De snuifdoos van de Keizer PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE Oos Distribiatiehodkje „Or«i»je" sloeg uit de koers De onfslagweigering aan Ned. Indische ambtenaren Wat er in Indië gebeurt Kartalegawa protesteert tegen maatregelen. OPDAT PASOENDAN HAAR WERKZAAMHEID KAN VERVULLEN Soeria Kartalegawa. de president van de Partai Rakjat Pasoendan, heeft een bekendmaking uitgegeven, waarin hij de spijt en de bezwaren van de Pasoen dan te kennen geeft inzake de Ned. be-' slissing ten aanzien van Buitenzorg, welke genomen is door het hoofd tij delijk bestuur te Batavia, alsmede te gen de maatregelen van het hoofd tij delijk bestuur Batavia, welke verbie den, dat een massabijeenkomst te Bui tenzorg gehouden wordt, en Batavia door de „Barisan Pasoendan" hoewel deze Barisan onbewapend is. betreden wordt. Kartalegawa zegt voorts, dat hij hoopt, dat deze besluiten tenietge daan zullen worden, omdat deze be tekenen het negeren van de vrije meningsuiting en het recht tot open bare bijeenkomsten. 'Tevens hoopt hij, dat herhalingen van dergelijke be sluiten niet meer zullen voorkomen, zodat de Pasoendan haar werkzaam heden kan vervullen op de wijze, welke door de partij als de bestd voor de Soendancse gemeenschap geacht wordt. Ook Bullit waarschuwt. ALLEEN KRACHT HOUDT SOVJETS TEGEN. William Bullit, voormalig ambassa deur der V. S. te Moskou, heeft tijdens een bijeenkomst in de universiteit van Georgetown verklaard, dat alleen de superieure militaire kracht der V. S. het rode leger verhinderde, geheel Europa te bezetten. „In Europa", aldus Bullit „weet ieder een. dat indien de resterende Europese democratiën zich niet aaneen kunnen sluiten, zij uiteindelijk een voor een door de Sovjet-Unie opgeslokt zullen worden. De regering der V. S. zou de volken van de democratische landen van Europa terstond hun vertrouwen en hoop kunnen terugschenken, Indien zij de Britse en Franse regeringen zou kunnen overreden om samen met deV. S. de vorming van een Europese fede ratie. waartoe alle landen met demo cratische regiems, met inbegrip vna de Duitse staten, zouden kunnen toetre den, tot stand te brengen. De Russische leiders wagen net momenteel niet oor log te voeren tegen ons of onze vrien den, omdat zij weten, dat de V. S. op het ogenblik veel sterker zijn dan de Sovjet-Unie en al haar bondgenoten. Wanneer zij echter ooit mochten den ken sterker te zijn. zullen zij tot de aan val overgaan. Slechts de superioriteit van ons luchtwapen en het bezit van atoombommen beletten Stalin om het rode leger bevel te geven, geheel Euro pa te bezetten". Vorderen Russen Duitse zeelieden? Het met Britse licentie verschijnende Duitse blad ,,Der Sozial-deraokrat" ver neemt uit Leipzig (Russische zone) dat voormalige Duitse zeelieden en spe cialisten van de Duitse vloot op het ogenblik worden gerequireerd voor de Russische handelsvloot. Het orgaan zegt, dat alle voormalige Duitse zeelieden en vlootspecialisten zich bij de Duitse politiebureaux in Leipzig moeten melden. „Er zijn beves tigde berichten", aldus dit blad „dat personen die zich bij de bureaux aan meldden, niet naar huis terugkeerden". (UP.). BON VOOR EEN EI. Donderdag a.s. zal in de bonnenlijst VQfir alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei aangewezen worden. In verband met de bevoorrading van de detaillisten zal hier en daar de aflevering van dit ei niet onmiddellijk, doch slechts ge durende de termijn van geldigheid van de bon kunnen plaats hebben. Lord Pakenham tot de Duitse jeugd. Lord Pakf-riham. de Britse minister, verantwoordelijk voor het bestuur van het bezette Duitse gebied, heeft te Her ford In een rede voor leiders van Dudtse Jeugdorganisaties verklaard, dat. er ln Engeland geen neiging bestaat de Jonge Duitsers verantwoordelijk te stellen voor wat ln het verleden is gebeurd en dat zij ..volkomen gelijk hadden met trots te