Prachtig gebaar van de Ver. Staten Ned. oorlogsschuld grotendeels kwij tgescholden WEERBERICHT De nieuive bonnen Wat er in Indië gebeurt Mei een enkel woord Ned. standpunt ten aanzien van conflict Republiek-Pasoendan 86ste Jaargang DONDERDAG 29 MEI 1947 No. 26093; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Gisteren werd te Washington door generaal G. C. Marshall en de Neder landse ambassadeur, dr. A. Loudon, tussen de Ver. Staten en het Konink rijk der Nederlanden een overeenkomst getekend, waarin de schulden en vorderingen uit hoofde van lend lease en andere wederkerige leveringen van goederen en diensten gedurende de oorlogsperiode, definitief cn volledig worden geregeld. Alle schulden en vorderingen worden in de overeenkomst verrekend door de vaststelling van het netto totaal door Nederland aan Amerika ver schuldigde bedragj op 67.500.000 dollar, hetgeen in feite betekent dat de Ne derlandse schulden voor het grootste gedeelte werden kwijtgescholden. Bij de vaststelling van dit bedrag is tevens rekening gehouden met de door de Nederlandse regering aanvaarde verplichting tot het afdoen van bepaalde categorieën particuliere vorderingen op de Amerikaanse regering resp. op de Amerikaanse strijdkrachten. Waardering voor Nederland's strijd. Een aantal in de overeenkomst ge noemde Nederlandse vorderingen, o.a. wegens de overdracht aan de Ameri kaanse regering in 1942 van door Ne derland, resp. Ned.-Indië in Amerika gekocht oorlogstuig, zullen alsnog door de Amerikaanse regering worden be taald. De aldus ter beschikking komen de dbllarbedragen zullen door de Ne derlandse regering worden aangewend voor het verrichten van een eerste af betaling van 19,500.000 dollar op de schuld van 67500.000 dollar. Het is de bedoeling, dat van de dan resterende schuld van 48.000.000 dollar nog een be drag van naar schatting 13.700.000 dol lar zal kunnen worden afgedaan door het beschikbaar stellen van guldensbe dragen en gebouwen zowel aah de Amerikaanse buitenlandse dienst in Ne derland en Ned.-West-Indie als ten be hoeve van een programma van cultu rele uitwisseling, dat in onderling over leg tussen de beide regeringen zal wor den vastgesteld. De dan nog resterende 34.300.000 dollar plus hetgeen van de hierboven genoemde 13.700.000 dollar met in gul dens betaald wordt, zal in dollars moeten worden afbetaald in 30 jaar lijkse termijnen, te beginnen 1 Juli 1951. De interest is vastgesteld op 2% per jaar voor het eerst betaalbaar op 1 Juli 1947. dankbetuiging van minister lieftinck. Naar aanleiding van de onderteke ning dezer overeenkomst heeft Minis ter Lieftinck gisteravond vóór de radio de aandacht gevestigd op het feit, dat de Amerikaanse regering ons in hoge mate is tegemoet getreden. In totaal'is volgens schatting van ge allieerde zijde 'n bedrag van ongeveer 300 millioen dollar aan ons land geleend, het Amerikaanse aandeel hierin bedroeg on geveer 190 millioen dollar, het overige werd door Engeland en Canada gele- ^Bij het tot stand komen van de af spraken, die op deze leveranties betrek king hadden, werd van geallieerde zo de spoedige betaling bedongen. Uit de hulpverlening vloeide een to tale verplichting jegens de Ver. Staten voort van ruim 330 millioen dollar. Daarnaast waren er nog diverse klei nere wederzijdse verplichtingen te re- §0Ten slotte is bovengenoemde gunsti ge afrekening tot stand gekomen. In deze voor ons land zo gelukkige regeling weerspiegelt zich ongetwijfeld de grote waardering, die men in Ame rika koestert voor de bijdrage, die Ne derland heeft geleverd in de gemeen schappelijke stryd, een bijdrage, nie* alleen gebracht door de officiële strijdmacht in haar verschillende on- Von Papen mishandeld. Fianz von Papen, die thans in een werkkamp verblijft, is door een SS-man in de waszaal van het kamp neerge slagen. Het incident geschiedde op 21 Mei en werd thans medegedeeld door de zoon van Von Papen, die optreedt in het proces tegen de Nazi-industriëlen te