Ontstellende vliegramp nabij Gilze-Rijen Bevin geeft overzicht op Labour-congres Prins Bernhard bij de M.O.D. te Leiden Twaalf militairen gedood bij botsing in de lucht Grote smokkelaffaire berecht WEERBERICHT Mei een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang VRIJDAG 30 MEI 1947 No. 26094 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Gistermiddag omstreeks vijf uur zün twee tweemotorige vliegtuigen, lestoestellen van de L.S.K. van het- vliegveld Gilze Rijen tegen elkaar gevlogen. Beide vliegtuigen stortten na de botsing neer, op een afstand van 5 km. ten Oosten van de gemeente Rijen, op de grens van deze ge meente en Tilburg, op Tilburg's grondgebied. Zij zijn terecht gekomen in een weiland, waar geen huizen in de buurt staan. Er zijn in totaal 12 doden. Vijf lijken zijn ongeveer gaaf geborgen, ze ven lijken werden totaal verminkt. DE NAMEN DER SLACHTOFFERS De namen van de slachtoffers luiden: A. A. Dobbe, res. 2e luitenant-waar nemer uit Zaandam; W. J. A. Vis, sergeant-waarnemer uit Vught; J. A. Mol. sergeant-vlieger Kon. Marine uit Treêbeek; C. W. Nieuwenhuizen, ser geant-vliegtuigtelegrafist Kon. Marine uit Amersfoort; A. H. Tigchelaar, ma troos le kl. leerling-vlieger uit Zeven bergen; H. Stienstra, sergeant zee waarnemer Kon. Marine uit Geleen; A. J. de Groot, sergeant-vluigtuigtele giafist Kon. Marine uit Den Haag; W. J. Kroeger. sergeant -vluigtuigtele- grafist Kon. Landmacht uit Hclvoirt; J. Geertsma. sergeant-majoor vlieger Kon. Landmacht uit Deventer; G. Ba- kuwel, sergeant vlieger Kon. Marine uit Amsterdam; A. M.M. Wejjters, ser geant vliegtuigtelegrafist Kon. Land macht uit Tilburg; Beyers, adjudant onderofficier uit Scheveningen, die ve le jaren chef railwacht op het station te Leiden is geweest. De vliegtuigen waren in dienst van de waarnemers-opleiding. Engelse toe stellen van een ouderwets type, die veel in Engeland voor de opleiding worden gebruikt Zij waren door de A. v. Roe en Co Lmtd te Manchester gebouwde A-VRO-Ansons. gekocht van de R.AF. en men had ze eerst sedert kort in ge bruik, De Anson was een type. dat voor 1937 was ontworpen en in dat jaar in gebruik was bij het z.gji Coastal-Com mand de kustverdediging en verken ning van de Royal Aairforce. In de oor logsjaren werd de Anson aanvankelijk nog als kustverkenner gebruikt doch la ter bestemd als trainingsvliegtuig voor de R.A-F. toen snellere toestellen inge schakeld werden. Van de Anson waren zeer grote aantallen bij de Engelse luchtmacht in dienst. Het is een twee motorige laagdekker met ^rekbaar landingsgestel en uitgeimst met dub bele besturing. Een draaibare geschuts koepel bevindt zich aan de bovenkant van de romp achter de eigenlijke cabine De toestellen bieden plaats aan vuf oi zes personen. Vandaag zou op het vliegveld Gilze- Rijen een feestelijkheid worden gear- Zwarte dag voor de Luchtvaart. MINSTENS 50 DODEN EN 20 GEWONDEN. De afgelopen 24 uur betekenen een zwart etmaal voor de luchtvaart. Min stens vijftig personen vonden de dood en een twintigtal werd gewond bij vier vliegtuigrampen in verschillende stre ken van de wereld. Bij een botsing tus sen twee tweemotorige lesvliegtuigen van de Nederlandse luchtmacht bij Gilze- Rijen kwamen twaalf militairen om het leven. Een neerstorten van een viermo torige Skymaster even buiten het vlieg veld Laguardia bij New York eiste acht- en-dertig doden en 'n tiental gewonden. Een Amerikaans legervliegtuig, even eens een Skymaster, is in de bergen na bij Tokio neergestort. Omtrent het lot van de drie-en-dertig passagiers en de acht leden van de bemanning verkeert mennoein 't onzekere. Voorts veronge lukte nog een Amerikaans legervliegtuig, een sup#rfort, te Laddfield in Alaska, waarbij negen inzittenden gewond raak ten. terwijl drie