zijn, dat zij Duitsers waren". ..Op de een of andere manier moeten wi) alle bitterheid en alle haat, die ln het verleden wellicht ls ontstaan, uit roeien. en langzamerhand de oorlog tot een slechte herinnering maken, die ten 6lotte verdwenen zal zijn"; aldus lord Pakenham. ..Het ls de taak van Jullie. Jonge men sen. om Iedere smet op de eer van Jullie volk uit te wissen. Jullie hebt het Duitse karakter gëerfd de moed en volharding ten overstaan van ontzaglllke moellllk- hedisn. waarvoor het Duitse volk ln de gehele wereld bekend staat. Ik kan u verzekeren dat mijn politiek die van de Britse reger.ng ls een politiek van hoop voor Duitsland". Referendum in Spanje. Te Madrid is thans officieel bekend gemaakt, dat over generaal Franco's wet op de opvolging, die Spanje tot een mo narchie zonder koning maakt een volks referendum zal worden gehóuden. Alle volwassenen boven de 21 jaar zullen ver plicht zijn hun stem uit te brengen. Als datum is vastgesteld Zondag 6 Juli. De opvolgingswet bepaalt, dat de re- gentschapsraad in geval van Franco's dood of onvermogen om verder te rege ren een lid van de Spaanse koninklijke familie kan aanwijzen om hem op te volgen- Het zal de eerste keer zijn dat generaal Franco het Spaanse volk raad pleegt sinds hij aan de macht kwam. Degenen, die geen volledige politieke rechten bezitten, waaronder begrepen de linksgezinden, die sedert de burgeroorlog tot gevangenisstraf veroordeeld zijn zul len van stemming worden uitgesloten. Het stemuitbrengen zal in het openbaar geschieden en fle stembureaux zullen voorgezeten worden door commissies van personen, die tot beroepsorganisaties be horen. zoals colleges van advocaten, of dokters en vakverenigingen. DE INTERNATIONALE SOCIALISTISCHE CONFERENTIE. De internationale socialistische confe rentie te Zuerich heeft met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan een Engels en Belgisch voorstel om een commissie te vormen tot onderzoek van de omstandigheden, waaronder een nieu we socialistische internationale zou kun nen worden gevormd. De 19 sociaal-de mocratische partijen, die op de confe rentie vertegenwoordigd zijn, zullen eik afgevaardigden voor de commissie zen den, die te Parijs zal zetelen. De internationale socialistische confe rentie te Zuerich is geëindigd, nadat zij unaniem het voorstel van de Griekse de legatie had aanvaard, om in een beroep op de V.N. de toepassing van een kal merende politiek van democratische pa cificatie in Griekenland te vragen. Te vens eiste de conferentie, dat de Griek se regering algemene amnestie zal af kondigen. De conferentie besloot de volgende vergadering in December in België te houden. Roemeense boerenpartij protesteert. TEGEN COMMUNISTISCHE TERREUR. In een door dé Roemeense nationale boerenpartij uitgegeven communiqué wordt „ten overstaan van de publieke opinie der wereld" geprotesteerd tegen „het. optreden van de regering, die zich staande houdt door de dictatuur van een minderheid, welke voortgaat het land communistisch te maken tegen de uit drukkelijke uitspraak van de volkswil Het communiqué verlangt toepas sing van artikel 3 van het vredesverdrag en nakoming van de bepalingen van Potsdam. Jalta en Moskou. Ten slotte wordt er in het communiqué op aange drongen. dat de „koning de volle uit oefening van zijn bevoegdheden gegeven zal worden door uitschakeling van de macht der huidige regering". Anderzijds wordt in het communiqué geprotesteerd tegen ae arrestaties, die „zonder ophou den doorgang vinden" en tegen de ter reurmethoden en vervolgingen van de regering". DE GASPERI VOOR HET PARLEMENT. Onder vele interrupties van de link se partijen heeft de nieuwe Italiaanse premier, de Gasperi. zijn regeringspro gram aan de Nationale Vergadering voorgelegd. De premier verklaarde, dat het groot ste gevaar, dat Italië thans bedreigt, inflatie is en hij deed opnieuw een be