Neurenberg. Toen Van PaF>en was neergevallen, bleef zijn aanvaller hem nog enige tijd schoppen. Andere gedetineerden zagen toen kans Von Papen te ontzetten. Von Papen is in ernstige toestand naar het ziekenhuis van het kamp overgebracht. Toen zijn zoon hem bezocht, kon deze zijn vader niet herkennen door de ver wondingen, die hem waren toegebracht. Hoewel geen levensgevaar aanwezig is, is Von Papen toch ernstig gewond- Hij moet kunstmatig worden gevoed. SPIONNAGE IN SOVJET-RUSLAND. In een radio-commentaar heeft Mos kou verklaard dat de Sovjet-Unie zich er van bewust is, dat buitenlandse spi- onnagediensten spionnen en agenten naar de Sovjet-Unie blijven zenden. De Sovjet-staat zal over zijn belan gen waken als tevoren, maar zelfs met betrekking tot spionnage ziet hij thans geen noodzaak de doodstraf toe te pas sen. TOENEMENDE ONWEERSKANSEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht. In de ochtend snel tot hoge. waarde stijgende temperatuur. Later op de dag toenemende bewolking met vooral in het Zuiden kans op on weersbuien, die een vrij sterke tempe- ratuursdaling veroorzaken. Meest ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. 30 Mei. Zon op: 4.29 uur; onder: 20 46 uuv. Maan op: 16.01 uur; onder: 3 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 0.43 en 13.11 uur. derdclen te land, ter zee en in de lucht, maar ook door de Nederlandse koopvaardijvloot en onze dappere zee lieden en door het ondergrondse en bovengrondse verzet van het meren deel onzer bevolking. In het bijzonder de spoorwegstaking, waaraan de Amerikaanse opperbevel hebber Generaal Eisenhower een zo grote waarde heeft toegekend, heeft op het Amerikaanse volk een grootse en onvergetelijke indruk gemaakt. Voor allen, die tijdens de oorlog en de be zetting zo moedig aan het verzet heb ben deelgenomen, moge het een grote voldoening zijn, dat hun houding ook in dit opzicht aan het vaderland is ten goede gekomen. Bovenal past echter een woord van oprechte dank aan de regering van de Ver. Staten en aan het Amerikaanse volk voor het edelmoedige standpunt, dat zy b\j de afwikkeling van onze schulden hebben ingenomen. Naast de bijdrage, die de Ameri kaanse troepen hebban geleverd in de bevrijding van ons land, is thans van Amerikaanse zijde een nieuw offer gebracht, dat ons van een druk be vrijdt, die, wanneer deze oplossing niet ware bereikt, een zeer zware last voor ons zou hebben betekend. In de leen- en pachtovereenkomst, die in 1942 door onze regering met de Ver. Staten gesloten werd, komt o.a. een ar tikel voor, waarin bepaald wordt, dat de uiteindelijke afrekening der ver plichtingen op zodanige wijze zal wor den geregeld,1 dat de handel tussen de beide landen daardoor niet zal worden ontwricht, doch dat wederkerig voor delige handelsbetrekkingen tussen hen en de verbetering van de economische verhoudingen in de wereld in het alge meen er door zullen worden bevorderd. Aan deze bepaling is op de meest edel moedige wijze door de Amerikaanse re gering voldaan. Maar niet alleen de handelsbetrekkingen tussen ons land en de Verenigde Staten en de econo mische verhoudingen in de wereld zijn door het vandaag tot stand gekomen accoord gediend, ook de vriendschaps betrekkingen tussen het Nederlandse en het Amerikaanse volk zijn er op nieuw door versterkt. Ik ben overtuigd namens ons gehele volk te spreken wanneer ik het volk der Ver. Staten daarvoor van harte dank betuig, aldus besloot minister Lieftinck. Het ophalen van de formulieren voor de volkstelling in-een Amsterdamse rand gemeente. waar deze volkstelling reeds een aanvang heeft genomen. (Foto Anefo-Noske) Bases van Turkije gevraagd. Recep Peker, de Turkse minister president, heeft voor het parlement ver klaard, dat „een zekere vreemde mo gendheid" een nota had gezonden, waar in bases in Turkije gevraagd werden. Het verzoek was gedaan ..met het oog op het treffen van gemeenschappelijke verdedigingsmaatregelen". Peker zeide, dat Turkije zich geplaatst