Leidsche Glashandel Fa. W. van Dam Co. I.E.M.C.O. N.V. W. ZWART D. KRET ZOON Schildersbedrijf J WK Electro Techn. Installatiebedrijf NED. ELECTROLASCH MIJ. N.v. Het Wereldfilmfestival te Brussel STADSNIEUWS De visserij in de afgelopen week REPARATIE CENTRALE VERWARMING TEL. 24244 LEIDEN N. RIJN 32 Installaties voor Gas - Electriciteit Water H. P. Jansen Laatste Berichten België's hoofdstad bereidt duizenden kunstenaars, critici, en filmproducers een reusachtig onthaal. (Van onze correspondent te Brussel). Van 1 tot 30 Juni wordt België's hoofdstad het hoofdkwartier der film- muze. Reeds nu is het moeilijk om voor die periode kamers te krijgen in de grote Brusselse hotels. Ik heb aan P. G. van Hecke, directeur-generaal van het festival en oud-hoofdredacteur van de beide sociaal-democratische bladen ..Vooruit" te Gent en „Le Peuple" te Brussel, gevraagd, hoe ver hij met; de organisatie opgeschoten is. ,.U legt beslag op tientallen hotelka mers voor Uw genodigden?" .Juist geteld 400 kamers voor de film- artisten, producers, buitenlandse film critici, regisseurs etc. Deze zijn de ge hele duur van het festival onze gasten. Wij zullen ze zo royaal mogelijk, op z'n Belgisch, ontvangen. Trouwens daarvoor is het aardige sommetje van 2,5 millioen francs uitgeschreven. De Staat schenkt ons 10 millioen francs en met de ont vangsten van de filmvoorstellingen moeten we het voor elkaar krijgen. W(j verwachten duizenden werkelijke film en kunstkenners en tienduizenden be langstellenden". „Wie krijgen ze te zien en te horen?" Uit Frankrijk komen Edwige Feuillè- re! Micheline Presle, Danielle Darieux. Claude Dauphin, Louis Jouvet, de re gisseurs René Clair en Jean Gremion. Waarschijnlijk de exslstensialist J. P. Sartres, Cocteau, André Malraux. De Fransen brengen o.m. „Le Silence est d'Or" van René Clair met Maurice Chevalier; „Copie conforme" van Jean Dréville met. Louis Jouvet; De Verenig de Staten zenden ons Eric Johnston, de voorzitter van de Motion Picture Asso ciation of America, de grote filmbaas. die als voorzitter van de New-Yorkse Kamer van Koophandel met Molotov en Stalin onderhandelde: als artlsten. Rita Hayworth, Linda Darnell, Veroni ca Lake, Ray Millend. Vele hebben nog niet geantwoord, maar waarschijnlijk komt ook Ingrid Bergmann. Dit hangt natuurlijk van haar engagementen af. De Amerikanen 'vertonen „The Razors Edge" van Goulding met Tyrone Power. Ann Baxter, Herbert Marshall; ,,Hu- moresque" met Joan Crawford in de hoofdrol; „The Yearling" van Clarence Brown; „Down to Earth" van Alexander Hall met Rita Hayworth; Frank Capra zendt ons zijn „It's a wonderful life waarin James Stewart. Donna Reed, Thomas Mitchall voorkomen. Voorts To each his own" van Mitchall Leisen met Olivia de Havilland; „Carngie Hall van Edg. G. Ulmer met Lily Pons en het Philharmonisch Orkest van New York. Robert Donat heeft reeds toegezegd en zal met een schare Engelse artisten over komen. We krijgen Hue and Cry- van Mixchel Balood; „Great Expecta tions" van David Lean: „Odd man Out van Carol Heed met James Mason en Robert Newton; ..Countreys of Curzon Street" van Herbert Wilcox met Anna Neagle en ook nog „A Matter of Life and Death" van Michael Powell. Er zijn in het geheel reeds 13 landen- inge schreven". „Wat brengt Nederland? „In de reeks der documentaire films „Partisanenlied" met de danseres Gaja Goldstein en verder Zes jaren" de be zettingsjaren van een student. Er is ook sprake van dat Joris Ivens bulten het kader van de Nederlandse deelne ming zijn lilm „Indonesië" zou ver tonen, maar dit onder voorbehoud". „En