Scherpe nota der V.St. inzake Hongarije 8 Jaar geëist tegen oud-burgemeester Voute Beroep van Ramadier op Franse spoorwegarbeiders tevergeefs WEERBERICHT Deed zich voor als weldoener van Amsterdam Mei een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 7 JUNI 1947 No. 2610 IJ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cent-s per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Strijd om Hongarije De botsing tussen Oost en West heeft zich bijzonder scherp toegespitst ln de strijd, die thans om Hongarije is ont brand. Daar zet het communisme nu alles op alles om Hongarije voor goed in te delen in de Sovjet-Invloedssfeer, En dat moment is juist nu gekozen, omdat er enige haast in het spel komt. Zoals bekend, zal in November te Lon den opnieuw worden geconfereerd over de vrede met Duitsland en Oostenrijk. Er zullen dan spijkers met koppen moe ten worden geslagen, daar het geduld van Washington begint op te raken, zodat er zelfs al proefballonnetjes wor den opgelaten over een aparte vrede, zo de Sovjets wederom een algemeen vredesverdrag gaan torpederen. Of Moskou het zover zal durven laten ko men, valt te bezien! Slaagt de Novem- ber-conferentie evenwel, dan komt de tijd met rasse schreden, dat Oostenrijk zal moeten worden ontruimd en voor dat ogenblik aanbreekt, zal de kwestie ln Hongarije moeten zijn beslecht. Hongarije is niet communistisch. De verkiezingen van 1945 waren in dit op zicht voor de communisten weinig min der dan catastrofaal. Zij haalden slechts 18 pet. der stemmen! Hongarije herin nerde zich blijkbaar de korte periode van communistisch bewind onder Bela Kun te goed. Het was de partij der kleine boeren, die met 60 pet. der stem men glansrijk overwinnaar werd, doch er was nu eenmaal niet voor niets een Russische bezetting toch met socialisten en communisten een regering moest vormen. Van meet af aan is natuurlijk door de communist-en hevige actie gevoerd in en buiten de regering voor hun propagan da en waar zij dit wapen goed weten te hanteren met hun demi gogie niet zon der resultaat. Langzaam aan is het be kende uithollingsproces doorgevoerd en thans schijnt het grote ogenblik dan daar om beslissingen te forceren. Het bekende complot tegen de „democratie" hoe misselijk klinkt dit woord in communistische mond werd ontdekt en van de afwezigheid van de premier Nagy, die in Zwitserland vacantie was gaan doorbrengen, werd handig ge bruik gemaakt om de regering ten val te brengen. Nagy zelf heette zelfs bij het complot betrokken Diens aftre den was de communisten echter wel waard dat. Nagy ook zijn familie en zijn vermogen in veiligheid kon brengen met de auto, die hij van Stalin had gekre gen Een staatsgreep hebben de Russen echter vermeden; zij hopen langs zg. wettige weg hun doel ook te bereiken en maakt dat niet een veel betere in druk? Opnieuw is toch een lid van de partij der kleine boeren premier, maar ln de partij zal een scherpe zuivering worden doorgevoerd en in September zullen nieuwe verkiezingen plaats vin den. Aar het resultaat behoeft men niet. meer té twijfelen Tenzij zich nieuwe gezichtspunten gaan voordoen. D.wz., dat de Wester se democratieën nog een middel weten te vinden, dat voorkomt, dat Hongarije, niet-communistisch, toch een prooi van het communisme wordt. Dat wordt een zware opgaaf, want welke macht kan in de gegeven om standigheden tegenover die der Sovjets worden geplaatst? Niettemin is het begin er, want Washington schijnt zich toch niet zon der meer neer te willen leggen bij deze gang van zaken. Om te beginnen heeft Amerika over legging gevraagd van de stukken, die het z.g. complot moeten bewijzen, daar in gesteund door Engeland Met een of andere handigheid zal de Rus zich daarvan wel weten ai te maken, daar aan twijfelen we niet! Voorts heeft Washington de nog resterende gelden, waarover Hongarije nog beschikte om surplus-goederen te kopen, geblokkeerd eri kan