Ultimatieve Nederlandse nota aan de Republikeinse regering Binnen 14 dagen Republikeins antwoord verwacht STADSNIEUWS RECHTZAKEN Laatste Berichten Voorstellen tot directe maatregelen t.a.v. 5 problemen De Commissie-Generaal heeft aan de Republikeinse delegatie een nota over handigd waaromtrent van officiële zij de het volgende wordt medegedeeld: „Op de 27e Mei 1947 is door de C.-G. een nota overhandigd aan de Rep. de legatie, bevattende een overzicht van haar denkbeelden en voorstellen terza ke van de uitvoering van de overeen komst van Linggadjati. Zij gaat daarbij er van uit. dat de Nederlandse regering deze overeen komst beschouwt als de vaste grond slag van haar beleid met betrekking tot Indonesië, op welke grondslag zij aan dat beleid een ruime en voortva rende uitvoering wenst te geven. Dit sluit echter tevens in zich, dat zij meent te mogen verlangen, dat de regering der Republiek zich eveneens aan deze grondslag houdt en daarom strijdige maatregelen achterwege laat of onge daan maakt. Voorts acht de Commissie-Generaal door de ondertekening van de over eenkomst, die de samenwerking tus sen Nederland en Indonesië en in het bijzonder tussen de Nederlandse re gering en Republikeinse regering tot uitgangspunt heeft, de bestaansreden voor een bestand, zoals dat op 14 Oc tober is gesloten, in feite vervallen, aangezien het aangaan van zulk een overeenkomst niet in overeenstem ming is te brengen met de toestand, waarin vijandelijkheden alleen maar zijn opgeschort. Zij acht het daarom een onmisbaar onderdeel van de uit werking van de overeenkomst, dat ge zamenlijk maatregelen worden geno men om e^n einde te maken aan de nog steeds plaats vindende geweld dadige handelingen tegen de bezette delen van Java en Sumatra en tegen de Malino-gebieden en dat in onder linge samenwerking de voor de toe passing van de overeenkomst noodza kelijke inwendige veiligheid wordt ver zekerd. Op die grondslag kan het snelst de door beide partijen nage streefde vermindering van de troepen sterkte worden verwezenlijkt. In het hieronder volgend overzicht van de voorstellingen der C.-G. gaat zij er van uit, dat de overeenkomst van Linggadjati tot doel heeft de vorming, zo spoedig mogelijk, van de Verenigde Staten van Indonesië als souvereine de mocratische staat, in samenwerking ver bonden met het Koninkrijk der Neder landen door de op te richten Neder lands-Indonesische Unie. Gedurende de voorbereidingstijd blijft krachtens de overeenkomst de souvereiniteit van het Koninkrijk, ook over Indonesië, de jure gehandhaafd, doch daarbij behoort de facto een zo ruim mogeijke aanpassing van de Indische regering aan de nieuwe verhoudingen plaats te vinden. De trage gang van zaken bij de uit voering is niet in overeenstemming met de urgentie van het probeem. Iedere ver dere vertraging maakt de economische en maatschappelijke reconstructie van Indonesië moeilijker Het is van het grootste belang, dat op zo kort mogelijke termijn niet alleen het gebied van de Republiek voor het alge- meeh verkeer met de overige delen van Indonesië, met, Nederland en met het buitenland weer wordt opengesteld, doch ook dat daar die voorwaarden van recht en veiligheid worden hersteld, welke on misbaar zijn voor een gezonde economi sche maatschappelijke en culturele ont wikkeling. DE VOORSTELLEN. De by de nota overgelegde voor stellen omvatten: 1. De eerste uitvoering van arti kel 15 van de overeenkomst van Ling gadjati met betrekking tot de her vorming van de Indische regering tot een centraal apparaat van de toekom stige federatie en de oprichting van organen voor samenwerking met het opperbestuur in Nederland. 2. De regeling van de buitenlandse betrekkingen en de voorbereiding van de vorming van een buitenlandse dienst voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. 3. De militaire samenwerking met betrekking tot het volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de defensie voor Indonesië en de vermindering van de troepensterkten. 4. De regeling van de belangrijkste economische vraagstukken, met name die, welke betrekking hebben op het buitenlands handelsverkeer, de devie- zencontröle, de voedselvoorziening en het herstel van recht voor niet-Indo- nesiërs ten aanzien van hun bedrij ven en bezittingen in Republikeins gebied. 