De snuifdoos van de Keizer PANDA EN DE MEESTER-DETECTIVE Kerkelijk Leven Politfe-elftal bedwong Xerxes Het Leidsch Dagblad Wetsontwerpen Belasting^ herziening en ondernemers belasting aangenomen. In de Eerste Kamer kwamen o.a. aan de orde de wetsontwerpen belas tingherziening 1947 en de wijziging van het besluit op de ondernemersbelas ting. De heer Molenaar (Vrijh.) vroeg o.m. 'naar de financiële consequenties van de verlaging van het tarief der weel debelasting van 25 op 15 pet. Hij be toogde ook. dat door de samenkoppe ling van verschillende belastingen het vrije beslissingsrecht beperkt is. In zake het hoge tarief der inkomstenbe lasting zeide spr., dat de grens reeds ver gepasseerd is. hetgeen matheid en gebrek aan inspanning ten gevolge heeft. Men getroost zich in het alge meen geen grotere inspanning wan neer men weet. dat de fiscus beslag legt op een groot deel der grotere in komsten. De voorstellen met betrekking tot de omzetbelasting achtte spr. aanvaard baar. de successiebelasting in 't alge meen te hoog. De heer van den Brink (KVP) zeide. dat zijn fractie zich geheel kon ver enigen met de verlichting der belasting van het bedrijfsleven. De heer Vixseboxe (C.H.) betoogd, dat hij van een algemene herziening van ons belastingstelsel geen hoge verwachtingen heeft. Hij vroeg t.a.v. de vennootschapsbelasting verhoging der mogelijkheid van belastingvrije reser ves. De heer Rip (A.R.) kon zich niet onttrekken aan de indruk, dat de mi nister bezig is. ieders aandeel in de nationale productie af te wegen. Spr. achtte dit een gevaarlijke bezigheid De heer Van Santen (C.P.N.) Juichte toe de verbetering der inkomsten belasting en de verhoging der succes siebelasting. De heer van de Kieft CArb.) meende, dat er bij een volledige herziening van ons belastingstelsel gelegenheid zal zijn voor een bespreking van de plaats, van dat stelsel in het tegenwoordige econo mische en sociale bestel. 'Minister Lieftinck dankt voor de waardering betoond ten aanzien van dit wetsontwerp. De wetsontwerpen werden vervol gens z. h. st. goedgekeurd, evenals het wetsontwerp tot verhoging van de accijns op gedistilleerd en van de belasting op houtgeest en herzie ning van het tarief van invoerrech ten. Tegen het wetsontwerp belasting herziening wensten de communisten geacht te worden te hebben tegenge stemd. IIET PAPIERTEKORT DER DAGBLADEN. Voorstel van Heuven Goedhart aangenomen. De subcommissie der V. N. voor de persvrijheid heeft het voorstel van de Ned. afgevaardigde mr, van Heuven Goedhart, aangenomen, inhoudende, dat aan de economische en sociale raad der V. N. wordt aanbevolen om maatregelen te overwegen tot het verminderen van het tekort aan papier voor dagbladen in de voorheen^ bezette landen, 80-JARIG BESTAAN „RODE KRUIS". Viering te Lunteren. Op 20 en 21 Juni a.s. wordt bovenge noemd jubileum te Lunteren op de Goudsberg herdacht. Er zal een groot toqelstuk met 800 medewerkenden worden opgevoerd De afd. Leiden zal ook met een colonne vertegenwoordigd zijn. 21 Juni worden demonstratie's ge houden en te 1 uur vindt een riefilé plaats. Vele autoriteiten zullen aanwezig zijn; ook H.K.H. Prinses Juliana wordt ver wacht. DE DUITSE ACTIVA IN OOSTENRIJK. Dr. Leopold Figl, de Oostenrijkse kanselier, heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse bezettings-autoriteiten aan de Oostenrijkse regering zekere voormalige Duitse activa in de Ameri kaanse zone ter beschikking hadden ge steld Onder deze activa zijn vele eigen dommen, die geclassificeerd staan als Duitse activa in Oostenrijk, waarom trent de besprekingen van de grote vier over het verdrag met Oostenrijk te Mos kou zijn vastgelopen. Sigarenwinkels gesloten van 7 t.m. 12 Juni. Méér sigaren of vrije verkoop? Zoals bekend, worden cp het ogen blik maatregelen getroffen ten einde een gewijzigde distributie van sigaren voor te bereiden. Een van deze maatregelen is het ver bod aan sigarenfabrikanten en -gros siers om hun producten af te leveren. Hiermede beoogt men een overzicht te verkrijgen van de voorraad bij handel en industrie. Thans dienen, volgens een