PERSBREIDEL Tijdelijke verlaging vleesrantsoen tot 150 gram WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Herdenking „Memorial Day" te Margraten Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 31 MEI 1947 No. 26095! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De minister.van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr, Gielen, be toogt in de Memorie van Ant woord op het. Voorlopig Verslag om trent het wet-sontwerp Noodvoorziening Perswezen (waaraan wij elders in dit Blad een beschouwing wijden), dat het in de Grondwet gewaarborgde recht van de vrijheid van drukpers ook voor de Re gering een onaantastbaar goed is, dat een van de grondslagen heeft gevormd bij de totstandkoming van dit wetsont werp. En zo is het inderdaad: tezamen met het recht van vergadering en ver eniging. waardoor ook het gesproken woord het volle pond krijgt, is de pers vrijheid een der hoofdpijlers ener de mocratische samenleving. De betekenis ener vrije pers de afgelopen jaren hebben het bevestigd! is zo groot, dat. bij wijze van spreken, geen offer groot genoeg kan zijn, wanneer haar in standhouding en voortbestaan in het gedrang zouden komen. Het valt in hoge mate te betreuren, dat de hierboven weergegeven mening van minister Gielen blijkbaar niet door al zijn ambtgenoten wordt gedeeld, ge zien het feit. dat zijn collega van Eco nomische Zaken, de heer Huysmans met. ingang van morgen een drastische ver mindering der papiertoewijzing heeft aangekondigd, welke de gehele Neder landse dagbladpers voor de grootste moeilijkheden stelt- Zoals bekend, noopt de algemene papiersituatie tot een. alle Nederlandse dagbladen omvattende re geling, welke is ontworpen en uitge voerd onder auspiciën van de Ver. „De Nederlandsche Dagbladpers '45" en krach tens welke regeling z.g.n. landelijke bla den wekelijks 30 pagina's en alle ove rige bladen, waaronder dus ook het onze. wekelijks 26 pagina's mogen geven. D.w. z. een aantal, dat in de voor-oorlogse jaren meermalén op één dag werd be reikt. Deze opzet wordt algemeen erkend ais een uiterst minimum; zou de grens nóg lager komen te liggen, dan zou de pers in haar taak. welke zij thans on danks enorme moeilijkheden naar bes te weten vervult, noodzakelijkerwijs te kort moeten schieten. Wanneer men weet, dat dit minimum onmiddellijk na de oorlog werd vastgesteld op 24 pagi na's en wie zich daarnaast realiseert in welke mate het politieke, sociale, eco nomische en culturele leven in inten siteit is toegenomen, zal het inzicht van alle vakmensen moeten delen, dat dit minimum op korte termijn dient te wor den verhoogd. Instede van een verho ging staat thans een verlaging voor de deur. waarbij de minister zelfs in uit zicht heeft gesteld, dat verdere vermin dering der papiertoewijzing allerminst denkbeeldig moet worden geacht. Sedert de invoering der hierboven ge schetste regeling is noch van de kant van het bestuur der N.D.P., noch van de zijde der papierfabrikanten nagelaten om de Regering te trachten te overtuigen van de noodzakelijkheid van beschikbaarstelling van deviezen voor houtaankoop ter verzekering der papiersituatie gedurende een redelijke termijn Er zouden interessante verha len te vertellen zijn omtrent de „plan ning" van het Departement van Econo mische Zaken, dat voor de eerste vijf maanden van 1947 een nationale pro ductie raamde van 12.500 ton by een verbruik van 20-000 ton. Door stagnatie in de houtaanvoer bedroeg de produc tie in werkelijkheid 4 000 ton!! Of om trent een commissie, die door de Rege ring werd gemachtigd om in Canada 10.000 ton papier te kopen, doch kort na aankomst aldaar een telegram van Zjjne Excellentie ontving, meldende.dat bij nader inzien 10.000 ton veel te veel was en de helft reeds voldoende om de huidige omvang der dagbladen voor een jaar te garanderen! Maar veel