de andere kunstmanifestaties? '„Naast deze lange films zijn er een massa tegenfilms. wetenschappelijke films, school-, actualiteiten- en recla mefilms. Maar luister even naar de lijst der muziekconcerten: Jonge muziek van Howard H. Rubreek, Negri, Charles Jones, sonate voor twee klavieren van Hans Henkemans; Dramatisch orato rium .Jeanne d'Arc au Bucher" met het Ceciliakoor van Antwerpen, kinderkoor en Nationaal Orkest van België, onder leiding van Xodewijk de Vocht: Ameri kaanse muziek onder leiding van Leo nard Bernstein van het New Xork city Svmphony; Het Orkest van de Vlaamse Radio brengt jongeren-muzlek o.m, van Her man Strategier „Drie rtukken voor hobo en strijkkwartet", van Marius Flothuis „Valse sentimentale". Er is filmmuziek uit Franse films onder directie van Roger Desormlère, chef van het orkest van de Opera te Parijs en er wordt een concert gegeven door het orkest van de BBC onder lei ding van Sir Adrian Boult. „Er wordt gesproken van exposities?" „Tot 29 Juni is er de tentoonstelling MARKTBERICHTEN LEIDEN 30 Mei. Coöp. Groentenvei- llng Prei 4 tot 15; rabarber 8 tot 15; aardappelen 140 tot 150; andijvie 54 tot 65; stoofsla 38 tot 67. aardbeien 390 tot 640; peulen 140 tot 210- witlof 10 tot 37; postelein 18 tot 33: spinazie 15 tot 41; Alles per 100 kil'* Komkommers 60 tot 98; bloemkool 30 tot 92; sla 8.40 tot 20; perziken 56, alles per 100 stuks. Peter selie 10 tot 13- selderij 6.60 tot 8.10; radijs 7 tot 9.70- peen 46 tot 87. Allef p. 100 bos SCHEVENINGEN 31 Mei - Besommin gen: KW 215 i. 180; KW 2/ i 290; KW 142 f.250: KW 66 f.80. KW 61 f.110 van de schilderijen uit de Weense mu sea; Brueghel, Cranach, Dürer, Holbein, Rembrandt, Rubens etc. Voorts de schat van het Gulden Vliet en Vlaams Tapijt- werk. In de Galeries GLoux vindt men een tentoonstelling van werken uit Bel gische provate collecties, o.m. werken van Rik Wouters, Maillol, Gustaaf de Smet, Van Gogh, Sluyters, Jacob Smits, Perneke, Pieassa etc. De Galerie de l'Art Beige geeft een retrospectie van het Belgische impres sionisme: Claus, James Ensor, Gustaaf en Leon de Smet etc. In de Corele Gaulois worden 300 van de beste humo ristische tekeningen van Walt Disney tentoongesteld. Te Antwerpen exposeren jonge Ant werpse kunstenaars en op de Meir vindt men een show van de hedendaagse kunst in België <G. Minne, Gustaaf v. d. Woestijne, Spilliaert-, etc. In het Rubenshuis worden tekenin gen en schetsen van de Grootmeester der Vlaamse school tentoongesteld, de gehele maand Juni door. Te Doornik vindt men werken van Louis Gallait, Manst, Seurut, James Ensor en verder een expositie van kunstporcelein. Het is nog wel aardig te vermelden, dat de grote prijs voor de beste film een beeldhouwwerk zal zijn, namelijk een copie van het St. Michelsbeeld, dat op de Brusselse stadhuistoren prijkt, en vervaardigd4 werd door Oscar Jaspers naar de plannen van het eerste beeld dat uit de 15e eeuw dateert. BEHANDELING DER GEMEENTEBEGROTING. De Gemeenteraad zal voor de be handeling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1947 worden bij eengeroepen op Donderdag 19 Juni 1947 te 14 uur. Deze vergadering zal zo no- kdig worden voorgezet op die dag te 20 uur,, op Vrijdag 20 Juni te 14 uur en te 20 uur en op Maandag 23 Juni t.e 14 uur en te 20 uur. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Aan de scholieren, die enige tijd ge leden met gunstig gevolg de door de Vereniging Veilig Verkeer gehouden verkeersexamens hebben afgelegd, is gistermiddag in het Trianon-theater het verkeersdiploma uitgereikt. Nadat de kinderen, die zich op het Stadhuisplein met hun onderwijzers hadden verzameld, door het Leids Mu ziekgezelschap naar het theater waren gebracht, heeft de heer H. van Slooten Jr. hen namens de afd. Leiden van Veilig Verkeer hartelijk toegesproken, waarbij hij er o.m. op wees, dat het hem was opgevallen, dat „de kinderen zich beter aan de regels van het vei- keer hielden dan de groten". „Zouden wij." zo vroeg spr. zich af, „hen niet eens bij de kinderen in de leer sturen?" De kinderen, die hierna met een pop penkastvoorstelling, enkele aardige filmpjes en goocheltoeren werden be zig gehouden, amuseerden zich uitste kend. Aan het einde van deze bijeenkomst, welke o.m. door de commissaris" van politie, de heer R. J. Meijer werd bij gewoond. werden aan de onderwijzers de diploma's ter uitreiking aan dé kin deren t-er hand gesteld. Laten wij hopen, dat de kinderen, die reeds op zulk een jeugdige leeftijd in het bezit van een diploma werden ge steld. zich nu ook in de toekomst goe de weggebruikers (sters) zullen tonen. En volgen wij ouderen hun voorbeeld. SLAGH. OF GR. EN KL. STADSPÖLDER. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van bovengenoemde polder werd de rekening over 1946 vastgesteld: de Inkomsten op f. 2983.42%, de uitgav. op f. 2435.94. het batig slot op f. 497,48%. De begroting voor 1947 werd vastgesteld op f. 4174,10%, aan Inkomsten en uitga ven. De omslag voor dat Jaar werd be paald op f. 20 per H A evenals m 1940. Voor het polderpersoneel werden nieuwe salarisregellngen vastgesteld De tijdens de vergadering, gehouden, verkiezing voor een bestuurslid had tot resultaat, dat de heer W H. J. Zwetsloot werd herbenoemd De vergadering besloot tevens de wind- bemaling van de molen te verbeteren, o.a door de wieken te stroomlijnen. KATHE KOLLWITZ-TENTOON- STELLING. In verband met de zeer grote belang stelling voor de Kathe-Kollwitz-tentoon stelling. welke op het ogenblik in het Sted. Museum De Lakenhal wordt ge houden zal deze expositie verlengd wor den tot en met Zondag 8 Juni. Van morgen af is het museum weer geopepd tot 17 uur. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid: P. den Broeder (Rot terdam) en D. J. Spaling (Heemstede); doctoraal examen Geneeskunde: G. M. Warmelink (Velsen); artsexamen le ged: J. F. Crul (Leiden); artsexamen 2e ged.: T. Duyvendak (Heemstede), C. F. W. Rietveld Cs-Gravenhage), A. J. Jongenburger (Alphen a. d. Rijn). toestand aan te voeren, wat van zeer grote betekenis is voor de smaak en de voedingswaarde. Het zou daarom erg jammer zijn. indien aan het einde der volgende maand niet. meer gejaagd zou worden, tenzij een behoorlijke exportge legenheid dit ploegverband overbodig zou maken. Voor de export moeten de maat jes zwaarder gezouten worden, waar door de haring langer houdbaar wordt. Geleidelijk is de handel reeds bezig aan voorraadsvorming. waardoor dit licht gezouten product zich bij uitstek leent. Maar dan moet het opgeslagen worden in het koelhuis en daarom is het zo erg jammer, dat er voor dit doel zo wei nig koelhuisruimte beschikbaar is. Dit punt zal in de eerstkomende jaren on getwijfeld de volle aandacht hebben, aangezien daardoor de afzétmogelijkheid in het binnenland aanzienlijk zou wor den uitgebreid- Voor de oorlog werden ^rote partijen ko°lhuic uit Engeland geïmporteerd, en het Hol landse product behoeft kwalitatief zeker niet lager aangeslagen te worden inte gendeel. Met de fustpositie schijnt het er niet best voor te staan. Wel is waar werd hiervoor van overheidswege een behoor lijke hoeveelheid hout toegezegd, maar de fabrikanten zijn zeer terughoudend