Zullen Republikeinen tegenvoorstellen doen? Europa moet zich economisch verenigen Felle debatten over „Noodvoorziening Perswezen" Verdedigers der „oude pers" en „nieuwe pers" WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Plechtige Colijn-herdenking te Den Haag Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 6 JUNI 1947 No. 26100 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. Wf Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 215<Jf Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 (Van onze parlementaire Redacteur). „Nog houdt het schriklijk pleit van dwang en vrijheid aan" kan men met de dichter zeggen na de derde dag der Tweede-Kamerdebatten over de Nood voorziening Perswezen. Gisteravond te zeven uur vroeg minister Gielen aan de praeses verlof, om zijn antwoord op de acht sprekers over het amendement-» Burger, tot het scheppen van de moge lijkheid van onteigening van couranten- bedrijven, vandaag te mogen houden. En zo gaan we dus een vierde dag van deze persdebatten tegemoet. Het was ook nu weer een verwoede strijd tussen wat men gemakshalve zou kunnen noemen de verdedigers van de „oude pers" en die der „nieuwe pers". De heren Korteriliorst (Kath.) en Kort hals (Vrijheid) streden tegen alle ove rige sprekers en eerstgenoemde kon niet eens op de steun van al zyn frac tiegenoten rekenen. Eerst bij bovenge noemd onteigenings-amendement spron gen de respectieve fractieleiders, de heren Romme en Vonk, hen bij; of schoon ook daarna nog de Kath. heer Koersen zijn afwijkend geluid liet horen. De dag begon met de replieken, die zakelijk geen nieuws opleverden doch de tegenstanders slechts te feller te genover elkander deden staan. Het in grijpen van de felle ex-illegale heer Scheps droeg daartoe het zijne bij. De heer Korthals legde uit, dat niet hij, dooh velen in den lande de perszuivering, een loterij achten; wat hij wei wat overdreven vindt. Spr. drong nogmaals aan op afschaffing van het certificaat en intrekking van de arti kelen, volgens welke de naam van een courant verboden kan worden. De heer Kortenhorst wees op de merkwaardige ommekeer in de houding van de heer Burger, vergeleken bij diens houding als minister te Londen. Herhaaldelijk werd de Kath. spreker door zyn oppo nenten geïnterrumpeerd, waartoe zijn betoogtrant klaarblijkelijk prikkelde. „Straks moogt U zich legaal verdedi gen" maande praeses v. Schaik geestig de ongeduldige tegenstanders Minister Gielen nam op menig punt een zwakke houding aan, hetgeen voor al tot uiting kwam bij de behandeling der afzonderlijke artikelen en de daarop ingediende amendementen. De heer Burger boekte al aanstonds succes met een amendement op art. 1, volgens het welk ook gezuiverd moeten worden de personen, die verantwoordelijk zijn voor de plaatsing van advertenties. Bij art. 2 trok de heer Kortenhorst na veel te genstand te hebben ondervonden zijn amendement weer in, dat beoogde dis- culperingsgronden in te voeren. Maar met bijzondere gevatheid wist hij aan de minister en de heer Burger de ver zekering te ontlokken, „dat de alge meen in Nederland geldende rechtsbe ginselen ook van toepassing zijn op de perszuivering", waarmede hij veel meer kreeg dan hij in zijn amendement had gevraagd, Het was intussen tijd geworden voor de rouwbijeenkomst elders in verband met de bijzetting van de stoffelijke res ten van wijlen oud-minister Colijn. Doch de Kamerleden lieten zich door niets van het persdebat aftrekken; wij zagen slechts de heren De Wilde en Tilanus, die ginds spreken zouden, ver trekken. Art. 6, dat de mogelijkheid biedt om de naam ener courant te verbieden, ontketende weer een warme discussie, waarna de minister de beslissing