De snuifdoos van de Keizer DE MEESTER - DETECTIVE Radio-programma De hulpverlening na opheffing der Unrra Slechts 12 der 55 Verenigde Naties hebben hun steun toegezegd aan de hulpverlening, die in de plaats van de Unrra-hulp zal treden. Deze landen zyn Engeland, de V. S., de USSR, Frankrijk, Australië. Nieuw- Zeeland. Tsjecho-Slowakije, Denemar ken, Noorwegen, Polen, Joego-Slavië en Zweden. Tot dusver heeft nog geen der Zuidamerikaanse landen van hulpver leningsplannen voor de in nood verke rende Europese landen gewaagd. Volgens het laatste rapport der V. N is een minimum van 583 millioen dollar nodig om zeven noodlijdenden Europese landen te helpen. De V. S. hebben thans 350.000.000 dol lar voor de hulpverlening beschikbaar gesteld, terwijl Engeland 40.000.000 dol lar aan schenkingen en leningen aan Oostenrijk heeft aangeboden. Tsjecho-Slowakije stelt suiker aardappelen beschikbaar, Denemarken is voornemens 1.000.000 p. st. te beste den aan voedsel voor kinderen in de Britse zone van Duitsland. Frankrijk heeft phosphaten en meststoffen be loofd en Nieuw-Zeeland medische hulp middelen, laarzen, landbouw- en vee teeltwerktuigen en voedsel in blik. Noorwegen wil levertraan aankopen en Polen, dat zelf met ernstige voedsel- moeilykheden kampt, heeft suiker aan geboden. De Sovjet-Unie heeft verklaard, slechts de getroffen Sovjet-republieken te kunnen helpen, terwijl Joego-Slavië timmerhout, kruiden en vruchten tot een waarde van 1.000.000 dollar wil ver strekken. Zweden wil kinderen'en ver plaatste personen door giften en cre- dieten helpen en Australië heeft een hulpverleningsprogram van 13.000.000 dollar in overweging. Nieuwe regering in Hongarije De president van de Hongaarse repu bliek dr Zoltan Tildy. heeft de 64-ja rige minister van oorlog en lid van de partij der kleine boeren, generaal Lajos Dinnyes. verzocht een nieuwe regering te vormen, waarin deze is geslaagd. Het kabinet is reeds beëedigd. In politieke kringen wordt geloofd, dat het beleid der nieuwe regering geen ra dicale verandering in de toestand zal brengen, behalve, dat er als voorberei ding op herfst verkiezingen (in Septem ber) een verkiezingscampagne zal wor den gehouden voor de linkse denkbeel den. Met premier Nagy is ook de minister van buitenlandse zaken (ook lid van de kleine boeren) heengegaan. Zij zijn door partijgenoten vervangen, zodat de bestaande coalitie althans uiterlijk tijdelijk bewaard is gebleven- Men verwacht echter, dat. communis ten en socialisten een zuivering der par tij der kleine boeren zullen eisen. Nagy zal niet naar Hongarije terug keren. Zijn 5-jarig zoontje zal ook naar Zwitserland komen Niet uitgesloten is. dat enige Hon gaarse diplomaten in het buitenland ook zullen aftreden. DE AMERIKAANSE EXPORT VAN VOEDINGSMIDDELEN. De Amerikaanse onderstaats-secreta ris van Landbouw. Norris Dodd. heeft verklaard, dat de V. S. jaarlijks 2.000.000 ton voedingsmiddelen meer zouden kun nen exporteren, indien voldoende bin nenlandse vervoersmiddelen aanwezig waren. Het gaat hierbij voornamelijk om spoorwegwagons. Indien men het verkrijgen van nieuwe automobielen, koelkasten, radio's e.d. slechts wilde uitstellen, 'dan zouden de wagons, wel ke thans worden gebruikt voor het ver voer van deze artikelen door geheel Amerika, kunnen worden gebruikt voor het vervoer van levensmiddelen. ..Wij hebben voldoende voedsel", al dus zeide de onderstaatssceretaris. „doch - indien wij meer voedingsmiddelen zou den exporteren, zouden wij moeten af zien van enkele der hierboven genoem de artikelen". ARGENTINIË EN IIET FASCISME Vittorio Mussolini de zoon van de voormalige dictator, werd verwelkomd met de fascistische groet toen hij de stad Rosario in Santa Fé (Argentinië) binnenreed in een regerings-auto en on der escorte van tien andere auto's. Eusebio Sampaterra, voormalig gees telijk raadsman van Mussolini, verklaar de op een