Nieuwe Sovjet-voorstellen over de atoom-energie Sturen Engelsen op compromis aan? De snuifdoos van de Keizer J PANDA EN DETECTIVE Toestand in Indië wordt critiek Republiek mobiliseert baar hulptroepen Amerikaanse nota over Hongarije Wat er in Indië gebeurt Noodregeling Ouderdomsvoorziening 1 October in werking By Kon. B. van 11 Juni is bepaald, dat de wet „Noodregeling Ouderdoms voorziening" per 1 October a.s. in wer king zal treden. Op deze datum zullen de eerste uitkeringen aan de daarvoor in aanmerking komende ouden van dagen plaats vinden. Een populaire uiteenzetting van de werking dezer wet zal hedenavond om 7.45 uur over de zender Hilversum I wor den uitgezonden in de radiorubriek „De Regeringsvoorlichtingsdienstantwoord". Mongoolse aanval op China. MET HULP VAN RUSSISCHE VLIEGTUIGEN. Het leger van Buiten-Mongollë is on der dekking van Sovjet-vliegtuigen reeds 300 km. doorgedrongen op Chinees gebied, in de provincie Sinkian. In Februari van dit jaar werden reeds incidenten gemeld, doch het gelukte de Chinese regering toen de gevechten te localiseren. en het verder verloop van de diplomatieke stappen hangt thans af van de mogelijkheid, of het dit de Chi nese regering weer lukt. Ofschoon de in vasie beperkt blijft tot één Mongoolse divisie en vier Russische vliegtuigen, wijst men er op, dat te Sinkian slechts een klein Chinees garnizoen aanwezig is. Militaire deskundigen zijn van mening, dat het. meer in de bedoeling van de Mongolen zou liggen Sinkian los te ma ken van de rest van China dan zich te mengen in de Chinese burgeroorlog. Sinds het einde van de tweede wereld oorlog heeft Bulten-Mongolië zich langs diplomatieke kanalen losgemaakt van China en zich op grond van een volks stemming uitgeroepen tot onafhankelij ke Sovjetrepubliek. De radio-uitzending uit de Republikeinse hoofdstad, Djogjakarta, heeft bekend gemaakt, dat dc Indonesische Republiek de mobilisatie van zijn gewapende hulptroepen gelast heeft, teneinde „iedere eventualiteit het hoofd te kunnen bieden". Deze aankondiging maakt een einde aan de stilte, die gevolgd was op het overhandigen van de Republikeinse antwoordnota op de Nederlandse voorstellen voor een interimregering, die veertien dagen geleden werden aange boden. Betrouwbare waarnemers te Batavia geloven, dat Indonesië snel de cri- tfeke periode van haar nu 22 maanden oude strüd voor politieke onafhankelijk heid zal bereiken. Eist zij de hegomonie op? Een aantal verdedigingsmanoeuvres zijn bij Malang gehouden. Uit Neder landse bron wordt gemeld, dat de situa tie het front bij Soerabaja". dicht bij Modjokerto, slechter is geworden, terwijl Antara mededeelt, dat op 10 Juni de kustverdediging in de buurt van Banjoewangi een Nederlands oorlogs schip beschoten heeft, nadat er zich ge durende twee dagen niets had voorge daan. Het Republikeinse dagblad Merdeka" veronderstelt, dat het zeer waarschijn lijk is, dat de minister-president, Soe- tan Sjahrir, die zich op het ogenblik te Cheribon bevindt, een verzoek om in ternationale interventie zal indienen, wanneer de Commissie-Generaal het Republikeinse tegenmemorandum. waar over het oordeel in niet-officiële Neder landse kringen algemeen ongunstig is, zou verwerpen. Een blad in Djokjakarta voorspelt ..ernstige plaatselijke botsingen" als het memorandum niet zou worden aange nomen. ICnmt Wegtip voor rip V N dat de Angelsaksische machten eenvol- rvomt Kwesiie voor ae V ledig onderzoek instellen naar de sa- Dinsdagavond is een Amerikaanse nota inzake de recente gebeurtenissen in Hongarije verzonden aan luitenant- generaal Swiridof, de Sovjetrussische voorzitter van de geallieerde bestuurs daad voor Hongarije. Naar verluidt wordt in deze nota niet met zoveel woorden gezegd, dat de Verenigde Staten de Hongaarse kwestie voor de V. N. zullen brengen, doch ligt in de tekst wel opgesloten, dat deze procedure, indien nodig, toe gepast zal kunnen worden. Naar ver- der verluidt, wordt in dc nota protest aangetekend tegen de wijziging in de Hongaarse regering cn opheldering gevraagd over het aandeel van de zy- de der Sovjetrussische autoriteiten in het aftreden van Ferenc Nagy. