Indische ministeriële reis was grote teleurstelling Brandweerwedstrijden op het Schuttersveld Noodvoorziening Perswezen Republikeinen handelen niet volgens toezeggingen WEERBERICHT Abd'el Krim breekt zijn woord Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 2 JUNI 1947 No. 26096 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 li. Een tweede onderwerp, dat bij de perszuivering aan de orde zal komen, is gelijk gezegd, de norm van artikel 2. Al zou men bereid zijn gelijk onder getekende dat is om bij de perszui vering. dan nog mag die grotere streng heid niet ontaarden in het elimineren van algemeen geldende, solied gefun deerde rechtsbegrippen. De Minister heeft in de stukken als een axioma aan genomen, dat er tijdens de bezetting bij het perswezen geen plaats Igeweest is voor afwegen van belangen. Bij voor baat is een beroep op het feit, dat een krant, die is blijven verschijnen en dus een aantal foute berichten, adverten ties. verslagen en artikelen heeft moe ten opnemen, daarnaast zoveel goeds heeft gebracht, dat elk onbevooroor deelde zal moeten toegeven, dat de schaal naar de goede kant is doorge slagen, volgens 'artikel 2 tot mislukking gedoemd. Op zijn best kunnen verzachtende omstandigheden worden aangevoerd, maar het vonnis ligt voor die kranten gereed. Welnu, deze stelling is in hoge mate aanvechtbaar. Dat criterium is in strijd met de eerste beginselen van de rechtstaat. Talloze goede vaderlanders de M. v. A. ontkent dat allerminst zijn het slachtoffer geworden van dit arbitraire, willekeurige met. de feiten strijdige uit- -gangspunt. Met strengheid heeft dat niets, met rechteloosheid alles te ma ken. Immers behoort tot het wezen van elk strafbaar of laakbaar feit het element: opzet of schuld. Dit element wordt door de Minister niet gewenst: hij meent, dat ..bij de zuivering van het perswezen het oordelend College zo min mogelijk aan banden dient te worden gelegd" Cblz. 4 M. v. A.) De Minister vervolgt: „Voorwaarde is, dat de Com missie volledig vertrouwen geniet". Een opinie-onderzoek onder de pers mensen over dit punt zou hoogstwaar schijnlijk de Minister uit die droom kunnen verlossen! Het gaat hier im mers om een min of meer principieel verschil van mening, waarin o.a. zowel het Doorluchtig Episcopaat als de Ne derlandse Unie tijdens de bezetting een -standpunt hebben ingenomen, dat af wijkt van het beginsel van artikel 2 van het Tijdelijk Persbesluit; zij waren n.l. van oordeel, dat afwegen van be langen ook hier op zijn plaats was. Naar veler oordeel was b.v. het doorverschij nen van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", zolang Tammes gelegenheid behield zijn overzichten to publiceren, een krant, die het verzet, het boven grondse wel te verstaan, onschatbare diensten heeft bewezen. Deze voorbeel den zijn met ettelijke andere uit ,tc breiden, en de Perscommissie heeft in haar uitspraken zij het schoorvoe tend en inconsequent deze gedach- tengang tot de hare gemaakt. Overname van het disculperend cri terium der bedrijfszuivering zou dan ook in zekere zin een legalisering en veralgemening betekenen van de ju- 1 risprudentie. Wat te denken over de wens van ve le Kamerleden om krantenbedrijven te gen schadevergoeding te onteigenen? De Minister wijst dit denkbeeld in zijn ant woord af ,en o.i. op _goede gronden. „Talloze vragen van juridische, econo mische en financiële aard" zullen zich bij de practische uitwerking voordoen en de Minister stelt een vraagteken achter de woorden „een onteigening ten algemenen nutte". De Minister „zou niet gaarne de verantwoordelijkheid nemen voor de toewijzing van een ont eigende apparatuur aan een bepaald blad; een dergelijke bevoordeling door de Overheid