en de uitlatingen uit deze hoek zijn weinig bemoedigend Op grond van deze verschijnselen begint men zich wel enigszins ongerust te maken, temeer, daar er dit jaar veel tonnen nodig zul len zijn. Exploitatie-onkosten zijn te hoog. (Van onze deskundige medewerker) Ook in de afgelopen week waren de resultaten der trawlvisserij bevredigend. Geleidelijk schijnt er wat meer norma lisering in deze bedrijfstak te komen. De marktnoteringen schommelen gere geld om de maximum prijs en het be gint er naar uit te zien, dat de abnor male besommingen van de eerste maan den na de oorlog voorgoed tot het ver leden behoren. Het rendement is thans zodanig dat er weer terdege met de dubbeltjes rekening gehouden moet wor den. In verhouding tot de huidige be drijf suitkomsten steken de exploitatie- onkosten bijzonder ongunstig af; vooral de reparatiekosten blijven abnormaal hoog. Het. wordt dan ook de hoogste tijd dat ook deze zich aan de inmid dels gewijzigde toestand aanpassen Met de haringvisserij gaat het nog steeds naar wens. De primeurs hebben dit jaar niet meer opgebracht dan voor de oorlog het geval was. en hierdoor kon men in bre de kringen met het Hollandse Zeebanket van dit seizoen kennis maken, wat on getwijfeld de consumptie ten goede is gekomen. De kwaliteit, welke thans aangevoerd wordt is prima, dank zij het oloegenstelsel. dat de diverse rede rijen in onderling overleg hebben inge voerd. Hierdoor is het nameiyk moge lijk om het, product in lichtgezouten Ambtsaanvaarding prof. dr. P. H. van Thiel Parasitisme .en parasitaire potenti^iteit. Gistermiddag aanlaarcftle prof. dr. I P. H. van Thiel het'ambt van buiten gewoon hoogleraar in de parasitologie aan de Rijksuniversiteit alhier met het I uitspreken van een inaugurele oratie, getiteld „Parasitisme en parasitaire po- I tentialiteit". I Na een historische inleiding over de verschillende richtingen in de beoefe ning der parasitologie behandelde prof. Van Thiel het ontstaan van parasitis- men uit vrij levende organismen, om vervolgens het begrip parasitisme on der de loupe te nemen. Een der wezen lijke kenmerken moet. geacht worden het streven naar evenwicht tussen pa rasiet en gastheer. De onderlinge aan passing schijnt gemakkelijker tot stand te komen naarmate de parasiet tot hoger ontwikkelde organismen behoort. Verder ging spr. na van welke factoren het ontstaan van een parasitisme en van parasitaire potentialifrsit afhanke lijk is. Voor het tot stand komen hier van is een physiologische en genetische adaptatie noodzakelijk. Ter illustratie van deze adaptatie werden vier para sitaire potentialiteiten besproken. De gedachten omtrent de mogelijk heid van het spontaan ontstaan van parasieten is dank zij de ontwikkeling der parasitologie voldoende weerlegd. Wie zich verdiept in parasitaire toe standen .en zich bezint op de specifici teit der betrekking tussen een parasiet en haar hospes, komt met potentiali teiten in aanraking, die hem doen we ten, dat zfjn waarneming slechts een momentopname kan zijn uit een evo lutie. Spreker besloot met de gebruikelijke toespraken, waarbij hij in het bijzonder woorden wijdde aan de nagedachtenis van prof. Flu. Kath. Volkspartij. DE JAARVERGADERING In het gebouw Hooglandse Kerkgracht 48 werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de afd. Leiden van de Kath. Volkspartij. Na een woord van welkom van de voorzitter, de heer S. Menken, bracht de secretaris, de heer J. M. H. Horikx, het jaarverslag over 19451946 uit, waarin uitvoerig werd stil gestaan bij de heroprichting van de partij, de gehouden verkiezingen