culturele bijeenkomst te Ro sario. dat de fascistische leer nimmer zou sterven. Hij hekelde fel wat hij noemde „madame democratie" en prees Peron. de Argentijnse president. Weer dreigende mijnstaking in de V. St. EI9 van lewis van de hand gewezen. De eigenaren van de Amerikaanse zachte steenkool-mijnen hebben de eis van John Lewis, de leider der mijn werkers. om een loonsverhoging van 35 cents per uur, als „onredelijk" van de hand gewezen. Dit betekent een vastlopen van de onderhandelingen voor een nieuw ar beidscontract precies een maand voor de datum, waarop de regering de door haar het vorig jaar gevorderde mijnen weer in particulier eigendom moet doen overgaan. Wanneer niet per 1 Juli a.s. een overeenkomst bereikt is, zullen waarschijnlijk vierhonderd duizend mijnwerkers weer in staking gaan. De eigenaren, die de eis verwierpen, vertegenwoordigen 75 procent van de betrokken industrie. Zij hadden een contra-voorstel gedaan van vijftien cents verhoging per uur. tram- en autobusstaking in belgië. De duizenden Brusselaars, die van tram of autobus gebruik plegen te ma ken om zich naar het werk te begeven, zagen zich vandaag gedwongen het zonder te doen. Volgens aankondiging heeft het personeel van het tram- en autobuspersoneel in Brussel en in an dere grote plaatsen in België het werk gedurende 24 uur neergelegd, omdat de regering te weinig aandacht zou schen ken aan zijn grieven. Het personeel eist aanpassing der lonen en der sociale voorwaarden aan die van het spoorweg of staatspersoneel. Indien het tram- en autobuspersoneel voor het einde van de volgende week geen voldoening krijgt, zal de staking in alle provincies worden doorgezet. Opmerkelijk was het grote aantal auto's en fietsen, dat men hedenmorgen plotseling in Brussel zag. De automati sche stoplichten waren in het geheel niet op dit enorme verkeer ingesteld en zo kwam het herhaaldelijk tot opstop pingen op de kruispunten. de vliegtuigramp in maryland Een woordvoerder van de Amerikaan se raad voor de burgerluchtvaart, wel ke een onderzoek heeft ingesteld naai de oorzaak van de Skymaster-ramp op Vrijdag j.l., waarbij 53 mensen om het leven kwamen, heeft verklaard, dat er aanwijzingen gevonden waren, die duid den op een constructiefout. Voorlopig is vastgesteld, dat een gedeelte van het vliegtuig, mogelijk het staartstuk, is afgebroken voordat de machine omlaag stortte. De crisis in Italië. RADIOREDE VAN DE GASPERI. Na de bekendmaking van het nieuwe Italiaanse kabinet, heeft premier De Gasperi voor de radio verklaard, dat de democratie in Italië slechts gered en ge consolideerd kan worden, indien het volk volkomen van alles op de hoogte gesteld en een deel er van uitgenodigd zou wor den de lire en de koopkracht der arbei ders tot het uiterste te verdedigen Om credieten van het buitenland te verkrij gen was het nodig het vertrouwen in het binnenland op te wekken. Alle in spanningen moesten geconcentreerd worden op de opheffing van de werk loosheid. de wederopbouw van verwoeste hulzen en de verbetering van de voed selpositie- De nieuwe regering zou alleen de kleuren van de Italiaanse vlag ver tonen. De Gasperi besloot met de mededeling, dat de nieuwe regering de constituëren- de vergadering zou verzoeken haar oor deel over de bedoelingen der regering uit te spreken. Indien dit oordeel gun stig zou uitvallen, zou de regering haar werkzaamheden beginnen; in het tegen gestelde geval zouden anderen, die dach ten het beter te kunnen, de regering op zich moeten nemen. De linkse bladen in Italië oefenen ech ter reeds scherpe critiek op de nieuwe' regering, waarvan, afgezien van enkele onafhankelijken. slechts Chr. Democra ten deel uitmaken, hetgeen een grote verschuiving naar rechts betekent Het orgaan van de socialistische meer derheidspartij (van Nenni) zegt dat de regering het vertrouwen van het volk niet kan hebben, geen prestige bezit