roep op de VB. om een lening van 200.000.000 dollar. De regering zal het 14-punten-pro- gram van de vorige regering ten uitvoer leggen, wat neerkomt op controle van beleggingen, beperkingen der produc tie van met-noodzakelijke goederen, on derdrukking van speculatie, prijsbe- heersing, vermindering van de openbare uitgaven en oplegging van nieuwe be lastingen. De Gasperi zeide, dat Italië dit jaar ruwe grondstoffen ter waarde van 430.000.000 dollar en voedsel ter waar de van 240.000.000 dollar moet impor teren. Hij bracht de vergadering onder ogen, dat zij spoedig over de ratificering van het vredesverdrag zal moeten stemmen en deelde ten slotte mee, dat Italië's verzoek om het lidmaatschap der V.N. thans te Lake Success in behandeling is. Socialisten en communisten gaan in oppositie. UIT PALESTINA. Twee Britse politie-agenten zijn door vier gewapende Joden ontvoerd, toen zij zich in een zwembad in het Joodse stadsgebied van Ramat Gan nabij Tel- Aviv bevonden. De militaire commandant van het gebied om Tel-Aviv heeft de burge meester doen weten, dat er ernstige maatregelen zullen worden genomen als de beide politie-agenten niet ongedeerd terugkeren. Uit Joodse bron wordt vernomen, dat alle Britse troepen en politie uit Tel- Aviv zijn geëvacueerd. De Joodse ondergrondse organisatie Haganah heeft een beroep op de ver zetslieden gedaan om de ontvoerde po litie-agenten vrij te laten. De hoge executieve der Palestijnse Arabieren heeft besloten voor 16 Juni a.s. een algemene Arabische staking in het gehele land uit te roepen. 16 Juni Is de dag. waarop de speciale commissie voor Palestina der V.N. haar werk zal beginnen. Twee Arabische sheiks werden door onbekenden doodgeschoten, nadat zij Tel Aviv hadden verlaten, waar zij land aan Joden hadden verkocht. EEN ZELDZAME VANGST. De „prik" of „negenoog". De heer H. J. van Brakel te Delft heeft in de provinciale vaart aldaar een „rivierprik" gevangen, een van de laagst ontwikkelde vissoorten die heden ten dage voorkomen, aldus meldt „Trouw". Van de zijde van de Botani sche Tuin bestond voor het dier grote belangstelling. Ook het Leidse museum en Artis zijn van deze zeldzame vangst ln kennis gesteld. De rivierprik is een aalachtige vis en draagt de officiële naam Petromyzon Fluviatilis. Het dier is ongeveer 60 cm. lang en komt hoofdzakelijk in de grote rivieren voor. Aan beide zijden van de kop bevinden zich in de huid zeven openingen, waarmede hij kleine zeedie ren naar zich toezuigt. De prik wordt dan ook wel negenoog genoemd, een naam die hij aan deze zeven extra „ogen" heeft te danken. MAXIMUMPRIJS VOOR MIE VASTGESTELD. De bestaande prijsregeling voor ver micelli en macaroni is thans aangevuld met een maximumprijs voor mie, welke voor de consument op f. 1.60 per kg. is bepaald. Slachtoffers konden niet gered worden. De Raad voor de Scheepvaart heeft onderzoek gedaan inzake het ongeval op de Oranje op 3 April jll. waarbij, by zwaar stormweer, drie leden van de bemanning door overkomende zee- en overboord sloegen en verdronken en de vierde stuurman ernstig ge wond raakte en kort daarop overleed- De kapitein, die was gaan rusten, hoorde van de eerste stuurman, dat de electrische stuurinrichting defect was. Het bleek, dat het schip uit de koers geslagen was en terwijl de stuurrichting stuurboord was. lag het schip naar bak boord uit de koers. De golven, die voor dien van achter het schip kwamen, zijn toen recht op de achterwell aangeko men waar de stewardes. mej. Broers zich. tegen de orders van de eerste stuurman in. bevond. Volgens getuige Kuipers, is zij toen door het overkomen de water van de been geslagen en moet vrijwel onmiddellijk het bewustzijn ver loren hebben. Want toen hij probeerde haar te redden, gaf zij geen teken van leven. Het lichaam van het meisje werd door het razende water van stuurboord naar bakboord heen en weer meege sleept