De tolunie België - Nederland - Luxemburg Spanje een nominale monarchie Prof. Schermerhorn waarschuwt: Indonesische en Nederlandse volk moeten naast elkaar staan WEERBERICHT Vrije uilwisseling van groenlen en fruit Truman wil een sterke weermacht Wat er in Indië gebeurt De stakingsgolf over Frankrijk Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 9 JUNI 1947 No. 26102 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.25041Red.21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Nieuwe problemen, ellende en vragen In het kader van de serie getiteld: „Tot het hart van het volk" heeft prof. ir. W. Schermerhorn gisterochtend voor de VPRO een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontlenen; „Indien ik alle interpretaties van de feiten in Indonesië naast elkander leg. dan ben ik soms geneigd alleen dat te geloven, wat ik met mijn eigen ogen zag en daarmede dan nog voorzichtig te zijn. Zij, die de verantwoordelijkheid dragen, moeten trachten uit het gehele beeld de balans van de werkelijkheid op te maken, welke hun handelen bepaalt. Boven deze werkelijkheid uit rijst ech ter een doel waarnaar men koerst, een doel dat ons voor ogen staat uit het be sef. hoe het behoort te zijn. bepaald door ons gevoel van goed en kwaad, door on»- begrip van verantwoordelijkheid voor die menselijke waarden, welke ons in het hart zijn gelegd. Het is juist, dat het Indonesische volk niet in staat is dezefde organisa torische kracht te verlenen aan zijn staatkundige opbouw als zulks met ons het geval is. Er zijn tekortkomingen op allerlei gebied. Er is die gevaarlijke at mosfeer, die gevoed wordt door de be denkelijke combinatie van angst en over- moed- Doch hij, die zijn blik slaat op de toe komst en weet, dat vóór de 20ste eeuw ten einde is iedere koloniale ver houding op aarde, waar dan ook, tot het verleden zal behoren, die is bereid om zulke vormen na te streven, dat het Indonesische en het Nederlandse volk naast elkander staan, niet als in ieder opzicht gelijken, maar zeker wel als gelükwaardigen. Dit geldt voor de volkeren en dit geldt ook in de ver houding van mens tot mens. De armoede van de wereld van van daag ligt in het gebrek aan geloof. De angst is. of niet al te veel mensen bepaal de dingen nastreven tot bepaalde partij en behoren Niet omdat zij er met hun me- le ziel, met hun hele menselijkheid in geloven maar eenvoudig omdat zij iede re andere oplossing, iedere andere weg alleen maar slechter vinden. De oorlog bracht verwildering, vernie tiging en ondergang De wereld ligt in krampen terneer en schijntonmachtig Arrestatie in verband met de briefbommen. Naar het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" meldt, zijn explosiva van de zelfde aard als die in de aan verschil lende prominente personen^ in Engeland gezonden bombrieven, gevonden op een Joods echtpaar, dat vorige week in de trein van Brussel naar Parijs in het grensstation Guevy door de Belgische politie is gearresteerd- Oorspronkelijk is alleen de vrouw ge arresteerd. Zü had in een koffer met dubbele bodem tien enveloppen, die ex plosiva bevatten. Zij droegen de namen van verschillende geadresseerden. Men gelooft echter, dat op de enveloppen niet de juiste bestemming was aangegeven. De politie nam de koffer in beslag, doch liet de vrouw vrij. daar zij ver moedde dat zich medeplichtigen in de nabijheid ophielden. Dit bleek juist te zijn. want de vrouw werd later door een man vergezeld. Zij zijn toen beiden ge arresteerd. De arrestanten waren in het bezit van spoorkaartjes naar Antwerpen en zeiden dat zij van Russische natio naliteit en uit de hoogste kringen af komstig waren De vrouw gaf toe. dat zij tot een ge heime organisatie behoorde. Zij ver klaarde. dat de koffer haar te Parijs door een onbekend persoon was ter hand gesteld, die zich door middel van een ge heim teken kenbaar had gemaakt. Op dezelfde wijze moest de vrouw de koffer in Brussel afgeven De arrestanten bevinden zich thans te Brussel Engelse, Belgische en Franse politie zet het