van een persorgaan zou zeer ongewenste en onzuivere verhou dingen kunnen scheppen". De Minister heeft bij het neerschrij ven van deze afwijzing ongetwijfeld artikel 158 van de Grondwet voor ogen gestaan, dat bepaalt, dat onteigening alleen ten algemenen nutte kan plaats hebben en dat als regel de wetgever vooraf in elk concreet geval moet ver klaren. dat het algemene nut onteige ning vordert. Ook zal de Minister ge dacht hebben aan de Onteigeningswet van 23 Aug. 1851 (Stbl. No. 125). Bovendien kan er geen sprake van zijn. dat de Persraad of de Perscom missie een eventuele onteigening zou mogen hanteren, zolang de artikelen 160 en 163 der Grondwet de Nederland se burger garandeert, dat alle twistge dingen over eigendom en daaruit voort spruitende rechten door de rechterlijke macht moeten worden beslist en dat niemar^ tegen zijn wil kan worden af getrokken van de rechter, die de Wet hém toekent. Aan mededelingen van gewoonlijk goed ingelichte zijde ontlenen wij de volgende gegevens betreffende de in Ned.-Indië ontstane situatie: De aard der besprekingen na de ondertekening van de basis-overcenkomst van Linggadjati was zo, dat telkenmale als Cr iets bereikt was, dat op ovèreenstemming leek. de onderhandelaren der Republikeinen terugkwa men, met voor Nederland onaanvaardbare voorstellen. Deze gang van za ken vond een hoogtepunt, toen de mnisters Beel en Jonkman op het vliegtuig stapten voor hun oriënterende reis naar Indonesië". De reis van de ministers, bedoeld voor eigen oriëntering en heroriëntering, tevens met het oogmerk persoonlijk contacten te leggen ter bevordering van een beter we derzijds begrip en vooral ook met het doel de Indonesische verhoudingen, die nu eenmaal anders zijn dan die in den Haag, beter te leren kennen, is een teleurstelling geworden voor de ministers. Uiterst precaire deviezen- situatie. Juist toen zij uit Nederland vertrok ken, keerde Gani uit Djokja terug met de mededeling, dat de zojuist bespro ken economische oplossingen niet aan vaard konden worden. Toen "de minis ters in Batavia arriveerden, troffen zij een situatie, die zij bij hun vertrek niet hadden verwacht. Uit de toen volgende talrijke besprekingen is het vermoeden gerezen, dat bij de Republikeinse re gering niet de bereidheid aanwezig is op Linggadjati-basis verder te onder handelen. Ware deze bereidheid nog aanwezig geweest, dan ware verder on derhandelen mogelijk gebleven en had de situatie een ander aspect vertoond. Het gebrek of liever de aftrezigheid van bereidheid te onderhandelen bij de Re publikeinen, heeft de nota tot gevolg gehad. De Republiek maakte propaganda te gen de federalistische gedachte, welke zij zelf in Linggadjati aanvaard heef1. Echter is deze politiek der Republi keinen buiten het Republikeins ge bied niet populair. Zij bedient zich van een propaganda-methode. die bjj bepaalde figuren met sterke afkeu ring wordt begroet. Zo heeft Soeka- wati klachten hierover _naar voren gebracht. Hiervan heeft hij ook aan de ministers Beel en Jonkman mede deling gedaan. De ministers meenden, dat de Repu blikeinse regering elke twijfel aanhaar bereidheid Linggadjati na te leven, moest wegnemen. Er zijn in de Republiek in de laatste maanden geen mogelijkheden gescha pen het economisch apparaat weer op gang te brengen. In Oost-Indonesië is het echter aanmerkelijk beter. In de laatste -twee maanden zijn- daar teke nen van grote vooruitgang te bespeu ren. In de haven yan Makassar heerst een druk verkeer en er zijn talrijke in dustriële projecten terwijl ook de land bouw wordt gemechaniseerd. De dcviezennood in de Republiek is zo groot, dat de toestand, zoals die nu is, slechts twee a drie maanden kan voortduren. Er is import nodig om