Republikeinse nota bepaald teleurstellend Stakingen dragen deels internationaal politiek karakter Overleg met arbeidersorganisaties aanbevolen De stakingsgolf over Frankrijk Met een enkel woord WE ERBER ICHi: 86ste Jaargang DINSDAG 10 JUNI 1947 No. 26103 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.25041Red.21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Meer vraag dan aanbod Het republikeinse antwoord op de ul timatieve nota der Commissie- Generaal dd 27 Mei jl. is binnen de gestelde termijn van 14 dagen inge komen en in ons Blad van gisteren ge publiceerd. De toon er van komt geheel en al overeen met de voorspelling, welke wij in ons hoofdartikel „Geen woorden, maar daden" van 4 dezer tot uiting brachten en waarin wij betoogden, dat de Republiek zich tegenover het buiten land de weelde van een weigering niet kón veroorloven. De door Antara ver spreide berichten omtrent een verwer ping der Nederlandse eisen door ver scheidene politieke partijen daar te lan de zomede die over een toespitsing der militaire situatie, welke het intrekken der republikeinse verloven noodzakelijk zou maken, streefden een louter psycho logisch propagandistisch doel na. Zij be oogden' uitsluitend een stemming te kweken van angst en onzekerheid om zodoende internationaal een zucht van verlichting te forceren, wanneer uitein delijk een gewapend conflict wordt voor komen. Waarbij dan natuurlijk niet wordt verzuimd te suggereren, dat dit resultaat kan worden bereikt, dank zy de tegemoetkomende houding van de partij, die in eerste instantie deze alar merende geruchten deed verspreiden. Overeenkomstig onze verwachtingen dus heeft de Republiek geen „neen" ge zegd- Zij heeft zelfs „Ja" gezegd, doch daarop onmiddellijk een complex van beperkingen laten volgen, welke de klemtoon van dit „ja. maarvolko men op het laatste woord doen vallen. Het lijkt ons derhalve in hoge mate twijfelachtig of de tendenz van dit re publikeinse antwoord het praedicaat „be vredigend" verdient, dat de Commissie- Generaal en mèt haar de Regering als criterium had gesteld voor haar. af hankelijk van dit antwoord te bepalen gedragslijn. Want ofschoon de tekst verscheidene constructieve elementen be vat welke op den duur tot overeenstem- min0, zouden kunnen leiden, ontkomt men toch niet aan de indruk, dat de Re publiek. wetende dat Nederland en de wereld streven naar een spoedige be ëindiging van het conflict, met voorbe dachten rade zóvele problemen aan de orde stelt dat aan een oplossing op korte termijn niet behoeft te worden gedacht De republikeinse tactiek is er kennelijk op gericht, slechts zóver te gaan. dat het de wederpartij en de publieke opinie in het buitenland juist niet mogelyk is de Indonesische leiders van volstrekte onwil of sabotage te betichten. Er wordt in de nota trouwens nog eén opmerking gemaakt, welke ons als uit het hart is gegrepen n.l daar waar de Republiek klaagt over de exorbitante rechten van de Landvoogd. Ook ons is het een raad sel dat daaraan niet reeds veel eerder paal en perk is gesteld. Overigens kan men zich et over verwonderen, dat deze klacht komt van een ziide. welke juist alle reden heeft tot dankbaarheid jegens de door Van Mook gevolgde politiek. De verklaring hiervoor zoeken wij in het feit dat Van Mook's zienswijze reeds ge ruime tijd niet meer de onverdeelde in stemming van de Nederlandse regering bezit waardoor Den Haag hem in toe nemende mate directieven doet toeko men welke zyn populariteit in republi keinse ogen aanzienlijk hebben doen af nemen. De Republiek zégt tot samenwerking o m door de vorming ener interim- regering bereid te zijn en het ac- coord van Linggadjati als richtsnoer van haar politieke doeleinden te willen aan vaarden, maar haar wensen voor de toe komst zijn daarmede even kwalijkin overeenstemming te brengen als