Het Republikeinse antwoord op de nota der C.G. Republiek bereid tot vorming ener interim - regering Radi o-programma RECHTZAKEN Officiële publicatie Nederlandse voorstellen worden vatbaar voor verdere discussie geacht. De republikeinse tegennota is gisteravond om zeven uur Bataviatiid door de secretaris-generaal van de Indonesische delegatie, dr. Ali Boediardjo aan mr. dr. P. Sanders, de secretaris-generaal der Commissie-Generaal aange- boden. Deze beeft de tegennota aan dr. Van Mook overhandigd. aan een ambassade of consulaat van de interim-regering in het buitenland om de buzondere belangen der Republiek te behartigen. 12. Om in de behoeften te voorzien van de Indonesische buitenlandse dienst wor den ter opleiding Indonesische volontai- ren geplaatst in Nederlandse gezant schappen en andere vertegenwoordigin gen. 13. Bovendien zal de republikeinse re gering geen bezwaar maken tegen de be noeming van Indonesiërs in de buiten landse dienst van Nederland. In dit antwoord zegt de Indo nesische delegatie met waardering te hebben kennis genomen van het feit, dat de Nederlandse regering de overeenkomst - van Linggadjati be schouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot Indone sia, op welke grondslag' zij an dat be leid een ruime en voortvarende uitvoe ring wenst te geven. Ook de regering van de Republiek baseert haar politiek op de overeenkomst van Linggadjati en verwacht, dat de Nederlandse regering de maatreeelen in strijd met inhoud en geest van die overeenkomst onge daan z-a-i maken. Met de ondertekening van de overeenkomst verwachtte de regering van de republiek, dat de door het Nederlandse leger ondernomen maatregelen te Buitenzorg, Krian, Si- doardjo en Modjokerto ongedaan zou den worden gemaakt, terwijl de blok kade van de republikeinse havens zou worden opgeheven. De Indonesische delegatie geeft ver volgens haar spijt te kennen over het voortduren van vijandelijkheden en blokkade, over voortdurende over schrijdingen der demarcatielijnen, rustverstoring door separatistische bewegingen in de bezette gebieden en is van oordeel, dat hierdoor twijfel en onzekerheid omtrent de bedoelingen van de Nederlandse regering worden vergroot en dat de psychologische toestand een oplossing moeilijker maakt. Met verbazing, zo zegt de no ta, neemt de delegatie kennis van de beschuldiging. In de nota van de Cie- Gen naar voren gebracht, als zouden in het republikeinse gebied geen rust, orde en veiligheid bestaan. Gewezen wordt op de waarnemingen van bezoekers van het republikeinse gebied, die daar welvaart en vredigheid hebben aangetroffen. De delegatie meent daarentegen, dat veeleer in het door de Nederlanders bezette gebied een tekort heerst aan waarborgen voor de ont plooiing van democratische beginselen en -wijst- in dat verband op arrestaties, visitatie van journalisten, verbod van rood-witte vlaggen en van het Indone sische volkslied, alsmede op de exorbi tante rechten van de landvoogd. In geen gebied, zo zegt de nota, is de vrijheid zo groot als in de republiek. De nota wyt het niet vlotten van de be sprekingen aan het feit. dat onder de Nederlanders zo vele van elkaar af wijkende meningen bestaan omtrent de inhoud en de betekenis van Linggadjati en aan het feit, dat aan Nederlandse zijde niet steeds voldoende wordt be grepen. dat een nieuwe orde geboren staat te worden. De Indonesische dele gatie wenst een integrale uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati en waardeert, dat de Cie-Gen thans ditzelfde verlangen te kennen geeft. Vervolgens komt de nota tot een aan tal detailpunten DE VORMING VAN EEN INTERIM-REGERING 1. Betreffende het vormen van een interim-regering en de buitenlandse be trekkingen: De Indonesische delegatie, van oor deel dat het accoord van Linggadjati niet artikelsgewijze, doch integraal moet worden uitgewerkt, is bereid het Nederlandse voorstel tot vorming van een interim-regering te aanvaarden, hoewel zü van oordeel is. dat de vast stelling van het gebied Indonesia Ti- moer. waarvan Nieuw-Guinea is af gezonderd. geschied is buiten de volks wil om en strijdig is met de geest van de overeenkomst van Linggadjati De delegatie is van mening, dat het gebied van Nieuw-Guinea alsnog in de Negara Indonesia Tlmoer moet worden opgenomen, onverminderd de rechten, vervat in artikel 3 en 4 van de overeen komst van Linggadjati Ook bij de vast stelling van de stétus van Borneo zou de republiek gelijke medezeggingsschap op prijs stellen. De nota verlangt ten tweede, dat ge durende de overgangstijd de de facto po sitie van de republiek niet gewijzigd wordt; dat