Dubbel fiasco van Lieftinck's „goedkoop-geld' politiek REGERING EN PERS yéél opwinding in Tweede Kamer Over „Noodvoorziening Perswezen" wordt Dinsdag gestemd Voor de Jeugd Is uw Radio defect? Amerika houdt van zijn natje en van zijn rokertje De Bohémiens van het Oosten Radio-programma (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren, de vierde dag der persde batten in de Tweede Kamer en nog zijn ze niet afgelopen gaf zekerheid aan het in de voorafgaande dagen ge groeide vermoeden, dat het vele leden niet gaat om een noodvoorziening pers wezen, maar om een voorziening in de nood van een deel van het perswezen. Het was een drukke en nerveuze Ka mer, die zich zette aan de verdere be handeling van het bü amendement- Burger ingediende nieuwe art. 18 tot het mogelijk maken van de onteigening van courantenbedrijven. De olympische kalmte van praeses v. Schaik werkte weldadig en geruststellend. Minister Gielen had inderdaad zijn ambtgenoot van Justitie geraadpleegd; ons gevoe len van Donderdag had ons niet be drogen: naast de minister van Onder wijs hadden de minister-president Beel en de minister van Justitie v. Maarse- veen achter de regeringstafel plaatsge nomen. De heer Gielen legde op gezag van zijn ambtgenoot uit. dat het amende ment-Burger in strijd is met de Gron- wet, die onteigening aan zekere voor waarden bindt en met zekere voorzor gen omkleedt. Spr. wil met een novelle komen, en heeft daartoe bereids op dracht gegeven, waarin het verlangen van de voorstellers op correcte wijze zal worden verwerkt. Hij verzoekt derhal ve, het amendement terug te nemen. Nu trad niet de heer Burger doch de heer Joekes (Arbeid) op de katheder om te betogen dat het amendement best om te werken was. Hij vroeg daar toe een schorsing der beraadslagingen voor een half uur. De heer Roosjen (A.R.) steunde hem hierin, doch de voorzitter voelde er weinig voor. ge dachtig aan zijn minder prettige erva ringen met een soortgelijk verzoek bij de behandeling onlangs van het Kin derrecht. De heer Schonenberg (Com.) viel echter de heer Joekes bij: de voor stellers zouden -ezamenlijk met de vas te commissie voor Privaat- en Straf recht en de ministers van Onderwijs en Justitie een verbeterd amendement in een half uurtje kunnen opstellen. Minister Gielen, de sprekers beant woordend, haalde speciaal naar voren de woorden van de heer Joekes, dat het ging „ten behoeve van de illegale pers Maar men kon toch wel enig vertrou wen in de Regering hebben, dat zij de zaak niet op de lange baan zou schui ven. Vóór 1 Juli a.s. moet de wet af gekondigd zijn en de Eerste Kamer dient toch ook behoorlijk te worden geraadpleegd. Spr. vraagt tijd tot dins dag a.s. voor zijn novelle. De heer Joekes heeft wel vertrouwen, zegt hij, maar de illegale pers kan niet vrachten. Hij herhaalt zijn voorstel. De heer Gielen, die zich ongelukkig uit drukt, zegt nader, dat de door de heren Joekes en Schoonenberg aan de hand gedane oplossing niet tegemoet komt aan zijn bezwaar, dat hi) aldus geen overleg kan plegen met het Kabinet, RAADSELS voor allen om uit te kiezen: de groteren (11—16 jaar) vijf, de kleineren (7—11 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdag morgen 9 uur. I. (Ingezonden door Jan Ravensber- gen). Welke plaats in België wordt door achtervoeging van een s een jongens naam? II. (Ingezonden door Fietje v. d. Born). Mijn geheel is een spreekwoord en bestaat uit 9 letters. 5, 6, 7, 1 is een deel van een schip, 9, 7, 7, 5 is een vloeistof, 6, 7, 3, 9, 7, 5 is een schelpdier, 8. 4, 0, 7, 1 betekent flink, 2 is een klin ker. III. (Ingezonden door Adriaan Derks). Op welke tooht gaat men nooit voor waarts? IV. (Ingezonden door Willy Docter). Anna heeft de schaal met vruchten laten vallen, zodat alles door elkaar is gevallen. Wat lag er op? 1. nekirpez, 2. pisnapenasale, 3. ennaban, 4. baneadrie, 5. salbanees. V. (Ingezonden door Jisk Neuteboom). Zoek uit elk der volgende zinnen één woord; deze vormen tezamen een be kend spreekwoord. 1. Dit is een maand- kalender. 2. Dat is goede waar! 3. Mijn buur is niet aardig. 