en de viering van het 50-jarig bestaan dei- af deling, welke thans 1174 leden telt. Het financieel verslag van de penning meester. de heer H. Lombert meldde een batig saldo over 1946 van f. 75 60. In de ze vergadering werden de aftredende bestuursleden de heren J M H. Ho rikx. J. A. M. van Oijen. A. C M. Speel, N. de Water en C. J. A. Zandvliet her kozen. Als leden van de kascommissie werden benoemd de heren v.d. Fluit, Oostdam en Pley. Bij de hierna gehou den gedachtenwisseling over de in de toekomst te ontwikkelen activiteit der partij, deelde de voorziter mede. dat in het najaar de ledenwerfactie krachtig ter hand zal worden genomen. Algemeen werd betreurd, dat in Kath. kringen nog te veel de gedachte leeft; „als ik maar katholiek stem, is het voldoende". Na de pauze heeft het lid van de ge meenteraad, dr. H. Kortmann. een cau serie gehouden over „Volksgezondheid en woningbouw", waarin hij uiteenzette, dat het van essentieel belang voor de volksgezondheid is. dat aan de woning bouw bijzondere aandacht wordt besteed- Spr die de toestand op-het terrein van de woningbouw catastrophaal noemde, zeide het noodzakelijk te achten, dat de overheid spoedig .stappen neemt om de semi-permanente bouw sterk te bevor deren. ;Van katholieke zijde bezien- moet de inwoning tot het minimum beperkt worden. Voor velen is de thans heersen de woningnood de grootste handicap, om de huwelijksmoraal in werkelijk kathol lieke zin te beloven. Nadat dr. Kort mann nog een beschrijving had gegeven van het z.i. juiste woningtype, waarbij hij vooral dacht aan de grote gezinnen, gaf hij als zijh mening te kennen, dat de trage woningbouw voor een groot 1eel wordt veroorzaakt door de te ver doorgevoerde overheidsbemoeiing, waar door aan het persoonlijk initiatief geen ruimte meer wordt gelaten. DE KYNOLOGEX-VERENIGING RIJNLAND, Gisteren is de eerste algemene leden vergadering gehouden van de Kynologen- Verenlglng Rijnland. De voorzitter, de heer dr. Ir. P C Lindenbergh. deelde mede. dat ln de korte tijd van voorbereiding reeds 70 leden zijn toegetreden, zowel uit Lelden als uit Wassenaar en Voorschoten. Er blijkt dus volop belangstelling te be staan; op deze eerste vergadering zijn 40 leden'aanwezig. Uit de vergadering kwamen vele voor stellen naar voren: filmopnamen, keurin gen, lezingen, het opleiden van honden, het Instituut van rlngcommlssarlssen, enz. Toen de voorzitter de vergadering sloot, konden de aanwezigen uiteengaan ln het besef, dat de eerste stenen voor een bloelende vereniging zijn gelegd. VER. VAN PENSIONHOUDERS EN KAMERVERHUURDERS. Dezer dagen hield de afd. Leiden van de Ver. van pensionhouders en kamer verhuurders een ledenvergadering in „Het Raedthuys". De voorzitter, de heer J. Linschoten, gaf een overzicht van de te bespreken agenda, zoals het aanvragen van tex tiel- en serviesgoedhetgeen door de leden nu rechtstreeks via het Centraal bureau der vereniging kan worden ge daan. Voorts werd het reglement vastgesteld en volgde een bespreking over de va- cantieregeling. het. zomeruitstapje en het organiseren van een coöp. bakkerij met inkoopvereniging. De heren Witte, secretaris en Wesse- lingh, penningmeester gaven nog een beschouwing, resp. over het kamerver- huur- en het pensionbedrijf. Ten slotte werden nog enkele huis houdelijke zaken besproken. De verga dering was druk bezocht. WELDADIGHEIDSCONCERT JEANNE VAN DROOGE. Ten bate der Stichting 1940'45. Onze oud-stadgenote, de zangeres Jeanne van Drooge, thans Amerikaans staatsburgeres, die zéér veel goeds voor vele onzer landgenoten heeft gedaan, gaf