zag tegen over wat men noemen kon „territoriale eisen" en waakzaam moest blijven in een gevarenvolle atmosfeer. (Vermoedelijk slaat dit op Sovjet- Rusland!) Volgens Peker waren er geen aanwij zingen, dat de gestelde eisen ingetrok ken zouden worden. De regering was na rijp beraad tot de conclusie geko men, dat het onder de huidige om standigheden onmogelijk was tot de mobilisatie over te gaan. Wij mogen de zware lasten, welke het lot ons zou kun nen opleggen wanneer de wereld-poli tiek tot een conflict zou leiden, niet geringschatten, aldus Peker. Turkije is in zijn huidige positie de hoeksteen ge worden van het Oosten, het midden- Oosten en het Oostelijke Middellandse - Zeegebied. Peker vroeg om verlenging van de staat van beleg voor Istanboel, de Turkse provincies in Europa en Ko- datsji (by de Grieks-Bulgaarse grens), welke sedert 1940 heeft bestaan. de russische oqgst. De communistische party heeft de di recte verantwoordelijkheid op zich geno- hien voor het succes van de Russische oogst van dit jaar. waarschijnlijk de grootste afzonderlijke kwestie van het ogenblik in de Sovjet-Unie. Duizenden bolsjewisten die bekend staan om hun politieke onwankelbaar heid en trouw aan de zaak der partij, zijn naar de boerderijen gezonden om toezicht te houden op de uitzaai en de oogst van dit jaar. Zij beschikken daar bij over grote volmachten. Deze verte genwoordigers der partij hebben de ti tel gekregen van „plaatsvervangend lei der voor politieke arbeid"- (UP.) De Gasperi vormt in Italië een kabinet. De Gasperi, de leider der Christelijk- democraten in Italië, heeft president De Nicola er van in kennis gesteld, dat hfj in staat is een nieuw kabinet te vormen. Dit betekent het einde van de Italiaanse regeringscrisis, die nu zeven tien dagen heeft geduurd. Naar verluidt, zal De Gasperi een ka. binet samenstellen bestaande uit leden van zijn eigen partij en enkele deskun digen. De Italiaanse communistische leider, Togliatti, verklaarde na een bespre king met De Gasperi, dat hij de leider der Christelijk-democratische partij had medegedeeld, niet de noodzaak in te zien van een regering van een en kele partij. In geval een dergelijke re gering de enige oplossing zou blijken te zijn, moest niet een partijleider aan het hoofd staan, maar een partijloze, aldus Togliatti. Erg hoopvol ziet het er dus niet uit Koningin Wilhelmina naar Margraten. PLECHTIGHEDEN OP „MEMORIAL DAT". Koningin Wilhelmina heeft de uitno diging van de Amerikaanse regering aangenomen om morgen tegenwoordig te zijn op het Amerikaanse ^militaire kerkhof Margraten, bij Maastricht, waar ter ere van de Amerikaanse ge sneuvelden in de tweede wereldoorlog om 3 uur des namiddags Amerikaanse herdenkmgsplechtigheden zullen plaats hebben. Door geheel Europa zullen morgen ter gelegenheid van „Memorial Day", 37 dergelijke plechtige bijeenkomsten gehouden worden op Amerikaanse mi litaire kerkhoven. HM. zal de reis van de residentie naar Maastricht morgenochtend per speciaal vliegtuig maken. Voor het tijdvak van 1 t/m. 14 Juni 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie D) D-08 algemeen: 500 gram suiker, bo terhamstrooisel of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram choco lade of suikerwerk. D-02, D-05, D-08 reserve: 250 gram zachte zeep. D-02. D-04, D-06 melk: 1 ei. Bonkaarten KD, KE 705 (serie D) D-15, D-16 algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk. D-17 algemeen: 1 ei. D-18 algemeen: 250 gr. zachte zeep. D-17 reserve: 90 gram Deense toilet zeep (voor inlevering). D-18 reserve: 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 70/1 (btfz. arbeid, amoeders-serie D): D-21 suiker: 250 gram suiker, boter- hamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 75-1 tabak: 3 rantsoenen tabaksarti kelen. 75-2, 75-3 tabak: 2 rantsoenen tabaks artikelen. 