4. Waar is mijn jas? 5. Deze wol is beter dan die van jou. 6. Waar gaat hij dan naar toe? 7. Een eend is een zwemvogel. 8. De boeren kwamen van heinde en verre. 9. Mijn vriend blijft vanavond thuis. VI. (Ingezonden door Greetje Dor- repaal). Mijn eerste deel noemt een voertuig, mijn tweede een hoofddeksel. Mijn geheel noemt vloerbedekking. VII. (Ingezonden door Ineke David). Op de kruisjes komt de naam van een vis te staan. x 1. een medeklinker. x 2. een slim dier. x x x x x 3. het gevraagde woord. x 4. een klein vertrekje, x 5. een medeklinker. VIII (Ingezonden dooi Hans Colm- Jon). Verborgen plaatsnamen. 1. Zij zei: „staat jou dat pak mooi?" 2. Leg je hengel op die steen. Jan! 3. Zeg, mondje dicht; je mag het niet vertellen. 4. Hoor, nu komen de kinderen uit school. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Kesteren: kers, ren, nest. 2. Dolk. Oven, Levi, Knip. 3. Beter een vogel in de hand dan tien in de lirht. teer. Dina, Oder, vluch ten. Drachten, tanden, Leen, hen gel. eend, brug, tien, ei. 4. Hartedief. 5. Onderwijzers. 6. Schiermonnikoog. 7. Aardbei; akelei, regen, Door of Dien, bek, eb, i. 8. „Hoe" is zijn naam. Beste raauseinichtjes en -neefjes. Oef, oef, wat heb ik het warm, nu ik dit schrijf. Dit is nog eens echt zomer weer. hè. Zoek voor de raadsels maar een koel plekje uit, waar je kunt „den ken". Ja, want dat is nodig bij raad sels! Maar wie weet. klagen jullie al weer „hèèè" van regen en koelte. Want mijn „brief" aan jullie is *ltü* dagen onderweg. En in die tijd kan er veel veranderen. Denk aan alles, al heb je het warm. (leeftijd!: Nu eindig ik weer. Tot volgende week. 'Allen hartelijk gegroet door iullie Raad seltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. De heer Romme (Kath.) betreurt, dat de heren Joekes, Schoonenberg en Roos- jen geen vertrouwen in de minister heb ben. Hij vraagt zich af, hoe de voor stellers denken, wel in een half uur klaar te spelen, wat zij blijkbaar in bij na 17 uur niet konden bereiken. Want ook Donderdag al had de minister ver klaard. dat het amendement in strijd was met de Grondwet. Waarom houdt men zich niet aan zijn amendement? Dit blijkt fout" en nu wil men deswege de Kamer ophouden. «Groot gemurmu- reer, doch geen duidelijke interruptie). De heer Tilanus (C.H. vraagt een duidelijker verklaring van de minister en wil dan de Regering gaarne de zaak rustig laten overwegen. Ook de heer Korthals (Vrijheid) is tegen het orde voorstel van de heer Joekes, terwijl de voorzitter herhaalt, geen aanleiding tot schorsing te hebben. De heer Korten- horst (Kath.) gispt vol ironie het door de heren Joekes en Schoonenberg voor gestelde „cenclaaf". Hij wil de gang van zaken niet met die !n buitenlandse par lementen vergelijken, maar in onze Ne derlandse democratie is dit een afschu welijk schandaal (heftige protesten, zij het onverstaanbaar; waaronder een schrille damesstem). De heer Gielen* Ik ben gaarne be reid tot overleg; doch het voorgestelde kan niet vruchtdragend zijn, daar ik beraad met het Kabinet nodig heb. (Van de Regeringstafel, vermoedelijk van de heer Beel: „Juist!") Er heerst veel opwinding in de Ka mer. Met een enkele hamertik schorst de voorzitter de behandeling van het amendement-Burger tot Dinsdag aJs. De heer Beel begint een bezwerend prl- vé-gesprek met de heer Vorrink (Arb.) Enige, zeer duidelijke belanghebbende figuren verlaten zichtbaar teleurgesteld de tribune, terwijl uit de rijen der P. v. d. A. geruststellend tot hen wordt ge knikt. Ook enige Kamerleden gaan heen. De verdere behandeling bood weinig belangrijks meer. Het recht van de Persraad om dwingend de opname van bepaalde stukken in de bladen voor te schrijven (het droit de réponse) wil de heer Kortenhorst aan de minister voor behouden. Deze had bereids verklaard, hieraan weinig waarde te hechten. Mocht evenwel het amendement aan genomen worden, dan zou hij het be treffend artikel intrekken, daar hij dit werk te zwaar vindt. Hoewel de heer Roosjen (A.R.) thans de heer Kortenhorst bijvalt, wordt diens amendement toch verworpen met 34 te gen 42 stemmen. De P. v. d. A. en