beschikking van de Minister, ook de- raillisten hun voorraad sigaren vast te stellen. Derhalve zullen alle sigarenwinke liers van Zaterdag 7 Juni af na slui tingstijd t.m. Donderdag 12 Juni ge sloten dienen te zijn, terwijl het te vens in deze periode voor de winke liers verboden is goederen af te leve ren. „Al deze maatregelen wijzen er op, dat men geen extra bon zal toe wijzen, doch een verhoogd aantal siga ren per bon of eventueel tot een ge heel vrije verkoop zal overgaan", zo verklaart het bestuur van de vakgroep. Men acht het van dezelfde zijde ech ter niet aannemelijk, dat sigaren op korte termijn vrij in de handel zullen worden gebracht. Van de zijde van het ministerie van economische zaken kon men ons de conclusie van de vakgroep niet bevestigen. DE „VAN DER STENG" TE WATER GELATEN. Voor contact tussen Marine en publiek. Een unicum op scheepvaartgebied, n.l. het contactvaartuig „Van der Steng" werd gistermiddag door mevr. A C Hel- frich, echtgenote van Luit-Admiraal C. E. L. Helfrich op de werf van Wilton- Feyenoord gedoopt en te water gelaten. Het schip is gebouwd voor het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", dat. reeds in de oorlog de plannen ontwierp voor een schip, dat als een drijvend instituut voor algemene naturisch-maritieme voorlich ting het contact tussen publiek en ma rine. in de ruimste zin des woords zou moeten bevorderen. Men hoopt dat daar door. meer dan voorheen, in het Neder landse volk het bewustzijn een maritiem volk te zijn; zal groeien. HET VERHANDELEN VAN SIERGLASWERK ENZ. In de Stort, is opgenomen een be schikking van de Minister van Econo mische zaken, waarbij van de verboden, gesteld ln het bedrijfsvergunningenbe- sluit 1941 ontheffing wordt verleend, voor zover betreft het gaan verhandelen van huishoudelijk sier-, kunst-, reli gieus en technisch glas-, porselein en aardewerk; van verpakkings- en medi cijnglaswerk; van hotel- en café-, por selein en -aardewerk. De beschikking treedt vandaag in werking. Indrukken van generaal Kruis. OVER ZIJN BEZOEK AAN INDIË. In het gebouw van K. en W. te Utrecht hield de Bond Nederland-Indië een landelijke bijeenkomst, waar Lt.-Gene- raal mr. H. J. Kruis sprak, over zijn ervaringen van zijn 15-daagse reis door Indië. De Indrukken, verkregen met man schappen en commandanten noemde hij van uitstekende aard. Ook de stemming onder de jongens bleek uitstekend; zij zijn bereid voor hun taak. nJ. het bren gen van orde en veiligheid. Over hun gezondheid zeide gen. Kruis, dat men ze maar behoeft aan te zien, om te weten hoe de lichamelijke ge zondheid is. In sommige plaatsen is er gebrek aan ontspanning, doch door de grote spreiding der troepen is dat niet altijd te voorkomen. Brieven uit het vaderland zijn be langrijk, doch de inhoud blijkt dik wijls teleurstellend. Wij moeten er voor waken, betrekkelijke kleinighe den op te blazen. Onze jongens gaan er over piekeren, wanneer we hctzelf alweer vergeten zijn. Generaal Kruis zal al het mogelijke doen om te helpen bevorderen dat de luchtpostcorrespondentie niet beperkt blijft tot de P.T.T.-post bladen. Tot slot deelde gen. Kruis mede, dat er, aan de hand van ervaringen van de geeste lijke verzorgers, geen reden bestaat voor ongerustheid en over morele afglij dingen; de jongens zijn ons grote res pect en vertrouwen waardig. „Laten wij hen dit geven I", aldus be sloot de generaal. DE PAPIERTOEWIJZING AAN DE DAGBLADEN. Bedrijfsreclame verzoekt geen beperking De vakgroep Bedrijfsreclame heeft te legrammen verzonden aan de Minister- President. de minister van O. K. en W. en de minister van Ec Zaken van de volgende inhoud: ..Aangekondigde verlaging papiertoe- wijzing heeft onrust veroorzaakt in Ne derlandse advertentiewereld. Beschikba re advertentieruimte dagbladen verkeert door voorgenomen maatregel in ernstig gevaar. Nederlands bedrijfsleven heeft voor haar wederopbouw dringend be hoefte aan toch reeds beperkte advertentieruimte. Wij verzoeken daar om voorgenomen maatregel niet uit te voeren". EEN ..BODEM" VOOR DE GROENTEPRIJZEN. Goedkeuring gehecht aan nieuwe regeling. De