Welke zijn Djokja's bezwaren tegen Ned. nota! WEERBERICHT Bij aanvaarding: Troepen-vermindering Zo niet: Afbreken der onderhandelingen Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 3 JUNI 1947 No. 26097} LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Noodvoorziening Perswezen in. Het' front oude en nieuwe bladen staat speciaal wat dit punt betreft het betrekken van ondernemingen in de zuivering scherp afgetekend te genover elkaar. Een aantal nieuwe bla den zou gaarne een eigen huis hebben, maar kan zich dat onder de huidige omstandigheden langs legale weg niet aanschaffen en de oude ondernemin gen zijn nu eenmaal de eigenaars. Niet tevreden met de voorsprong^ die de nieuwe bladen door het Londense Persbesluit van 5 September 1944 (E. 69) hadden verkregen, construeren zij een zekere claim op de gebouwen en machines van hun concurrenten en zij roepen de hulp van de wetgever in om deze erkend te zien. Zij beroepen zich daarbij op een hun gegeven belofte. Zij verbinden daaraan de klacht, dat het peifoneel van de ondernemingen, die hun drukwerk verzorgen, hen te genwerkt. Daarop wprdt weer geant woord, dat deze klacht in haar alge meenheid stellig ongegrond is, dat ver deling van het druk- en zetterij-appa raat met zuivering niets uitstaande heeft en dat volgens het Nederlandse straf- en zuiveringsrecht alleen perso nen en geen zaken aan zo'n procedure kunnen worden onderworpen. Wanneer men kennis neemt van de adressen, die belanghebbende directies aan de Kamer hebben ingestuurd, krijgt' men het gevoel, alsof deze re- questanten verzuimd hebben kennis te nemen van de bepalingen van het ont werp. welke de bonafide rechten van de g^stkranten waarborgen. Daar is artikel 16. dat onder beheer- stelling van een onderneming mogelijk maakt, verder artikel 20. dat de Pers- raad het middel in handen geeft om de eigenaren of de bezitters van een drukkerij de verplichting op te leggen door andere uitgegeven persorganen te doen zetten en te drukken en tenslotte artik l 21 en artikel 25. die allerlei, ook strafrechtelijke sancties dienaan gaande inhouden. Wanneer men nog wat dieper op de wensdromen der nieuwe kranten in gaat, dan rijzen nog meer vragen b.v. wat is een krantenondememing? Is dat alleen het dode kapitaal of behoren daartoe ook en allereerst de in die on derneming werkzame mensen? Is het niet uitermate „kapitalistisch gedacht om deze mensen, die aan de oude on derneming verknocht zijn als willoze nummers te verkwanselen aan een an dere krant of aan een uiterst hetero gene kranten-combinatie, waarvoor zij niets gevoelen? En dan nog een andère vraag: wat is eigenlijk een ex-illegaal blad? Is dat een blad, dat de naam voert van een krant, die tijdens de bezetting clan destien verscheen? Maar hoe is de structuur van dat blad? Zijn directie en aandeelhouders van die krant allemaal ex-illegalen; is de grote meerderheid van de administratieve technische en journalistieke staf ex-illegaal? Een onderzoek zou zonder twijfel uitwijzen, dat een zeer groot deel van de journa listen en andere personen, werkzaam of verbonden aan de nieuwe kranten, ge- recruteerd zijn uit de oude, zogenaam de „onzuivere" pers. Ook komt het omgekeerde voor. dat n.l. ex-illegale journalisten werkzaam zijn bij herverschenen oude bladen. En ten slotte is by de perszuivering her- haaldeiyk gebleken, dat op hun post gebleven journalisten, daarnaast illegale bladen van copie voorzagen of de re dactie daarvan voerden. Uit deze constellatie biykt wel dui delijk, dat de vlag de lading lang niet altyd volledig dekt, nu wij in een sta dium zijn aangekomen, waarin het ver schil tussen ex-illegale bladen en oude re bladen gaandeweg is gaan vervagen en alleen nog maar concurrerende bla den zonder mees zyn overgebleven. Ten slotte zap in de Kamer nog wel een hartig woordje gesproken worden over