DE MEESTER-DETECTIVE STADSPJIEUWS Motoren dreunden door Zandvoort Laatste Berichten Een compensatiecontract met Duitschland? GROENTEN EN AARDAPPELEN IN RUIL VOOR ANDERE ARTIKELEN Over de export van groenten en aardappelen, naar Duitsland, welke men binnenkort in aanmerkelijke hoeveelheden ter hand hoopt te kun nen nemen, vernemen wy, dat men voornemens zou zijn de met goedkeu ring van de Engelse en Amerikaanse bezettingsaytoriteiten, te sluiten over eenkomst het karakter te doen heb ben van een zogenaamd compensatie- contract. Dit zou Inhouden, dat voor de Neder landse tuinbouwproducten door Duitse fabrikanten industriële artikelen als kunstmest, rijwielonderdelen, electrische apparaten, houtwerk, porcelein en aar dewerk geleverd zouden worden. De te sluiten overeenkomst zou een ge volg zijn van een rechtstreeks contact met Duitse leveranciers, die in staat blijken door Nederland gewenste pro ducten te leveren. Artikelen welke niet of bijna niet in aanmerking komen voor gebruik in Ne derland, kunnen naar Ned.-Indië geëx porteerd worden, daar men er van over tuigd is dat daar. na de ontreddering der laatste jaren ook voor mindere soor ten katoen, porcelein en aardewerk be langstelling bestaat. Reeds is over deze kwestie met een belangrijk handelshuis in Indië contact opgenomen. DE MISSIE VOOR SURINAME TE NEW YORK. Wat zü van plan is. Dr. H. J. Priedericy drs. M. Weisglas en de heer A. Lvsen, secretaris van de missie naar West-Indië zijn Zaterdag op oootTeis naar Curasao en Suriname per KLM op het vliegveld Laguardia aange komen. Dr. Friedericy verklaarde, dat men de gouverneurs van Curacao en Su riname op de hoogte zal stellen van de politieke situatie in Indonesië, voort het a.s. bezoek van de' ministers Beel en Jonkman aan Curacao en Suriname zal voorbereiden en ten slotte besprekingen zal voeren met de gouverneurs en de staten betreffende de op handen zijnde politieke en constitutionele hervormin gen van deze gebiedsdelen en de betrek kingen tussen Nederland en de andere delen van het Nederlandse gemenebest. DE ATO-STAKTNG OPGEHEVEN. Zaterdagavond is het georganiseerde personeel van Van Gend en Loos te Rotterdam onder leiding van de hoofd besturen van de erkende organisaties m vergadering bijeen geweest ton ein de de stand van zaken veroorzaakt door de wilde staking te bespreken. Na uit voerige discussies nam de druk bezoch te vergadering met negen stemmen te gen het besluit heden het werk te her vatten. De Hongaarse crisis. NAGY WAS VERRAST. Volgens radio Boedapest heeft Zoltan Tildy, de president van Hongarije, ver klaard. dat de politieke crisis in Hon garije tot een einde is gekomen en dat de berichten in de buitenlandse pers van een staatsgreep en van onlusten niet in overeenstemming zijn met de werkelijk heid. Lajos Dinnyes, de nieuwe Hongaarse premier, heeft tijdens zijn eerste pers conferentie in antwoord op de traag of zijn voorganger, Nagy, schuldig werd geacht aan het beramen van een com plot tegen de republiek, verklaard, dat Nagy tot nog toe hiervan niet is be schuldigd. doch alleen verdacht. Din nyes zeide voorts, dat de buitenlandse politiek van Hongarije ongewijzigd blijft. Het land wenst goede betrekkingen met de V.S. en Engeland en natuurlijk in de eerste plaat-s met zijn buur de Sovjet- unie. De Hongaarse zaakgelastigde te Brus sel, Perlakykassan heeft verklaard, dat hij in verband met de gebeurtenissen in Hongarije zijn ontslag ingediend heeft. Nagy, de ex-ministèr-presldent, heeft te Genève verklaard, dat de loop der gebeurtenissen hem volkomen verrast heeft. 