Hongarije er zeker van zijn, dat op enigerlei steun van de Verenigde Staten, finantieel of economisch, niet meer behoeft te wor den gerekend. Voor het land zelf ver moedelijk van grote betekenis, doch daarvan zullen de Sovjets zich weinig aantrekken, die immers alleen cp eigen belang zyn bedacht Zo spitst zich in Hongarije de botsing toe tüssen Oost en West, waarbij Oost in dit geval de sterkste papieren schijnt te bezitten. Het laatste woord is echter nog niet gesproken en Amerika heeft blijkbaar het vaste voornemen, om aan zijn be doelingen niet de minste twijfel te laten bestaan! Critieke momenten in de verhoudin gen tussen Oost en West zijn te ver wachten Kwestie naar de V.N. Het Hongaarse nieuwsbureau meldt, dat een parlementaire zuiveringscom missie op het bureau van de voormalige voorzitter van de Hongaarse nationale vergadering. Varga, die inmiddels ge lijk gemeld, uit Hongarije vertrokken is, documenten heeft gevonden, waardoor verschillende Hongaarse politici en ge zanten in het buitenland ernstig gecom promitteerd zouden worden. Varga zou zich te Wenen schuil houden. Dertig agenten van de Hon gaarse geheime politie zijn te Wenen aangekomen. De Hongaarse legatie te Wenen heeft om bijzondere bescher ming door de Oostenrijkse politie ver zocht. Naar gemeld wordt, staat he£" Hon gaarse leger de laatste vier dagen on der rechtstreeks toezicht van Russische officieren, die een strenge discipline handhaven, De Sovjet-Russische autoriteiten in Hongarije hebben Groot-Brittannië doen weten, dat zij geen documenten kunnen overleggen welke bewijsmate riaal zouden bevatten voor medeplich tigheid van Nagy en andere leden van de partij der kleine boeren aan een complot tot omverwerping van de re publiek, aldus heeft een woordvoerder van het Britse departement van Bui tenlandse Zaken medegedeeld. Generaal Swlridof heeft reeds gisteren, bij de overhandiging van de betreffende Brit se nota. mondeling geantwoord, dat het onmogelijk was bewijsstukken over te leggen, daar alleen de Hongaarse rege ring in het bezit was van afschriften I van het document in kwestie en de Sovjet-autoriteiten zich daar niet in konden mengen. Paul Auer, de Hongaarse gezant te Parijs, heeft aan het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een brief doen toekomen, waarin hij verklaart, zich niet te beschouwen als vertegenwoordi ger van de nieuwe Hongaarse regering. Ook de gezant te Ankara deed het zelfde. De vroegere Hongaarse gezant te Washington, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken twaalf leden der Hongaarse legatie, die geweigerd hebben de nieuwe regering te Boedapest te erkennen, asyl heeft verleend. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een scherpe protest-nota aan de Russische com mandant in Hongarije opgesteld, waarin het jongste optreden van de Russen aldaar een ernstige inter ventie in de interne aangelegenheden van Hongarije wordt genoemd. Dit werd meegedeeld door Ameri kaanse functionarissen. In de nota wordt voorgesteld de toe stand aan een onderzoek door de drie bezettende mogendheden te onderwer pen. Voorts heeft men laten doorsche meren in de nota. dat Amerika stappen zal ondernemen, wanneer geen bevre digend antwoord wordt ontvangen. De nota is nog niet aan de Hongaar- Conferentie van Duitse premiers. Heinrich Luebke. minister van voed selvoorziening in de provincie Noord rijn-Westf alen <Br. zone), heeft op de conferentie van Duitse premiers voor speld, dat Duitsland economisch volko men zal ineenstorten, als niet meer voedsel wordt ingevoerd. Hij zeide, dat het Duitsland moet worden toegestaan handel te dryven met Denemarken, Ne derland. België en Frankrijk, die alle een overschot hebben aan goederen, die Duitsland kan gebruiken. Wij willen niet bedelen, aldus Luebke doch met werken ons brood verdienen. Wij kun nen dit echter niet. wanneer het ons volkomen mogelijk wordt gemaakt te exporteren FRISSE WIND. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Koel weer met een krachtige wind tussen West en Zuid-West. Vanavond in het midden en Oosten van het land nog enige regen. Vannacht brekende bewol king en morgen overdag wisselend be wolkt met hier en daar een regenbuitje, 8 Juni. Zon op- 422 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 0.40 uur; onder: 7.59 uur. (11 Juni L. K.). Hoogwater te Katwyk-aan-Zee te 643 en 19 03 uur. (9 Juni; 7.23 en 19.45 u.). De heren Hoogstraten en Idenburg bij hun aankomst op het vliegveld van Djokjakarta, waar zy belangrijke onderhandelingen voerden en de mogelijkheid onderzochten tot het vestigen van een permanente Nederlandse vertegenwoor diging Leider der Bulgaarse oppositie gearresteerd. Nikola Petkov. de leider der opposi tionele Bulgaarse boerenpartij, is ge arresteerd, beschuldigd van het voorbe reiden van een poging om met geweld van wapenen aan de macht te komen. Petkov, wiens partij bij de verkiezin gen van vorig jaar October 90 der 99 oppositiezetels ln het parlement bezette, werd gearresteerd, nadat de Nationale Vergadering bij stemming had besloten hem zijn parlementaire onschendbaar heid te ontnemen. In een brief aan de Nationale Vergadering verklaarde de openbare aanklager, dat Petkov zijn „misdadige activiteit" begonnen was, toen Bulgarije Duitsland de oorlog ver klaarde. Deze activiteit zou hebben ge leid tot het organiseren van fascistische militaire groepen, welke een staatsgreep zouden voorbereiden. In Bulgaarse kringen te Londen zegt men, dat de arrestatie van de Bulgaar se oppositieleider het begin is van een grote aanval van het door de commu nisten beheerste regiem in Bulgarije op de oppositie. Men trok een vergelij king met Hongarije, waar een dergelijke gang van zaken plaats heeft, volgens deze kringen. Linkse groeüen hebben in beide landen deze tactiek nog willen uitvoeren, voordat het rode leger, op grond van de verdragen, zich zal terug trekken. De Bulgaren in Londen betwyfelen, of Petkov inderdaad betrokken was bij samenzweringen, zoals als reden voor zyn arrestatie werd opgegeven. Petkov verwierf zich een grote naam in het Bulgaarse verzet tegen de Duit sers. CHURCHILL WORDT GEOPEREERD. Winston Churchill zal binnenkort een operatie moeten ondergaan. Naar Reu ter verneemt, is de operatie niet van belangrijke aard. Churchill zal ongeveer een maand niet in staat zijn aan het openbare leven deel te nemen. GEVAARLIJKE SLAAPWANDE LAARSTER, Enkele dagen geleden ontdekten voor bijgangers in het Zwitserse stadje Rors chach in de vroege morgen een klein meisje, dat zich met één arm in een dakgoot vastgekneld hield, terwijl het lichaam onbewegelijk in de lucht hing. Men spande een groot zeil op straat en enkele mannen klommen vla een balcon op het dak, daar het huis gesloten was. Toen het de mannen gelukt was het meisje het dakkamertje binnen te trek ken. ontwaakte het- De kleine slaapwan delaarster kwam met de schrik vrij. se regering overhandigd. Men hoopt voor de verzending nog nieuws uit Hongarije te ontvangen. Functionarissen te Washington zei den, dat het mogelijk nog 24 uur zal duren, alvorens de nota in zijn defi nitieve vorm zal worden verzonden. Naar verluidt, heeft het ontwerp van de nota de volledige goedkeuring van president Truman. Naar verluidt, blijkt uit het ontwerp, dat het Amerikaanse ministerie reeds tot de conclusie is gekomen, dat de Rus sische commandant in Hongarije recht streeks betrokken is bij de gebeurtenis sen. die vorige week tot het aftreden van de eerste minister Nagy hebben ge leid en dat hy zich derhalve schuldig heeft gemaakt aan directe interventie in interne Hongaarse aangelegenheden. In de nota wordt er op gewezen, dat, wanneer men geen bevredigend ant- wordt ontvangen. Amerika er toe zou kunnen besluitende kwestie voor de V. N. te brengen, zoals deze week door Senator Vandenberg in overweging is gegeven. De