de Persraad. Deze krygt, wordt het Ontwerp tot Wet verheven, een zelfstandige positie. Volgens het Ka merverslag waren vele bladen daar wei nig mee ingenomen. Het antwoord van de Minister, die dit lichaam op één lijn plaatst met de Pensioenraad en de Raad van Arbeid, miskent toch wel op bedenkeiyke wyze de allesomvattende, in wezen besturende en beslissende func tie van de Persraad en de zuiver admi nistratieve, aan strenge en gedetail leerde wetteiyke normen gebonden be voegdheden van de twee andere door de Minister genoemde Raden. Vandaar dan ook, dat bedoelde ka merleden er de voorkeur aan geven, de volle verantwoordelijkheid voor de uitvoering der Wet bij de verantwoor delijke Minister te laten en de Persraad te laten blijven, wat'hij is: een advi serende instantie. Gelukkig kunnen wij naast zoveel twistpunten over de delicate materie van het perswezen wijzen op twee on derwerpen, waarover geen meningsver schil bestaat: de Raad van Beroep op de beslissingen der Zuiveringscommis sie en de wenselykheid om het certifi caat zo spoedig mogelijk te liquideren. Maar voor het overige is het te wen sen, dat dit vierde tydelyk pers-nood wetje geen aanleiding wordt om met Vondel's Maria Stuart te verzuchten: „Noot zoeckt troost aen list en acht geen stuck te stout". Ministerraad verklaart over Regeringsnota: BIJNA OVERAL NOG HETZELFDE WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noordoosten van het land lang zaam binnendringen van iets koelere lucht. Gedeeltelijk bewolkt. jSnige regen met kans op onweer. Matige wind tus sen Noord en Oost In het overige deel van het land nog weinig verandering. Daar nog steeds zonnig weer met hoge temperatuur en in de namiddag kans op onweer. Zwakke wind. 4 Juni- Zon op: 4.24 uur: onder: 20.52 uur. Maan op: 22.— uur; onder: 4.34 uur (11 Juni L.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4-21 en 16.38 uur (Springtij), Linggadjati-program blijft grondslag. De Regerings-voorlichtingdienst deelt mede: De Raad van Ministers heeft zich in zijn vergadering van gisteren beraden over de situatie in In donesië Instemmend met de op 27 Mei j.l. aan de Republikeinse delegatie over handigde nota van de Commissie-Generaal, is de raad van oordeel dat de daarin vervatte denkbeelden cn voorstellen een loyale uitvoering van de overeenkomst vaji Linggadjati inhouden en op die grond ook voor de Republikeinse regering aanvaardbaar zijn. Wordt de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden, door de Re publikeinse regering aanvaard, cn vervolgens in gezamenlijk overleg met alle partijen uitgevoerd, dan is naar het oordeel van de raad de grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van wederkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overgegaan. Mocht het antwoord van de Republikeinse regering onverhoopt onbevredigend zijn dan ziet de Nederlandse Regering, in overeenstemming van het gevoelen van de Commissie-Generaal, in voortzetting der tot dus ver gevoerde onderhandelingen geen heil. en zal zij overeenkomstig haar verantwoordelijkheid op andere wijze naar een oplossing van de thans In Indonesië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Linggadjati onverkort richtsnoer blijven van het regeringsbeleid. Scherp Frans protest. INZAKE ABD EL KRIM. De Franse minister van buitenlandse zaken. Bidault. heeft een scherp pro test gezonden aan de Egyptische gezant te Parijs, tegen wat Bidault noemde de „medeplichtigheid" van de Egyptische regering by' de ontsnapping van Abd' el Krim- Naar de correspondent van Reu ter uit goede bron verneemt, heeft de Franse minister de Egyptische gezant medegedeeld, dat de Franse regering in het bezit is van bewysmateriaal voor de medeplichtigheid van de Egyptische re gering. Het standpunt van de Egypti sche regering is. dat zij slechts een wykplaats heeft verschaft aan