en toen Kuipers geen kans zag om haar te redden zonder zelf in levens gevaar te komen, is hij weggegaan om hulp te halen. Toen hij terugkwam was het ongeluk inmiddels gebeurd en waren behalve mej. Broers nog twee leden van de be manning. die haar blijkbaar hebben wil len redden, eveneens overboord gesla gen. terwijl de vierde stuurman op dat moment juist op een brancard wegge dragen werd. De kapitein, die van dit alles niet op de hoogte was en het eerst later vernam, toen hy er in geslaagd was het schip recht op de golven te krij gen, heeft na overleg met zijn offi cieren besloten geen reddingspogingen in het werk te stellen, omdat dit bij zulk een hoge zee volgens de ka pitein was de golfhoogte wel 30 meter gevaren zou opleveren voor dc an dere leden van de bemanning en pas sagiers. De inspecteur-generaal achtte de aan gevoerde argumenten gebillijkt De Raad zal' later uitspraak doen. D-treinen niet verder dan Brussel. VERBINDING MET BAZEL VERBROKEN. Tengevolge van de spoorwegstaking in Frankrijk lopen de D-treinen uit Nederland van en naar Parijs tot na der order tot en van Brussel Zuid. Ook de internationale verbinding met Bazel, via Luik en Luxemburg, is ver broken. Deze trein loopt tot en van Lu xemburg. Reizigers, bestemd voor Bazel, wordt aangeraden via Duitsland te rei zen. Zij moeten voor het Duitse par cours in het. bezit zijn van een „mili tary entry permit or military transit permit". Belangrijke order der N.S. 80 CHASSIS-LOZE AUTOBUSSEN VOOR LANDWEGEN. De Ned. Spoorwegen hebben bij Van Doorne's aanhangwagenfabrie- ken (D.A.F.) te Eindhoven een order geplaatst voor de fabricage van 80 autobussen, welke geheel volgens ontwerp van de D.A.F.-technici ver vaardigd zullen worden in samenwer king met ingenieurs van de spoor wegen. Deze order beschouwt men bij de D.A.F. als een „aanloop-order", waar door de D.A.F. in staat wordt gesteld een geheel nieuwe industrie te ves tigen. De bus biedt plaats aan 42 per sonen. Onder de vloer is een horizoix- tale motor aangebracht. Het probleem van de constructie is in dit gevai op gelost door een zelfdragende carosse- rie, als het ware een samenbouw van chassis en carosserie. vervaardigd door de firma Verheui te Waddinxveen. Deskundigen zijn van mening, dat deze zelfdragende carosserie de passa giers een betere bescherming biedt en het comfort bij het- rijden verhoogt. De bussen worden speciaal gecon strueerd voor het verkeer over smalle landwegen. POLITIEK DER „VERSCHROEIDE AARDE" IN INDIË? Oproep namens „Nationaal Reveil". De heer Boelhouwer heeft namens „Nationaal Reveil" gisteravond voor de AVRO-zender een beroep gedaan op de bevolking om zich thans achter een krachtig optreden van de regering te stellen. Spr. wees op de zeer ernstige ontwikkeling in de Overzeese Gebieds delen. Op het territoir der Republiek zou den volgens hem fabrieken worden ver nield. wegen opgeblazen en voedselvoor raden dreigen te worden vernietigd. „Na tionaal Reveil" zond voorts een desbe treffend telegram aan de minister-pre sident- Alleen bij „werkelijk" gewetensconflict overplaatsing mogelijk. De minister van Binnenlandse Zaken heeft mede namens de minister van Overzeese Gebiedsdelen inzake het wei geren van ontslag aan Ned.-Indische ambtenaren, wegens het zich niet kun nen verenigen met het regeringsbeleid in Indië. o.m. geantwoord: Of een bepaalde beweegreden voor ontslagaanvrage bij toetsing aan het landsbelang al dan niet als een on voldoende motivering moet worden be schouwd, is mede afhankelijk van an dere factoren, welke van geval tot ge val kunnen variëren en daarom steeds afzonderlijk dienen te worden onder zocht en beoordeeld. Elk geval zal derhalve afzonderlijk onder de ogen moeten worden gezien, waarbij o.m. de door betrokkene bekle de functie niet buiten-beschouwing zal kunnen worden gelaten. Indien een ambtenaar ter motive ring van zijn ontslagaanvrage