onderzoek met kracht voort Naar gemeld wordt, zijn reeds verschillende schakels van de terreur organisatie, die verantwoordelijk is voor de naar Engeland gezonden brieven ont dekt. t De namen der gearresteerden worden om veiligheidsredenen nog niet bekend gemaakt. De man heeft verklaard, mets van de zaak der briefbommen af te we ten en de vrouw toevallig te hebben ontmoet even voor hun vertrek uit Pa ris- De vrouw bevestigt deze verklaring. Het te Rome verschijnende dagblad „La Republica" heeft een brief van de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi gepubliceerd, waarin deze orga nisatie verklaart geen deel te hebben aan het zenden van briefbommen aan vooraanstaande Engelse persoonlijkhe den. AFNEMENDE WIND. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: af nemende wind hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord. Van zee binnen- drijvende wolkenbanken met aanvanke lijk nog hier en daar in de kuststreken van Friesland en Groningen nog een enkel buitje. Vrij koel- Voor het overige gedeelte van het land: afnemende wind overwegend uit Westelijke richtingen. Droog weer met perioden van zonneschijn. Overdag ho gere temperaturen dan vandaag. 10 Juni. Zon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 1.08 uur; onder: 10.21 uur. (11 Juni hK.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 8.09 en 20.33 uur. zichzelf te genezen. Is het wonder, dat de gedachten van millioenen Nederlan ders en Indonesiërs zich ook in deze da gen angstig richten op de vraag „wat nu?" Het is Iedereen duidelijk, dat de tweede wereldoorlog het fascisme heeft neergeslagen, maar geen enkel pro bleem, dat de mensheid beroert, we zenlijk tot oplossing heeft gebracht. Nieuwe problemen, nieuwe ellenden zjjn voor de oude in de plaats getreden en de vragen zjijn gebleven. Laat. dit effect van een oorlog voor Nederland en Indonesië een waarschu wing zijn. De diepste vragen worden slechts opgelost waar het menselijk geweten, waar het diepste innerlijk van beiden het laatste woord is. Geen verdere verlaging van het vleesrantsoen. Naar aanleiding van de mededeling van de vakgroep slagerijen te Utrecht dat overwogen zou worden het reeds verlaagde vleesrantsoen opnieuw dras tisch te verlagen, vernemen wij van officiële zijde, dat van een verdere verlaging van dit rantsoen géén spra ke zal zijn. OVERSTROMING IN AMERIKA. In de Amerikaanse staat Iowa is de Des Moines, zijrivier van de Missisippi, buiten haar oevers getreden. 10.000 be woners van Ottumwa werden uit hun huizen verdreven. 7 personen vonden de dood. Ottumwa. dat 32.000 inwoners telt. is thans geheel verstoken van electrl- citeit en drinkwater. Het Rode Kruis schat, dat een derde der stadbevolking dakloos is. Op basis van minimumprijzen. De Nederlandse, Belgische en Luxem burgse voorzitters van de commissie voor Landbouw, Voedselvoorziening en Visserij hebben, vergezeld van enige ad viseurs, besprekingen gevoerd over de uitvoering van het protocol, dat de mi nisters van Landbouw van de bij de Tolunie betrokken landen hebben op gesteld over de uitwisseling van land bouwproducten in het kader van de Tolunie. Men werd het er over cens, dat vrjje uitwisseling van bepaalde producten zal plaats hebben, mits deze geschiedt tegen prjjzen, welke niet beneden de vast te stellen minimumprijs voor het betrokken product liggen. Ter bepaling van deze minimumprij zen werd.een prjjzencommissie ingesteld, waarin elk land met twee vertegen woordigers zitting^heeft. Voorts zal de mogelijkheid tot vrije uitwisseling wor den bestudeerd voor alle tuinbouwpro ducten, verwerkt of onverwerkt, alle zaai- en pootgoed. alle fijne handels zaden met uitzondering van oliehou dende zaden, broedeieren, eendagskuï- kens;'slachtkippen, kleine 'fokdieren zo als duiven, konijnen, e.d. eventueel stamboek- en gebruiksvee en andere producten. De prijzencommissie beoordeelde de door deskundigen voor bepaalde groe pen van producten vooi gestelde mini mumprijzen. Nederland wenste alleen minimum prijzen te stellen voor bloemkool en kersen. Men werd het eens over een minimumprijs van 2214 cent per stuk voor bloemkool van 22—30 cm. en 50 cent per kilo voor kersen. Een en an der geldt voor de maand Juni. België en Luxemburg hebben minimumprijzen gesteld voor bloemkool, wortelen, sla, tomaten, komkommers, doperwten, uien kersen, aardbeien, frambozen, kruisbes sen. rode-, witte- en zwarte' bessen. Voor kersen ligt deze minimumprijs op 10 B.