ten derde daarentegen de vorming van een interim-regering een wijziging zal meebrengen in de positie van de Gouverneur-Generaal, wiens ambt bijvoorbeeld de naam zou kunnen krijgen van Hoge Commissaris. Ten vierde wordt verlangd, dat de in terim-regering bestaat uit vertegenwoor digers van Republiek Negara Indonesia Timoer en Borneo en dat minstens de helft der leden uit vertegenwoordigers van de Republiek bestaat De besluiten moeten met meerderheid van stemmen worden genomen Ten vijfde is gedurende de overgangs tijd in nader te bepalen gevallen, die onmiddellijk de Nederlandse belangen raken, de instemming van de Hoge Com missaris nodig. TAAK DER INTERIM-REGERING 6. De Interim-regering heeft tot voor naamste taak: a. Voorbereidingen te treffen tot het vormen van een constituerende raad (constituante) die volgens 'art, 5 van de overeenkomst van Linggadjati de grond wet voor de Verenigde Staten van Indo nesië moet samenstellen. b. De afdoening van de lopende zaken c. Overdracht van bevoegdheden der Nederlands-Indische regering aan de fe- deratale organen en de deelstaten, 7 Met het totstandkomen van de in terim-regering zullen federale ministe ries In het leven worden geroepen De wenselijkheid of de leiding dier ministe ries zal worden uitgeoefend door een persoon dan wel een raad zal nog nader worden beschouwd 8. De grote vraagstukken, verband houdende met de uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati blijven voor behouden aan de gezamenlijke delega ties Besluiten door de beide delegaties genomen zullen door de interim-rege- rlns en de regeringen der deelstaten wo--ten uitgevoerd 9 De interim-regering benoemt een vertegenwoordiger In Nederland in af wachting van de benoeming van een Hoge Commissaris. 10 Onmiddellijk na het tot stand ko men van de interim-regering zal de Ne derlandse regering stappen nemen tot het voordragen van Indonesia als lid var 1e UNO en zal een aanvang wor den remaakt met een eigen Indonesi sch •ertoeemvoordiglng in het buiten- lan l.w 7, ambassades en consulaten. 11 De Republiek heeft het recht een handelsvertegenwoordiger aan te stellen MILITAIRE AANGELEGENHEDEN. 1- Bij de Nederland-Indonesische be sprekingen werden de militaire aange legenheden onderverdeeld in twee afde lingen. 1. Maatregelen tot het wegnemen van vijandelijke gevoelens tussen de beide legers. 2. Werkzaamheden voortvloeiende uit de samenwerking op basis van de Llnggadjati-overeenkomst. De Indonesische delegatie onder schrijft het Nederlandse voorstel betref fende de militaire aangelegenheden in grote trekken. Zij verlangt: a. Het demilitariseren van de demar- catiegebieden en overdragen van'de be waking van de zones aan de politie der beide partijen met speciale regeling voor de gebieden Sidoardjo Krian en Mod jokerto. b. Belde legereenheden zullen de de- marcatiegebieden verlaten en zich te rugtrekken naar de respectievelijke gar nizoensplaatsen. c. Geleidelijke vervanging van bezet ting van het Nederlandse leger door het republikeinse leger. d. Onmiddellijke vermindering van de respectievelijke troepensterkten over eenkomstig art 16 van Linggadjati. Als basis van samenwerking riet de Indonesische delegatie het volgende: a.^ De verdediging van de Verenigde Staten van Indonesië moet een zaak zijn van de staat zelf. b. De defensie dient te worden opge dragen aan een nationaal leger. Dit sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat een vreemd leger haar aandeel bij draagt, echter alleen wanneer beide le gers strijden voor een gemeenschappe lijk doel. c Hieruit vloeit voort, dat in Indone sia het nationaal federaal leger moet worden versterkt en dat nu reeds ope rationele eenheden in het federale leger worden vastgelegd. d Het vormen van een legermacht ln de staten, niet behorende bij de Repu bliek, moet gedurende deze overgangs tijd gezamenlijk worden volvoerd tussen enerzijds de Republiek en de andere In donesische staten en anderzijds Neder land. e. Als grondslag voor samenwerking gedurende de overgangstijd stelt de In donesische delegatie voor: 1. dat hulp van Nederlandse zijde wordt gegeven ln de vorm van materiaal en indien nodig van adviseurs. 2. Verdere vorm van samenwerking wordt vastgesteld door belde staven. 