5. De regeling van do verhouding tot en de samenwerking met de niet tot de Republiek behorende delen van Indonesië en van de inpassing van de bezette gebieden op Java en Sumatra in het Republikeins territoir, een en ander met inachtneming van art. 3 en 5 van de overeenkomst van Ling gadjati In de toelichting od deze nunten wordt om. gezegd: In de voorstellen is uitgegaan van de toestand voor de overgangsperiode, waarin de jure het gezag van de ver tegenwoordiger van de Kroon in Indo nesië en dat van de Nederlandse rege ring gehandhaafd blijft doch de facto aanstonds voorzieningen worden ge troffen om een mederegerende instantie op federatieve grondslag te scheppen voor geheel Indonesië om te voorzien in een vertegenwoordiging v.n Indonesië bij het opperbestuur. Deze constructie voor de overgangstijd kan dan tegelij kertijd de grondslag vórmen voor de latere federale regering en voor de toekomstige organisatie van de Neder lands-Indonesische Unie. Dat daarbij een onderscheid gemaakt zal moeten worden tussen federale be voegdheden en de bevoegdheden van de staten spreekt vanzelf. In de overgangspef-iode morden de bui tenlandse betrekkingen van Indonesië verzorgd door de betreffende diensten van het Koninkrijk onder uiteindelijke leiding van de Kroon (dc minister van buitenlandse zaken). Ook hier zou een andere opvatting rechtstreeks strijdig zijn met de getroffen overeenkomst en bovendien onuitvoerbaar, aangezien zij een internationale erkenning van de Republiek zou vereisen die niet op re gelmatige wijze te verkrijgen zou zijn. Er zijn echter ruime voorstellen ere- daan tot de opneming van Indor>-~iërs in de buitenlandse dienst en tot d? op leiding van Indonesisch personeeel voor die dienst. De militaire samenwerking wordt be paald door drie belangrijke factoren, In de eerste plaats zal een einde moeten komen aan de vijandelijkheden. Voorts dient aan iedere gewapende actie naar de Malino gebieden een einde te worden gemaakt. In de tweede plaats is het noodzakelijk, dat een deel der Neder landse strijdkrachten te land. ter zee en in de lucht voorlopig ter beschikking van Indonesië blijft omdat de opbouw van een moderne weermacht een proces van jaren is. In verband hiennede dient het vraagstuk van de vermindering van de Ned. strijdkr. uiteindelijk te wor den getoetst aan de defensiebehoeften van dit land en dient een deskundig overleg te worden geopend omtrent de omvang van de Nederlandse bijstand die men nodig heeft, en omdat de strategi sche dislocatie van de hier gedetacheer de Nederlandse strijdkrachten, welke door die defensie worden geëist. In de derde plaats is het dringend nodig, dat het proces van herstel van de binnen landse veiligheid zoveel mogelijk wordt bespoedigd, opdat, de ontwikkeling van Indonesië uit de revolutionaire in de constructieve fase kan overgaan. In ver band met de verantwoordelijkheid, die Nederland op dit gebied nationaal en internationaal draagt, dient ook politio neel een samenwerking tussen Neder land en Indonesië te worden georgani seerd. Het is dringend noodzakelijk, dat de economische werkzaamheid in Indone sië over het gehele gebied wordt hervat en dat. overeenkomstig artikel 14 van de overeenkomst de niet-Indoneslsche rechten en bezittingen aan de rechtheb benden worden teruggegeven. Dat daar bij de in- en uitvoer en de deviezencon- tróle behoren te worden verzorgd onder leiding van het centrale (het toekom stige federale) gezag, ligt voor de hand. De tot dusverre bestaande onregelma tige toestanden leiden tot ernstige ver liezen voor de volksgemeenschap en ge ven aanleiding tot smokkelarij en an dere fraudeleuze handelingen, die uit eindelijk het. volk benadelen. Het her stel van recht voor niet-Indonesiërs in het Republikeinse gebied is daarnaast noodzakelijk. Dat daarbij volledige aandacht wordt besteed aan de deelneming van Indone siërs zelf in de kapitaalvorming en aan de sociale verzorging van de bij deze Benoeming prof. Verzijl op verzoek ingetrokken. bedrijven betrokken werknemers, spreekt vanzelf. Voorts is het dringend noodza kelijk, dat de in het Republikeins ge bied voor uitvoer beschikbaar zijnde ondernemingsproducten obk werkelijk direct tot uitvoer worden gebracht. Daardoor kan in de eerste deviezenbe- hoefte van dit land worden voorzien en wordt