aan de Kamer liet. Maar deze toegeeflijke hou ding van de bewindsman maakte niet de minste indruk op de „onverzoenlij- ken": met 59 tegen 24 stemmen werd Kabinet beraadslaagt te Kalioerang. De speciale correspondent van Aneta te Djokjakarta seint: „Ten aanzien van de nota der Commissie-Generaal wor den van het Republikeinse kabinet te genvoorstellen verwacht, met name be treffende de „interimregering", de eco nomische voorstellen en militaire zaken, aldus wordt uit gezaghebbende bron ver nomen. „In het algemeen kan men zeg gen. dat de Republikeinse regering de politieke spanningen in de verhouding Nederland-Indonesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare punten van de no ta zeker onderschrijven zal. alhoewel men de toon van het stuk betreurt", zo verklaart een hooggeplaatst zegsman. Na een tweedaagse zitting te Djogja in tegenwoordigheid van Soekarno en Hatta heeft het kabinet met vice-pre sident Hatta zich naar Kalioerang een bergplaatsje 20 km van Djogja begeven voor een rustige behandeling van de aangelegenheid. Door het kabinet is vervolgens een studiecommissie benoemd, bestaande uit de Indonesiche delegatie en enkele mi nisters voor een nauwgezette bestude ring van de onderdelen. In politieke kringen te Djogja heerst Truman over Palestina TEGEN ILLEGALE ACTIE. President Truman heeft een beroep gedaan aan het Amerikaanse volk zich te onthouden van het aanzetten tot illegale activiteit in Palestina. De president zeide in een verklaring: Ik doe een beroep op alle burgers zich, terwijl de Verenigde Naties het Palestijnse probleem in behandeling hebben genomen, te onthouden van inmenging in of aansporing tot eniger lei activiteiten, die de bedoeling hebben de hartstochten van de inwoners van Palestina aan te wakkeren ten einde recht en orde in Palestina te onder mijnen of het plegen van geweld in dat land te bevorderen". Men neemt aan, dat deze verklaring van de president het onmiddellijk ge volg is van een recent Brits protest we gens advertenties in de Amerikaanse pers, waarin om gelden wordt ge vraagd voor illegale immigratie en de ondergrondse legers in Palestina. De president achtte het Palestijnse probleem een der moeilijkste en be langrijkste taken waarvoor de V.N. zich gesteld zien, en hü was van mening dat het zowel in het belang van de V.N als van Amerika is dat de Ver enigde Naties het vraagstuk oplossen. Activiteiten als bovenbedoeld zullen zeker een atmosfeer scheppen die be lemmerend werkt op een regeling van het probleem. MINDER BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht een krachtige Westelijke wind met enkele regenbuien. Morgen weer naar Zuid-West of Zuid draaiende en tijdelijk afnemende wind. Afnemende bewolking en vrijwel overal droog weer met iets hogere temperatuur dan van- 7 Juni. Zon op: 4.22 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 0.20 uur; onder: 6.54 uur (11 Juni L. K.) Hoogwater te Katwijk te 6-05 en 18.24 u. het artikei aanvaard. Een nieuw succes boekte de heer Burger, toen de minister diens amen dement om de Raad van Beroep niet geheel doch slechts in meerderheid uit juristen te doen bestaan met een klei ne rdactiewijziging overnam, waarop het z. h. st. werd aangenomen. De heer Kortenhorst leed evenwel een nederlaag met zijn amendement op art. 11, om aan de deskundige slechts het recht van beroep te geven tegen uitspraken, gedaan na afkondi ging van de aanhangige wet. Hoewel de minister zich er voor verklaarde, verwierp de Kamer het met 32 tegen 51 stemmen. Ten slotte kwam dan het bij amen dement ingediende nieuwe art. 18. om de mogelijkheid van onteigening te scheppen. Hierbij deed de heer Burger een merkwaardige onthulling: De heer Beekenkamp, chef der afdeling Pers van minister Gielen's departepient, zou Woensdagavond per fiets „allerlei" Ka merleden zijn afgereden om hen te be wegen tegen dit amendement te stem men. Spr. wilde weten, of dit met voor kennis van de minister was geschied. Heftig golfden de debatten, voorna melijk over de juridische en Grondwet telijke toelaatbaarheid van dit voorstel, waarin zich ook de juridische specia list van de P. v. d. Ade heer Donker, mengde, terwijl toevalligerwijs ook de minister van Justitie, die voor een vol gend agendapunt aan kwam, er getuige van was. WALLACE EN DE PRESIDENTS VERKIEZING. De leidende opponent tegen de hui dige Amerikaanse Buitenlandse politiek. Henry Wallace, heeft desgevraagd ver klaard, dat hij niet zonder meer voor nemens is zijn steun te verlenen aan de campagne voor de herverkiezing van president Truman. Op de vraag, of hij van plan is een derde partij te vormen, verklaarde hy, dat hij alles doet, wat in zijn vermogen ligt om de democrati sche partij tot een vrij zinnige partij te maken. Als de democratische partij een oorlogspartij wordt, een partij van ver drukking en reactie, zal ik geen demo craat meer zijn, aldus Wallace. Vertrek der Commissie- Generaal. BEPAALD OP ZONDAG. Naar wij van officiële zUde verne men, zullen de leden der Commissie- Generaal Zondag a,s. naar Batavia terugkeren. VLIEGTUIG VALT OP HUIZEN. Een klein zeevliegtuig is in een dicht bevolkt gedeelte van Pittsburgh (V. St.) omlaaggestort. Drie personen kwamen om het leven, en vier huizen geraakten in brand. Anders geen hulp uit de V. St, George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in de Harvard-Universiteit te Cambridge in Massachusetts een toe spraak gehouden, waarin hü een be roep deed op de Europese landen om zich te verenigen tot het beramen van hun economische redding. Hij waar schuwde, dat de Verenigde Staten niet veel meer kunnen doen voordat althans een aantal Eufopese landen het over een gemeenschappelijk pro gram eens geworden is. „Het zou voor de Amerikaanse rege ring niet passend en ook zou het niet effectief zijn te beginnen aan het een zijdig opstellen van een program om Europa weer in economisch opzicht op zijn benen te zetten, aldus Marshall. Dat Is de zaak van de Europeanen. Het Initiatief moet van Europa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke zeer grote activiteit. Behalve de P.N.I. hebben ook de Mas- joemi en de Sajap Kiri (linkervleugel) de nota onaanvaardbaar geacht wegens ojn. „ontkenning van het gezag de fac to; het niet-inlossen van de beloften tot troepenvermindering en de ultimatieve toon van het stuk". SJAHRIR's ANTWOORD EIND DEZE WEEK. Nader wordt gemeld. dat het Indonesische kabinet het rapport be handeld heeft van een speciale commis sie. welke benoemd is voor de bestude ring van het Nederlandse voorstel tot vorming van een voorlopige federale re^ gering voor Indonesië. Betrouwbare bronnen te Djogja ver wachten, dat het plan in beginsel zou worden geaccepteerd, mits de Republi keinen daarin voldoende vertegenwoor digd zijn. Na de behandeling zullen leden van het kabinet met het werkcomité van het voorlopig parlement vergaderen en ver volgens met de leiders van de politieke partijen, die men zie hierboven de nota verworpen hebben. Ten slotte zal Sjahrir met de defi nitieve schets van het antwoord tegen het einde van de week naar Batavia reizen. Die snor komt me bekend voor" dacht een Pools soldaat in Warschau, en hy vertelde het aan zijn kameraad. De kameraad vond de lok er erg bekend uit zien en gezamenlijk kwamen zij tot het vermoeden, dat Hitler naar een van de vele plaatsen zijner misdaden was teruggekeerd. De betrokken