in een tamelijk bezette Stadszaal een weldadigheidsconcert, wederom voor een goed doel, n.l. de herstellings oorden van de Stichting '40—'45. Zij werd ingeleid door prof. mr. R. P. Cleveringa. die zijn gehoor op indruk wekkende wijze de plicht tot „geven" voor ogen stelde, waarin hij, hoogleraar op 't gebied van het Burgerlijk Recht, dit geven in samenhang bracht met hetgeen zich voordoet bij een „natuur lijke verbintenis". Wij moeten het ge ven als zodanig voelen, dan betalen wij daarmee onze schuld af jegens hen, die de oorlog met méér kleerscheuren door kwamen dan wij Prof Cleveringa hoopte, dat de „ge meenschapszin" in dit opzicht zich bij allen zal laten gelden: moraal en fat soen zijn. hierbij drijvende motieven. f Wij melden aanvoer van SPIEGELGLAS LOODGIETERS Erkend Installateur voor Gas, Water en Sanitair Hooge Rijndijk 71 - Tel. 20023 Schoolstraat 2, LEIDERDORP. Tel. 24350 Tevens gevraagd: LEERJONGENS. BEURTVAART- EN EXPEDITIE-ONDERNEMING LEIDEN-RXJTTERbfM V.V. Telefoon 20307, Oude Vest 175 Vrachtvaart en Autotransportdienst. Technisch Bureau APOTHEKERSDIJK 37 hoek Vrouwensteeg LUCAS-C.A.V. onderdelen uit voorraad leverbaar N.V. ELECTRA Leiden Oude Varkenmarkt 3 - Tel. 24352 LEIDEN: Oude Singel 20. Tel. 22271 Zeemanlaan 20, Tel. 23102 TELEF. 22941 POSTBUS 6 PIJPLEIDINGEN KOELINSTALLATIES KETELINSTALLATIES APPARATENBOUW WATERBEHANDELING STAALCONSTRUCTIES Jeanne van Drooge bood een popu lair programma, waarvan de keuze, wilden wij het. uitsluitend van het standpunt van de muziekcriticus be zien, sterk aanvechtbaar was. Doch kennelijk zat, gezien het karakter van de avond niet de bedoeling voor, een serieuze „llederenavond" te geven van het gehalte, dat in ons land traditie is. Stylistisch en cultureel houden wij er in zulke gevallen hier andere opvattin gen en smaak op na. Het orgaan bezit speciaal charme in het middenrsgister en getuigt dan van een alleszins gunstige „natuurlijke" dispositie. Die charme zou nog kun nen winnen, indien de zangeres scherp te bij stemuitzetting en vooral in de hoge tonen zou weten te vermijden. Het z.g. „klein-goed" lag haar 't beste en vooral daarin kon zij het auditorium boeien. De voordracht, al was deze veelal op het theatrale ingesteld of wellicht juist daarom? en een soé- pe legato, waren ook zodanig, dat men er hogelijk mee ingenomen bleek. Duidelijker articulatie en meer gefun deerde adsmtechniek kunnen deze zan geres echter tot voordeel strekken. Haar succes was telkenmale groot, vooral daar, waar Jeanne van Drooge kon getuigen van haar liefde voor het vaderland, zoals in „Mijne Moeder taal" De kennismaking met twee op merkelijke liederen van Kor Kuiler kondefi wij waarderen. De Leidse pianist Henk Geirnaert voldeed niet alleen als accompagnatcur, doch betoonde ook in enkele soil zijn gedistingeerd muzikaal begrip en warm, nobel toucher. •Een ware zee van enorme bloem stukken werd na afloop voor de zan geres aangedragen, waar voor Jeanne van Drooge, die zelf ook 't woord had gvevoerd, daarbij getuigend van haar blijdschap eindelijk in ons land opge treden te zijn, zich bijzonder verheugd betoonde. Prof. Cleveringa dankte haar na mens de organisatoren met grote har telijkheid. Moge deze avond, besloten met het gemeenschappelijk zingen van het „Wilt heden nu treden" en o.a. bijge woond door burgemeester Van Kin- schot en het Collegium van het L.S.C., 1 financieel aan zijn prachtige doelstel ling beantwoord hebben! H. De "heeren Richard C Boer en H. Schouten, belden alhier, zijn benoemd tot lid van de commissie, belast met het afnemen van het