haar daden in het verleden. In de haar nota verwijt de Indonesische dele gatie de Nederlanders precies dezelfde dingen, welke dezerzijds als de voor naamste grieven jegens de republikei nen worden aangevoeld: het Y.o°rtd""? der vijandelijkheden, herhaalde over schrijding der demarcatielijnen, onvol doende waarborgen voor de toepassing van democratische beginselen, enz. Wy herinneren ons deze geluiden uit de ja ren voor 1939: als verweer tegen de klachten over verontrustende nationaal- socialistische activiteit in de Duitse na- burstaten. kermde Hitier steen en been over het terroriseren der Duitse minderheden in die landenIn géén g - bied zo zegt de nota. is de vrijheid zo groot als in de Republiek. Inderdaad, het is maar de vraag wat men onder vrijheid verstaat en welk gebruik men er van maakt! Het zou ons te ver voeren de republi keinse nota op de voet te volgen. Voor heden slechts enkele kanttekeningen ten einde vooral het. licht te werpen op de volstrekt-eenzijdige interpretatie.^l- ke de Republiek aan de overeenkomst van Linggadjati geeft. Artikel 13 vand t accoord gewaagt van steppen ^e de Nederlandse regering zal ondernemen oodat „na de totstandkoming van de Nederlands-Indonesische Unie" Ho gelijk uiterlijk 31 December 1948) de Verenigde Staten van Indonesië als lid van de U-N .O. worden toegelaten. In vol strekte tegenspraak daarmede is de re publikeinse eis, dat de Nederlan^e re- gering onmiddellijk na de totstandko ming ener interim-regermg stappen zal doen om Indonesia als lid van de ü-N-9- voor te dragen en tevens een aanvang te maken met een eigen Indonesische vertegenwoordiging in het buitenland m de vorm van ambassades en Op een andere plaats wordt de eis ge steld dat de interim-regering voor min stens de helft der leden ^al b^taan uit vertegenwoordigers der Republiek Hoe is dit te rijmen met Linggadjati. dat uit gaat van een volkomen 8el«kgerechtig- heid der beide verdragspartners? de andere staten der Federatie hebben recht op een redelijke vertegenwoordi ging. zodat hun zetels dan zeker in min dering moeten komen van de resterende 50 en daarmede het republikeinse overwicht verzekerd! Ook met betrekking tot de overige commissies, waarvan in deze nota sprake is, treedt het streven naar het. bekleden van republikeinse machtsposities mid dels de verwerving van republikeinse meerderheden op de voorgrond Ten aanzien van de economische re geling wordt opgemerkt ••dat de eigen dom van vreemdelingen zal worden te ruegegeven met uitzondering d eigendommen, waarvan de Republiek nationalisering nodig acht". Wel is waar wordt in een volgende paragraaf de oe- Eerste indruk in Regeringskring: In regeringskringen te 's-Gravenhage wordt de nota der Republiek thans bestudeerd met al de ernst die de toestand vereist. Intussen kan reeds thans worden medegedeeld, dat de eerste indruk daar bepaald teleurstellend is* De nota van dc Republiek zou een knap stuk kunnen worden genoemd, wanneer het een civiel proces gold. Maar hier geldt het de uitwerking ver der te brengen, op een voet van constructief staatsmanschap, van het ac coord van Linggadjati. Wil Linggadjati-practijk vertragen. Dat stelt geheel andere eisen dan een redelijk klinkend antwoord, zoals thans door de Republiek is gegeven, welk ant woord zich echter in wezen verwijdert van letter en geest van Linggadjati. Blijkbaar wil de Republiek een over heersende plaats in Indonesië innemen, ten koste van de andere delen, welke zichzelf willen zijn als gelijkgerechtig de partners in de te stichten Indonesi sche federatie. De nota bevat een miskenning van de regeling, die In het accoord van Ling gadjati is neergelegd met betrekking tot de periode, die moet voorafgaan aan de inwerkingtreding der federatie. In haar nota van 27 mei heeft de Neder landse regering aangedrongen op grote