snor- en lok figuur werd gearresteerd en aan een nauwkeurige ondervraging onderworpen. Het bleek evenwel een onschuldig burger van Warschau te zijn, een zekere Pls- korski. die na dit onderzoek weer op vrije voeten werd gesteld. Maar zegt u nu zeif mijnheer Piskorski „lokte" het toch zelf uit? hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoering ervan, voorzover 't practisch zal zijn dit te doen. Het moet een gemeenschappelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de komen de drie vier jaren nog hulp van bui ten-af nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Europese moeilijkheden ligt ech ter in een herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toe komst van het eigen land er. van geheel Europa. Het is logisch, dat de Verenig de Staten doen wat zij kunnen ter be spoediging van de terugkeer van een economische gezondheid in de wereld, zonder welke er geen politieke stabili teit kan zijn noch gewaarborgde vrede. Onze politiek, aldus Marshall, is tegen geen enkel land of stelsel ge richt, doch tegen de honger, de ar moede, de wanhoop en de chaos. De hulp, welke de Amerikaanse rege ring eventueel zal verlenen, moet niet alleen maai* een lapmiddel, doch een geneesmiddel zijn. Alle regeringen, die mede willen wer ken aan de ra.ak van het tot herstel brengen, zullen, daar ben ik. zeker van, aldus Marshall, volle medewerking van de zijde der Amerikaanse regering an dervinden. De regeringen echter, die pogen het herstel van andere landen tegen te wer ken, kunnen van ons geen hulp ver wachten. Regeringen, politieke partijen of groepen, die proberen de ellende der menschen te doen voortduren om daarvan in politiek opzicht of an derszins te profiteren, zullen de tegen kanting van dc Verenigde Staten on dervinden. Marshall beschreef de wereld-situatie van heden als „zeer ernstig" Een over zicht gevend van de economische in eenstorting in Europa tijdens en na de oorlog, zeide hij„Het hers el van de economische structuur var. Europa zal klaarblijkelijk een veel langere tijd en grotere inspanning vergen dan men heeft voorzien." Marshall's rede wordt beschouwd als de belangrijkste verklaring van een creatieve politiek sedert Truman in Maart J.l. zijn stelling ten aanzien van hulpverlening aan de weerstand van door het communisme bedreigde landen uitsprak. De door Marshall geschetste voorstellen worden geïnterpreteerd als een positieve en constructieve toepas sing van Trumans leer op de huidige wankele economie van Europa. Men meent, dat de Verenigde Staten er naar streven een economische ineenstorting van Europa en de onvermijdelijke na sleep van communistisch karakter af te wenden door het tot stand komen van een meer geïntegreerde economie in Europa te bevorderen. De Ameri kaanse autoriteiten zouden er van over tuigd zijn, niet alleen dat een dergelijke ontwikkeling de enige weg uit de moei lijkheden voor Europa betekent, doch ook, dat zonder een dergelijke ontwik keling het Amerikaanse congres er moeilijk toe te brengen zal zijn verdere toewijzingen van belang voor Europese landen te doen. Men meent, dat de door Marshall te berde glbrachte gezichts punten de eerste vruchten vormen van de pas door hen opgerichte „generale staf" voor economische ordening. Marshali's verklaringen schijnen een soort van Europese conferentie ter op stelling ran een gemeenschappelijk plan te -vooronderstellen, doch tevens maken zij het duidelijk, dat het bijeen roepen daarvan niet door de Verenigde Staten kan geschieden, ofschoon deze wel verwachten er op vertegenwoordigd te zullen zijn. Voorts wordt in Mars- nail's rede de mogelijkheid geopperd van een uitbreiding van het plan tot hulpverlening