als be weegreden mocht aanvoeren, dat hij „zich in 's Rijks belang niet kan ver enigen met het regeringsbeleid en bo vendien het geloof mist in rechtsze- kere resultaten van dat beleid", zo zal de regering die motivering niott zonder meer kunnen aanmerken als een zich beroepen op een gewetens conflict. Mocht zich het geval voordoen, dat ambtenaren de Indische dienst wensen te verlaten uitsluitend op grond van de hierbedoelde algemene beweegreden en zich daarbij menen te moeten be roepen op een gewetensconflict, dan zal de regering hierin géén aanleiding kun nen vinden om te hunnen gunste een andere gedragslijn te volgen dan ten aanzien van ambtenaren, die om ande re redenen ontslag aanvragen. Uiteraard is het echter denkbaar, dat een ambtenaar zich in de dienst op een bepaald ogenblik geplaatst ziet voor een taak. waarvan de uitvoering hem stelt voor een gewetensconflict in de wezenlijke zin van het woord. Een zodanig gewetensconflict zal de regering weten te respecteren, door betrokkene gelegenheid te geven over te gaan in een andere hem passende overheidsfunctie in Indië. Is een dergelijke functie niet voor handen, dan bestaat in zulk een geval zeker geen bezwaar tegen een door hem gewenste overgang in overheidsfunctie hier te lande. Veelevering wordt weer verplicht. OPNIEUW STERKE VLEES- VERMINDERING IN HOTELS ENZ. Daar de aanvoer van slachtvee thans een dieptepunt heeft1 bereikt en de voorraad vlees in de koelhuizen is verbruikt, zijn voor enige tijd bijzon dere maatregelen nodig om het tijde lijk met 100 gr. tot 300 gT. in dc 14 dagen verlaagde vleesrantsoen te kunnen verschaffen. In opdracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zullen de Provinciale Voedselcom- missarissen namens het bedrijfschap voor vee en vlees, dat daartoe krachtens bestaande verordening de bevoegdheid bezit, ingaande 16 Juni 1947 de veehou ders wekelijks belasten met een ver plichte levering van vee. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, die deze maat regel slechts node neemt, aldus deelt het ministerie ons mede, verwacht de medewerking van de veehouders om het •mogelijk te maken de 'bevolking het zo bescheiden vleesrantsoen te kunnen blijven verstrekken. In voorbereiding is verder, afgezien van de reeds aangekondigde invoering van twee vleesloze dagen, een regeling tot sterke vermindering van het vlees verbruik in hotels, restaurants e.d. inrichtingen. BALLON LANDDE BIJ BOERTANGE. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling „Coevorden bouwt op" te Coevor- den is de luchtballon „Rambaldo" op gestegen. Ondanks het zeer ongunstige weer ondernamen de heer en mevr. Boesman met de heren Jacquet en De Vos de tocht. Met een snelheid van ruim 50 k.m. per uur dreef de Ram baldo naar de Duitse grens. Daar ver moed werd in Duitsland geen goede landingsplaats te zullen vónden is op het Oostelijkste plekje van ons land, nl. bij Boertange geland. De daling was niet gemakkelijk in verband met storm en thermiek. DE LUCHTTAXI KWAM TE HULP! En patiënte werd van pyn verlost. Een patiënte had dringendbehoefte aan een medicijn, welke niet in ons land maar wel in België verkrijgbaar was. Familieleden hum-den een lucht taxi en vlogen naar Brussel. Men reed daar diverse apotheken af, helaas zon der resultaat. De radio-omroep werd ingeschakeld, en zond een dringend be richt uit. Onmiddellijk werd van alle kanten getelefoneerd naar apotheken en dokoren, die'het gevraagde genees middel bezaten. Politie en douane had den het radiobericht echter ook ge hoord en kwamen onverwijld naar het vliegveld om de „smokkelaars" tot de orde to roepen. Gelukkig had men een doktersrecept, zodat de terugvlucht- zonder storingverliep. De patiënte, een Haarlemse, kon spoedig van haar pijnen worden verlost. Dank zij de luchttaxi! /"FEUILLETON' V.door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 