4. De vermindering van troepensterk ten dient te geschieden in volle oprecht heid en wederzijds vertrouwen. De kwes tie van rust en orde in het gebied van de Republiek dient los te worden be zien van de troepensterkte van het Ne derlandse leger De handhaving van rust en orde in het gebied van de Re publiek is de taak der Republikeinse politie en niet die van het Nederl, leger. DE ECONOMISCHE REGELING. Betreffende de economische regeling is de regering der Republiek van me ning dat de eigendom van vreemdelin gen zal worden teruggegeven met uit zondering van die eigendommen, waar- van de republiek nationalisering nodig acht met vergoeding voor geleden .scha de, opdat de productie ten spoedigste voldoet aan de binnenlandse en inter nationale behoeften De economische politiek der Republiek stelt Indonesia als economische eenheid tegenover de buitenwereld en verlangt een juiste ver standhouding tussen kapitaal en arbeid. Opdat Indonesië op de wereldmarkt kan concurreren, wordt economische ratio nalisatie noodzakelijk geacht De rege ring van de Republiek is bereid hiertoe als coördinator op te treden. Daartegen over echter wenst de Republiek, dat de ondernemers, die naar hun ondernemin gen in republikeins gebied terugkeren, zich aanpassen aan de nieuwe verhou dingen, De Republiek verwacht, dat de vorming van een interim-regering de economische eenheid van Indonesia lp staatsrechterlijke rin zal steunen, dooi'- ,dat een instantie ontstaat, welke de economische werkzaamheid voor geheel Indonesia centraliseert. De delegatie aanvaardt de econo mische voorstellen van de Neder landse delegatie onder voorbehoud van enkele detailpunten. DEVIEZENFONDS. 1. De Indonesische delegatie gaat er mee accoord dat aanstonds een devie- zenfonds van tijdelijk karakter voor ge heel Indonesia wordt opgericht, waarin alle opbrengsten van exportproducten en de betaling van diensten aan het buitenland worden gestort en heeft er geen bezwaar tegen dat de deviezen- fondsen van de verscheidene deelstaten worden opgeheven 2. Het bestuur van het devlezenfonds moet verantwoordelijk zijn aan de in terim-regering. Dit fonds dient te wor den beheerd door een bestuur, bestaan de uit vier vertegenwoordigers van de Republiek, een vertegenwoordiger van Indonesia Timoer, een '•ertegenwoord!- ger van Borneo, twee vertegenwoordi gers van de Nederlandse regering de president van de Javase Bank en de president van de Bank Negara Indone sia. Alle besluiten worden genomen bij meerderheid van stemmen en bij ste king van stemmen beslist de interim- regering 3. Het bestuur van dit fonds stelt vast de regelingen voor de export en Import voor heel Indonesia. Organisa ties in het republikeinse gebied en de andere deelstaten van Indonesia, die reeds op dit gebied werkzaam zijn of nog zullen worden opgericht, hebben slechts tot taak de door het bestuur van het fonds vastgestelde regelingen uit te voeren. Het toezicht wordt uitgeoefend door de deelstaten zelf op aanwijzing en onder leiding van het bestuur van het fonds. Alle betalingen aan het bui tenland uit importen of diensten van het buitenland aan Indonesia in haar geheel of aan delen daarvan, worden uit dit deviezenfonds betaald. 4. Totdat de „Verenigde Staten van Indonesia" zullen zijn opgericht zal de Rep. Indonesia geen bepaald percenta ge van de buitenlandse deviezen eisen, doch slechts verlangen, dat daaruit de voor het volk van de Republiek voor naamste behoeften worden voldaan, zo als textiel, medicijnen en chemicaliën, landbouwwerktuigen, transport- en an dere communicatiemiddelen, overeen komst! een nog nader in te dienen prioriteitslijst. In principe zullen de deviezen, verkregen uit de export van bevolkingsproducten, worden besteed voor de bevordering van de volkswei vaart. 5. De import en export zullen ge schieden overeenkomstig de aanwijzin gen van de interim-regering. 6. Na bevrediging van de vitale be hoeften voor geheel Indonesia zal het surplus aan deviezen over de verschil lende deelstaten worden verdeeld, even redig aan de inbreng dier onderschei den staten. 7. Het deviezenfonds zal eveneens deviezen beschikbaar stellen ten behoe ve van de schuldverplichtingen aan het buitenland, welke door de interim-re gering worden erkend. 8. Voorts zal nader worden bespro ken de mogelijkheid dat ter bevrediging van de behoeften der Republiek goede ren in het buitenland worden aange kocht door bemiddeling van een -Ne derlandse organisatie onder toezicht van vertegenwoordigers der Republeik GEMEENSCHAPPELIJKE COMMISSIE 1. De Indonesische delegatie heeft er geen bezwaar tegen mede te werken aan de verkoop van ondernemingsproducten in republikeins gebied gewonnen, voordat de gemeenschappelijke commissie in te stellen overeenkomstig art. 14 van de overeenkomst van Linggadjati werk zaam zal zijn. 2. Deze rechtspersoon dient te wor den bestuurt door een raad van bestuur, bestaande uit vier vertegenwoordigers van de ondernemers (inbegrepen een Chinees en een Indonesiër), twee ver tegenwoordigers der Republiek en één vertegenwoordiger van de Nederlandse regering 3. De opbrengst van de verkoop van deze ondernemingsproducten wordt ln haar geheel gestort in het deviezen fonds. De netto opbrengst van die ver koop zal door deze centrale verkooporga nisatie aan de rechthebbende worden uitgekeerd, zodra zal zijn vastgesteld wie de rechthebbende is. Alsnog dient te worden vastgesteld in welke valuta die uitbetaling zal geschieden. 