staatsexamen voor mu ziek (L O en M O Burgerl. Stand van Leiden GEHUWD. M. CJ1J1 Jm en B. C. Boot Jd; L. de Vries Jm en J. H. T. Kuljer Jd; G'. A, de Klerk Jm en J Blansjaar Jd; W. v. Ipen- burR Jm en K. Walbröhi gesch.; S. A. C. Kruik jm en M. P. MeiJs Jd. A. Braam zeel Jm en C. Stouten Jd; H. J van Dam gesch. en A Koetsier Jd- GÓ Lam DJoen Jm en L. F. The jd; W van der Ham Jm en A. Lambooil Jd; J. Heemskerk Jm en E van Dam Jd; G. L den Hollander Jm en E, C Smit Jd; J. Hoogervorst Jm en P G. Kloosterman Jd; A. J. 3rouwer Jm en C. M van Klaveren gesch.- A. Kooien gesch. en M. F van Leen gesch.; M. F. Sleljser Jm en W. Verstraaten Jd; P. J. H van Laer Jm en J. Blaak Jd; C. L. Menken Jm en A. M. Peltenburg Jd; L. van den Oever Jm en S H W de Bruin Jd; J. A_ Sala Jm en F H van Noort Jd- M J. Sluis Jm en G Veeren Jd: P v. Tongeren Jm en M. J. C. Bakker Jd, W C. Ver hoeven Jm en C Baart Jd; B. van der Weijderi Jm en C van Meteren Jd. P. J la Gordt Dllllé gesch. en L. Vlnke wed.; H. Mens Jm en H. C. KoelemlJ Jd; J. W. Spgaar Jm en A. H. Bavelaar Jd. Urentabel Gymnasium en M.O. blijft ongewijzigd. GEEN INKRIMPING VAN GECHIEDENIS-ONDERWIJS. De minister van O., K. en W. heeft afgezien van zijn aanvankelijk voor nemen om het aantal lesuren voor de middelbare scholen, de gymnasia en de lycea terug te brengen tot 30 per week en dit o.m. te bereiken door in krimping van het geschiedenisonder wijs. Wanneer t-z.t. wellicht de 6-j. H.BS. zal worden Ingesteld, zal zich opnieuw een gelegenheid voordoen om de ovex'- belasting van dit onderwijs te vermin deren Mustang bij Medan neergestort. DE PILOOT GEDOOD. De Regeringsvoorlichtingsdienst meldt, dat gisteren een mustang van de mili taire luchtmacht tijdens een controle- vlucht boven Nederlands gebied nabij de rand van de stad Medan is neergestort. De piloot werd gedood en het toestel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. UIT DE OMSTREKEN OEGSTGEEST. De financiële en economische moeilijk heden In een openbare bijeenkomst van de afdeling Oegstgeest van de Partij van de Arbeid heeft het kamerlid de heer H J. Hofstra gesproken over „De financi ële en economische moeilijkheden van Nederland". Na een kort openingswoord van de voorzitter de heer Blomsma bepaalde de spreker zijn gehoor tot de deviezen posi tie van ons land en herinnerde dan aan de financiële positie vóór 1940 en de bui tenlandse beleggingen, handel en scheep vaart. Vooral de scheepvaart welke aan de welvaart medewerkte, is na de oorlog voor een groot gedeelte weggevallen. Ook is het transitover keer weggevallen WIJ verkopen onze Amerikaanse aandelen, voor deze deviezen kopen wij machines en moeten onze kostelijke textiel expor teren omdat broodgraan nog noodzakelij ker is. Voorts t,af spr. een overzicht van de z.g. koppel transacties. 0.a. moeten wij hout hebben voor de wederopbouw dat uit Frankryk wordt betrokken en wfj moeten daarbij parfum op de koop toe nemen. Zo gaat het ook verder met voor ons noodzakelijke levensmiddelen. Ver volgens gaf spr. een overzicht van de Nederlandse staatsschulden en de in komsten. Spr. erkende dat er - nog veel dingen verkeerd zijn, maar wij mogen deze re gering hiervoor niet aansprakelijk stellen, omdat wij nog steeds gebukt gaan onder de gevolgen van de oorlog. En zo moeten wij allen daadwerkelijk medewerken op de ingeslagen sociale weg en het com munisme verwerpen op grond -en haar dictatuur die de persoonlijke vrijheid aantast. Na beantwoording v-an enige ge stelde vragen sloot ds voorzitter deze bijeenkomst met donk aan de spreker. Speciale raadsvergadering