55) HOOFDSTUK XIX. „Het is helemaal geen nieuw ver haal", vervolgde Dermot. „Hy heefteen vriendinnetje, genaamd Prue Latour, een zuster van de hulpvaardige Yvette. Mademoiselle Prue houdt erg van dure cadeautjes. Zij dreigde moeilijkheden in verschillende richtingen te veroor zaken. En zijn salaris is niet zo heel groot. Dat is 'de reden, waarom hij be sloot het collier van diamanten en tur kooizen uit de collectie van zijn vader te stelen". „Dat geloof ik niet", zei Helena, die hijgde en snikte tegelijk. Dermot dacht na. „Misschien is „stelen" niet de juiste uitdrukking. Hy was niet van plan iemand enig nadeel te berokkenen en dat zal hij ook wel willen vertellen als hij weer in staat is om te spreken. Hij was van plan er een imitatie collier voor in de plaats te leggen, zodat zijn vader het niet zou ontdekken. Dan kon hij het echte snoer zolang „lenen" om er Prue mee zoet te houden totdat hij haar met geld kon afkopen". Dermot ging terug naar het bureau van de rechter van instructie, waar hij de beide colliers opnam. „Hij heeft het imitatie snoer laten maken „Bij Paulier in de Rue de la Gloire", voltooide de prefect van politie. „Mon sieur Paulier is bereid hem aan te wij zen als de persoon, die hem de opdracht heeft gegeven". Toby zei niets. Zonder iemand aan te kijken, liep hij snel door het kantoor heen en weer. Monsieur Vautour, die dacht dat hij naar de deur wilde gaan, liet een waarschuwende kreet horen. Maar dit was Toby's bedoeling niet. Het enige wat hij verlangde was om zijn gezicht te verbergen.- in letterlijke en figuurlijke zin. Hij liep naar een kast toe, waarin inbrekerswerktuigen waren uitgestald en ging daar met zijn rug naar de anderen staan. „GisteravondDei-mot hield het halssnoer omhoog, „kwam deze imitatie uit Prue's naaimandje te voorschijn. Het leek mij de moeite waard om, vóór dat ik naar Londen vertrok, een /briefje te schrijven, waarin ik Monsieur Goron voorstelde het collier van Prue in han den zien te krijgen en na te gaan waar het vandaan kwam. Toby Lawes heeft het haar natuurlijk gegeven". „Nu, eerlijk gezegd", zei Eve Neill on verwacht. „verbaast dat mij niet" „Neen, Madame?" vroeg Monsieur Goron, „Neen, ik vroeg hem gisteravond of hy het haar gegeven had en dat ont kende hij. Maar hij wierp haar een eigenaardige blik toe, alsof hij wilde zeggen: „Je spreekt niet tegen wat ik zeg". Daar kon ik mij niet in vergis sen". Plotseling streek Eve met haar hand over haar ogen. Zij kreeg een kleur. „Prue is een practisch meisje. Toen hij haar vroeg, waar zij het van daan had, verraadde zij hem inderdaad niet en hield haar mond. Maar waarom gaf hij dat kind een imitatie collier?" „Omdat", antwoordde Dermot, „het niet nodig was haar het echte te geven". „Niet nodig?" „Neen. als Sir Maurice ei eens niet meer zou zijn, zo.u deze buitengewoon fijngevoelige jongeman dacht hij haar kunnen afbetalen uit zijn vaders erfenis". erfenis". Helena gaf een gilletje. Het gehele toneel voldeed in hoge mate aan het verlangen naar drama tiek van de heren Vautour en Goron, die bijna straalden van genoegen. Maar verder was niemand er mee ingenomen. Benjamin Philps stond op en ging ach ter zijn zuster's stoel staan, terwijl hij zijn handen op Heiena's schouders leg de om haar rustig te stemmen. Het leek nu wel alsof Dermot een zweep ging gebruiken. Met een beetje goede wil kon je hem al door de lucht horen suizen. „Hij kon niet weten, dat zijn vader er financieel even slecht aan toe was als hy", vervolgde Dermot. „Dat moet een hele schok voor hem geweest zijn. niet?" zei Monsieür Go ron. „Daar twijfel ik niet aan. Vlak voor dat de moord begaan werd zoals Prue zelf gisteravond toegaf had zij hem een hevige scène gemaakt. Zy heeft moeilijkheden veroorzaakt sinds zij wist van zijn verloving met Eve Neill. Ongetwijfeld heeft zy ook, in ogen blikken, waarin zij zich minder onaf hankelijk