Landelijke petitie Comité Rijkseenheid STADSNIEUWS BRITSE AANKLACHT TEGEN ALBANIË VOOR HET INTERNATIONALE HOF. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen. dat de Britse regering haar aanklacht tegen Albanië met betrek king tot het leggen van mijnen in de straat van Korfoe formeel aan het In ternationale Hof van Justitie heeft voorgelegd. Juridische kringen te Lake i Success verklaren, dat deze kwestie binnen het rechtsgebied van het Inter nationale Hof valt, omdat Albanië, dooi de uitnodiging van de .Veiligheidsraad, aan dé debatten over deze kwestie deel te nemen, te aanvaarden, daarbij de verplichting op zich nam, zich aan het besluit der V.N. te houden. DE LEENING AAN FRANKRIJK. De Franse Nationale Vergadering heeft met algemeene stemmen haar goedkeuring gehecht aan de lening van 250.000 000 dollar, die de wereldbank aan Frankrijk wil verstrekken. Voordat de lening werd goedgekeurd, voerde men van communistische zijde aan, dat enkele voorwaarden van de le ning de economische onafhankelijkheid van Frankrijk bedreigden en de defen siegeheimen zouden blootleggen. De in ternationale politiek van Frankrijk ging buitenlanders niet aan De communlsti- i sche afgevaardigden wilden niettemin voor de lening stemmen om de weder opbouw van Frankrijk geen belemme ringen In de weg te leggen. Koningin Mary. Prinses Juliana bezichtigde „de Arnhem". Ter gelegenheid van de eerste reis van de „Arnhem", welk schip gister avond om 9 uur naar Harwich vertrok en op Maandag as in de geregelde dienst zal worden opgenomen, heeft prinses Juliana gistermiddag het schip bezichtigd, "Zij werd ontvangen door de Engelse ambassadeur sir Nevile Bland en diens echtgenote, terwijl vele autoriteiten, w.o. luit-admiraal C. P. L Helfrlch, mede aanwezig waren. De „Arnhèm" heeft een brutotonna- ge van 4891 en kan een snelheid van 21 j knoop per uur bereiken. Het heeft een lengte van 377 voet, een breedte van 52 voet en is van het shelterdeck af gemeten 27 voet diep. Er is slaapacco- modatie voor 421 personen, en behalve bagageruimte ook ruimte voor auto's. Wordt sigarendistributie opgeheven? THANS NIET VERKOPEN ZONDER BON. Het Ministerie van Economische Za ken waarschuwt uitdrukkelijk tegen het verkopen van sigaren zonder de distri butievoorschriften in acht te nemen. Wel is waar wordt overwogen de dis tributie van sigaren op te heffen, doch indien zulks onmogelijk zou blijken, komen betrokkenen in grote moeilijk heden. In verband hiermede is de Centrale dienst voor de Economische Controle ..Cedec" geïnstrueerd de controle in be langrijke mate te verscherpen. DE HANDELSOVEREENKOMST NEDERLAND—SOVJET-ZONE. Inzake, de tussen Nederland en de Sovjet-zone in Duitsland tot stand ge komen handelsovereenkomst wordt na der gemeld, dat het bedrag van de goe- derenruil betrekking heeft op een perio de van een jaar- Nederland zal leveren: superfosfaat, rubber, grondstoffen voor de chemische industrie en haring in ruil voor kali. hout chemische produc ten en producten van de metaalindus trie, zoals machineonderdelen en machi nerieën. waarvoor ons land het metaal zal leveren. Ons BistrSbiitJelioekje Bonnenlijst éénmaal in twee weken. IN JULI EN AUGUSTUS. Ten einde de winkeliers in de gele genheid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantie te sluiten zal van 6 Juli t/m 30 Augustus a.s. in plaats van iedere weck. éénmaal per veertien dagen een bonnenlijst worden gepu bliceerd. De bonnen, welke normaliter verdeeld over twee weken worden aan gewezen, zullen dan in één lijst wor den bekend gemaakt- In de tijdstippen, waarop de detaillis ten de bonnen bij de distributiediensten moetan inleveren, wordt geen wijziging gebracht. Detaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie willen sluiten, dienen maatregelen te nemen om op de voor hen vastgestelde dagen de bonnen te doen inleveren. Het publiek moet er rekening mede houden, dat het als gevolg van deze re geling een week eerder de beschikking krijgt over de artikelen, welke gewoon lijk in de tweede week worden aange