aan Europa op grote schaal, wanneer met succes een ge- gemeenschappelijk program opgesteld zou worden. Volgens onlangs gedane verklaringen van Dean Acheson zou zulk een hulpverlening Lot verschillende mil- liarden dollars kunnen gaan oplopen. Wel is men zich er te Washington van bewust, dat er zeer grote hindernissen bestaan voor het bereiken van een ge meenschappelijk program. Onder zeer grote belangstelling vond op de algemene begraafplaats te Den Haag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. H. Colijn. De met de Nederlandse driekleur gedekte kist aan de groeve. (Foto Anefo-NFB) De stakingsgolf over Frankrijk UITBREIDING NAAR AFRIKA. In de Franse Nationale Vergadering heeft de socialistische premier, Rama- dier, in antwoord op krachtige critiek van een aantal zijner partijgenoten, ver klaard. dat hij Leon Blum's politiek van bevroren lonen en prijzen tot het bitte re einde zal voortzetten. Ramadier zet te uiteen, dat inwilliging van de eisen der spoorwegarbeiders de regering onge veer 30.000-000.000 francs zou kosten, een uitgave, die in de huidige omstandighe den onmogelijk zou zijn. De premier gebruikte gisteren" de lunch met de socialistische veteraan Le on Blum en Jean Monnet. de leider van het Franse vijfjarenplan. Naar gemeld, heeft Ramadier deze vooraanstaande so cialisten geraadpleegd over de proble men, waarvoor Frankrijk thans staat. Een belangrijke verbetering in het al gemene stakingsbeeld is ingetreden door het besluit van de bakkersbedienden om het werk te hervatten, doch het Parijse verkeer wordt ernstig belemmerd door de staking bij de benzineverkoop, welke reeds vier dagen duurt. Van de 12,000 taxi's, die Parijs heeft, was gisteren bij na de helft van de straten verdwenen. Ook de staking bij de gemeentereiniging duurt nog voort. De stakingsgolf schijnt zich intussen ook over de Middellandse Zee uit te breiden, naar Algerije, waar arbeiders in de gas- en electriciteitfa- brieken voor heden een proteststaking hebben aangekondigd tegen het opne men van Algerfje in het nationalisatie- plan voor gas--en electrlciteitsfabrieken. Bij stemming hebben de Parijse ge meente-arbeiders met inbegrip van brandweer en waterleiding, besloten tot een staking van 24 uur, terwijl vertegen woordigers van de politie een lijst van ejsen betreffende loon- en arbeidsvoor waarden hebben ingediend. Duizenden arbeiders van de Renaultfabrieken de monstreerden voor de kantoorgebouwen en eisten het aftreden van de directeur- generaal, doch zfj gingen naderhand weer aan het werk. Bij de stakingen in de Hotchkissfabrieken en van bankbe dienden in Noord-Frankrijk kwam men tot een regeling. Het Franse kabinet heeft besloten de minister van vervoer, Jules Moch. te machtigen de nationale bond van spoor wegpersoneel „een gedeeltelijke tege moetkoming" aan zijn eisen te bieden. Nederlanders bewaken Rep. gebouwen te Batavia. NIEUWE PASOENDAN-ACTIVITEIT VERWACHT. Met medeweten van de Republikeinse burgemeester te Batavia zijn daar met ingang van gisteren verschillende Repu blikeinse gebouwen onder Nederlandse militaire bewaking gesteld. Het betreft o.m. drie stations, drie telefooncentrales, het stadhuis en de electrische centrale. De bewaking is ingesteld op grond van rapporten over in de toekomst te ver wachten activiteit van de Pasoendan t© Batavia. „Diep geloof was bron van zijn kracht". Vanwege het Centraal Comité van A.R. kiesverenigingen werd gister middag in het Gebouw van K. en W. te Den Haag een herdenking van dr. Colijn gehouden, onder leiding van mr. J. A. de Wilde. Deze dankte de regering voor haar hulp, om het stoffelijk overschot van dr. Colijn naar ons land terug gebracht te krijgen. Hij dankte