4. Van de opbrengst van genoemde producten zullen worden betaald alle kosten die door de Republiek zijn ge maakt voor het beheer en de verkoop van die producten, voordat die op brengst aan de rechthebbende zal zijn uitgekeerd, TERUGGAVE VAN GOEDEREN VAN NIET-ÏNDONESIËRS. De integrale en snelle teruggave van goederen is een noodzakelijke voorwaar de om een gezond econom'-sch bestel in Indonesia op te bouwen Dit moet ech ter volgens vaste regelen geschieden, zo als het opmaken Van een inventaris, het scheppen van een goede verhouding met de arbeiders etc. Die regelingen hebben niet tot doel het eigndomsrecht ten aan zien van die qndernemingen te beknot ten. Ten aanzien van ondernemingen en particuliere bedrijven, die zullen wor den genationaliseerd tegen vergoeding, zal een gemeenschappelijke inventaris worden opgemaakt. Alle staatsbedrijven zullen blijvend worden beheerd en bestuurd door de re publikeinse diensten. Ondernemingen vn bedrijven van vij andelijke onderdanen zullen voorshands door de interim-regering worden be heerd. Het beheer daarvan wordt over gedragen aan de regering van de deel staten HET VOORSTEL VAN DE NEDER- LANDSCHE DELEGATIE OM EEN PROEFGEBIED VAST TE STEL LEN VOOR HET TEN UITVOER BRENGEN VAN ART. 14 VAN DE OVEREENKOMST VAN LINGGA DJATI AANVAARDT DE INDONESI SCHE DELEGATIE EN IIET VOR STEL IS DERHALVE VATBAAR VOOR VERDERE DISCUSSIE. CENTRAAL VOEDINGSMIDDELEN FONDS. Bij de verdeling van voedingsmiddelen moet Indonesia als een geheel worden beschouwd. Een centraal orgaan dient- hiertoe voor geheel Indonesia te worden opgericht. De verdeling moet geschie den op grond van de beschikbare sur plus van de onderscheiden deelstaten. De interim-regering moet beschikken over een centraal voedingsmiddelen fonds. waarvan het bestuur bestaat uit drie vertegenwoordigers der Republiek, twee vertegenwoordigers van Indonesia Timoer en een vertegenwoordiger van Borneo. Het centraal voedingsmiddelenfonds heeft tot taak de vaststelling van het minimum menu voor het gehele volk van Indonesia, de verdeling van de voe dingsmiddelen over de deelstaten en voor het buitenland. Ingesteld moet worden een gemeen schappelijk douaneregiem en douane corps, waarbij aanstonds zal worden overgegaan tot het opstellen van een uniforme douanewetgeving voor geheel Indonesia (Inclusief de regeling der heffing van in- en uitvoerrechten, de regeling der accijnsen, de toepassing van het zeehavenstatuut enz.). De Indonesische delegatie gaat er mee accoord, dat Indonesia als één tolgebied zal worden beschouwd. In afwachting van de tot standkoming van een overeenstemming nopens aan gelegenheden betreffende export en import, deviezen en douane, zullen de regelingen van de Nederlands-Indische regering, die de handel van de Repu bliek Indonesia belemmeren, aanstonds worden ingetrokken en de controle te land en ter zee, door het Nederlandse leger en de marine uitgeoefend op grond van de oorlogstoestand, worden opge heven. VOORLOPIGE REGELING VAN HET GELDWEZEN. Ten einde het economisch verkeer te bevorderen dient een voorlopige rege ling betreffende de onderlinge verhou ding tussen het Republikeinse geld en het Nederlands-Indische geld tot stand te worden gebracht in afwachting van een definitieve regeling. De vorming van een interim regering elemineert voor de Republiek verschei dene voorheen voor haar noodzakelijke functionarissen als gouverneur o.a. voor Borneo. Celebes, Ambon en de Kleine Soenda Eilanden- Echter zal de behoef te ontstaan om in de Negara Indonesia Timoer en Borneo een Republikeins ver tegenwoordiger aan te stellen en ook in de Republikeinse hoofdstad dient om de wederzijdse relaties te verbinden een vertegenwoordiger voor de staten Indo nesia Timoer en Borneo aanwezig te rijn. Daarom dienen ook die instanties van de Nederlandse regering, die in strijd rijn met het de facto recht der Republiek, te worden opgeheven. Door de vorming van een interim- regering zullen als een natuurlijk ge volg hiervan aan de Republiek on middellijk die gebieden worden terug gegeven, die niet slechts door het Nederland01- l«»gpr doch