Gezamenlijk verzoek tof opheffing der Australische boycot Staking in Frankrijk begonnen De heer Palar over zijn Indische ervaringen De verdediging van Het Westelijk halfrond Toestemming vakverenigingen nodig Ons Distributielioekje Tien geboden voor de 12 e volkstelling RECHTZAKEN Goede hoop op inwilliging? In een te Batavia verschenen offi cieel communiqué wordt medegedeeld, dat de Ned.-Indische regering en de regering van de Indonesische Repu bliek een gemeenschappelijk verzoek aan de Australische regering hebben gericht om haar invloed aa nte wen den ten einde de boycot op Neder landse schepen onmiddellijk op te hef fen. Het communiqué voegt hieraan toe: ,.Dit gemeenschappelijk verzoek vestigt de aandacht op het feit. dat de onmid dellijke opheffing van de boycot in het belang is van de gehele Indonesische bevoking. omdat de in Australische ha vens opgeslagen Nederlandse goederen ook gebruikt zullen worden ten behoeve van de Republiek. Betreffende het republikeinse aandeel in deze goederen zal nader onderhan deld worden. Er bestaat alle hoop, dat dit ver zoek door de Australische regering /al ingewilligd worden". Het betreft hier een aantal goederen ter waarde v.rn 40-000.000 gulden. Als antwoord hierop is te Canberra officeel verklaard, dat dit een zaak was. welke „nog altijd in de eerste plaats de vakvereniging der havenarbeiders aan ging". Het beroep wordt „nutteloos" ge noemd, tenzU de vakvereniging het ac cepteert. Officieel werd vernomen, dat onder handelingen met de vakvereniging der havenarbeiders beginnen zulen. In een uitvoerige verklaring heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, dr Evatt. o.m- gezegd: „Dat Australië goederen als sisal uit Indonesië wenst te importeren; en Australië er derhalve een aanzienlijk belang bij heeft, de totstandkoming van ee noplossing te bevorderen. Dr Evatt besloot: „Terwijl de schepen, die thans goederen naar Indonesië ver voeren. slechts met geringe lading kun nen terugkeren, hoopt men. dat tegen de tijd dat zij aankomen, de Ned.-Indo nesische onderhandelingen voldoende vorderingen hebben gemaakt, om een al gemene hervatting van de handel moge lijk te maken. Een bezoek van Australi sche ambtenaren heeft tot resultaat ge had een overeenstemming tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs over de distributie van de goederen in Indonesië. Hun bezoek heeft eveneens bij gedragen tot de oplossing van het gehele pro bleem. Australië zal voortgaan om op iedere manier te helpen. Commissie van Onderzoek inzake Palestina. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Trygve Lie, heeft de eerste bijeenkomst geopend van de commissie van onderzoek der Verenigde Naties inzake Palestina. HU verklaarde, dat de hoop en het vertrouwen van millioenen mensen hier in het geding zyn. Lie legde de nadruk op de grote betekenis van de commissie en op de invloed, die zij kan uitoefenen op de algemene vergadering der V. N. „Ik hoop oprecht", zo sprak hij, „dat uw rapport de mogelijkheid zal openen tot een rechtvaardige en practische op lossing, die door allen aanvaard zal kunnen worden." Daar zes van de elf landen niet ver tegenwoordigd waren door de hoofdaf gevaardigden, stelde Lie voor, de^ ver gadering te verdagen, hetgeen na vijf tien minuten ook gebeurde. Lie kon niet meedelen, wanneer de hoofdgedelegeer den zouden aankomen. Aanwezig waren Australië, Guatamala, Joego-Slavlë, Perzië en Peru. Doodstraf in Sovjet-Unie afgeschaft. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de opperste raad der IJS SR een decreet gepubliceerd gepubli ceerd heeft, waarbij de doodstraf in de Sovjet-Unie wordt afgeschaft. Het decreet zegt, dat de overwinning op de vijanden der Sovjet-Unie de toe genomen macht van het land alsmede de toewijding van het volk heeft ge toond. Voorts toont de internationale toestand na Duitsland's capitulatie.dat de zaak des vredes voor lange tijd vei lig is, „ondanks de pogingen van agres sieve elementen om een nieuwe oorlog te ontketenen". Dit alles in aanmerking genomen en rekening gehouden met- de wensen van vakverenigingen, regerings instanties en andere organisaties, die de publieke mening weergeven, is vol gens de opperste