wezen. Aan het einde van de periode, waarvoor deze regeling geldt, zal men echter een week langer moeten wach ten. De bonaanwijzing voor tabak valt niet onder deze regeling. Deze zal telkens normaal In de tweede week plaats vin den. TIJDELIJK MEER BONVRIJE KARNEMELK. Doch aanzienlijk minder dan verleden jaar. Reeds vermeldden wij, dat naast de op de bon voor gestandaardiseerde melk verkrijgbare karnemelk, een hoeveel heid van dit product, gelijk aan 10% van de hoeveelheid gekochte gestan daardiseerde melk, zonder bon zal kun nen worden betrokken. Door stijging van de melkproductie kan met ingang van 25 Mei as. de hoeveelheid bonvrije karnemelk tydelyk nog iets worden verhoogd. Van die datum zal de consument recht hebben op het betrekken van een hoeveelheid karnemelk, of uit kar nemelk en taptemelk bereide produc ten, welke gehjk is aan 15% van zijn verbruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide producten. Hieruit moet echter niet worden geconcludeerd, dat de beschikbaar te stellen hoeveel heid karnemelk geleidelijk groter zal worden. Integendeel, men zal er' rekening mede moeten houden, dat deze zomer de hoeveelheid bonvrye karnemelk aansieniyk minder zal zijn dan het vorig jaar, aangezien het noodzake lijk is de voor ons land zo belang rijke oxport van zuivel- en melkpro ducten (kaas, condens, melkpoeder) zo spoedig mogelijk weer enigszins op gang te brengen. VOLGENDE WEEK WEER EEN EI. Op 29 Mei zal voor alle leeftijdsgroe pen een bon voor één ei bekend wor den gemaakt. Koningin Mary Als het publiek de bekend, ouderwetse rode Daimler door de straten van Lon den ziet rijden, dan zijn er altijd velen, die büjven staan om de statige, grijze oude dame. die er in zit. te groeten en toe te juichen: dit is Koningin Mary, die op 26 Mei a.s. haar 80ste verjaardag hoopt te vieren. Koningin Mary werd geboren in Kensington Palace, het paleis, waar Ko. ninging Victoria in Haar jeugd gewoond heeft. Vijftig jaar geleden was zij als Hertogin van York een lieftallige verschijning met blond haar en diep blauwe ogen —.de verpersoonlijking der jonge Britse moeders, thans is zij een waardig vertegenwoordigster van de ge neratie der grootmoeders. Koningin Mary is echter meer dan een symbool; zij is een zeer markante persoonlijkheid en is onvermoeid in de taak, die zij zich gesteld heeft. In haar lange leven heeft zij een schat van ervaring opgedaan. In haar jeugd in Italië leerde zy vele vreemde talen en ontwikkelde haar grote kennis en belangstelling voor kunst. Door haar moeder, de hertogin van Teek, die op philantropisch gebied een bekende figuur was. leerde zij haar volk in zij.n dagelijks leven beter kennen en als ge malin van Koning George V verrijkte zij haar kennis od allerlei gebied, o.a. door het verrichten van vele openbare functies. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, verliet zij haar geliefde Londen, al be greep zij er de noodzaak van, met tegen zin. Geëvacueerd naar het Westen van Engeland bood zij. waar het in haar ver mogen lag, de helpende hand, o.a. door het organiseren van breicomité's zelf breide zij 406 shalws voor de troepen terwijl rij zich tevens aan het hoofd stelde van organisaties, die ten doel hadden afval voor de industrie te ver zamelen. Wekelijks liet zij op haar kos ten filmvoorstellingen in haar huis geven voor de soldaten, die in de omgeving gelegerd waren; zij bezocht fabrieken; hielp bij het houthakken, toen er op een moment in het dorp houttekort- heerste en nam altijd soldaten en vrouwelijke vrijwilligers mee in haar auto, als rij hen vermoeid langs de wegen zag sjok ken. Groot was echter haar vreugde, toen zij naar Londen kon terugkeren, toen de oorlog ten einde was. Nu ziet men haar auto weer vaak voor kusthandels en zaken van antiquairs staan Zij gaat echter ook weer naar de kleine straatjes van Oost-Londen om zelf het herstel lingswerk in ogenschouw te nemen, waarbij zij vaak met de daar wonende vrouwen over huishoudelllke problemen praat. Zy is eên groot liefhebster van film en theater. Haar