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat afschriften van de r.ota zijn toegezon den aan de Hongaarse regering, de Brit se en die der Sovjet-Unie. Volgens het onder Amerikaanse con trole staande Weense avondblad „Wie ner Kurier" is de Hongaarse gezant te Wenen Laszlo Bartok. afgetreden en naar Zwitserland vertrokken. Het blad voegt er aan toe dat Bartok van zijn aftreden kennis gaf in een telegram van de volgende inhoud: ..Achttien maanden geleden werd ik. tezamen met vier andere diplomaten, door het Hon gaarse ministerie van Buitenlandse Za ken uit de ballingschap terug geroepen. Ik aanvaardde de uitnodiging met vreugde, in de hoop een vrij en waarlijk democratisch Hongarije te kunnen die nen. Thans zie ik mij in deze verwach ting teleurgesteld en ik moet handelen in overeenstemming met mijn geweten. Ik ga opnieuw in ballingschap, zoals ik voor 1943 deed. Nagy, de kortgeleden afgetreden pre mier van Hongarije, heeft in een te Londen ontvangen brief aan het Ho- gerhuislid lord van Sittavt verklaard, dat de Sovjet-Unie in Hongarije de bur gerlijke democratie omver wil werpen en het land geheel onder de macht der communisten wil brengen. Het is pre cies dezelfde methode, aldus Nagy. als van de Duitse nazi's, die op hun vijfde kolonne vertrouwden. Nagy stelt voor, menzwering in Hongarije, echter niet op Hongaarse bodem, doch te New York of Genève, waar de originele bewijs stukken heen gebracht zouden moeten worden. Nagy toont zich er in deze brief van overtuigd, dat de communis ten maandenlang de uitschakeling van leidende democraten hebben voorbe reid. In een exclusief interview aan United Press, zeide Nagy nog: Het verheugt mij buitengewoon, dat de wereld geen geloof schenkt aan de beschuldigingen die tegen mij en mijn partij zijn inge bracht, en welke beschuldigingen aan Bela Kovacs zijn afgeperst. Men hoort dagelijks van nieuwe arrestaties in Boe dapest. en dagelijks worden uit gear resteerde personen nieuwe beschuldi gingen geperst. Indien ik in Boedapest zou zijn, zou de wereld waarschijnlijk de zelfde beschuldigingen door mij uit horen spreken. Deze methode van „strijd" behoort ongetwijfelt tot de po litiek van communistische expansie, waarvan de algemene aanval is Inge zet. Na de mislukking van de conferen tie van Moskou konden zulke acties natuurlijk verwacht worden. Lord Pakenham, de Britse minister, verantwoordelijk voor Duitsland en Oostenrijk, heeft in het Hogerhuis ont huld. dat de regering der Sovjet-Unie de Britse regering er van heeft beschul digd zich te hebben gemenged in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije. Deze beschuldiging werd door Molotof geuit, in antwoord op het Britse ver zoek om inlichtingen over de politieke gebeurtenissen in Hongarije. Pakenham verklaarde, dat hij de gelegenheid wil de benutten om „deze beschuldiging in het openbaar van de hand te wijzen". De Britse ambassadeur te Moskou had instructie gekregen de kwestie der Hon gaarse regeringswisselingen met Molo tof te bespreken en een uiteenzetting verzocht ten einde op de hoogte te wor den gesteld van de feiten. Tevens werd een uiteenzetting van de politiek der Sovjets verzocht. Molotof wilde klaar blijkelijk ons rechtstreeks verzoek om inlichtingen niet inwilligen, en heeft geantwoord met de beschuldiging dat de Britse regering zelf zich gemengd heeft in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije, aldus Pakenham. Bij de behandeling van de eigenlijke tegenvoorstellen in de Republikeinse