ernstiger dan deze ambte lijke dwalingen op zichzelf, is het daar uit sprekende feit. dat de precaire situ atie van dit ogenblik vooral moet wor den» geweten aan een betreurenswaardig gebrek aan inzicht in regeringskringen van hetgeen een goede dagbladpers voor het economische, sociale, politieke en culturele leven van het Nederlandse volk betekent. Ware dit begrip aanwezig ge weest, dan zouden ongetwijfeld maat regelen genomen zijn. ten einde de ver schijning van dagbladen in voldoende omvang voor lange tijd te verzekeren, zoals ook de aanvoer van tal van an dere voor het volk. onmisbare goederen voor lange tijd verzekerd is. Wij hebben gisteren al melding ge maakt van het advies, dat het bestuur van de N.D.P. op 9 Juni a. s- vermoedelijk aan zijn leden zal geven en dat zal inhou den, dat op één in nader onderling over leg vast te stellen werkdag per week in geheel Nederland geen enkel dagblad zal verschijnen. Het publiek dient in deze maatregel niet in de eerste plaats te zien een pro test tegen het terzake gevoerde rege ringsbeleid doch moet hem beschouwen als een volstrekte noodzaak, waartoe de dagbladen node zullen overgaan, omdat zij "ten volle beseffen, dat zulks een ern- stiao aanslag betekent op de alom er kende goede kwaliteiten van het natio nale voorlichtingsapparaat, zoals dit in de Nederlandse dagbladpers functio neert. Moge de bovenstaande summiere uit eenzetting der feiten bijdragen tot het inzicht, dat de verantwoordelijkheid daarvoor niet berust bij de dagbladon dernemingen doch bij de Regering die persvrijheid propageert, doch in feite persbreidel toepast Extra bon voor meat and vegetables. Toen in April j.l. de extra-verstrek- king van 100 gram vlees per 14 dagen aan verbruikers van 5 jaar en ouder moest vervallen, is reeds de mogelijk heid aangestipt van een tijdelijke ver laging van het vieesrantsoen tot 150 gram per week in de zomermaanden De voorziening met vlees uit de binnen landse; productie vertoont in de zomer als normaal verschijnsel een daling. Deze maanden vormen n.l. de periode, waarin de veestapel door het opfok ken van jong vee wordt aangevuld, om de vermindering, ontstaan door de uitstoot in het najaar en de winter maanden aan te vullen, terwijl het oudere vee nog enige tijd moet weiden om slachtrijp te worden. Een forcering van de veelevering om het rantsoen thans te kunnen handhaven, zou zich later in het seizoen in verkerkte mate nadelig doen gevoelen. Hoewel, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, noodgedwongen tot deze tijdelijke rantsöehverlaging wordt overgegaan, is het een gelukkige om standigheid. dat de verlaging valt in een periode, waarin door de ruimere aan voer van haring, waarvan de prijs zich bevredigend ontwikkelt, de hoeveelheid eiwitten op peil gehouden kan worden door het gebruik van haring. De reeds aangekondigde verlaging zal op 6 Juni ingaan, zodat verbrui kers van 5 jaar en oud?'- dan bonnen voor 150 gram per week toegewezen kragen. Het rantsoen voor de jongere groepen blijft onveranderd, evenals de toeslagen voor bijzondere arbeid e.d. De rantsoenwaardering van paarden- vlees, waarvan m^n tot nu toe 150 gram kreeg op een bon voor 100 gram. zal van 6 Juni af voorlopig gelijk ge steld worden aan die van rund- en varkensvlees, zodat daarvan dan ook slechts 100 gram op een bon voor 100 gram gekocht kan worden. BON VOOR MEAT AND VEGETABLES. Over het gehele land verspreid is nog een hoeveelheid blikken meat and vege tables voorradig. Het is thans een ge schikt ogenblik om deze voorraden te ruimen. Ten einde aan ieder de kans te ge ven zich zijn rechtmatig aandeel daar- De Gasperi geslaagd. De Gasperi (christen-democraat),de formateur der nieuwe Italiaanse rege ring, heeft na een onderhoud met pre sident De Nicola de verzekering gege ven, dat hij zijn taak „definitief" had volbracht. Heden zal hij zijn minister- lijst voorleggen. Zij bevat 9 chr.