raad van de Sovjet- Unie toepassing van de doodstraf in vredestijd niet vereist. Voor misdrijven, die volgens de be staande wetten in de Sovjet-Unie met de dood bestraft kunnen worden, zal gevangenisstraf worden gegeven of ver blijf in een werkkamp tot een maxi mum van 25 jaar. BEPERKING DER RIJSTDISTRIBUTIE. Oosterse restaurants zullen niets f meer krygen. Als gevolg van de huidige voorraad- positie van rijst zal de distributie van dit artikel worden beperkt. In de loop van de volgende maand wordt de ver strekking voor scheepsproviandering, Oosterse restaurants en oriëntalen be ëindigd. DE INLEVERING VAN BONKAARTEN Welke wèl en welke niet? In die gevallen, waarin bonkaarten bij de distributiedienst moeten worden in geleverd, blykt er vaak misverstand te bestaan aangaande de bonnen, die wel en die niet ingeleverd moeten worden. Het C.D.K. deelt daarom mede, dat men in zulke gevallen de volgende bon nen niet behoeft in te leveren: a. Van de bonkaarten voor voedings middelen de bonnen van de serie, waar van reeds een of meer bonnen zijn aan gewezen. b. Van de tabaks-, versnaperingen-, of gecombineerde kaarten de reeds aan gewezen bonnen. c Van de textielkaart, de brandstof - fenkaart en de petroleumkaart de aan gewezen bonnen. d. As. moeders kunnen de toeslag kaartjes behouden zU moeten echter de „contrólekaart a-s. moeders" CM 703 in leveren. e. Z.g. ziekenkaartjes behoeven niette worden ingeleverd. Het bezoek heeft de gelukkige uit werking gehad van 't bij elkaar bren gen van de Nederlandse en de Indo nesische vertegenwoordigers op een dergelijke wijze, dat werd bijgedragen tot vermindering van de tussen hen bestaande gevoelens van achterdocht en vijandschap, welke, naar de mening der Australische ambtenaren, de voor naamste en werkelijke factor was, die een algemene overeenstemming tussen beide partijen verhinderde. Volgens berichten uit Singapore is op Java de suggestie gedaan dat de Austra lische havenarbeiders eventueel de boy cot. waartoe besloten was als téken van sympathie voor de Indonesische repu blikeinen. zouden opheffen, indien 75 van de goederen, die in Australië wor den opgehouden, naar de Republikeinse havens en 25 naar de Ned. havens werd gedirigeerd. Prins Bemhard zal marine vliegers decoreren. Maandag a.s., 's morgens 10 uur, zal ZXH. Prins Bernhard als Inspecteur- Generaal der Kon. Marine op zijn staf- kwartier „Zwaluwenberg" te Hilversum, een groot aantal vliegerkruisen uitrei ken aan oorlogsvliegers, die zich in de tweede wereldoorlog hebben onderschei den. Deze uitreiking betreft ongeveer 40 man van de Marnie Luchtvaartdienst, officieren van de RAP., twee Franse vliegers en een Nederlander, die thans in K.L.M-dienst is. Na afloop van de plech tigheid zal de Prins de gedecoreerden ontvangen in het Paleis Soestdijk. OPNIEUW SCHADE DOOR MUNITIE-ONTPLOFFINGEN. Er vonden weer zware ontploffingen plaats in het bezette Duitse gebied langs de Limburgse grens. Dit keer moest spe ciaal de gemeente Belfeld het ontgel den, waar grote schade werd aangericht aan verschillende woningen die nauwe lijks hersteld waren van de geleden oor logsschade. De burgemeester van Bel feld heeft zich gewend t-ot de Engelse ambassadeur te Den Haag, ten einde maatregelen te bevorderen, die een her haling kunnen voorkomen. Fabrieken en personeel gerequireerd.. Op last van het Franse vakverbond van arbeiders in de electriciteits- en gasbedrijven is de druk van het gas en de electriciteitsvoorziening van Frankrijk gisteren verminderd. Hierdoor is het dreigement, een „lang- zaam-aan-staking" te proclameren, in dien de eis tot loonsverhoging van 23 niet zou worden ingewilligd, ten uitvoer gelegd. Een communiqué van het bo vengenoemd verbond luidt: „Aan de ar beiders van het verbond in geheel Frankrijk is opdracht gegeven onmiddel lijk de druk van het gas te verlagen, be halve tijdens de etensuren. Wat de electriciteitsvoorziening betreft, willen wij deze overdag beperken. Deze maat regelen moeten terstond uitgevoerd wor den". Het communiqué zegt voorts, dat op Woensdag slechts de strikt noodzakelij ke gasleveranties. waarbij die voor kook- doeleinden niet zijn inbegrepen, zullen worden verzekerd. Electriciteit zal