en de binnenlandse rust en de stabiliteit van het geld in gevaar brengt. Britse voorstellen aan Voor-Indië. PAKISTAN AANVAARD. Lord Mountbatten, de onderkoning van Voor-Indië, zal heden met goed keuring van het Britse kabinet de Indische leiders de dominion-status aanbieden voor nindoestan en Pa kistan, benevens nieuwe verkiezingen in de provincie aan de Noord-Weste lijke grens om te bepalen of dit ge bied tot Pakistan zal behoren, aldus verneemt Reuter uit goede bron te New Delhi. Deze beide delen van Voor-Indië zul len vrij zijn van inmenging of controle van de zijde der Britse regering. Zij zul len echter de eed van trouw moeten af leggen aan de kroon. Naar verluidt hebben enige hoogge plaatste leiders der congres-partij reeds het voorstel aanvaard, dat het gecom pliceerde vraagstuk van een onmiddel lijke splitsing van het leger oplost. Het leger zal waarschijnlijk voor beide do minions gecombineerd gehandhaafd blyven, tenzij men door overleg tot een andere regeling komt. Indien de dominion-status wordt aan vaard. zullen de bevoegdheden van de onderkoning als vertegenwoordiger van de koning van Engeland onmiddellijk opgeheven worden en zal hij fungeren als gouverneur-generaal van de beide Indien. Het feit dat er een gemeen schappelijke gouverneur^generaal zal zijn voor beide dominions zal een ge meenschappelijke politiek voor het handhaven van recht en orde verze keren- Gandhi heeft te New Delhi ver klaard. „zelfs wanneer heel Voor- Indië in brand zou staan zullen wij niet toestemmen in de stichting van Pakistan, ook al eisen de Mohamme danen het onder bedreiging met het zwaard". HET DOEL DER AMERIKAANSE MARINE IN VREDESTIJD. Het doel van de Amerikaanse marine In vredestijd is „een eskader te bezit ten. dat altijd gereed en voldoende sterk is om de buitenlandse politiek der V. S. doeltreffend te steunen, in de gehele wereld, en de belangen der V. S. in ge val dringende noodzakelijkheid te be schermen". aldus verklaart de Ameri kaanse minister van marine. James Forrestal. Koudekerk en Zoeterwoude gaan automatisch telefoneren. MET INGANG VAN DINSDAG 10 JUNI. Naar wij vernemen zullen met in gang van Dinsdag 10 Juni, Koude kerk en Zoeterwoude «p het auto matische telefoonnet worden aange sloten. Het kengetal voor Koudekerk wordt van die datum af K. 1714 en voor Zoeterwoude K. 1715, Gisteren warmste dag van het jaar. Velen hadden het gisteren te kwaad met de warmte en dat was géén won der: 1 Juni was tot dusverre de warm ste dag van het jaar. Het warme weer zal nog wel even aanhouden, zo meent het KNMI. De zeer warme lucht strekt, zich momenteel uit over de meeste landen van West- Europa en de daaraan grenzende staten. Maar ook geheel Duitsland en zelfs Po len liggen onder deze warme lucht. Ons land bevindt zich aan de Weste lijke rand van dit. warmtegebied. zodat een draaling van de wind naar Weste lijke richtingen ons althans een kleine afkoeling zou brengen. Gezien de alge mene luchtdruk-verdeling gelooft het KNMI echter, dat een naar het Oosten teruglopende wind en daarmede een aanhouden van het warme weer waar schijnlijk blijft. NOODLANDING VAN LESVLIEGTUIG Een lesvliegtuig van de Nationale Luchfvaartschool, de PHAUCB. heeft gisteren om halfeen, vlak na de start van het vliegveld Ypenburg een nood landing moeten maken op de toegangs weg naar dit vliegveld-, waarbij het vrij ernstig beschadigd werd. De inzittenden kregen geen letsel. Om het wereldkampioenschap dammen. TWEE EERSTE PARTIJEN REMISE. (Van onze speciale verslaggever B. Springer). Het Is nu precies 9 Jaar gele den dat ln ons land voor liet laatst om deze titel gespeeld werd en de toenma lige Franse kampioen M. Ralchenbach nam zlln bezit weer mee naar huls. Ook toen was het Keller, die trachtte de kampioen te onttronen en er ls voor ons land ln dat opzicht niets veranderd niet alzo voor Frankrilk. Raichenback werd namelijk ln 1945 