tuinders verzochten vorig jaar aan de Minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening „een bodem in de markt" te leggen. Deze stemde met dit verzoek in, zo dat een regeling tot stand kwam, waar bij als minimum-prijs voor dè stan daardproducten 70% van de kostprijs werd aangehouden en voor de meer speculatieve artikelen 50%. van de kost prijs. Onder standaardproducten vallen groenten als tomaten, komkommers, bonen en bloemkool; onder speculatieve groenten rekent men o.m. sla, spinazie en raapstelen. Thans hebben de organisaties de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening voor 1947 verzocht de zelfde regeling als vorig jaar aan te houden, alleen met dit vrschil, dat aan de betrokken kwekers niet 70%. doch 60% van de kostprijs wordt gegaran deerd wanneer het standaardproducten betreft en 40bij speculatieve artike len, dus niet 50%. zoals het vorig jaar het geval was. Dit komt dus neer op een garantie van 10% minder dan de prijs waar voor het produet op de veiling kan worden opgehouden. De minister heeft in het algemeen on der nader te formuleren öetailvoorwaar- den zijn goedkeuring aan deze regeling gehecht. NOG EVEN WACHTEN Op vragen van de heer Hacke betref fende het weigeren van ontslag aan Ned.-Indische ambtenaren wegens het zich niet kunnen verenigen met- het regeringsbeleid in Indië heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken, mede namens de minister van Overzeese Ge biedsdelen bericht, dat hij 'het zeer op prijs zal stellen, indien de termijn voor de beantwoording dier wagen nog enigszins kan worden verlengd, aan gezien zijn ambtgenoot en hij in ver band met hun reis naar Ned.-Indië nog geen gelegenheid hebben gehad deze aangelegenheid ter hand te nemen. TENTOONSTELLING ..ZEEMACHT" TE DEN IIAAG. In het gebouw en op het terrein van de Haagse dierentuin zal van 26 Juli tot 14 Augustas een marine-expositie worden gehouden; deze tentoonstelling „Zeemacht" wordt georganiseerd door de Kon. Ver. ..Onze Vloot" in nauwe samenwerking met. de marine voorlich tingsdienst, met het doel het publiek en in het bijzonder onze jeugd een in druk te geven van wat de Kon. Marine in de oorlogsjaren heeft gepresteerd en van de technische middelen, waarmee deze prestaties zijn geleverd. STICHTING CONTINENTAAL BROUWERIJ-CENTRUM. De stichting van een continentaal brouwerij-centrum is gisteren een feit gewerden. Aangesloten zijn Nederland, België, Denemarken, Frankrijk, Grojt- Brittannië, Noorwegen, Zweden en Zwitserland. Dit centrum zal verbinding onderhouden tussen de wetenschappe lijke verenigingen en onderzoekingsla boratoria, die gewijd zijn aan de brouw en moutindustrie der aangesloten landen. HET GEZONKEN JACHT BIJ ENKHUIZEN. Een nader onderzoek heeft thans ze kerheid gebracht over het lot van een der opvarenden van 't regenboogjacht „Piet Hein". In de touwen verward is n.l. het stoffelijk overschot aangetrof fen van de heer Oene Muller uit Lang weer bij Joure. Van het derde lid van de bemanning, de heer G. de Haan uit Den Haag ontbreekt nog ieder spoor. BEVORDERING VAN JEUGDCONTACT. Ten einde het contact tussen de jeugd in Nederland, België en Luxemburg te bevorderen, heeft het Comité van Bel gisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking een grote landelijke actie inge zet, welke ten doel heeft de onderlinge vriendschap bij de jeugd door middel van briefwisseling te stimuleren. Wie daarover meer wil weten, wende zich tot de „Ver. voor Internationaal Jeuga- verkeer. Rapenburg 45, Leiden. STUDENTEN LICHTING 1944 „BUITENGEWOON DIENST PLICHTIGEN". Met enkele uitzonderingen. De Minister van Oorlog heeft mede gedeeld. dat het in zijn voornemen ligt alle studenten, die ingeschreven zijn voor de lichting 1944, met uitzondering van hen, die studeren voor arts, tand arts, apotheker of ingenieur, te bestem men tot buitengewoon dienstplichtige. DIT JAAR WEER DURE KERSEN! De voortekenen wijzen er op, dat de kersen dit jaar niet goedkoop zullen zijn, aldus wordt uit Tiel gemeld. De pachtprijzen, welke de laatste dagen besteed werden varieerden van f. 4.-6.