de Communisten blijven wonderlijk eens gezind; de Kath. Volkspartij evenwel behoudt een vijftal dissidenten, t w. de heren Bachg. v. IJsselmuiden, Peters, Koersen en Serrarens. Een gelijkluidend amendement-Kor - tenhorst op vele volgende artikelen, om n.l. in plaats van „Persraad" „minister" te lezen, wordt dan door de voorsteller ingetrokken. Als alles afgehandeld is, volgt nog een hamerstuk en gaat de Kamer tot Dins dag naar huis om over het amende ment-Burger of de novelle-Gielen en het hele wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen te stemmen. Minister Gielen: „Verzamel je miniaturen?" Minister Huysmans: „Neen m'n waarde, ik lees de Nederlandse dagbladen". SCHEEPSBERICHTEN. Adinda, 30/5 van Davao te Manilla; Alphard. 5/6 van Rlo Grande do Sul te Porto Alegre; Anthony Leeuwenhoek. Perz. GolfRotterdam. 4/6 van Karachi; Aruba, CorralWest Indië. pass. 4/6 Balbao, Bengkalls, 4/6 van Mormugao te Calcutta; Berlage, 5/6 13 uur van Aalborg naar Havre; Beta en Unltas, 4/6 op 5'32" Nrd. en 92'02" Oost.; Bolssevaln, 2/6 van Sin gapore naar Hongkong; Djerak, 4/6 van Poeloe Samboe te Calcutta; Eemland, San tosAmsterdam, 4/6 van Rlo de Janeiro; Gouwe. 3/6 van Delfzijl te Stettin; Hel vetia, 5/6 van Rotterdam te Batavia; Her mes. 29/5 van Batavia naar Ballk Papan; Hydra. GuantaDemerara, 3/6 van Trini dad; Kelbergen. 6/6 van Amsterdam te Rotterdam; Kongsborgr Perz Golf-Rotter- dam, 4/6 te Basra; Mulderkerk, 4/6 van Vancouver haar Rotterdam; North Valley. AmsterdamPerzische Golf. 5/6 te Londen; Said Ja, 2/6 van Singapore naar Mlrl; Salawatl, 3/6 te Calcutta; Saroena. 30/5 van Mlrl naar Pladjoe; Sommelsdljk, HoustonPenang, 4/6 van Aden; Stad Maastricht. 5/6 van Port Elisabeth te Londen; Straat Soenda. Rlo de Janeiro Shanghai. 36 van Mombassa; Tiberius, 2/6 van Curapao te La Gualra; TJlbesar, SoerabajaBrisbane, pass. 2/6 Thursday Eiland, Van der Waals, 4/6 van Mobile te Mombassa; Volendam, Rotterdam-Batavla, 5/6 van Colombo; Zaan. 3/6 van Koping te Brahestad; Zeehond, 6/6 van Coosbay te R'dam; Zijpenberg. 5/6 van Roterdam naar Norfolk. K.N.S.M.Evangeline Park. 4/6 van Antwerpen naar Trinidad; Wlnsum, 4/6 van Paramaribo naar Trinidad; Gerassimos Vergottis. 4/6 te Curasao; Pygmalion. 3/6 te New York; Hera, 4/6 van New York naar West Indië; Sandwich, 4/6 van New York naar West Indië; Hermes, 4/6 van Curasao naar Aruba; Aruba, 4/6 te Cris tobal; Bacchus, 6/6 te Rotterdam; Arden nes, 6/6 van Antwerpen naar Rotterdam. Holl. Afrika Lijnen: Trlland, 5/6 van Walvis Bay naar Marseille; Nljkerk, 4/6 van Kaapstad naar Antwerpen; Congo- stroom, 5/6 van Santo Tome naar Coto- nou; Amstelkerk, 5/6 van Manoca naar Lagos. Mij Nederland: Ophlr, 4/6 van Suez naar Batavia;-Tjlkampek. 31/5 van Batavia naar Makassar. Mislukte staatsleningen (Van onze financiële medewerker) Wij hebben dc vorige week gewaar schuwd tegen een lichtvaardig optimis me ten aanzien van de „geslaagde" Ne derlandse dollarlening in Amerika van 20 millioen dollar en uit hetgeen se dert over het resultaat der emissie be kend geworden is, blijkt wel zeer duide lijk, dat voor optimisme waarlijk geen reden bestaat De belangstelling van het Amerikaanse publiek voor de Ned. lening is tot dusver uiterst matig, zodat ook ae verwachtingen inzake de plaatsing van obligaties door de Wereldbank, die ons met ruim 500 millioen doll, zal moe ten financieren, zeer laag zijn gespan nen. Een vertegenwoordiger dier instel ling bevindt zich thans in ons land. om de financiële en economische toestand te bestuderen en om al te grote teleur stellingen te voorkomen, is van hoger hand reeds medegedeeld, dat voorlopig wel met een kleiner bedrag genoegen zal moeten worden genomen. Het is te hopen, dat de Amerikaanse expert de heren in Den Haag nu maar eens flink de waarheid zegt en hen duidelijk maakt, dat de tot dusver ge volgde financiële politiek niet geschikt is om het vertrouwen in het Nederl. staatscrediet in eigen land en in het buitenland te versterken. Het heeft ginds natuurlijk een al lerbedroevendste indruk gemaakt, dat men hier minister Lieftinck