voelde, haar toevlucht tot 54). Panda waarschuwde de detecti ve, die een eindje verderop met kisten aan het zeulen was, „Er zitten radiatordoppen in deze kist. baas!" zei hy. „Dit is natuurlijk een nieuwe lading die voor het smok kelen gebruikt moet worden!" „Ja, dat kan best!" zei de detective die 'bezig was alles by elkaar te zoeken en weer in de kist te doen, „Maar wat zou dat?" ..Begrijpt U dat dan niet?" riep Panda. „Die vrachtauto gaat na tuurlijk over de grens, regelrecht naar het hoofdkwartier van de bende! Wy moeten mee! Wij moeten zien waar dat naar toe gaat!" „Juist", zei de grote speurder. „Net wat ik dacht! Precies, wat ik wilde zeggen! We zetten die kist in de auto en we kruipen zelf achter in die wagen. En dan komen we van zelf in het hoofdkwartier van die smok kelaarsbende, dacht ik! Hee goed. Pan da! Je neemt myn lessen goed ter har te! Zo, hier zetten we de kist neer voorzichtig! En nu verschuilen we ons hiersst! stil! Laat niemand ons horen! Ik hoop, dat we gauw vertrek ken!" dreigementen genomen, zoals vèrbre- king van trouwbeloften enz. En als zij dat niet heeft gedaan, houdt u er dan gerust van verzekerd, dat haar zuster Yvette er wel voor gezorgd zou hebben. Zy zou deze jongeman de doodschrik op het lijf gejaagd hebben met al de uitgestreken gezichten van Hookson's Bank. En vergeet u niet, dat Prue. zoals Monsieur Goron u vertellen zal een fatsoenlijk meisje is. Toen bedacht hij, dat het collier Iets zou zijn, dat haar tevreden zou stellen. Dat wil zeggen: het echte collier. Ten slotte moet het zeker een honderd dui zend francs waard zyn. Hy liet daarom het duplicaat maken. Maar hij aarzelde wel, om het in de plaats voor het echte te leggen". „Waarom?" vroeg Eve bedaard. Dermot grinnikte tegen haar. „Omdat hy ten slotte", antwoordde hij, „toch nog zoiets als een geweten heeft". Nog altijd sprak Toby niet en hh keerde zich ook niet om. „Toen nam hij een besluit. Of het nu kwam omdat hij juist dat speciale to neelstuk die avond had gezien of om een andere redenenfin, dat kan hij ons zelf wel vertellen, maar er was iets, dat hem er eigenlijk toe dreef. Om één uur in de ochtend telefoneer de hy met zijn verloofde. Terwyl hij met haar praatte, overtuigde hij er zich zelf als het ware van als ik mij ten minste een goede voorstelling van hem heb gemaakt dat geheel zyn toekom stig geluk afhing van het stelen van dat halssnoer om zich los te maken van Prue Latour. Hy meende het volkomen j ernstig. Het was bijna een braaf voor nemen van hem. Ten slotte deed hy het omdat hy meende, dat hij er goed aan deed. En. dames en heren, als ik dit zeg, is het niet sarcastisch bedoeld". Dermot zweeg. Hij stond nog altijd bij het bureau van de rechter van instruc tie. „Het was alles zo gemakkelijk. Voor zo ver hij wist, bleef zijn vader nooit zó lang opzitten. De studeerkamer zou donker zijn en verlaten Alles wat hr te doen had. was naar binnen te slui pen. de vitrine direct links naast de deur te openen, het valse collier in de plaats van het echte te leggen en te maken dat hij weg kwam. 'Wordt vervolgd). Landelijk initiatief comité Jubileumjaar 1948. ORGANISATIE VAN GROOTSE NATIONALE HERDENKINGEN. Gisteren werd te Amsterdam de eer ste byeenkomst gehouden van het Lan delijk Initiatiefcomité 1948, dat zich ten doel stelt de herdenking van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin en van de 300-jarige on afhankelijkheid van ons land op waar dige wijze te doen vieren. Het comité wil met grootse nationale manifesta ties. de herdenking opvoeren tot een niveau, dat de historische betekenis van het bijzondere jaar 1948 tot haar recht doet komen en die tevens in staat zijn ruime internationale be langstelling voor ons land te wekken. Bovendien wil het comité coördinerend optreden ten opzichte van plaatselijke en regionale plannen. Dit geldt in het bij zonder ter voorkoming van een versnip pering van krachten ten aanzien van het nationale geschenk, dat H-M. de Ko ningin namens het gehele Nederlandse volk zal worden aangeboden. Het comité is als volgt samengesteld: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland (erevoorzitter)mr. Rrn. J. d'Ailly (voor zitter). mr- A. J. M. van Dal (secretaris). Karei F. Overhoff (penningmeester), mevr. A. M. Boissevain—Van Lennep, H. v.d. Eerenbeemt J. Engelman, prof. dr. P. S. Gerbrandy. Pater Henri de Greeve, Lt.