leden van de beman ning vermist worden. Bovendien is een IJslandse Dakota met een-en-twintig passagiers en een bemanning van vier koppen sedert gis termiddag als vermist opgegeven. Het ongeval bij New York is een van de grootste vliegtuigrampen in de Ver enigde Staten. Een der slachtoffers, die nog onder de brandende wrakstukken vandaan had kunnen kruipen, is in het ziekenhuis overleden. De besturende piloot, kapitein Bald win, is er me^ brandwonden afgekomen- Hij slaagde er in zichzelf uit het wrak te bevrijden en de plaats des onheAs te ontvluchten. De piloot vertelde, dat hjj de machine niet goed van de grond kon krijgen. Hij was gestart onder hevige regen. Het vliegtuig raakte eerst een hekwerk en daarna de betonnen afscheiding op de dubbelbanige verkeersweg, welke buiten het vliegveld omloopt. Het streek over een aantal auto's welke de weg bere den. viel dan te pletter op een open ge deelte van de weg. vlak bij de lucht vaart-academie. en vloog in brand. Alle overlevenden zijn gewond. Vrienden en verwanten van de passa giers, die hen op het vliegveld uitgeleide gedaan hadden, zagen de ramp voor hun ogen gebeuren. Er wordt melding gemaakt van het heldhaftig optreden van een neger, in dienst als kruier, die zonder zich om gevaar voor eigen lijf te bekommeren, vier vrouwen onder de brandende wrakstukken vandaan ge haald heeft. Een van deze 'vrouwen overleed ech ter op het moment, dat de neger haar uit de vlammen haalde rangeerd ter gelegenheid van de uitrei king van 'vliegerkruizen, welke thans vanzelfsprekend is afgelast. De minister van Oorlog, de heer A. H. JL. Fiévez. heeft zich vandaag naar Gilze Rijen begeven, om zijn deelneming te betuigen en zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de oorzaak van de ramp. NEGEN VOSSEN IN DRIE DAGEN! De boswachter Hendriks te Wel- lerlooi ving in de afgelopen week binnen drie dagen tijcis niet min der dan 9 vossen, welke uit hun holen gegraven werden. De crisis Italië. DE GASPERI ONDERVINDT MOEILIJKHEDEN. Een aantal leden van de gematigd linkse partijen in Italiè. die zich eerst bereid hadden verklaard als technici buiten partijverband- aan de regering deel te nemen, hebben thans De Gas- peri meegedeeld, dat hun afgevaardig den slechts deel van de regering wilden uitmaken op partij-basis, terwijl zij alle belangrijke economische posten wensen te bezetten. Door deze houding hebben ook de vorige kabinetsformateuren schipbreuk geleden. De Gasperi is echter vastbe sloten in ieder geval een regering te vor men en zoekt naar onafhankelijke af gevaardigden. die hem van dienst willen zijn. Men gelooft in welingelichte krin gen, dat De Gasperi zal slagen- Het plan voor West-Duitsland Een woordvoerder van de Soc.-Dem. Partij, de grootste partij in de Britse zone, juichte het nieuwe plan ten zeer ste toe. Een woordvoerder van de Chr. Dem. Unie, de leidende partij in de Amerikaanse zone, meende, dat de overeenkomst ongunstige gevolgen zou kunnen hebben voor de toekomstige eenheid van Duitsland. Hij voegde hier aan echter toe. dat het optreden van de westelijke mogendheden ten volle gerechtvaardigd was. Lt.-gen. sir Brian Robertson, plaats vervangend Brits opperbevelhebber in Duitsland, heeft verklaard, dat de nieuwe overeenkomst geen poging is Duitsland te verdelgen. De economische raad zal de beide geallieerden slechts terzijde staan bij de wederopbouw der zones als een economisch geheel. Waarschijnlijk zullen kantoren van het bizonale bestuur worden geopend te New York. Londen, Parijs. Lissabon, Praag en een dèr Scandinavische hoofdsteden. Deze kantoren zouden bezet door Duitse deskundigen, die be kend zijn met de ontwikkeling van de Duitse econogiie gedurende de laatste jaren en tevens met de buitenlandse markten. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft op de conferentie der Labour party, waar hij met een ovatie werd begToet, ver klaard. dat Groot-Brittannië het zich niet kan veroorloven, zijn positie in het Midden-Oosten prijs t« geven. Over de kwestie van het vredesverdrag met Japan zeide hij, dat de elf landen, die met Japan in oorlog geweest zijn, aan een dusdanige conferentie moesten deelnemen. De vrede in de wereld zal vele jaren lang grotendeels afhangen van dc oplossing van het Voor-Indische vraagstuk. Voor-Indië is een van die ge bieden, die, indien ze door chaos of burgeroorlog zouden worden geteisterd, een leegte scheppcn< die iedereen schrik zal aanjagen. Groot-Brittannië heeft zich alle moeite gegeven om een overeenkomst in Indonesië tot stand te brengen. „Men beseft niet", aldus Bevin, „dat wanneer in Nederlands-Indië vrede zou heersen de vetpositie van de we reld over ongeveer een jaar geregeld zou zijn. Vrede in China en Indonesië en een verdrag met Japan zullen de verdeling van levensmiddelen, vetten, oliën, grondstoffen, zjjde en textielgoederen en duizend andere dingen, die het leven veraangenamen, openstellen". De wereld ligt aan flarden Bevin verklaarde zich een tegenstan der van het voorstel, de Britse belan gen in het Midden Oosten aan een in ternationaal concern over te dragen, daar de levensstandaard van de Britse arbeiders hiervan afhankelijk was. Doordat Groot-Brittannië de bepa lingen van het verdrag van 1936 met Egypte, grote offers ten spijt, was na gekomen. waren de strijdkrachten van Duitsland en Japan er niet in geslaagd, zich te verenigen en misschien was daardoor voorkomen, dat de geallieer den den oorog verloren zouden hebben. Bevin had het volste vertrouwen in de Britse positie bij de V. N. t.a.v.'het Egyptische vraagstuk. Groot-Brittannië was nog steeds be reid tot een bijeenkomst van de Mon- treux-mogendheden ter bespreking van een herziening van het verdrag inzake de zeeëngten. Groot-Brittannië kon zich echter niet verenigen met de Rus sische eisen, waardoor, indien zij inge willigd werden. Turkije veel van zijn onafhankelijkheid zou verliezen. v Bevin wees er op. dat er 1.200.000 Arabieren en 700.000 Joden in Palestina waren en dat de Britse regering vol gens het mandaat niet- gerechtigd was de Arabieren van hun rechten en vrij heden of hun land te beroven. De Jo den wilden een onbeperkte immigratie naar Palestina. Dit was niet bij het mandaat bepaald en stond ook niet in de verklaring vari Balfour. Bevin hoop te, dat de V. N. het Palestijnse vraag stuk voor goed zouden regelen. Het standpunt der Joden kon Bevin zich indenken. Hij zou niet weten, welk land even veel geduld zou hebben betoond als Groot-Brittannië de laatste jaren in Palestina. Vervolgens gaf Bevin enkele cijfers over Britse troepen over zee. 400.000 Britse soldaten hadden Egypte ont ruimd. Tegen het einde van 1948 zou het aantal troepen in de Suez-kanaal- zone tot 10.000 man teruggebracht kun nen worden. Het troepenaantal in Grie kenland bedroeg 5.000. De 54.000 Britse troepen in Julisch Venetië zouden bin nen 90 dagen de ratificatie van het vredesverdrag teruggetrokken worden, in Triëst binnen vijf maanden na de ratificatie f5.000 man). De bestuursraad voor Duitsland poogde een overeenkomst te bereiken t.a.v. het veiligheidsmini mum, waartoe het Britse troepental kon worden beperkt. In Oostenrijk had Groot-Brittannië bijna twee jaar lang een dergelijke overeenkomst trachten te bereiken. Het was dus niet Bevin's schuld, dat er nog steeds Britse troe pen in Oostenrijk waren. Uit Oost-Duitsland had men nog geen pond levensmiddelen voor West-Duits land gekregen. Steeds had men gepoogd een economische eenheid van Duitsland tot stand te brengëh. Eerst moest men echter tot overeenstemming