correspondentie - zij begint haar dagtaak om 9.30 doet zij eigenhandig. Stoffelijk overschot dr. Colijn volgende week in ons land. Naar ..Trouw" bericht, staat thans het stoffelijk overschot van wijlen dr. Co- lijn te Berlijn in een eenvoudige cha- pelle-ardente opgebaard. De overbrenging zal, naar verwacht wordt, tegen het eind van de komende week plaatsvinden. Van de Russische autoriteiten werd onverwacht toestemming verkregen het overschot te Ilmenau op te graven. Het zal in Den Haag worden opgebaard, al waar ook de teraardebestelling zal plaats hebben. Op wens van de overledene zal de overbrenging en de begrafenis in alle eenvoud en stilte geschieden. Aan zijn groeve zal dan ook niet worden gespro ken. Een Pieter de Hooch voor het Mauritshuis. De heer en mevrouw H. E. ten Catevan Wulfften Palthe te Almelo hebben aan de Staat der Nederlan den ter plaatsing in het Mauritshuis een schilderij van Pieter de Hooch ten geschenke gegeven, voorstellende een achterplaatsje van een huis te Delft. Hierdoor is het Mauritshuis verrijkt met een meesterwerk van dezen schil der uit omstreeks 1656, die tot nu toe nog niet was vertegenwoordigd in dit museum. Het stuk, dat zich gedurende de gehele oorlog in de Ver. Staten van Amerika bevond en daardoor aan de greep der Duitsers ls ontsnapt, zal bin nen enkele maanden naar Nederland terugkeren, om dan ln het Mauritshuis blijvend te worden geëxposeerd. AGENDA UEDEN: Katwll k-aan-Zee (Voorstraat 72): Jaarvers- Ver. tot stichting van Chr scholen voor B.LO. 2 1/2 uur nam. Schouwburg: Alg. Ned. Invalldenbond „Westerman en Zoon", 8 uur nam. ZONDAG: Evang. Chr. Gem Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6V2 uur nam. MAANDAG: Stadszaal: Chr zangconcours. 11 uur voorm Schouwburg: „Het Godsgerecht". 8 uur nam. Evang. Chr Gem Samenkomst te 10 uur voorm. DINSDAG. In den vergulden Turk: Alg. leden verg. 3 October-vereniging 8 uur nam. Middelstegracht: Buitengcw. aandeel- houdersverg C. V. Tieleman en Dros 2^ uur nam. WOENSDAG: Steensohuur 6: Spiritistische séance 0. 1. v. Ivo de Fey, 8 uur nam. VRIJDAG StadszaalWeldadigheidsconcert Jeanne van Drooge 8 uur nam. DAGELIJKS: LakenhalTentoonstelling Volkshuls Zondags 14 uur nam (t/m. 2 Juni). DE BIOSCOPEN. Lido „Gullivers reizen" (alle leeft.) Zat. en Pinksterdagen 2V£. 4'/2. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. Rex ..Aloma of the South Seas" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; 2e Pd. 1 1/4, 3 1/4, 5 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Ijscapade" (alle leeft.) Zat en Zond. 2V&. 47 en 9 1/4 u.; 2e Pd 1, 3, 5, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2y2, 7 eh 9 1/4 uur. Luxor .Casablanca" (18 Jaar) Pink sterdagen 2'/2. 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur; dage lijks 2%. 7 en 9 1/4 uur. Casino „Het leven ls geen lolletje" (alle leeft.) Zond. 2%, 4 3/4, 7 en 9 1/4 u.; 2e Pd. 1. 3, 6. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 21/2. 7 en 9 1/4 uur. De Zondagsdienst van de doktoren te Lelden wordt van hedenmiddag. 2 uur. tot Maandagmorgen. 8 uur. waargenomen door de doktoren Jasperse. Kors en Verbrugge En van Maandagmorgen, 8 uur. tot Dins dagochtend, 8 uur. door de doktoren Vani Alphen. de Jager, Van Leeuwen en Stof fers. Te Oegstgeest op Eerste Pinksterdag door door T Varekamp (tel. 21916) en op Tweede Pinksterdag door dr A B. J. v. d. Vllet-de Vries (tel. 22331). De avond- naoht en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van hedenmid dag, 13 uur. tot Maandagochtend. 