Twijfel omtrent Republikeinse bereidheid tof samenwerking moet eindigen Smuts gelooft niet in oorlog Voorlopige federale regering in Indonesië? Krachtige verklaring van Beel en Jonkman WEERBERICHT Beslissing valt vermoedelijk Zondag Wat er in Indië gebeurt In Italië dreigt burgeroorlog Fascistische agitatie groeit met de dag Mei een enkel woord 56ste Jaargang WOENSDAG 28 MEI 1947 No. 26092 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 (Van een onzer Redacteuren). Bü zijn vertrek naar Batavia heeft minister-president mr. dr. L. J. M. Beel indertüd aan de nieuwsgierigen, die hem om een verklaring omtrent deze reis vroegen, medegedeeld, op dat moment niets te unnen zeggen, doch dat zulks bü zijn terugkomst wel mogelijk zou zün. Gistermiddag heeft hij deze toezegging ten volle ingelost onmiddellük na de landing van de Skymaster PHTAH onder gezagvoering van piloot Rup- pling, die hem en de minister van Overzeese Gebiedsdelen J. A. Jonkman om half vyf op het zonovergoten Schiphol aan de grond zeUe. Wel is waar was de minister-presi dent na het afleggen van zijn tevoren nauwgezet overwogen en op papier ge stelde verklaring niet te bewegen tot de beantwoording van de talrijke en velerlei vragen die ook thans werden geuit, inhoudsloos was deze eerste aan duiding over de aard der problemen die de regering t.o.v. Indonesië thans hoofd zakelijk bezig houden en op welke wijze zij deze tegemoet denkt te treden, al lerminst. 9 Minister Jonkman heeft zich geen enkele uitlating veroorloofd, doch heeft het woord geheel gelaten aan minister president Beel. die zich in de volgende bewoordingen 'van deze taak kweet: WAT MINISTER BEEL ZEIDE: Het voornaamste doel van het door mijn ambtgenoot van Overzeese Ge biedsdelen en mü aan Indonesië ge brachte bezoek was, ons nader ter plaat se te oriënteren omtrent verschillende dringende vraagstukken Nederland en Indonesië betreffende. In het bijzonder omtrent de uitvoering van de basis overeenkomst van Linggadjati. Aan dat doel heeft onze reis in belangrijke mate voldaan. In de eerste plaats dank zij talrijkebesprekingen zowel van onze adviseurs als van ons met de'Luitenant Gouverneur-Generaal en de Commissie- Generaal en hun medewerkers. Voorts droegen onze bezoeken aan West-Borneo en Oost-Indonesië, waar bij wü in Pontianak ook vertegenwoor digers van Oost-Borneo,' Banka. Billi- ton en Riouw hebben gesproken aan onze oriëntering bij. Ook waren in dit opzicht onze ontmoetingen met de Re publikeinse delegatie en in het bijzon der met de minister-president van de Republiek de heer Sjahrir van waarde. Verder ontvingen wij inlichtingen van vele ingezetenen van onderscheidene landaarden en werkkring. Gedurende ons bezoek aan Soerabaja verkregen wij een indruk van de arbeid van zee- en landmacht. Wij zijn er van overtuigd, dat men in de Malino-staten op de goede weg is. Hoe gecompliceerd ook de verhou dingen daar mogen zijn en met welke moeilijkheden men daar te kampen mogen hebben, toch is in die staten de samenwerking een feit geworden en wordt daar op constructieve wijze ge dacht en, gewerkt. Op de schouders van het Nederlands- Indische ambtenarenapparaat en de strijdkrachten rust een zeer zware taak, terwijl op het aanpassingsvermogen van de Nederlandse en Chinese samenleving in het algemeen een zware wissel wordt getrokken. Wij betreuren het, dat wij ten aan zien van de houding van de Republiek met betrekking tot de uitvoering van Linggadjati een onbevredigende stand van. zaken hebben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons bezoek aan Makassar en in antwoord op de cri- tiek door president Soekawati uitge bracht op woorden en daden der Re publiek, heb ik mü dan ook genoopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de bereidheid tot samenwerken van de Republiek met de andere ge deelten van Indonesië en Nederland. Te dien aanzien is dezer dagen door de Commissie-Generaal aan