antwoord-nota heeft de woordvoerder van de Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia voor de radio ojn. verklaard, dat de Republiek in feite alle macht aan zich trekt. Zij doet dit op grond van pretenties, welke stuk voor stuk in de praktijk nog bevestiging moeten vin den. aangezien zij tot op heden juist door die praktijk in alle opzichten wor den gelogenstraft. Volgens het te Bataria verschij nende Nederlandse blad „Nieuwsgier" is de situatie nimmer zo critiek ge weest en het blad voegt er aan toe: „Dc situatie schijnt rich nog in on gunstiger richting te ontwikkelen". Het „Dagblad" is van mening, dat de Republiek de Javaanse hegemonie over öe Indonesische Archipel voorstaat en gaat dan verder .alles hangt af van de houding van Den Haag. Men zal moei lijk kunnen aannemen, dat de Neder landse regering zich nogmaals lenen zal voor heropening van de onderhandelin gen, welke de ellende in Indonesië heb ben doen uitgroeien tot schrikwekkende verhoudingen". In een commentaar van Radio-Ba- tavia werd eveneens met nadruk ver klaard, dat de Republiek de hegemo nie over Indonesië voor zich opeist. De Republikeinse dagbladen verwach ten. dat een ingrijpen van het Neder landse leger op handen is. Commissie-Generaal te Batavia. GÉÉN VERKLARINGEN VÓÓR MAANDAG. De leden van de Commissie-Generaal prof. W. Schermerhorn en M. van Polh zijn heden te Batavia aangekomen- Een woordvoerder van de C-G. deel de mede, dat van de zijde der com missie géén verklaringen te verwach ten waren voor de kabinetszitting van Maandag a.s. te Den Haag. De C.-G. hoopt vóór Maandag a.s. haar advies betreffende de Republikeinse ant woord-nota aan de Ned. regering te hebben uitgebracht. Gisteren hebben de leden van de C.- G. de nacht doorgebracht bij Michael Wright, de plaatsvervanger van Lord Killearn. te Singapore, waar zij infor mele besprekingen voerden. Lord Killearn is momenteel afwezig. PetkoFs arrestatie REACTIE IN DE V. S. EN ENGELAND. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de arrestatie van Nikolai Petkof, leider van de oppositie in Bulgarije, verklaard, dat, indien Petkof voor de rechterstoel verschijnt,het huidige Bulgaarse regiem naar het idee van vele Bulgaren en zeker van alle vrij heidslievende volkeren bulken Bulgarije voor de rechterstoel zal verschijnen. De V. S. gevoelen een diepe sympathie voor Petkof. omdat hij openlijk gestre den heeft voor het invoeren en voort bestaan van de burgerlijke vrijheden in zijn eigen land. Het ministerie herin nert in dit verband aan de verklaring van Jalta over het bevrijde Europa en het Bulgaarse wapenstilstands- en vre desverdrag, dat vrijheid van de mens in Bulgarije waarborgde. Op 7 Juni hebben de huidige poli tieke vertegenwoordigers van de V. S. in Bulgarije de minister-president per soonlijk gevraagd om de redenen op te geven voor het opheffen van de parle mentaire onschendbaarheid van Petkof, De eerste minister was van oordeel.dat interventie van andere landen de ver denking zou wekken, dat Petkof ondergrondse betrekkingen onderhield met het buitenland, en zeide dat hij alleen in Bulgarije zou berecht worden. Het Amerikaanse ministerie protesteert tegen ditinschuiven van revolutionarie beweegredenen voor een poging tot het nakomen van 'een te Jalta door de Sov jet-Unie. Engeland en de V. S. op zich genomen taak. Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in het Lager huis in antwoord op gestelde vragen verklaard, dat de arrestatie van de Bulgaarse oppositieleider Petkof, vol gend op het verbod van de twee enig.' overgebleven Bulgaarse oppositie-bladen en andere maatregelen, waardoor de tegenstanders van de Bulgaarse rege ring van vrijheid van handelen beroofd werden, bij de Britse regering ernstige bezorgdheid had doen rijzen. Einde rantsoenering in de Verenigde Staten. De Amerikaanse huisvrouwen kun nen vandaag hun distributiebescheiden aan de kant doen: het laatste distri butie-artikel, suiker, is van de bon. In November 1945 waren de andere levensmiddelen reeds vrij gegeven. WEER EEN GRIEKSE KLACHT. De secretaris-generaal der VN., Trygve Lie, heeft een nota ontvangen van de Grieksche regering, waarin wordt verklaard, dat de Griekse bevolking van het Noordelijk gebied van Epirus (Zuid-Albanië), door mishandeling van de zijde der Albanezen en uithongering met uitroeiing binnen 12 maanden wordt bedreigd". Terwijl het vorig jaar, aldus de Griekse nota. gemiddeld 10 personen uit Albanië de wijk namen naar Griekenland, komen thans onge veer 50 vluchtelingen per dag Grieken land binnen. VLIEGTUIGONGELUK IN BRAZILIË. Een vliegtuig van de Argentijnse luchtlijn is gisteravond te Natal in Brazilië neergestort. Drie leden der be manning en twee passagiers vonden de dood en dertien passagiers werden licht gewond. Het toestel was op weg van Buenos Aires naar Londen. Bij het opstijgen vloog het tegen een telegraafpaal en brak in tweeën. Enige tegemoetkoming Sovjet-Rusland heeft aan de VN een nieuw voorstel ten aanzien van de in ternationale controle op de atoomenergie voorgelegd. Het door Gromyko ter tafel gebrachte nieuwe voorstel omvat de volgende pun ten: 1. Er zal een strikt internationale con trole worden ingesteld betreffende zowel het delven van atomische grondstoffen als de productie van atomisch materiaal en atoomenergie. 2 Er moet worden ingesteld, in het kader van de veiligheidsraad, een „inter nationale controle-commissie". 3. De internationale controle—commis sie zal de beschikking krijgen over eigen inspectieorganen en samengesteld wor den uit de huidige leden van de commis sie voor de atoom-energie, met interna tionaal personeel. 4. De commissie zal periodiek inspectie houden bij delving van grondstoffen en productie van atomisch materiaal en het recht hebben om de bestaande voorraden van atomisch materiaal te controleren. Voorts zou de commissie zich moeten bezig houden met: verzamelen van fei ten over delving en productie: het doen van speciale onderzoekingen in geval van overtredingen: het doen van aanbevelin gen aan de regeringen terzake van kwes ties van productie en opslag. Alle sta ten zouden het onbeperkte recht moeten hebben tot het doen van onderzoekingen voor vreedzame aanwending van de atoomenergie. De internationale controle-commissie moet ook eigen laboratoria ter beschik king krijgen om haar op de hoogte te kunnen houden van de laatste vindingen Een van de voornaamste taken der commissie zou bestaan in het verzekeren van een brede uitwisseling van inlichtin gen over atoomenergie onder de volke ren- Volgens deskundigen op atoomgebied gaat het nieuwe plan veel verder dan de oorspronkelijke Sovjetrussische voor stellen inzake inspectie, maar is het nog ver verwijderd van de zienswijze der Amerikaanse regering. De Amerikaanse zienswijze is toch, dat het internationaal bureau voor de atoom energie het recht moet hebben in alle landen de atoomproductie te leiden en ten uitvoer te brengen. De meerderheid der afgevaardigden in de commissie voor de atoomenergie sluit zich bij deze ziens wijze aan. Een tweede punt. waarin het Sovjet russische plan veel van de Amerikaanse zienswijze verschilt, ligt in het voorstel om het internationale controlebureau volkomen onder controle van de veilig heidsraad te stellen waar het veto van de grote mogendheden kan worden toe gepast! Trygve Lie: geen oorlog! Trygve Lie. secretaris-generaal der V.N., heeft in een toespraak tot de ver eniging voor de VN te Winnipeg (Cana da) verklaard, dat er practisch geen kans op oorlog is, „Ik vraag u te gelo ven. dat geen enkele verantwoordelijke regering in de gehele wereld van me ning is, dat er ook maar iets door een nieuwe oorlog kan worden gewonnen". Onenigheid binnen de VN moet men verwachten zolang er verschillen tussen de grote mogendheden bestaan. Arabieren boycotten V.N.