8 uur. waargenomen door apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven- apotheek, Haven 18. tel. 20085. Van Maan dagochtend, 8 uur. tot Maandagochtend 2 Juni, 8 uur, nemen waar apotheek Blanken Hogewoerd 171. tel 20502 en apotheek Reyst.' Steenstraat 35. tel. 20136 Te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhelinlnapark 8, tel. 26274. Blikseminslag in electrische centrale te Nijmegen. GROOT DEEL VAN GELDERLAND ZONDER STROOM. Tijdens een kort doch hevig onweer ls gisteravond om kwart over tien de centrale van de Prov. Gelderse Elec- triclteits Maatschappij aan de Weurt- seweg te Nijmegen door de bliksem getroffen, waardoor zij buiten bedryf werd gesteld. Behalve de stad Nijmegen kwam ook ee,n groot gedeelte van de provincie Gelderland zonder stroom. Vannacht om halfdrie was ln deze toestand nog geen wijziging gekomen. Zij, die de blikseminslag hebben waar genomen. zagen een groot blauw vuur boven de centrale. Vermoedelijk zijn ten gevolge van de Inslag enige verbin dingen gesmolten Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor NEDERLANDS SCHIP OP ROTSEN GELOPEN Een telegram van. Lloyds meldt, dat het Nederlandse motorschip „Atlantic" in een dichte mist op de rotsen is ge lopen bij Redcar, Yorkshire. Het schip is gebouwd in 1930, meet 221 ton en behoort aan J. Roossien te Gro ningen. Scherpe veroordeling der huidige Indische politiek. Het hoofdbestuur van het Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid" als welks woordvoerders prof. mr. P. S. Gerbrandy en oud-minister Ch. J. I. M. Weiter optraden, heeft dezer da gen in een persconferentie een toe lichting verstrekt op een binnenkort over het gehele land te houden actie, n.l. het doen tekenen van een petiti onnement. dat een scherpe veroorde ling inhoudt van de huidige regerings- politiek inzake Indië. DE TEKST. Deze petitie zal worden gericht aan de Staten-Generaal en dringt er op aan 1. Een einde te maken aan dit voor het Koninkrijk zo rampzalig beleid. 2. De uitvoering der politiek in Indië te doen leggen in handen van mannen, die allereerst het waarachtig welzijn van de volken in Indië nastreven, zon der aan de eer van het Koninkrijk en van de Nederlandse vlag te kórt te doen. 3. In vernieuwde vorm een Koninkrijk der Nederlanden, in hechte rijksverbon denheid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk rijksge zag, dat zelfregering ook van de gebie den overzee op zodanige wijze waar borgt, dat aan de aldaar levende wer kelijke nationale verlangens naar po litieke zelfstandigheid ten volle recht wedervaart en de onderdanen des Rijks aldaar in veiligheid en rechtszekerheid kunnen leven. Deze actie is op touw gezet, omdat naar de mening der organisatoren de nood in Indië tot een niet langer toe laatbare hoogte is gestegen. Er wordt in Indië nameloze ellende geleden. Volgens betrouwbare inlichtingen zijn in de laatste zes maanden in het repu blikeinse gebied 2 millioen mensen van honger en gebrek omgekomen. In som mige gebieden is het sterftecijfer ge stegen tot 10% der bevolking. Er heerst nog steeds de grofste terreur en wille keur en van vrije meningsuiting is geen sprake. Wij, aldus prof. Gerbrandy, die er trots op gaan te leven in een democra tisch land, kunnen ons daardoor onmo gelijk onttrekken aan onze mede-ver antwoordelijkheid voor deze toestan den. Natuurlijk is in de eerste plaats de oorlog debet aan het ontstaan van die toestand, doch in niet mindere ma te is het de schuld van de politiek der opeenvolgende regeringen Schermer- horn en Beel en van* dr. Van Mook. die geen enkele waarborg hebben gescha pen ter .naleving van art. 45 der Indi sche Staatsregeling: „te waken tegen onderdrukking der Inheemsen, van welke kant dan ook". Wanneer wij ons rekenschap geven van de situatie overzee, kunnen wij ons onmogelijk verschuilen achter een uit spraak van de meerderheid van ons parlement, waarbij een zo bij uitstek nationale zaak wordt verlaagd tot een onderwerp van partij-politiek. De Ne derlandse staat behoort te zijn een schild boven het hoofd van de 70 milli oen bewoners van de Archipel. Niet al leen onze eer, maar de toekomst van het gehele Ryk en van onze dynastie staan op het spel. De heer Weiter zette uiteen, dat ons leger ln Indië" ons dagelijks een half millioen aan onderhoud kost. Het voor lopig budget over 1947 sluit met een te kort van 1.7 milliard. De schuldenlast ls sedert de Japanse capitulatie als ge- NIEUWE POSTZEGELS VAN CURASAO Jhr. de Geer in cassatie? Naar wij vernemen, heeft jhr. mr. D. J. de Geer, zich behoudens