waarvan ook het bestuur geheel of gedeeltelik berust bij de Nederlandse regering. Dit staat in betrekking tot die steden, die voor het ondertekenen van de overeenkomst van Linggadjati in handen waren van het Nederlandse bezettingsleger en voornamelijk wel die steden, waar het Republikeinse gezag na de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati werd verzwakt of nagenoeg gereduceerd zo als Buitenzorg, Padang, Modjokerto. Medan. Palembang en andere steden. De bestuursoverdracht aan de Repu bliek in bovengenoemde steden kan on middellijk geschieden zonder de beslis sing betreffende de personeelovername, die nu door een commissie in studie wordt genomen af te wachten, daar voor heen de Republiek in de steden een vol tallige ambtenaren corps tot haar be schikking gehad heeft- Tegen de over name van personeel heeft, de Republi keinse regering in principe geen be zwaar: dit zal echter geschieden met in achtneming van de organisaties en de regelingen' van. Republikeinse diensten en bedrijven. De Indonesische delegatie kan niet accoord gaan met de mening van de Commissie-Generaal, dat de invoeging van de bezette gebieden afhankelijk moet worden gesteld van de uitvoering van de gemeenschappelijke proclama tie van 29 Maart 1947 nopens politieke gevangenen. Daarentegen is de Indonesische dele gatie met de Commissie-Generaal van oordeel, dat overal de voorwaarden van rechtszekerheid en vreedzame politieke ontwikkeling moeten worden geschapen. In overeenstemming met deze opvat ting meent de regering van de Repu bliek te mogen verwachten, dat de vrij lating van politieke gevangenen op be vredigende wijze zal geschieden, alsme de dat geen maatregelen meer zullen worden genomen welke betekenen een aantasting van democratische rechten, terwijl daarentegen duidelijke maatrege len zullen worden genomen om hande lingen. die afbreuk doen aan het gezag van de Republiek in de gebieden, welke door het Nederlandse leger bezet zijn. worden voorkomen en te niet gedaan. Verlangd wordt ten slotte een ge meenschappelijke regeling ten einde gezamenlijk een standpunt te bepalen om, waar nodig, stromingen, die ont staan overeenkomstig art. 3 en 4 van de overeenkomst van Linggadjati. in vaste banen te leiden. SCHEEPSBERICHTEN. KJT5JM. Svolder, 5/6 te Lelxoes; Ju/no. 5/6 te Madeira; Theseus, 5/6 te Dubrovnlk; Carlb a. 6/6 te Aaiborg; Hast 5, 7/6 te Amsterdam; Danae, 7/6 te Rot terdam: Ardennes. 6/6 te Rotterdam. HollandAfrika Lijn Klipfonteln. 5/6 te Durban: Oranjefontein5/6 te Durban; Congostroom, 7/6 te Cotonou; Amstelkerk. 7/6 van Lagos naar Takoradl; Mij. Nederland Pelau Laut. 5/6 van Colombo naar Batavia; Tarakan. 5/6 van Genua naar Batavia; Java. 4/6 Gibraltar gepasseerd-; Oldenbarneveldt. 5/6 te Ba tavia. MIJ. Oceaan Phrontis. 5/6 van Mon treal naar New York. H.P.M. Nw Holland, 5/6 van Aden naar Amsterdam. Vinke en Co. Rossum, 7/6 Brunsbut- tel gepasseerd op weg naar Mamtyluoto; Ittersum. 5/6 van Savona naar Casa blanca FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; Rosen JacobsonRoekis van Lennep, d. Wassenaar; ter Kul leWill ik, d. Enschede; MesrtteJanssen van Raay. d. Batavia; Linte—Uhlenbeek, dl. Den HaagBatavia; NederveenOreeée, z. Rotterdam. GehuwdH. F. v. Panhuys en H. H. N. S Lasonder, Den Haag; W. WlUekes Mac Donald en C. Mollerus. Hilversum. Overleden: A van Hatbum m 65 Jaar, R'dam; W. J. JongeJan, m. 84 jaar Amsterdam. VOOR DINSDAG 10 JUNL Hilversum 1 (301 M.) 7 00: Nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek- 7 30; aubade. 8.00: nieuws; 8.15: vlooi, plano en orgel; 8 45: Weens Philh. orkest; 9 15. morgen wijding door ds .E. E. de Looze, 9.30: muziek van Bach. 9.45. arbeidsvitaminen- 10.30: voor de vrouw; 10.35; dansorkest Henny Hall; 10.50: voor de kleuters; 11.00 Rawlcz en Landauer, plano; 11.45: fam.- berlohten- 12.00- ensembel Bartho Dec ker. 12.30: ons platteland: 12.40: Pierre Palla. orgel; 13.00: nieuws: 13 15: Vaude ville Orkest: 14.00. met naald en schaar- 14.20; Aeolian Sextet; 16.00: do wondere wereld. 15.15: symphonle ..Mathls der Ma. Ier" van Hlndemlth; 16.40: de schoolbel; 17.00: Phons Dusöh speelt plano voor de Jeugd; 17.30: melodlefin van Rudolf Frlml; 17.45: Rijk overzee. '8 00; nieuws 18.15: Tom Erlch. plano. 18.30: Nederl Strydkr.: 19.00 radiostrip19.10: concert inleiding. 19.15; de plan/, a-s kamermu- zlek-lnstrument; 19.45- de wederopbouw: 20.00: nieuws; 20.05: emigratie naar Z. Amerika; 20.15: lnstrumentaf-1 en vocaal concert: 2110- klankbeeld „Tourlstlsohe miniaturen" 2130 .verzoekprogramma: 22.15: buitenlands overzich door H. Oh G. J. van der Mandere; 22.30: Skymasters; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: Russisch symphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) -- KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender- 7.45 suite for strings; 8.00- nieuws. 