welvaart te krijgen. Er moet tex tiel komen. Er ligt een hoeveelheid goederen, ter waarde van 400 millioen gulden in de Republiek. Deze goede ren moeten geëxporteerd worden om de deviezenpositie omhoog te helpen. De Ned. regering neemt het stand punt in, dat zij teruggegeven dienen te worden aan de eigenaars. De Re- Weer vliegongevallen In de nabijheid van Frejus, enige kilometers ten Westen van Cannes 'Frankrijk) is een tweemotorig „Bloch' vliegtuig neergestort. Drie leden der be manning kwamen om het leven. Een Vampire gevechtsvliegtuig met straalmotor is tijdens een demonstratie van de Zweedse luchtmacht boven Stockholm omlaag gestort, waarbij de piloot om het leven kwam. Een watervliegtuig is in de St. Lau rens, de afwateringsrivier van het On- tariomeer in Canada, neergestort. 3 per sonen zijn om het leven gekomen. NOG STEEDS WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nanacht en vroege ochtend enige nevelvelden, die na zonsopkomst snel oplossen. Daarna tot ongeveer de zelfde waarde als vandaag oplopende temperatuur. Zonnig weer. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land in de namiddag enkele verspreide on weersbuien met kans op hagel. Meest zwakke wind tussen Oost en Zuid, langs de kust zoele zeewind. 3 Juni. Zon op: 4.25 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 20.53 uur; onder: 407 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 3.47 en 16.04 uur. publiek zou dan een redelijke vergoe ding krijgen. Het standpunt der Re publikeinen hiertegenover is, dat zij het recht hceft op de goederen en dat zij de beschikking mag hebben over de deviezenopbrengst daarvan. Zij zijn bereid aan de eigenaars een klei ne vergoeding te geven. Dit is een der kwesties waarover on derhandeld is en waarbij men geen overeenstemming heeft kunnen berei ken. Voor de reconstructie van Indonesië is voort een lening nodig. Deze lening kan de Republiek niet krijgen zonder Ne derlandse garantie. De Amerikanen wil len volkomen bekend zijn met de eco nomische mogelijkheden en willen slechts dan geld lenen, wanneer zij het vertrouwen hebben dat de lening zake lijk volkomen verantwoord is. Het wordt van Nederlandse zijde ge wenst geacht, dat er eenheid zij in geldpolitiek tussen de verschillende ei landen om ook de internationale posi tie van Indonesië eenvoudig te houden Van Nederlandse zijde bcpieit men als strikt nodig het opbouwen van een deviezenfonds ter vorming ener struc tuur, die onmiskenbare voorwaarde is voor de toekomst van het hele gebied. Eind April was er te dien, aanzien in derdaad een zekere overeenstemming bereikt. Nederland had veel concessies gedaan. Gani ontving echter in Djokja tegenwerking en begin Mei kwam ae thans bestaande controverse naar vo ren. De Republiek bleek zich niet voor een deviezenfonds. een economische een heid, een centrale deviezenpolitiek en een gemeenschappelijke verkooporga nisatie .te kunnen verklaren. Men hoort wel de gedachte uilen, dat de regering van koers is veran derd nu de uitvoering, van Linggad jati tot teleurstellende resultaten heeft geleid. Het is echter niet geheel juist dat er een uitgesproken koersverande ring is, immers de regering houdt nog steeds vast aan de basisovereenkomst. Natuurlijk verwachtte men niet, dat reeds dadelijk na de ondertekening van de basisovereenkomst positieve resultaten zichtbaar zouden worden, wel meende men iets van, een resul taat te mogen verwachten 4 a 5 we ken daarna, niet slechts op econo misch en financieel gebied, doch ook op staatsrechtelijk en juridisch ter rein. De verwachtingen te dien aan zien werden niet beantwoord. Leidse Brandweer wint eerste prijs. Onder grote belangstelling vonden Za terdagmiddag op het Schuttersveld