-demo- craten en 5 onafhankelijken, w.o. Sfor- za aan Buitenl. Zaken. ZWEEDS VAKVERBOND TEGEN WERKWEEK VAN VIJF DAGEN. Axle Strand, de voorzitter van het Zweedse verbond van vakverenigingen, heeft verklaard geen steun te zullen verlenen aan een voorstel tot het in voeren van een vijfdaagse werkweek in Zweden. De huidige situatie in Zweden staat geen verkorting van de arbeids tijd toe. in aan te schaffen zal op 5 Juni een speciale bon met lange geldigheids duur worden aangewezen. Deze bon geeft recht op een blik van 1 Engels pond (ca 450 gram), waarbij men er rekening mede moet houden, dat op meer bonnen eventueel een gro ter blik zal moeten worden genomen. In dit verband is ook gedacht aan de mogelijkheid van gebruik van deze blik ken meat and vegetables, welke weer aangebroken tijd van vacantie kampe ren e.d. biedt. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat niet op alle bonnen meat and vege tables beschikbaar zyn. zal eventueel t.z.t. worden bekend gemaakt, welke an dere producten in blik op deze bon ook nog beschikbaar zullen worden gesteld. De bon meat and vegetables zal al leen voor de leeftijdsgroepen van 5 jaar en ouder worden aangewezen. In Hongarije barst de bom SOVJET-ACTIE. In Hongarije is de bom gebarsten. De minister-president Nagy, die in Zwit serland vertoefde, is afgetreden en zal vermoedelijk niet naar Hongarije terug keren, bevreesd daar door de commu nisten te worden gearresteerd, zoals ook zijn secretaris reeds gearresteerd ls. De meeste leden van de partij der kleine boeren zijn zeer verontrust door Nagy's afwezigheid en wensen zijn te rugkomst in verband mfet de situatie. Zij zijn van mening, dat de communis ten van Nagy's afwezigheid gebruik ge maakt hebben om de partij der kleine boeren er uit te werken, nationalisatie van grote banken in te voeren en nieuwe verkiezingen te eisen onder de huidige communistische minister van binnen- landsche zaken voor het vertrek van het rode leger uit Hongarije. Toen Nagy s secretaris, aldus berichten uit Boeda pest. Woensdag j.l. gearresteerd werd in het werkvertrek van de premier, werd dit vertrek geheel doorzocht. Algemeen is men van mening, dat Nagy zich by zyn terugkomst aan arrestatie blootstelt. Te Boedapest heerst een paniekstem ming. Gistermorgen ontstond er een run op de banken. In lange rijen stonden de mensen te wachten op hun beurt om hun spaargelden op te vragen Er zyn beprekingen gevoerd tussen de partijleiders onder voorzitterschap van president dr. Zoltan Fildy voor de vor ming van een nieuwe regering. Men meent te weten, dat Imre Oltvany, de vroegere minister van financiën en pre sident van de Nationale Bank, premier zal worden. Hij is leider van de Imker vleugel van de party der kleine boeren en heeft Nagy tijdens diens afwezigheid vervangen. De voormalige kapitein van de Hon gaarse generale staf, Laszlo Punekoesdy, Ls dcor het Volksgerechtshof te Boeda pest ter dood veroordeeld, o.a. op be schuldiging van spionnage onder de sovjetrussische strijdkrachten ten dien ste van Groot-Brittannië, aldus meldt ïadio-Boedapest. De vliegramp bij Tokio Volgens een rapport van het Ameri kaanse leger zijn bij de vliegramp na bij Tokio veertig personen om het leven gekomen. De lijkén waren onherken baar verminkt. NOG STEEDS WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Opnieuw warm, zonnig weer, tegen de avond echter kans op enige ver spreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuiden van het land. Overdag tot matig toenemende wind tussen Oost en Zuid. 1 JUNI. Zon op: 4.27 uur; onder: 20.49 uur. Maan op: 18.28 uur; onder: 3.28 uur (3 Juni: V.M.). Hoogwater te Katwijk te 2.27 en 14.49 uur (2 Juni; 3.09 en 15.28 uur). H.M. de Koningin legt een krans op het Amerikaanse militaire kerkhof te Mai- graten ter gelegenheid van Memorial Day, Naast Haar kapt.