-Adm. C. E- L. Helfrich. lt.-Gen, mr. H. J. Kruis. E. Kupers, mr. K. P. van der Mandele. prof. mr, E. M. Myers, lt- kol. C. F. Pahud de Mortanges. Ir. F. A. Philips, prof. dr. J. Romein, mr. M. Rooy. mr. D. U. Stikker en ir. W. L-, Utermark, terwijl nog enige representa tieve figuren zijn uitgenodigd tot het comité toe te treden. Opheffing maatregelen bloembollenvak gevraagd. ONRUSTBARENDE VERPLAATSING NAAR BUITENLAND. De in het Concertgebouw te Haar lem gehouden vergadering van de Ver. tot behoud van het bloembollenvak in Nederland (de z-g. anti-saneerders) heeft besloten een motie te zenden aan de Koningin, de Raad van Ministers, de Minister van Landbouw en Visserij en de Volksvertegenwoordiging, waar in verzocht wordt onmiddellijk de maatregelen voor het bloembollenvak op te heffen. Opgemerkt wordt o.a. dat er de laatste 14 jaar niets van een gezondmaking van het vak merkbaar is; dat de productie niet te regelen is, omdat die afhangt van de natuur; dat er zioh een onrust barende verplaatsing van Ned. kweke rijen naar het buitenland voordoet.; dat het spoedig te verwachten is, dat de buitenlandse markt de Nederlandse zal overvleugelen en dat er binnenkort geen plaats op de bedrijven voor de kinderen der kwekers is. Fata Morgana niet alleen in de woestijn. MAAR ÖÓK BOVEN VLISSINGEN! Boven Vlissingen heeft men op lJunlj.l. gelijk eerst thans gemeld wordt uit de richting Breskens luchtspiegelingen ge zien. De eerste ontdekking was, dat boerderijen, die in Zeeuws-Vlaanderen gelegen zyn, weerspiegeld werden door het water van de Schelde. Vervolgens zag men bomen opdoe men aan de horizon, die geen tak ken, doch alleen maar kruinen had den en later zag men eerst heuvels, welke aan witte krijtrotsen deden denken en vervolgens een stad met hoge witte gebouwen, in welke stad met kijkers zelfs de straten te onder scheiden waren. Na ongeveer een half uur vervaagde deze luchtspegeling en bemerkte men boven de Schelde een zó sterke lucht trilling dat de vormen der voorbij va rende schepen volkomen vertekend wa ren. Men zag b.v. een schip voorbij varen, dat de indruk maakte alsof het bestond uit twee op elkaar liggende schepen, terwyl van andere schepen de vorm weer zeer sterk gerekt was. Dit verschijnsel vervaagde na ongeveer een kwartier. MISS MARG. BONDFIELD DOOR KONINGIN ONTVANGEN. Miss Margaret Bondfiekl, oud-minis ter van Engeland en raadgeefster van de Engelse Koning, is Zondagmiddag j.l. door H.M. de Koningin ontvangen. UITBREIDING VAN DE MOGELIJKHEID TOT GIJZELING. Naar het A.N.P. verneemt, is in de loop van deze maand de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring, met de bedoeling de gijzeling mo gelijk te maken bij het niet nakomen van de alimentatieverplichting. VERGOEDING FRANSE GRENSGELDEN. Krachtens beschikking van het Mi nisterie van Financiën, zullen de door gerepatrieerde Ned. onderdanen aan Franse autoriteiten afgegeven Ryks- marken alsnog voor vergoeding in aan merking worden gebracht, en wel tegen een koers van f. 42,50 per 100 Rm. Be langhebbenden moeten daartoe een verzoek indienen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau of het Bijkantoor waar onder 'hun tegenwoordige woonplaats ressorteert, en wel onder overlegging van het ontvangstbewijs (carte de rapa- trié) De aanmeldingstermijn loopt t/m. Maandag 30 Juni a.s.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2