de Repu blikeinse delegatie een nota overhan digd, welke niet alleen economisch en financieel, maar oan. ook staatkundig van karakter is. Hierin is n.l. verder vorm gegeven aan de federatieve op zet in het accoord van Linggadjati belichaamd. In deze nota wordt de nakoming van de hierin in overeen stemming met het accoord van Ling gadjati gestelde voorwaarden ov®r de gehele linie voorgesteld en verlangd. Over de inhoud van deze nota zullen zo spoedig mogelük mededelingen wor den gedaan. Wie in de huidige omstandigheden de geschiktste personen zijn om in de hoogste functies aan de oplossing van deze vraagstukken mede te werken heeft destijds naar voor de aanvang van deze reis reeds bekend werd ge maakt een punt van bespreking uit gemaakt. Hierover hebben wü in dit sta dium zonder voorafgaand overleg met onze ambtsgenoten niets mede te delen. «Zoals reeds gezegd: behoudens deze verklaring wensten de ministers zich niet uit te laten. Een van de leden van het gezelschap der ministers deelde evenwel mede, dat de vertraging in het vertrek uit Batavia, dat Vrijdag plaats vond, geen verband hield met de jong ste ontwikkelingen in de Soendanese ac tiviteit. aangezien de actie bü Buiten zorg de ministers eerst kort voor de definitieve altocht ter ore kwam. Het uitstel was slechts het gevolg van het niet tüdig gereed zün met de voordien reeds voorgenomen besprekingen. De ministers onderhielden zich na de officiële verklaring nog enige tüd met de zes ministers, die ter verwelkoming op het vliegveld aanwezig waren. t.w. mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout van Buitenlandse Za ken, lt. kol. A. H. J. L. Fiévez van Oor log prof. mr. P Lieftinck van Finan ciën, L. Neher van Openbare Werken en Wederopbouw, W. Drees van Sociale Zaken en dr. J. Gielen van Onderwüs, Kimsten enj' Wetenschappen. Ook de chef van de generale staf, lt.-generaal H. J. Kruis bevond zich onder de aan wezigen. Tegen zessen spoedden de ministers zich per auto naar Den Haag Het Labour Congres. Een rede, welke Attlee voor de con ferentie van de Labour-partü te Mar gate gehouden heeft, wordt opgevat als een aanwüzing, dat de regering niet van plan is algemene verkiezingen te doen houden voor beëindiging van de 5- jarige werktermijn van het huidige par lement. Attlee deed uitkomen, dat alle door de regering genomen maatregelen deel uitmaakten van een algmeen pro gram. Het ongewoon lang en grondig debat over de landbouw eindigde met een eerste nederlaag van het partübestuur door aanneming met 1.558.000 tegen 1.550.000 stemmen van een resolutie, waarin gevraagd werd onmiddellük maatregelen te nemen tegen het systeem van het in huur geven van arbeiderswo ningen, speciaal aan landbouw-arbeiders op voorwaarde van emplooi van de huur der. De uitslag van de stemming was te meer verwondering wekkend, omdat Bevan, de minister van gezondheid, die blükens zijn herverkiezing in het par tijbestuur met algemene stemmen, een grote populariteit geniet, namens het bestuur op verwerping van deze reso lutie aangedrongen had. Naast Bevan werden in het bestuur gekozen: Hugh Dalton. Herbert Morri son, Harold Laski, James Griffith, Em manuel Shinwell en Philip Noel Baker. De „rebellen" slaagden er niet in, hun voorstel ter zake verkiezingen voor het partübestuur uit de plaatselijke afdelin gen er door te krügen. Hun nederlaag werd Verzacht door verkiezing van twee der hunnen op vacant gekomen be- stuursplaatsen. Mark Hewitson, een van de initiatiefnemers tot de brief aan de. minister-president in de herfst van het vorig jaar, komt in de plaats van Tom Williamson, terwül wülen Ellen Wilkinson wordt opgevolgd door mrs. Elisabeth Braddock. Franse gas- en electriciteits- staking geëindigd. De Franse federatie van arbeiders in de gas- en électriciteitsfabrieken heeft, een half uur nadat de staking te mid dernacht in werking was getreden, het bevel tot staking ingetrokken. De overeenkomst