kunnen komen over de kwestie van herstelbeta lingen uit de lopende productie. Bevin zou alles in het werk stellen om die economische eenheid van Duitsland tot stand te brengen. Hij ontkende, dat Groot-Brittannië zich in dienst gesteld zou hebben van het kapitalistische Amerika en recht vaardigde de Britse interventie in Grie kenland, waar de burgeroorlog uitge broken was. Burgeroorlog in kleine lan den was gevaarlijk. Hij kon aanleiding geven tot grote oorlogen, indien grote mogendheden partij kozen. Bevin vond het juist, dat Amerika de taak van Groot-Brittannië in Griekenland had overgenomen. „Er gebeurt het een en ander in andere Balkanlanden, zowel als in Griekenland". Op Duitsland terugkomend, las Be vin een verklaring voor, die. naar hij zeide, terzelfdertijd ook in Duitsland zou worden bekendgemaakt. In de ver klaring wordt betreurd, dat te Moskou geen overeenstemming werd bereikt 'over de economische eenheid van Duits land. Hierna gaf hij een schets van de zonale overeenkomst en voegde er aan toe, dat de Britse en Amerikaanse mi litaire besturen de grootst mogelijke verantwoordelijkheid aan de op te rich ten Duitse bureaux zouden overdragen. Het had volgens Bevin geen zin te praten over dit of dat Europa, voordat Duitsland afgehandeld zou zijn. Europa moest als een geheel opgroeien. Tot slot zeide Bevin: ,,Toen ik twee jaar geleden minister van Buitenland se Zaken werd, verklaarde ik, dat in dien iemand van mij in vier of vjjf jaar tjjds grote dingen verwachtte, hij teleurgesteld zou worden. Het vlieg tuig heeft de afstand overwonnen. De oorlog kan overal gevoerd worden. Ik wist, dat er moeilijkheden zouden ko men, daarom heb ik voor het eerst van mijn leven een merkwaardige lijd zaamheid aangekweekt. Ik moet op nieuw geboren zijn. Ik hoop nu alleen, dat wij in November zoveel tegen el kaar gezegd hebben, dat wij moege praat zullen zijn en tot overeenstem ming komen". DE BRITSRUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Rusland wenst een ruimere crediet- verlening van Britse zijde en heeft in dit verband verzocht om herziening van de credietvoorwaarden van de Brits- Russische overeenkomst van 1941. Het Russische voorstel bevat een verzoek om een crediet van ongeveer 55 millioen pond sterling, welk crediet een rente zou dragen van Vh en dat zou wor den terugbetaald in termijnen in een periode van 15 jaar. Van Russische zij de is te kennen gegeven, dat het aan vaarden van deze voorstellen een es sentiële voorwaarde is voor het tot standkomen van een BritsRussische handelsovereenkomst. Uit gezaghebben de bron wordt vernomen, dat de Britse regering de voorstellen nog overweegt. (Foto Van Vliet) Prins Bernhard in Leiden Nadat ZK.H. Prins Bernhard. die zijn auto zelf bestuurde, aan het gebouw van de M.OJD- in het Noordeinde was aan gekomen. werd hij begroet door de com mandant van de M.O.D.. luitenant ter zee le klasse Huyding. EMMY GOERING VOOR DE ZUIVERING. Fr au Emmy Goering is In de nabij heid van Auerbach (Beieren) gearres teerd. Zij zal naar het interneringskamp voor vrouwen te Augsburg-Goegingen worden overgebracht, in afwachting van haar berechting door de zuiverings rechtbank. Eveneens zijn gearresteerd de echt genoten van Frick en Frank. De drie arrestaties zijn verricht op bevel van di". Loritz, de Beierse minister voor de zuivering. WORDEN REGERINGSSUBSIDIES IN BELGIË AFGESCHAFT? Een studiecommissie heeft het plan uitgewerkt tot afschaffing van de re geringssubsidies, die nog voor tal van voedingsproducten, zoals melk, vlees, brood en chocolade worden uitgekeerd. Ten einde de onvermijdelijke weerslag om de kosten van het levensonderhoud te voorkomen, zou een toelage worden uitgekeerd aan financieel minder draag krachtige personen. Dit zouden degenen