spoed, mede omdat zij het haar inter nationale plicht acht de economie van Indonesië weer op een ordelijke basis ten behoeve van de wereld op gang te brengen. De Republikeinse nota wekt de in druk. dat de Republiek de uitvoering van Linggadjati wil vertragen, inmid dels dc schuld aan de Nederlanders gevend. In niet-officiële kringen te Batavia heerst de opvatting, dat de Republikein se antwoord-nota niet in alle opzichten beantwoordt aan de in de Nederlandse nota als uiterste grens van aanvaard baarheid gestelde normen. Men heeft te Batavia de indruk, dat de Republikein se nota op verschillende punten recht streekse instemming met of beantwoor ding van de Nederlandse nota ontwijkt, terwijl in sommige gevallen een aan vankelijk gegeven principiële instem ming later weer wordt herroepen. Ge zien het ultimatieve karakter van de Nederlandse nota kan, zo meent men, deze wijze van beantwoording bezwaar lijk als bevredigend aanvaard worden. De zozeer gewenste opheldering van de situatie is nog niet bereikt. Finaciële en economische deskundigen zijn van me ning, dat de economische punten in de Republikeinse nota moeilijk aanvaard kunnen worden als antwoord op de concrete uitwerking van de vraagstuk ken, welke van Nederlandse zijde naar voren zijn gebracht. Na de terugkeer van de heren Schermerhorn en Van Poll zal de Commissie-Generaal zo spoedig mogelijk aan de Ned. regering advies uitbrengen. Herfstzitting Amerikaans Congres? Naar verluidt, zijn de leiders van het Amerikaanse tongres zozeer bezorgd over de kloof in de huidige Amerikaans- Russische betrekkingen, dat zij de mo gelijkheid overwegen van een speciale zitting van het Congres in de herfst teneinde eventuele maatregelen te kun nen nemen. Op deze wijze zou het con gres de buitenlandse politiek der rege ring kunnen ondersteunen, wanneer dit, door het aanvaarden van wetten, nood zakelijk zou blijken te zijn. In het normale gevaj wordt het Con gres einde Juli verdaagd tot Januari van het volgend jaar. (United Press). Overeenstemming over Korea. De gecombineerde Amerikaans-Sovjet- russische commissie voor Korea heeft volledige overeenstemming bereikt om met de Koreanen te overleggen over de vorming van een voorlopige regering ln Korea. De commissie heeft een werk schema ontworpen, dat. indien men zich er aan houdt, voor midden Juli grote resultaten belooft. De delegaties der beide landen zullen dan officieel verslag uitbrengen- Waarschuwing der Centrale Werkgeversorganisaties: Niet toegeven aan wilde, onregelmatige eisen. De Raad van Bestuur in arbeidszaken, het gemeenschappelijk organa van alle Centrale Werkgeversorganisaties in Ne derland, heeft in verband met de thans zich voordoende arbeidsconflicten een communiqué gepubliceerd, waaraan het volgende is ontleend: „Na een periode van betrekkelijke or de. waarin door de gemeenschappelijke inspanning van ondernemers en arbei ders in vele bedrijfstakken reeds een belangrijke bijdrage geleverd kon wor den voor het herstel van ons land, zijn Hr. Ms. fregat „Johan Maurits". dat na een vlagvertoon van anderhalf jaar in Midden- en Zuid-Amerika weer in de Amsterdamse haven is teruggekeerd. (Foto ANP-de Hn.) 15 AUGUSTUS HERVATTING PARTI CULIERE HANDEL MET JAPAN De Amerikaanse ministeries van bui tenlandse zaken en van oorlog hebben bekend gemaakt, dat de particuliere handel tussen Japan en verschillende geallieerde landen, waaronder Engeland. 