tot opheffing der staking is het gevolg van besprekingen ter elfder ure tussen de federatie en de minister van arbeid. Mayer. De regering en de betrokken vakver enigingen zün het eens geworden over een regeling door arbitrage vóór 18 Juni a s De beslissing zal worden genomen door een rechter van het opperste Fran se gerechtshof en mag niet strüdig zün met de regeringspolitiek. De regering stelt inmiddels het vorderingsdecreet van Ramadier buiten werking. Zoals bekend hadden de arbeiders 23 percent loonsverhoging geëist. ZEER WARM De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met slechts op enkele plaatsen vorming van mistbanken, die na zonsopkomst snel weer oplossen- Overdag over het algemeen zonnig weer met temperatuur oplopend tot zeer ho ge waarden. In de namiddag kans op enkele ver spreide onweersbuien voomamelük in het Zuiden van het land. Meest matige wind tussen Oost en Zuid. 29 Mei. Zon op: 4.30 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 14.43 uur; onder: 2.46 uur. Hoogwater te Katwük-aan-Zee te 0.11 uur. Uit betrouwbare bron verneemt Reuter, dat Nederlandse autoriteiten aan vertegenwoordigers van de Repoe bliek Indonesia een voorstel hebben overhandigd, dat kan leiden tot instelling van een voorlopige federale rege ring voor geheel Indonesië. Men verwacht, dat de beslissing inza-ke aanvaarding of verwerping van het voorstel a.s. Zondag valt, wanneer het Indonesische kabinet vergadert. Sommigen nemen aan. dat de betrok ken voorlopige regering bevoegdheid zou krijgen om handelend op te treden in kwesties met het buitenland van finan ciële en economische aai4d. Voorts neemt men aan. dat de voor lopige regering vertegenwoordigers zou bevatten van de staten Oost-Indonisië en Borneo en van de Indonesische Re publiek. NATURALISATIE OUD-SPAN JESTRIJDERS. De Minister van Justitie heeft mede gedeeld, dat een ontwerp, houdende de naturalisatie van een aantal oud- Span jestrijders zeer spoedig de Kamer zal bereiken. PALESTINACOMMISSIE DER V. N. NAAR PALESTINA. De commissie van onderzoek inzake Palestina van de Verenigde Naties zal zich op 6 en 10 Juni in twee speciaal daarvoor gecharterde vliegtuigen naar Palestina begeven. Ieder vliegtuig zal 36 passagiers vervoeren en van New York naar Lydda vliegen. De secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, heeft om de onpartijdigheid van de staf te handhaven besloten geen Joden of Arabieren daarvan deel te doen uitmaken. De ministers Beel en Jdtakman verlaten het vliegtuig, dat hen gistermiddag om halfvüf op Schiphol weer op Hollandse bodem terugbracht. (Foto ANP-de Wt.) SOEKARNO EN HATTA WEER IN DJOKJA. President Soekarno en vice-president Hatta zün van een achtdaagse reis door West-Java te Djokja teruggekeerd. Vol gens Antara zün beide overal enthou siast door de bevolking ontvangen, het geen, aldus dit persbureau, veelzeggend is. daar deze gebieden door de Soenda- nezen voor de staat Pasoendan worden opgeëist. NIEUWE VOORZITTER OOST- INDONESISCH PARLEMENT. Het Oost-Indonesische parlement .heeft een motie van afkeuring voor het beleid van de voorzitter, mr Tadjoeddin Noor, aangenomen en als voorzitter Moh Kaharoedin Sultan van Soembawa. ge kozen. LASKJARS SLUITEN ZICH AAN BIJ PASOENDAN-BEWEGING. In Batavia zün 250 Laskjars aangeko men de in de omgeving van Krawang door de TRI zün ontwapend en die er de voorkeur aan geven zich toe te ver trouwen aan de zorgen van de afdeling van de Partai Ra'jat Pasoendan te Ba tavia. Door de Partai Ra'jat Pasoendan zijn deze mensen thans vooropig gehuis vest en er wordt voor hen naar werk ge zocht. In Pasoendan-kringen verwacht men de eerstvolgende dagen nog ca. 500 Laskjars uit dezelfde streek. Hoover over het economisch herstel. De vroegere president van de V. S. Herbert Hoover, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat naar zün mening het economisch herstel van de wereld binnen twee of drie jaar