een po litieke vluchteling op diens verzoek. Men vreest in Franse kringen dat de ont snapping van Abd' el Krim zal leiden tot een sterke ontwikkeling van anti-Franse nationalistische bewegingen door geheel Noord-Afrika van Tunis tot Marokko. k een auto van het ko- *2* Paleis naar een paleis op 30 km afstand van Cairo gebracht waar een vleugel te zijner beschikking is gesteld. In hetzelfde paleis heeft ook de Groot moefti van Jeruzalem verblijf gehouden vluchting6 d6 06rSte Wek0n na zyn tont- HET DIEPZEE-ONDERZOEK VAN PICCARD EN COSYNS. Naar prof. Cosyns tydens een pers conferentie te Brussel mededeelde zul len aan het diepzee-onderzoek, dat de ze zomer in de Golf van Guinea plaats zal hebben, drie Belgische en twee Franse biologen deelnemen. De geleer- den zullen o.m. de diepzee-fauna be studeren en trachten deze fce fotogra feren. Tevens hopen de onderzoekers stalen van deze fauna mee te nemen. Men denkt tot 4000 meter diepte af te dalen. Nieuwe Fokkerfabrieken bij het vliegveld Valkenburg? VERMOEDELIJKE VOORKEUR BOVEN AMSTERDAM OF ROTTERDAM. (Van een onzer redacteuren). Naar wy van bevoegde zyde verne men, zijn er sinds enige tijd bespre kingen gaande over verplaatsing van de N.V. Verenigde Nederlandse Vlieg tuigfabrieken Fokker, thans gevestigd in de omgeving van Amsterdam. Er moet nog beslist worden over de vraag, of de nieuwe fabrieken zullen verrijzen op een ander punt nabij Amsterdam, bij het vliegveld Valken burg of in de omgeving van Rotter dam. Momenteel schijnt de vestiging dezer bedrijven bij het vliegveld Val kenburg een zekere voorkeur te ge nieten boven de beide andere genoem de plaatsen. Een en ander houdt verband met de wens van de Fokkerfabrieken, om bij het bedrijf de beschikking te hebben over een vliegveld KUIKENTJES KWAMEN DE ZON TEGEMOET! Op de vuilnisbelt van de gemeen te Bathmen zag een jongen pas geboren kuikentjes lopen, die af komstig bleken te zijn uit eieren, die daar waarschynlyk waren te recht gekomen omdat een hoen- der-fokkery ze als „schier-eieren" had afgekeurd. Wat de broedmachine niet veroor loofd was. presteerde de zon met een dagtemperatuur van circa 130 graden Fahrenheit. Vragen inzake papier- toewijzing dagbladen. DEMOCRATISCHE BEGINSEL IN GEVAAR. Het lid der Tweede Kamer, de heer Vorrink, heeft aan de minister-presi dent de volgende schriftelyke vragen gesteld: 1. Is de minister-prsident niet van oordeel, dat in een democratisch staats bestel een grote betekenis moet worden toegekend aan een zo ruim mogeiyke voorlichting van de burgers door mid del van de dagbladpers? 2. Indien de minister daarmede kan instemmen, is hij dan niet van me ning, dat de noodgedwongen beperkt te omvang der dagbladen, sinds de bevrüding, beschouwd moet worden als een ernstige belemmering voor de juiste vervulling van de voorlichtende taak der pers? 3. Is de minister niet van oordeel, dat een nog kariger papier-toewijzing, gelijk dezer dagen werd aangekon digd, ten gevolge moet hebben, dat de publieke voorlichting zozeer in het gedrang komt. dat hierdoor het be ginsel van de democratie zelf in ge vaar komt? 4. Erkent de minister, dat hier ele menten van de geestelyke volksgezond heid op het spel staan, die niet straf feloos kunnen worden verwaarloosd? Zo ja, is hij dan bereid deze te beschermen, ook al zou het brengen van bepaalde offers op het gebied der materiële be hoeftebevrediging, in het byzonder van luxebehoeften, daarvoor nodig zijn? 5. Is de minister bereid, alvorens tot de aangekondigde vermindering wordt overgegaan, nog eens deugdelyk, zo no dig in overleg met zyn by het vraag stuk betrokken ambtgenoten, te laten onderzoeken, of langs de ene of an dere weg de aangekondigde maatregel niet alsnog achterwege zou kunnen blij ven? Kabinetszitting is begonnen. Een betrouwbare Indonesische bron meldt, dat het de ultimatum aan de Republikeinse regering waarschynlyk op ten minste 7 punten zou worden afge wezen, aldus UP. Deze zyn: 1) De Nederlanders hebben verzuimd te stipuleren of de voorgestelde interim regering een uitvoerende of een wetge vende macht zou hebben. 