-vlieger R. E. J. M van Zinnicq Bergmann, adjudant, en geheel links de chef van het Mill- taire Huis van H.M. de Koningin, scho ut bij nacht Rost vanTramngen. Nieuw-record vliegongeval in de Ver. St. 53 DODEN. Nauwelijks heeft het grootste vlieg ongeval in de V. St. met 39 doden plaats gevonden of het is reeds overtroffen! Ten N. van Havre de Grane in Mary land is een Skymaster te pletter gevlo gen en verbrand. Het verongelukte vliegtuig behoorde tot de Eastern Air lines. Het was op weg van Newark (New Yersey) naar Miami (Florida) en had 49 pasagiers en een vier koppen tellende bemanning aan boord. Allen werden gedood. Wrak en bomen in de omtrek hebben uren lang gebrand. Dakota verongelukt op IJsland De vermiste IJslandse Dakota is thans gesignaleerd op een steile berghelling aan de Noordkust van IJsland. Men vreest dat alle inzittenden, 21 passagiers en 4 leden van de bemanning, om het leven zyn gekomen. DRIE VLIEGTUIGONGELUKKEN IN ARGENTINIË. Vier personen zyn gisteren gedood en een ernstig gewond bij drie vliegtuig ongelukken in Argentinië. Een piloot en een vrouwelijke passagier werden ge dood en een tweede vrouwelijke passa gier ernstig gewond door het neerstor ten van een vliegtuig, dat een demon stratievlucht gaf in de provincie Cor doba Twee leden van de bemanning van een militair vliegtuig werden ge dood. Toen het vliegtuig in een park in Mendoza neerstortte. DE AMERIKAANSE BASES OP GROENLAND. Denemarken heeft de Verenigde Sta ten verzocht onderhandelingen te ope nen ten einde de overeenkomst van 1941, waarbij de Verenigde Staten bases op Groenland verkregen voor oorlogsdoel einden te herzien. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft hierop geantwoord, dat hy bereid is tot onder handelingen over een nieuwe overeen komst. waarbij vitale Amerikaanse de- fensiebelangen daar beschermd zouden worden. MILITAIR VLIEGTUIG BIJ BOGOTA VERONGELUKT. Een militair vliegtuig, een Douglas, moest bij Bogota (Columbia), een nood landing maken. Het kwam op zachte bodem neer, sloeg over de kop en werd geheel vernield Verschillende leden der bemanning werden gewond. LABOUR-CONGRES GEËINDIGD. De 46ste jaarlijkse conferentie van de Labourpartij is gisteren beëindigd met het triomfantelijk zingen van „De rode vlag", nadat/op de slotzitting weer twee ministers een vertrouwensvotum had den gekregen. De gedelegeerden verwierpen de vijan dige huisvesbings- en pensioensresolu- ties op verzoek van de minister van ge zondheid Bevan en zyn collega van na tionale verzekering, Griffith, even be slissend als zij de buitenlandse politiek van Bevin hadden gesteund. VERPLICHTE LEVERING VAN WOL. De provinciale voedselcommissaris- sen zullen, in verband met onze moei lijke wolpositie, aan de schapenhouders voor 1947 een verplichting tot levering van wol opleggen op basis van het aan tal overjarige schapen op hun bedrijf en tevens voor de nog bij hen aanwe zige scheerwol van vroegere productie jaren. Deschapenhouders, die volledig aan hun verplichting voldoen, zullen als premie een bepaald gedeelte van de wolopbrengst in textielgoederen terug geleverd krijgen. Enige leden van de Kon. Studenten Schietvereniging in actie bi) de interaca demiale schietwedstrijden van de studentencorpora, te Amsterdam gehouden. (Foto ANPde Hn). Pessimisme t.a.v. aanvaarding der nota. Republikeinse beschuldigingen van de hand gewezen. De vooruitzichten op een aanvaar ding door de Indonesische leiders van de Nederlandse voorwaarden, gesteld in de nota, welke aandringt op on middellijke maatregelen ter verwezen lijking van Linggadjati, worden te Ba tavia nogal pessimistisch beoordeeld, aldus U. P. De voornaamste aanleiding tot dit pessimisme is de redevoering, die de In donesische