tevens voldaan aan een eis, die het buitenland steeds dringender stelt. Daartoe is een organisatie voorge steld, waarin vertegenwoordigers van de ondernemers naast die van de Re publiek en van de centrale overheid zitting zullen hebben ten einde deze uitvoer zo snel mogelijk te bewerk stelligen. De daarbij rijzende vraag stukken omtrent de verdeling en toe wijzing van de opbrengst kunnen wor den behandeld, zonder dat daardoor de uitvoer wordt vertraagd, omdat de ze organisatie de opbrengsten voor lopig kan beheren, totdat bedoelde vraagstukken zijn opgelost. Zodra de hierboven genoemde punten zijn ge regeld en aan die regeling uitvoering kan worden gegeven, waartoe ook de vorming van één douane-stelsel nood zakelijk zal zijn, kan de bestaande in- en uitvoerregeling en de daaraan ver bonden marine-contróle worden ver- vangen door de normale controle van het civiele apparaat der centrale re gering. Wanneer de regering der Republiek inderdaad de overeenkomst van Ling gadjati aanvaardt, dan is het een consequentie van artikel 4 der over eenkomst, dat in het verdere overleg omtrent de uitvoering ook de georga niseerde delen van de Malino-gebieden rechtstreeks worden ingeschakeld. Dit kan gemakkelijk geschieden door de vertegenwoordigers van die gebieden bij de besprekingen tussen de beide delegaties te betrekken. Daartoe is noodzakelijk, dat de Republiek duide lijk uitdrukking geeft aan de erken ning van die gebieden door de oi'ga- nisaties en functionarissen, welke de schijn handhaven, als zoude de Repu bliek haar gézag ook over die gebieden uitstrekken, openlijk te ontbinden of uit hun functies te ontheffen. De Commissie-Generaal stelt deze eis mede tegenover de aandrang van Repu blikeinse zijde om uitvoering te geven aan artikel 1 van de overeenkomst, ter wijl zij tevens van oordeel is. dat de artikelen 3 en 4 eerste lid van die over eenkomst voorschrijven, dat overal de voorwaarden van rechtszekerheid en vreedzame politieke ontwikkeling wor den geschapen, welke de burgers van dit land in staat zullen stellen zich vrijelijk uit te spreken omtrent de wijze, waarop de verschillende gebieden hun plaatsin de federatie 'zullen Innemen, dan wel over de vraag, of bepaalde gebieden de voorkeur geven aan een bijzondere ver houding tot de Verenigde Staten en het Koninkrijk. Eveneens zal het noodzakelijk zijn om te geraken tut een regeling, die de po sitie van het personeel in dienst van de Indische rgering en van het perso neel, dat vroeger in dienst was bij zelf standige rechtsgemeenschappen hier te lande, veilig stelt. Dat daarbij van Nederlandse zijde alle medewerking zal worden verleend voor de ter beschik kingstelling van de nodige technische en administratieve krachten door en vanuit Nederland, werd reeds vroeger medegedeeld; een ontwerp-regeling van deze materie is, aan Nederlandse zijde, in een vergevorderd stadium van oor bereiding. Met het vorenstaande is voor dc Commissie-Generaal ten aanzien van de hier behandelde onderwerpen het eindstadium van haar onderhandeling betreffende de uitvoering van de overeenkomst bereikt. Zij is van oor deel, dat de aldus door haar. na het voorafgaande overleg met de Repu blikeinse delegatie, ontworpen voor stellen een samenhangend geheel vor men waarin essentiële wijzigingen niet mogelijk zijn zonder de uitvoering van de overeenkomst in gevaar te brengen 1 of practisch onmogelijk to maken. In verband met de dringende noodzaak om op korte ter mijn tot een begin van uitvoering te geraken, meent zij te moeten verlangen, dat een antwoord op deze voorstel len door de Republikeinse delegatie binnen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit antwoord afwijzend of onbe vredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen mo gelijkheid om de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag wat verder te gebeuren staat moeten voorleg gen aan de Nederlandse regering. De bovenstaande nota van de Com missie-Generaal is door dr. Idenburg op 28 Mei jJ. te Djocja aan Soekanno en Hatfca overhandigd en op 27 Mei j.l. door de secretaris-generaal van de Com missie-Generaal aan Sjahrir. Bij Koninklijk besluit van 14 Mei j.l. is het Koninklijk besluit van 26 Sep tember 1945, voor zover daarbij met in gang van de dag, waarop hij zijn ambt zou aanvaarden, mr. J. H. W Verzijl werd benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te dezer stede, op diens verzoek ingetrokken. ACADEMISCHE EXAMENS. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, geti teld „De Absorptiespec-tra van de Zeld zame Aarden" de heer J. Hoogschagen, geboren en wonende te Amsterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift, getiteld „Oudheid van Vlaardingen" de heer J. A. J. Jousma, geboren te Poor- tugaal, wonende te Schevemngen. K.N.T/V. Ter gelegenheid van de eerste alge mene ledenvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunste naarsvereniging, zal a.s. Zaterdag aan de leden een concert worden aange boden, dat óók toegankelijk zal zijn voor belangstellenden. Er zal werk worden uitgevoerd on toegelicht van de Franse componist Olivier Messiaen, door mej. Iza Maas Geesteranus (sopraan) en Iskar Aribo plano. Gistermiddag is de 75-jarige wiel rijder E. M. op de Jan van Houtbrug in botsing met een stadstram gekomen, tengevolge waarvan de man een her senschudding opliep. De E.HD. heeft het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. —Tot leraar aan de Chr. kweekschool hier ter stede is benoemd de heer J. J. Siljé onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Goes. Installatie Dr. E. Jansen Schoonhoven. Zaak Arnold Meyer wordt hervat. OP u JUNI A.S. De Bijzondere Raad van Cassatie zal op Woensdag 11 Juni de behandeling hervatten van de zaak tegen Arnold Meyer, welke op 13 October j.l. ge schorst werd ten einde het Nederlands genootschap tot reclassering te Amster dam in de gelegenheid te stellen een rapport aan de raad uit te brengen over de persoon van de requirant en meer in 't bijzonder met betrekking bot de (•raag, of hij gelden ran de Duitse be zetter heeft ontvangen ten behoeve van zijn partij of periodieken. Gejus van der Meulen voor het bijzonder hof. Dr. Gejus van der Meulen. die ge- durende vele jaren doelverdediger van het Nederlands voetbalelftal is geweest, zal 21 Juni a.s. voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam terechtstaan. Van der Meulen, die er reeds voor de oorlog nationaal-socialistische denk beelden op na hield, verloor tijdens de bezetting veel zijner patiënten door zijn openlijk bedreven pro-Duitse ac tiviteit. Later sloot hij zich bij de S.S. aan. Hiervoor zal hij zich voor het bij zonder hof hebben te verantwoorden. als rector der ned. zendingsiioge! chool. In de vergadering van 't Alg. Bestuur der Ver Ned. Zendingscorporaties en ln te genwoordigheid van doe enten en studen ten is heden do:. E. Jansen Schoonhoven als rector van de Ned. Zendingshogesohool geïnstalleerd door de voorzitter van het ALg. Bestuur, Prof. Dr. H. Kraemer. Nu dr P J. Fokkema. als rector af treedt, na een 25-jarlge dienst als zo danig dankte prof. Kraemer hem namens de vergadering voor zijn belangrijke ar beid. Dr. Jansen Schoonhoven dankte ln rijn antwoord de vergadering voor het ver trouwen aan hem geschonken en ln het bijzonder prof. Kraemer en dr. Fokkema voor de hulpvaardigheid waarmee zij hem waren tegemoet gekomen. Spr. zag zijn taak achter het front van de strij dende kerk op aarde, die gelukkig ook de uitwendLge zending ais haar eigen strijd ziet. Daarom stelt spr. het op prils dat hij als predikant ln alg. dienst aan de Ned. Herv. Kerk blüft verbonden Dr. Fokkema sprak eei woord van welkom aan zijn opvolger en zei de hem gaarne zijn medewerking toe, HU wenste de nieuwe rector dcz-lfde goede verhou ding met de studenten en docenten toe, die hij zelf altijd heeft ondervonden, Ook met het bestuur der Zendingsschool heeft dr Fokkema steeds de meest aangename vc r~t.andhouding gehad. Hij bad dr. Jansen Schoonhoven Gods zegen roe en dankte oo'w prof. Kraemer voo- zijn vriendelijke woorden. Het afscheid van tis. RIJnders als zen- dlngsdlreotor kon wegens diens ziekte nilet doorgaan. BOND VAN SPEELTUINVERENIGINGEN In verband met het 10-jarig bestaan van de Bond van Speetuinverenigingen voor Leiden en Omstreken was gisteren in de grote Stadsgehoorzaal een feest avond belegd, welke geopend werd door de voorzitter, de heer G. Lardee. die alle aanwezigen een hartelijk welkom toe riep. In weinige woorden gewaagde spr. voorts van het grote belang van het speeltuinwerk, dat de steun van de ge hele bevolking nodig heeft. De