alleen en dan nog in beperkte mate voor het vervoer en de industrie beschikbaar ge steld worden. In alle andere electrici- teitsbedrijven zullen leden van het vak-, verbond met de armen over elkaar voor hun machines zitten Men zal er even- wei op toezien, dat de machinerieën geen schade ondervinden. De Franse premier, Ramadier, heeft een decreet ondertekend, waarbij alle gas- en electriciteits-fabrieken en het personeel gerequireerd worden. Volgens het requisitie-decreet kun nen arbeiders, die weigeren aan het werk te gaan. veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van maximaal 5 jaar. NOGMAALS WAARSCHUWING VAN RAMADIER. In een Pinksterrede te Samtes heeft de Franse eerste minister Ramadier nog maals een beroep op het volk gedaan om in de huidige critieke toestand de dis cipline te bewaren. Tot zijn socialisti sche partijgenoten zelde hij later, dat de socialistische partij de laatste hoeksteen van de democratie in Frankrijk is. Toen de minister daarna te la Rochel- Ie sprak waarschuwde hij het volk te gen „onbekende revolutionaire elemen ten". die er naar streven onlusten te verwekken. Achter elk relletje staan on bekende elementen aldus Ramadier. die er voor zorgen buiten schot te blij ven. Deze mensen, of het nu verdwaalde revolutionairen zün of lieden, die een totalitair regiem wensen, richten hun aanvallen tegen de status van de repu bliek. Over het conflikt tussen regering en arbeiders zeide Ramadier, dat het niet aangenaam voor henr was de arbeiders een „neen" toe terroepen, temeer, daar hij zijn leven lang onvermoeid voor hun belangen heeft gestreden. Een loonsver hoging zou echter onmiddellijk de kos ten van levensondertioud doen stijgen en dat zou het ergste zijn wat kan ge beuren. 430 arbeiders, die bij de bouw van een nieuw spoorwegstation te Versailles in lijdelijk verzet zijn gegaan om loonsver hoging te krijgen, zijn door de directie van de onderneming ontslagen. Harde waarheden over onze textielpositie. HOE MOETEN WU ONS NU EIGENLIJK KLEDEN?.... Tijdens een vergadering van de Ned. Bond van detailhandelaren in textiel en mode-artikelen te Twenthe heeft drs. Vromans lid van het dag. bestuur der vakgroep voor de textielhandel In Ne derland in een lezing te Almelo een beeld gegeven van onze textielpositie, welke volgens hem een zeer somber beeld vertoont. De. export is groter dan officieel wordt bekend gemaakt, aldus spr. De kwali teit van de textiel, die op de binnen landse markt komt, is volgens de heer Vromans belangrijk minder dan die van de stoffen, die voor de export bestemd zijn. Het is met onze textielpositie zó. aldus spr., dat we bij iedere stap die we zetten drie stappen terug gaan. Volgens de officiële cijfers van de huidige productie zal per mannelijke inwoner in Qfn periode van drie jaar één costuum en in een periode van vier jaar één jas beschikbaar zijn; per vrouwelijke inwoner in een perio de van drie jaar één japon en één mantel, aldus de heer Vromans. Dit z(j'n weinig optimistische klan ken, maar het ware beter, wanneer ons volk van deze harde waarheid op de hoogte werd gebracht, zo besloot spr. 25 EXTRA TOELAGE OP MILITAIRE PENSIOENEN. De mobilisatie-slachtoffers 19141918 en enkele kleinere groepen, zoals de ge- ipasporteerde militairen en niet pen sioengerechtigde weduwen van militai ren. die voor 1909 de dienst hebben ver laten. krijgen uitkeringen 'krachtens wettelijke bepalingen. Thans is een K B. verschenen, dat bepaalt, dat over deze uitkeringen een extra toelage van 25 wordt verstrekt over 1946. WANNEER KOMT ONS EXTRA ROKERTJE? Fabriek sluit wegens overproductie! Op een desbetreffende vraag in de gemeenteraad te Oud-Marsum heeft de burgemeester verklaard, dat de sigaren fabriek Relnders in Oud-Marsum voor lopig is stopgezet wegens overproductie. In de fabriek liggen tweehonderd dui zend sigaren opgeslagen, waarmee men geen raad zou weten K.L.M.-CONSTELLATION MET NIEUWE GESTROOMLIJNDE VRACHTRUIMTE. Zondag j.l. is een K.LM,-Constellation met een nieuwe gestroomlijnde vracht- ruimte, welke onder de romp is bevestigd, van 't vliegveld te New-York Laguardia vertrokken. Hierdoor wordt de vervoers capaciteit van het vliegtuig met 395 kubieke voet vergroot. Deze extra- vrachtruimte kan zeer snel worden aangebracht en verwijderd en is getest op de route Amsterdam—Batavia. Constateerde zeer slechte stemming bij Republikeinen. De heer Palar, is per K,L.M.