vice-president Mohammed Hatta te Cheribon heeft gehouden, waarin deze de Nederlanders ervan be schuldigde geen blijken van. goede wil te hebben gegeven tijdens de jongste onderhandelingen. Nederland wordt met de dag economisch zwakker, zo be toogde Hatta, terwijl de Republiek daarentegen aan interne kracht wint. Alle hoge Indonesische autoriteiten zyn uit Batavia naar Djokjakarta ver trokken. De nationalistische Indonesische pers noemt de Nederlandse nota„De laat ste troef van de Nederlanders in hun pogingen om him wil op te leggen aan de Republiek". Sommige Indonesische kringen zeggen, dat de nota „handig en zorgvuldig is samengesteld en op de lange duur alleen gunstig kan zijn voor Nederland". Van Nederlandse zijde te Batavia worden deze beschuldigingen van de hand gewezen en betoogd, dat de nota volkomen overeenstemt met letter en geest van Linggadjati. Sjahrir's opinie over de nota. Soetan Sjahrir heeft in een inter view met het Rep, persbureau Antara o.m. medegedeeld, dat de Nederlanders in de nota, die aan de Indonesische re gering is aangeboden, meningen heb ben vastgelegd, die na de ondertekening van Linggadjati zijn gevormd, zowel op financieel en economisch gebied als wat de kwestie van samenwerking bij het stichten van de Ver. Staten van Indo nesië betreft. Gevraagd of deze nota het uiterste is. wat deze commissie kan verantwoorden tegenover haar regering, antwoordde Sjahrir: „Zij kan niet ver der gaan". GOEDE FRUITOOGST IN HET VOORUITZICHT. Op prijzen zal gelet worden. Onvoorziene omstandigheden van storm, hagelbuien e.d voorbehouden, zijn de voorwaarden aanwezig om een goede oogst van zacht en hard fruit te verwachten. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, zal het verloop der prijzen nauw lettend worden gevolgd. De bij de han del in fruit betrokkenen met name de kopers en verkopers van fruit op stam dienen er thans reeds terdege rekening mede te houden, dat hoge prijzen niet zullen worden toegelaten. Indien zulks nodig mocht blijken zal de regering er onmiddellijk toe overgaan maximum-prijzen vast te stellen. VERLIES NED. STRIJDKRACHTEN. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week het navolgende verlies is gerapporteerd: Kon. Landmacht: Soldaat M. de Boot, van 3 R.S., afkomstig uit Nieuwdorp (Zeeland). Was sinds 16 Mei 1947 ver mist na actie ten Zuiden van Tjibeurep- beg. Op 20 Mei 1947 lichaam gevonden. Is ten gevolge van deze actie gesneuveld. IN TEGENWOORDIGHEID VAN H.M. DE KONINGIN. Gisteren heeft een menigte van, naar schatting 20.000 personen, op het Amerikaanse soldatenkerkhof te Mar graten het offer herdacht, dat vele Amerikaanse soldaten voor de bevrij ding van de wereld en ons vaderland hebben gebracht. Ook H.M. de Ko ningin was by deze ontroerende plechtigheid aanwezig en legde een prachtige krans. De minister van Oorlog, luit.-kol. A. Fiévez, die de herdenkingsrede uit sprak, herinnerde aan President Roo- BINNENLAND. .Doeltreffende bestrijding van de Colorado -kever is niet alleen een land bouw, doch ook een landsbelang". Over d't onderwerp zal dr. C. J Brlejer. hoofd van de plantenziektenkundlge dienst Maano-ag 2 Ju a.s. een radio-voordracht houden van 19,45 uur tot 20.00 uur over de zender Hilversum I. Prins Bernhard zal op Maandag as. als inspecteur-generaal der Kon. Marine een groot aantal vllegerkruisen uitreiken aan oorlogsvllegers. De plechtigheid zal ln het marine-opleidingskamp Loosdrecht, des morgens om halfeli worden gehouden. Namens H.M. de Koningin heeft kapi tein J C BühTmann, adjudant van H.M. de Koningin gistermiddag bij het stoffelijk overschot van dr. H. Coiyn, een krans gelegd. Tegen de Japanse dokter Sakal Hl- karu is te Batavia de doodstraf geëist wegens het opzettelijk onthouden van ge neesmiddelen aan krijgsgevangenen en ge ïnterneerde burgers en slechte