75-1 versnaperingen: 200 gram choco lade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel of 400 gram jam, stroop, enz. 75-3 versnaperingen: 100 gram choco lade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen luinnen reeds op Vrijdag 30 Mei worden gebruikt. J3e bonnen D-17 reserve moeten uiter- terlijk op 7 Juni as. bij een detaillist worden ingeleverd. De aflevering zal zo spoedig mogelijk plaats vinden. In verband met het feit, dat van de D-strook op de KA/KB en KC-kaarten alle bonnen „algemeen" zijn aangewe zen, moest voor de aanwijzing 'van de bonnen voor zachte zeep gebruik ge maakt worden van de resterende reser vebonnen, terwijl de niet gebruikte melkbon ditmaal is geldig verklaard voor een ei. Ter tegemoetkoming aan de handela ren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op af zonderlijke opplakvellen worden ge plakt. hetzelfde geldt eveneens voor de handelaren in eieren t.a.v. de bonnen D-02. D-04, D-06 melk en D-17 alge meen voor 1 el. Laatste Ned. poging om tot overeenkomst te komen. NOTA ZONDAG IN BEHANDELING. Aneta verneemt, dat de zitting van het Republikeinse kabinet, die as. Zondag in Djokja wordt gehouden, vrijwel uitsluitend gewijd zal zyn aan de behandeling van de nota, die door de Commissie-Generaal aan de Indo nesische delegatie is aangeboden. De nota omvat 20 bladzijden en for muleert voorstellen, die aan de orde waren bij het vastlopen van de bespre kingen op verschillend terrein. Tevens zijn in de nota voorstellen vervat voor het instellen van een tussentijdse re gering en voor het verminderen van de troepen. Deze nota wordt beschouwd als een laatste poging aan Nederlandse zijde om op basis van onderhandelingen, zoals die tot dusverre zonder veel re sultaat gevoerd zijn, tot de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati te komen. Missie Idenburg bij Soekarno. ZULLEN INDONESIËRS GOEDE WIL TONEN? Antara meldt, dat een groep van 12 Nederlandse ambtenaren onder leiding van dr. P. J. A. Idenburg, die per vlieg tuig uit Batavia waren vertrokken, in Djokjakarta zijn aangekomen en door Soekarno zijn ontvangen. Dr. Idenburg deelde by aankomst mede, dat naar al le waarschijnlijkheid de Nederlands- Indonesische kwestie op vredelievende wijze kan worden opgelost, mits de Indonesiërs kans zien hun goede wil te tonen. Mr. E. N. van Kleffens ambassadeur te Washington. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is binnenkort de benoeming te verwach ten van mr. E. N. van Kleffens (minis ter zonder portefeuille) tot ambassadeur te Washington. BINNENLAND. Onlangs hebben op de oorlogskerk hoven van Kantsjanaboeri en Tsjoengkln in Slam eenvoudige plechtigheden plaats gehad ter herdenking van de Nederlandse slachtoffers van de „dodenmars", die op deze kerkhoven naast lotgenoten van andere nationaliteiten begraven liggen. Op een vrachtschip te Haarlem, heeft de 47-J G. Brandse een vat met koperafval van 250 kg. op het hoofd ge kregen, toen de lier waarmee het werd opgehesen, het begaf De man werd zo zwaar gewond, dat hij enkele ogenblik ken later overleed. De Eerste Kamer zal Woensdag as. des namiddags om een uur ln vergadering bijeenkomen. Behandeld worden o.m. de volgende wetsontwerpen: Belastingher ziening 1947 en wijziging van het besluit op de ondernemingsbelasting 1942. Op uitnodiging van minister S. L. Mansholt brengt thans de Tsjechoslo- waakse minister van voedselvoorziening, V. Maler, een bezoek aan ons land. BUITENLAND. Een van 's werelds grootste vulka nen, de berg Aso op het Japanse eiland Kloesjoe, is voor het eerst sedert veer tien Jaren tot uitbarsting gekomen. Er schijnt geen gevaar te bestaan. De Ford-Maatschappij bood zijn productie-employés een loonsverhoging van 15 dollar cent per uur aan en kon digde tevens een tien percents loonsver hoging aan voor alle salarissen, welke lager zijn don 1000 dollar per maand Deze bepaling geldt echter niet voor 3,800 stakende voorlieden daar hun vakbond haar contracten met de maatschappij heeft opgezegd. Manos, hoofdredacteur van het blad der Griekse communistische partij ls door een krijgsraad te Athene wegens