avond werd gevud door de bekende Fred Fagel, die een succes*variété pre senteerde- Cas Oosthoek wist met zijn aecordeonklanken een vrolijke sfeer te scheppen. Om Julino. de man van de plankenkoorts, werd smakelijk gelachen Hoe hij zich zó op het toneel kan voort bewegen. is velen nog een raadsel. Wim en Bram Scholten. populaire radioster ren. in casu op het gebied van hun lied jes zingen, ontlokten bij het publiek een langdurig applaus Hun eenvoudige, ge voelvolle wijze van optreden gaf aan de feestavond een bijzonder cachet. Charly Ray. de acrobaat op de handen, heeft de aanwezigen versteld doen staan. Verder oogstten deze avond het Dicola Trio en de beide bekende radio-parodisten „De twee Wama's" een uitbundig succes. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN JAN KRIEST JZN. Gistermiddag heeft onder grote be langstelling de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van de bekende Leidse dahliakweker en pionier, Jan Kriest Jzn., die in de ouder dom van 78 jaren is overleden. Hij heeft zeer veel bijgedragen tot de bloei van de gehele Nederlandse tuinbouw. Zeer vele jaren gaf de heer Kriest les aan verschillende tuinbouwcursus- sen alsmede aan de tuinbouwschool voor meisjes „Huis te Lande" te Rijs wijk. Voorts heeft hij jaren in de be sturen zitting gehad van diverse tuin- bouwverenigingen en was lid van Vaste Keuringscommissie. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de heren Joh. Jonker, na mens de Kon. Ned, Mij. v. Tuinb. en Pl.kunde en H. Veendorp namens de Tuinbouwschool voor meisjes „Huis te Lande" te Rijswijk, waarna door een der familieleden werd dank gebracht voor de belangstelling. Een schat van bloemen dekte de baar. Prins Bernhard op bezoek bij de M.O.D. Hedenmorgen omstreeks halfelf ar riveerde Z.K.H. Prins Bernhard, ge kleed in admiraals-uniform in Zijn functie van Inspecteur-Generaal bij het Marine Selectie Centrum aan de Land weg te Voorschoten, waar hij werd verwelkomd door de commandant, kapt.- luit ter zee Derlesema, de eerste offi cier lt. ter zee le kl. Reiche en de chef selectie lt. ter zee le kl. v. d. Giesse. Zijne Hoogheid inspecteerde de ere wacht en maakte een rondgang door het kamp, daarbij de toestand en lege ringsomstandigheden in ogenschouw nemend. Om twaalf uur werden alle officieren, in dienst bij dit marinecen trum aan Hem voorgesteld, waarna te zamen met deze officieren een borrel werd genuttigd. Na afloop daarvan lunchte Prins Bernhard in gezelschap van de officieren, waarbij ook de bur gemeester van Voorschoten aanzat. Om halftwee vertrok de Prins naar Katwijk, waarbij hij aan het strand een Tactische demonstratie van de M.O.D., welke bestond uit het zoeken naar mij nen en het tot explosie daarvan bren gen bijwoonde. Deze oefening stond onder leiding van de chef M.O.D. kapt. -lt ter zee B. C. Mahieu. Omstreeks drie uur vertrok Prins Bernhard naar Leiden waar hij een be- 2toek bracht aan de kazerne van de M.O. D. aan het Noordeinde. Bij zijn aan komst aan de kazerne stonden op het voorplein de gewapende macht en of ficieren opgesteld. Nadat de Prins door de commandant, luit. ter zee le klasse Huyding, was begroet, werden de offi cieren aan hem voorgesteld," Waarop oh Prins nog een duikerdemonstratie bij woonde en voorts een rondwandeling door het gebouw maakte, na afloop waarvan hem in de officiersmess een thee werd aangeboden. VEILIG VERKEER. Uitreiking van diploma's. De kinderen, die aan de verkeersexa- mens hebben deelgenomen, zullen zich morgenmiddag om halftwee op het Stadhuisplein verzamelen, vanwaar zij onder begeleiding van het Leids Poli- tie-muziekgezelschap naar het Triancm- theater zullen marcheren waar de di ploma's zullen worden uitgereikt. Voor af vindt. o.m. een poppenkastvoorstelling plaats. Koperen jubileum van het Spiritisch Genootschap. In de bovenzaal van Amicitia kwa men gisteravond de leden van het Spi ritisch Genootschap bijeen ter viering van het 12 1/2-jarig bestaan. De heer P. G. Schmidt, voorzitter van de feestcommissie, opende met een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder de genodigden, terwijl spr. tevens dank uitte voor de finan ciële steun, die deze avond mogelij«c maakte. Na verdienstelijke muzikale nummers nam de heer Schmidt weder om het woord teneinde het jubilerende