een feit zou zün wanneer Frankrük en de Sovjet- Unie wilden meewerken. Het veldwin- nen van het socialisme in Europa is vol gens Hoover een van de voornaamste oorzaken van de vertraging bü het in dustrieel herstel in Europa. De industrie van voormalig vüandelüke landen moest worden ontkluisterd- Hoover zeide. dat hij een afzonderlüke vrede met Duitsland en Japan niet als een schending van de internationale overeenkomst zou beschouwen. Als de andere partü voortdurend in gebreke blijft de voorwaarden uit te -roeren of deze schendt, zo zeide hü. geloof ik niet, dat men moreel gebonden is. Ik zie niet in. waarom wü verplicht zijn onder deze druk gebukt te bhjven gaan. De periode tot de nieuwe oogst zal volgens Hoover voor de volken van Euro pa vrü moeilük zün. Men moet strenger optreden om te voorkomen, dat voedsel naar de zwarte markt gaat. De Italiaanse regeringscrisis. De Gasperi, de demissionaire chris- telük-democratische minister-president van Italië, die thans weer poogt een op lossing te vinden voor de reeds vüftien dagen durende regeringscrisis' zal; naar verluidt, van de constituerende ver gadering een motie van vertrouwen vra gen voor het vormen van een christelük- democratische regering met inbegrip van enkele partijloze ministers. Men verwacht, dat de Kamer hem zal steunen. Al erkent hij grote moeilijkheden. De Zuid-Afrikaanse premier, generaal Smuts, heeft in de Senaat van de Unie van Zuid-Afrika verklaard, dat Zuid- Af rika niet van plan is Zuid-West- Afrika te annexeren. Wel zal Zuid- Afrika in de geest van het mandaat, zo als het tot nog toe heeft bestaan, het bewind over dit gebied bUjven voeren. De V. N. zouden, evenals indertüd de Volkenbond, rapporten ontvangen over Zuid-West-Af rika. Smuts ontkende, dat Zuid-Afrika een politiek van vooringenomenheid t-o.v. de Joden voerde, dooi te weigeren Joodse immigranten toe te laten. Hü was zeer begaan met het lot der Joodse vluch telingen. Niettemin achtte hü het on- mogelük, grote aantallen vluchtelingen in Zuid-Afrika toe te laten. De regering bleef bü haar aanbod 5000 weeskinderen toe te laten. Smuts twüfelde er niet aan, dat de internationale politieke situatie wel- lich in de toekomst tot moeihjkheden aanleiding kon geven. Dit wilde echter niet zeggen, dat een oorlog op handen zou zün. Men moest niet denken, dat dit gevaar bestond, omdat de wereld af gemat was. Er werd ook strüd gevoerd tussen ideologieën. Hierin zou een groot gevaar kunnen schuilen. Smuts vergeleek het communisme met een nieuwe godsdienst, die evenwel geba seerd was op overtuigingen en hoop voor de toekomst van de mensheid. Reeds eerder in de geschiedenis waren gods dienstige oorlogen gevoerd, die een ver nietigende uitwerking hadden. Derge- lüke bewegingen konden, indien zij voort gingen met haar agressieve propaganda een oorlog ontketenen. Als gevolg van de oorlo- was er een grote verandering gekomen in de inter nationale machtsverhoudingen. Mogendheden, die vóór de oorlog eerste rangs mogendheden waren, bestonden als zodanig niet meer. Andere daaren tegen werden super-mogendheden, met een geweldig potentieel aan mensenma teriaal en hulpbronnen voor een toe komstige oorlog. Het zou beter zün, in dien er meer grote mogendheden be stonden. Het Britse gemenebest is een macht, die potentieel gesproken, geÜjkwaar- dig is aan iedere grote mogendheid, Minister Jonkman zonder portefeuille. Tü'dens zün recent bezoek aan Soerabaja bezichtigde -de--minister van Overzeese Gebiedsdelén Jonk man o.a. een frontstelling van de Mariniers. Hü toonde veel belang stelling voor de Shermantanks, waarvan hü er een ook aan de binnenzüde bekeek. Toen Züne Excellentie echter weer uit het stalen monster stapte was hü zün portefeuille kwüt. Deze porte feuille-loze periode duurde, dank zü het naarstig zoeken van ver schillende Mariniers, gelukkig slechts kort Het Koninkrük kan dus weer gerust zün. zoals tüdens de oorlog Is