-commissie Het Arabische hoge comité in Palesti na heeft een order doen uitgaan, strekkende tot boycot van de commis sie van onderzoek voor Palestina van de V. N. door alle Palestijnse Ara bieren. Het is aan alle Arabieren in Palesti na. journalisten inbegrepen, verboden voor de commissie te verschijnen of schriftelijk te getuigen. Er is echter verzocht om niet onheus of onbeleefd tegenover leden van de commissie of haar staf te zijn. Mosje Sjertok, hoofd van de afdeling van het Joods bureau te Washington, heeft aan journalisten medegedeeld.dat het Joods bureau, wanneer het het standpunt der Zionisten aan de specia le commissie van onderzoek der V. N. kenbaar maakt, zal vragen om de stichting van een Joodse staat in Pa lestina en afschaffing van de politiek, zoals neergelegd in het Engelse witboek van 1939, waarbij de Joodse immigratie wordt beperkt. Het Joodse bureau is „onverzoenlijk" gekant tegen elk plan voor een binatio- nale staat in Palestina. Hopen op vermijding van geweld. U.P. meldt uit Batavia, dat goed in gelichte kringen van mening zijn, dat de Engelsen pogen om in Indonesië de rol van bemiddelaar tussen de Re publikeinen en de Nederlanders te spelen. Zij wijzen er op dat Vrijdag j.l„ ter wijl het Republikeinse kabinet bezig was het antwoord op de Ned. nota op te stellen de Britse consul-generaal K. Mitcheson en zijn plaatsvervanger Ed ward Lamber een haastige vlucht naar Djogja maakten, dezelfde middag weer naar Batavia terugkerend. In een officiële verklaring zeiden de Engelsen, dat zij president Soekarno ge lukwensen met zijn verjaardag over brachten. Zaterdag ging de Britse voorlichtings officier Colin Maclaren per vliegtuig naar Singapore, ogenschijnlijk om zijn vrouw te ontmoeten Het verluidde ech ter. dat mevrouw Maclaren pas 16 Juni in Singapore verwacht werd. Een woordvoerder liet doorschemeren, dat Mitcheson en Lambert aan het Re publikeinse kabinet een serie voorstel len overlegden en ook hun goede dien sten aanboden bij het opstellen van het Indonesische antwoord op de Neder-, landse nota. waarbij zij wezen op de practische punten van de nota. Men neemt te Batavia aan dat Mac laren in Singapore rapport ging uit brengen aan Michael Wright, de plaats vervanger van Lord Killearn. Men meent, dat de Engelsen, door te pogen de partijen tot een compromis te brengen, hopen het eventueel ge bruiken van geweld van welke zijde dan ook te vermijden en de Indonesi sche hulpbronnen voor de wereld te openen. In dit verband wijzen wij er op. dat de Britse minister van Buitenlandse Za ken Ernest Bevin. onlangs in een rede voering op het partij-congres te Mar gate naar voren bracht, dat Engeland hoopte dat het Indonesisch probleem vreedzaam geregeld zou worden Men zal zich herinneren dat Bevin zijn rede voering uitsprak twee dagen nadat de Ned. nota aan de Republikeinen was overhandigd. /^FEUILLETON" \,aoOT JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 57) Het ding maakt een herrie als twintig muziekdozen bij elkaar, omdat het mid den in de nacht was en doodstil, terwijl ik daar ipet het halssnoer in mijn hand stond- Ik keek om mij heen, maar de arme oude heer bewoog nog steeds niet". Toby slikte weer manmoedig iets door. „Daarom ging ik dichter naar hem toe, om naar hem te kijken. U weet wat ik ontdekte. Ik deed het grote midden licht aan. om zekerheid te hebben, maar er was geen twijfel mogelijk. Ik had het collier nog steeds in mijn hand. Zo moet het gekomen zijn dat er wat bloed op het snoer is gekomen, hoewel ik geen bloed op mijn handschoenen heb gekre gen. De oude heer zat er zo' rustig bij, alsof hij sliep, behalve dat zijn -schedel ingeslagen