— per bussel (10 kg.), hierbij komt nog, dat de pluk- en keerders-kosten zeer hoog zijn. Een plukker vraagt b.v. f. 15.—20.— per dag, terwijl een keerder 100 gld. per week vraagt. Netl. Ilerv. Kerk Beroepen: te Hille- gersberg G. Huls le Gouda; te Uitwijk Waardhuizen (toez.) G. F. Overgaauw cand. te Zwljndrecht; te Bennebroek w! Maas te Kulnre- te Gasseltemljveen H van Gosliga te Appelscha; te Barneveld h! K van. Wingerden te Delft: te Hengelo (O.) N. Blom te Oosterhesselen. Aangenomen: naar Loosduinen (3de pred.pl.) H. A. van Loon te Grijpskerke Bedankt-: voor Oldebroek en voor Voort hulzen J. van Slledregt te Hulzen, voor Steggerda ca. D. Kramer te Droge ham. Gcref. Kerken Beroepen: te Waar der Joh. Booy te Helnkenszand, die be dankte voor Lopik; te Amsterdam_Zuld (5de pred.pl.) D. Roest te Hoogeveen o Beroepen: te vijfhulzen J. C. Brussaard te Bloemendaal, Bedankt, voor de ben. tot hulppred. to Papendrecht K. v. Anken em.-pred te Delft (nad. besl.), Gcref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te 2de Exloërmond-Musselkanaal J. van Popta, cand, te Santpoort. Clir. Gcref. Kerk Bedankt- voor Hilversum (2de pred.pl.) J. G. v. Minnen te Delft. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt- voor Zaandam G. v. d. Weg te Driebergen! F;y. Luth. Kerk Aangenomen: naar Doetinchem C. H. Llndljer te R'dam. een unicum. Zondag mocht de Geref. kerk van Ber_ ïlkum het zeldzame feit beleven, dat viif volwassenen werden gedoopt. Het zeld- SüiïïL Va^ [t S,et*uren '-'as v n. hierin gelegen, dat onder deze vijf volwassenen -re ^broeders bevonden van resp. 79 75 cn 72 jaar oud. De prediking han delde over Hand. 2:47b. christian science. Te Boston. Mass.. werd de Jaarvergade- ring van De Moeder-Kerk, The First Church of Christ. Scientist, gehouden, waarvoor een groter aantal leden uit ver. schillende delen der wereld was samen gestroomd, dan sedert jaren het geval was geweest. Het hoofdbestuur gaf ln deze vergade ring uiting aan zjjn overtuiging dat God de aangelegenheden van de mens be stuurt cn dat vrees noch dierlijkheid macht kan geven aan het kwaad om zich boven het goede te verheffen. De directeuren bepleitten, dat niet alleen verbeterde Industriële verhoudin gen en een beter bestuur, maar dat ook de gezondheid van de mens verkregen kan worden door geestelijke beg-ljpen. In zijn verslag deelde de secretaris van De Moeder-Kerk mede. dat ln 1946 meer dan 200.000 voedselpaketten gezonden werden aan Christian Scientlsten ln 25 door honger geteisterde landen, dat voed. selpakketten bovendien rechtstreeks aan kerken en verenigingen ln 11 Europese landen werden gestuurd en dat een gp_ schenk van 17 ton boeken en tijdschrif ten naar de Duitse kerken wérd ver scheept Ten slotte verklaarde hi|. dat de wereld heden ten dage het hoofd moet bieden aan geweldig belangrijke vraagstukken. Het is een tijd, waarin de volkeren der aarde moeten gaan inzien, dat zil niet langer kunnen steunen op door mensen gemaakte dingen en theorieën, maar zich meer en meer moeten verlaten op het goddelijk beginsel op God, ^"FEUILLETON" V_door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN CTERSON 52) Monsieur Vautour had niets van de onbevangenheid van Monsieur Goron. „Ik heb u niet gezien. Monsieur", zei hij koel „sinds wij gisteravond voor het eerst aan elkaar werden voorgesteld, voordat u naar de Rue de la Harpe ver trok met. dat buitengewoon interessante halssnoer". „In die tijd", zei Dermot. „is er heel wat gebeurd". „Dat begrijp ik. Deze nieuwe getuigen verklaringen van uwel, het is mo gelijk. dat er iets in zit. In ieder geval, hier hebt u ze allemaal bij elkaar". Hij maakte een handbeweging naar de an deren. „Attaqueert u nu maar. Ontmas ker ze. Dan kunnen we eens zien, wat er aan de hand is". „Monsieur Goron", vervolgde Dermot, zijdelings naar de bezoekers kijkend, „brengt Madame Neill naar boven, naar dit kantoor. Dat zult u zeker wel goed vinden?" „Natuurlijk, natuurlijk!" „En nu we het toch over colliers heb ben, Monsieur Goron zegt. dat u ze beide hier hebt". De rechter van instructie knikte. Ter wijl hij een lade