gebleken. Het heeft echter door de oorlog zwaar ge leden. Voor de wereld-vrede is het noodzakelük, dat Groot-Brittannië zün positie in de wereld herwint en zich handhaaft als een der super- mogendheden. Dat zal gebeuren! Het is slechts een kwestie van tüd. Smuts wilde zelfs zover gaan door tc verkla. ren, dat Groot-Brittannië nog meer een waarborg voor de vrede vormde dan de V. N. Dit moest niet opgevat worden als kritiek op de V.N. De V.N. waren echter nog Jong en onervaren: zü stonden nog in de kinderschoenen Me kon er niet meer van verwachten dan wat redelü- kerwüs mogelük was- Indien men zou toestaan, dat Duits land en Oostenrük tot in de diepste diepten verzinken, zouden zij al de om ringende landen meesleuren, waardoor sociale en economische toestanden zou den worden geschapeji die even hard zouden zün ais tü'dens de oorlog. Zuid- Afrika was wat zijn verdediging betrof, in een vrij gunstige positie. Alleen zou het een storm echter niet het hoofd kunnen bieden. Smuts drong aan op het aantrekken van de vriendschapsbanden met bevriende naties. Isolatie brengt geen redding. Er was maar één Hitier! WEL EEN ANDER VOOR DE RADIO. Een viertal intimi uit Hitiers omge ving heeft ten stelligste ontkend, dat Hitier gebruik gemaakt zou hebben van dubbelgangers. De vier ondervraagden waren Paul Schmidt. Hlters persoonlüke tolk. Karl Brandt, lüfarts. Otto Diet rich, perschef en Heinrich Lammers. ka- blnets-secretaris. Dietrich verklaarde de verhalen over dubbelgangers uit het feit van Hitiers „gespleten" persoonlükheid welke op hen. die Hitier bü verschillende gelegenheden toevallig ontmoetten, de indruk naliet van twee verschillende personen ontmoet te hebben. Volgens Brandt zou het er op na houden van een dubbelganger geheel in strüd ge weest zün met Hitiers zelfgenoegzame mentaliteit; evenzo oordeelde Schmidt. Het eventueel verschil in gelaatstrekken op foto's van Hitler van voor en tüdens de oorlog zou hieruit te verklaren zün, dat schokkende gebeurtenissen in wer- kelükheid veranderingen in Hitiers phy- sionomie veroorzaakten. Volgens Schmidt zou wel bij sommige gelegenheden, toen Hitier niet in staat was een op zün naam aangekondigde radio-rede uit te spreken, een „dubbelstem" voor hem zün ingevallen. Gouwleider Wagner en een zekere Esser zouden als zodanig ge fungeerd hebben. COMPLOT TEGEN PRINSES ELISABETH? Volgens de correspondent van de „MI- lano-Sera" te Genua zou een leider van de „Irgoen Zwai Leoemi". een der ver zetsgroepen in Palestina verklaard heb ben. dat er een complot tegen prinses Elisabeth van Engeland was gesmeed. De man zou gezegd hebben: „Onze machtige organisatie zal een aanval doen op het centrum van Londen, op Buckingham Palace zelf. en pogen prin ses Elisabeth om het leven te brengen". Wü geven dit meer om een stemming te doen blijken, dan omdat wü aan de juistheid geloven. (Van onze Romeinse correspondent) De democratie in Italië is in gevaar. Is het niet vreemd, dat op de dag zelve, waarop De Gasperi c.s. aftrad, de publieke opinie vrijwel eenstemmig drie „onafhankelüken", Orlando, Nitti en Bon om als toekomstige kabinets formateurs aanwees; Orlando, Italië's „grand old man", 87 jaar oud; Nitti, geboren in 1868 en welhaast 80; Bo- nomi slechts weinig jonger en zwaar ziek? Dit waren de mannen, op wie de hoo]> van zeer veel Italianen was ge vestigd in dit moeilijke ogenblik van de na-oorlogs-weeën, en zeer velen vrezen, dat na him falen het gebrek aan vertrouwen in de democratische regeringsvorm in Italië zozeer zal toe nemen cn de algehele vermoeidheid en onverschilligheid in dusdanige mate veld zal winnen, dat men zonder meer de democratie in dit land in gevaar moet gaan beschouwen. Uiterst links en vooral ook uiterst rechts drijven de spot met de democra tie, die zij uithollen, en geringschatting voor wet en orde doen een gewapend conflict vrezen tussen de fanatieke vol gelingen der extreme doctrines, waar