zijn, die een maand-inkomen hebben van maximum 6000 fr. bruto per maand. De staatsubsidies zouden door deze maatregel tot op 1/3 van de tegenwoor dige teruggebracht worden. (Foto Van Vliet) Gistermiddag heeft ZK.H. Prins Bernhard, zoals gemeld, in zijn kwaliteit van Inspecteur-Generaal der Kon. Marine, een bezoek gebracht aan de M.O.D. te Leiden. Tijdens deze inspectie liet de Prins rich door de chef van de M.O-D.. kapitein-luit. ter zee. B. C. Mahieu, uitvoerig inlichten over de organisatie en het materiaal van de dienst, terwijl hij tevens met grote interesse de duikerde monstraties in het. Galgewater volgde. Van de zijde van het publiek, dat zich in dichte rijen in het Noordeinde had opgesteld bestond voor dit prinselijk be zoek grote belangstelling. Onze foto toont de Prins terwijl hij van een houten vlonder de duikerdemonstraties gadeslaat. Op de foto. rechts van de Prins, kap.-luit. ter zee B. C. Mahieu. Waarschuwing aan Franse winkeliers. André Philip, de Franse minister van Economische Zaken, heeft verklaard, dat de regering van plan was gelijke maatregelen toe te passen als het vor deren van de gas- en electriciteitsbe- drijven ter afwending van een staking als waarmede tegen vier Juni a.s. ge dreigd is door ongeveer twee millioen winkeliers en andere kleine zakenlieden, in protest tegen de regeringscontróle. Eventueel zou worden overgegaan tot sluiting van de bedrijven van allen, die aan de staking zouden deelnemen. Ter kabinetsvergadering is besloten een de legatie van de winkeliersbond op te roepen voor een onderhoud met Rama- dier, de minister-president. - De winkeliersbond heeft besloten tot een staking van vier- en twintig uur op 4 Juni. met uitzondering van voed- selwinkels, welke alleen in de namid dag zouden sluiten. De moeilijkheden in Hongarije Generaal Sviridof. de Sovjet-voorzit- ter van de geallieerde bestuurscommis sie in Oostenrijk, heeft het Hongaarse kabinet medegedeeld, dat hij het ver zoek om Bela Kovacs aan de Hongaar se autoriteiten uit te leveren niet kan Inwilligen Kavacs, die in Februari werd gearresteerd beschuldigd van „me deplichtigheid aan anti-Sovjet-terro- risme" was nog steeds nodig voor ondervraging, aldus generaal Svriridof, Hij was echter bereid alle verklaringen van Kovacs omtrent het ..complot te gen de Hongaarse republiek" mede te delen. Volgens le speciale correspondent van de News Chonicle is de politieke span ning in Hongarije ten gevolge van het plotselinge terugroepen van de pre mier Ferenz Nagy, een ware crisis ge worden. Volgens de verklaringen van Kovacs, waarvan Sviridof een afschrift aan de Hongaarse regering heeft ge zonden, zou de premier zelf op een of andere wijze bij de samenzwering te gen de Hongaarse republiek betrokken zijn geweest. Buit onder Wassenaar in beslag genomen. Toen op 20 Januari twee ambtenaren van de CCD op de Wassenaarseweg bij Den Haag een grote vrachtauto aanhiel den. hebben rij weinig kunnen vermoe den dat zij hierdoor het spoor hadden naar een smokkelschip, dat in de Rot terdamse haven was binnengelopen. De vrachtauto vervoerde 1-225-000 stuks sigaretten, hetgeen echter slechts -een deel was uit de smokkel-affaire. Een dag tevoren was de Portugese schoener „Rainha Santa Isabel" in Rot- NOG STEEDS WARM De Bilt verwacht tot morgenavond: Langzaam naar Zuid vormende meest matige wind. Vrijwel nergens belangrij ke bewolking Opnieuw warm weer 31 Mei. Zon op: 4.28 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 17.18 uur; onder: 3.14 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 1.38 en 14.04 uur. BINNENLAND. In de Wilei aan de Zomerdijk te Waalwijk zijn de meisjes D. Wljtvilet en R. Schalken, beiden van het Westelnde te Waalwijk, resp 18 en 19 jaar ouJd. bij het zwemmen verdronken, Op