door Ghestem en dat ls dan ook wel het meeste wat hier ln Nederland van de tegenwoordige ti telhouder bekend ls. Ghestem ls 24 jaar en heeft dus nog een lange carrière voor zich. Keiler ls 41. heeft 10 nationale kampioenschappen op zijn uaam staan en heeft reeds driemaal een gooi naar de hoogste titel gedaan, echter zonder succes Zal zlln vierde poging een beter resultaat oplevereen? De insiders beant woorden deze vraag bevestigend Het ls echter mogelijk. dat ook hier de wens de vader der gedachte ls. Het ls n.l. zo. dat er momenteel een Jongeman van 21 Jaar in ons land Is. P. Roozenburg, die ondanks zlln Jeugd reeds een keer lands kampioen geweest ls en waarin leder de toekomstige wereldkampioen ziet. Ook Keiler zelf! Deze laatste weet dus wel. dat zlln rilk ten einde loopt. Als het hem ditmaal niet lukt zal het hem ln de toekomst waarschijnlijk niet meer gege ven zijn. nog een kans te kunnen wa gen! En Juist dit ls de reden waarom men zo sterk hoopt, dat Keiler ditmaal slagen zal. Het wordt hem zo van harte gegund zijn brlllante carrlere op deze wijze te mogen besluiten. Diit alles vormt slechts het klassieke drama van In het Victoriahotel te Amsterdam is een vreedzame wereldstrijd begonnen Onze landgenoot Keller is in het. strijdperk getreden tegen de Franse kampioen' Chestem- - - - (Anefo-Wisman) de komende Jeugd en de gaande ouder dom! Overigens ls Keiler op zichzelf aangewezen ln de dam-arena! Juist daarom ls liet een verheugend verscliUnsel, dat Keiler zich In de twe« eerste partijen niet de mindere heeft getoond. Deze partijen mogen dan niet meer dan een puntenverdeling hebben ge bracht. onze man had toch de beste pa pleren Vooral ln de eerst* partll was dit het geval en het ls zelfs de vraag, of Keiler bij de 35e zet niet een scher pere voortzetting had. die wellicht winstkansen had gegeven. Ook ln de tweede partij, wellicht ln Iets minder mate. was dat het geval bij de 40e zet. Maar laten we onze vertegenwoordiger niet al te zeer bezwaren. Het eerste wa pengekletter ls zeker niet te zilnen na dele geweest en men moet werkelijk, res pect hebben voor wat door deze mensen bij de huidige tropische hitte gepresteerd wordt. En Ghestem? Deze toonde zich. een uitermate koelbloedig verdediger en liet geen „touché" onbeantwoord. In de tweede partij wist hij heel wat fraaie combinaties In het spel te vlechten en was er werkelijk veel te genieten. Hoe groot de belangstelling voor deze match is, kan blilken uit het feit. dat enige honderden toeschouwers alle warmte getrotseerd hadden en voor 5 of 6 uur afscheid namen van het Intense grote stadsleven om een zaal te betreden, waar bij het minste geruis het verma nende ..stilte" van de wedstrlldleider weerklonk. Een zeer gelukkige noviteit was dat na afloop van de partijen de spelers op nieuw aan het werk gingen en de par- tilen op een demonstratiebord toelicht ten, waardodr hun diepzinnige en fraaie berekeningen ook voor de leek begrllpelljk werden Op deze wijze ls dammen voor leder een kijkspel! En zo zlln de kansen nog even open als bil de aanvang en zullen we nog op de komende gebeurtenissen moeten wachten om een antwoord op de vraag te hebben: .Krijgt Nederland weer een wereldkampioen - dammen?". Een minimum haringprijs? BEZORGHEID OP DE HARINGVLOOT. De Nederlandse haringvloot aan de Noord-Oostkust van Schotland heeft dezer dagen een radiografisch refe rendum gehouden over een poging om de daling der haringprijzen een halt toe te roepen. De bemanningen der loggers, die een garantieloon van f- 30.ontvangen, krij gen een ^eker percentage van de netto besomming, zodat zij belang hebben bij behoorlijke marktprijzen. Via het hospi taal-kerkschip De Hoop", dat. als stem bureau fungeerde, werd rodografisch besloten een telegram aan de minister van Landbouw.. Visserij en Voedselvoor ziening. minister Mansholt, te zenden, waarin zij hun vrees