bij de grote massa lüdehjk toeschouwer zou zü'n. Waarom dreigt in Italië een systeem te mislukken, dat elders rede lijke resultaten oplevert? In de eerste plaats hebben de Italianen eeuwen en eeuwen lang hetzij onder vreemde, het- zü onder inheemse tyrarmie geleefd en zijn zij een regering uit, door en voor het volk niet gewend. Verder heeft men hier, naar veler mening, te doen met een der meest betreurenswaardige ge volgen van twintig jaren dictatuur. In het fascistische tü'dperk werd alles „vol. gens hiërarchische orde" afgeschoven op de schouders van superieuren, ten slotte op die van één man, die aan niemand 'verantwoordelükheid schuldig was. „Wij voerden slechte orders uit" konden ook de hoogste fascistische ambtenaren voor het geallieerd gerechtshof verklaren, zonder de waarheid geweld aan te doen. Het gevolg is. dat thans die Italianen, die in staat zouden zün een leidende positie in te nemen, de verantwoorde lijkheid, waaraan dit gehele volk ont wend is, schuwen. MEN VINDT CORRUPTIE VANZELFSPREKEND. De grote massa vindt corruptie en fa- voritisme, kenmerkend voor het fascis tisch bewind, vanzelfsprekend, en men geeft zich slechts moeite om uit te vin den, welke Kamerleden, welke invloed- rüke personen in de verschillende par tijen men moet benaderen om een ge steld doel op niet-officiële wüze te be reiken. De wettelük voorgeschreven weg be wandelen, is iets. waar men vaak reeds van te voren weinig resultaat van ver wacht. De verkeerde gewoonten van 20 jaar zün tot eer tweede natuur gewor den. De jeugd heeft nooit geleerd, nooit kunnen leren, welke de rechten en plichten van een burger zü'n. „Geloven, ghoorzamen en strüden" was het parool van Mussolini en ook zü, die niet „ge loofden" doch nadachten en beseften, dat het lot van een groot land niet aan de willekeur van één tyranniek man BINNENLAND. Gisterm'idag is de uit elf leden be staande delegatie uit Amsterdam, die onder leiding staart van burgemeester d'AUly, te Praag aangekomen. De bedoe ling is ijet aanknopen van nauwere cul turele betrekkingen met Tsjecho-Slowa- küe. De reünie van oud-gevangenen van het „Oranjehotel" zal dit Jaar gehouden worden op Zaterdag 6 September in de Dierentuin te 's-Gravenhage. De kustvaartuigen Walda en Hilda zijii uit ons land t-e Prlok aangekomen. Zij behoorden tot het convooi, waarvan de Erna en de Henk reeds eerder gearri veerd zijn. Een tweetal jongelui zijn gisteren met een kano In de Merwede onder Sliiedreohit omgeslagen. De 17-J. RIJnhardt uit Dordrecht ls daarbü verdronken. De gemeente Wildervank zal op 12, 13 en 14 Juni as. haar 300 Jarig bestaan vieren. De heer en mevr. van Klef fens heb ben gisteren het noenmaal gebruikt ten palelze het Loo. De heer B. Blokzijl voorzitter van de E.V.C. keerde Tweede Pinksterdag uit Indonesië op Schiphol terug. Op 2 Juni as. zal hü in de Apollohal te Amsterdam verslag uitbrengen van zün rede. BUITENLAND. Een hooggeplaatst Brits funotlonarls heeft te Frankfort verklaard, dat 100,000 verplaatste personen van 16 tot 5C Jaar eventueel in aanmerking zouden kunnen komen voor een betrekking in Groot- Brittannië. In een gebied van het departement Indre et Loire (Frankrijk) zbn een kwar tier lang hagelstenen van 150200 gram gevallen, waardoor te velde staande ge wassen. vernietigd en daken van huizen doorzeefd werden. De hoop. dat spoedig een einde zou komen aan de oorlog in Indo-Ohlna ls door een bekendmaking van de Vietna mese radio, dat de Franse voorwaarden voor vredesonderhandelingen zün ver worpen, ln duigen gevallen. De staking der 1,200 Kopenhaagse arbeiders ln de vlees/bedrijven is geëin digd. Alois Lang, die voor de oorlog als Christus optrad in de passiespelen te Oberammergau, Is door een zuiveringshof tot een boete van 1000 mark veroordeeld. Hü werd wat zün verhouding tot het Nazidom betreft gekarakteriseerd als. „mede-reiziger" Anton Preislnger. die voor Lazarus speelde, werd als „mede-reiziger" even eens tot eer geldboete veroordeeld. 