Belgische mijnen. MOETEN BLIJVEN ONDER PART. INITIATIEF. In het verslag, dat de Belgische com missie. samengesteld uit senatoren, de zer dagen heeft uitgebracht over haar bezoek aan de Franse mijnen, wordt vastgesteld, dat na 2*4 jaar staatsex ploitatie in Frankrijk geen enkel kolen bekken ln het departement du Nord of in het departement du Pas de Calais een winst gevende balans heeft kun nen maken. Overal is het aantal ar beiders gestegen en overal bleef het rendement beneden dat van 1938. De belangrijke credieten (120 milliard francs), die bestemd werden voor de wederuitrusting der Franse mijnen, zul len door het niet-afwerpen van winst thans door de belastingbetalers moeten worden gedragen Het rapport drukt de mening uit dat de vroeger bestaande onafhankelijke maatschappijen de las ten voortvloeiende uit de wederuitrus ting. zelf hadden kunnen dragen. De commissie is van oordeel, dat in België de financiering der mijnen moet wor den overgelaten aan het praticulier initiatief. De Amerikaanse hulpverlening Dean Acheson, de Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Zaken, heeft voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat men de president zekere van zijn oor- logstyd-bevoëgdheden moet laten be houden om de uitvoer van materiaal te controleren, wil het succes van de Amerikaanse buitenlandse politiek niet in gevaar gebracht worden. Hy drong aan op spoedige stappen van het Con gres in deze. daar de bevoegdheden van de president einde van deze maand aflopen. „Wij moeten in staat zijn de Juiste materialen op de juiste tijd ter beschik king te hebben", aldus Acheson. Hy beloofde evenwel, dat van voorrangs maatregelen slechts in zeer buitenge wone omstandigheden gebruik gemaakt zou worden en zeide, dat het departe ment slechts „aarzelend" om een ver lenging van de buitengewone volmach ten wilde verzoeken. Balkan-misère. Uit de woorden van een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken krfjgt men sterk de Indruk, dat Engeland bezwaar zal maken tegen het lidmaatschap van Bulgarye van de VN Hi) zeide. dat Engeland zeer teleur gesteld was over de weigering van Bul garije om de Balkancommissie toe te laten Naar thans wordt vernomen heeft de Bulgaarse minister van binnenlands?, za ken op het 30 Mei door de Balkancom- missie gedane verzoek om toelating doen weten dan Bulgarije 10 dagen nodig hadi om zich op het bezoek van de commissie vooi te bereiden. De sub-commissie der Balkancom missie der V.N. heeft bij de Veiligheids raad een klacht ingediend, waarin wordt gezegd, dat Bulgaarse grenswachten haar drie Juni j .1. hebben verhinderd Bulgaars grondgebied te betreden voor het onderzoeken van grensincidenten, die zouden zijn voorgevallen. De grens wachten verklaarden niet de „noodza kelijke instructies" te hebben ontvan gen. Bij de installatieplechtigheid van de nieuwe burgemeester van Den Haag. mr. W. A. J, Visser (rechts) waren mede aanwezig (v.l.n.r.) burgemeester d'Ailly van Amsterdam, burgemeester Oud van Rotterdam, oud-burgemeester van Den Haag mr. S. J. R. de Monchy en ir. Feber. waarnemend burgemeester van Den Haag. (Foto Anefo-NFB) N. J. G. Sikkel, procureur-fiscaal aan hét Bljz. Gerechtshof te Amsterdam heeft gemeend niet te kunnen persiste ren by zijn eis van 5 j.t die hy op 25 April j.l. tegen de oud-burgemeester te Amsterdam, de heer Edward John Voute heeft uitgesproken en heeft na een requisitor van 25 minuten een gevangenisstraf voor de tyd van 8 jaar tegen de verdachte gerequireerd. Tijdens de zitting werd o.a. aan vice- admiraal F. J. Heeres van de Kon. Ma rine gevraagd hoe de heer Voüte uit de Marine was ontslagen. Getuige zeide: „Wegens een speciaal voor hem uitge vonden ziekte: mynenvrees. Daarop is hy ten slotte afgekeurd". Volgens deze getuige zou de heer Voüte zich. in 1914. toen hij officier bij de Marine was, hebben onttrokken aan het demonteren van aangespoelde mij nen en