brandweerwedstrijden plaats, georgani seerd door de kring Leiden- Deze wed strijden, welke onder leiding stonden van de ondercommandant van de Leidse Brandweer, de heer Kosten, waren be doeld als de voorwedstrijden voor de dis trictsontmoeting te Gouda, waar de drie winnende corpsen van deze wedstrijden aan zullen deelnemen. Ten slotte vindt in Hilversum de landelijke finale plaats, waarin de winnaars van de districtswed strijden zullen uitkomen. Een groot aan tal corpsen uit de omgeving, die tegen het uur van aanvang in volledige uit rusting en onder luid sirenegeloei het terrein bereikten, had Zaterdagmiddag voor deze wedstrijden ingeschreven. Onder de vele belangstellenden, die in. de loop van de middag met grote inte resse de strijd vogden. merkten wij o.m. op de burgemeester van Leiden en ver scheidene burgemeesters uit naburige gemeenten, de brandweercommandanten van Lelden. Den Haag. Rotterdam, Utrecht, Tilburg en de omgeving, van Leiden, benevens de hoofdinspecteur van het brandweerwezen in Nederland, de heer P. van Boven. DE UITSLAGEN De jury. welke lang geen gemakkelijke taak had. behalve op tijd werd ook op strafpunten gewerkt kende uit eindelijk de volgende prijzen toe: le pr. Leidse Beroeps-Branwweer; 2e pr. Vryw. Brandw. te Oegstgeest; 3e pr. Vrijw. Brandw. te Katwijk; 4e pr. Fabr-brand- Foto Van Vliet) De „miststraalpijp" in actie tijdens demonstraties na de brand weer-wedstrij den op het Schuttersveld. Dit nieuwe blusapparaat, bestemd voor de bestrij ding van oliebranden. oogstte bij alle aanwezigen brandweercommandanten veel waardering. weer van de Padox te Warmond; 5e pr. Vrijw. Brandweer te Hillegom; 6e pr. Vrijw Brandweer te Sassenheim; 7e pr. Vrijw. Brandweer Lisse I; 8e pr. Vrijw. Brandweer Lisse II en 9e pr. Vrijw. Brandweer te Voorhout. De Leidse brandweer kreeg als extra-prijs een vaat je haring, beschikbaar gesteld door de commandant, van de Katwijkse Brand weer, terwijl de manschappen van de Oegstgeestse Brandweer een gratis bios coop-voorstelling in het Lido-theater kregen aangeboden. Als gevolg van deze uitsiag zullen dus de corpsen uit Leiden, Oegstgeest en Katwijk aan de districtswedstrijden te Gouda deelnemen. BRANDWEERDEMONSTRATIES Na afloop van deze wedstrijden von den demonstraties met schuimplusappa- raten door de Leidse Brandweer plaats, terwijl voorts door de firma Kronenburg te Culemburg een demonstratie werd gegeven met de „miststraalpijp". Dit ap paraat, bedoeld als blusmiddel bij olie- branden. is voortgekomen uit een Ame rikaanse vinding en werd gedurende de oorlog veelvuldig in het leger gebruikt. Het heeft boven het schuimblusapparaat het voordeel, dat geen chemsiche hulp middelen vereist worden, doch dat het aangevoerde water als blusmateriaal vol staat. Voorts dient het mistgordijn, dat gevormd wordt, als bescherming tegen hitte en rook voor de brandweerlieden, die derhalve geen gasmasker en andere beschermende middelen behoeven te ge bruiken. Bij de demonstratie werden fel le omvangrijke oliebranden. waarvan de rook het zonicht over een aanzienlijk oppervlak verduisterde, in de tijd van luttele seconden bedwongen en even la ter geheel geblust. De aanwezige brand weercommandanten uitten unaniem hun bewondering en waardering voor deze vinding. Ten slotte heeft ooli de firma „Minei- max" met haar snelblusapparaten nog en kele branden geblust, terwijl de Leidse Brandweer nog een demonstrate gaf met de Magirusleider, waarbij van 22 meter hoogte water werd gegeven. Met grote voldoening kan de Leidse Brandweer, welke een en ander keurig had voorbe reid. op deze wedstrijden terug zien. Een tornado. Het plaatsje Leedey, in het Noord- Westen van Oklahoma (V. S.), dat 600 inwoners