2) Tydens de periode van overdracht zouden de Nederlanders een speciale po sitie innemen met „de macht van het Gistermiddag is Hr. Ms. torpedoboot jager „Tjerk Hiddes" onder commando van kapt.lt. ter zeer J. Hendriks naar Indonesië vertrokkèn, waar het schiü patrouillediensten zal gaan verrichten. De „Tjerk Hiddes" werd in 1942 in Engeland gebouwd en heeft in 1943 een be langrijk aandeel gehad aan de evacuatie van guerillastryders van Timor. Het schip tijdens het vertrek uit de haven van Amsterdam. (Foto ANP-de Wt.) nemen van beslissingen welke gelijk staat aan een veto recht". 3) Onder art. 16 van de overeen komst van Linggadjati. zoas het door de Nederlandèrs in hun ultimatum wordt geïnterpreteerd, zou het Neder landse troepen vergund zyn Republi keins gebied te betreden in het be lang van „wet en orde". „Wy kunnen echter geen buiten landse troepen op ons grondgebied toe staan", zo zeide de zegsman. 4)Het memorandum neemt automa tisch aan. dat de Indonesiërs zullen vra gen om Nederlands technisch personeel om de Indonesische defensie op te bou wen. Dit is. aldus de zegsman, „een an dere Hst waardoor de Nederlanders hun troepen in het binnenland kunnen kry- gen". 5) Het Nederlandse memorandum stelt voor de vaststelling van een geheel-In- donesië buitenlands valuta-fonds hier bij inbegrepen de Malino-gebieden van West Borneo en Oost Indonesië, „welke beide gebieden gecreëerd zyn zonder on ze voorkennis en toestemming. Onder een dergelijk gezamenlyk fonds zouden de Javaanse buitenlandse valuta worden gebruikt om de Malino-gebieden te steu nen, aangezien onze buitenlandse valu ta de hunne verre overtreft". 6) Het voorgestelde fonds zou wor den beheerd door een raad waarin de Indonesische Republiek een minderheid van stemmen van 6 tegen 4 zou hebben. 7) Bezitters van ondernemingen zouden begeleid door Nederlandse troe pen naar het binnenland terugkeren. De zegsman zeide echter ook. dat ze kere punten van het memorandum waarschynlyk wel geaccepteerd zouden worden. Zo b.v. de instelling van een ge zamenlijke voedsel-controle-commissie en een commissie om de voorbereidingen voort te zetten voor de ontwikkeling van de Ned. Indonesische Unie. (U. P.). Gisteren is te Djokja in de kabi netszitting de bespreking der nota ge opend. Men verwacht, dat deze ver schillende dagen zal duren. Ruim 80 bestandsschendingen TOENEMENDE TERREUR OP BALI. Aan het weekoverzicht van de Ned militaire woordvoerder ontlenen wy.dat drie Nederlandse militaire gewond wer den. Te Medan gaan de beschietingen in de Oostelyke sector en de stellingbouw aan de demarcatielyn voort Sedert de ondertekening van Linggadjati vallen ruim 80 bestandsschendingen te mel den. In Midden-Bali neemt de terreur ernstiger vormen aan. Enkele arrestaties werden verricht. De troepensterkte op Java en Sumatra. BEDRAAGT THANS 89118 MAN. De sterkte der Nederlandse troepen op Java en Sumatra bedraagt, naar Aneta verneemt, thans 89.178 man. Uitgaande van de basis voor de toegestane sterkte op het ogenblik van het sluiten van het bestand zullen van de nieuwe divisie 7.000 man in Indië kunnen aankomen, voordat het toegestane maximum be reikt is. Waarschynlyk zullen tegen die tijd de eerste troepen voor aflossing ge reed zyn- RECONSTRUCTIE OOST-INDONESISCH KABINET. De reconstructie van het Oost-Indo nesisch kabinet is bekend gemaakt Nadjamoeddin blyft premier en tevens minister van economische zaken. Dajakkers willen autonomie NIEUWE STAAT WENST BESCHERMING VAN NEDERLAND. Afgevaardigden van de grote Da- jakse raad uit het Zuidelijk deel van Midden Borneo hebben plannen be kend gemaakt