de vereiste toestemming van 't Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam, voorzien van beroep in cassatie, togen het, door dat Hof over hem uitgesproken, vonnis. DOELMATIGHEIDSCOMMISSIE BIJ DE MARINE. Voor bezuiniging op staatsuitgaven. D? Minister van Marine heeft enige tijd geleden een commissie ingesteld voor doelmatigheidsinspectie der Kon. Marine. Tot voorzitter van deze com missie is benoemd de kapitein ter zee J. B. Meijer, tot leden werden be noemd: de luitenant ter zee der le klasse K. G. Tiel en de offcler van de marine stoomvaartdienst der le klasse L. Stam. Deze commissie heeft tot taak om ln het kader van het streven van de re gering om zoveel mogelijk op de staats uitgaven te bezuinigen, een onderzoek in te stellen naar de doelmatigheid van de organisatie der commandanten, diensten en inrichtingen der zeemacht in ons land. De algemene werkwijze is gericht op het vrijmaken van perso neel, dat daardoor kan dienen ter af lossing van dienstplichtigen en oor logsvrijwilligers, welke in aanmerking komen voor demobilisatie Het eerste object van deze commis sie. is het marinecommandement te Hoek van Holland geweest, dat ten ge volge van gewijzigde omstandigheden ter plaatse een belangrijk beperkter functie kon krijgen. BILJARTPARTIJ MET BITTERE •NASMAAK. De 48-jarige varensgezel A L„ wonend aan boord van een sleepboot en afkom stig uit Friesland, werd ,e Rotterdam, na een verloren biljartpartijtje in een café door andere bezoekers geplaagd, hetgeen voor hem aanleiding werd de winnaar, de 39-Jarige chocoladewerker C. T. Biesheuvel te lijf te gaan. De vechtpartij werd voortgezet op straat, waar A. L. plotseling een mes trok en Biesheuvel in rug en borst stak. Een der steken kwam net onder het hart te recht. In ernstige toestand werd het slachtoffer naar het Coolsingel-zieken- huis overgebracht, doch hij is buiten le vensgevaar. De varensgezel werd gear resteerd. volg van onze ruïneuze politiek geste gen van 1.3 tot 5 milliard, die vrijwel uitsluitend voor Nederlandse rekening komen. Met kracht verzette spr. zich tegen de bewering als zou het Comité een re actionaire beweging zijn. Wij wensen zeer vérgaande hervormingen door te voeren, wij willen gerechtvaardigde na tionale aspiraties volledig inlossen, doch met handhaving der Rijkseenheld. Het Linggadjati-accoord, al heeft spr. er grote bezwaren tegen, bevat elementen, welke een reële Ryks- eenheid op federatieve grondslag on der een reëel gezag van de Kroon mogelijk maken, doch daarvoor is veel bekwaamheid en veel goede wil van weerszijden nodig. Maar alvorens wij daar aan toe zijn, moeten wij de voorwaarden scheppen, dat de volkeren van Indonesië in volle vrijheid zich kunnen uitspreken over hun toekomstige status; dit is een van de grondslagen der Koninklijke rede van 1942. De uitspraak van prof. Logemann, dat de Republiek Indonesië zou zijn „de expressie van het Javaanse nationalis me". noemde spr. voos en onwaar. De overgrote meerderheid der bevolking snakt naar de rust. veiligheid en wel vaart. welke zij alleen van de Neder landers verwacht. Ten slotte sprak de heer Welter over de communistische invloeden in Indië. die hij groot achtte. Laten wij, aldus spr., onze ogen toch niet sluiten voor de werkelijkheid en erkennen, dat over de gehele wereld een conflict groeiende is tussen de bestaande maatschappelijke orde en het Christendom ener- en de communistische geestes wereld ander zijds. Wij mogen die strijd niet ontwij ken, omdat wij anders alles zouden ver liezen wat het leven waard maakt om gelefd te worden. De vrees voor bloedver gieten bij een eventueel militair op treden achtte spr. volkomen ongegrond. Integendeel, spr. is er rotsvast van over tuigd, dat er geen sprake zal rijn van enig daadwerkelijk verzet omdat 97 der bevolking de Nederlanders welge zind en het republikeinse „bewind" beu is. Er zullen alleen enige benden van dieven, rovers en plunderaars moeten worden opgeruimd, die in elke maat schappelijke samenleving onduldbaar zijn. Prof. Gerbrandy eindigde met