hebt u zelf op enig moment uit het raam gekeken?" drong Dermot aan. „Neen". „Precies. U geloofde hem op zijn woord". Dermot wendde zich tot de an deren. Het onverwachte in dit alles, dat als een donderslag uit heldere hemel komt, is dat wat Atwood beweerde ge zien te hebben. Als hij inderdaad al iets zag dan zag hij niet meer dan een klein voorwerp dat. op een horloge leek nog wel van de overkant van d estraat! Toch aarzelde hy geen ogenblik om het „een ding, dat op een snuifdoos lijkt" te noemen. En daar maakte het slimme heerschap ten slotte zijn fout. Hij kon onmogelijk weten, dat het een snuifdoos was. Hy kón het absoluut niet geweten hebben, behalve wanneer er een huive ringwekkende verklaring was, voor het feit. dat, hij het wist. Maar let nu op. wat hi) dadelijk daar na doet Ogenblikkelijk begint hij er Eye van te overtuigen, dat zy samen met hem uit 't raam heef't gekeken dat zij Sir Mau rice nog levend gezien heeft en wel met een vergrootglas in zijn hand terwijl de schaduw van de dood reeds over hem viel. Atwood bereikte dit doel zuiver door suggestie. Hy doet dat herhaaldelijk, zo als u zult zien. als Eve u vertelt wat zij mij verteld heeft. Het wordt steeds weer herhaald: „Herinner je je. wat wij za gen?)' En nu is deze vrouw bijzonder ge voelig voor suggestieve kracht, zoals een collega van my haar eens gezegd heeft en zoals ik zelf heb kunnen opmerken. Haar zenuwen zijn ontspannen: zij is in staat om alles te zien wat haar ge suggereerd wordt. En dan, ajs dat beeld goed in haar verbeelding is geprent, worden de gordijnen opzy geschoven en hij laat haar het lUk van Sir Maurice zien". „Toen werd ik als het ware wakker", zei Eve- „De hele opzet van zyn doen was om £ve er van te overtuigen, dat zij iets ge zien had. wat zij in werkelijkheid hele maal niet had gezien: dat wil zeggen: Sir Maurice, nog levend, terwijl Ned At wood bij haar in de kamer was. Atwood was de moordenaar En dit was zijn plan tot in de finesses En het zou geslaagd zijn, op één ding na. Hy overtuigde haar inderdaad- zy geloofde in ernst, dat zij Sir Maurice nog levend in zijn studeerkamer had zien zitten, zo als zij hem zovele andere avonden in dezelfde houding had zien zitten. Dit vertelde zij aan Goron by haar eerste verklaring waar ik bij was. Als die snuifdoos een gewone snuifdoos was ge weest. en er ook als een snuifdoos had uitgezien, zou het keurige plannetje van deze bijzondere intelligente jongeman volkomen gelukt zijn en zou hy er mooi 60) „Ziezo' sprak de grote detecti ve. „Het werk gaat beginnen! Wees op Uw hoede. Panda! Volg mij op de voet!" Hij opende de d.eur van de vrachtauto en trad naar buiten. „Handen omhoog!" riep een schorre stem. „Beweeg Je niet. dikke! En die kleine ool^daar! Kom uit de wagen en laat je vastbinden!" Het was de motor rijder die zo onvriendeiyk praatte. „Hoe durf je!!" riep de heer Snuf- kens. „Hoe kom je hier, schurk! Hoe weet je hoe wist je, dat wy in de vrachtauto zaten? Het lykt wel, of je ons hebt staan opwachten!" „Ik weet alles goede vriend!" zei de motorrijder. ,,Ik steel niet alleen radia- tordoppen, als je dat soms da'cht! Bindt de sukkels, mannen! Brengt ze naar binnen en sluit ze op!" Zo gebeurde het. ondanks dat de de tective dreigde en schreeuwde.... tussen uitgekomen zijn". Dermot dacht na. zyn elleboog op de leuning van zijn stoel en zyn kin in zyn hand, „Dr. Kinross", zei Janice bedeesd, „dat is heel erg knap". „Knap? Waarachtig, hy was knap. Die vent kende de geschiedenis der misdaad op zijn duimpje. Hij was er als de kip pen by om het geval Sir William Russel te citeren, dat iedereen dadeiyk gedacht moet hebben „Neen, ik bedoel, dat het knap is zo als u dat ontrafeld hebt". Dermot lachte. Hij was meestal niet erg trots op zichzelf en zijn lach had een zekere wrangheid, die aandeed als een bittere medicyn. „Dat? Iedereen had dat kunnen ont rafelen Er zyn nu eenmaal een bepaald soort vrouwen, die geschapen schijnen te zyn om het slachtoffer te worden van zulk soort ellendelingen. Nu ziet u, hoeveel tegenstrydigheden er waren die ons in verwarring brach ten. Ten eerste kwam Toby Lawes met zyn bruine handschoenen er bij. Hy kwam a4sof hy geroepen was. Atwood was verbaasd