Inzake Poel meer Door een 4-tal leden van de ge meenteraad is e-en openbare raadsverga dering aangevraagd welke zal gehouden worden op Maandag 2 Juni des avonds te 7 uur. Op deze vergadering zal o.m. aan de orde komen: bespreking exploitatie en onderhoud van de zweminrichting Poel meer De reclasseringscollecte wordt hier ter plaatse gehouden op Zaterdag 7 Juni a s. VOORSCHOTEN. Oud Voorschoten Het gemeentebe stuur heeft het voornemen ter gelegen heid van de as. paardenmarkt, die ge houden zal worden op Maandag 28 Juli as. een tentoonstelling te organiseren van prenten, stukken en voorwerpen, AGENDA Stadszaal: Verwey's ca/baret-variété. 8 uur nam. ZONDAG. Gerecht 10: Loge van Theosofen, 10% uur voorm. Evang. Ohr. Gem.. Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. DINSDAG. Het Gulden Vides: Alg. verg. Ver. tot bev. Vreemdelingenverkeer, 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Opendeur- confe ren tie. Evang. Ohr. Gem. 3 en 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal: Jeugdkoor „Ex Animo". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Opendeur-conferentie. Evang. Ohr. Gem. 3 en 8 uur nam. Oegstgeest (W. Huls)Jaarverga dering „Poelmeer". 8 uur nam. DONDERDAG. Doopsgez. Kerk: Opendeur-confereatle. Evang. Ohr. Gem. 3 en 8 uur nam. Vrhdag. Schouwburg: WSL. „De dood te gast". DAGELIJKS: Lakenhal: Tentoonstelling Volkshuls Zondags 14 uur nam, (t/m. 2 Juni). DE BIOSCOPEN. Trianon - „Les enfants du paridis" (18 Jaar) dag. te 2 en 7.30 uur, Rex „Zondagskind" (alle leeft.) Zat. en Zon. 2,15, 4,15, 7,16 en 9.15 uur; overige dagen 2,15 7,16 en 9,45 uur. Luxor „Hoe groen was mijn dal" (14 Jaar) dag. 2,30, 7 en 9.15 uur- Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur. Casino „De sleutels van het Koninki rijk (ale leeft.) Zond. 2, 4,15. 6,45 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 6,45 en 9.15 uur. UI(lo „The halfwayhouse" (14 Jaar). VrlJd., Maand., Dinsd. en Donderdag 2,30, 7 eh 9,15 uur. Zat. en Woensd. 7 en 9,15 uur; Zond. 2,30. 4.30, 7 en 9,15 uur. Zat en Woensd. 2,30 en 4.30 uur „Noordzec- vlssers". De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 31 Mei 13 uur tot Zaterdag 7 Juni 8 uur waargenomen dor de Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406 en de Zul- der-Apotheek Lammenschansweg 4 tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Wilhelmnapark 8. tel. 26274. De geneeskundige dienst te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren P. van Es. Kortmann. Lahr en Te Oegstgeest door dr. Flu, tel. 22030. welke betrekking hebben op het verleden van Voorschoten, De uitvoering van dilt plan ls ln han den van een werkcomité, bestaande uit de heren: Joh. de Bres, Gem.-Secretaris, D. J. Brinks, M, G. Emels, J. L. v d. Gouw, Chr, Eggink Jr., J. A. Mens, A. J. Turion en A, B. Wesselo. Reeds ls door baron Schlmmelpennlnck van der Oye zijn welwillende medewerking toegezegd. Inzendingen van de daarvoor ln aan merking komende instellingen m en bul ten de gemeente zullen worden gevraagd. WASSENAAR.' Op de Schouwweg kwamen de mo torrijder D. en de wielrijder E., belden al hier, met elkaar in botsing, waardoor D. bewusteloos werd. HIJ ls per ziekenauto naar de Urzula-kltnlek alhier gebracht. E. werd licht gewond. Politiek dellquent gegrepen Door de Wassenaarse recherche ls ln samenwer king met de P.R.A. te Groningen aange houden C. A. alhier, gewezen luitenant der SS., die uit het interneringskamp te Groningen was ontvlucht. Hij is op transport nar - Groningen gesteld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3