voor de vorming van een autonome staat, een gebied om vattend van 150.000 vierkante kilome ter met een bevolking van 321.000 zie len. Het ontwerp voor de nieuwe staat is reeds samenegesteld en wordt thans besproken met de Nederlandse auto riteiten. De grote Dajakse raad wil de Com missie-Generaal uitnodigen tot een be zoek aan dit gebied en haar verzoeken de autonome staat uit te roepen op dezelfde wyze als dit met West Borneo is geschied. De nieuwe staat wenst spe ciale betrekkingen met Nederland te onderhouden die een „bescherming" be ogen. De woordvoerder zeide, dat zich slechts 3000 Republikeinen in het ge bied bevinden. De nieuwe staat zoü be stuurd worden door de Grote Dajakse raad. bestaande uit tachtig gekozen le den. (UP.) MIJNONTPLOFFING BIJ 4 SEMARANG. Drie doden. Tydens een verkenning by de oprui ming van een mynenveld in de Ooste lyke sector van Semarang had een myn- ontploffing plaats, waarby drie doden vielen. De slachtoffers zyn de le luite nant F. van Hout, de le luitenant G. J. Choersch en majoor H. B. Burgers. Djinnah aanvaardt Brits plan. De president van de Moslem-liga, Djinnah, heeft gisteravond een bezoek aan de Britse onderkoning gebracht en hem medegedeeld, dat. voorzover het hem betrof, het nieuwe plan der Britse regering voor het overdragen van de macht uitvoerbaar en aanvaardbaar is. Hy voegde er aan toe. dat de raad van de Moslem liga. die 9 Juni a.s. bijeen komt de bevoegde instantie is om het eindoordeel over het plan uit te spreken- De leiders der Sikhs hebben na een lange by eenkomst besloten het plan te aanvaarden, hoewel zij tegen enkele punten bezwaar maken. Er is nog geen antwoord van de con gresparty ontvangen. Rede van de Paus BINNENLAND. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ls voornemens Vrijdag a.s. een bezoek te brengen aan West- Brabant. Onder leiding van de Com missaris der Koningin zal een aantal getroffen gemeenten worden bezocht. In het Kurhauis te Scheven!ngen werd gisteravond het Internationaal Brouwerij-Congres geopend door Jhr. P R. Felth. directeur van Helnekens Brou- wery My. N V. Aan dit congres nemen ongeveer 180 afgevaardigden uit België. TajeohoslowakijeDenemarken, Finland., Frankrijk, Groot Brittannië, Hongarije, Nederland, Noorwegen, Zweden. Zwitser land ».n de Ver. Staten deel. By het zwemmen in de Krallngse Plas is de 29-J schoenmaker A Olders verdronken In de Waalhaven verdronk de 26-J. C melis Honders. Het bij Medan neergestorte Mustang- toestel Is by een oefenvlucht in de for matie afgegleden en in een vrille geraakt.. De oorzaak is tot nog toe niet opgehel derd. Zaterdagmiddag is de piloot, ser geant-vlieger Van Daalen, ter aarde be steld. Ook het derde kindje van de Gro ningse drieling is overleden. De toestand van de moeder 16 bevredigend. Zes kustvaarders van de KPM, die op Groningse werven gebouwd zyn voor het anterinsulalr vervoer van copra, zijn te Tandjong gearriveerd, zy legden de reis van Nederand naar Batavia af in rond negen weken. BUITENLAND. Radio Moskou heeft een daling van temperatuur gemeld en medegedeeld, dat nachtvorst verwacht werd. Wegens uitzetting van de rails door de warmte is tussen Dordm-und en Soest een trein ontspoord. Vier personen kwa men hierbij om het leven en 23 werden gewond. De Belgiisohe Congo heeft ln de pe riode van 1939 tot 1934 de rubberproduc tie meer dan vertienvoudigd. In 1944 be droeg deze 11,287 ton. welke hoeveelheid aan de Verenigde Staten voor 230 mil- Uoen frank van de hand werd gedaan. In 1945 bedroeg de rubber opbrengst 7.357 ton. Joëgo-Slawlë heeft het Amerikaanse protest tegen het weghalen van ..belang rijk en waardevol" Italiaans bezit uit de Joego-Slavifiche bezettingszone in Triest verworpen. Blijkens persberichten zyn thans grote massa's communistische vrijwilli gers aan de Joegoslavische grens gecon centreerd. De Griekse