uitspraken, dat de haringvisserij ten gevolge van de da lende marktprijzen niet meer lonend dreigt te worden. Zij gaven in overwe ging een 'minimumprijs voor de aange voerde haring vast te stellen en wel voor groene haring 1.40.per kantje, en zoute haring f. 37.per kantje (één kantje ongeveei- 900—1000 haringen). Dezelfde speciale ANP-corrcspondent aan boord van de haringvloot, die Za terdag dit bericht telegrafeerde, meld de evenwel in de loop van Zondag, dat de marktprijzen van de groene en de zoute haring, zoals die via de radio telefoon aan de schepen bekend zijn gemaakt, de bezorgdheid van de schip pers over de verdiensten voorlopig al thans voor het grootste gedeelte heb ben wegenomen. GEMASKERDE BANDIETEN GEARRESTEERD. Bij overval op bakkerij. Zaterdagnacht hebben drie gemas kerde personen, die gewapend waren met een revolver, een overval gepleegd op een bakkerij te Delft. Zij bedreigden de bakkersknecht met een vuurwapen. Toen deze luidkeels begon te schreeu wen. maakten de indringers geen ge bruik van hun wapen, doch zij sloegen de knecht met een stuk hout op het hoofd.Zonder iets te hebben kunnen meenemen, sloeg het drietal op de vlucht. Zij werden echter opgemerkt door een dame, die een nachtwaker waarschuwde en hem een vrij nauw keurig signalement gaf. Deze alarmeer de de politie, met het gevolg, dat reeds korte tijd later het drietal nabij de machinefabriek Reineveld kon worden gearresteerd. De noodvoorziening voor ouden van dagen. NAAR GROTERE SOCIALE RECHTVAARDIGHEID. Het gewest Gelderland van de Party van de Arbeid heeft Zaterdagmiddag te Arnhem een drukbezochte bijeenkomst gehouden in verband met de aanvaar ding door de beide Kamers van de nood voorziening voor ouden van dagen. Minister Drees heeft uiteengezet, dat de regering zich niet ontveinst geen ideale regeling te hebben getrof fen, maar de wet raakt het doel der regering: allen, die 65 jaar zijn en geen eigen inkomsten hebben in staat tc stellen in hun behoeften te voor zien. De regeling, welke naar de mi nister hoopt binnen een half jaar in werking zal kunnen treden, verschilt in wezen zeer van de armenzorg wel ke men tot nu toe kent. Zij is 'n deel van de ernstige pogingen, der rege ring om te komen tot een grotere so ciale rechtvaardigheid. Hoe ons welvaartspeil er ook zal uit zien, het is het doel van de regering de bestaanszekerheid te waarborgen en meer sociaal recht te doen heersen. HET WAS MAAR EEN VERWILDERDE HOND Onlangs deden geruchten de ronde, dat er op de Noord-Veluwe door de bossen enige wolven zwierven. Sinds enige dagen zijn die geruchten verstomd. Want boswachter Ringers uit Wapenveld heeft in de bossen van „Flip Hul" een krachtig gebouwde verwilder de hond gedood, die oppervlakkig be zien zeer veel overeenkomst met een wolf vertoonde. ZWARE ONWEERSBUI TEISTERDE JUTPIIAAS. Enorme schade aan gewas en ruiten. Zaterdagavond heeft, in Jutphaas een onweersbui enorme schade aangericht. Vooral de kersenbomen en het veldge was hadden van de hagelbuien ontzet tend te lijden. De schade, aan de bomen en gewassen is onherstelbaar. Bovendien zijn veel ruiten van broeikasen ver woest. Bij één kweker werden 250 ge broken ruiten geteld K.LJVÏ. NIET NAAR BARCELONA. Naar wij vernemen heeft de Spaanse regering geen toestemming verleen aan de KLM voor de luchtlijn Amsterdam Zürich-Genève-Baroelona, Deze dienst die heden geopend zou worden, komt dus I voorlopig te vervallen. ^FEUILLETON" V.aooï JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 49) „Bewijsvoering? Welke béwijsvoering?" „Een ogenblik", zei Dermot. „Waar om hebt u uw tactiek opeens veranderd en de dame laten arresteren?" Dit vertelde Monsieur Goron hem. De prefect zette zijn standpunt uit een met een rijkdom van détails, die hij als het ware onderstreepte met kleine slokjes van zijn whiskey-soda. Hoewel Monsieur Goron het ook nu niet geheel met zichzelf