telt, is door een tornado voor „driekwart verwoest". Ook de omgeving is getroffen. Er zijn in totaal 27 doden en 25 ge wonden. De telefonist van het plaatsje heeft waarschijnlijk door waarschuwing per luidspreker een groter verlies aan mensenlevens voorkomen Stakingen in Frankrijk. De bakkers in het gebied Parijs hou den ingaande gisteravond een staking van 48 uur als protest tegen de lage lonen. Woensdag as. dreigt een staking van winkeliers te beginnen, welke het hele land betref-t. 2*Z millioen winkels en kleine zaken zullen dan een staking van één dag houden als protest tegen de regeringscontröle. Hij is te Port Said aan land gegaan. De Franse regering is zeer verrast, volgens een woordvoerder van het de partement van buitenlandse zaken, door berichten, dat Abd'el Krim, de voorma lige Noord-Afrikaanse opstandelingen leider, op zijn reis van het eiland Reu nion, waar hij in ballingschap ver toefde, naar Marseille, te Port Said, aan land is gegaan. „Wij hebben Krim's belofte onder ere woord, dat hij onder Frans toezicht zou blijven, altijd gerespecteerd", aldus de woordvoerder. „Na zijn zeer loyale hou ding van de afgelopen 'jaren heeft deze woordbreuk ons zeer, zeer verrast". Abd'el Krim is 67 jaar oud. Ruim twintig jaar geleden leidde hij de Rlff- opstand tegen ae Fransen en de Span jaarden. De Franse regering had hem thans op zijn verzoek, ter wille van de opvoeding van zijn kinderen, verlof ge geven het eiland Reunion (bij Mada gascar), waarheen hij in overleg met de Spaanse regering verbannen was, te verlaten en zioh te vestigen in de Pro vence, waar reeds een huis voor hem was gereserveerd. Hij reisde aan boord van de Katoemba, in gezelsohap van zijn twee vrouwen en elf kinderen. Ook het stoffelijk overschot van zijn moeder, die de wens te kennen had gegeven in Marokaanse grond begraven te worden, bevond zich aan boord van het schip De eerste dagen zal Abd'el Krim de gast zijn van de Egyptische koning. Van betrouwbare züde te Port Said is verklaard, dat Abd'el Krim op uit drukkelijke uitnodiging van koning Faroek aan land is gegaan. Hij zou van plan zijn in Egypte te blijven. Op de vraag, hoe lang Abd'el Krim in Egypte zou blijven, antwoordde een der leden van zijn gezelschap: „Totdat Marokko is bevrijd". In sommige politieke kringen te.Cairo wordt het besluit van de Egyptische regering, cm aan Abd'el Krim gastvrij - heid te verlenen, opgevat als een „ant woord" op de weigering van de Franse autoriteiten in Tunis om -toestemming te geven voor het binnenlopen van het Egyptische vrachtschip Emir a Fawzia, dat een gesohenklading voedingsmidde len aan boord heeft. In een Franse verklaring hieromtrent wordt gezegd, dat. klaarblijkelijk op grond van onjuiste berichten over hon gersnood in een bepaalde streek van Tunis, in April j.l. door de Egyptische regering aan de Franse -toestemming is verzocht voor het naar Tunis zenden van twee vliegtuigen met twaalf offi-. eieren van het Egyptische leger en een Rode-Kruis-missie. Tezelfdertijd nam de Egyptische regering het initiatief tot een inzameling, waaraan zij zelf het meeste bijdroeg. De Franse regering gaf toestemming voor het zenden van de vliegtuigen, dooh hierop volgde een hef tige campagne in de Egyptische pers, Plan voor militaire opleiding in V. S. Een speciale burgerlijke adviescom missie heeft president Truman een plan voorgelegd, volgens hetwelk alle Ameri kaanse jongemannen zes maanden mi litaire opleiding moeten ontvangen. „Om de vredelievende volkeren der wereld gerust, te stellen". 