18 Mei, 4 da-gen na zijn vertrek naar Zwitserland, was hij uit Boedapest opgebeld, dat luitenant-generaal Swiri- dof, -de sovjetrussische voorzitter van de geallieerde bestuurscommissie te Boedapest, het verzoek van Nagy om Bela Kovacs. de door de sovjetautori teiten gearresteerde secretaris van de partij der kleine boeren, vrij te laten, had verworpen op grond van het feit, dat de ondervraging van Kovacs neg niet voltooid was. Aan de andere kant stelde Swlrldof aan de Hongaarse auto riteiten de notulen ter beschikking van de ondervraging van Kovacs, waarin de Hongaarse eerste minister er van be schuldigd wordt op de hoogte te zijn geweest van het complot. Nadat Rakosl, de vice-premier, en Zoltan Tildy. presi dent van Hongarije, hem verzocht had den naar Boedapest, terug te keren, liet Nagy zich dit afraden door een waar schuwing van vrienden en collega's, overgebracht door de Hongaarse gezant- te Bern en later door Tildy telefonisch ondersteund. Hoewel er geen grondwet tige redenen voor zijn aftreden bestaan, stemde Nagy er in beginsel in toe al te treden om de toestand niet te vererge ren. Nagy is er ten zeerste over ver baasd, hoe men zich kan indenken, dat hij als minister-president, met het ver trouwen van het volk gekozen, aan een samenzwering zou kunnen deelnemen. DUITSE EN BULGAARSE SOCL<\LISTEN GEWEIGERD. De internationale Socialistische confe rentie te Zuerich heeft het verzoek van de Duitse sociaal-democratische party om toelating afgewezen. Het voorstel daartoe kon niet de vereiste tweederde meerderheid halen- Nederland. Engeland. Frankrijk Lux emburg, Zweden, Finland. Noorwegen, Denemarken en Oostenrijk stemden voor toelating. Polen. Hongarije Roemenië, Tsjecho Slowakije en Palestina tegen. De conferentie besloot een commissie in te stellen van negen leden, onder wie Nederland, voor het onderhouden van contact, met de Duitse organisatie en voor het uitbrengen van rapport aan de volgende internationale conferentie. Leden van de proregeringsgezindc so ciaal-democratische partij in Bulgarije hebben geen toestemming kunnen krij gen de conferentie als waarnemers bij te wonen. Hun verzoek kreeg niet het ver eiste aantal stemmen. De Wcst-Europe- se landen stemden tegen. De soc.-demo- cratische partij in Bulgarije maakt deel uit van het regeringsblok. Ook de Bul garen zullen nader worden gehoord. TRUMAN's BEZOEK AAN CANADA. President Truman vertrekt heden voor een officieel bezoek aan Canada, waar hij hoopt, de politieke militaire en eco nomische banden, die Canada met de rest van het Westelijk halfrond verbin den nauwer aan te halen. Truman zal zich Woensdag tot het Canadese Huis van Afgevaardigden richten. 37 Ned. schepen in Russische zone vrijgegeven. De Russische autoriteiten hebben thans de eerste groep vrijgegeven van de Nederlandse schepen, welke zich In de Russische zone bevinden. Het be treft hier 37 schepen, die allen te Ber lijn liggen. Van de elders in de zóne verblijvende schepen is er nog geen vrijgegeven. Koninklijk bezoek aan Den Bosch. A.s. Woensdag hoopt H.M. de Koningin een bezoek to brengen aan de ten toonstelling van het Ned. Trekpaard te 's-Hertogenbosch. HANDELSVERDRAG NEDERLAND EN BULGARIJE. Geldig voor één jaar. Ondertekend is een handelsverdrag tussen ons land en Bulgarije. De invoer in Nederland uit Bulgarije zal o.a. be staan uit de navolgende goederenhout, bariet, pyriet, opium, mica, tabak en vruchtenpulp. Daartegenover zal Ne derland aan Bulgarije leveren radio- artikelen, medicamenten, diverse che mische producten, rubber, zaden. etc. Bovendien werd de mogelijkheid gege ven in ons land scheepsbouwers te plaatsen. De gesloten overeenkomsten hebben een geldigheidsduur van één jaar. Familiedrama te Rotterdam. VADER SCHIET ZOON NEER. Een vreselijk drama speelde zich Zater dagmorgen af in de Jagerslaan te Rot terdam, toen de 50 j. II. F. zijn zoon, de 27 j. zeeman Jan Douwe Fcberwee uit de Zeestraat, tot tweemaal toe met een «ufomajisch pistool aanschoot waardo"- 'le ionge man vrijwel on- middellFk ''ood neerviel. De vader, een politiek delinquent, was. nadat hij in vrijheid was gesteld, naar zijn woning teruggegaan, waar zijn zoon, die in de oorlog voor de ge allieerden had gevaren, het huis in be zit' had genomen. Tussen belden was nu een verschil gerezen over het meubilair, dat nu op een noodlottige wijze tct uit barsting is gekomen. H. F. is gearresteerd. VRACHTWAGEN KANTELDE IN IIET WATER. De bestuurder verdronken. Op de Tolweg te Hoogkarspel (N.H.) is een ernstig auto-ongeval