eens sgheen te zijn, moest Dermot toegeven, dat er iets aanneme lijks in de verdenkingen van de prefect school en in de overdonderende zeker heid van Monsieur Vautour, de rechter van Instructie. „Dus", mompelde Dermot. „heeft zij het u ten slotte niet verteld". Zy heeft u niet verteld, wat zy van morgen zonder het te weten gezegd heeft, toen zij doodmoe was door gebrek aan slaap. Zij heeft u niet dat ene wer- kehjk belangrijke gezegd, dat haar ver dediging 'completeert en dat een bewys is tegen iemand anders". „En dat is?" „Luister", zei Dermot en hy opende de portefeuille op de tafel. Toen hy begon te spreken stonden de wyzers van de klok in de foyer op vyf minuten voor negen. Vijf minuten latei- begon Monsieur Goron zün schouders op te halen en ongelovige geluiden te ma ken. Een kwartier later was de perfect stil, heel stil en bedrukt en hy had zyn handpalmen naar boven gedraaid, als in een smeekbede. „Ik verafschuw deze hele zaak", kreun de hij. „Ik ben er beu en misselyk van. Juist als je iets behoorlyks te weten bent gekomen, komt er weer iemand, die je hele zorgvuldig opgebouwde theo- 'rie in duigen gooit". „Verklaart het alles, wat tot dusver 2o moeilyk scheen?' „Ditmaal geef ik geen antwoord. Ik ben voorzichtig geworden. Maar ik moet Inderdaad zeggenja. het ls ^en verklaring". „Dan is de zaak gezond. U hebt al leen die ene vraag te stellen aan de man, die gezien heeft, wat er gebeurd is. Vraag aan Ned Atwood: „Was het die- en-die?" En als hy ja zegt. dan kunt u er op rekenen, dat we de ware schuldige gauw genoeg te pakken hebben. U kunt my er niet van betichten, dat ik hem op het. idee heb gebracht". Monsieur Goron stond op en dronk zijn whiskey-soda uit. „Nu, laten we dan maar gaan", zei hij uitnodigend. Voor de tweede maal bezocht Dsrmot kamer 401. Maar de eerste maal had hy niet verwacht zoveel geluk te heb ben als hem thans te beurt viel. Het leek alsof er twee invloeden waren, een goede en een kwade, die elkaar Eve Neill's lot toegooiden. Er brandde een zwak lampje in de slaapkamer. Ned Atwood, hoewel hy erg bleek zag en zyn ogen wonderlijk verward stonden, was volkomen bij be- wustzyn. Terwijl hy zwakke pogingen deed, om overeind te gaan zitten, was hy in debat met de nachtzuster, een potige, bazige vrouw uit het Engelse Hospitaal, die hem blijkbaar wilde dwingen te- blijven liggen. „Het spyt me, dat ik u moet storen", begon Dermot. „Maar .JKyk", zei Ned op een rare, schorre toon, zodat hy verscheidene malen zyn keel moest schrapen. Hy gluurde onder de arm van de verpleegster door. „Bent u de dokter? In 's hemelsnaam, bevryd me dan van die harpy hier, als u kunt. Ze probeert me stiekum een in jectie te geven". „Ga liggen!", brieste de zuster. „U moet en zult zich kalm houden, begre pen?" „Voor de duivel, hoe kan ik kalm bly- ven. als u me niet vertellen wilt, wat er gebeurds is? Ik voel er niets voor om kalm te biyven. Dat. is nu juist het laat ste wat ik wil. Ik beloof u. dat ik me braaf zal gedragen. Ik beloof u. dat ik ieder drankje, hoe smerig het ook ls. zal slikken. Als u nu maar zo fatsoen lijk wilt zyn om mij te vertellen, wat er gebeurd is". „Het. is in orde.-zuster", zei Dermot toen de verpleegster hem argwanend aankeek,. „Mag ik vragen, wie u bent, myn heer en wat u hier komt doen?" „Ik ben dr. Kinross Dit is Monsieur Goron, de prefect van politie, die belast is met het onderzoek inzake de moord op Sir Maurice Lawes". Alsof er een beslagen lens werd schoon gewreven, begon de uitdrukking op Ned Atwoods gezicht langzaam helderder te worden. Er kwam begrip in zijn blik. Hij ademde zwak en kwam half overeind, met zyn handen achter zyn rug. om zich to steunen. Hy keek langs zyn pyjama, alsof hy die nog nooit had gezien. Toen blikte hy verschrikt, naar de hoeken van de kamer „Ik ging naar boven met de lift", ver kondigde hy. terwyi hy zyn woorden zorgvuldig articuleerde, „toen