behandeling van deze gevangenen en geïnterneerden. Sakai Hikaru was iö de oorlog hoofd van de medische dienst voor de geïnterneerden op West Java. De nieuw benoemde burgemeester van 's-Gravenhage mr. J. A. W. Visser, zal als zodanig worden geïnstalleerd in een buitengewone -raadsvergadering op Vrijdag 6 Juni om 15 uur. ZK.H. Prins Bernhard zal Maandag a-s. plechtig geïnstalleerd worden als ere lid van het studentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam. Het 9 maanden oude kind van de familie K. te Nijverdal viel in een onbe waakt ogenblik uit de kinderwagen en bleef aan een riem hangen, waardoor bet zichzelf wurgde, BUITENLAND. Als gevolg van de staking ln de steenfabrieken in de Belgische Kempen, die thans de zevende week to gaat, ls reeds de productie van rudm 200 mllldoen bakstenen verloren gegaan. Nader wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de vliegtuigramp bij New York gestegen ls tot negen en dertig, allen Amerikanen, voor het merendeel vrouwen. De nationale bond van Franse stu denten heeft besloten een algemene sta king te organiseren op zes Juni a.s.. in dien de regering haar beslissing tot ver hoging van studiegelden en vermindering van beursultkeringen handhaaft. Men verwacht, dat ln Juli ln Spanje een referendum gehouden zal worden over.Franco's ontwerp van wet betreffen de de opvol L'og. Naar verluidt, zullen nog twee echt genoten van de ln Neurenberg gevonniste nazl-lelders. t.w. frau von Scnirach en frau Sauokel gearresteerd worden. ZIJ zul len voor een zuiveringsrechtbank moeten terechtstaan. Van 5 tot 19 October zal ln geheel België een 14-daagse propaganda-actie voor veiligheid ln de bedrijven worden gehouden. Polltle-agenten en leden van het Chinese jeugdleger, tezamen 2000 man sterk, hebben de nationale Tsjau-toeng- universitelt te Sjanghai omsingeld en on der de studenten gezocht naar communis tische agenten, die zich daar zouden be vinden. De studenten zijn reeds drie weken ln staking. In de Citroën-fabrleken (auto's), te Parijs ls men een langzaam-aan-actle be gonnen. Griekse autoriteiten hebben bij het eiland Mytllene ln de Aegeïsche Zee een Bulgaars schip van 40 ton in beslag ge nomen, daar vermoed wordt dat het schip guerilla strijders aan boord heeft. Sinds de bevrijding zijn ln Frankrijk volgens statistieken 637 collaborateurs te rechtgesteld. In dezelfde periode zijn 5386 collaborateurs ter dood, 2026 tot levens lange dwangarbeid, 10622 tot dwangarbeid, 2025 tot cellulaire straffen en 21289 tot gevangenisstraffen veroordeeld. 20058 personen werden vrijgesproken en 3083 personen moeten nog berecht worden. Het parlement van Sakscn-Anhalt ln de Britse bezettingszone van Duitsland heeft een wet aangenomen, waarbij alle mynen en delfstoffen staatseigendom worden. Eigenaren met een politiek zuiver verleden zullen voor het onteigenen wor den schadeloos gesteld. Oorlogsmisdadigers en actieve natlonaal-socialisten ontvangen niets. sevelt's ideaal der vier vrij heden, waar mee de vrijheidslievende volken wedden geïnspireerd en tot de overwinning ge voerd. Aan de lunch, die de plechtigheid voorafging en werd bijgewoond door buitenlandse diplomaten en andere per soonlijkheden, verklaarde de Amerikaan se ambassadeur, Baruch, dat naar zijn mening de Amerikaanse bloedverwanten hun oorlogsgesneuvelden te Margraten moeten laten. Ook generaal-majoor Edwin P. Parkes voerde het woord. Na afloop van de plechtigheid deden luit.