mevrouw Colijn en haar familie, voor hun aanwezig heid. Vervolgens gaf hij een karakterteke ning van de overleden staatsman, die in alle omstandigheden beheerst was en wiens gemis thans pijnlijk wordt ge voeld, nu de ontbinding van ons Ko- BINNENLAND. De commissie van onderzoek en ad vies Inzake de Nederlandse militaire mis sie in Duitsland onder voorzitterschap van mr. J. A. dé Visser. Is gisteren, naar Duitsland vertrokken voor besprekin gen met o.m. het hoofd der missie gen- majoor dr. W. Hunder. In de Rijn bil Arnhem ls verdronken de 21—J. Arnhemmer A. F B. HIJ was de zwemkunst niet machtig en waagde zich desondanks in de rivier Op 21 Juni azal de onderzeedienst der Kon Marine 40 Jaar bestaan. By die gelegenheid za) er een herdenking der gevallenen en tevens een reünie plaats vinden. De vuurtorenwachter Simon Visser uit Breskens en zyn collega Jacob Key- mcl hebben door bemiddelln van ae Franse consul te Rotterdam de zilveren medaille 1ste klas ontvangen, hun door de Franse regering verleend voor de moe dige en onverschrokken redding van schipbreukelingen Met ingang van 1 Juni 1947 is de heer Kees Hartvelt benoemd tot dirigent van de Haarlemse Orkest Vereniging ln de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer A. Verhey Hij zal deze func tie waarnemen naast cle heer Adam. bij het zwemmen in de Oosterschelde te Middelburg is ae 29-jarlge H. Rogge band uit Tholen verdronken. Een groot aantal leden van het Corps dipuomatique uit Den Haaag heeft gisteren een bezoek gebraoht aan de ten toonstelling „Coevorden bouwt op" en aan het boorterreln van cle B.PM. te Schoonebeek. Sinds 1 Juni werd het 2_J. meisje L. A. Vreedenburg uit de Deurloostraat te Amsterdam vermist na het spelen in het Beatrixpark. Gisteren is eindelijk het lijkje in de vijver van het park gevon den. De 65-J. vrouw S. de Boer uit de Czaar Peterstraat te Amsterdam viel uit het raam van de zolderverdieping. Zij was op slag dood. Door een duiker van de Rijkswater staat en twee duikers van de marine zijn 2 dieptebommen by de sluizen naar de Vllssingse binnenhaven naar boven ge haald. De N.V. Kon. Ned. My. tot exploitatie van Petroleumbromien In Ned.-Indië zal over het boekjaar 1946 een dividend uit keren van 9% resp. op dlvLdendbewys no. 87 van de aandelen en onderaandelen en op dlvidendbewys no. 1 van de receplssen. -•HM.'s artillerie-instructieschip „Van Kinsbergen" is gisterochtend met 115 adel borsten aan boord na een oefenrels van 4 weken op de. Noordzee ln de haven van den Helder teruggekeerd. Volgende week vertrekt het schip weer voor een oefen- reis naar Noorwegen en West-Indië. Dan zullen oudste-Jaars adelborsten de reis meemaken. Het sohlp wordt over een half jaar in den Helder terug verwacht. Op het traject Deurne-Helenaveen naby een onbewaakte overweg ls het 12- Jarlg zoontje van F. uit Zellberg. terwijl het naar een passerende trein stond te kijken, door een van de tegenovergestelde richting komende trein gegrepen en op slag gedood Onherkenbaar verminkt vond men het slachtoffer langs de spoorlijn. BUITENLAND. De Belgische minister van defensie heeft in de Senaat verklaard, dat de ge allieerden voornemens zijn een systeem ln te voeren, volgens hetwelk de kosten, die de bezetting der Belgische troepen van een gedeelte van Duitsland met zich brengt, worden gedekt door d% uitvoer vain Duitse producten. President Truman heeft tot leider van de Amerikaanse missie voor de hulp aan Griekenland benoemd Dwiglht Grls- wold, voormalig gouverneur van de staat Nebraska. De Belgische Kamercommissie voor landsverdediging heeft bet rapport Inzake het statuut der krIJgsgevangenen goed gekeurd. Op grond van dit statuut zal de