was. En al die tijd speelde de muziekdoos maar j,John Grown's Body" „Ik moest haar stil zetten. Ik liep vlug terug, raapte de doos op en zette haar weer op haar plaats In de vitrine. Maar op dat moment besefte ik. dat ik nu de halssnoeren niet. meer kon verwisselen. Dit was iets waar de politie bij moest ko men. Ik dacht, dat een inbreker het had gedaan. Maar als ik Prue een collier gaf. dat honderdduizend francs waard was en de politie zoud -aar achter komen en een imitatie in de vitrine ontdekken Toen raakte ik helemaal de kluts kwijt Wie zou het niet gedaan hebben? Ik keek rond en zag dat er een pook tus sen de andere haardijzers hing. Ik ging er heen en nam het ding op. Er zat bloed en haar aan- Ik hing het weer in de standaard. Toen wist ik er geen raad meer op. Het enige, waaraan ik kon den ken was dat ik moest zorgen, dat ik weg kwam. Ik wilde het collier terug leggen in de kast. maar het gleed van de pluchen stander af. waar tegen het was opgehangen (en die rechtop stond, zoals u zich herinneren zult) en viel on der de kast, waar ik het liet liggen. Maar ik had nog net tegenwoordigheid van geest genoeg om het. middenlicht uit te draalen. voor ik de kamer verliet. Het leek me niet meer dan behoorlijk". Zijn stem stierf weg. Het kantoor van de rechter van in structie leek vol boze schimmen. Dermot Kinross die op de rand van Monsieur Vautours lessenaar zat. bestu deerde Toby met een uitdrukking opzijn gezicht die het midden hield tussen cy nisme en bewondering- „Heeft u dit nooit tegen iemand an ders verteld?",vroeg hij. „Neen". „Waarom niet?" „Omdat. omdat het misschien ver keerd uitgelegd zou zijn. Niemand zou mijn beweegredenen hebben begrepen". „Dat zal wel. Denkt u. dat men u be ter begrepen zou hebben dan Eve Neill, toen zij haar uiteenzetting gaf? Hoe kunt u dan eigenlijk verwachten, dat wij iets geloven van wat u zegt?" „Hou op!", verzocht. Toby. ..Hoemoest ik weten, dat iemand' alles gezien zou hebben door dat ellendige raam aan de overkant va nde straat?" Hij keek naar Eve. „Toen eerst heeft Eve zelf gezwo ren. dat zij niets gezien heeft. Ik roep u allen tot getuige, dat zij het gezegd heeft. Ik heb nog nooit iets over die bruine handschoenen gehoord vóór gis teravond". „Toch hebt u ons nooit verteld over die escapade van u. zelfs niet terwijl het van zo'n grote betekenis zou zijn geweest om te bewijzen, dat uw verloofde on schuldig was". Toby keek verward. „Dat begrijp ik niet". „Niet? Luister dan eens. Onmiddellijk nadat u met haar had getelefoneerd om één uur. bent u toch naar boven gegaan en hebt u uw vader daar dood aange troffen?" „Ja". „Dus dan moet zij. als zij hem gedood heeft, dat vóór één uur gedaan hebben! En om één uur dus toen zij daarmee klaar was was zij weer terug in haar kamer om met u te praten?" „Ja". „Zij heeft de moord begaan en is om één uur weer thuis. Hoe is het dan mo gelijk, dat zij voor de tweede maal het huis uitgegaan is en pas om half twee thuis gekomen met vers bloed op haar kleren?" Toby opende zijn mond maar sloot hem weer. „Neen. dat klopt niet. dat ziet u wel", protesteerde Dermot met bedrieglijke kalmte. „Tweemaal zoiets is te veel. Die hele door Yvette beschreven scène van de verschrikte moordenares, die om half twee het huis in komt sluipen na haar misdaad begaan te hebben, die de voor deur opent en er „erg ontdaan" uitziet, en die zich dan haast om de bloedvlek ken weg te wassen —neen.neen! Dat is te veel van het goede! U wilt ons toch niet wijsmaken, dat zij weer de deur uit gegaan is om een tweede moord te be drijven. toen Sir Maurice al een half uur dood was? Want u zult het toch met mij eens zijn. dat zij, na het vermoorden van haar eerste slachtoffer, thuis gekomen moet zijn om zich wat op te knappen voor zij opnieuw het huis verliet?" Dermot zat met zijn armen over elkaar rustig op de rand van de lessenaar. 