hoog verraad tot 2 Jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Manos zou geheime orders van de Griekse generale staf gepubliceerd hebben. De Finse staatspolitie heeft mede gedeeld, het bestaan van een geheime strijdgroep ontdekt te hebben, welke hoofdzakelijk door de „conservatieve Jeugdbeweging" georganiseerd was en ten doel had op te treden tegen de Sovjet Unie en de linkse partijen ln Finland. Het bestuur van de Belgische cen trale van tram- en autobuspersoneel heeft besloten op Maandag 2 Juni een algemene staking van 24 uur van de trams en autobussen te doen plaats heb ben als een eerste waarschuwing aan de regering als gevolg van het feit, dat deze tot op heden geen antwoord heeft gege ven op het verzoek om aanpassing der lonen. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen voor verlaging .van inkomstenbelasting voor de meeste belastngbetalers met 20 a 30 pet De staat zal hierdoor naar schatting Jaariyks 4 milliard dollar derven Volgens een communiqué van de Russische voorlichtingsdienstontvangen de inwoners der grote steden m de Russi sche zone een rantsoen van 2063 caloriën voor bepaalde arbeiders, van 1517 calo riën voor employe's en van 1480 caloriën voor kinderen. Volgens uit Buenós Aires ontvangen berichten ls de Argentijnse regering voor nemens de verscheping van voedsel naar Nederland en België en andere Europese landen, die met voedseltekorten te kam pen hebben, te bespoedigen. Lord Mouintbatten ls hedenmorgen per vliegtuig uit Londen naar Voor-Indlë vertrokken, met de voorstellen betreffen de de rnachts overdracht ln Voor-Indlë. zoals door de Engelse regering goedge keurd Met Engeland als enige ln de oppo sitie besloot de Internationale noodvoed- selraad te Washington om voor eind Juli een bijzondere nood -graanconf erentl e bijeen te roepen. De conferentie, die ln Europa zal wor den gehouden, zal door de ministers van landbouw der leden-staten worden bij gewoond. Niet met straffen op te lossen. Het standpunt van de Ned. Indi sche regering ten aanzien van de ge beurtenissen te Buitenzorg is het vol gende. In het thans nog zeer moei lijk scherp te stellen geschil betref fende de voorziening in het tot dus ver aan de Republiek overgelaten aandeel in het bestuur zal de Ned.- Indische regering zich niet recht streeks mengen. Zy zal evenwel het hare doen om tot een oplossing te geraken, die in de practyk aan de positie van de Republikeinse ambte naren recht doet wedervaren en in voldoende mate aan de wensen van de bevolking tegemoet komt. Het ligt met name in de bedoeling zorg te dragen, dat het overheidsap paraat. te Buitenzorg voor verdere plotselinge ineenstortingen wordt be hoed en tegen onbevoegd ingrijpen wordt beveiligd. Voorts zaï aan Koes- tomo ca. duidelijk worden gemaakt, dat een optreden zoals dat te Buiten zorg. bepaald onder geen voorwaarde geduld zal worden. Voor zover tijdens de gebeurtenissen te Buitenzorg strafbare feiten zijn ge pleegd, zal daartegen op normale wijze worden opgetreden. Het officiële com muniqué van de R.V.D. besluit: „Het verwondert ons echter ten zeerste, dat juist het Republikeinse Ministerie van Voorlichting met zo veel nadruk op deze strafbare feiten heeft gewezen. De moeilijkheden liggen immers dieper cn kunnen niet met enkele vonnissen uit de wereld geholpen worden. Wat zijn deze strafbare feiten, vergeleken met de ruim 150 merendeels meest weerzin wekkende moorden, waarmede de totstandkoming van het Republi keinse bewind te Buitenzorg gepaard is gegaan? Daarover werd noch van de zyde van het Republikeinse Mi nisterie van Voorlichting noch van de zyde van een andere instantie enig woord van misprijzen verno men". BESTUURSRAAD VOOR BUITENZORG. Het lid van de Republikeinse dele gatie Soepeno heeft tegenover Aneta verklaard, dat voor Buitenzorg een bestuursraad zal worden gevormd, be staande uit zeven leden, en wel drie Republikeinse, w.o. de Republikeinse regent, en vier leden van de Pasoen- dan-beweging. Het