krijgsgevangenen, voor leder halfjaar, dat zy ln krygsgevangenschap hebben door gebracht. een vergoeding naar rato van fr. 2400 per jaar worden betaald. Zij, die minder dan een half jaar ra gevangen schap waren, ontvangen geen vergoeding. Volgens Tass ls ln het Noordpool gebied tussen Wrangel en Franz Joseph- land een tweede Noordeiyke magnetische pool ontdekt. Abd'el Krim heeft een uitnodiging ontvangen van het verbond van Noord- Afrikaanse Jeugd ln de Libanon om zloh voor goed lrj de Libanon te vestigen. Een Franse delegatie heeft te Londen onderhandelingen aangeknoopt met het Britse ministerie van voedselvoorziening ten einde de mogelijkheid te bestuderen van een tijdelijke Britse graanlening aan Frankrijk om de tijd tot de nieuwe Amerikaanse levering te overbruggen. De Senaat der Verenigde Staten heeft gisteravond het vredesverdrag met Italië geratificeerd met 79 tegen 10 stemmen. Ook de vredesverdragen met Roemenië en Bulgarye zijn geratificeerd. Op de alschafflng van de doodstraf ln de Sovjet-Unie ls gevolgd een verzwa ring van de vryheldsstraffen voor diefstal van particulier of staatsbezit. Voor het eerst kan thans 5 tot 6 Jaar arbeidskamp worden gegeven, vergeleken bij vroeger 3 maanden tot een Jaar. DJinnah, de voorzitter van de Mo hammedaanse liga, heeft bevel gegeven tot beëindiging van de actie van buirgeriyke ongehoorzaamheid door de Liga ln de Noord-Westeiyke grensprovincie van Voor-Indlë. De Hongaarsche gezant te Washing ton heeft beslaten de legatie tc verlaten en ln zyn particuliere woning een parti culiere legatie in tc richten. Het internationale congres der Pen. club te Zuerlch heeft met 19 tegen 1 stem, by 9 onthoudingen, goedgekeurd, dat er weer een Duitse Pen-club mag worden opgericht. ninkrijk dreigt en de binnenlandse moeilijkheden zeer groot zyn. Vervolgens was het woord aan oud minister dr. J. J. C. van Dijk, die een overzicht gaf van wat Colijn in Indië, in het parlement en in het internatio nale leven voor Nederland betekend heeft. De bron van zyn kracht was zyn diep geloof en hü wilde als instru ment in Gods hand werkzaam zün. Een gTote steun was hem zijn vrouw die hem in de ballingschap volgde. Ook deze ballingschap aanvaardde hü uit Gods hand en geen klacht kwam over zün lippen. De woorden, die hü in dit verband sprak, luidden: „ik geloof dat God mü in de stilte heeft willen brengen". Als laatste spreker zeide prof. dr. K. Dijk te menen, dat het gezegde, dat Colyn bij Kuypers uitvaart gesproken had: „Er was een wisselwerking tussen het eenvoudige «volk en dr. Kuyper", evenzeer op dr. Colijn van toepassing was. De gemeenschap, die er tussen Colijn en het Calvinistische deel van ons Volk bestond, lag in de eenheid van het geloof, in het geestelijk con tact van de liefde voor de Heiland. Deze man. die zo groot van postuur was, bezat een kinderlyk geloof, waar voor hy niet aarzelde uit te komen, en waaruit hü ten volle leefde. Met het zingen van vers 7 en 8 van ps. 89 en dankgebed, werd de bijeen komst besloten. Geen soc. eenheidspartij in Britse zone. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben de communistische partij mede gedeeld, dat zy de vorming van een „socialistische eenheidspartij" in de Britse zone niet toestaan. De Britse autoriteiten leggen er de nadruk op, dat, lang niet op bevredigende wijze is aangetoond, dat de sociaal-democrati sche partij, of een meerderheid daarvan, tot een dergelijke fusie wenst toe te. treden, de oprichting var. een partij, die zich soc. eenheidspartij noemt, niet is toegestaan. Voorts is het de commu nistische party niet toegestaan haar naam in soc. eenheidsparty te veran deren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1