met zijn „schijn-dollarobligaties" heeft laten zitten. Terwijl de lening 100 millioen doll, groot is, werd er voor 8,3 millioen doll, op ingeschreven en de notering is na op 101%% te zijn geopend. Donderdag tot 100%% ingezakt, wat cr wel op duldt, dat men er geen waarborgen tegen in flatie in ziet. Ds experimentele politiek van goedkoop geld, door minister Lief tinck en zijn professorale voorlichters voorgestaan, heeft derhalve en dubbel fiasco geleden, hetgeen de heren op een de vorige week Zaterdag gehouden sa- menspreking tussen de ..braintrust" en een aantal vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven ongetwijfeld zal zijn duidelijk gemaakt. Er moge bij enkele van de dienaars der economische wetenschap 'n lichte kentering te ^onstaterep zijn, we zit ten vermoedelijk nog eeruime tijd aan de bezwaren van goedkoop geld. blok kering van saldi en allerlei de handel belemmerende en onbillijke bepalin gen van vast. Ingezonden Mededeling Bel 24244 DE RADIOTECHNIS^HE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug. betrouwbaar, vakkundig De Amsterdamse beurs heeft deze week uit het bovenstaande haar con clusie getrokken. Aanvankelijk heerste er op de aandelenmarkt een betere stem ming. klaarblijkelijk onder invloed van de koersdaling der nieuwe dollarobliga- ties, welke ook de andere staatsfondsen meesleepte en een verdere afneming van het vertrouwen in 't Neder'andse staats crediet demonstreerde. Het spreekt wel vanzelf, dat ook de Indische crisis haar invloed doet gel den. hetgeen bijv. in de koersdaling van obligaties Nederl-Indië tot haar uit drukking vond. Er zou ook deze week over de beurs nog heel wat meer te vertellen zün, maar de regering, die voor de in New- York uitgegeven dollarlcning een pros pectus van 99 pag. heeft moeten opmaken, dwingt door een vermin derde papiertoewijzing de dagbladen tot een nieuwe beperking der publieke voorlichting, waarmee ook wjj helaas moeten rekenen! Krjjgen zjj. die onlangs b\j dc re gering het breidelen van dc persvrij heid bepleit hebben, nu langs een omweg toch gelijk? MINISTER WIL SPAARZIN AANWAKKEREN Maar rentevoet wordt niet verhoofd! In de memorie van antwoord OP not voorlopig verslag der Tweede Kamer op het wetsontwerp Nationale Spaarraad, wijst de minister er op zulks ter ge ruststelling van die lieden, die' z.i. te sceptisch oordelen over de mogelijkheid om het sparen te stimuleren dat ge raadpleegde vooraanstaande spaardes- kundigen van mening fcijn. dat er over het. algemeen meer gespaard kan wor den dan momenteel het geval is. De be oogde spaaractie is zeker gewenst en noodzakelijk. Het bestaan van een po tentiële doch ongebruikte spaarcapaci- teit stemt derhalve niet pessimistisch ten aanzien van de resultaten van zö'n actie. Naast het stimuleren van investe ringen op lange termijn acht de mi nister het van belang, ook de spaarzin aan te wekkeren bij de kleine man. die in het algemeen slechts tot vru kortstondig uitstel van consumptie kan worden gebracht. Indien zou worden bereikt, dat het publiek op grote schaal betrekkelijk kortstondig spaart dan zal hiervan een gunstige invloed uitgaan op het prijspeil van consump tiegoederen- Dit zal kunnen leiden tot meer besparingen uit het inkomen. De door enkele leden uitgesproken mening, dat de lage rente een nadelige invloed zal hebben op de spaarzin, wordt door de minister in twijfel getrokken. Terugkeer naar de oude rentevoet van 2.64 bU de Rijkspostspaarbank komt hem dan ook niet nodig voor. De visserij in de afgelopen week Groot gebrek aan koelhuis- ruimte voor haring. (Van onze deskundige medewerker). De warme dagen in het begin dezer week waren zeer schadelijk v^or de trawlvisserij. De aanvoeren waren wel iswaar bevredigend, doch prijzen lie pen sterk achteruit, voor sommige soorten zelfs met 50 percent. Dank zij het koelere weer kwam de markt latei- in de week weer geleidelijk in herstel. Ook Engeland was erg terughoudend mede als gevolg van de toenemende aanvoer van eigen vloot. Ook daar zijn de prijzen sterk teruggelopen. De resultaten der haringvisserij wa ren