-vliegtuig uit Indonesië naar ons land terugge keerd na een studiereis van 3 weken in opdracht van de Partij van de Arbeid door de Republiek en de Malinogebie- den. Hy' verklaarde in een onderhoud met een A.N.P.-redacteur dat bij bepaalde groeperingen in Indonesië de politiek gevoerd wordt, om iedereen, die om de een of andere reden verdacht moet worden gemaakt, als communist te be stempelen. Dat een dergelijke politiek „er ingaat", schrijf ik toe, aldus de heer Palak, aan de onwetendheid van vele Nederlandse autoriteiten in Indo nesië. Hetgeen ik ondervonden heb van de Nefis (inlichtingendienst van het KNILM), is een der bewijzen, hoe vaak deze inlichtingendienst opzettelijk ver keerde voorlichting geeft en hoe hij een eigen politiek voert. Betreffende de Republiek zeide de heer Palar o.a., dat deze alle moeilijk heden ondervindt van een jonge orga nisatie. Men moet er werken met veel onervaren krachten. Er is een groot te kort aan leiders en een gebrek aan ge legenheid tot kadervorming. Daarbij komt, dat de Republiek moet werken zonder credieten. Er is een gevoelige blokkade tegen producten, die gebruikt kunnen worden bij de oorlogvoering. Het Spreekt vanzelf, dat deze blokkade de in- en uitvoer van producten die geen contrabande zijn, sterk belem mert. Het ergste is, dat zelfs- de invoer van medicijnen niet is toegelaten. Of ficieel mogen zij natuurlijk wel worden ingevoerd maar de Nederlandse mili taire douane laat niets door. Elke tube asperine wordt aan hen die het repu blikeins gebied betreden, afgenomen. In de Indonesische hospitalen moeten operaties zonder narcose worden ver richt. 9 Voorts verklaarde hij, dat de Pa- soedanbeweging eigenlijk geen beweging is en dat het hele geval in ons land sterk wordt, opgeblazen. Kartalegawa wordt z.i. gesteund door zeer belang rijke Ned.-Indische autoriteiten. - De Soendanezen hebben thans vol gens hem met behulp van de Neder landse militairen Buitenzorg bezet. Men vreest, dat er een koloniale oorlog zal kunnen ontbranden als gevolg van de ze onverkwikkelijke ontwikkelingen. Hierbij zullen honderd duizenden Indo nesiërs worden weggemaaid. Ze hebben wel wapens, doch kunnen onmogelijk tegen de Nederlandse bewapening op Zij hebben echter de „vrijheid" geproefd en willen daaraan vasthouden. Zij zul len zich verzetten en vechten zich lie ver dood, dan prijs te geven wat zü thans als het hoogste goed hebben le ren kennen. Vervolgens wees de heer Palar er op, dat men van Indonesische zijde zegt. dat indien de Nederlandse regering zal besluiten figuren als Meynen en Rom- me als exponenten van de Nederlandse politiek ten aanzien van Indonesië te doen optreden, er geen mogelijkheid meer zal zijn tot een oplossing te ko men. Men heeft hem verzocht Neder land te adviseren een dergelijk besluit niet te nemen, want ook zij, die hun uiterste best doen de zo begeerde op lossing te vinden, zouden ook dan geen kans meer zien deze te krijgen. Men heeft wel critiek op Van Mook, doch in Republikeinse kringen is hij desondanks zeer gezien en men beschouwt hem als de „meest gewaardeerde figuur" in In donesië. „Wat is uw opinie t.a.v. de toestand in het algemeen?" „De besprekingen zijn erg moeilijk. Om tot een compromis te komen zijn er van belde zijden belangrijke conces sies nodig Elke partij zegt; „begin jij maar eerst". Dit is eigenlijk het gevolg van de ernstige vertrouwenscrisis, waar in de besprekingen zich bevinden. Wat het wantrouwen bij de Indonesiërs in het bijzonder opwekt, is, dat er nog altijd troepen worden uitgezonden. De aanwezigheid van een sterk Nederlands leger In Indonesië wordt als een grote bedreiging gezien. Dientengevolge is de stemming zeer slecht; elk Neder lands voorstel wordt reeds dadelijk met wantrouwen begroet'.' De heer Palar heeft grote waardering voor de pogingen van de Lt.-Gouv.