-kol. Turner en professor Booth, twee Amerikanen, wier zonen te Mar graten begraven liggen, voor de zender P.C.J. een beroep op de Amerikaanse bloedverwanten om de Amerikaanse sol daten op Margraten op deze rustplaats te laten. Ook mevr. Michiels van Kes- senich, hoofd van het adoptatiecomité voor oorlogsgraven, sprak. Zij beschreef het werk van haar comité en verklaar de, dat de Limburgers de graven te Margraten als een onverbrekelijk deel der provincie beschouwen. Ook op verschillende andere kerk hoven werden soortgelijke plechtighe den gehouden BEDEVAART NAAR MARGRATEN? In een Interview, dat gisteren op Margraten na de herdenkingsplechtig- heden voor de radio van de ..American Broadcasting System" werd uitgezonden juichte de Amerikaanse ambassadeur dr. Baruch het voorstel van president Truman, voor het organiseren van een bedevaart naar het kerkhof toe. „Ik ben er van overtuigd, aldus zeide ky, dat dit voorstel hier een enthou siaste steun zal ondervinden en dat de Nederlandse autoriteiten en het Nederlandse volk niets zullen nalaten om een dergelijke bedevaart mogelyk te maken. Ik wens van harte, dat de Amerika nen dit kerkhof zullen aanschouwen, opdat zij zich er van kunnen overtui gen, hoe goed voor deze graven gezorgd wordt". Eerste emigrantenschip naar Canada. MET LANÖBOUWERS EN BOERENZOONS. Dinsdag 17 Juni zal de „Waterman", een Vlctory-sohip van 10.000 ton, dat tot nu toe voor het Ministerie van Oor log voer en voor enkele weken aan de Stichting Landverhuizing Nederland is afgestaan, naar Montreal varen met 800 a 1000 Nederlandse emigranten, die al lang op scheepsgelegenheid naar Ca nada wachten aan boord. Hoofdzakelijk zijn het zelfstandige landbouwers en leven vernietigd is. Het meisje, dat zich en kinderen, die thans vertrekken. Een gedeelte gaat naar reeds vroeger geëmigreerde Nederlanders, voor het merendeel familie en kennissen. De overigen worden vrijwel uitsluitend ge plaatst is Zuid Ontario, het oudste en meest ontwikkelde landbouwgebied van Canada. Daar zijn de meest intensieve gemengde bedrijven van ca. 40 50 ha. Het loon voor een gehuwde landarbeider bedraagt minimum 80 dollar p, m. plus de emolumenten, zoals vrije woning, vrij groente en aardappelen, vrij melk en brandhout. In Canada zijn de mogelijk heden voor de landarbeiders om er deel-pachter te worden, zeer groot. Prins Bernhard bij vertrek „Johan de Witt". 1250 MAN NAAR INDIË, Gistermiddag vertrok uit Amsterdam het s.s. Johan de Witt van de Mij. Ne derland met 1250 man troepen voor Indië aan boord. Voor het vertrek had ZJK.H. Prins Bernhard, in zijn functie van inspecteur-generaal der Kon. Land macht, de verblijven aan boord geïn specteerd. Aan boord werd hij begroet door ge zagvoerder Kikkert. Onder de tonen van de Kon. Militaire Kapel hadden de soldaten, behorende tot de verbindings afdeling van de 2e divisie en het 4e re giment jagers uit Ede. zich ingescheept. Om 16.34 uur gilde de stoomfluit drie maal en onder het spelen van het Wil helmus maakte het schip zich los van de kade, nagewuifd door de Prins en talloze familieleden. PRINS BERNHARD BEZOEKT „NETHERLANDS ANCHORITES". 'Ter gelegenheid van de maandelijkse bijeenkomst van de „Netherlands An chorites" ln de „Marijkezaal" van hotel Central te Den Haag heeft Prins Bern hard aan deze vereniging een bezoek gebracht. De naam „Anchorites" is een symbolische Engelse naam voor vereni ging en van leidende figuren uit alle takken van scheepvaart, scheepvaart industrie en aanverwante bedrijven, die in het Britse rijk, Polen, Noorwegen en ons land bestaan. De naam „anchorite" betekent eigen lijk kluizenaar, doch heeft in het ver enigingsverband een andere betekenis. Daarom is de Engelse naam gehand haafd. De Ned. vereniging werd in 1944 in Engeland gesticht en is na de be vrijding op eigen grondgebied voortge zet. BESTUUR STICHTING RADIO NEDERLAND WERELDOMROEP. De minister van O., K. en W. heeft benoemd in het bestuur van de Stich ting Radio Nederland Wereldomroep de heren: mr. A. J. d'Ailly, voorzitter, P. A. Kersten, ondervoorzitter. H. Algra, mr. F. J. Brevet, jhr. ir. O. C. A. vxm Lidth de Jeude en prof. dr. J. H. A. Logeman.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1