in doorsnee bevredigend. De afslag- prijzen zijn wel niet erg hoog. maar over de vangst heeft men niet te kla gen. De aanvoeren waren ruim vol doende voor de binnenlandse consump tie en de kwaliteit is uitstekend. Van zelfsprekend trad ook bij dit artikel enige stagnatie op tengevolge van de abnormale hitte, maar slechts een klein gedeelte behoefde uit de markt geno men te worden. De voornaamste oor zaak daarvan is, dat de handel veel te weinig koelhuisruimte ter beschikking heeft. Van dit volksvoedsel kan slechts een gering percentage opgeslagen wor den, niettegenstaande krampachtige pogingen in het werk worden gesteld om koelruimte te bemachtigen. Men wil nu eenmaal geen haring uit Angst, dat de cellen dan niet meer voor andere artikelen gebruikt kunnen worden. Dat deze mening onjuist is, is bewezen by het Katwijkse haringkoelhuis, waarin gedurende de oorlog, behalve haring, alle mogelijke artikelen als vlees, groente, enz. enz., waren opgeslagen en waarbij van een haringlucht na langdurig verblijf niets te bespeuren viel. Nu het vleesrantsoen weer werd ingekrompen en van overheidswege m de plaats daarvan de haring werd aan bevolen. ligt het geheel op de weg van de regering om van dit product een voldoende hoeveelheid in overeenstem ming met het jaarlijkse verbruik .te conserveren. De handel zou het ten zeerste toejuichen, indien hij daartoe in staat gesteld werd. Op het gebied van de export konden nog weinig resultaten geboekt worden. Zweden, dat vroeger veel maatjes af nam, is nog niet aan de markt en ook van België merkt men nog weinig. In een handelsovereenkomst is een hoe veelheid van c.a. 40.000 vaten haring voor de Russische zone opgenomen en er bevindt zich een missie te Moskou. Het behoeft geen betoog, dat de uit komst daarvan door rederskringen met spanning wordt afgewacht, te meer. daar het er naar uitziet, dat ook dit jaar op West-Duitsland niet te rekenen valt. 1J 2 millioen dollar per dag voor Luckey Strikes (Van onze correspondent) Niet alleen, dat Amerika van zün si garetje en van zijn borreltje houdt, het is ook bereid om er flink voor in de zak te tasten. Nu moge het waar zün. dat de verdiensten op het ogenblik goed zün, de bedragen, die aan beide populaire ge notmiddelen besteed worden, doen ons toch even duizelen. Van alle rookwaren staat de sigaret vèruit aan de spits: in het afgelopen jaar werden niet minder dan ruim 350 milliard sigaretten ver vaardigd, neerkomende op 17% milliard pakjes met een kleinhandelswaarde van een kleine 3% milliard dollar. Omgesla gen over de gehele bevolking komt dit neer op 2500 sigaretten per jaar. per hoofd (zuigelingen, zieken en ouden van dagen inbegrepen) Welk een enorme vlucht het sigaret tenroken heeft genomen, biykt genoeg zaam uit het feit. dat in 1900 de sigaret- tenproductie nog sechts 2,6 milliard stuks bedroeg tegen 351,4 milliard stuks thans. Wanneer wü denken of spreken over Amerika, dan zün wü geneigd, dit altijd te doen in grote getallen- Hoe gTOOt de getallen zijn, wordt gedemonstreerd door Poolse schetsen. Om de toestanden in Polen goed te begrijpen, is het in de eerste plaats noodzakelijk het Poolse karakter te kennen. Hoevelen in West-Europa we ten iets van de Poolse geschiedenis, die haar stempel drukte op het Poolse volk? Hoevelen kunnen met juistheid de in vloed bepalen, die het Üjden, het on recht, dat de Polen voortdurend te ver dragen hadden deed weerspiegelen in de Poolse mentaliteit? Hoevelen kun nen de onzekerheid en het onveilige ge voel meten, die het Poolse bestaan eeuwenlang hebben omsloten gehouden? Er zyn er maar weinigen, die daartoe in staat zijn. En degene, die er thans eens een kükje komt. nemen, die na enkele dagen zijn indrukken in een se rie artikelen vastlegt, indrukken al te dikwijls gewekt door een regering, wier grootste zorg en kracht uitgaan naar een overdreven propaganda, loopt wel degelük gevaar beneden of bezüden de waarheid te blijven, zonder dat er aan zün eerlijkheid behoeft getwüfeld te worden. De Polen zün een volk met zeer veel goede kwaliteiten en met nog meer slechte. Men kan