750.000 900.000 jonge mannen zouden jaarlijks moeten worden opgeleid. Zy zouden op achttien-jarige leeftijd dienstplichtig worden. De kosten van dit opleidingsprogram zouden ongeveer 1.750.000.000 dollar per jaar bedyagen, ofwel „minder dan het bedrag, dat in een week van de wereld oorlog werd besteed". De V. S. moeten een altijd gereed zijnde luchtmacht be zitten, welke gebaseerd is op het prin cipe „aanval is de beste verdediging". De ervaring leert, aldus gaat het. rap port verder, dat het noodzakelijk ls „on ze gewapende macht op een dergelijk doelmatig en omvangrijk niveau te hou den dat de uitdaging van iedere aspi rant-aanvaller wordt getrotseerd". Tevens wordt er op aangedrongen de meest vitale fabrieken te decentraliseren. EERSTE NATIONAAL CONGRES R.P.F. Zaterdag heeft generaal De Gaulle te Parijs het eerste nationale congres van zijn „Rassemblement du Peupïe Fran cais" geopend. Het congres wordt door 300 gedelegeerden uit geheel Frankrijk bijgewoond. Generaal De Gaulle verklaarde, dat een economisch en sociaal wederople- ven in Frankrijk noodzakelijk is en zal afhangen van Amerika's hulp en een massale inspanning van het Franse volk zelf. De generaal zeide, dat Europa „in Westerse vorm en geest" zal moeten worden hersteld en dat ook Frankrijk Westers-zal moeten blijven'. waarbij Frankrijk er van beschuldigd werd Noord-Afrika te laten verhonge ren, De kwestie scheen reeds gesust te zijn, toen op 27 Mei dé Franse ambas sadeur te Cairo door de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken er van in kennis werd gesteld, dat het vracht schip Emira Fawzia <2640 ton) uit Alexandrië was vertrokken met bestem ming voor Tunis. Gezien dit gebrek aan achting voor de meest elementaire ge bruiken van internationale hoffelijk heid, aldus de Franse verklaring, kon de Franse regering niet anders doen dan in haar -houding -te volharden door de Egyptische autoriteiten te doen we ten, dat het schip in kwestie niet in een Tunesische haven zou worden toege laten. Abd'el Krim vertelde in een interview aan een United Press correspondent „Ik ben een vermoeid en ziek man en wil mij gedurende enige tijd laten behan delen en in Egyipte leven onder bescher ming van Farouk de Grote". En inderdaad was hij een vermoeid en oud man. Zij-n stem had weinig draagkracht, Hij verbelde, dat hij zo juist drie dagen van uitputting had doorgebracht zonder slaap en met wei nig voedsel onderwijl de kwestie van zijn verblijf in Egypte gearrangeerd werd. Weinig wilde de leider der Rifkabylen over plannen loslaten, dooh hij zeide: „Na een rust zal ik nagaan waar mijn plicht ligt en war de, omstandigheden mij toelaten te gaan. Misschien ga ik nog eens naar Marokko of misschien zal ik andere Arabisohe landen -bezoe ken. Dat alles staat nog niet vast. I In antwoord op een vraag zeide hij dat hij thans, noch in de toekohist, naar Frankrijk zou gaan. Gevechten bij Soerabaja VERLOVEN REPUBLIKEINSE TROEPEN INGETROKKEN. Gevechten in het gebied van Soera baja duren voort, zo luiden rapporten, zowel van Nederlandse als van Repu blikeinse zijde. Het Republikeinse persbureu be richtte, dat de Nederanders in de middelsector van de Soerabajazone, gesteund door artillerievuur een krachtige aanval hebben ondernomen, waarna de Indonesiërs, aldus Antara, een tegenaanval deden „een Neder landse compagnie terugsloegen en hun posities weder innamen". Van Nederlandse zyde wordt dit Re publikeinse bericht niet bevestigd, doch men verklaarde, dat gedurende de ge hele afgelopen week ten Zuiden van Soe rabaja hier en daar gevechten hadden plaats gehad. Gisteren bevestigde het Indonesische Ministerie van Voorlichting berichten, dat. voor het Republikeinse leger alle verloven waren ingetrokken. MISSEE-IDENBURG TERUGGEKEERD. De Nederlandse missie, die onder lei ding van dr. P. J. A. Idenburg een be zoek aan Djogja heeft gebracht, is te Batavia teruggekeerd. RESOLUTIES