-frs. (60 et.), voor bloemkool even hoog als de Nederlandse minimum- prijst 3.75 B. frs. 22^ ctmaat 22— 30 cm.) Op 17 Juni a.s. zullen de mini mumprijzen voor Juli en volgende maanden worden vastgesteld voor groenten en fruit en eveneens voor sier teeltproducten, tuinbouwzaden en groen ten- en fruitconserven. De commissie voor Landbouw, Voed selvoorziening en Visserij heeft dc vastgestelde minimumprijzen na het brengen van de Belgische en Luxem burgse minimumprijzen op gelijke hoogte eveneens goedgekeurd en heeft bepaald, dat de vrije uitwisseling een aanvang zal kunnen nemen. Inmiddels geeft de Belgische rege ring onbeperkt invoerlicenties af voor de invoer van verse groenten sedert Vrijdag 6 Juni j.l. s 9 Het vertrek van de ©leden van de Commissie-Generaal, prof. ir. W. Scher merhorn en M. v.d. Poll (derde en vierde van links), die uitgeleide werden ge daan door Koos Vorrink (geheel links), minister Mansholt (tweede van links) en prof. Romme (geheel rechts). (Foto Anefo-Sagers) Commissie-Generaal vertrok naar Indië. GOEDE HOOP OP BEVREDIGENDE OPLOSSING. Gisterochtend om 6.15 uur zijn de le den van de Com.-Gen. prof. W. Scher merhom en de heer M. van Poll van Schiphol met een Skymaster van de „Nethreland Governement Air Trans port" naar Indië vertrokken. Zij wer den uitgeleide gedaan door prof. mr. C. P. M Romme, voorzitter der 2e Kamer fractie van de KVP, de heer J. M. Ki- veron, secretaris-generaal van het Mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen en de heer Koos Vorrink. Prof. Schermerhorn verklaarde goede hoop te koesteren, dat met vereende krachten een bevredigende oplossing zal worden bereikt. Over de mededelingen, welke Sjahrir gedaan heeft' inzake het accepteren van een interiumrqgering, zeide prof. Schermerhorn: „Ten opzichte van deze voor mij uiteraard officieuze berichten zal ik nog geen standpunt innemen. Ik wil Sjahrir op geen enkele wijze in de wielen rijden en wacht het definitieve antwoord van de Republikeinse delega tie met belangstelling af". „Er wordt gesproken over tegenvoor stellen, welke van Republikeinse zijde gedaan zouden worden" aldus prof. Schermerhorn „of zulke voorstellen zullen voldoen aan de door ons ter voortzetting van de besprekingen ge stelde voorwaarde, zal uiteraard afhan gen van de aard dezer voorstellen". Beveiligingstroepen voor atoomenergie. Heden zal een recruteringscampagne beginnen in de Verenigde Staten voor speciale „beveiligingstroepen voor atoom energie" die zullen bestaan uit man schappen, getraind in commando-tak - tiek. De troepen zullen geüniformeerd zijn en zullen de gewone bewakingstropen vervangen. Sollicitanten worden ge waarschuwd dat zij „lichamelijk gevaar zullen lopen en langdurig dienst zullen moeten doen in tropisch klimaat en op grote hoogten". ORKAAN IN AMERIKA. Zaterdagavond j.l. heeft een orkaan gewoed in het Oosten van Ohio en het Noordwesten van Pensylvanië (V. St.), waardoor aan zeven steden grote schade is toegebracht. Het meest getroffen werd de stad Sharon in Pensylvanië, waar een honderdtal gebouwen werd verwoest of zwaar beschadigd en ruim honderd per sonen gewond raakten. In het belang van de vrede President Truman heeft in een rede te Kansas City (Missouri) de Ameri kanen gewaarschuwd, dat de verzwak king van de Amerikaanse strijdkrach ten sedert dc overgave van Duitsland en Japan een „aanmoediging bete kende voor zekere landen, om de week hartigheid van de vredelievende na ties te beschouwen als een uitnodiging tot aanvallen". Hij sprak voor een bijeenkomst van regiments-kameraden. met wie hij in de eerste wereldoorlog