in zijn bureau opende, haalde hij de beide voorwerpen voor de dag en legde ze op zijn vloeiboek. Ter wijl het witte licht van de vuurtoren door de kamer schoot, maakte het twee fel schitterende strepen op het vloei boek. Een halssnoer van diamanten en turkooizen en een imitatie, die op het eerste gezicht gemakkelijk voor het eer ste snoer gehouden zou kunnen worden, lagen naast elkaar. Aan het tweede col lier was een klein kaartje bevestigd. „Ingevolge het briefje, dat u aan Monsieur Goron schreef", deelde de rechter van instructie op zure toon mee, „hebben we iemand naar de Rue de la Harpe gestuurd, die de imitatie heeft opgeëist en haar inderdaad te pakken kreeg Neemt u daar nota van?" Hij tikte op het kaartje. Dermot knik te. -z^oewel te n.u pas de bedoeling van dit alles begin te begrijpen", snauwde Monsieur Vautour. „Vandaag dat kan ik u verzekeren hadden we het veel te druk met Madame Neill en de snuif doos om ons zorgen te maken over iemand anders en die tw7eeling-snoeren" Dermot draaide zich om en ging naar de kleine groep, die nu rustig aan de andere kant van de kamer zat. Ze mochten hem niet. Hij kon de he vigheid van die antipathie gevoelen, en het scheen nog bitterder te zijn omdat ze deze niet uitspraken. Maar in zekere zin deed het hem plezier. Terwijl Mon sieur Vautour als een kwade spin op de achtergrond zat en het witte zoeklicht zijn witte baan over de muur wierp, nam Dermot een stoel. De poten kras ten over het linoleum, toen hij de stoel omdraaide om de anderen te kunnen aanzien. „Ja", zei hij in het Engels, „zoals u wel gedacht zult hebben, kom ik me eens met de zaak bemoeien". „Waarom?", vroeg oom Ben. „Omdat toch iemand dat moet doen, of die kwestie komt nooit in het reine. Hebt u gehoord over de beruchte bruine handschoenen? Ja? Laat ik u er dan nog wat meer van vertellen". „Vertelt u er ook bij, wie ze gedragen heeft?", zei Janice. „Ja",zei Dermot. Hij leunde achterover in zijn stoel en stak zijn handen in zijn zakken. „Ik zou uw aller aandacht willen ves tigen". begon hij. „op demiddag, de avond en de nacht van de dag. toen Sir Maurice Lawes overleed. U hebt de ge tuigenverklaring gehoord, of althans het grootste gedeelte er van. Maar hét is misschien goed er nog eens de nadruk op te leggen. Op die dag ging Sir Maurice Lawes een middagwandeling maken, zoals zijn gewoonte was. Zoals we weten liep hij het liefst door de Dierentuin achter Ho tel Donjon. Maar er Is nog meer feiten materiaal dan dit alleen. Bij deze ge legenheid strekte hij zijn wandeling zelfs zo ver uit, dat hij in de achterbar van het hotel kwam". Helena draaide zich om ïn blijkbare verbazing naar haar broer te kijken, die Dermot aankeek met een harde, ver moeide blik. Maar het was Janice, die antwoordde. „Werkeijk?",.merkte zij op. terwijl zij haar blank, rond kinnetje ophief. „Daar over had ik nog niets gehoord". „Misschien niet, In ieder geval vertel ik het u nu. Ik heb vanmorgen het per soneel van de bar ondervraagd. Later ls hij in de Dierentuin gezien, vlak bij het apenhuis. Het scheen, dat hij tegen iemand sprak, maar de persoon in kwes tie was blijkbaar verborgen achter een struik, althans mijn getuige kon hem Bevredigende wedstrijd. Hoewel de voetballerij zo langzamer hand plaats gaat maken voor de zomer sporten. viel de belangstelling gisteravond op het UVS-terreln. waar het Ned. Po- lltie-elftal een oefenwedstrijd speelde tegen Xerxes, hard mee. De Leldse Poll- tiesportverenlglng. die met cle baten gaat strijken (voor haar zevenlandentournool ln Augustus!) mag dus niet mopperen.. We zagen daar aan de Wassenaarseweg een enthousiast partijtje voetbal, waar, door de technische brli bekeken wel iets aan ontbrak, maar dat toch voor hen. die het officiële Nederlandse Polltleelftal voor Frankrijk gaan samenstellen, zeer bevredigend moet zijn geweest De overwinning van de agenten was niet geheel verdiend en, behalve aan wat geluk, voornamelijk te danken aan hun uitstekend spelende anlddenllnle, die zich van alle theorieën over moderne systemen niets aantrok en een fris. op portunistisch spel liet