CHINESE POLITIEKE VOLKSRAAD. De politieke Volksraad te Nanking heeft een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht onmiddellijk het bestuur van de Mandsjoerijse havens Port Darwin en Dairen over te nemen. Tevens werd de regering gevraagd een tijdslimitet te stellen voor de ontruiming van de Paracelsus-eilanden door de Franse troepen. Indien nodig, zou China dit probleem met de wapenen moeten oplossen, aldus de resolutie. In een spoedmotfê drong de raad er bij de regering op aan. dat zij onmiddel lijk met de V. S- in onderhandeling zal treden over leningen, welke uitsluitend voor de nationale wederopbouw zouden worden gebruikt. De raad nam ten slotte een resolutie aan met 90 tegen 69 stemmen, ter wijl 21 leden geen mening uitspraken waarin wordt aangedrongen op ver bod van gemengd dansen in geheel Chi na, daar dit tot zedeloosheid zou leiden. EEN VOORSTEL VAN SCHUMACHER. Dr. Kurt Sohuhmacher, de voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, heeft in een rede te Frankfort voorgesteld een internationaal-gecon- troleerd plebisciet te houden in de sovjet-zone van Duitsland om te beslis sen of de Duitsers,, die thans daar wo nen, willen behoren tot de Oostelijke of de Westelijke zones. BINNENLAND. De laatste zee tin ..^g-ermolen van de serie wan zes molens, de „M-aras", die ln ons lan-d voor de tinbeorijven in Indone sië na de bevrijding zijn gebouwd, ls Za terdagmiddag van de werf Gusto firma A. F. Smulders te Schiedam, te water ge laten. Bij de regering ls in onderzoek de [mogelijkheid om b.nnenkort onder be paalde voorwaarden het zenden van post pakketten ook aan niet-Nederlanders in Duitsland open te stellen. Aan de agenda van de Tweede Ka mer vergadering van morgen zal worden toegevoegd het wetsontwerp voor ziening met betrekking tot de berechting van personen, die in dienst bij of van de vijand ln strijd hebben gehandeld met de wetten of gebruiken van de oorlog. De 31-j H. Bakx te Bergen op Zoom, kwam bij w erkzaamheden in de fabriek van de firma Rogier Nerinx Richter van een flinke hoogte op Ijzeren gietvormen terecht en werd zodanig verwond dat h(j nog op weg naar het ziekenhuis overleed. De 3-j. J. E. de Haas is te Rotter dam door n locomotief van de R.T.M. overreden en zo ernstig aan hoofd, armen en benen gewond, dat hij enige tijd later In hat St. Fr-anclscus gasthuis overleed. Te Wassenaar, ten huize van de di recteur der handel&afdeling van de Ned. Horloge makers verenig: ng Union Horlo- geré, de heer W. H. van Hattaim, zijn Zaterdag ontvangen de heren Keiler uit Zürich, Schoni uit Aarau en Engler uit St. Gaillen, gedelegeerden van de „Asso ciation Suisse des Horloges Alpima", wel ke vereniging kort na de bevrijding van Nederland voor een waarde van meer dan f, 10,000,aan Zwitserse horloges aan haar Nederlandse zusterorganisatie ge schonken b-°eft. waarvoor thans dank betuigt werd. tjan de drieling, die te Groningen geboren is. zijn Taterdagnacht de bo.de jongens overleden. De toestand van het meisje ls van diie aard, dat het ergste ge vreesd wordt. Gisterochtend arriveerde op Schiphol met het K-L.M.-toestel uit Croydon de right-honourable Marg arete Bondfield, raadgeefster van de Engelse koning. Zij zal ln ons land lezingen houden. Ongeveer 1000 leiders en leidsters der R.K. verkennersbeweging "uit het bisdom den Bosch hebben Zaterdag en gisteren deelgenomen aan de Jaarlijkse ..koem- poelan". die te Tilburg gehouden werd. Te Batawla ls de stichting „Radio- omroep in overgangstijd" tot stand ge komen. welke tot doel heeft de radio uitzendingen van verschillende stations ln de Archipel te verzorgen. Op 9 Juni zal een speciale K.L.M. vlucht met een DC-4 naar Moskou ge maakt worden. De terugreis zal enkele dagen na aankomst aldaar plaats hebben. In de ;Óelfsh.avense Schle te Rotterdam is de 12-J. J. Nouflvens bij het zwemmen verdronken. BUITENLAND. Afgevaardigden uit 60 verschlllende- landen van het wereldverbond van vak verenigingen komen heden te Praag in een driedaagse conferentie bijeen. Ame rika zal door de Cio vertegenwoordigd zijn. De A.FiL. heeft geweigerd aan de conferentie deel te nemen. Ook de Sovjet Unie zendt een afvaardiging. 