-Ge- neraal en de Commissie-Generaal. Hij is het volkpmen eens met de klacht der hoogste Indonesische kringen, dat wat Van Mook en de Commissie-Generaal aan goeds willen en vaak ook bereiken, teniet wordt gedaan, omdat de wijze van uitvoeren de waarde van hetgeen overeengekomen is, vermindert, zodat er vaak negatieve resultaten uit voort komen. Van Indonesische zijde spreekt men zelfs openlijk van „sabotage". De heer Palar zal binnenkort een officieel rap port van zijn bevindingen uitbrengen aan de partij. Partij-congres van Labour De Britse minister van Luchtvaart, Noel-Baker, voorzitter van de Britse Labour-partij, heeft in zijn openings rede voor de jaarlijkse partij-conferen tie te Margate verklaard, dat er een wereldhandvest voor alle socialisten en socialistische regeringen moest komen. Dit handvest moet vier punten omvat ten: nieuwe betrekkingen tussen de vol ken, een verenigd Europa, nieuwe in tercontinentale economische samenwer king en afschaffing van de uorlog. Indien de democratische naties er niet in slagen, aldus Noel Baker, vol ledige werkgelegenheid en stabilisatie van de vrede te bereiken, dan lijdt de democratie schipbreuk. Spr. meende, dat het door Labour geregeerde Enge land tot dusver het voorbeeld heeft ge geven. Noel Baker verklaarde, dat ieder, die mocht menen, dat de Verenigde Naties hun werk te vergeefs varen begonnen, blijk geeft van onwetendheid en dwaas heid. Ook moet geen vreemdeling ge loven, dat Engeland zijn macht verloren heeft. „Het volk is gezonder, beter op gevoed en inventiever dan ooit tevoren". De vriendschapsbanden met andere volken zijn sterk. Tijdens de eerste zitting is een reso lutie tot intrekking van het verbod tot lidmaatschap van de vereniging ter be vordering van de vriendschap tussen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie die door het partijbestuur als een voor namelijk communistische organisatie veroordeeld was met overweldigende meerderheid verworpen. De resolutie werd niet door enige vakvereniging on dersteund. Blijkens meer dan 500 moties, die tij dens voorafgaande besprekingen tot 24 samengestelde resoluties werden gere duceerd, hebben tegenstanders van Be- vin's buitenlandse politiek zich aan eengesloten om door eenheid goed te maken, wat zij aan kracht verloren hebben. Het is practisch zeker, dat geen dezer resoluties steun van belang zal vinden. Een resolutie, waarbij de regering werd verzocht de dienstplicht af te schaffen, werd met 2.332.000 tegen 571.000 stemmen verworpen. De Italiaanse regeringscrisis. De leider der christen-democraten, De Gasperi, die belast is met de vor ming van een nieuwe Italiaanse re gering, heeft tegenover de pers ver klaard, dat een regering van „natio nale concentratie" nog niet gevormd kon worden wegens bezwaren van rechts en links. Men zou derhalve nieuwe wegen moeten inslaan. Nenni heeft meegedeeld, dat er zo spoedig mogelijk verkiezingen worden gehouden. COMMISSIE VOOR PERSVRIJHEID DER V.N. De commissie voor de persvrijheid van de Verenigde Naties (heeft besloten., de volgende punten op de agenda van de wereldconferentie over perszaken te plaatsen: vrijheid van binnenreizen en beweging voor correspondenten in alle landen, opheffing van censuur en in stellen van gelijke transmissiekosten voor buitenlandse persbureaux, grotere faciliteiten, ten einde alle volken bre dere toegang tot het nieuws te ver schaffen en maatregelen tot verbete ring van het nieuws. De Sovjet-afgevaardigde stemde te gen ieder van deze punten. HU herhaalde, dat vraagstukken met betrekking tot de persvrUheid in wezen tot de binnenlandse jurisdictie der sta ten behoorden, en dat het handvest der V. N. generlei inmenging in binnen landse aangelegenheden toestaat. OPNIEUW NEGER GELYNCHT. Zeven lynchers hebben wederom het recht in eigen handen genomen, thans in de staat Noord-Carolina, waar zij een neger, die was beschuldigd van een poging tot aanranding van een blanke vrouw, uit de gevangenis te Jackson sleepten. Donderdag j.l. werden, gelijk gemeld, 28 personen, beschuldigd van moord op een neger, in Zuid-Carolina door een uit blanken bestaande jury, vrygesproken. Thomas Clark, procureur- generaal. verklaarde, dat er misschien een nader onderzoek naar deze kwestie zal worden ingesteld. Edward Brown, voorzitter van de Na tionale Negerraad, heeft een telegram aan het Congres gezonden, waarin