zijn thuisreis zal ,r. Ms. „Kor- tenaer" op 12 Juni in Suez en van 18 21 Juni. In Gibraltar zijn. Gewone en aangetekende brieven en briefkaarten voor de opvarenden moeten 5 en 12 Juni as. voor de laatste buslichting ter post bezorgd zijn. Bij de firma Swelheim te Almelo heeft de kantoorbediende H. H. zijn fir ma voor meer dan 80,000 textielpunten benadeeld. Hij Is gearresteerd. Het 14-jarig meisje Joke v. Hout te Gennep is bij het zwemmen m het bad aan de Maa- verdronken. Gisteravond is een baby van 4 maanden van de fam. H. Dragt te Nljkerk In het wiegje gestikt. Het kindje had zloh omgedraaid en kwam met het neusje in het kussen te liggen, waardoor de ademhaling werd afgsneedsen. BUITENLAND. De gemeenteraad van Berlin heeft een voorstel goedgekeurd, waarbij de stu diejaren voor de lagere school met een Jaar verlengd worden. Oorzaak van het besluit is de jeugdwerkelooshedd. De minister van Buitenlandse Za ken der V.S., George Marshall, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat bin nen een week tien dagen de eerste voorraden, aan te schaffen voor de f. 350,000.000 dollar, die het Congres voor hulp aan Europa heeft toegestaan, Ame rika zuilen verlaten. De sneltrein van Londen naar Man- chseter ls ontspoord; 36 personen wer eld gewond. Op 30 September 1946 had Betel 8,388,526 inwoners, van wie 4.108,764 mannen en 4.279,762 vrouwen. Naar van de zijde van het militair bestuur te Muenchen wordt medegedeeld, was de gedetineerde van het werkkamp Regensburg, die von Papen heeft aange- vaaien,krankzinnig. Het ls onwaarschijn lijk, dat hij de identiteit van von Papan heeft gekend. Een speciale commissie, belast met het opstellen van een constitutie voor het Saargebied in de Franse zone van Duitsland ls te Saarbrueoken ingesteld. De commissie moet haar werk tegen 15 September beëindigd hebben. Volgens betrouwbare bronnen heeft de Amerikaanse regering iffdcleel de wens tot uitdrukking gebracht, dat de Britse militaire missie ln Griekenland de training van het Griekse leger zou blij ven leiden. De Griekse strijdkrachten zouden binnenkort verder gemechani seerd en van materiaal voorzien worden. Wegens het gebrek aan arbeids krachten ln de kolenmijnen, heeft het Duitse vrije vakverbond de mogelijkheid overwogen vrouwen in de mijnen te werk te stellen. Dit zou aljeen voor de Sovjet- zone geschieden. De Australische premier. Chifley. heeft he Huls van Afgevaardigden me degedeeld, dat de Britse regering het verzoek van Australië tot het houden van een conferentie van het Britse im perium ln Australië, vóór de besprekin gen over het Japanse vredesverdrag, ln overweging genomen heeft. TERREUR BEANGSTIGT DE PREANGER. Een Ned. militaire woordvoerder deelt mede: Op de 15de dezer drong een 50-tal TRI-leden door in twee desa's benoor den Padalarang op Nederlands gebied. Aan de bewoners werd onder bedreiging aangezegd, dat zij naar Republikeins gebied móest evacueren. Gehoorzaam den zij niet aan dit bevel, dan zouden zy worden doodgeschoten en hun wo-, ningen in brand gestoken. Op de 18de dezer riep de bevolking van een desa in ditzelfde gebied de hulp der Ned. troepen in tegen rampokben- den, waarna een Ned. patrouille werd uitgezonden. Op de 14de verleende een Ned. pa trouille hulp aan de bevolking van een desa bezuiden Bandoeng. op Nederlands gebied, waar eveneens rampokkende benden hun slag sloegen. terdam aangekomen. Het schip moest van een nieuwe motor voorzien worden, waarvoor zekere Bierman, die in Portu gal had vertoefd, zou zorgen. De betaling zou geschieden in goede ren, die dan clandestien ingevoerd zouden worden, en zo bevonden zich aan boord 130 kisten elk van 12 fles sen cognac; 40 kisten van 12 flessen port; 60 paar schoenen; 9 pakken manufacturen; 14 dekens, hoeveelhe den