een krachtig beroep op het Nederlandse volk om als één man by onze volks vertegenwoordiging aan te dringen op beëindiging van een politiek, welke funest is voor dc landen en volkeren hier en overzee. heid, een voorlopige keuze van iemand die niet wenst te kiezen, een verstard aspect van een voortdurende dialoog Datgene, waartoe Gide niet in staat was, heeft Marcel Proust bereikt: hij heeft in één keer zijn volledige werken gepubliceerd een symbolische eenheid scheppend, waarvan de thema's, die op sublieme wijze verwikkeld zijn, Iedere keer opnieuw gehanteerd worden De strenge compositie van zijn werk is ech ter pas op de lange duur te onderschel den en men kan aannemen, dat de on overzichtelijkheid dier compositie be wust gewild en zelfs geaccentueerd werd, aangezien de schryver allereerst de spiraalgang van de tyd wenste uit te drukken, niet de gefixeerde moment opnamen van Gide Van Jean-Paul Sartre maakte de mode rich zo onstuimig meester, dat de rustige onderzoeker schichtig dreigt te worden en de neiging heeft zich af te wenden.-Toch moet men zich trachten bulten dit gewoel een oordeel te vellen. En dan zien wij, dat tegenover de wei gering van keuze, zoals Gide die tracht te volvoeren, Sart.re de plicht van de keuze stelt, terwijl hij anderzijds in te genstelling met Proust een keuze wil doen binnen deze wereld en geen uit zicht wil openen op een hogere ideeën wereld, Kon men tussen Prcust en Plato een hechte verwantschap bespeu ren, terwijl tussen Gide en Plato nog enige overeenkomst te vinden was, Sartre verbreekt definitief iedere pla- tomserende inslag, Zyn keuze is: de persoonlijke vrijheid te verwerkelijken binnen de wereld, temidden van de an deren, en verantwoordelijk te zijn voor deze keuze. Op deze wyze beschouwend, aldus be sloot prof. Dresden zijn uiteenzetting, kan men tot de werkelijkheid van de literatuur doordringen, doch alleen met grote voorzichtigheid en uiterste nauw gezetheid kan men trachten, de per soonlijke ontmoeting met het kunstwerk te analyseren, om zo te geraken tot- een structuurverheldering van de kunst zelve. Na de gebruikelijke toespraken be sloot een receptie deze ambtsaanvaar ding. PROPAGANDA-FEESTAVOND PRINS BERNHARD STICHTING. Muziek in velerlei variatie. Men kent de prachtige doelstelling van bovengenoemde stichting: „Het be hartigen van de zedelijke, maatschap pelijke en stoffelijke belangen van de militairen van Land- en Zeemacht, met inbegrip van de oud-leden der Binnen landse Strijdkrachten en van hen, die zich vrijwillig voor de militaire dienst hebben gemeld en van de nagelaten be trekkingen van personen als bovenbe doeld". Voor dit alles is. begrijpelijk, véél geld nodig! Daarom was het een voortreffelijke gedachte om een propaganda-avond te organiseren, welke gisteravond in een gelukkig tevreden stellend bezette Stads zaal plaats vond Het was de heer H. Oostveen, die allen een hartelijk wel kom toeriep, in het bijzonder de echt genote van de burgemeester, mevrouw Van Kinschot en jhr. Cccklnga. voorzit ter der Stichting Spr. zette voorts "net sociale doel uiteen en wees er op, dat. wil de Idee verwezenlijkt worden, veler actieve deelneming dringend noodzake lijk is. Tallozen gaven in de oorlog het hoogste offer of verloren hun gezond heid dan wel sociale positie. De getrof fenen en hun nabestaanden moeten ge holpen worden. Prins Bernhard ver wacht, dat Iedere Nederlander in dit opzicht zijn plicht gevoelt, zoals hij die vlak na de bevrijding wél verstond. Spr, wekte derhalve een leder op. de Stich ting groot te maken, opdat men zegen rijk werk kan verrichten. Degenen die daardoor geholpen worden, zullen U er dankbaar voor zyn! Men had zich de medewerking ver zekerd van het bekende, uit 40 man be staande amusementsorkest van Dolf van der Linden, dat, spelend in de moderne, inslaande Amerikaanse stijl, talrijke be kende dan wel onbekende „Schlagers" speelde en daarmee een groot succes Moderne Franse romankunst AMBTSAANVAARDING VAN PROF. DR S. DRESDEN. In het groot-auditorium van de Rijks universiteit