bestuur, in het bijzonder ir. Bontekoe uit Heemstede, die van de door hem doorgezette oprichting af de voorzit- terszetel heeft bekleed, en die de stu wende kracht is geweest, te zamen met zijn medebestuurderen om deze ver eniging te doen groeien van 30 in 1934 tot 135 thans. Het ledenbezoek op de bijeenkomsten achtte spr. bevredigend, en voor een groot deel is zulks te dan ken aan de qualiteit van het door het bestuur gebodene. Door toedoen van het bestuur is voorts de bibliotheek m een afzonderlijke stichting onderge bracht, die blijft voortbestaan onafhan kelijk van het wei en wee van het ge nootschap. Als blijk van waardering bood spr. namens de leden aan elk der bestuursleden een boekwerk aan. Na wederom een muzikaal intermez zo ontvingen de negen leden, die van de oprichting af het genootschap waren aangesloten een oorkonde, uitgevoerd door de heer Zaagman Jr. uit Leider dorp, die daarvoor een geschenk ontvangst mocht nemen. Verder werd in de loop van de avond, die naast muziek ook declama tie bracht, nog gesproken door mevr. Boersema, die een persoonlijke herinne ring ophaalde, de heer Muis die als erelid het bestuur huldigde wegens trouwe plichtsbetrachting en nastreving der gestelde idealen, de heer P. v. d. Hoek die oorlogsherinneringen memo reerde, en de heer Bont namens de fe deratie van spiritualistén, die thans 44 vereenigingen omvat. Ir. Bontekoe wees in een korte toe spraak op het streven van het genoot schap en de combinatie van ethische en wetenschappelijke richting. Doodvonnis P. J. Gerrit* voltrokken. Het doodvonnis tegen P. J- Gerrits, tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, is hedenmorgen vol trokken. P. J. Gerrits uit Tilburg had begin 1944 de heren J. M. van de Mortel en F. G, H. P. M. van Spaendonck te Til burg aan de SD verraden. Belden heb ben ten gevolge daarvan de dood ge vonden. Beel en Jonkman brachten verslag uit. In de gisteren' gehouden ministerraad hebben de ministers Beel en Jonkman verslag uitgebracht van de bevindingen gedurende hun verblijf in Indonesië. Het overleg in de ministerraad wordt heden avond voortgezet in tegenwoordigheid van de leden der Commissie-Generaal. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DR. H. COLIJN. Hedenmorgen is een auto met het stoffelijk overschot van dr. H. Colijn uit Berlijn .naar ons land vertrokken. Vermoedelijk zal hedenavond de grens van ons land worden bereikt. ZANDVOORT'S SCHEEPJE IN AANRAKING MET MIJN. Jongen door luchtdruk gedood. Gisteravond te kwart over zeven be vond het visserscheepje Zvt 2 zich op ongeveer 150 meter uit de kust ter hoog te van bad Zuid, toen men even achter het schip een hevige explosie waarnam. Er bleek een mijn ontploft, te zijn, die een ware ravage aanrichtte aan boord van het bootje, dat later met een groot lek op het strand gezet kon worden. Van de twee leden der bemanning werd niemand gewond. Van de drie passa giers echter was de 15-J. Volkert Schaap uit Zandvoort door de luchtdruk ge dood, hoewel er geen uiterlijke verwon dingen te constateren waren. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP Kalkpolder In de vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van boven genoemde polder werd de rekening over 1946 vastgesteld, de Inkomsten op f. 1606.63 de uitgaven op f. 1116.19>/2, het batig slot derhalve op f. 490.43y2. De begroting voor 1947 werd Vastgesteld op f. 1864.23'/2 aan inkomsten en uitgaven. De omslag voor dat Jaar werd bepaald op f. 13 tegen f. 15 ln 1946 per H.A. Voor het polderpersoneel werden nieuwe salarlsregelingen vastgesteld. De tijdens de vergadering gehouden ver kiezing voor een voorzitter had tot resul taat dat de heer K. v. Dlepeningen werd benoemd. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 29 Mei. Het verloop was vandaag onbelang wekkend. Er zat vrijwel geen tekening in de markt. De stemming was onge veer prijshoudend. Tijdens de vrije han del gingen de koersen iets achteruit. Zo daalden Koninklijken bij een hoofd- koers van 386 3/4 tot 384 en Unilever bij een hoofdkoers van 270 tot 268. De Amerikaanse markt was stil, iets hoger. NIEUWE UITGAVEN. BIJ J, J. Rome.'n en Zonen te Roer mond-Maaseik verscheen van de hand van dr. Jos Keulei-s. prof. aan het Groot Semenaxlum te Roermond „Naar Jezus liefde", een reis door Egypte, Palestina en Syrië. Dit werk beleeft reeds zijn 4e druk. - Rij dezelfde firma kwam uit Natuur- en Scheikunde en haar toepassingen ln de verpleging, door de arts F. J. M. Schmidt. Een 3e clruk! Een voorts van dr. A. v. d. Born Pro fetie Metterdaad, zulks ln de serie Bijbel se Monographic n Ait*; uitgaven van het Genootschap Neerlands Toekomst verscheen bij E. J. Brill te Lelden een zestal beknopte doch interessante brochures over de huidige verhouding Nederlahd-Dutteland. We noemen: Een volk dat loeft, bouwt aan zijn toekomst, door Fellx, De taalkundig- culturele taak van he.tr annexatie-vraag stuk doorsjrof. dr. G. G. Kloeke. De cul turele verwantschap van N.W. Duitsland met. de Nederlanden, door dr. P. v. d. Kooy. Neerlands Grootheid, Neerlands zwakheid door dr. H. J. KeunAng, die ten slotte ook schreef De Mythe der Duitse eenheid. Bij de Uitgeverij van Breda C.V. te Amsterdam kwam uit Erasmus De klacht van de vrede, dl© overal door alle volken verstoten en versmaad wordt. AGENDA vrijdag: Stadszaal: Weldadlgheldsconcert Jeanne van Drooge. 8 uur nam. Amlcltla: Psychometrische Seance Ned. Ver. „Harmonia", 8 uur nam. zaterdag: Rapenburg 122: Jaarvergadering N.V. Lemvog, 3V2 uur nam. dagelijks: Lakenhal: Tentoonstelling Volkshuls Zondags 14 uur nam. (t/m. 2 Juni). UIT DE OMSTREKEN voorschoten. Noord Hollandse Polder In een ge houden vergadering van Ingelanden van de Noord Hoflandse Polder ls ln de plaats van de heer G. v. d. Hulst tot voorzitter gekozen de heer D. H. Butir- man. Medische Zondagsdienst De medl-. sche Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag tot Maandagmorgen waargeno men door dr. M. v d. Stoel. Veurseweg 20. Telefoon 356. scheepsberichten K.N.S.M. Elena, 27/5 van Paramari bo naar TrtoltLad; Bcssa, 27/5- te Parama ribo; Arnhem, 27/5 van Antwerpen naar Amsterdam; Aruba, 27/5 van Antofagasta naar Mollendia; Ariadne, 27/5 "an Tunis naar Alexanctrlë; Oksywl, 28/5 te Am sterdam; Host 5. 28/5 van Amsterdam naar Hamburg. HollandAfrika Lijn NIJikerk. 27/5 te Durban. MIJ. Nederland Romba, 23/5 van Batavia naar Holland; Salowati, 24/5 to Calcutta; Coram, 20/5 te Baltimore; Beng kalis, 26/5 te Madras; Marlekerk, 20/5 van Vancouver naar Bombay; Su matra, 16/5 te Batavia; Hugo de Groot, 16/5 van Sarong naar Tarakan. Mij. Oceaan Euryades, 21/5 van Aden naar Indië; Neleus, 24/5 te Amster dam; Polyphemu6, 22/5 te Penang; Glen Garry, 20/5 Penang; Glen Hardny. 19/5 van Port SaidHolland; Mentor, 17/5 te Aden; Anchyses. 17/5 te Birkenhead; Menmon, 11/5 van Aden naar China; Glen App. 12/5 van Aden naar China; Agamemnon, 24/5 van Liverpool naar China; City of Lions, 8/5 te Port Said; Myrmidon. 8/5 van New York naar Indlö. Vlnke en Co. Larenberg, 26/5 van Isabella do Sagjua naar Oalbariem. Ros- sum. 27/5 te Gdynia; Ittersum. 26/5 Kaap Flndsterre gepasseerd. K.P.M. Ophir, 27/5 Kaap Carvoelro gepasseerd. GEVRAAGD B Gevraagd een net meisje,, voor den dag of dag en nacht, 's Zondags vrij. Bij: A. v. Kes- teren. Broekweg 2. Valken burg. Br Bur, v. d. Blad No. 7196 k B Naaister en wasvrouw ge vraagd, die de was bil haar aan huls kan doen om de 14 dagen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7197 k. Een paar jongens gevraagd om te wieden en ander tuin- derswerk bil: H. L Verhaar. Leldscheweg 200. Voorschoten. bl| tramhalte Zllverfabrlek. Gevraagd In goede staat verkerende leg-hangkast, di van. divankleed, bulsledikant, 2- of 3-pits gascomfoor. Gereedschap. Gcvr. klein instrumentm.gereedschap, zoo als: tangetjes, boortjes, snij- gereedschap. draad, schroe vendraaiers en wat verder voorkomt. Enkele stuks ook goed, door vakman. Brieven Bur van dit Blad No. 6743 k Kamer met of gebruik van keuken, voor dame met 3-Ja- rig kind. Voor de maand Aug. te Oegstgeest of omgeving. Br. Mevr. Raphaël. Maaskade 77 A R'dam C. Bekwame naaister gevraagd, voor 1 dag per week. Mevr v. Houten. Regentesselaan 4. Oegstgeest. AANGEBODEN Te koop li.rijwiel zonder banden, h.rem f 50. wringer f. 20. h.lamp f. 10. waschtafel f. 10 Kempenaerstraat 36. Oegstgeest Na 7 uur Meisje. 