1— De Japanse socialist Katayama heeft een driepartJjenkabinet gevormd. Een Chinese passagLerstrein ls op mijnen gelopen, welke op de spoorlijn PekingMoekden waren gelegd. Men ge looft. dat er honderden doden en gewon den zijn. De Sovjet-autorltelten te Berlijn hebben de openbare verkoop van het christelljk^aemocratlsohe blad „Neue Zelf voor een week verboden wegens critlek op het blad van de socialist sche eenheidspartij, de „Berliner Zeltung" President Truman heeft het wets ontwerp tot beschikbaarstelling van 350.000,000 dollar voor hulpverlening aan getroffen gebieden ln Europa en Azië ge tekend. De journalist Plnl en een ander persoon, zekere Ra ma, die betrokken wa ren bij het opgraven van Mussol-lnl's lijk, zijn veroordeeld tot verbanning voor een Jaar. Het aantal oorlogsinvaliden ln Bel gië uit de Jongste oorlog bedraagt 17,342, tegen 78.509 uit de vorige wereldoorlog: het aantal burger-invaliden is 4,627. Per Jaar wordt door de staat aan belde cate gorieën in totaal fr. 921,083.000 uitbe taald. Naar het Witte Huis bekend maakt, zal president Truman 9 Juni naar Canada vertrekken, waar hij tot 12 Juni zal blij ven. Men verwacht, dat de president het Canadese parlement zal toespreken. De 75-Jarige vader van Leon Degrel- le.-werd door de Belgische krijgsraad ver oordeeld tot 8 Jaar gevangenisstraf en tot het betalen van een schadevergoeding van frs. 100,000 aan de staat. Op het Londense Euston station, van waar de treinen naar het Noorden vertrekken, is het gehele personeel, be halve de treinmachinisten en mecaniciens ln staking gegaan. Volgens de Atheenss correspondent van de conservatieve „Daily Telegraph" verenigen communistische anarchisten en Internationale avonturiers uit Frankrijk België, Spanje en Portugal zich ln de Joegoslavische haven Spalato tot een in- terna/tlonaiie brigade om hulp te verlenen aan de guerilla in Griekenland De.eerste minister van Zuid-Afrika, generaal Smuts, heeft bekend gemaakt, dat hy de voorlopige regering yan Voor- Indlë heeft verzocht de diplomatieke re laties met de Unie,, dip sedert 1946 zijn verbroken, te herstellen, opdat geregelde besprekingen over het vraagstuk der Voor-Indiërs ln Zuld-Afrlka weer moge lijk zullen worden. Pandlt Nehroe, heeft evenwel weige rend op dit verzoek geantwoord, omdat er geen verandering ls gekomen in de toestond, die tot het terugroepen van de hoge tc/mmissaris voor Voor-Indlë ln de Unie aanleldine heeft gegeven. Op de.velden met suikerbleten te Peronnell-Blnche ln België strijken de laatste dagen hele zwermen neer van een soort vliegen, waarvan-de herkomst on bekend is. Zij hebben het vooral op de Jonge planten gemunt, die onmiddellijk beginnen te krynen. Gehele hectaren zijn reeds volledig vernield. Bijna op hetzelfde ogenblik heeft Frankrijk 2 zijner vermaardste regionale dichters verloren: Auguste Labbe uit Rijsel en Jules Watteeuw uit Tourcoing. Labbe was 80 Jaar oud. Watteeuw, die kortgeleden nog het legioen van eer ont ving, zou binnenkort 100 Jaar worden. Het aantal doden by de vliegramp, welke Donderdag by het vliegveld La guar - dia (New York), heeft plaatsgehad, la thans tot 40 gestegen, doordat nog een der gewonden ln het ziekenhuis ls over leden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1