kranten merken op, dat slechts het stationeren van En gels-Amerikaanse troepen langs de Griek se noordgrens de versterking van de guerrilla's met buitenlandse vrijwilligers kan verhinderen Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft aangekondigd, dat binnenkort de ondertekening wordt verwacht van een militair crediet van 30.000,000 dollar aan Perzlë. De Amerikaanse minister van han del. Harriman, heeft voor een Senaats commissie verklaart!, dat bij het toene men van het luchtverkeer ook het aan tal vliegongelukken zal stijgen, indien men niet eveneens tot een verbetering der hulpmiddelen voor het vllegwezen overgaat. De Zweedse rechter Emll Sandstroem is gekozen tot voorzitter van de Palestl- nacommissle van de V.N In de grote regeringsopslagpiaats voor rubber te Mltcham in Zuid-Londen ls een brand uitgebroken.. 10.000 ton rubber en rubberafval stonden ln brand en een dikke zwarte rookwolk steeg op. die zelfs op 15- KM. afstand. ln het centrum van Londen, de zon verduister de. Vermoedeiyk zal de brand een week duren! EEN WAARSCHUWING Gisteren hield de Paus een toespraak tot de wereld en meer in het byzonder tot het college van kardinalen. De Paus laakte sommige der zegevie rende landen, die hy niet met name noemde, wegens het toepassen van de zelfde methodes van haat en geweld die door het nazidom en het fascisme ge bruikt werden. Hy richtte de vermaning tot alle naties om de nog overblyvende gelegenheid ter versterking van de in ternationale harmonie te gebruiken. Mogen de heersers der staten deze ge legenheid niet laten glippen. Misschien God verhoede dat zal het de laat ste kans zijn", verklaarde de Paus, Hij zeide d^t de geschiedenis 1947 zou vervloeken „indien dat jaar een gelei- delyk afdalen betekent in de moerassen van tweedracht en geweld uit welker duistere diepten slechts sinistere en schadelyke aankondigingen van nieuwe en onmetelyke rampen kunnen opsty- gen". „In een passage over de veiligheid zei de de Paus: "Hoe kan Europa zich veilig voelen, waarvan de volken vatbaar zijn voor wanhoop en ontmoediging, de duis tere en yseiyke krachten der ontbin ding. welke de revolutionairen vanmor gen jnet gemak zullen exploiteren, pre cies ^oals die van gisteren dat deden". „In kenneiyk vruchteloze conferenties, die elkander opvolgen en de serie van onderbroken of uitgestelde besprekingen, welke nog wordt voortgezet, beginnende volkeren die in hun wens naar orde, vred een wederopbouw bitter teleurge steld zyn. hun hoop en geduld te ver liezen- De Paus vervolgde met een waarschu wing tegen de „valse profeten die zon der scrupules met geslepenheid en ge weld anti-christelyke en ateïstische con cepten van wereld en staat propageren, welke tegen de natuurwetten indruisen". DE BRITS-AMERIKAANSE OVEREENKOMST. Inzake Duitsland. De tekst is gepubliceerd van de Brits- Amerikaanse overeenkomst betreffende Duitsland, vplgens welke een bizonale economische raad zal worden gevormd met verstrekkende bevoegdheden in de afzonderlyke staten om de „toelaatba re economische wederopbouw" van West-Duitsland te leiden. De economische raad zal uit onge veer 54 leden bestaan en worden sa mengesteld op basis van de laatste ver kiezingen in beide zones. De leden worden gekozen door de provinciale re geringen en wel voor elke 750.000 in woners een lid. De economische raad staat onder toe zicht van een tweepartyencommissie. Hy staat boven alle geldende Duitse wetsbepalingen en zyn uitspraak is voor alle rechtbanken bindend. De raad is bevoegd verordeningen uit te vaardi gen inzake productie, toewyzing en dis tributie van goederen en grondstoffen, buitenlandse en binnenlandse handel en productie en import. Zodra de twee partyencommissie haar goedkeuring heeft gegeven, zyn de verschillende sta ten verplicht de voorschriften van de raad onmiddellyk op te volgen. De