ze niet af meten met de maatstaf, welke men de Westerling aanlegt- Een Pool is heel anders, denkt anders, reageert anders dan wij. Hü is een groot indi vidualist, die alles vanuit zijn eigen standpunt bekijkt en zich weinig laat beïnvloeden door wat de Westerlin gen van hem denken. Dat maakt, dat men hem dikwüls als naif, zelfs als primitief beschouwt In sommige opzichten is hü wellicht ook naif. Maar het zou gevaarlük zün en onredeHjk in het algemeen aan deze mening vast te houden. De Polen zijn noch naif noch primitief. Zij verschil len alleen in vele opzichten van ons, Westerlingen. Zü bezitten de oppervlakkige onbe zorgdheid van de Rus. terwül zü zich zeer aangetrokken gevoelen door de lo gica van de Fransman. Zü delen de minachting, die de Slaven eigen is voor het geld. maar genieten ook zonder schroom van het goede der aarde, waar van zü in hachelüke tüden zonder al te groot leedwezen afstand doen- Hun edel moedigheid houdt gelüke tred met hun gastvrijheid. Hetgeen dikwüls een be letsel is voor hun zin van spaarzaam heid en hun gevoel voor eerlykheid. Zü kunnen op hun eigen wüze open wü- ze. welke wü meestal zouden afkeuren of veroordelen in enkele weken een kapitaal vergaren en het in enkele uren verspele nof verkwanselen. Zü durven vooral te leven- Zü zün de bohémiens van het Oosten. Zij kunnen genieten van het leven, terwül zware zorgen boven hun hoofd hangen En zij morren niet, wanneer zij zich plotseling bekrimpen moeten, na alles te hebben verloren. Le vensmoed is er volop in Polen- Physieke moed nog meer. Maar de Polen zün een volk. dat tot nu toe nooit rekende met de dag van morgen. Dat konden zij niet omdat zü nooit vermoedden, of wisten, wat. de volgende dag hun brengen zou. Daarom genoten zü van het uur; daar om plukten zü de dag. Bereid om de lasten der toekomst te dragen, wanneer deze zouden komen opdagen VERSCHIL IN LEVENSOPVATTING De verschillende delen hebben gedu rende vele generaties sterk de invloed ondergaan dergenen, die over hen heb ben geheerst. Men merkt het verschil der levensopvatting en levenshouding tussen de bevolking dezer delen maar al te zeer. En dit is het ook wat de be woner van Warschau, voor 1914 lange tüd onder Russisch beheer, onderscheidt van die van Krakau. dat onder Oosten- rüks beheer stond in die dagen en van de inwoner van Posen, dat verduitst werd. Dit onderscheid is zelfs zo groot, dat tot op heden een zekere scheiding. I een zekere onmin tussen de bewoners dezer verschillende gedeelten bestaat, j Maar één ding hebben alle Polen ge- |meen: hun trots en hun liefde voor het land Zelfs zij die het ontvluchten in deze tüden. Hun liefde voor het land üjkt dikwüls platonisch, wül zü zich niet steeds in daden en maar al te dik wüls ln woorden en heroike gestes toont. Toch, toen de Duitsers Polen binnen vielen, toen de Russen van deze inval profiteerden om de mooie, bosrijke ge deelten van Polen te annexeren, voelden alle Polen zich een en onverdeelbaar. De vüand voor hen was niet alleen de Duitser Ook de Rus. die hun het grond gebied tot aan de Bug ontnam die dui zenden Polen ontvoerde, ze naar Sibe rië zond of hen africhtte tot het vor men van een Pools leger, was hun te genstander. SABEL TEGEN TANK Naïf de Polen? Ja, wanneer met het een naïviteit wil noemen, dat hun ca valerie in het begin van de oorlog de Duitse tanks met de blanke sabel be streed. Wanneer men haar bevestigd wil zien in de insurrectie. die in Warschau begon in Augustus 1944. waarbü de he le stad verloren ging. terwül zü rekende op de hulp der Russen. Noem dit alles eerder dwaasheid. Goed. Maar welk een geste! Een gebaar, een Cyrano de Bergerac waardig. Inderdaad, de Polen zün niet alleen de bohemiëns van het Oosten. Zü zün er ook de Cyrano's van. Hun gester ma ken deel uit van hun wezen van „grands seigneurs" en doen vergeten, dat zü niet alleen „grands seigneurs" zün. Dat zü ook nog intelligente, soms sluwe wezens zijn, die vaak hun voordeel zoeken in het openhjk en brutaal uitbuiten van anderen indien zulks hun eigen voor deel kan baten. Het is misschien deze laatste