gestreden had. Tru man herinnerde er aan. dat Hitiers ge neigdheid tot oorlog maken groeide naargelang zijn ontzag voor de sterkte van de democratieën afnam. Van nu af aan, aldus de president, moeten wij ons leger, onze vloot en onze luchtmacht bereid houden om effectief te kunnen optreden in elk spoedgeval. Zij moeten georganiseerd worden op effeciënte militaire basis en kunnen steunen op reserves van goed geoefende burgers. „De door George Washington naar vo ren gebrachte verantwoordelijkheid van de burgers der nieuwe natie voor waar borging van de veiligheid van hun te huis is in onze tijd geworden tot ver antwoordelijkheid vonr de veiligheid der wereld. Veiligheid voor de Verenigde Staten of voor enig ander land is slechts te vinden in afschaffing van de oorlog. Onze hoop op vrede, rechtvaardigheid en internationale samenwerking is be lichaamd in de Verenigde Naties. Onze verantwoordelijkheid is gelegen in het leiding geven aan de volkeren der we reld. die naar de vrede trachten en neemt gestalte aan in het helpen van minder gefortuneerde volkeren, die er ern stig anr streven de instellingen van vrije onafhankelijke volkeren te verbeteren en her in te richten. Wij kunnen onze plicht tot die nen voor de zaak van de vrede slechts vervullen door onze kracht te handha ven. Een wil tot vrede zonder kracht voor vrede is van geen waarde". Truman zeide verder, dat behalve een sterke strijdmacht, een gezonde economie en een goede volksgezond heid nodig waren. De minimumlonen moeten omhoog, de sociale verzekeringen moeten worden uit gebreid. de woningtoestand verbeterd, de studiemogelijkheden voor ledereen ge lijk gemaakt, kortom, de levensstan- geleidelijk hoger worden. De kracht van daard van het Amerikaanse volk moet een volk, dat voor persoonlijke veilig heid niet bevreesd is en de noden van de wereld beseft, is van groot belang voor de vrede. Meer dan ooit* is onze welvaart afhankelijk van onze natuur lijke hulpbronnen Amerika heeft een te_ kort aan grondstoffen als koper, staal, lood en vele andere, die noodzakelijk zijn voor een economie van volledige produc tie en werkgelegenheid. Verder dreigt een tekort aan petroleumproductqn. Wij hebben meer electriciteit nodig om de grote industrieën in het Westen hout. landbouw en mijnbouw op volle toe ren te laten draaien. Een van de lessen van de geschiedenis is. dat geen land sterker kan zijn dan zijn landbouw toelaat. Vrede kan niet heersen, wanneer het volk slecht gevoed is- Als voorvechter voor democratie, vrij heid en vrede heeft Amerika met zijn graanzendingen millioenen levens in het buitenland gered. Ik hoop van harte, zo beslodt de pre sident. dat de Senaat niet zal handelen als het Huis van Afgevaardigden door onze landbouwpolitiek te ondermijnen. Arrestaties in Polen. Volgens radio Warschau heeft de Poolse minister van nationale veiligheid een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat verscheidene leden van een terroristische organisatie „geleid door generaal Anders' beweging voor vrijheid en onafhankelijkheid" in verzekerde bewaring, zijn gesteld. „Leden van deze organisatie hebben inlichtingen verschaft aan hun centrum in het buitenland en hebben terreurda den georganiseerd tegen de, regering" aldus het communiqué. De organisatie zou zich tevens hebben bezig gehouden met het ophitsen tot staking en met cel- lenbouw, benevens met anti-Russische propaganda. De arrestatie van Petkof. Dlmibrof, de Bulgaarse minister-pre sident. heeft Zaterdag, in tegenwoordig heid van de minister van buitenlandse zaken, de politieke vetregenwoordigers van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ontvangen. Volgens een terzake dit onderwerp gepubliceerd communiqué hebben de laatsten enige opheldering gevraagd omtrent de arrestatie van Petkof en er op gewezen, dat h.i. deze zaak van internationaal belang zou kunnen blijken. Dimitrof heeft ver klaard, dat het hier om een zuiver Bul gaarse kwestie ging en dat Petkof, als Bulgaars burger, niet anders dan aan de Bulgaarse