gebeurd, dat het leven heeft- gekost aan de 31-j. vis handelaar C Sterkenburg uit Hilver sum. Deze reed met twee passagiers in een kleine vrachtauto Bij een afgraving raakte de wagen in de zachte smalle berm, kantelde en kwam in omgekeerde positie in de bermsloot terecht. De beide passagiers slaagden er in zich uit hun benarde positie zo om te draaien, dat zij het hoofd boven het de wagen binnenlopende water konden houden, doch dé bestuurder zat beklemd en verdronk. Na enige tijd opende een voorbijgan ger een portier en hielp de mannen naar buiten. Sterkenburg was toen reeds over leden; hij laat een vrouw en twee kin deren achter. OPEN BRIEF AAN RAAD VAN MINISTERS. Aansporing tot verdraagzaamheid. De Ver. Nederland—Indonesië heeft een open brief aan de Raad van Minis ters gericht, waarin zij de mening uit, dat de voorstellen van de Commissie -Generaal naar hun inhoud en uit gangspunt kunnen vormen voor verder overleg. Zij doet dan ook een ernstig beroep op de regering om dit overleg in een geest van verdraagzaamheid en be reidheid tot samenwerking te blijven voortzetten. D-DAG VAN BOND ZONDER NAAM. Henry de Greve spoorde aan tot naastenliefde. Gisteren werd op de Heilige Land stichting bij Nijmegen de D-dag ge houden van de leidende werkers in de Bond zonder naam. Uit alle delen van het land waren ruim 1500 leden naar de Landstichting gekomen, waar zij wer den begroet door hun algemeen leider, de heer Henry de Greve, De 4 bonds- vlaggen werden onthuld en in de basi liek werd een grote reünie gehouden, waar Henery de Greve de leden toe sprak en vooral aanspoorde naastenlief de te betrachten als Katholiek van de daad. HANDELSVERKEER NEDERLAND— FINLAND. Wederom voor 1 jaar geregeld. Te Helsinki hebben besprekingen plaats gevonden om het handelsverkeer voor de periode van 1 Juni 1947 tot 1 Juni 1948 te regelen. De onderhandelin gen hebben een zeer bevredigend resul taat- opgeleverd. Er werd overeenstem ming bereikt omtrent Finse leveringen aan Nederland van gezaagd hout, mijn- hout, papiercellulose,, grondstoffen voor de papierindustrie, papier en pa-pierpro- ducten ten bedrage van 40 millioen gul den. Hiertegenover zal Nederland naar Finland exporteren chemische pfoduc- ten, pharmaceutische producten, tex tielproducten, w.o. kunstzijden garens, electro-technische producten, superfos faat en enige agrarische producten. In t-otaal zal ook de waarde der Ned. leve ringen 40 millioen gulden bedragen. BAKKERSSTAKING TEAMSTERDAM BEËINDIGD. De staking in de Amsterdamse bak kersbedrijven is met ingang van heden morgen opgeheven. Christen-jongeren bezinnen zich op hun taak. JEUGDLEIDERS (STERS) WEEKEINDE IN DE NED. ZENDINGSSCHOOL Zaterdag en Zondag was in de Ne derlandse Zendingsschool een aantal jeugleiders en leidsters van Christelijke verenigingen uit Leiden byeen, om zich te bezinnen op de taak, welke in deze tijd door de jeugd vervuld dient te worden. De samenkomsten gingen uit van de Jeugdraad der Ned. Hcrv. Kerk en hadden mede ten doel, het werk van dit Kerkelijk orgaan steviger te funderen. Alvorens men tot het meer officiële gedeelte overging, vond Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd plaats tussen de deelnemers en de bewoners van het Zen dingsstudentenhuis welke eindigde met een gelijke stand 44. DE ACHTERGROND VAN ONS WERK. In de avondvergadering sprak ds. P. W. Spruyt, voorzitter van de Leidse Jeugdraad. oirer: „De achtergrond van ons werk". Uitvoerig stond spreker stil bij het ontstaan van de Jeugdraad. Het wenk is begonnen in de bezettingstijd en beoogt de Christelijke organisaties er van te doordringen dat haar werk Ker- kewerk is in de volle zin van het woord en het besef levendig te ma-ken, dat alleen dooT intense samenwerking iets kan worden bereikt. De Kerk ontwaakte na de verraderlijke overval en opende in de gevaarlijke tijd haar deuren. Door vele jongeren is dit verkeerd opgevat; zij beschouwden in die dagen de Kerk als een toevluchtsoord en waren er wel mee ingenomen, dat de Kerk zich met de verenigingen ging bemoeien, doch zfj