eigen schap die zoveel Polen er toe gebracht heeft gemene zaak te maken met een regering, de in alles Rusland naar de ogen kükt en daardoor een toestand heeft geschapen die de Polen verdeeld houdt. Op het vijandige af. Ed. de Nève. de bedryfsomvang van een der leidende sigarettenf abrieken: American Tobacco, die het merk „Lucky Strike" op de markt brengt. American Tobacco beheerst 1/3 van de Amerikaanse sigarettenmarkt, d.w.z. haar product brengt per dag in de kleinhandel 1% millioen dollar op. Voor een regelmatige uitoefening van haar bedrijf beschikt deze maatschappü over een tabaksvoorraad van niet min der dan 400 millioen dollar. Nu is niet alles goud. wat er blinkt, want de Ame rikaanse fiscus laat de rokers flink voor hun pret betalen. Meer dan de helft van de kleinhandelsprüs bestaat uit fe derale en staatsbelastingen. Het „natje" was in 1946 erg in trek- Erger zelfs dan ooit tevoren in de ge schiedenis van Amerika. Het bedrag dat de Amerikanen besteden om hun dorst te lessen (exclusief wat zü uitgaven aan limonades, mineralen watren e.d.) was niet minder dan 8,7 milliard dollar. Slaat men dit bedrag om over de Ame rikanen (mannen en vrouwen) van 18 Jaar en ouder, dan gaf iedere Amerikaan in 1946 voor 89 aan drank uit Bovenaan de lijst der sterke dranken staat uiteraard whisky, dat met jenever en ander gedistilleerd ruim 5 milliard dollar voor zün rekening nam- Voor een bedrag van ruim 3 milliard werd aan bier uitgegeven en ten slotte kwam wy'n, dat zich echter in een sterk stügende populariteit mag verheugen, met 645 millioen dollar. Wanneer men het verbruik uitdrukt niet in geld. maar in hoeveelheden dan zien wij, dat in 1946 Amerika 924 mil lioen liter whisky en jenever dronk. 560 millioen liter wün en 79 millioen vaten bier.» Als excuus moet hier nog worden vermeld, dat het bierverbruik 2 millioen vaten lager was dan in 1945. omdat de brouwerüen in 1946 slechts beperkte hoe veelheden graan kregen toegewezen, met het oog op de Amerikaanse graanleve- ranties aan hulpbehoevende gebieden in Europa, Evenals in de sigarenwinkels zit Va dertje Staat aan de kassa in de café's: 40 of 3.5 milliard dollar verdween uit de lade aan belastingen. Niet alleen dat het alcoholgebruik in het algemeen nog steeds in stijgende lijn gaat. het schünt dat het vrouwelük deel der natie zich in toenemende mate haar ..natje" (evenals trouwens haar sigaret je) laat smaken. Al willen weinigen in de Vereen. Sta ten terug naar de onzalige tüd van het Algemene Drankverbod (in sommige staten der Unie is nog wel steeds een prohibitie), toch voeren verschillende groepen een levendige proDaganda voor meer soberheid od het gebied van het gebruik van alcoholische dranken. 'Het matigheidscomité der Methodisten streeft zelfs naar een wetgeving, die zou ver bieden dat gedistilleerd per advertentie en andere reclamevormen wordt aange prezen. Een dergelüke wetgeving lükt in Ame rika niet zo heel veel kans van slagen te hebben want er zou een storm van •"••'"test losbreken van de züde van kran ten en andere periodieken met name week- en maandtüdschrlften Wie maar enigszins bekend is met Amerikaanse tüdschriften of reclame in hei algemeen, weet dat drankadvertenties hierin een aanzienlijke plaats innemen Men kan gerust aannemen dat de dictiUe°rders en brouwers per Jaar voor honderden millioen dollars veradverteren Uit krin gen van het reclame-wezen en dat is een kring, waarmee in de USA niet te spotten valt zou een dergeliik wets voorstel op zeer sterk verzet stuiten De gemiddelde Amerikaan maakt zich dan ook voorlopig geen zorg en schenkt zich intussen nog eens in en steekt nog eens op. VOOR ZONDAG 8 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 8.00: nieuws; 8.15; morgenrood; 8.18: BBC Schots Orkest: 8.30: voor het platteland; 8.45: Intermezzo; 9.12: postdulvenberlch- ten; 9.15: geestelijk leven; 9.30: verzoek programma; VPRO 10.00: Zondagshalfuur; 10.30: dienst Marlëaburgkerk te Nümegen. voorg. ds. N. R. Hefting: 11.45: prof. Ir W Schermerhom over onze geestelijke wederopbouw; AVRO 12.00: postduiven- berichten; 12.05: Orkest Victor Silvester; 12 30; Zondangsclub; 12.40: dubbelman- nenkwartct; 13.00: nieuws; 13.15: les gars de Paris; 13.50: spoorwegen spreken; 14.00: Intermezzo: 14.05: boekbespreking; 14.30: Kurhausooncert; 16.30: voor de vrouw: 16 40 reportage motorraces Zandvoort; VPRO 17.00: voordracht; 17.10; gesprek ken met luisteraars; VARA 17.30: Ome Keesje; 18 00: nieuws. 