vervolgens „op grond van ziekte, in 1915" ontslagen zyn. Verdachte gaf hieromtrent de vol gende lezing: In 1914 vervulde hi) in Vlissingen de opdracht: aangespoelde mijnen te demonteren. Op een dag spoelde een mijn van eèn nog onbekend type aan en Voüte kreeg de opdracht er een tekening van te maken. Terwijl hU daarmee bezig was spoelde een dergelij ke mijn wat Noordelijker op het strand aan. Voüte had zich toen bij overste De Ranitz gemeld en had hem ge vraagd: „Wenst u dat ik voortga met de tekening of naar die andere mijn toe ga?" De overste droeg Voüte op door te gaan met zijn tekening en zond een andere officier, een zekere Munk, met 10 man op de tweede mijn af. Bij het demonteren explodeerde de mijn en alle 11 mannen kwamen om het leven. Mevrouw Munk woonde in die tijd sa men met mevr. Voüte. Munk had het leven verloren voor een karwei, dat feitelijk door Voüte had moeten worden opgeknapt. Daardoor ontstonden moei lijkheden, die leidden tot een zenuw schok van de heer Voüte. Wegens phy- sieke ongeschiktheid werd hij toen ont slagen uit de Marine. Te Parijs staking volledig Paul Ramadier. Frankryks eerste-mi- nister. heeft via de radio een beroep op de spoorwegarbeiders gedaan om als pa triotten op hun post te blijven, terwijl over de loon wijzigingen wordt onderhan deld. Hy herinnerde hen er aan. dat alge meen stilzwijgend werd aangenomen, dat 1 Juli a.s. een nieuwe loonschaal van kracht zou worden en dat de verhogin gen der lonen groter zouden zijn dan die van zes maanden geleden- Het bestuur van de vakvereniging van spoorwegarbeiders heeft dat beroep van Ramadier echter van de hand gewezen Verklaard werd, dat de premier had ge weigerd de eisen te bespreken. Tenzij de vakvereniging een beroep zou doen op de arbeiders om weer aan het werk te ga^n. De premier was er van in kennis gesteld, dat zulk een beroep niet effec tief zou kunnen zijn. tenzij er beloften werden gegeven, dat de eisen der vak vereniging ingewilligd zouden worden. Het Franse kabinet kwam onmiddel lijk na het bekend worden van de ver werping van het beroep van Ramadier in een noodvergadering bijeen. Verte genwoordigers van de generale staven van leger, marine en luchtmacht woon den de kabinetszitting by. De Franse regering heeft tijdens deze noodzitting besloten niet haar toe vlucht tot vordering der spoorwegarbei ders te nemen. Men besloot tot het ge bruik van alternatieve middelen om es sentiële goederen te vervoeren- Hoewel geen bijzonderheden hieromtrent bekend zijn. meent men te weten, dat er zowel militaire vrachtauto's als schepen en vliegtuigen gebruikt zullen worden Voorts zouden de spoorwegarbeiders zelf het vervoer van melk en aan bederf on derhevig voedsel op zich hebben geno men. Dc spoorwegarbeiders van het Gare du Nord hebben zich intussen by de sta king aangesloten waardoor ook dit sta tion, het voornaamste van Parijs, waar de treinen van de kust (doorverbinding met Londen), uit Noord-Europa en Scandinavië binnen komen, zijn poorten met ingang van hedennacht, heeft ge sloten. Te Parijs is daarmee de staking volledig. RAMADIER HEEFT VERTROUWEN VAN ZIJN PARTIJ. De Franse socialistische parlements- fractie heeft een motie van vertrouwen in de algemene politiek van Paul Ra- madier's regering aangenomen. Zeven leden onthielden zich van stemming. NIEUWE ANTICOMMUNISTISCHE PARTIJ. Gematigde linksgeoriënteerden in Frankrijk hebben een nieuwe politieke partij opgericht, genaamd „Rassemble- ment travailliste Francais" met Parijs als hoofdkwartier. Het voornaamste doel van de nieuwe partij is dat de socialistische partij, de de republikeinse volkspartij en de partij der radicalen de handen ineenslaan om een communistisch of Gaullistische re giem tegen te gaan. Voorzitter van de nieuwe partij, die de vorming van de Verenigde Staten van Europa voorstaat, is Julian Dablin. directeur van een tijd schrift STAKING FRANSE BENZINE VERKOPERS GEËINDIGD. De