8.15': op gewekte muziek; 8.50 Hoogmis opening zlekentridlum te Amsterdam- 10.00: voor de kleuters: 10.15: Tsjechisch Phllharmo- nisch Orkest: 10.40; voordracht- 10 50- kinderstemmen; 11.10: Peter Kreüder met zijn solisten; 11.30; als at ziele luistert- 1140: Eileen Joyce, plano- 12.00: Ange lus; 12.03: viool en plano: 12.30: Metro- pole Orkst; 12.55; zonnewijzer: 13 00: nieuws- 13.15: over boeken: 13.20 Metro- pole Orkest: 13.45: Ucbtbaken; 14.15: frootmeesters der moderne orkestratie 5.00: voor de vrouw; 15.30: harmonie- muziek; 16.00; ziekenbezoek; 16 30: na schooltijd; 16.45: elck wat wils; 17.35- Hongaars strijkkwartet; 18.00: Klaas van Beeck; 18.20: sportpraatje* 18.30: Radlo- Volksunlverslteit; 19.00; nieuws: 19.45: Katholiek nieuws; 19.20- Klaas v. Beeck 19.45: Kath. thuisfront: 20 00: nieuws: 20.05: de gewone man: 20.12: actualitei ten- 20.20; omroepkamerorkest: 22,15: avondgebed en Uturglscbp kalender: 22.30 nieuws;: 22.45: bariton en piano; 22.55- vaders dagboek; 23.00: plano-sonates van L. van Beethoven: 23.3524.00: en vol- ture. SPORT TENNIS. Internationale kampioen schappen Noordwijk. R!|3DS VERSCHILLENDE DEELNEMERS BEKEND De Amerikaanse lawntennlsbond beeft toegezegd, dat de Amerikaanse spelers en speelsters, die te Wimbledon en ParUs zullen uitkomen, ook aan de Internationale kampioenschappen te Noordwlik zullen deelnemen. Dit zullen dan zllnmiss Brotigh. miss Osborne, en Tom Brown. Kramer zal echter direct na Wimbledon naar Ame rika terugkeren. Behoudens deze drie zullen ln Noordwilk nog spelen miss Hart, mrs. Todd. Bob Falkenburg. Bud ge Pattey en Segura. Uit Frankrijk komt Cochet en van de Italianen noemen wij Stefanl. Cucelll. del Bello en mevr Bossl. Leimonias kampioen van Nederland. Leimonlas behaalde gisteren op de ba nen te Noordwijk het hoofdklassekam- Ëloensohap met een 74 overwinning op DV. De sterke wind deed nog al wat afbreuk aan het pell van de wedstrijd. Hier volgen de gedetailleerde uitslagen: Heren-enkelspel: Wilton slaat Krijt 63. 36. 9-7; Bouman sl. Volkmaars 64, 62; Marlnkelle slaat Llssauer 6-4 62; v. d. Kruk wlDt vaD Van Meegeren (verhinderd). Dames-enkelspel: MeJ. Rollln Couquer. que verl. van mej. v d. Wal 46. 16; mevr. Van Berkel verl. van mej Hormsen 36, 2—6 Heren-dubbelspel: Wilton en Bouman sl. Krijt en Van dei Kruk 6—2. 8—10 75- Marinkelle en Heljnen verl v. Holst en Volkmaars 68, 36 Gemengd dubbelspel: Mej Rollln Cou- querque en Wilton slaan mej. Hermsen en Krijt 63. 60. mevr. Van Berkel en Borman slaan mej Van der Wal en Van der Kruk 86, 46, 63. Dames dubbelspel: mej. Rollln Cou- querque en mevr Van Berkel slaap mej. Van der Wal en mej Hermeen 26, 75, 86. De competitie-resultaten van de Leldse clubs ziln: Cooktall 1—NMC 3 5—3; Cock tail 2Or. TC 1 1—7 Oio 2—LLTC 1 44; LLTC 2—Metselaars 4 6-2- LLTC 3 —Thor 5 08; Leldse Studenten LLTC 2 Park Marlot 5 44: Leldse Hout 1 Overveen 1 44; Leldse Hout 2Woerden 1 26: Leldse Hout 3Nwe Marlot Club 6 2—6 SCHAKEN. Nederland verloor van Tsjecho-Slowakije. Gisteren werd te Den Haag de schaak wedstrijd Nederland'TsJ. Slowakije voort gezet. De afgebroken partij tussen Prins en Fol-tys ul{ de eerste ronde werd door de Tsjech gewonnen, zodat de definitieve uitslag v n de eerste ror.de 64 in het voordeel der T^jpcben ronde leverde de volgende resultaten op: P3chmanVan Schelt inga remise, Fol- tys-Prins remise, KottnouerCortüever remise. Cpocen.skv-Kramer remise. Gajtar Nührlng 10. ZltaVvn Steenis remi se. dr. Florlaumr. Hanntng 10, Al- sterVan Doesburgh remise. Flchtl Bunt remise. PotucekHenneberke 10. De tweede ronde werd dus met 6 Vi3'/2 door de Tsjechen gewonnen. Eindresultaat TsJ. Slowakije 121/., Nederland 7l£ pnt. TURNEN. Nederlandse turnzege op de Belgen. Te Hengelo behaalde de Nederlandse keurturnploe? een kleine overwinning op België. Sedert Nederland in 1939 te Arnhem met nog geen 30 punten verschil van België won. was er geen contact tussen belde landen meer geweest. De Nederland se ploeg verkreeg 588,45 pnt. terwijl Bel gië het tot 567,2 pnt bracht. Hoewel bij het paard-voltigeren en het hoogrek een duidelijk overwicht door de Nederlanders werd góteond. was bij de andere onderdelen slechts van een zeer geringe meerderheid sprake. Wel viel het op, dat onze landgenoten veel soepeler werkten. Pe: nderdeel lulden de prestaties: Paardsprong Nederland 53.35, België 52,60; Vrije Oef. Ned. 107,06. Belg. 107; Paard Ned. 106,05, Belg. 96,05; Ringen Ned. 105.03, Belg 103,08; Brug Ned. 106,04. Belg. 106; Rek Ned. 109,01, Belg. 101,03. DOODSTRAF VOOR TWEE BERUCHTE SD-AGENTEN. De Groninger Kamer van het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde hedenmorgen de beruchte SD- agenten P. J. Faber en K. C. Faber. die tijdens de bezetting deel hebben uitge maakt van een executie-peleton en tal rijke arrestaties en moorden van goede Nederlanders op hun geweten hadden tot de doodstraf. Recht van cassatie werd verleend. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Vanaf heden kunnen aan loket 9 van het Distributiekantoor Lelden, alsmede op de bekende zittingsdagen ln ae agent schappen formulieren MD 233--51 wor den afgehaald en Ingeleverd voor het aan vragen van zeep voor vuile arbeid. De volgende personen komen hiervoor ln aanmerking; Slagers, melkers leerlingen en leer krachten van ambachtsscholen- Beroepsbrandweerpersoneel "ln over heidsdienst, medische studenten, werk- vaam ln de anatomie, studenten ln de tandheelkunde, voor zover zij patiënten behandelen; Vroedvrouwen, verloskundigen, wijk verpleegsters en -verplegers, partlouliere verpleegsters en verplegers, gediplomeerde kraamverzorgsters, leerllng-kraamverzorg. sters. vee-verloskundigen; Medisch, verplegend en administratief personeel van Consultatle-bureaux voor t.b.c. -bestrijding- Personen, werkzaam in de genees- verbandmiddelen Industrie inclusief tand- teohnlsch laboratorium; Practlserende artsen en vee_artsen, practlserende tandartsen en tandheelkun digen, masseur?. De formulieren moeten vóór 6 Juli e.k. zfju ingeleverd, 77GG Sportsplintcrs Eind Augustus, begin September ml in Spanje een tournooi worden georga niseerd om het wereldkampioenschap biljarten kader 45/2. Het staat al vast. dat van Nederlandse zijde Piet v. d. Pol zal deelnemen. Het Oostelijk voetbalelftal won gis teren in Nijmegen met 20 van een bondsploeg. De Fransman Yvon Petra, Wimble- don-kampioen van het vorig jaar, zal tenslotte toch dit jaar zijn titel weer verdedigen. Het Haagse Vlug en Lenig won in Antwerpen een athletiek-ontmoeting van Beerschot. Jan Klein liep de 100 M. in 10.8! Er zijn moeilijkheden rond de As ser TT-races. De renners wensen een vergoeding uit de recette, de organisa toren willen daar niet aan. Senfftleben is weer sprintkampioen van Frankrijk (professionals) geworden. Italië won gisteren te Lissabon het wereldkampioenschap equipes op sabel. Tweede werd België, derde Egypte. De Maastrichtenaar Sijen won gis teren de tweede MPM. koers met drie minuten voorsprong op Arie Vooren. de winnaar van 1946. Sijen legde de 251.5 km. af in 6 uur 13 min. 57 sec. Duitsland wil weer meedoen aan de Olympische Spelen. Een aantal voor aanstaande personen op sportgebied heeft tenminste een comité gevormd om dit „even" voor te bereiden. Een van hen is de hertog van Meoklenburg, vóór de oorlog Duitslands afgevaardigde bij het I.O.C. Een Internationaal biljarttournool, dat dezer dagen te Waalwijk is gehou den, werd gewonnen door de Belg Vin- gerhoedt, gevolgd door De Leeuw, Van Hassel (B.), Jacobs en De Ruyter. Frankrijk won wéér een voetbal wedstrijd. Ditmaal gisteren te Lausanne met 21 van Zwitserland. Te Heyst (B.) won Derksen giste ren een internationale sprintontmoeting vóór Scherens, Van Vliet, Van Looveren, Gosselin en Loatti. Gerrit Schulte won gisteren ln 3 u. 17 min. en 45 sec. de ronde van Hoo- gerheide (120 km.) vóór Vethaak en Matena. In de jubileumwedstrijd, die ASG ter gelegenheid van haar 55-jarig be staan Dinsdagavond om halfacht aan de Zoeterwoudse Singel tegen een mili taire pleeg van Valkenburg zal spelen, zal v. d Oever uit Quick Boys bij ASÖ de middenvoorplaats bezetten. Een groot aantal leden van de Al- phense Wandelsportvereniging heeft met succes deelgenomen aan de inter nationale wandeltocht te Utrecht. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 Juni. Bij de aanvang van de nieuwe week had de Amsterdamse Effectenbeurs een kalm voorkomen. Op de meeste afdelin gen bestond enige vraag doch dit gaf toch geen aanleiding tot koersverschui- vingen van betekenis. Koninklijke wa ren echter met een hoofdkoers van 405 een zevental punten hoger; Philipsaan- delen met een hoofdkoers van 392 even eens een zevental punten. In de mees te hoeken voltrok de handel zich in een traag tempo. De aandacht werd in het bijzonder getrokken door Indische Banken, waarvoor de hoofdkoers werd vastgesteld op 99 1/2 bü een vorige slot- prijs van 98 3/4. Aandelen Handel Mij. waren een goede drietal