18.15: sport; 18 30: Ned StrUdkr.; 1900; radlolympus; 19.30: Stradlva sextet; AVRO 20.00: nieuws; 20.05; actualiteiten; 20.15: orgel en plano; 20.45: deel II hoorspel „De twee Egyp tische dieven"; 21.10: reportage Alax Heerenveen; 2120: omroeporkest; 22.15: voordracht; 22 30; muziek-mozaïek: 23.00: p.leuws; 23.15: Skymaaters; 23.4524.00: ballet van Holst Hilversum II (415 M.) NCRV 8 00: nieuws; 8.15: van man tot man; 8.30: dienst Begijnhofkapel te Haarlem, voorg. ds F. R. A. Henkels; 9.30: nieuws; KRO 9.45: gramofoonmuzlek; 9.55: Inleiding Hoogmis; 10.00: Pontificale Hoogmis kapel O. L Vrouw te Eem in Amersfoort; 11.30: trio George van Renesse; 12.00: Angelus; 12.03; tango-orkest van Marek weber: 12.15: boekbespreking; 12.30: Klaas van Beeck: 12.55: zonnewijzer: 13.00: nieuws: 13.15: over boeken; 13.20: Klaas van Beeck; 13.45: apologie; 14.05: W Landowska. claveclmbel; 14.15: Inleiding Jeanne d'Arc au Bucher; 14.30: dramatisch oratorium „Jeanne d'Arc au Bucher" van Honegger; 15.45: vraaggesprek; 16.00: plano en orgel; 16.20: de Jongeren ln de KVP; 16.30: zlekenlof te Amersfoort; NCRV 17.00: dienst Geref Kerk te Gouda, voorg. ds. J. P C ten Brink; 18.30: gewijde muziek; 19.15: kent gü uw bübel; 19.30: nieuws; KRO 19.45 sportreportage; 20.00: actuali teiten: 20 07 de gewone man; 20.15: de Zilvervloot: 2100: Kareol Septet; 21.15: deel I luisterspel ..Michael Strogoff": 22.00: Kareol Septet; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22 45: Kath. nieuws; 22.50: sonate van Scarlatti; 22.55vaders dagboek: 23.0024.00: Radio Phllh. Orkest. VOOR MAANDAG 9 JUNI. nilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gTamofoonmuzlek; 8.00; nieuws; 8.15: operafragmenten; 8.45: Alfvèn en Sibelius concert; 9.15: morgenwijding; 9.30: muziek van Grleg; 9 45; arbeidsvitaminen; 10-80: voor de vrouw; 10.35: liederen van Claude Debussy; 11.00; op de uitkijk: 11.15: viool en plano: 11.45: fam. berichten; 12 00: Lyra Trio; 12.30: ln 't spionnetje; 12.35: keuze programma; 13.00: nieuws: 13.15: Onderling Kunstgenot; 13 50; orgel en zang; 14.20: Amy Groskamp-ten Have: 14 35: A'dams Kamermuziek ensemble; 15.00: bonbonnière; 16.30; operamuziek; 17.00: Skymasters; 17.30 :hoort zegt het voort; 17.45 Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15; fragmenten uit „Manon" van Mas senet; 18.30: prog Ned StrUdkr.; 19.00: vlooi en plano; 19.30; Inleiding tot mu ziekbegrip. 19 45: voorde landbouw: 20.00: nieuws: 20.05: radloscoöp; 22.30: Sir Neville Bland opent de rubriek „De wereld spreekt tot U"; 23.00: nieuws; 23.15— 24 00: Dutch Swing College. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: orgelmuziek; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: gew(jde muziek: 8.30: morgenklanken: 9.15; ziekenbezoek: 9 30: pol berichten; 9.50: orkestmuziek met vioolsoll; 10.30: morgendienst o 1 v. ds. J. Groeneweg: 11.00: pianomuziek va.n Brahms; 1115: voordracht: 1135- Metro- pole orkest; 12.15: W Landowska clave clmbel: 12.30: deel III Bach-cvclus; 13,00: nieuws: 13.15: Maria Stroo. olano- 14.00: voor lonee moeders: 14 20: AU Round Sex tet: 15.00: Berliner Lehrer Gesanz Vereln- 1515: Amati-trio: 16.00: bijbellezing1 16.45: werken van Henry Purecll: 17 00: elck wat wils; 17.30: soort: 17.50- reoor- tae? slot voetbalwpdstrlld Holland—België; 13 30 deel I Schlit^-Monteverdl cyclus: 19.00: nieuws 19.15: boekbespreking; 19 30 Youth for Christ; 20 00- nievws- 20.05: stemvork; 20.15: Residentie orkest Ignace Neumark. 20.55- Jaseha Heifetz viool; 21.15: lezing: 2130- Vlaanderen zingt- 22.30; nieuws: 22.45: avondoverden king: 23 00: gramofoonmuzlek; 23.15 24.00: Liverpool Phllh. Orkest.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5