ik plotse- 47). Panda dacht niet langer na: Hy greep één van de vreemde radiator- doppen, klom weer uit het luik en schoof zo veel mogelyk alles weer op zijn plaats. Op die manier zou niemand merken, dat hy de bergplaats gevon den had. Daarna verliet hy de kelder en holde zo vlug als hy kon naar huis. Dat was in diepe rust, alle lichten wa ren uit en achter de deur van speurder Snufkens' kamer klonk zacht en regel matig gesnurk, dat op een diep naden ken wees. Maar Panda liet zich daar door niet afschrikken. Hij rukte de deur open en holde naar binnen. „Baas!" riep hy. „Baas! Raad eens wat ik ge vonden heb! Kijk eens wat ik hier heb!" „Ehwehwehwa-wat?!"mom pelde de heer Snufkens suffig. ,,Je.. .je stoort me. waarde Panda! Wat heb je gevonden? Wat wil je zeggen?" „Hier is een radiatordop met een berg plaats er in! Die wordt gebruikt om ge stolen diamanten te smokkelen! Ik heb rustig nagedacht, zoals U my geleerd hebt en daardoor heb ik dit ontdekt!" En Panda vertelde alles wat hy ont dekt en verzonnen had. lingHy wees op zyn keel- „Hoe lang ben ik zo geweest?" „Negen dagen". „Negen dagen?" „Ja. dat is zo. Bent u-werkelijk op straat door een auto aangereden. Mr. Atwood?" „Auto? Wat is dat voor onzin over een auto?" „U hebt gezegd, dat u aangereden was". „Onzin. Ik heb nooit iets dergelijks beweerd. Ten minste ik herinner my er niets van. Hy scheen nu weer geheel bij zyn positieven te zijn. „Eve". zy hy, po gend met dit ene woord alles uit te drukken. „Ja. Wilt u uw best doen om u niet op te winden. Mr. Atwood. als ik u ver tel, dat zy in moeilykheden verkeert en uw hulp nodig heeft?" „Wilt u zijn dood op uw geweten heb ben?". vroeg de verpleegster. „Och hou je mond toch", beval Ned met een opvallend gebrek aan ridder lijkheid. „Moeilykheden?. vroeg hy weer aan Dermot. „Wat bedoelt u met moeilijk heden?" Het was de prefect, van politie, die het antwoord gaf. Monsieur Goron. met zyn armen over elkaar gevouwen, pooogde zichzelf zoveel mogelijk op de achter grond te houden en niets te verraden van de nogal ingewikkelde emoties, waaraan hy ten prooi was. „Madame bevindt zich in de gevange nis" zei de prefect in het Engels. „Zy wordt er van beschuldigd Sir Maurice Lawes te hebben vermoord". Gedurende de lange stilte, die nu volgde, werden de gordijnen en de wit te blinden bewogen door een koel avond windje. Ned. die nu werkelyk helemaal rechtop zat. staarde hen een voor een aan. Het witte jasje van zijn pyjama zat frommelig om zijn schouders; zijn ar men waren mager. Zoals in dergelijke gevallen gewoonte is, was zijn kruin ge schoren, Het dunne gazen verband vorm de een by na lachwekkend contrast- met de bleekblauwe ogen en de roekeloze mond. Plotseling begon hij te lachen. „Is dit een mop?" „Neen", verzekerde Dermot hem. „De schyn is sterk tegen haar en de familie Lawes doet al heel weinig om haar te helpen" „Dat verbaasd me niets", zei Ned. Hij gooide de dekens van zich af en begon uit bed te klauteren De ogenblikken, die hierop volgden, waren min of meer verwarrend. (Wordt vervolgd). Emigratie naar Zuid-Afrika mogelijk. TWEE SCHEPEN SPECIAAL TER BESCHIKKING. Na uitvoerige besprekingen met de Zuid-Afrikaanse autoriteiten en de Ned. Bank. is de mogelijkheid geschapen voor Nederlandse emigranten, om met sche pen welke de Zuid-Afrikaanse regering ter beschikking heeft gesteld, naar Zuid- Afrika te reizen Deze zyn de „Carnarvon Castle" en de „Warwick Castle", welke tydelijk door de Union-Castle Mail Steamship Co. Ltd. aan de Zuid-Afrikaanse rege ring zijn afgestaan, ten einde het emi granten-vervoer van Nederland naar Zuid-Afrika te bespoedigen. ONDERZEEDIENST GAAT NAAR DEN HELDER. De onderzeedienst der Kon. Marine, welke thans te Rotterdam (Waalhaven) is gevestigd, wordt naar Den Helder overgebracht. Het zal echter naar ver wacht wordt, eind 1948 zyn, wanneer deze overplaatsing haar beslag