15 Augustus hervat zal worden. I reidheid uitgesproken tot aanvaarding [van het Nederlandse voorstel voor het ten uitvoer brengen van het onderhavige artikel der Linggadjati-overeenkomst, doch deze uitvoering is opgedragen aan een gemengde commissie en in het licht van het vorenstaande is plaats voor ge rechtvaardigde twijfel ten aanzien van de invloed, welke de Nederlanders of andere „vreemdelingen" daar zullen kun nen uitoefenen. In afwachting van de totstandkoming ener regeling nopens de export en im port, deviezen en douane, vraagt de no ta verder niets minder dan de onmid dellijke opheffing der Nederlandse con trole door middel van leger en vloot, zomede na de vorming ener interim regering „teruggave" van de door Nederlandse troepen bezette gebieden en van die streken, waarvan het bestuur geheel of gedeeltelijk berust bij de Ne derlandse regering Uit deze enkele voorbeelden blijkt duidelijk, dat de Republ. rustig voortgaat met haar in het ver leden inderdaad succesvolle politiek van veel vragen en niets geven. Wij ontkennen dit. haar goede recht niet, maar stellen daartegenover het even min betwistbare Nederlandse recht om te verlangen, dat de Republiek de verplichtingen nakomt, welke zij vrijwillig op zich heeft genomen. En om in géén geval verdere con cessies te doen alvorens de Repu bliek haar bereidheid met daden heeft getoond! De Republiek doet opnieuw een be roep op ons vertrouwen, doch ztf ver geet. dat juist een overmaat van ver trouwen onzer zijds in haar inner lijke kracht en gezag heeft bijgedra gen tot het scheppen van een situ atie, welke de Regering als „onhoud baar" qualificeert. Intussen zien wij met spanning de officiële waardering van het republi keinse antwoord tegemoet! IRGOEN ZWAI LEOEMI TEGEN TRUMAN. Via de geheime zender „De stem van het strijdende Zion" heeft de Joodse ver zetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi pre sident Truman er van beschuldigd „zich te indentificeren met het bloedig be wind van Engeland" door wat de zender beschreef als de „eenzijdige" oproep tot de burgers der Verenigde Staten zich te onthouden van het aanzetten tot ge welddaden in Palestina. de laatste dagen op tal van plaatsen arbeidsmoeilijkheden aan de dag getre den, herhaaldelijk in de vorm van sta kingen. Wij menen, dat deze stakingen voor een niet onbelangrijk deel als poli tieke stakingen moeten worden geken merkt, welke een internationale oor sprong hebben en in een zeker ver band staan met soortgelijke conflic ten elders in West-Europa. Op deze wijze wordt in ons land getracht de moeilijkheden der arbeiders en hun gezinnen op onverantwoordelijke wij ze uit te buiten. Een algemene sfeer van onrust dreigt zodoende te ontstaan. Ongetwijfeld heeft hier in de eerste plaats de regering de opdracht om ener zijds in het openbare leven de noodza kelijke voorwaarden voor een verder herstel te handhaven. Anderzijds een vaste economische koers te blijven vol gen en ons volk hieromtrent een zo ruim mogelijke voorlichting te geven. Stellig is hiernaast echter, behalve voor de arbeiders zelf. die zich van hun plichten ook onder bezwarende omstan digheden bewust moeten zijn, ook een taak voor de ondernemers weggelegd. Bij een geleide economie, waarvan men de onvermijdelijkheid, althans voor de nog voor ons liggende jaren van zorg en nood, algemeen zal moeten erken nen. past een bereidheid tot samen werking en tot discipline. Wil men met de regering de loonontwikkeling in de hand blijven houden, dan dient men zich naar de hiervoor geldende regelin gen te gedragen, terwij de totstandko ming van eventuele correcties ordelijk behoort te verlopen. Wij bevelen hiervoor aan het voe ren van overleg met de arbeidersorga nisaties, met welker centrales door de georganiseerde werkgevers in de Stich ting van de Arbeid wordt samenge werkt. Zulke onderhandelingen die nen uiteraard zo snel mogelijk te ver lopen, wil men het de vakverenigings besturen mogelijk maken verantwoor delijkheid voor dit overleg te blijven dragen. Voor politieke agitatie en wilde stakingen behoort evenwel on der geen omstandigheden opzij worden gegaan. r~ Daarnaast moet worden bedacht, dat ter voorkoming van een inflationisti- sche ontwikkeling van het loon- en