wetten onderworpen was. De Cortes achter Franco. Het Spaanse parlement is in volledige zitting bijeengekomen om te stemmen over het wetsvoorstel voor de troonsop volging, dat Spanje tot een nominale monarchie zou maken met generaal Franco als hoofd van de staat. Dit wetsvoorstel getuigt van een nog groter vastbeslotenheid om het regiem in zijn huidige vorm te handhaven dan de op 21 Maart door Franco per radio bekend gemaakte versie Volgens dit nieuwe voorstel moet elke kroonpreten dent aanhankelijkheid zweren niet al leen aan de grondwetten van het regiem, maar ook aan de beginselen, die de nationale beweging richting geven. De enige spreker over de motie was Bilbao, de voorzitter van de Cortes, die kennelijk in antwoord op de verklaring van don Juan, de Spaanse „pretendent", dat hij alleen onvoorwaardelijke over gave der macht van generaal Franco zou aanvaarden, zeide, dat het woord on voorwaardelijk niet gebruikt kan worden met betrekking tot de overdracht van bevoegdheden, omdat dit in de vocabu laire van absolute monarchen thuis hoort. Bilbao, een doorgewinterde mo narchist, verklaarde, dat de monarchie, indien zij moet terugkeren, het karak ter van continuïteit van het regiem meet bewaren en een garantie voor orde moet betekenen, wanneer de nationale omstandigheden een dergelijke wijziging wenselijk maken. Nadat Bilbao vervolgens de vraag gesteld had: „Aanvaardt het huis de wet?", verrezen de leden van hun zetels en riepen: „si" (ja), waarna zü een minutenlang gejuich voor generaal Franco aanhieven. De aanhangers van don Juan hebben te Madrid een verklaring uitgegeven, inhoudende, dat de monarchisten de nieuwe wet niet erkennen. In regeringskringen verwacht men stellig, dat generaal Franco de opvol- gingswet begin Juli aan een referendum zal onderwerpen. In sommige politieke kringen denkt m?n echter, dat hij dit tot het begin van de herfst zal uitstellen. Het besluit, dat een referendum instelt, ligt klaar en wacht slechts op onderte kening door Franco. HATTA TE BATAVIA. Doch reisde onmiddellük door. Gistermorgen is de vice-president der Republiek, Hatta, te Batavia aangeko men. Hij zal onmiddellijk doorreizen naar Sumatra, daar hü het Nederlandse voorstel om Van Mook in de gemeen schappelijke kantoren van beide dele gaties te ontmoeten, niet heeft aan vaard. Op het station te Batavia had zich een enthousiaste menigte van circa 3000 man verzameld, die door Hatta werd toegesproken. Behalve van de T.RJ. was er ook Nederlandse militaire bewaking aanwezig. Spoorwegstaking vrijwel volledig. De spoorwegstaking heeft zich Zater dag over het grootste deel van Frankrijk uitgebreid. In het hoofdkantoor van de spoorwegen noemde men de staking bij na totaal. De Pullman uit Amsterdam was de enige trein op lange afstand-tra ject. die Zaterdagavond te Parijs is aan gekomen. Jules Moch. de socialistische minister van vervoer, heeft noodvoorzie ningen getroffen voor een voorlopig ver voer over de weg en door de lucht. Van gisteren af verbinden bussen Parijs met een aantal grote steden, waaronder Ca lais en le Havre. De dienst op de lucht- BINNENLAND. In het Palage-hotel te Scheveningen Is het 39ste congres van de Ne<i Vereni ging voor volks- en schooïbaden gehou den, onder voorzitterschap van prof. dr. P. R. Michael. Op uitnodiging van het Belgisch nationaal verbond van invaliden brach ten Nederlandse militaire oorlogsinvali den d!.'.t weekeinde een bezoek aan België. Velsens burgemeester mr. M. M. Kwint heeft Zaterdagmiddag onder gro te belangstelling de tentoonstelling „we deropbouw Velsen" geopend. In tegenwoordigheid van mr. J. K. v d Hagen, namens de minister van O., K en W. en talrijke Franse en Neder landse genodigden heeft de Franse am bassadeur Hubert Guerln Zaterdagavond in het Stedelijk Museum te Amsterdam de Franse tentoonstelling „Mode als spiegel der historie, 17501900" geopend. Te Gemert had giste: middag de ont hulling Dlaate van een door de beeld houwer Charles Eijck ontworpen monu ment ter herdenking van de tijdens de