Labour Congres De Labour-conferentie Të Margate kwam gisteren tot het hoogtepunt van de besprekingen, namelijk het econo misch debat, waarbij alle kernpunten van Groot-Brittannië's bestaan ter sprake kwamen. Herbert Morrison, de minister van algemene economische or dening, opende het debat met een rede, waarin hy voornamelijk vier punten aanroerde: noodzaak van ordening te gelijkertijd met het oog op de verbete ring van de handelsbalans op korte ter mijn en van hertoerusting van de Brit se industrie op lange termijn; de nood zaak om middenstand, werkgevers, bedrijfsleiders en anderen in te scha kelen bij de nationale inspanning tot herstel; noodzaak van combinering van een campagne voor grotere productie met het doen deelnemen van arbeiders afgevaardigden aan het overleg betrek kelijk alle instanties van de productie; de noodzaak van beteugeling der eisen om hoger loon en korter werktijd naar gelang van de verhoging der productie. Tegen het laatste punt werd geen oppositie vernomen. Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën weerlegde alle geruchten.dat Groot-Brittannië van plan zou zijn de V. S. om een tweede lening te verzoe ken door te verklaren, dat men niet moest rekenen op het aanvragen van verdere credieten aan het buitenland. Hij deelde mede, dat het partijbestuur zich met het standpunt verenigd had, het aantal arbeiders in de mijnen, op het land en in andere industrieën op te voeren. Enige sensatie verwekte een resolutie van een vrouwelijk afgevaardigde, waarin gepleit wordt voor gelijke sala riëring van hetzelfde werk in dienst van de regering of de plaatselijke over heid. Ondanks oppositie van de zijde van het bestuur werd de resolutie met overweldigende meerderheid goedge keurd. De afgevaardigden, die voor de resolutie stemden, vertegenwoordigden een stemmenaantal van 2.310.000, de te genstanders 598.000. Het partijbestuur heeft Emmanuel Shinwell, minister van brandstof en energie, voor het jaar 1948 tot voorzit ter benoemd. Plan voor West-Duitsland. Officieel is medegedeeld, dat lt. gene raal Robertson, de Britse plaatsvervan gend opperbevelhebber en generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, tot overeen stemming zijn gekomen over de oprich ting van een economische raad, welke een plan zal moeten opmaken voor de toelaatbare heropbouw in de Brits- Amerikaanse zone als een gemeenschap pelijk economisch gebied. De raad zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers der landen van beide zones. MOEILIJKHEDEN IN HONGARIJE? Ferenz Nagy, de Hongaarse minister president, die met vacantie in Zwitser land vertoefde, is door de Hongaarse regering met spoed teruggeroepen, aldus meldt radio Bern. Er zouden namelijk moeilijkheden gerezen zijn tussen de Hongaarse regering en de sovjetrussi- sche bezettingsautoriteiten naar aanlei ding van de arrestatie van Bela Kovacz, de voormalige leider van de party der kleine boeren, door de sovjets. Commissie-Generaal in ons land terug. WAS GEBONDEN AAN „PROBLEMEN VAN ALLE DAG". De leden van de Commissie-Gene raal, prof. W, Schermerhorn en de heer Max van Poll zijn gistermiddag om 15.45 uur per KX.M.-vliegtuig op Schiphol aangekomen. Zy werden begroet door prof. dr. J. H. A. Logemann en J. M. Kiveron, secr.- generaal van het Min. van Overzeese Gebiedsdelen. Ter begroeting waren voorts aanwezig Koos Vorrink, W. F. Goedhart en jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters. Prof. Schermerhom verklaarde, dat het bericht omtrent het instellen van een federale regering juist was en dat de grote moeiiykheid is geweest, dat men gebonden was aan „de problemen van alle dag", „wy zaten vast aan de financieel-economische problemen en van de andere kant werd het zwaarte punt gelegd cp het incident Modjokerto" De heren Schermerhorn (rechts) en Van Poll (links boven) verlaten het vlieg tuig, dat hen naar Schiphol bracht. (Foto Anefo-Noske )j

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1