zagen niet in, dat de oorsprong van de Jeugdraad hierin ligt., dat dc Kerk ook het werk van en voor de jeugd ter hand wilde gaan nemen Spr. wijdde in Viet vervolg van zijn betoog waarderende woorden aan het werk dat door particulier initiatief in het belang van de jeugd is tot stand gebracht. Wat hebben vele mensen niet sredaan, cm ons volk bij het Evangelie te brengen. Doch eigenlijk had de Kerk altijd dit werk moeten uitvoeren. Toen zy in 1940 dan ook opstond uit haar slaap en krachtige taal ging spreken, kwam er uit de organisaties een zekere reactie, als zou het de bedoeling van de Kerk zijn om over haar te gaan heersen. Dit echter zeer ten onrechte Zy wilde pegingen aanwenden, om het jeugd werk te stimuleren cn waarlijk Kerke- werk te doen zijn. Jeugdraad en verenigingen zullen ge zamenlijk de weg moeten banen tot een 'gezond verenigingsleven De Jeugraad wil zorgen voor leiders en leidsters, voor het kampleven en wat dies meer zy, doch dan moet deze zich verzekerd we ten van de steun van alle organisaties, die bij hem zijn aangesloten. Met nadruk wees ds. Spruyt er op, dat de jopgeren ook de belangstelling van de ouderen nodig hebben. Geruime tijd werd over verschillende onderwarpen van uiteenlopende aard nog 'gediscussieerd. Er waren jongeren, die laat in de avond naar Leiden terug gingen; anderen overnachtten iti het Zenddngshuis. De volgende morgen gin'g men gezamenlijk naar de Pauluskerk. DE GEEST VAN DE JEUGD Zondagmiddag behandelde de heer P. W. J. Steinz, leraar aan de Chr. Kweekschool voor onderwijzers in Rot terdam, het onderwerp: ,X)e geest van de jeugd van deze tijd" Spr. begon op te merken dat de jeugd in deze na-oor- logse wereld aan vrije experimenteer- lust is overgegeven. Breedvoerig ging de heer Steinz vervolgens de situatie na van de wereld, waarin de jeugd van thans opgroeit, er op wijzende, dat de instinctieve leeflust langzamerhand de grondslag wordt van onze gehele cultuur Overal zoekt men meer of minder heiig naar genot: gunstige gevallen zijn uit zonderingen. Voor de mensen die geestelijk willen leiden, bestaat de absolute eis. dat zij zelf zich houden aan die geestelijke nor men. Als men leider wrenst- te zijn in deze chaotische wereld, zal men ook Lichting 1944 in Juli opgeroepen. Voor de dienstplichtigen van de lich tingen 19411943 heeft, naar uit de me morie van antwoord op het wetsontwerp ter bekrachtiging van de algemene maatregel van bestuur betreffende dienst-plichtvoorzieningen blijkt-, de in schrijving plaats gehad. Voor deze lich tingen wordt geen algemene keuring ge houden. Slechts enkele groepen van in geschrevenen zullen tot gewoon dienst plichtige worden bestemd en deze zullen niet eerder in werkelijke dienst hoeven treden dan na voltooiing van hun stu dies. De mogelijkheid blijft daarbij be staan, dat- een klein gedeelte van de eerste oefening reeds in de zomervacan- ties vervuld zal-moeten worden. Voor de lichting 1944 is de keuring afgelopen. Eenige duizenden personen zullen spoedig vermoedelijk voor het grootste deel in Juli moeten op komen. NATURALISATIE OUD-SPANJESTRIJDERS. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Napoleon van den Brink en 16 anderen. In de Memorie van Toelichting wordt om. gezegd, dat alle voorgedragenen het Nederlanderschap verloren hebben door vrijwillig, zonder daartoe verkre gen Koninklijk verlof, te treden in Spaanse krijgsdienst en thans zonder nationaliteit zijn. Wegraces op het Circuit (Van onze speciale verslaggever). Zandvoort was Zandvoort heiemaél niet gisteren: penetrante uitlaatgas sen en reutelend molorengebrul be heersten het stadsbeeld en brachten er meer mensen dan ooit de zon en de zomer hadden kunnen doen! Dui zenden merendeels in leer gehulde toe schouwers, bevonden zich rond het circuit, zich bij de bochten (want daar is het meest te zien) opdikkend tot zeven, acht rijen. En op het circuit renners, die allemaal haast hadden om eerste te worden! Het ..Circuit van Zandvoort" is een succes geworden. Sportief voor renners en publiek en hoogstwaarschijnlijk