zien. aanvallend of verdedigend, net zo het in de kraam te pas kwam! De grootste pluim ver dient van dit trio spil Witkamp uit Be Quick (Zutphen). een lange onvermoei bare zwoeger met een voortreffelijke bal- technlek en een prachtige llchaamsbe- heerslng Broeders, de roodharige rechts back van De Baronie uit Breda en Baams, de UW-rechtsbuIten. behoorden ook tot de uitblinkers Xerxes was met haar volledige eerste elftal naar Leiden gekomen en hield zich vrij consequent aan het stopperspll- systeem. Voor rust pakten de Rotter dammers de zaken nogal wat lauw aan (zo warm was het toch niet meer!) en waren in zoverre de minderen van 9 politiemensen, dat de 2—0 achterstand, waarmee zij gingen theedrinken, de ver houding wel weergaf. Voor beide doel. punten had Baams gezorgd toen de wed strijd ongeveer een half uur oud was. Na rust drastische wijziging van het spelbeeld: Xerxes sterk ln de meerder - held (sterker dan de diende/s vóór rust), hun tegestanders tot het uiterste verde digend om de voorsprong te kunnen be houden. Binner. tien minuten vielen do twee (enige) Rotterdamse klappen keu rige doelpunten van mldvoor Westerink. Na een halfuur zorgde v. d. Beek van het politle-elftal voor het laatste en win nende doelpunt, zodat de eindstand op 32 gebracht werd Een gelijk spel of een kleine Xerxes-overwlnnlng zou o 1. de veldverhoudlngen beter hebben vertolkt. De Rotterdamse doelman Peppel had wel wat schuld aan het derde doelpunt, hij maakte meer fouten dan zijn. collega Boudewijns, maar deed het ten minste vol bravour. Van Onselen kon z'n draal niet vinden. Vóór de wedstrijd en tijdens de rust zorgde het Leldse Polltiemuzlekge- zelscnap voor een genoegelijk stukje mu ziek. Apropos, Wilkes heeft ook meegespeeld. d.wz. na de rust. In de eerste helft wandelde onze groote man maar zo'n beetje over het gras, niet aardig, want hij had toch moeten weten, dat Lelden onze enige continentale voetballer graag eens had zien hollen! Na de pauze kon de toeschouwer zijn hart ophalen aan verschillende grootse voethaldeanonstra- tles, met een onbewogen gezicht door de Rotterdammer uitgevoerd. DAMMEN. Ghestem wint vijfde partij OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Waren het de oesters? Was het de Scheldelucht? Was het de gevallen regen en de daarmee gepaard gaande afkoeling? Was het alles te zamen? Wie zal het zeggen? Een feit is het echter, dat Ierseke. het Zeeuwse plaatsje, waar gisteren de vijfde partil werd gespeeld, een fraaie overwin ning voor de Fransman opleverde. Dat hil ditmaal uit een ander vaatje zou gaan tappen, bleek reeds heel kort na de eerste openingszetten. In plaats van een verdedigende houding aan te nemen zoals in de vorige partijen, zagen we een beweeglijker spelopbouw van Ghestem Toch zag ook nu het Degln er voor Keiler wel goed uit. als hij maar niet ln zijn oude fout was -vervallen door het spel overzichtelijk te willen houden. Ghestem gaf nu een demonstratie van tempospel waaruit héél wat te leren was. Eerst werd de witte korte vleugel uit eengerukt en daarna kwam feltclHk het naWeel voor onze landgenoot aan het licht zonder dat men ln de zaal zich daar goed rekenschap van had gegeven. Zwart haalde het net steeds nauwer aan en bil de 34e zet kwam de mokerslag, waardoor Keiler bij de 42e zet moest opgeven. En zo staat Keiler nu voor de lastige opgave, twee partijen meer dan Ghestem te moeten winnen om als we reldkampioen te eindigen. In leder geval, „het eerste schaap ls over de dam", er zullen nu wel meerdere volgen. Morgen hebben de spelers een rustdag. Vrijdag volgt te Utrecht de zesde partij. B. SPRINGER. BOND VAN GEREF. VROUWEN (ART, 31) TE GRONINGEN BIJEEN, Ruim 1400 leden van de Bond van Geref. Vrouwen (art. 31) kwamen ln de Noorderkerk te Groningen voor een bondsdag bijeen. MeJ. L. de Hoog. bonds presidente te Aalten wees ln haar ope ningswoord op de grote betekenis van het woord Gods voor het leven. De se cretaresse mej. A, Waterborg te Gronin gen deelde mede. dat momenteel 122 verenigingen met ruim 3200 leden ziln aangesloten bij de bond. Benoemd werd tot vice-president