aanvaardde prof. dr. S. Dresden gistermiddag het ambt van bui tengewoon hoogleraar in de moderne Franse letterkunde alhier door het uit spreken van een inaugurele oratie ge titeld „Moderne Franse romankunst". Deze oratie werd om. bijgewoond door de Franse ambassadeur. Prof. Dresden merkte in de aanvang van zijn voordracht op, dat de gemid delde romanlezer zich niet behoeft bezig te houden met gecompliceerde literaire vraagstukken doch dat de wetenschap pelijke onderzoeker zich anderzijds niet tevreden mag stellen met het genieten en doorleven van de roman zoals de lezer dit doet. Hij daarentegen moet de betekenis en de objectieve waarde van zyn persoonlijke beleving doorgronden. Veelal heeft de onderzoeker echter ge tracht het literaire kunstwerk in zijn wezen te vangen door een onderzoek naar de techniek die beschouwd wordt als iets dat men op zichzelf kan be studeren en vervolgens op een willekeu rige inhoud kan plakken. Hetzelfde geldt voor een afzonderlijke studie van de in houd Wanneer men deze ontleedt komt men meer en meer tot een abstract ex posé en men vergeet dat de roman ons geen abstracte wereldbeschouwing biedt maar een zeer bepaalde. De roman staat als een totaliteit voor ons waarvoor wij ons slechts als zodanig kunnen open stellen teneinde ons af te vragen, waar voor wy ons slechts als zodanig kunnen openstellen teneinde ons af te vragen, waarom deze totaliteit is gelijk zij is en zo moest rijn Spreker lichtte deze zienswijze toe met een beschouwing over enkele moderne Franse schrijvers en hun werken Prof. Dresden zag het werk van Andxé Gide als een ononderbroken dialoog, dat hy met zichzelf en de werkelijkheid veerde, waaruit volgt dat men zijn wer ken niet onafhankelijk van elkaar mag beoordelen, aangezien zij eerst door elkaar mogelijk zijn geworden. Voor Gide staat het kunstwerk niet los van, zijn schepper. Het blijft voor hem een j boekte. In hun specifiek genre zijn deze moment in zijn geestelijke bewegelijk- murikanten allen virtuoos, wat ook tot Ter overdenking Pinksteren. Met Pinksteren sluit de rij van chri^ telijke feestdagen. Wanneer wy deze christeiyke feestda gen met elkaar eens vergelyken.dan moe ten wij tot de slotsom komen, dat zy niet in dezelfde mate populair zyn. Het Kerstfeest komt ongetwy'feld de erepalm der grootste populariteit toe. Pasen ls hiermee vergeleken een al veel nederiger verschynen. En Pinksteren maakt helemaal een povere indruk. Voor Kerstfeest hebben wy nog enige zin, enig gevoel. Het is ons het feest der barmhartigheid. En vallend in een donker seizoen kan het dns sterk aan spreken. Maar Pinksteren Wellicht kunnen wy Pinksteren het best benaderen via de idee van gemeen schap. Het oude Pinksterverhaal vertelt ons immers, hoe een aantal mannen en vrouwen aan het begin van onze jaar telling in Jeruzalem eendrachtig bijeen was. Daar begint het verhaal mee. En alles wat er verder volgt, is door dit begin bepaald. Men kan waariyk niet zeggen, dat onze tyd met de idee van gemeenschap klaar ls! Onder de vele klachten, die ten aanzien van onze samenleving wor den geuit, bevindt zich ook de klacht over gebrek aan gemeenschap. Wat wij vóór en boven alles nodig hebben, schryft een jongere in een bewogen geschrift, is een nieuwe, gemeenschap- peiyke idee. Ieder strydt voor rijn eigen belang. Is gespitst op zyn eigen voordeel en welzijn. Wy kennen hoogstens nog een aansuiting terwille van een gemeen- schappelyk belang, een groepsbelang. Een aansluiting dus terwille van machts vorming. Maar wat weten wy nog van een eendrachtig byeen zyn? Van een geestelijke samenbinding? Pinksteren Ls het feest van de ge meenschap. Het rijn heel verschillende karakters en typen, die daar in Jeru salem tezamen waren. Maar er ls één ding wat hen samenbindt: deze men sen hebben allen één visie en één ver wachting. n.l. het Rijk, het Koninkrijk. Wel is waar stammen zij uit een over het algemeen nederig milieu. Voor het grootste deel zyn zy afkomstig uit de werkende stand. Ze hebben geen enkel diploma. Wanneer rij voor enig