fi nancieel voor de gemeente. Het pro gramma werd prachtig op tijd verwerkt een unicum bij motorwedstrijden de gevechten waren boeiend en knap. Gelukkig hield de KNMV het deze keer bij kleine series, zodat elke klasse slechts een half uur -tijd vroeg en van 12.00 tot 18 00 uur een rijk gevarieerd program ma, van de kleine 125 cc bromvliegen tot de zware knapen met zijspan, kon worden uitgevoerd. Ontzaggelijk hard voor deze klasse ging Dick Renooy er op z'n Eysink 125 cc van door, niet bij te houden voor zijn concurrenten. We zagen hem geen enkele keer omkijken, hij won. prachtig met een bijna holle rug over zijn ma chientje liggend, net zo hij wilde! Hij draaide z'n snelste ronde met 82,23 km. en met het bravour van de triomphator startte hij 10 minuten later met het zelfde motortje in de 250 cc klasse. Na tuurlijk moest hij hier de eer aan de zwaardere broers laten maar het feit, dat. hij tot het einde in de kopgroep kon blijven hangen, spreekt toch wel boek delen over zyn techniek (en zijn ma chine). Hier werd een uitstekende strijd om de eerste plaats geleverd tussen Vink. Cleutjens en De Graaf. Helaas moesten de laatstgenoemden met ma chinepech opgeven, zodat Vink winnaar werd,, onbedreigd door Sekuur. 2e en Maltha, 3e. Een zeldzaam mooie course reed Mal tha echter kort daarop in de 350 cc klasse. Eenmaal op toeren, draaide hij zijn ronden met een verbluffend ge mak. liet zich griezelig hard in de bochten vallen en won verdiend zon der enige concurrentie. Voor de 500 cc was het aantal in schrijvingen voor één nummer wat groot, zodat in deze klasse 2 series met een finale gereden werden. Eén renner verbaasde hier vriend en vijand met zijn gedurfde, bijna roekeloze manier van rijden: Jo Bovee. Halverwege de course had hij een prachtige voorsprong genomen, die, als er niets bijzonders gebeurde, niet meer in te halen zou zijn. Er gebeurde iets bijzonders helaas, Bpvee nam zijn bocht- te kort, slipte en bracht het Rode Kruis in actie. Naar wij later hoorden, is zijn toestand niet ongunstig, een dokter constateerde een lichte hersenschudding. Wonderlijk goed afgelopen. Zo werd Van Katwijk in de ze serie nog onverwacht winnaar, maar hij was liever tweede gebleven achter een complete Bovee, vertelde hij ons. De 2e serie werd een overwinning voor H. Veer. Achter hem vochten Moe ke en Keyzer een zware strijd om de 2e plaats, uiteindelijk door Moeke gewon nen. In de finale vochten Veer en Van Katwijk lange tijd om de eerste plaats. De strijd eindigde ten slotte in het voor deel van Veer. VAN HAMERSVELD VERONGELUKT. Ontstellend was het bericht, dat Bertus van Hamersveld Zaterdag ty- dens de training uit een bocht was gevlogen en in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis was opgenomen. Hij schijnt zéér ernstig aan een zyner be nen gewond te zijn. In de klasse der internationalen, waarin Van Hamersveld zou starten, werden nu Jaap Fyma (250 cc), Poel (350) en Draayer (500) winnaars. Een bijzondere voldoening zal vooral Jaap Fijma, die drie jaar aan zyn machine gewerkt heeft, in zijn zege hebben ge vonden! De lucht had de gehele middag al als een vet grys baldakijn boven Zand voort gehangen en kletste zich ten slot te met pypestralen en hagelbuien mid den in de zyspanraces, waar HenkSte- man enorm veel moeite had om de schitterend rijdende Van Rïjssel van zich af te schpdden. Van Rijssel pas seerde en won ten slotte met een klei ne voorsprong! Het verwonderde ons. dat de ren ners op het spiegelglad wegdek nau welijks wat vaart minderden, waar door het risico, dat toch altijd aan motorwedstryden verl aden blyft, op ,nn o.i. onverantwoordclyl"» wijze ver hoogd werd. De -.try den duurden elk een half uur, na de dertigste minuut werd de laatste ronde uitgereden. De series 500 cc duurden 20 minuten. Voor de cijferliefhebbers volgen hier de belangrijkste uitslagen (het parcours was 2284 meter) 125 cc klasse senioren: 1. D. Renooy (Eysink) 18 ronden, 30 min. 43,4 sec.; 2. M. Vierdag (Eysink; 3. W. Zijlaard (Eysink). 