staking van de benzine-verkopers in Frankrijk, welke haar zesde dag was ingegaan, is geëindigd. Getuige J. H. Koch, brigadier van de gemeente politie, gaf een verslag van de ontvangst, die Himmler bij zijn bezoek aan Amsterdam op het Museum plein te beurt is gevallen. Voüte stond daar naast hoofdcommissaris Tulp en bracht de „Germaanse groet", alvorens hy Himmler met een lichte buiging de hand gaf. Verdachte bleef ontkennen tijdens de bezetting ooit een andere eed te hebben afgelegd, dan de normale, die iedere burgemeester bU de aanvaarding van het ambt af moet leggen. Wel had Voüte deze eed in de aanwezigheid van Sevss Inquart moeten afleggen. De tekst was hem in het Nederlands voorgelezen door de secr.-gen. mr. dr. K. J. Frederiks en vervolgens door een Duitser in het Duis. Als eerste getuige a décharge werd vervolgens Kriminalrat Lages gehoord, die verklaarde, dat het „evacueren" der Joden altijd op Duits bevel geschied is. De vroegere voorzitter van de Joodse Raad, A. Ascher storte een vloed van woorden over het Hof uit, waarin de verdachte niets dan lof werd toege zwaaid. „De heer Voüte" aldus getuige „heeft mij in tal van zaken geholpen op een wijze en ik stel er prijs op, dat hier te verklaren die iedereen moet waarderen". De heer Voüte wist na een hele dag vechten te verhinderen (het geen Ascher niet gelukt was) de Duit sers var hun plannen te doen afzien in de hoofdstad een ghetto voor 142,000 Joden in te richten. De procureur-fiscaal, mr. Sikkil, trachtte daarop in een iangdurlge dis cussie de verklaringen van de heer Ascher ten gunste van verdachte te weerleggen door twijfel te uiten over de waarde van het werk van de Joodse Raad. De procureur-fiscaal zeide tijdens zijn requisitoir, dat tijdens deze tweede zit ting de schaduwen scherper uit zijn gekomen, er is opnieuw iets aan het aureool weggenomen, dat nog om deze verdachte hing. Deze Voüte is een spe ler, die direct na de bezetting is gaan intrigeren om het ambt van burge meester te verkrijgen. Toen begon hij zijn spel, waarbij hij zich voordeed als weldoener voor Amsterdam, maar die toch maar door de Duitsers op die post werd verlangd. Spr. concludeerde tot een volmaakt onoprechte, leugenachtige houding van de verdachte en kwam ten slotte tot bovengenoemde els. Na een uitvoerig pleidooi vroeg mr. A. W. Kymmell ontslag van rechtsver volging, eventueel vrijspraak, zo niet dan ambtshalve cassatie-verlening en bovendien onmiddellijke invrijheids- stelling, daar er naar zijn mening niets strafbaars naar voren is gekomen. Het Hof wees dit laatste van de hand en zal op 20 Juni a.s. uitspraak doen. BINNENLAND. Maandag a.s vertrekt van Tandjong Priok de „Indrapoera' met 453 Duitse mannen vrouwen en kinderen, aan wie verblijfsvergunning voor lndie is gewei gerd. De ultsewezenen vertrekken naar Hamburg Maandag a.s. zal de nieuwe K.L.M - luchtverbindlng Amsterdam-Genévs-Rome geopend worden Een Brits eskader, op rondreis ln Europese wateren zal Donderdag a.s. Antwerpen verlaten er> zien naar Am sterdam begeven. H.M. de Koningin heeft de algemeen directeur van de coöperatie voor Ameri kaanse hulpverlening aan Europa (Care), de heer Paul Comly French, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een roeiboot is op het Twenthekanaal omgeslagen, toen zeven arbeiders daarmede wilden oversteken Twee bouwvakarbeiders uit Hengelo, de 68-jarige H. Kok en de 46-jarige G. van Gelmers kwamen daarbij om het leven. Op 26 Augustus zal het m s. Johan van Oldenbarnevelt van de Mij. Nederland als hulp-passagiersschip met ongeveer 1300 passagiers naar Batavia vertrekken Deze passagiers zullen uitsluitend bestaan uit echtgenoten en kinderen van in Indlë ver toevende werkers. Gistermiddag heeft de Minister van O.; K. en W., dr. j. Glclen, de onlangs benoemde programmaraad voor de radio- omroep geïnstalleerd. De 39-Jarlge musicus H. Smit uit de Mercatorstraat te Amsterdam stond zyn