oorlogsjaren te Gemert en uit Gemert gevallen militairen en burgers. De kustlichten hoek Stoof polder en Zijpe werden Zaterdagavond voor het eerst weer ontstoken, na van 10 Mei 1940 af gedoofd en in 1945 vernield te zijn geweest. Drie Engelse oorlogsschepen, t.w. de lichte kruiser H. Ms. „Sinus" en de twee torpedoboot.Jagers H. Ms. ..Myngs" en ..Dunkirk", zullen van 11 tot 16 Juni een informeel bezoek aan ons land brengen. Twee Noorse onderzeeboten, de „Uthaug" en de „Utsteln" zullen van 12 tot 16 Juni een bezoek brengen aan ons land en ligplaats kieae bij de onder zeedienst van de Kon. Marine aan de Waalhaven te Rotterdam. Ter gelegenheid van het 40-J. bestaan van de onderzeedienst zal ook een En gelse onderzeeboot, H. Ms. „Taciturn" van 1723 Juni Rotterdam bezoeken. De Ned. Bond van Gemeente-amibte- naren, zal op 21 Juni as. des middags te 2 uur in het gebouw voor K. en W. te Utrecht, een buitengewone algemene vergadering houden ter bespreking van het vraagstuk der salariëring van het ge in eentepersoneel Op het Amsterdamse stadhuis is Zaterdagmorgen het huwelijk voltrokken tussen mej. Lina Christina Schermerhorn, dochter van de Commissaris-Generaal prof. ir. W. Schermerhorn. en ir. Barend van Dam, secretaris van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening S. L Mansholt. De directie van de Holland-Amerika Lijn deelt mede, opdracht te hebben ge geven aan de dok- en werfmaatschupplj Wilton-Feljenoord voor het bouwen tan een gecombineerd passagiers- en vracht schip, bestemd voor de lijndienst naar Gallfornië en Brits-Columbia. BUITENLAND. Maarschalk Kvaterhlk, voormalig 'minister van Oorlog en opperbevelhebber van de strijdkrachten van de onafhan kelijke Groatisohe regering tijdens de oorlog, is door een Kroatisch gerechtshof tot de dood door de kogel veroordeeld. Voorts werden andere leden van de voor malige Kroatische regering ter dood ver oordeeld Het Albanese ministerie van defen sie heeft viler zones bepaald, waarin on middellijk het vuur zal worden geopend op ieder buitenlands vliegtuig, dat zon der toestemming van het ministerie bo ven dat gebied vliegt. Alle vier zones liggen aan de Grieks-Albanese grens. -Zes personen véerden gedood en 58 gewond, van wie vele ernstig, toen een reizigerstrein van Pilsennaar Praag op een ragerende locomotief botste (UP.) Volgens decreet van, de Franse op perbevelhebber in Duitsland zal met in gang van heden een zeker aantal ge meenten in het grensgebied onder het bestuur van de Rijnpalts komen, terwijl andere gemeenten in hetzelfde gebied bij het Saargebled gevoegd worden. Generaal Bridoux. de voormalige staats-secretaris van Oorlog in de rege ring van Vichy, is uit het hospitaal van de gevangenis te Fresnes nabij Parijs, ontsnapt. H11 was sedert 1945 in verze kerde bewaring en zou dezer dagen te recht staan. De Chinese nationale regering heeft de verdeling van Mandsjoerije in negen provincies offloleel goedgekeurd. Mands joerije is thans grotendeels in handen der communisten De hoop, dat men misschien gedeel telijk weer uit de impose zal geraken, waarin de kwestie van de internationale controle op de atoomenergie was geko-' men, is weer herleefd, nu Gromyko (Sov- jet-Uniie) heeft aangekondigd, dat hü nieuwe voorstellen heeft voor de com missie voor de atoomenergie, die Woens dag zitting zal houden. De Sovjet-Russisohe autoriteiten hebben een uitnodiging om een gezel schap Russische correspondenten een tour door de Britse zone van Duitsland te laten maken, van de hand gewezen, omdat de Britten er od stonden, dat do journalisten logies- en reiskosten in ster lings zouden betalen, die niet beschik baar waren. Dr. Ehard, de Duitse minister-pre sident van Bsieren, heeft tegenover Jour nalisten verklaard, dat hij tevreden was over de geëindigde conferentie van Duit se premiers, te Muenchen gehouden doch legde er de nadruk od dat dit nog maar een begin was. Thans moeten de resolu ties in de verschillende staten in practljk worden gebracht. In het nieuw gekozen bestuur van het Italiaanse