overeenkomst treedt 10 Juni in werking. In de overeenkomst staat, dat zy is aangegaan „hangende de vorming van administratieve en regeringsin stanties voor Duitsland als één geheel". De genoemde tweepartyencommissie bestaat uit de militaire gouverneurs van beide zones of hun plaatsvervangers. ZU moeten de verordeningen van de eco nomische raad eerst goedkeuren. Winkeliersstaking in Frankrijk afgelast. De dreigendè staking van twee en een half millloen winkels en kleine zaken door geheel Frankryk. die morgen zou worden uitgeroepen, is afgelast, nadat op een vergadering van vakbond- en re geringsvertegenwoordigers een compro mis is bereikt. De winkels, die zouden staken als protest tegen, de regeringsbe moeiing hebben de toezegging gekre gen. dat voor bepaalde artikelen de con- tróle soepeler zal worden en dat de prys- contróle zal worden gewyzigd. In twee afdelingen der Renaultfabrie- ken te Parijs zijn de arbeiders in staking gegaan, daar zij beter voedsel en meer brood wensen, V.S. blokkeren crediet aan Hongarije. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het aan Hongarye toegestane crediet voor de aankoop van surplus goederen .hangende de opheldering van de in dat land ontstane toestand" ls geblokkeerd. Het departement gaf te kennen, dat van Hit crediet. dat 30.000.000 dollar be droeg, nog niet de helft is opgenomen. Het blokkeren van dit crediet wordt te Washington opgevat als de eerste zet der Amerikaanse regering tegen het nieuwe Hongaarse bewind. CATHALA GEARRESTEERD EN WEER VRIJGELATEN. De Franse politie heeft gisteren Pier re Cathala. voormalig minister van fi nanciën in deregering van Vichy gearre steerd en daarop weervoorl. vrijgelaten. Cathala zou op 13 Juni a.s. by verstek worden berecht- Zyn arrestatie is het gevolg van een brief, die hy zelf aan de politie schreef en waarin hy zegt, niet op bovengenoemde wyze te willen worden berecht. Hy verklaarde sedert Augustus 1944 in Frankrijk te" zijn ge weest. Hy werd om gezondheidsredenen weer voorlopig vrijgelaten. HET PROGRAMMA VAN DE NIEUWE HONGAARSE PREMIER. Lajos Dinnyes. de nieuwe Hongaarse minister-president, heeft aan de pers verklaard dat zyn kabinet zich zal con centreren op het versterken van de de mocratie en het verhogen van de levens standaard der massa binnen het kader van een economisch drie-jarenplan. Din nyes zeide. dat hy by zyn werk voqr de ontwikkeling der democratie door ande re coalitiepartijen wordt gesteund. Nagy weigert terecht te staan. In een openbare redevoering heeft de Hongaarse communistische leider. Ra- kosi. verklaard, dat hy Nagy heeft op gebeld en hem heeft gevraagd terug te keren en voor een rechtbank te ver- schynen. Nagy weigerde echter. Prins Bemhard reikte vliegerkruisen uit. In het marine-opleidingskamp "Hilver sum heeft Z.K.H Prins Bemhard gis teren, namens HM. de Koningin, ruim 40 vliegerkruisen uitgereikt aan oorlogs vliegers 39 Nederlandse. 3 Engelse en 2 Franse die zich in de oorlog on derscheiden hebben wegens daden van bijzondere moed en plichtsbetrachting. Een groot aantal hoge militaire- en ook burger lyke autoriteiten woonden deze plechtigheid by o.w. vice-admiraal C. E. L, Helfrlch. ADVIESCOMMISSIE ZIEKEN HUISWEZEN. De minister van Sociale, Zaken heeft ingesteld een tydelyke adviescommissie voor de vraagstukken, welke zich thans voordoen op het gebied van het zieken huiswezen, w.o. begrepen de gestichts verzorging van geesteszieken, onder voorzitterschap van dir. L. Leijdes- dorff, administrateur by de afd. volks gezondheid van het Dep. van Sociale Zaken. DE PRIJZEN VAN VROEGE AARDAPPELEN. Tot 15 Juni vry. De vroege aardappelen mogen tot 15 Juni vry geveild worden, daarna zal da minimum-prys van f.10.— per 100 kg. gelden, welke prys geleidelijk tot de 2e helft van Juli zal dalen tot f.6.50.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1