krtfgt. SMOKKELAARS GEVAT EN VRIJGELATEN. In midden-Limburg heeft de CCD de hand gelegd op een complot veesmok kelaars, die nogal grote zaken deden met heimelijke veetransporten over de Belgische grens. Zeker is, dat door hen 40 koeien en 25 paarden uit ons land zyn weggesmokkeld. Onder de aange houdenen bevonden zich vele zeer ver- dienstelyke illegalen, zelfs houders van de Gouden Palm der Freedom Medal Thans zyn onverwacht alle aange houdenen op een na, die niet in de il legaliteit had gezeten, in vrijheid ge steld. BRAND IN DANCING TE GRONINGEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag, te ongeveer half een, werd Groningen opgeschrikt door een fel uitslaande brand in de dancing „Huize Astoria" in de nieuwe Kyk-in-'t-Jatstraat. De Gro ninger brandweer, bestreed het vuur met acht stralen uit twee motorspuiten en het waterkanon. Het vuur greep snel om zich heen en zette in een minimum van tijd ook de in hetzelfde pand on dergebrachte kantoorbockhandel van de firma Tempo, de kantoren van de stadsbezittingen en de kantoren van de deurwaarder B. Bleeker in lichterlaaie. De «brandweer kon het vuur tot dit gro te pand beperken en was om 2.02 de brand meester. Verzekering dekt de schade. VOOR DINSDAG 3 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: aubade. 8.00: nieuws; 8.15: Marek Weber speelt tango's; 8.35: muziek van Rachma- nlkoff; 9.15: morgenwijding door ds. A. C. Dlederlks; 9.30: orgelmuziek; 9 45: ar beidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: kamermuziek; 10.50: voor de kleu ters. 11.00: kamermuziek v. Haydn: 1120; dr. Rltter over sociale vraagstukken; 11 35 ensemble Jetty Cantor; 11.45: fam.be- nchten; 12.00: ensemble Jetty Cantor; 12.30: ons platteland. 11.40; melodieën van vroeger en nu: 13 00: nieuws13.15; Skymasters; 13.45; Zlgeunerliederen- 14 00 met naald en schaar; 14.20: kwintetspe lers: 15.00: wetenswaardigheden; 15.15: Gurrelieder (le deel) van Schönberg; 16.30; Tossy Splwakowsky. viool: 16.40: de schoolbel; 17.00 Phons Duseh speelt pla_ no voor de Jeugd; 17.30: Pierre Palla, orgel. 17 45: Rijk Overzee- 18 00; nieuws; 18.15: Dom Erich, plano; 18.30: Nederl. strijdkr.; 17.00; gram.muziek; 19.05: ra diostrip- 19.15Concertgebouw Trio; 19 45: E. J. A. A. Quaedvlleg over 25 Jaar vlees- keurlngswet; 20.00: nieuws; 20.05; toe spraak kol. J. P. Rawle over reclaserlngs- werk van het. Leger des Hells; 20.15: ope retteconcert; 21.10: vacantle- 21.30; ver zoekprogramma; 22.15:"buitehlands over zicht door H Ch. G j v. d. Mandere; 22.30- fluit en Diano. 23 00; nieuws 23.15 tot 24.00: balletmuziek v. Alexander Gla_ zoenof. Hilversum II (415 M.) KRO 7 00; nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45 Italiaans concert van Bach- 8.00; nieuws: 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken: 9.30; pol .berichten; 9.50: planowerkeh. van De Falla; 10.00: voor de kleuters; 10.15: bekende organisten SDelen pot pourris; 10.40muziek en voordracht; 10 50; Rtisslsche en Slowaaksche muziek; 11.30: als de ziele luistert- 1140: trio van Mozart; 12.00: Angelus; 12.Q3 zang en piano. 12.30: orkest zonder naam; 12 55: zonnewyzer- 13.00; nieuws. 13.15: over boeken; 13.20: orkest zonder naam; 13 50 gram.muziek; 14.00: omroepkamerorkést: 15.00: voor de vrouw. 15 30; R.K. gemengd koor „Irene" te Dongen- 16 00: zieken bezoek; 16 30: na schooltijd; 16.45; elck wat wils; 17.30: Utrechts Studentenorkest; 18 00: Klaas van Beeck; 18.20; sport- uraatje- 18.30: merkwaardige sterren; 19 00: nieuws; 19.15Katholiek nieuws: 19.20: Klaas van Beeck, 19.45: Katholiek thuisfront. 20.00; nieuws; 20.05* de ee- wone man- 20.12; actualiteiten; 20.20: Radio philh. Orkest; 22.00: volksliederen- kwartet Cantus Populorum; 22.15: avond gebed en liturgische kalender: 22.30: nletiws. 22 55: vaders dagboek- °3 00-24.00 Maneto Concert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2