overhemden, onderkleding enz. be nevens VA a 2 millioen stuks sigaret ten. Tijdens de nachtelijke vaart naar Dor drecht was een motorboot langzij de schoener gekomen, die de smokkelwaar overnam en naar Den Haag vervoerde. De goederen werden eerst opgeslagen in een garage van de expediteur H. M. K. aan de Statenlaan te Den Haag. De dranken werden aan drie bekende res taurants te Scheveningen en Den Haag geleverd. Het liep niet erg vlot met de afwikkeling der sigarettenzaak, ep daar door kwam de politie op het spoor, die een inval deed in de garage. Als gevolg hiervan, werd daarop snel de voorraad vervoerd naar Wassenaar, waar zij in de fabriek van GFKW opge slagen zou worden. Tijdens die rit had de ontmoeting met de contróle-ambte- naren plaats. Twaalf verdachten kwa men gisteren voor de Haagse Politie rechter; vier van hen. de hoofddaders zijn gedetineerd. Het was de winkelier in tabaksartike len L. N- A. M. V. uit Den Haag. die voor 100.000 sigaretten een koper had gevonden. Hij werd na de eis van zeven, maanden, tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. De directeur A. A. S. uit Den Haag had de eerste relaties met Bierman ge had, en was ook aan boord van het zee- Rede van Franco Te Barcelona heeft in aanwezigheid van generaal Franco een bijeenkomst plaats gehad van meer dan 300,000 werkgevers, arbeiders en technici uit alle bedrijven der stad. De caudillo sprak een rede uit, die in de eerste plaats gewijd was aan de rechtvaardig heid van het sociale werk van zijn re gering. Franco kantte zich zowel tegen de liberale opvatting van het kapita lisme als tegen het marxisme en her innerde aan de „hoon en de ellende van de tweede republiek". De nieuwe sociale rechtvaardigheid in Spanje noemde hij „menselijk, pacifistisch en christelijk". Generaal Franco hekelde in bittere taal de vroegere Spaanse vakbewegingen, die volgens hem een dubbele schuld dragen wegens „gepleegde misdaden en omdat zij zich tot werktuig van het buiten lands imperialisme hebben gemaakt". DE VREDE MET DUITSLAND EN JAPAN. De minister van Buitenlandse. Zaken der V.S., Marshall, heeft meegedeeld, dat hij grote belangstelling heeft voor het denkbeeld van Herbert Hoover in zake een eventuele afzonderlijke vrede met Duitsland en Japan, indien de Sov jet-Unie „voortging met haar tactiek van uitstellen". Overigens weigerde hij commentaar te geven met betrekking tot de waarde van Hoover's denkbeeld. MEN KAN DE „NIEUWE" NACHTWACHT ZIEN! Omstreeks half Juni. Naar de directie van het Rijksmuseum te Amsterdam mededeelt, zal de geres taureerde nachtwacht omstreeks half Juni voor het publiek te bezichtigen zijn in de Troostzaal van het museum. De eigenlijke restauratie-werkzaamhe den aan dit beroemde werk van Rem brandt zijn beëindigd. Het doek moet nogslechts de laatste bewerking van vernissen ondergaan. schip geweest tijdens het overladen. Genoemde Bierman, die als een inter nationale oplichter werd gekenmerkt, ls voortvluchtig, en vertoeft vermoedelijk in Zwitserland S. werd een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en waarvan vier maanden voorwaardelijk opgelegd. Een zware straf kreeg de expediteur K. die behalve een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, ook zijn mo torboot en de vrachtauto verbeurd hoor de verklaren, terwijl bij niet uitlevering, totaal f. 28.000 moet worden betaald. Ten slotte W.. die ontkende te hebben geweten dat zich sigaretten in de kisten bevonden, werd tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief veroordeeld. In alle gevallen werden de inbeslag genomen goederen verbeurd, verklaard De overige verdachten, die meest sigaretten hadden helpen verhan delen, kregen lichter gevangenisstraffen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1