mevr. ds. A. van der Ziel. terwijl als 2e secretaresse en tevens als bondspropa- gandiste werd gekozen mej J. Schelhaas. Nadat enkele huishoudelijke aangelegen heden waren besproken, wees de burge meester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden erop, hoe goed het was, dat de vrouwen zich bezinnen op de hoge beginselen. Er bestaat slechts redding voor onze maatschappij, aldus spreker, in deze twee-eenheid: de ge bondenheid aan Gods woord en aan het Huis van Oranje Besloten werd de volgende bondsdag te Amersfoort te hou den De ochtendvergadering werd beslo ten met een korte rede van mej. W. A. Bos getiteld: „de dag nadert". In de middagvergadering sprak ds. T. de Vries uit Den Haag over „reformatie van ons leven" 50). De detective Snufkens werd bij de inspecteur gebracht en daar ver telde hij het hele verhaal van de radia- tordoppen. Hier is zo'n ding!" besloot hij. „Kijkt U zelf maar eens. Er zit een holte in waarin men diamanten kan vervoeren! De zaak is duidelijk!" „Hm! Tja!" zei de inspecteur die erg verbaasd was. Het lijkt wel alsof U ge lijk hebt! Maar wat zijn dan voor dia manten? Waar gaan ze naar toe? Waar komen ze vandaan? Waarom wordende doppen van gewone wagens afgedraaid? Weet U daar antwoord op?" „Dat- moet U nu eens uitzoeken" zei Snufkens waardig. „Ik heb het begin gedaan, doet U nu de rest!" Panda trok de inspecteur aan zijn jas, voordat hij boos kon worden. „Is hier in de buurt geen diamantendiefstal ge pleegd?" vroeg hij. In een ander land hier vlak bij?" De inspecteur bladerde een grote map door en knikte. „Nèt over de grens!" zei hij. „Een grote diefstal in een diamantenklovery Duizenden diamanten gestolen en spoor loos verdwenen 1" niet zien. Het ls verstandig om dit voor val goed te onthouden, want het is van zeer veel betekenis. Het vormde de in leiding tot de moord". „Bedoelt u", hijgde Helena, terwijl zij haar wijd geopende ronde ogen op Der mot vestigde, en heftig kleurde. dat u weet, wie Maurice gedood heeft?" „Ja". „En waar", vroeg Janice, ..hebt u dat denkbeeld opgedaan?" „Om kort te zijn, mLss Lawes. ik kreeg het door u'% Dermot liet dit even uitwerken. „Ook Lady L'awes heeft belangrijk ge holpen", voegde hij er aan toe. „door het onderwerp ter tafel te brengen, waarop u verder borduurde. Het is nu eenmaal een feit. dat als men nadenkt", hij wreef met zijn hand over zijn voor hoofd, „dé""ene kleinigheid tot de andere leidt. Maar laat ik verder gaan met mijn verhaal." Sir Maurice kwam vóór het etèn thuis. De barman heeft beweerd, dat hij er zeer verstoord uitzag, zelfs reeds vóór de belangrijke ontmoeting in de Dieren tuin. Maar toen hij eenmaal thuis kwam. was hij lijkwit en trildeenfin, zoals wü hem reeds zo vaak hebben horen beschrijven- Hü weigerde mee te gaan naar de schouwburg. Hij sloot zich op in zijn studeerkamer. Om acht uur des avonds ging de gehele verdere familie naar de schouwburg. Klopt dat?" Oom Ben wreef over zijn kin. „Ja. dat ls allemaal waar. Maar waar voor is het nodig om het te herhalen?" „Omdat het zo leerzaam is. Tezamen met Eve Neill keerde u allen terug, om streeks elf uur. Intussen had Monsieur Veille, de kunsthandelaar, om halfnegen opgebeld over zijn nieuw verworven klei nood, hij was de snuifdoos zelf komen brengen en had haar achtergelaten. Maar u alen hadden niet gehoord over een snuifdoos vóór u thuis kwam. Klopt dat nog steeds?" „Ja" stemde oom Ben toe. „In leder geval had Eve Neill nog nooit ovef een snuifdoos horen praten. Volgens het getuigenis, dat Monsieur Goron gisteren voor mij heeft gehaald, begeleidde Mrs. Neill u niet naar uw huis. Maar Mr. Lawes" hij knikte in Toby's richting. bracht haar naar haar eigen villa, waar hij afscheid van haar nam". Sportsplinters Italië zal met 300 deelnemers naar de Olympische spelen gaan. Totaal schre ven nu 12 landen in: Nederland. Grie kenland, Italië, Portugal en Zweden zün de Jongste Inschrijvers Op 26 Juni zal op de Hllversumse golflinks een wedstrijd gespeeld worden tussen het Nederlandse golf-team en de Engelse amateurploeg. Zes dagen eerder spelen de Engelsen tegen België. Na de 22e étappe van de Ronde van Spanje bezetten onze landgenoten Pau wels en Van de Voorde resp. de 11e eni 16e plaats. De Belg Van Dilck heeft nu de leiding. Het Brabants elftal speelde gisteren in Tilburg met 22 gelijk tegen een Zwaluwenploeg. Ruststand 11. Op het V.U.C.