22 veroordeelde bewakers van het beruchte kamp Mauthausen werden giste ren geëxecuteerd. Hedenochtend zal een begin worden gemaakt met het ophangen van de 27 overigen, onder wie zioh de belangrijkste figuren, beninden. Vier gewapende lieden hebben een spoorwegstation op 40 K.M. afstand van Jeruzalem opgeblazen. Volgens te Washington ontvangen telegrammen heeft het Congres van Ni caragua tot voorlopige president benoemd Benjamin Lescayo. Over de definitieve opvolger nan de verdreven president Ar- guello zal bü algemene verkiezingen wor den beslist. De eind-resultaten van de algemene verkiezingen in de Libanon tonen aan, dat ulet één oandidaat van het onder communistische leiding staande nationa le „blok" voor een zetel ln het parlement ln aanmerking gekomen ls. De regerings partij won over de gehele linie. Ter gelegenheid van het Congres van de Industrie!Eigendom ontvingen namens de Nederlandse regering de mi nister van Economische zaken en mevr. Huysmans de leden van het congres gisteravond in het kasteel „Oud-Wasse naar". Talrijke autoriteiten waren aan- mag worden toevertrouwd, waren niet ln de gelegenheid hun gedachten te toetsen aan die van anderen, van vreem delingen. De censuur maakte Italië tot een geestelüke gevangenis en juist hij, die niet het fascistisch „verbum" als hoogste wet aanvaardde, was de laatste, die hopen kon ooit in het bezit te ko men van een paspoort. Zü die actief streden, zü die de gevangenissen van Italië vulden (en byna de helft der leden van de Grondwetgevende Verga dering hebben enige jaren kerkerstraf achter de rug), verloren vaak het con tact met de werkelykheidhun begrip pen werden eenzijdig en in sommige ge vallen hebben zü jaren lang gebroed op gedachten van revanche en wraak. An deren hebben twintig jaren lang in bal lingschap geleefd en het valt hun zwaar de mentaliteit van het hedendaagse Italië te begrijpen, zo geheel verschil lend van die dier andere na-oorlogse periode. Er is een algemene vermoeid heid, waarvan 't gevaarlükste symptoom is de toenemende neiging bü de extre misten zich generlei moeite te geven om de redenering van een andersden kende te begrijpen, doch eenvoudig alle andersdenkenden te overschreeuwen en het zwügen op te leggen. En waar de onverdraagzaamheid begint, die dictato riale component, die wü allen in meer der of minder mate in ons dragen, staat de weg open voor totalitarisme. Nog is, bü alle harfcstochtehjkheid, het Itali aanse volk tamelük verdraagzaam, doch bü de extremisten raakt die deugd in het nauw. Meer nog dan de communisten heb ben de neo-fkscisten in deze sfeer van wantrouwen en twijfel vrü spel. Zü worden met de dag driester. De amnestie van Juni 1946. waarbü vele duizenden leidende fascisten som migen reeds ter dood veroordeeld! werden vrügelatcn, blijkt een fout te zün geweest. Door woord en geschrift ondermijnen deze lieden de democra tische instellingen; het aantal fascis tische dag- en weekbladen neemt met de dag toe. In Toscane ontvingen alle overheidspersonen een circulaire van .de nationale fascistische nartii". waar in de naderende omwenteling wordt aangekondigd, „niemand, die ons te genwerkt. zal worden gespaard -- Dit alles is begrü'pelük. De materiële omstandigheden zün dusdanig, dat vrü- wel allen het thans heel wat slechter hebben dan vóór de oorlog. Men denkt niet zover, dat men inziet, dat de hui dige ellende het gevolg ls van de fas cistische roes en van de oorlog, die on- vermüdelük werd. toep Hitler en Mus solini geen andere uitweg meer hadden uit de economische chaos, waarin zü hun volken hadden gestort. Neen: ..iri de tüd van Mussolini hadden de kin deren hele schoenen en konden we drie keer per week vlees eten, waarvan we nu zelfs de smaak vergeten, hebben". Dus kan alleen het fascisme redding brengen ófhet communisme.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1