punten hoger; de overige bankaandelen nauwelijks of niet veranderd. De Amerikaanse markt was stil, over het algemeen iets J>eter. Op de beleggingsmarkt was weinig te doen. De nieuwe conversielening werd verhandeld tegen prijzen lopende van 99 3/16 tot 99 1/4. In de dollarlening werd op bescheiden voet iets gedaan, voornamelijk tegen 100 7/8 101. De andere Nederlandse leningen waren zo goed als onveran derd. GYMNASTIEK. Rondom Excelsior's 9e lustrum. EEN UITVOERING DIE ER WEZEN MOCHT! Dat Excelsior de climax die er ln haar naam besloten ligt. ook tot uitdrukking wil brengen heeft ze Zaterdagavond ln een goed bezette Stadsgehoorzaal dui delijk aangetoond met de 42e uitvoe ring in haar 45-jarig bestaan.... een uitvoering die ons overduldelilk toondo de geest van aanpakken dlo over deze vereniging vaardig is. Terecht had men ter afwisseling der stoere mannenkracht de damesclubs Concordia. L.T.C en Brunhllde geïnvi teerd en dit gracieuze vrouwelijke ele ment vormde een uitstekend tegenwicht in het heren- en Jongensprogramma. On aangenaam ln deze uitvoering vonden wil de vele losse planken ln het uitge bouwde podium, die in letterlijke en fi- guurlilko zin de enige dissonanten wa ren. Nadat de voorzitter, do heer J. J. Pom- mer, een hartelijk openingswoord had gesproken waren het direct de onder steuningsoefeningen der heren die het „deden". Zwart, wit en blauw geklede Brunhllde dames voerden met knots. bal. hoepel en rhythmlscho gymnastiek een aardige fantasie op waarna de a- on b» adsplranten ons resp. met klassikaal brug en een behendlgheldswedstrljd aange naam bezig hielden. Na de pauze weder om hetzelfde beeld van vlot afgewerkt© oefeningen van meestal eenvoudig, dcyj'^ steeds gedegen gehalteheel goea werk van de heren aan het hoogrek en een staaf-hoepel-oefenlng door de Con- cordla-dames traden wel het meest op de voorgrond. Een vlot afgewerkte slot- stand besloot het geheel. Tot diep in de nacht duurde hierna een geanimeerd bal. terwijl wit ten slotte nog even de receptie memoreeren waar velen, onder wie wethouder v Schalck, Excelsior's wakkere bestuur complimen teerden. HOCKEY. Grote zege van Ned. dames in Kopenhagen. De gisteren te Kopenhagen ge speelde landenwedstriJd tussen do Deense en de Nederlandse hockey- melsjes eindigde met een grote zege der bezoeksters: 06. nadat de rust met 1o was Ingegaan. De Nederlandse voorhoede was verre weg superieur. Belde vleugcis vertoon den zeer snel spel en gaven uitstekende voorzetten. Over het algemeen waren trouwens de Nederlandse dames steviger en sneller met de bal dan de Deense, ln wier team nodig Jeugdige krachten moe ten worden opgenomen. Het eerste doelpunt werd door do Deensen zelf gescoord. In de tweedo helft wisten onze meisjes haar voor sprong te vergroten tot 30 na langdu rige scrimmages voor het Deense doel. Hieraan werd spoedig een vierde doel punt toegevoegd, waarna mej. E Piel van de llnksblnnenplaats en de kantJhalf mej. H. Smithuyzen de eindstand op (30 brachten 1 CRICKET. Toct-swodstrUd Engeland—Zuid-Af rlka Te Nottingham is de eerste toetswed- strljd tussen Engeland en Zuid-Afrlka begonnen. Bij het einde van de eerste speeldag had Zuid-Afrika 376 gescoord voor drie wickets, waarvan M-alvlille 183 (not out). Mitchell 14, VÜlJocn 10, Nourse 149 en Dawson 3 (n. o.). BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP KLEIN BILJART. Teegclaar wint van Lubach. In de voortgezette wedstrijden om het nationaal kampioenschap klein biljart kader 35/2 heeft onze stadgenoot Teegc laar goed werk gedaan door in de voor laatste ronde Lubach een flinke neder laag te bezorgen. Voordien verloor hij echter van Van Eolflhoven, zodat do Lel- denaar ln het klassement na de voorlaat ste ronde thans de 5e plaats met 6 match punten inneemt. Van Lochem gaat aan de kop met 10 punten, gevolgd door Schmidt, Lubach en Poyok met 8 punten. WANDELSPORT. Avond-Vierdaagse Lelden Zaterdag middag J.l vond. de Alg. Vergadering plaats van de Wandelkring Leaden en Omstreken. Het Krlngbestuur werd aangevuld met de heer A. Straathof als comm. terwijl P. Splinter zitting nam ln de W.KI kas- comm Aangenomen werd als Md dér W. K L. de wandelsportver. ..De Sohakeiboys" uit Katwijk a. d. Rijn. Het belangrijkste punt van bespreking was wel de N.W.B Avond Vierdaagse, die te Leiden gehouden zal worden van 25 t.e.m. 28 Juni as Tot administratief leider van dit sport gebeuren. werd benoemd de lieer A vtm Heusden. terwijl t>U de WKL.-eecreWl* de heeir A. Dlseraad, Ouderzorg 6. te Lei derdorp OA. kan. worden Ingeschreven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3