prijspeil ook aan de mogelijkheid tot prijsverlaging in elke bedrijfstak door de ondernemers voortdurend grote aan dacht moet worden besteed. Immers: bij gelijkblijvende lonen kan aan de zorge lijke toestand in vele gezinnen slechts Ook gas- en electriciteits- staking. De bond van arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven heeft medege deeld, dat 50 electricitcitsbedrijven in Frankrijk sinds gisteravond niet meer werken. De Franse minister-president, Rama- dier, heeft verklaard, dat hij heden ochtend besprekingen zal voeren met de leiders van het vakverbond der staken de spoorwegarbeiders. In een communiqué van het Franse ministerie van vervoer is een waarschu wing gericht tot degenen, die het ver keer van door de regering op de weg gebrachte bussen en vrachtauto's zou den willen stagneren, zoals door sta kers te Cherbourg geprobeerd is. De re gering zou maatregelen nemen voor patrouillering van de wegen, waarlangs die bussen en vrachtauto's rijden. De meeste van die voertuigen transporteren passagiers van of voor schepen uit of naar Amerika. Volgens het communiqué worden de voedselvoorraden nog steeds per spoor vervoerd. Op zekere punten heeft een aantal spoorwegarbeiders ge poogd de voedseltreinen tegen te hou den. „Wanneer iets dergelijks inderdaad zou geschieden, of ledige wagons niet zouden terugkeren, zullen stappen ge daan worden om het transport van vi taal belang te verzekeren", aldus het communiqué. Enige waarnemers zijn van mening, dat tenzij er onverwacht een snelle en radicale regeling wordt getroffen, er aan het eind van deze week practisch een algemene staking zal zijn. Teleurgestelde reizigers voor de gesloten hekken van het Parijse Gare de l'est. (Foto Anefo-N. T.) door dalende prijzen worden tegemoet gekomen. Voor de vraag of en in hoeverre even tuele verhogingen in het niveau van prijzen en lonen zullen moeten worden aangebracht, berust de verantwoorde lijkheid onder de huidige omstandighe den bij de regering. Aan het geregeld overleg met de arbeidersvertegenwoor digers over de richtlijnen der loonpoli tiek en over de verdere arbeidsvoor waarden. waarbij dit jaar de vacantie een zeer' belangrijk punt vormt, nemen de werkgeversorganisaties in de Stich ting van de Arbeid voortdurend deel. Over de algemene inzichten van het be drijfsleven omtrent deze onderwerpen worden de regering en het College van Rijksbemiddelaars steeds op de hoogte gehoudtn. Wij menen, dat deze behandeling van zaken ter wille van goede sociale verhoudingen met kracht moet wor den voortgezet en de algemene steun van de verantwoordelijke leiders van het bedrijfsleven verdient. Aan wilde, onregelmatige eisen dient daarentegen niet te worden toegegeven, evenmin als op clandestiene wijze aan het al gemene beleid afbreuk behoort te worden gedaan", aldus besluit het communiqué. RAAD VAN VAKCENTRALES TEGEN LIEDEN, DIE CHAOS NASTREVEN. De Raad van Vakcentrales heeft een oproep tot de Ned. arbeiders gepubli ceerd van ongeveer gelijke strekking. Daarin wordt gewaarschuwd tegen lieden, wier geestelijke en politieke voedingsbron buiten Nederland ge zocht moet worden en die de sociale en economische chaos nastreven met het doel, middels die chaos politieke winst te maken. Daarbij wordt gespeculeerd op de on wetendheid, de goede trouw van de ar beiders. wordt misbruik gemaakt van de nood. waarin ons land. door vijf jaren toegepaste roof. momenteel verkeert. Wat deert die lieden de nood van ons volk? Zij voeren bevelen uit. stellen in het wilde weg eisen.proclameren, waar zU de kans hebben, stakingen. COMMUNISTISCHE SPINRAG - METHODE. Nieuw Is dat niet. Het is de spinrag- methode van de communisten en de syndicalisten van vóór de oorlog. Het is géén kunst onverantwoorde loon-eisen te stellen en stakingen te proclameren, daarvoor behoeft men