arbeldsverbond. bestaande uit 75 leden, hebben de communisten een meerderheid van 38. terwijl voorts in dit bestuur zitting hebben twintig so- oialisten, elf Christen-democraten, twee vertegenwoordigers van de socialistische arbeiderspartij, twee republiekeinen. een anarchist en een lid van de aotle-partlj. De Zweedse minister van Financiën neeft bij het voorleggen aan het parle ment van een wetsontwerp op uitbreiding van de bankbiljetten-circulatie medege deeld, dat de rantsoenering uitgebreid zal worden, en dat beperkingen zullen worden ingevoerd terzake vacantles in het buitenland, importen en vreemde valuta De Zweden zullen niet meer dan 1,500 kronen per Jaar voor vacantie in het buitenland mogen besteden. Eva de Peren, de echtgenote van de Argentijnse president, Is te Madrid aangekomen. Zij werd verwelkomd door generaal Franco en zijn echtgenote, en door een grote menigte. De straten van Madrid waren versierd. Zij zal gedurende veertien dagen de gast zijn van Franco alvorens haar reis door Europa voort te zetten. Amerikaanse militaire polit.e moest te Osaka door middel van schoten ln de lucht de opgewonden menigte kalmeren, die zich in de straten van die industrie stad had verzameld om keizer Hirohlto te zien, die zijn eerste bezoek na de overgave bracht. Een vrouw werd onder de voet gelopen en kwam om het leven. BIJ auto- en motorrennen op de Bremgaitenbaan te Bern hebben zloh drie dodelijke ongevallen voorgedaan, doordat toeschouwers, die zich op de baan be gaven, aangereden werden. Acht Macedonische burgers, be schuldigd van hep deelnemen aan een complot om Macedonië van Griekenland af te schelden en daarvoor door een mi litair gerechtshof ter dood veroordeeld, zijn te Salonlki gefusilleerd. lijnen naar Marseille Lyon, Straatsburg en Belfort zal worden uitgebreid en vliegtuigen van het leger en de marine zullen de burgers naar Bordeaux. Tou louse. Rennes en Brest brengen. Ondanks de staking zijn de vrachttrei- nen echter normaal en zelfs in drukker verkeer dan anders aangekomen. Uit het Westen is een meer dan normale hoeveelheid melk. boter en eieren aan gevoerd. Voorts arriveerde een party van negenhonderd ton aardappelen. Lege wagons zijn naar Cherbourg vertrokken voor het laden van geïmporteerd meel. Volgens een officieuze statistiek wor den naar schatting lWt millioen reizigers in Frankrijk door de spoorwegstaking opgehouden, onder wie 680000 Parijze naars. die zich naar hun werk moeten begeven, Dagelüks gaan 12 millioen arbeidsuren door de staking verloren. Iedere dag staking kost de spoorwegen 350 mil lioen francs. Het verbond van arbeiders van het wegvervoer heeft verklaard, dat het geen stappen zal ondernemen om het vervoer per spoor te vervangen en dat elke door de regering genomen noodmaatregel met het oog op de spoorwegstaking voor eigen verantwoording van de minister van vervoer is. Het Franse kabinet gaf tijdens een noodbijeenkomst haar volledige goedkeu ring aan de door de minister van ver voer gedane voorstellen met betrekking tot voorlopig weg- en luchtvervoer. Moch deed Zaterdagavond via de radio een beroep op de spoorwegarbeiders het werk te hervatten opdat de onderbroken onderhandelingen zonder verwijl kunnen worden voortgezet. Het verbond van spoorwegarbeiders verklaarde in een communiqué, zich be reid op welke tijd ook met de regering te onderhandelen, maar bleef bij zijn be sluit de staking voort te zetten tot Ra- madier de eerste stappen heeft gedaan om aan de eisen van de spoorwegarbei ders te gemoet te komen. De openbare diensten te Parijs heb ben besloten Vrijdag 13 Juni bij wijze van waarschuwing 24 uur in staking te gaan. Het besluit hiertoe werd genomen door de Franse bond van regerings-employe's. die meer dan 1 millioen mannen eri vrouwen omvat. Dit betekent, dat Pa rijs Vrijdag geen vervoer per metro of autobus zal hebben en dat alle openbare diensten uitgezonderd diegenen, welke om veiligheidsredenen onmisbaar zijn, zullen sluiten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1