flets op te pompen voor een huLs ln de korte Leldsedwarsstraat, toen een perso nen-auto uit de Leldsekrulsstraat hem aanreed. De man overleed bij aankomst ln het ziekenhuis. De inzittenden der auto, die beschonken waren, zijn gearresteerd Bij beschikking van de minister Van O., K. en W. is in het bestuur van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep benoemd mr. E. M. j. A. Sassen, lid van de Tweede Kamer, wonende te Vught. Mr. J. J. Boasson, gemeentesecretaris van Den Haag, zal met 1 September a.s. de gemeentedienst verlaten wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De P R.A, deelt mee. dat ln ons land wonende vreemdelingen zich voor het ver krijgen van een bewijs van politieke be trouwbaarheid in het vervolg uitsluitend tot het. hoofd der politie van de plaats hunner inwoning mosten wenden. De eerste 100.000 exemplaren van het prijzen boekje 1947 zijn uitverkocht; de tweede druk is dezer dagen verschenen. Uit de belangstelling, die het publiek voor het boekje heeft, biykt, dat men ernst maakt met het controleren van de prijzen, hetgeen valt toe te Juichen. H.M.'s fregat „Johan Maurlts",- dat een vlagvertoonrels van enige maanden heeft gemaakt langs een aantal Zuid- Amerikaanse havens, wordt Dinsdag as. te Amsterdam terug verwacht. Gistermiddag is in een plechtige zit ting van de Haagse gemeenteraad, de nieuwe Haagse burgemeester, mr. W. A. J. Visser als zodanig onder grote belangstel ling geïnstalleerd. Bij het passeren van twee vracht auto's op de Viymense weg onder Den Bosch werd de 18-Jarlge wlelrijdster mej C. Weusten uit Den Bosch door een der wagens gegrepen. Het slachtoffer werd vrijwel onmiddellijk gedood. Het 3-Jarlg zoontje van de familie Lamark te Bussum Is ln een sloot langs de Frederlk van Edeweg verdronken. Ongeveer 6000 man personeel van de werf Wllton-Fijenoord te Schiedam ls een slt-downstaking begonnen, ln verband met niet uitbetaling van het toegezegde winst, aandeel. De directie heeft zich naar Den Haag begeven voor een spoedbespreklng met het college van Rijksbemiddelaars. Zo wel de personeelskern als de directie zullen de stakers aanraden het werk te hervatten. Met het Indlë-vllegtulg ls gister morgen van Schiphol de toneelgroep Comedia o. I. v. Cor Hermus naar Indië vertrokken. Het gezelschap zal onder auspiciën van de Niwln gedurende drie maanden optreden voor de Nederlandse troepen. BUITENLAND. Benoit Machin, minister ln de rege ring van Vichy, ls door het Hoog Gerechts hof te Parys ter dood veroordeeld en zyn vermogen geconflsceerd. Groot-Brlttannlë heeft een beroep gedaan op alle leden der V.N, om de illegale Joodse immigratie tegen te gaan I totdat de algemene vergadering een beslis- sing heeft genomen inzake Palestina. I In Callfornië zijn proefvluchten ge maakt met een straalvliegtuig, dat ..Sky_ streak" gedoopt ls en bestemd ls voor een snelheid groter dan die van het ge luld. De testplloot verklaarde zich zeer tevreden over de prestatie van de ma chine. Een Wellington-bombardemcntsvlleg. tuig van de R.A.F. is neergestort ln een korenveld by Little Bytham (Eng.). Drie man kwamen om het leven. Enkele dozijnen arbeiders, die werk zaam zyn bij de regerlngsmuntery ln Italië zijn gearresteerd in verband met wat „het grootste geldschandaal van deze eeuw wordt genoemd, aldus de .Daily Mali". ZIJ hebben naar verluidt, madnden lang valse bankbiljetten gedrukt, die niet van de eohte kunnen worden onderschelden, De vrouw van Rudolf Hess ls nu ook door de Beierse autoriteiten gearresteerd. ZIJ zal voor het zuiveringshof te Neuren berg terecht staan. Mrs. Mavis Tate, die veertien Jaar lane conservatief parlementslid ls geweest, ls Donderdag J.l. dood aangetroffen ln een met gas gevulde kamer van haar woning te Londen. Zy was 54 Jaar oud. Thans verluidt, dat alle in Groot- Brittannlé ontvangen briefbommen in Turyn gepost zijn.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1