wordt, gevraagd om een wet, welke voorziet, in een boete van 2JTOOO dollar voor de staten, waar het lynchen voor komt. Truman's voorstel afgekomen. President Truman heeft thans het Congres het wetsontwerp, strekkende tot volledige militaire samenwerking met de Latüns-Amerikaanse landen, voor gelegd. Het wetsontwerp voprziet o.m. in de verkoop en standaardisatie van wapens en de opleiding van marine- en legerpersoneel. Truman zegt in zijn boodschap tot het Congres, dat de voorgestelde samenwerking ook tot Ca nada zou kunnen worden uitgestrekt daar samenwerking van de V. S. met dat land in aangelegenheden betreffen de de gemeenschappelijke verdediging momenteel van bUzonder groot belang is. Dit is de eerste keer. dat de pre sident officieel de naam Canada heeft genoemd in verband met de verdedi gingsplannen voor het Westelijk half rond. Canada is geen lid van de Pan- Amerikaanse Unie e,n heeft ook niet her verdrag van Chapultepec onderte kend. „De nauwe samenwerking van de Ame rikaanse republieken", aldus president Truman, „waarin bij het verdrag van Ohaplutepec is voorzien, maakt het hoogst gewenst, de militaire organisa tie, opleiding en uitrusting te stan daardiseren, zoals ook door de inter- Amerikaanse defensieraad is aanbevo len. Het is mijn bedoeling, dat alle werk zaamheden in het kader van dit wetsontwerp in alle opzichten in overeenstemming zijn met het hand» vest der V.N." „De regering zal zeker niet mee doen aan of haar goedkeuring hech ten aan onbeperkte wapenleveranties, die slechts zouden bijdragen tot een onnodige en drukkende bewapenings wedloop." President Truman legde er de nadruk op, dat het voorgenomen program zou samenvallen met de Amerikaanse po litiek, gezonde economische toestanden in Latijns-Amerika te bevorderen. Het wetsontwerp vermeldt nader, dat landen aan wie de V. S. hetzij wapens verkopen of schenken, deze niet aan andere landen mogen doorzenden. Voorts wordt een veelomvattend pro gram voorgesteld voor de oprichting van opleidingscentra voor studenten uit Zuid-Amerika Ten slotte verklaart Truman, dat het plan is opgevat te Rio de Janeiro een conferentie te houden voor het opstellen van een verdrag voor de verdediging van het Westehjk half rond. (Het verdrag van Chapultepec werd op 3 Maart 1945 getekend en voorziet in het voeren van ee.n gemeenschap- pelijke actie door de V.S. en Zuid-Ame-, rikaanse landen in geval van agressie op het Westelijk halfrond. De Pan- Amerikaansche Unie kwam in 1890 tot stand en bestaat uit afgevaardigden uit alle Amerikaanse republieken. Het doel der Unie is de regeling van poli tieke, sociale en economische vraag stukken) Het wereld-voedseltekort. DE INTERN. NOOD-VOEDSELRAAD. In het rapport, dat Fitzgerald, de secretaris-generaal van de internatio nale nood-voedselraad, in de 4de zitting van deze raad heeft uitgebracht, deelt deze mede. dat de vooruitzichten voor 1947/48 wijzen op een voortduren van het wereld tekort voor de voornaamste voedingsmiddelen en wat betreft de meststoffen Helaas, aldus Fitzgerald, moet de raad zijn toekomstige werk zaamheden veeleer zien tegen een nog donkerder dan tegen een lichter ach tergrond, wat de positie van vraag en aanbod betreft. In deze laatste weken, voordat de nieuwe oogsten worden bin nengehaald, hebben de wereldvoedsel voorraden het laagste niveau bereikt. Wederom evenals in 1946 zyn de be schikbare uitvoervoorraden over de ge hele wereld, vooral wat granen en rijst betreft, te klein om de aanvullende hoe veelheden te leveren, waaraan de in voerende landen behoefte hebben om de basis-rantsoenen te handhaven op het winterniveau, dat op zichzelf ge nomen reeds te laag was voor het wel zijn, voor de gezondheid en voor een goede arbeidskracht. Hoewel de tekenen er op wijzen, dat de rystproductie in het Verre Oosten en op het Westelijk halfrond in vergelij king met 1946 zal toenemen, zal, aldus het rapport, de styging niet voldoende zUn ter bevrediging van de behoeften van de invoerende landen. Als een der oorzaken hiervan wordt aangevoerd het feit, dat de bevolking in Zuid-Oost-Azië alleen sinds 1939 met 100 millioen is gestegen. Het wereldtekort aan vetten en oliën zal volgens het rapport ook in 1948 nog