niet over een groot verstand te beschikkep, zelfs niet over een organisatie- Bruta liteit en onverantwoordelijkheid zijn daarvoor voldoende. Er is, onder deze abnormale omstan digheden. slechts één orgaan, hetwelk verantwoordelijk kan zijn. En dat*is de regering, die moet zorgen, dat de lo nen en prijzen zo goed mogelijk in even wicht blijven, dat de prijzen niet te hoog. de lonen niet te laag zijn. De Raad van Vakcentrales en zijn vakbonden spreken nog eens héél na drukkelijk uit, dat zij voortdurend al het redelijke zullen doen. om de waar achtige belangen van de arbeiders doel matig te behartigen. De oproep besluit aldus: Verstaat nu uw taak en uw plicht: onder géén omstandigheid meedoen aan stakingen en acties, die niet uitgaan of gevoerd worden door uw eigen vak bond. Niet alleen niet meegaan, doch gij dient u. en met alle u ten dienste staande geoorloofde middelen tegen zul ke acties te verzetten. Dan dient gij uw belangen en die van uwe gezinnen, een land- en volksbelang van de allergrootste orde! Engeland vraagt opheldering. McNeil deelde het Britse Lagerhuis mede dat hfj sir Maurice Petersen, Brits ambassadeur in Moskou, verzocht heeft om de Sovjet-regering om ophel dering Inzake de Hongaarse politieke ontwikkeling te vragen. In een schriftelijk antwoord op vra gen betreffende de Hongaarse crisis, zeide McNeik dat hfj Petersen instruc tie had gegeven om de gehele kwestie met de Sovjet-regering door te ne men ..met het oog om opheldering te verkrijgen over hetgeen gebeurd is... alsmede opheldering over de Sovjet- politiek ten aanzien van dat land". (UP.). BINNENLAND. Tot de korte films, waarmee ons land op het wereld-filmfestival te Brussel uit komt, behoort ook het kleurenfllmpje van Paul Schuitema .Partlsanenlled.' gezongen en gedanst door Chaja Gold stein. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" is gisteravond na een vlagrvertoonreds van 1V2 jaar naar Curacao en Midden- en Zuid-Amerlka in het moederland terug gekeerd. Het schip heeft ligplaats geko- zer aan de De R/uy terkade te Amsterdam. Benoemd zijn ln de afvaardiging van Nederland naar de eerste bijeenkomst van de voorlopige maritieme raadgevende raad tot lid en voorzitter: mr. J. J. Oyevaar. directeur-generaal van Scheep vaart: tot leden mr. C. J. M. Schaepman. hoofd van de directie verkeer en grote rivieren van het Dep. van Buit. Zaken en J F. van Hengel, vertegenwoordiger van het directoraat-generaal van Scheepvaart te New York en A. S. de Bats. inspecteur voor de scheepvaart. De heer An toon Coolen uit Waalre heeft ontslag genomen als lid van het Bossche Tribunaal op grond van het feit, dat hij zich niet kan verenigen met de beslissing van de procuruer-flscaal in een geval van. naar de mendng van de heer Coolen, economische bedrljfscollaboratie, waarbij de aangeklaagde in de zaak tegen Van Doorne's aanhangwagen fabrieken te Eindhoven onvoorwaardelijk bulten ver volging werd gesteld. Gistermorgen is ln de Raadhuis straat te Amsterdam de 62-J. bouwkun dige J. R. Visser van zijn fiets gevallen. Hij kwam daarbij met zijn hoofd op de bumper van een passerende vrachtauto terecht en was op slag dood. De heer J. Barendse uit Poeldijk, die zijn taak als wnd. voorzitter van het Centraal Bureau van veiligheid ln Ne derland heeft neergelegd. Toen de heer M. Prins tot voorzitter van ddt bureau werd benoemd, is wegens zijn vele ver diensten voor de Ned. tuinbouw benoemd tot ere-voorzltter van het Centraal Bu reau. Van 12 tot 14 Juni wordt ln het Indisch Instituut te Amsterdam een bui tengewone vergadering belegd ter gelegen- heed van het 76-Jarlg bestaan van de Ned. Vereniging voor psychiatri en neuro logie. Dr. Jos Glelen. Minster van O., K. en W. zal de openlngsaittlug bijwonen: verschillende beroemde buiitenflandee psychiaters en neurologen worden als gasten verwacht. BUITENLAND. Braden, de aftredende A me rik. on der-minister van Buitenlandse Zaken voor Latijns-Amerikaanse aangelegenhe den heeft aan de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden voor de toewij zingen meeg ^deeld, dat de communisten ln Latijns Amerika een groter gevaar voor de democratie vormen dan zelf6 de vfjfde colonne der Nazi's. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dait de Duitse rijksmarken ln het Saargebled tijdelijk zullen worden vervangen door speciale marken voor het Saargebled. Dat om een eventuele economische samen voeging van het Saar-gebied met Frank rijk te vergemakkelijken en voor te be reiden. Radio Boedapest meldt, dat de Volksrechtbank te Boedapest aarts hertog Jozef van Habsburg schuldig bevonden heeft aan oorlogsmisdaden en misdaden tegenover het Hongaarse volk. Zijn bez.ttingen zullen geconfisqueerd worden. Belgë wordt „bezocht" door een tramstaking. Het doodvonnis tegen Jean Laborde, de marine-commandant onder de regering van Vichy, die bevel gaf tot het tot zin ken brengen van de Franse vloot te Toulon, is veranderd ln levenslange ge vangenisstraf. Ruim zesduizend mijnwerkers te PtLttsbuirg z(jn ln staking gegaan uit pro test tegen het wetsontwerp betreffende arbeid en vakverenigingen, dat door het congres ls aangenomen en nog door Tru man ondertekend moet worden. In Pensylvanië staken plm. 10.000 mijnwerkers Mackenzie King ls vandaag twintig Jaar premier van Canada. King hoopt het record van sir Robert Walpole, de ln de achttiende eeuw levende Engelse premier, die twintig Jaar, Wen maanden en negen dagen aan het bewind was, te breken. De viering van deze dag valt sa men met het begin van het driedaags bezoek van president Truman. Het Belgisch kabinet heeft besloten ln 1953 een wereldtentoonstelling te houden wanneer Frankrijk het niet doet Wanneer Frankrijk besluit in dat Jaar een wereldtentoonstelling te organiseren, zal België de zijne tot 1955 uitstellen. Volgens de begroting van het Noor se ministerie van defensie zal 5 millioen kronen besteed worden voor atoomonder zoek. In Zuid-Noorwegen bevinden zich kleine, maar betrekkelijk waardevolle hoeveelheden uranium ln de grond. Ook ls 5 mlltioen kronen uitgetrokken voor proefnemingen met raketwapenen. De beheerraad van de Nationale MIJ. der Belgische Spoorwegen, heeft het In ternationaal tarief goedgekeurd voor het vervoer van expresgoederen tussen Ne derland enerzijds. België en het Groot Hertogdom Luxemburg, anderzijds. Het gebouw van het werklozen-co mité te Mestre. nabil Venetië. 16 door een explosie verwoest, ten gevolge waarvan een aantal personen gewond werd. Meer dan honderd personen zijn, doordat een rivierboot bij Woosceng, on geveer tachtig KM.' ten Noorden van Sjanghai, in een hevige storm zonk ver dronken. 200 passagiers werden geréd. Acht Amerikaanse oorlogsbodem®, waaronder de slagschepen .New Jersey" en „Wisconsin" en de vliegdekschepen ..Randolph" en ..Kearsage", zullen deze zomer, in de loop van hun JaartlJkse oefenkrulstocht in Noord-Europe^ wate ren een bezoek brengen aan Britse en Scandinnafse havens Van gezaghebbende zijde te Canberra wordt vernomen, dat de V. S. Australië de garantie hebben gégeven. dat de Ame rikaanse vloot in de Grote Oceaan zal helpen bij de verdediging van Australië. EXTRA KLM-DIENST AMSTERDAM—PARIJS V.V. In verband met de staking bij de Franse spoorwegen, heeft de KLM beslo ten met ingang van Zondag jl. een ex tra dagelijkse dienst Amsterdam—Parijs V.V. te vliegen. WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zonnig weer met weinig wind. Warmer. 11 Juni. Zon op: 4.20 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 1.26 uur; onder: 11.34 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 8.58 en 21.26 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1