diplo ma in aanmerking zouden gebracht kun nen worden, zou het een vakdiploma moeten zyn, voor vissery of landbewer- king. Maar deze mensen zyn door het 011- derwys van Jezus heengegaan, In zyn gestalte hebben zy iets zien öplichten van een Ryk, dat heel de wereld zal vervullen. En op dat Rijk hebben zij hun hart gezet, zy verwachten het, zy zien er naar uit. Dét dryft hen by el kaar. Hun onderlinge verschillen ver smelten en verschrompelen in hun ge meenschappelijke visie en verwachting. Er is sedert deze mensen in Jerusa lem byeen waren wel het een en ander gebeurdIs er van hun droom Iets terecht gekomen? Is het Ryk waarop zy hun hart hadden gezet werkehjk gekomen? Valt er iets op te merken van een wereldomspannende gemeen schap? Straks komt in Oslo een groot aantal jongeren tezamen uit alle landen ter wereld in een ecumenische jeugdconfe- rentie. Het motto van deze Conferentie zal wezen: Christus is Heer. Wanneerdeze conferentie op zich zelf stond, dan was het niet verant woord om ze met Pinksteren in verband te brengen. Maar zy staat allerminst op zichzelf. Zy ls een teken, een symp toom! En wel hiervan, dat de oude visie en de oude verwachting nog steeds springlevend zyn. En in de tweede plaats, dat zy sedert dat eerste Pink sterfeest een geweldige uitbreiding heb ben verkregen! Pinksteren 1947 kan doorgaan! Hoe sober ook in zyn uiterlijke verschy- ning, het zal een internationaal ge meenschapsfeest zyn, gebaseerd op de visie óp en de verwachting van het Nieu we Ryk. uiting kwam ln diverse soli, o.a. het Clarinet-concert van Archie Shaw, ver tolkt door Oees Verschoor en „An Irish lullaby", gevoelig gespeeld door Joop Cleber. Tonny van der Hulst, Edith Sanders en Maria Zamora waren de zangsolisten en vooral de laatste kwam met een interessant nummertje voor de dag, nJ. Plegarla, een Spaans lied, dat niveau bezat. Van der Linden's or kest behoort zeker tot de beste op dit gebied, maar ook Jan Corduwener le verde met zyn drie kameraden be schaafde prestaties, welke zeer aparte charme bezaten. Liefhebbers van „lichte kost" en dat zyn er velen! konden aan een en ander hun hart ophalen! Er heerstg een opgewekte sfeer, welke haar hoogtepunt vond tydens het- gezel lig samenzyn met dansen na het muzi kale gedeelte, onder leiding van Evert Castelein en met medewerking van het dansorkest ,/3erhof" Joop Reinboud zorgde als conféren cier voor afwisselende praatjes tussen de nummers, welke telkens een dave rend applaud oogstten. Moge deze avond ook het financiële succes opgeleverd hebben, dat men er zich van voorgesteld heeft. Want dóór gaat het ten slotte om! Willen dat ook degenen bedenken, die niet aanwezig waren Zij kunnen voor het goede doel altyd aiog een steentje bijdragen en hun gift- storten op postgiro 396400 VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHORENDEN. Een dezer dagen hield de afd. Lelden haar laatste byeenkomst van het win terseizoen in „Oud-Hortuszleht". Na het welkom tswoord door de presidente, me vrouw T. Kranenburg—Siemens, werd het woord gegeven aan onze stadgenoot, de heer J, A. Christiaanse- Spr. wist hi woord en beeld de aanwezigen te boeien en van de natuur in eigen land en Zwitserland te doen genieten. De presidente dankte aan het einde van de avond de heer Christiaanse voor zdjn welwillende medewerking. A. R. JONGERENSTUDIECLUB. Gisteravond is de Chr. Staatkundige Studieclub in „In den vergulden Turk" voor de laatste keer in vergadering by een geweest, o-l.v. de heer B. van der Ros. In deze vergadering. welWe pok werd bygewoond door mr. C. J. Woudstra, is besloten de club te ontbinden, in ver band met het feit dat de Chr Hist. Jongerengroep is heropgericht, waar naast nu tevens een A. R. Jongerenstu- dieclub werd opgericht. In het voorlopig bestuur werden ge kozen de heren C. Kromhout, voorzitter, H. Lek. secr. (Schelpenkade 33a), D. Jongkees. penningmeester. F. R. J. Knetsch en mej A G. Pieneman. Vervolgens werden nog verschillend# huishoudeiyke zaken behandeld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2