aanhouden, hoewel het waarschUnlyk niet zo groot zal zijn als in 1947. De vraag naar granen zal groot blij ven, terwyl de vooruitzichten wat het aanbod betreft, „niet zo gunstig zUn als iedereen zou wensen". Ondanks het feit, dat de Ver. Staten een recordoogst verwachten en de ver houdingen in Canada uitstekend zUn. De Europese vleesproductie zai iets toenemen doch zal het voor-oorlogsc niveau niet bereiken. De suikerproductie zal zich vermoe delijk goed handhaven, in vergelijking met 1947 en zal wellicht zelfs enigszins stUgen. aldus het rapport, waarbij er op wordt gewezen, dat de mogelUkheid bestaat dat enige hoeveelheden suiker uit Nederlands-Indië kunnen worden verwacht. De suikerproductie van Java voor 1947 wordt in het rapport geraamd op 75.000 ton tegen een gemiddelde voor-oorlogse jaarproductie van 1.4 millioen ton en een gemiddelde uitvoer van 1,2 millioen ton. Ten aanzien van Java wordt in net rapport nog gezegd dat van tijd tot tijd grote suikervoorraden worden gemeld, doch dat deze berichten niet zijn beves tigd. Men stelde voor. dat de Int nood- voedselraad onder deze omstandighe den een missie naar Java zal zenden, ten einde een overzicht te verkrijgen van de situatie De missie zal een rap port moeten uitbrengen inzake de maat regelen. welke noodzakelUk zijn om de voor export beschikbare hoeveelheden te mobiliseren. Men heeft zich er van op de hoogte gesteld of de betrokken autoriteiten een dergelijke missie gunstig zouden ont vangen. Het antwoord was bemoedi gend en men verwacht, dat binnenkort zal worden bekend gemaakt uit welke personen de missie zal bestaan^ Ten aanzien van copra merit het rapport van Fitzgerald op: De copra-exporten van Nederlands- Indië zullen ln 1947 waarschynlyk 240.000 ton bedragen, vergeleken met een vooroorlogs gemiddelde van 500.000 ton. Een voorstel om een. internationale conferentie van ministers van Land bouw te beleggen werd aangenomen, doch de datum en de plaats zUn nog niet vastgesteld. gEen subcommissie is benoemd om hierin te beslissen. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN. 24 Mei Besommingen: KW 16 f.1235; KW 91 f.2389. KW 108 f.2045; KW 65 f 6900; KW 59 f.3542; KW 210 f. 1738; KW 92 f 2077; KW 21 f.2146; KW 109 f.700. SCHEVENINGEN 27 April. Besom mingen: KW 81 f. ilO. KW 27 f.240." Lands- en volksbelang van eerste orde. Met het oog op de 12e volkstelling, welke. gelUk bekend, op het eind van de ze week wordt gehouden, wordt de aan dacht gevraagd voor de volgende aan- wU zingen: 1. Ontvangt de teller welwillend. Hij komt niet voor zichzelf, doch in het al gemeen belang. 2. Verstrekt de door de teller over uw woning gewaagde inlichtingen zo nauw keurig mogelUk. Deze inlichtingen zyn niet bestemd voor woningvordering of inkwartiering doch als grondslag voor algemene verbetering der volkshuisves ting in ons land 3. Bew&art de door de teller voor u en uw gezinsleden afgegeven telformu- lieren zorgvuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult dè formulieren duidelijk lees baar in. 5. Raadpleegt- bU de invulling de toe lichting. welke op de binnenzUde van de gezinsomslag bU Iedere vraag is gegeven- 6. Verzuimt vooral niet de aard van u wberoep nauwkeurig te vermelden, als mede aard. naam en adres van het be- drUf. waarin gy werkzaam zijt. 7. Zorgt, dat de Ingevulde formulieren gereed liggen, zodat de teller niet be hoeft te wachten, wanneer hy ze terug komt halen 8. Vraagt de teller raad indien u twij felt of uw beantwoording van bepaalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdagavond a.s. naar de radiouitzending van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders. Alsdan zal een gemeenschap, pelijke invulling der formulieren plaats vinden. 10. Beseft, dat deze 12e volkstelling een lands- en volksbelang is van de eer ste orde. Werkt dus allen mede om haar te doen slagen! De Ned. lening in de Ver. St. REEDS VOOR 16 a 17 MILLIOEN DOLLAR INGETEKEND. De obligaties der Nederlandse lening van 20 millioen dollar zullen heden aan liet publiek worden aangeboden tegen een koers van 99%, plus opgelopen ren te. Reeds zyn Inschrijvingen ontvangen tot een totaal bedrag van 16 k 17 mil lioen dollar. De opbrengst der lening zal worden gebruikt voor de terugbetaling van een gedeelte van het door de Ex- and Im- portbank aan Nederland verstrekte cre- diet of voor de betaling van goederen of diensten ten behoeve van de weder opbouw in Nederland. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Gistermiddag had een vechtpartij plaats tussen de zwagers v. B. en H., te Oosterbeek, met het noodlottige ge volg, dat de eerste zijn zwager met een broodmes de slagader doorsneed. Het slachtoffer overleed enkele ogenblikken later. De vechtpartU was ontstaan, door dat beide mannen ruzie kregen over hun kinderen, die aan het kibbelen waren. H. was 34 jaar oud en laat een vrouw met drie kindem achter. De 37-jarige dader is door de politie gearresteerd. NIEUWE KONINGINNEZEGELS. Binnenkort zullen nieuwe Koningin nezegels verschijnen naar ontwerp van S. L. Hartz. met een rand ornament, tekst en waardeaa^iduidlng van J. van Krimpen. Voorlopig zullen verkrijgbaar zUn al leen de waarden van 6 dt- (bruinzwart) en 10 ct. (roodviolet)voor zover ten minste de voorraden van de vorige uit- gave-type KonUnenburg zUn uitgeput. Verzamelaars kunnen ze echter op ver zoek wel krijgen. De overige waarden zullen geleidelijk aan in omloop worden gebracht Deze omvatten: 5 ct. (geel groen), VA ct, (roodbruin), 12% ct. (rood), 15 ct- (paars). 20 ct. (donker blauw), 22ct. (sepia). 25 ct. (licht blauw), 30 ct. (oranje), 35 ct. (blauw groen) en 40 ct. (bruinrood). De verdere bUzonderheden van dit ze gel zUn: Druk: Rotogravure, papier: met cirkel tjes. watermerk perforaat: kamtanding, 13x 12%, zegelgrootte: 21 x 25 mm. en beeldgrootte 18 x 22 mm. DODELIJKE VAL IN AMSTEL-BROUWERIJ. Een bouwvakarbeider, die ruiten aan het schoonmaken was van het machine huis op de binnenplaats van de Amstel- brouwerij aan de Mauritskade te Am sterdam, de 43-j. J. W. uit Amsterdam, is van een hoogte van 10 meter gevalen, toen de ladder waarop hU stond onder hem weggleed; hij was helaas op slag dood. JAARVERSLAG VER. TOUWFABRIEKEN. Aan het verslag over 1946 der Ver. Touwfabrieken ontlenen wij, dat er een winst geboekt werd van f. 1.271.631. waardoor het saldo-verlies ad f2.036.857 daalde tot f. 765.225.— NEKKRAMP TE BERGEN OP ZOOM. De commandant van het derde R.I. uit Bergen op Zoom heeft medegedeeld, dat in de Kort Heiligerskazerne te Ber gen op Zoom nekkramp is geconsta teerd. MGR. WILLEKES EN JHR. RUYS NAAR ONS LAND. Gisteren is monseigneur Willekes, apostolisch vicaris van Batavia, naar Nederland vertrokken. HU werd door verschillende autoriteiten uitgeleide ge daan. Het 2e kamerlid jhr. Ruys de Beerenbrouck is heden naar ons land vertrokken. Doodstraf voor Branca Simons en echtgenoot. De 29-Jarlge 'doodse vrouw, Branca Simons, die tijdens de Duitse bezetting ontelbare land- en rasgenoten aan de S.D, uitleverde, werd Zaterdag door het Amster damse BIJz. Gerechtshof, conform de els. ter dood veroordeeld, evenals haar echt genoot, de niet-Joodse 45-Jarige Amster damse chauffeur W. J. H. Houthuys. „De ernst van de bedreven misdaden heeft het Hof doen besluiten", aldus de sententie, „al betreft het hier een vrouw, doch één. die elk gevoel schynt te missen, de hoogste straf op te leggen". De enige woorden, die Branca Simons bij het aan horen van de sententie wist uit te bren gen. waren een gefluisterd „dank u wel", toen werd medegedeeld, dat haar ambts halve het recht tot cassatie is verleend. De derde doodstraf, die het Bljz. Ge rechtshof te Amsterdam uitsprak, was tegen de 39-Jarlge Amsterdamse schilder J. A. Bulters, die op het Leldsepleln en Rembrandtspleln te Amsterdam afspraken maakte met Illegale werkers en deze dan aan de S.D. ln handen speelde. Hem werd ambtshalve het reoht op cassatie verleend. HAAGSE POLITIERECHTER. Te hoge jeneverprUs Door G. N. D. te Hlllegom was een stevige prijs bere kend voor de Jenever, die hy verkocht, zodat de tuchtrechter voor de prijzen zich met het geval bemoeide en D ver oordeelde tot f 1500 boete, benevens slui ting van z()d café vooi enige rijd. Van die beslissing kwam verdachte ln hoger beroep bij de Politierechter Deze heeft de boete gehandhaafd, doch de sluiting nog doen vervallen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2