56). Panda en de detective hadden er geen van beiden aan gedacht, dat het tegenwoordig niet zo gemakkelijk is om de grens over te komen. Toen de vrachtauot piepend en knarsend bij het douane-huisje stil stond versche nen onmiddellijk een paar beambtes, die de deuren open gooiden om de lading te onderzoeken. En het eerste wat ze zagen waren de verstekelingen. „Wie hebben we daar?" vroeg een van hen. ..Waar zijn jullie papieren?" „Chd-die ehdie hebben we vergeten!" zei de detective. „Maar w-we doen g-geen kwaad! We zijn g-geen smokkelaars, we rijden zo maar een beetje mee!" ,,Zo maar, hè?" snauwde de douane. „Dat zie ik! Kom er maar eens uit!" Panda klom achter de speurder aan naar buiten en toen zag hij tot zijn grote verbazing Jim Zondervan, de de tective bij de chauffeur staan. De chauf feur schrok, toen hij zag, dat hij on dergedoken passagiers iri zijn wagen had en Jim Zondervan trok verbaasd zijn wenkbrauwen op. „Bent u het met mij eens. Monsieur Vautour?" vroeg hij. Helena Lawes maakte zich los uit de greep van haar broer, die haar nog steeds in bedwang poogde te houden. „Ik begrijp niet. wat dat er allemaal mee te maken heeft", zei ze. „Het enige, waarin ik belang stel. is mijn zoon". „Nu, ik niet", bracht Janice onver wacht in het midden- „Als Toby met dat meisje in de Rue de la Harpe heeft om gegaan en hij heeft inderdaad gedaan wat hij zoeven allemaal heeft toegege ven. dan vind ik dat wij Eve op een smerige manier hebben behandeld". „Houd je kalm. Janice. Als Toby ge daan heeft zoals je zei..'.." „Moeder, hij geeft het toch zelf toe!" „Daar zal hij wel een goede reden voor hebben. Met alle respect voor Eve en ik zal heel blij zijn. als zü hier zonder •moeilijkheden uitkomt ten slotte zijn het mijn zaken niet. Dr. Kinross, heeft Toby de waarheid gesproken?" „O. ja", zei Dermot. „Dus heeft hij mijn arme Maurice niet gedood?" „Zeer zeker niet". Maar dan heeft iemand anders het toch gedaan", zei Oom Ben. Zijn ogen stonden strak. „Inderdaad, iemand anders heeft het gedaan" bevestigde Dermot. „Daar komt het op neer". Gedurende al hetgeen er voorgevallen was, was de enige, die niets gezegd had, Eve zelf geweest. Terwijl het witte licht van de vuurtoren door de kamer schoot, telkens verwrongen schaduwen van de aanwezigen op de muren toverend, als het ware een stille processie van scha duwbeelden had Eve naar de punten van haar schoenen zitten kijken. Slechts eenmaal, bij een bepaald gedeelte van de verklaring hield zij stevig de leuningen van haar stoel vast. alsof zij zich iets in het geheugen wilde roepen Er waren kringen onder haar ogen en zii had haar tanden in haar onderlip gezet. Nu keek zij op en ontmoette Dermot's blik. „Ik geloof, dat ik het mij nu herinner", zei ze, terwijl zij haar keel schraapte, „ik bedoel dat. wat u wilde, dat ik mij her inneren zou". „Ik ben u een verklaring schuldig. En ook een verontschuldiging". „Neen" zei Eve. „Nee. nee. nee! Ik be grijp nu waarom er moeilijkheden zijn ontstaan toen ik vandaag mijn verkla ring aflegde". „Als jullie mij nu eens laten uitspre ken". protesteerde Janice. „Ik begrijp het helemaal niet. Wat is nu het antwoord?" (Wordt vervolgd). DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE DER V.N. De ontwapeningscommissie der VN heeft opnieuw gepoogd tot een accoord te komen inzake het werkprogram. De Sovjet-afgevaardigde Gromyko. bleef er op aandringen, dat het pro gramma de volgende drie punten zal omvatten: 1. Verbod van atoomwapens. 2. Productiebeperking van de oorlogs industrie. 