250 cc klasse senioren: 1. H. Vink (Velocette) 19 ronden 31 min. 34.9 sec.; 2. K. Sekuur (Velocette); 3 B. Mahta (Triumph). 350 cc klasse senioren: 1. B. Maltha 19 ronden 30 min. 14.9 sec.; 2. J. Boef (Sarolea)3. Jansens (Benelli). 500 cc klasse senioren, le serie: 1. C. van Katwijk (Triumph) 13 ronden 20 min. 35,2 sec.; 2. J. Pols (Triumph); 3. G. Roosjen (Norton). 2e serie: 1. H. Veer (Triumph) 13 ronden 20 min. 12,3 sec.: 2. Moeke (BMW); 3. Keyzer (Tri umph). Finale: 1. H. Veer (Triumph) 31 min. 31.6 sec.; 2. C. v. Katwiik (Triumph) 31 min. 55,6 sec.; 3. O. "oeke (BMW). Internationalen Senioren 250 cc: 1. J. Fijna 18 ronden 30 min. 14,1 sec.; 350 cc: 1. G. Poel (Velocette) 19 ronden 31 min. 31.3 sec.: 500 cc: 1. C. Draayer 19 ronden 31 min. 15,7 sec; Zijspan klasse senioren: 1. C. v. Rijs sel (BMW): 2. H. Steman (Ariel); 3. H. Zuur (BMW). De start van de 500 cc klasse. (Anefo/Sagers). moeten gehoorzamen. Dat kan men doen als men tegenover de instinctieve leef wijze het geestelijke stelt. De jeugd in al haar geledingen zal moeten leren werkelijk het kruis op zich te nemen; dat is: het dragen van de schuld, die wij niet hebben. Helaas wordt de schuld tegenover de eeuwige normen niet meer beseft. Wij hebben mede.te lijden met de lij dende jeugd; de invloed van de enkeling is hard nodig,, aldus besloot de heer Steinz zijn referaat, waarop een vrucht bare bespreking volgde. In de avondbijeenkomst heeft de heer P. de Koning de perspectieven voor de onderlinge samenwerking geschetst en de taak van de jeugdraad aangewezen t.o.v. de geestelijke leiding, het contact met de andersdenkenden en de accen tuering ran de persoonlijke verantwoor delijkheid. Ds. P. W. Spruyt heeft dit week-einde geslóten. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester en de Wethouder van Fabricage zijn verhinderd as. Woensdag spreekuur te houden. ZILVEREN JUBILEUM P. v. d. TAS. Maandag 16 dezer zal de heer P. v-an der Tas, directeur van de Nederlandse Mlddenstandsbank, N.V. kantoor Leiden zijn zilveren jubileum vieren, als direc teur dezer instelling. De heer Van der Tas was van 1922— '27 werkzaam als directeur te Delft en sinds laatstgenoemd jaar hier ter stede. Ook in kerkelijke klingen is de heer Van der Tas een bekende figuur, zo is hij o.m. penningmeester van de Gere formeerde Kerk te Oegstgeest. Daar naast. heeft hij ook zitting in het be stuur van de Chr. middenstandsver eniging te dezer stede, in welke kwali teit hij méde betrokken is in de plan nen, welke er bestaan om te komen tot de oprichting van de Leidse midden standscentrale. ASSEPOESTER. Het Haags Operettegezelschap pnder leiding van Chris Hofland heeft gister middag in de Schouwbur-g een voortref felijke opvoering gegeven van het be kende sprookje van Assepoester. Er werd uitstekend geacteerd en duidelijk ge sproken, terwijl -de costuums bijzonder fraai verzorgd waren. De balletten wa ren een lust- voor het cog. De numerieke belangstelling was om gekeerd evenredig aan het artistieke peil der voorstelling. De aanwezigen hebben evenwel genot-en! Wegens grote toevloed van copy moe ten wy heden het feuilleton tot morgen laten overstaan. EXCELSIOR I-PERNIX I GESTAAKT Een kwartier na de aanvang van deze belangrijke strijd maakte de regen- ver der spelen onmogelijk. Geen der par tijen had ln die tijd de korf kunnen vinden. Tonego I—Pernix n werd om de zelfde rede na 20 min. gestaakt. Pernix II leidde toen met 10. Pernix III en VI speelden hun wed strijden uit. Eerstgenoemde speelde ge lijk tegen V.EO .II met 22, na met de rust met 21 te hebben voorgestaan. De uitslag geeft een goed .beeld van.de krachtverhouding. Fluks II won verdiend van Pernix IV met 31 De Noordwykers waren mees- tentijd in de meerderheid en verdien de de overwinning ten volle. Woensdagavond a.s. wordt om 7.15 u. voor de competitie Pernix nFluks I gespeeld. Terrein Burggravenlaan. In verband met het gouden huwe lijksfeest van zijn ex-dirigent maakte het Leids Harmoniegezelschap „De Post" Zaterdagavond een muzikale rondgang, waarbij voor de woning, van de woning van de heer M. Bolaerdijk aan de Jan van Houtkade 11 front werd gemaakt en het gezelschap haar mede leven betoonde middels een pittige mars. Een bloemenhulde was aan deze muzikale hulde vooraf gegaan. Op ons bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van de ms. „Talisse", „Kota Gede", „Limburg" en „Bantam", die vermoedelijk resp. 17 Juni te Am sterdam, 20 Juni te Rotterdam, 23 Juni te Rotterdam en 25 Juni te Rotterdam worden verwacht met repatriërenden uit Indië. JANNETJE EN HENDRIKA v. d. HOVEN RESP. 8 EN 6 JAAR GEVANGENISSTRAF. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere raad van cassatie had wegens verraad, waaraan zy zich hadden schuldig ge maakt, resp. acht en zes jaar gevange nisstraf met aftrak van het voorarrest gerequireerd tegen Jannetje C. van den Hoven en Hendrika G. van den Hoven uit Leiden, die ter zake door het bij zonder gerechtshof te 's-Gravenhage waren veroordeeld ieder tot vijftien jaar. Bij de behandeling van het beroep was de eerste verdachte niet versche nen: ze was toen voortvluchtig. De bij-j zondere raad heeft hen resp. acht en zes jaar gevangenisstraf opgelegd. 53). Panda en de detective liepen achter de werklieden aan naar binnen en slenterden zo onopvallend mogelijk over het binnenplein. Maar dat duurde maar kort- Al gauw kwam er een ploeg baas of een opzichter of zo Iemand op hen af. „Wat moet dat?" vroeg die. „Hebben jullie niets te doen? Wie zijn jullie? Ik heb je hier nooit gezien! Een paar nieuwelingen zeker? Nou. jullie moeten aanpakken, ik heb een hekel aan luie ren! Zie je die kisten hier? Ja? Mooi! Pak ze dan op en draag ze in die vracht wagen daar! En vlug, anders vlieg je de laan uit!" De ijverige opzichter liep met grote stappen weg en de detective en Panda begonnen met kisten te sjou wen. Dat viel niet mee! Zo iets ls moei lijk als men het nooit gedaan heeft en Panda liet de eerste de beste kist die hij op zyn rug genomen had. dan ook al gauw op de grond vallen. Ban!! De kist viel open en de inhoud lag over de grond verspreid. „Drommels!" mompelde Panda onder zyn snor. „Het zijn allemaal radiator- doppen!!" LEIDERDORP. ZendLngscol'octe De met Pinksteren gehouden Zendlngscollecte heeft met de nagekomen giften ln totaal opgebracht de mooie som van f 515.12. Feestviering nan de Doesbrug Za terdag waren er uitgebreide feestelijk heden georganiseerd door de buurtvereni ging ..Doesbrug" Met een geluidswagen voorop werd 's morgens door het dorp ge marcheerd naar her feestterrein 'n welde van de heer Demmendal, tegenover de maalderij „RhUnstroom" Hier werden verschillende kinderspelen gehouden In de avonduren wérd het leest voor de ouderen voortgezet. Er heerste de gehele dag een opgewekte stemming en het was reeds bijna middernacht toen de pret een einde nam. Randi De raad kwam' onder voorzitterschap van burgemeester Van Dlepenlngen ln spoedvergadering bijeen. De ingekomen stukken werden zonder op merkingen aangenomen. Het. volgende punt betrof onderhandse aanbesteding van zand/levering en -vervoer voor de nieuwe begraafplaats. Besloten werd dit op te dragen aan W. Blom voor f. 3.per kubieke meter. Een deel was reeds door de gemeente: NoordwIJkerhout gekocht. Het indertijd t-oegesfane voorlopig crediet- van f. 10.000.werd verhoogd tot f 70,000,De heer Van Stralen vroeg of -Nsn en ander niet goedkoper kon. gezien dalende prijzen, doch de voorzitter deel de mede dat dit reeds in aanmerking was gekomen. Een op 27 Febr. jj. gewonnen besluit tot aankoop van grond van G. W. Bloe- mendaal voor f. 1,45 per vlerkante meter, werd door het prljzenbuieau niet goed gekeurd De prijs zou f. 1.