en verrukt tegelykertijd als Eve tenminste zyn gedrag trouw aan my heeft beschreven. Het was de laat ste toets van werkelijkheid die ontbrak en die hem volkomen veilig stelde- U begrypt. nu wel. wat het eind van het spelletje zou zyn? Hy is nooit van plan geweest om in her openbaar by de zaak betrokken te worden voor zover hij er iets aan doen kon. Hij moest zoveel I mogeiyk uit de weg biyven. Zó. opper- vlakkig, was er niets, waardoor men contact zou zoeken tussen hem en Sir Maurice. Hoe minder daarover werd ge zegd hoe beter het was. Maar voor het geval er Iets mis mocht lopen, was zyn alibi kant en klaar; het behoefde alles maar gehaald te worden uit een vrouw. die daartoe eigenlyk niet bereid was, maar over wie hy zich verbeeldde een absoluut overwicht te hebben. En het alibi zou te overtuigender zijn. omdat het haar niet tot eer strekken zou". ..Dat was natuurlijk de reden, waar om hij later, toen hij ln het hotel in elkaar zakte, dat, verhaal deed over een aanryding met. een auto. Hy was hele maal niet van plan over de zaak te spre ken. tenzy hij er toe gedwongen zou I worden. En hy veronderstelde geen i ogenblik, dat hy ernstig gewond was- (Wordt vervolgd). I .ertuiging. In het verleden heeft hij vaak opportunistisc-h gehandeld. Eens richtte hy zich naar de Sovjet-Unie, doch thans sohynt hy zich op Amerika te oriënteren. Bovendien zeggen zyn critici, dat zijn socialisme niet te vere nigen ls met de in wezen mystiek- middeleeuwse opvattingen van Gandhi. Nehroe's rol in de oorlog was uiterst twijfelachtig, toen zyn nationalisme groter bleek te zijn dan zijn socialisme en hij afzydigheid bepleitte in de hoop, dat Engeland het niet zou overleven. Hoewel niet gelovende, dat de Japan ners Indië zelfstandigheid zouden schen ken, achtte hij verzet nutteloos en stond hy welwillend tegenover de anti-Britse sabotage-actie in 1942. Desniettemin streden twee millioen Brits-Indiërs aan de zyde der geallieerden. Het blijft naast het feit, dat men niet weet. wat men aan de Indische leiders heëft, vooralsnog de vraag, of men iets kan bereiken met 't Westerse schabloon der parlementaire democratie in het grotendeels nog feodale en autocrati sche Indië. De aangekondigde politieke reorganisatie is niets meer dan een be gin. In hoeverre het juist is. dat bui tenlands-politieke invloeden en strate gische overwegingen een rol hebben ge speeld bij de totstandkoming van de jongste voorstellen, die de Indiërs zo gunstig mogelijk willen stemmen, dient te worden afgewacht. Hoe het ook zy, het historisch besluit is gevallen. De draagwydte, ook voor Nederland, is van enorme afmetingen. Dat het plan voorlopig alle partijen, van Gandhi tot. Churchill, tevredenstelt is zeker een unicum. Het is een bewijs te meer van het Britse talent tot het bereiken van een compromis. De teerling is geworpen. Zal de Indi sche eenheid, zy het laugs een omweg, toch nog gehandhaafd kunnen worden? Of zal het veelbelovende Brits-Indië een tweede Balkan worden? Zo lang de En gelsen een oogje in het zeil blijven hou den, zal, naar men hoopt, dit laatste kunnen worden voorkomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Marken F. H. v. cl. Wind, cand. te Woerden; te Wanswerd (toez.) A. de Zeeuw te Wllnis. Bedankt, voor Rijk (Haarlemmermeer) J. den Hartogh te Langweer. Aangenomen naar Hindeloopen H. Alteni te Garmer- wolde. Geret. Kerken Beroepen te Buiten post (vac P. v. Til) A. Brink te BUJa; to 's-Gravenhage-Oost (vac. A. G. Barkey Wolf) D. Roest te Hoogeveen; te Vrooms- hoop (vac. J H. Broek Roelofs) O. Bouw man te Nyverdal. Aangenomen naar Baarn (2e precl.pl.) J. c. Seegers te Beekbergen, die bedankte voor Helpman en voor Deventer (vac. H. Mxilder). Geref, kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Uithulzermeeden W. W. J. v. Oene te Oud-Loosdreoht; voor Zuldhonn G. A. Hoekstra te Bedum. Geref. Gemeenten Beroepen te Moer- •kapelle Ohr, v. Dam, cand. te Gouda. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 18 JUNI. Katwijk aan Zee*— Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds. P. V. d. Bijl. Geref. Gem. (Re misestraat) lYi uur cand. Van Dam, van Rotterdam, Intern, conferentie van Bijbelgenoot schappen Van 18—23 Juni wordt ln hotel Birkhoven bij Amersfoort een con ferentie gehouden van de „United Bible Societies". Deze internationale federatie der samenwerkende Bijbelgenootschappen, kwam ln 1946 op een conferentie te El- finsward (Engelayd) tot stand. In vrywel alle landen der wereld, maar ln het bij zonder Indië, welke tijdens de oorlog be zet zyn geweest, heerst een groot gebrek aan bijbels. Vertegenwoordigers uit 17 verschillende landen nemen aan deze byeenkomst deel. Maandagavond werd tydens een persconfe rentie door dr, H. c. Rutgers, alg. secr. van het Ned. Bijbelgenootschap uiteengezet met welke vragen men zloh ln de komende dagen zal bezig houden. Dit zal dan ln de eerste plaats zijn na te gaan hoe te voorzien m het grote gebrek aan bijbels, dat er heerst. Sir Gilbert Hogg van het Schotse Bij belgenootschap legde een verklaring af, waarby hij er met nadruk op wees; dat deze conferentie lnzoverre verschilt' van de meeste, die gehouden worden, dat men zich hier niet behoeft bezie te houden met het lossen van allerlei geschillen, maar dat men van het begin af aan één ls in het dienen van liet-zelfde doel. Men wil de mensheid dienen door de bijbel onder haar te verspreiden en hieraan wenst men zich zonder reserve en ln volkomen een heid te geven. En dit houdt niet ln, dat nu in de allereerste plaats dé bijbel bulten het eigen land „onder de heidenen" wordt bekend gemaakt, maar men wil vooral ook hen bereiken, die dicht bil huls van de bybel vervreemd zyn geraakt. In October van dit jaar zal er hier te lande een Internationale conferentie worden gehou den, die zloh vooral zal bezig houden met /VOOR WOENSDAG 18 JUNL Hilversum I (301 M.) VARA 7.00." nieuws, 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbljtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.16: de roden roepen; 8.18; vrolijke klanken; 8 50: voor de hulsvrouw; 9.00; orkestwerken van UJitsch Tsjaikowskl; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. M. C. van WlJho; VARA 10.20: voor de vrouw; 10.35: gra- mofoonmuzlek: 11,45: fam berichten12.00 stafmuzlek A'damse politie; 12.30: kalen der; 12.35. stafmuzlek A'damse politie; 13.00: nieuws; 13,15: voor het platte land- 13 20. MUler Sextet; 13.45: Mills Brothers; 14.00: voor de vrouw, 1415: Domstad Strijkkwartet; 15.00: voor de Jeugd; 15.45: ziekenbezoek; 16.15: voor de Jeugd; 17.15: planoduo. 17.30: NVH. 17.35. Sllvestri kwartet; 18.00: nieuws; 18.15: mededelingen; 18.20: Hawaiian Or kest Gim Bordln; 18.30: Ned. strljdkr.- 19.00: Vlam kamp 1947; 19J5: Johaii Jong, orgel; VPRO 19.30: ons leven en ons geloof; .19.45: lezen la de bijbel; VARA 20 00: nieuws. 20.05: dingen van de dag; 20.15: opera „Don Juan van Mo zart- 2130: hoorspel „Opstand der die ren"; 22.15: Ramblers; 22.45: reportage voetbalkampioenschap; 23X10: nieuws; 23.15: Jean Antonlettl, plano- 23.25— 24.00: rustige avondklanken. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.16: ochtendgymnastiek7 30: N beroemde hymus door het St. Margarets Westminster Choir. 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15. W. Weyland. or gel- 8.30: werken van Bach en Handel; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: pol berichten- 9.5Q: werken van Belglshce componisten; 10.30: morgendienst, o.l.v ds. G. Meynen; 11.00: sopraan en plano11.30: Continen tal Quintet- 12.15: gewijde muzelk- 13.00: nieuws; 13.1-5: Kamerorkest: 14 00: Amatl Trio; 14 30: riddersporen en pioenen- 14.50: Metropole Orkest. 15.30: koorzang' 15.50; Janny v ferine, clavecimbel; 16.20: kinderstemmen; 16.45: voor de schoolgaande Jeugd; 1730; Hawaiian- klanken. 17.45: Rijk Overzee; 18.00 Jonge harten; 18.15: orkest Fred Hartley; 18.20: vacantletips; 18.30: J Blom over veran deringen in de politieke wereldkaart sinds 1914- 19.00: nieuws; 19.15: het nieuws uit Indië. 19.30: actueel geluld; 19.45: gramofoonmuziek: 20,00: nieuws; 20.05: openluchtsamonkomst sportpark Hilversum door Interkerkelijke Evangeli satie-Comité; 21.15: deel IV Schubert- Cyclus- 21.50: Sydney Forch potpourri; 22 00: vrij en biy ln een Weens pro gramma; 22.30: nieuws: 22 45: avondover denking; 23.00—24.00: avondconcert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2