18 Jaar, biedt ziel» aan voor de ochtenduren. Br. Bur. v. d. Blad No. 7178 k Te koop z. g. a. n. accor deon merk „Hamilton" en een stofzuiger, merk „Standard", belde zonder gebreken Te bevr.: Donkersteeg 9 A. Lel den. Aangeboden gest. zit- en slaapkamer (niet groot) ln centrum stad. voor heer of dame. b. b .h. h. of oudere jaars student. Week-end afwe zig. P.G. Brieven Bur van dit Blad onder No. 7256 k. B GroentenliandeL Weegscha len, bascules, gewichten, ook vakkundig herstellen, tuin- art,. gieters, zeisen, grasmach., hoolrijven. stekeltrekkers, rot- tenkorven. -monica-gaas, prikkeldraad enz.. asphalt, galvaniseren, vertinnen. Van ouds A. J. Hartwljk, Nieuwe Beestenmarkt 7-9. (Veemarkt) Tel. 26627—24013. B Te koop nieuwe originele „Indiana" kampeertent, 3 M lang,, 2 M breed. 2 M. hoog en kinderledikant. De Sitter - laan 135. Tel. 24066. B Ter overname aangeb. hou ten wiegje, geheel compleet, f 27.50 en Paralel bank schroef bekbreedte 10 cm. P. J van Steyn. Haven 46. Tel. 24809 Te koop eiken dressoir met bovenstuk, best. uit: 2 zij- kastjes met spiegel, klein ovaal salontafeltje en eiken spiegel. Te bevr.: Herengracht 40 a. 's avonds na 6 uur. Geen opkopejs. Lelden, 10.000 bloemkoolplanten Alva te koop aangeboden. G Ooms. Valkenburg (Z.H.). Gnltaar f.40. mandoline f 10 en f.25. banjo f.45. kof- fergramoph. f, 20 en f. 30. groote trom. pracht vel f. 50. klnderpathefoon f. 20. Tevens Inkoop tegen hooge waarde! W. Grönloh. Burgsteeg 9. Lel den. Kost en Inwoning aangebo den. Net persoon. P.G. Geen wasch. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 7181 k. Geldbelegging. Aangeboden 6 werkmanswoningen, staande Splnozalaan. Rijnsburg Nos. 1121. groot 12 Are. 50 c.A. Br. Bur. v. d. Blad No. 7201 k Onderbouw woonschip te koop, 15 x 3 x l M.. nieuw volgsloepje met dekzeil en kabelaring, 6 stuks grote plunjezakken, nieuw. Te zien: Mareslngel 1 A. Ruime gem, zit-slaapkamer, aan zon- en straatkant aan geboden voor rustig student. Brieven Bur. van dit Blad' onder No. 7206 k, B Te koop aangeboden, we gens vertrek, motorfiets ln prima staat, merk DKW, RT. Br. Bur. v. d. Blad No. 7210 k B Te koop 4 .jonge D. Her ders met stamb. Te bevr. 'de heer Idskes. v. Sclwerder- straat 26. Groningen. T«; koop aangeb. gebl. vast tapijt l. g, st. 3x41/2 m. f.200. Versteeg, Haven 28, Lel den. Aangeboden voor Juni. Juli Augustus een gem. grote zon nige zit- en slaapkamer, str. water en kleine gem. zlt-sl.- kamer voor permanent, vlak bil Ac. Zlekenh. Brieven Bur. v. d. Blad No. 7239 k. Voor Kaag en strand va- cantlegangers, ged. gem. ka mers met bedden te huur p. dag p. pers. f. 2, vrlie keuken eb\ zonn. tuin. Eersten stand, vlak bij stadstram. Br. Bur. v. d. Blad onder No 7223 k Schrijfmachine merk Smith Premier, met dubbel toetsen bord, ln pracht conditie f. 250. „Erlka" koffermachine (drie rijen toetsen), nog bijna nieuw f. 250. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7226 k. Hard - Board. Zoo hard als een plank, zoo glad als een spiegel. U kan het zagen en spijkeren. 4 m.m. dik ma ten 212 x 31. 150 x 31, 53 x 25 c.m. Prils f. 2.50. f. 1,50, 45 ct. H. Janse. Haarl.straat 129, Tel. 21808. Te koop een markies van 3 M, 25 cm., een markies van 2 M. 20 cm., belde met om bouw. Te zien: Rllndljkstr. 2. Lelden. Donkerblauw mantelpak te koop, maat 4042, Prils f.40- Nassaulaah 23. Oegstgeest. ,Tel. 25577. B Vissers! Een liandig rocl- vlsbootje te koop. voor slechts f.90. Sohlp„Victorie". Zlll- slngel t.o. 77. Lelden. B Te koop aangeboden grote reiskoffer, ln prima staat. 50 x 60. 60 hoog, prima gashaard en schilderstuk orig, Br. Bur. v. d. Blad onder No. 7266 k. Prima slang voor gas en water te gebruiken, maat V2" per meter f. 1.H. Janse. Haarl.ètraat 129. Tel. 21808. Cartonplaten voor landhuis jes, vloerbedekking, afschut ting voor kamers enz. Platen 4 m.m. dik 108 x 130, per plaat f. 1.50. H. Janse. Haar lemmerstraat 129. Tel. 21808. E Kinderwagenbanden. Geen rammelende wielen meer. wil hebben banden voor elk soort, groot of klein. Ook prima wielen ontvangen. H. Janse, Haarl.str, 129. Tel. 21808. Aangeb. een gestoff. zit- slaapkamer te Oegstgeest. met of zonder pension, geen ge bruik van keuken. Brieven Bur. v. d. Blad No. 7265 k. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii SLEUTELTJES worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar ls. Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters) De prijs bedraagt r 1,50 by vooruitbetaling Een bewijsnummer wordt niet verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3