3. Telling van militaire bases en strijdkrachten, welke elk land buiten zijn eigen grenzen heeft. Engeland, de V. S.. Frankrijk en Chi na waren het echter niet eens met de strekking van het Sovjet-voorstel. Drama aan de grens ONVERLAAT SCHIET DOUANE- BEAMBTE DOOD. In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft zich nabij de Duitse grens te Siebengewald een drama met dodelijke afloop voorgedaan. Twee patrouillerende douanebeambten troffen bij de grens een man aan, die ze sommeerden halt te houden en zijn papieren te tonen. Nadat deze zijn papieren te voorschijn had ge haald trok hij een revolver en vuurde op beide beambten. De 25-jarige hulpcommies W. B. Scholten stortte zwaar getroffen ineen en overleed een half uur later. H(j bleek een schot door de longen gekre gen te hebben. De uniform van zijn collega werd op verschillende plaatsen doorschoten. Nochtans kwam deze er met een schampschot van af. De onverlaat is er in geslaagd met medeneming van zijn papieren over de Duitse grens te verdwijnen. Men ver moedt niet met een smokkelaar, maar eerder met een gevluchte S.S.-er te doen te hebben. Het slachtoffer was pas drie maanden gehuwd. Er werd terstond een onder zoek met speurhonden ingesteld, maar enig spoor heeft men tot dusverre niet gevonden. T ransit o-verkeer Nederland-Zwitserland. WORDT OVER AMSTERDAM EN ROTTERDAM GELEID. Naar de Haagse correspondent van Belga verneemt is tussen de Neder landse, Belgische. Franse en Zwitser se spoorwegen een overeenkomst tot stand gekomen, waarin besloten is het transito-verkeer naar Zwitserland via de Nederlandse havens Rotterdam en Amsterdam te leiden, waarbij deze beide havens een gelijke tonnage te te verwerken zullen krijgen. Deze overeenkomst zou Zondag a.s. ingaan. Radio-actie N.I.W.I.N. Toestellen naar Indië. De Niwin heeft besloten een radio actie in het leven te roepen ten be hoeve van de manschappen op afgele gen militaire buitenposten-. Ongeveer 300 toestelle zijn nnodig. Men doet een dringend 'beroep op alle plaatselijke co- mité's en op belangstellenden om zich garant te stellen voor een of meer ra dio-toestellen. Desgewenst worden de ap- raten voorzien van een plaatje, met naam en adres van de gever. Hierdoor kan een meer persoonlijk contact tussen schenker en ontvanger bewerkstelligd worden. ONDERZOEK VLIEGRAMP OP KASTRUP. De raad voor de Luchtvaart heeft be sloten een openbaar onderzoek in te stellen naar de vliegramp op het vlieg veld Kastrup bij Kopenhage, waarbij al le inzittenden om het leven kwamen. De behandeling zal plaats hebben op 7 Juli a.s.. er zullen drie deskundigen van de KLM worden gehoord, n.l. de heren Luymes. Fucks en Smirnoff. Britse oorlogsbodems te Rotterdam en Amsterdam. „MYNGS", ..DUNKIRK" EN „SIRIUS" BRENGEN VRIENDSCHAPSBEZOEK Gistermorgen zijn voor een vriend- schapsbezoek te Rotterdam aangeko men de Britse torpedojager „Myngs" en „Dunkirk". Zij staan onder commando van captain M. W. S. T- Leger Searls C. B. E., van de vierde flottllje torpe- dobootjagers. Captain Searls heeft in gezelschap van Lieut Commander J- Smallwood R. N. van de „Dunkirk" een bezoek gebracht aan de marine- en de legerautoriteiten te Rotterdam en aan het raadhuis. De 5450 ton metende Britse lichte kruiser H. Ms. „Sirius", die onder bevel staat van capt. G. O. C. Davles R. is gistermorgen de Amsterdamse haven binnengelopen. De oorlogsbodem, welke een formeel bezoek aan ons land brengt, blijft tot 16 Juni as. in Amsterdam en vertrekt dan naar Denemarken. De be manning bestaat uit 35 officieren en 450 manschappen. HET GEZANTSCHAP BIJ HET LUXEMBURGSE HOF. Bij K.B. is de zetel van HM/s ge zantschap bij het Luxemburgse hof van Brussel naar Luxemburg verplaatst. De ambassadeur te Brussel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, blijft tevens de functie van HM.'s ge zant te Luxemburg vervullen. De dagelijkse leiding "an het ge zantschap te Luxemburg is opgedra gen aan jhr. G. L. van der Maesen de Sombreff in de hoedanigheid van tij delijk zaakgelastigde.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2