— moeten be dragen. Daarmede ging de heer Bloemen- daal accoord, zodat een nieuw besluit werd vastgesteld. Zonder uitvoerig, bespreking werd het besluit genomen een paar percelen grond aan te kopen van P. Vromesteijn voor f. 17,000,welke prijs door drie des kundigen ls vastgesteld. Daarmede be- UITGEWERKTE NEDERLANDSE VERSTELLEN INTERIM-REGERING De uitgewerkte Nederlandse voorstel len ten aanzien van de tussenregering voer Indonesië, welke in de nota van de Commissie-Generaal van 27 Mei is aan gekondigd, zullen, naar verwacht wordt, door de Commissie-Generaal worden medegebracht, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. schikt de gemeente over het gehele com plex gTonden. waarop ln het uitbreidings plan de toekomstige dorpskern ls gepro jecteerd. Het voorstel tot aanvrage van een. Rijksvoorschot voor de bouw van 27 ar beiderswoningen was aanleiding tot bij eenroepen van deze sp Het voorstel werd aangenomen. Binnen kort kan tot aanbesteding worden over gedaan. De grondkosten zullen vermoe delijk bedragen f 43,961,en do bouw kosten f. 314,215, Tot gemeente opzichter-architect werd tijdelijk benoemd de heer W. F. Buiten dijk ad-hler. Als laatste punt kwam do waterleiding ter sprake. Uitvoerig werd van gedachten, gewisseld over het voorstel, aan het Rijks instituut voor de drinkwatervoorziening opdracht te geven tot het maken va-n de nodige plannen voor de aanleg van een tweede transportleiding, waarvan de kosten worden begroot op f. 80.000, De heer Gijzel lnformeerd waarom de gemeente water blijft betrekken uit Bos koop in plaats van Lelden, waarop de voorzitter verhelderend antwoord ver strekte Het voorstel van B. en W. werdi ha een technische discussie aangenomen- Bij de rondvraag bleek het nog niet mogelijk, reeds iets definitiefs mede te delen omtrent het tijdstip, waarop de bouw van de nieuwe openbare school zou kunnen worden tegemoet gezien. Hierna volgde sluiting. OEGSTGEEST. Ordening van de eerste vrouwelijke zendelinge Zondagmorgen had ln de Pauluskerk een bijzondere pleohtlgheid plaats, waar voor grote belangstelling werd betoond, niet alleen publieke maar ook van talrijke zendingsvrienden en autoriteiten, waar onder wy mede opmerkten dr. F. J. Fok- kema, ds. A. M. Knotnerus, dr. E. Jansen Schoonhoven ds. W. F. Dankbaar en ds. G. F. Callenbach Deze plechtigheid be trof de ordening van mej. R. Byleveld als vrouwelijke zendelinge doo- dr. K, J. Brouwer. De dienst ving aan met het zingen van Gezang 111: 1 Na de Llturglsohe Inlei ding las dr. Brouwer Johannes 17: 111, waarna hy ter overdenking van deze ure koos Johannes 4; 27. In zijn ernstige en diepgaande predi king. welke met stille aandaont werd ge volgd, herinnerde dr. Brouwer aan de grote waarde van de vrouw op het zen dingsterrein. En. nu de Neo. Zendings corporaties, vooral ln de laatste jaren er toe zijn overgegaan om ook de vouw een waardevolle plaats te geven op het zen dingsterrein. wordt ook dc vrouw als zendelinge uitgezonden. HU bracht hlerbfj naar voren, dat ook de vrouw in de hedendaagse maatschappij als een ernstige en sterke kracht wordt beschouwd, welke een niet te veronacht. zame waarde heeft. In de ontwikkeling van zijn gekozen tekstwoorden vestigde hij in het bUzonder de aandaoht op de grot-e mogelijkheden, welke lelden tot het uitdragen van het Evangelie van Jezus Christus door de vrouw Zich richtende tot dc a.s zendelinge, sprak hij de hoop uit, dat zij bij de aan vaarding en volbrenging van liaar taak door Gód een sterk gelooi ss vertrouwen moge gegeven worden. In vervolg van dez. rede ,verd gezon gen Gezang 225: 1 en 4 Na voorlezing van het formulier en de beantwoording van de gestelde vragen had de plechtige bevestiging plaats waa-op de gemeente baar toezong Gezang 180: 1. Aan dr? handoplegging namen be-halve baar vader ook verschillende zendlres- autoriteiten en zendeling-leerlingen d^al In een avn diepe ontroering getuigende toespraak, waarin hll de nieuwe zen-"?- llnge hartelijk geluk wenste met dit genomen besluit getuigde dr Brouwer te vens ziln grote blijdschap en wenste haar Gods gelelde en sterkte toe en besloot daarop met her bidden van het Onze Vader De dienst werd besloten met het zingen van Gezang 135 3. waarna 'eer velen gebruik maakten om n.ej. Bllle- veld In de predikantskamei geluk t* wensen VOORSCHOTEN. Te Den Haag slaagde voor het eer ste gedeelte exa-men njjverheideonderwijs akte N.A. mej. J. F. Gussekloo alhier.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2