-terrein won het Haags elftal gisteravond met 32 van het Ned. militair elftal. Leidse sportmensen pakken de koffers voor invasie te vlissingen. Leldse vertegenwoordigers van een achttal sporten, voetbal, handbal, korf bal, tennis, tafeltennis, boksen, athle- tlek en zwemmen, zullen Zaterdag 14 juni een vreedzame inval doen ln V Usslngen om er ln een tweedaags tournooi hun krachten te meten met hun Zeeuwse sportzusters en -broeders. Zo mogelijk zal de trip des Zaterdags om twee uur met autobussen onderno men i worden, waarna des avonds zeven uur een officiële ontvangst in de „Schel- dehal" plaats vindt. De zwemploeg ver trekt reeds eerder ln verband met wed strijden op Zaterdagmiddag. Alle verte genwoordigende ploegen worden door do betreffende bonden aangewezen. VOETBAL ZwaluwenRode Duivels Voor de erowedstrijd. die de „Zwalu wen" op Woensdag 11 Juni ln het Feyenoord-stadlon spelen tegan do „Rode Duivels", zün de volgende spelers uitge nodigd: De Munck (Sltt. Boys), Chris tian! (Sp.c.l. Emma), De Jong (ADO) Lussenburg (NAC). Sohljvenaar ,EDO),' Theunlssen (Llmburgla). Colthof (HVV) Nass (WV), Van Onselen (VGO), Bles-' broeck (RHC), Groeneveld (Haarlem), Iking (Vitesse), De Vos (Quick, Nijm.), Schaap IDonar), Engel (Willem II) en Van der Tuyn (HDVS). Uit deze spelers zal het elftal worden samengesteld, dat nog nader wordt be kend gemaakt. WATERPOLO. Ook in Alphen begon de competitie Gisteravond werd in het Alpheuse Zwembad het Waterpoloseizoen ingezet met een viertal competitie-wedstrijden. Voor de derde klasse van de K.N.Z.B. speelde het eerste zevental van A.Z.C. tegen de Sleutelstad. Al in de eerste minuut had Coen v. d. Bijl succes toen hij een ver hard schot loste dat doel trof (10). Doelman Gesman wist hierna enkele keren goed in te grijpen, waarna v. ti. Bijl, na goed opzwemmen, andermaal keurig doelpunte. In de tweede helft werd het zelfs 3—0 als na een hard schot v. d. Bijl een der Leidse spelers in eigen doel terugspeelde. Toen Van 't Riet verzuimde af te dekken, kon J. Dool vrijkomen, waarvan hij handig gebruik maakte en de uitstekende Alphense doelman geen kans gaf. Met 'n welgericht schot bracht Dool de eind stand op 32. De A.Z.C.-reserve's kregen een ge voelige nederlaag te slikken van het vierde zevental van de Haagse water poloclub Zian. De Hagenaars waren over de gehele linie sneller. Door goede doelpunten van de bezoekers was de stand toen gedraaid werd 0—2. In de tweede helft werd doelman v. d. Hoek, die overigens zijn doel kranig verdedig de, nog tweemaal gepasseerd, zodat het einde kwam met een 4—0 overwinning voor Zian. Dank zij een tweetal goede doelpun ten van Van Kampen, wist het derde zevental van AZC van de reserve's der Bodegraafse Zwem- en Poloclub met 20 te winnen. AZC II (dames)BZ en PC II (dames) In de eerste helft wist mej. Janny Bijleveld door een t-weetal keurige doel punten haar zevental een 20 voor sprong te geven. In de tweede gedeelte maakte mej. v. Leeuwen er handig 30 van, waarmede het einde kwam. ZEILEN. Geen jachtzeilen meer! Het Rijksbureau voor Textiel heeft een voorschrift uitgevaardigd, waarin aan alle zeilmakers wordü medegedeeld, dat het maken en afleveren van zeilen en dektenten, bestemd voor gebruik aan boord van jachten, is verboden zonder een speciale vergunning van de Inspec teur-Generaal voor de Scheepvaart. Ook het verwerken van doek, dat het eigen dom is van derden-, valt 'onder deze be paling. De kleine hoeveelheid jachtdoek, die nog ter beschikking staat, zal uit sluitend ten behoeve van de zeiljacht- verhuurders worden gebruikt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin De krant voor iedereen. (Wordt vervolgd), lllinilllllllllllllllllliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimii

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2