De grote botsing in Frankrijk begint al „NEEM KAREI DOORMAN TOT RICHTSNOER! Te veel gepraat over oorlog, te weinig over vrede! WEERBERICHT Ministers Beel en Jonkman onderweg Met een enkel woord Rust na „staatsgreep" te Buitenzorg Men wacht op beslissing uit Batavia 86ste Jaargang ZATERDAG 24 MEI 1947 No. 26Ö9Ü LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De Britse zowel als de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft de pers in eigen land een fel verwijt gemaakt! En laat ons het direct eerlijk erkennen, volkomen verdiend Er is over de conferentie van Moskou en al les, wat daarmede annex is, zoveel ge schreven, wat a priori als onjuist was te bestempelen, dat het algemeen pers beeld in de Anglo-Amerikaanse landen weinig stichtelijk was te noemen De meest dwaze geruchten werden eenvou dig als waarheid de wereld ingeslln- gerd, blijkbaar zonder enig onderzoek naar de juistheid. Als het slechts als primeur was te beschouwen Is het nog nodig te zeggen dat zo doende de wereld opgeofferd wordt aan het nastreven van z.g. nieuws? En welk een gevaarlijk spel wordt er niet ge speeld door alle voorspellingen over een niet te vermijden oorlog tussen West en Oost! Ongetwijfeld, het aantal wrijvingspunten is groot, groter dan ons lief is, maar is- daarom oorlog onver mijdelijk? De grote massa wordt als het ware in slechte zi;i gebiologeerd in fu neste richting en zodoende rijp gemaakt voor een stemming, die niet beslist ge noeg bestreden kan worden. Warempel, de twistvragen over de wereldbol zijn talrijk en ernstig ge noeg. doch dit wil toch niet zeggen, dat er geen andere oplossing mogelijk is dan door de kracht der'wapenen? In derdaad, er wordt te veel gepraat over oorlog en te weinig over vrede Meningsverschil is het meest gewoon menselijke en in lang niet alle gevallen is het mogelijk direct tot een vergelijk te komen, doch geenszins houdt dat in, dat nu maar geknokt behoort te worden. Dat is slechts een uiterste re medie, voor zover althans nog van re medie kan worden gesproken. Men kan de wereld heus wel voor lichten zonder direct bij alle geschillen met het woord oorlog in de mond te lopen en aldus geregeld gevaar op te roepen, dat alleen maar geschikt is om de mensen neer te slaan in plaats van op te stuwen in gunstiger richting. En dat is mogelijk zonder iets te verdoeze len of te kleineren. Helaas drijft een ten top gevoerde zucht naar sensatie velen in verkeerd vaarwater Zoals gezegd, het aantal verschilpun ten op dit ondermaanse is legio en in menig opzicht is er weinig reden tot optimisme in de geest van een directe oplossingsmogelijkheid. Doch aan de an dere kant zijn er toch ook wel degelijk symptomen, die wijzen op beter inzicht. Een zeer voorname factor b.v. is wel, dat Amerika, zij het uit eigen belang, steeds duidelijker gaat inzien dat het berooide Europa te hulp zal moeten ko men om in eigen huis ellende te voor komen. Europa is niet in staat om te kopen, wat het niettemin beslist nood zakelijk moet bezitten. Wil Amerika geen credieten toestaan, dan blijft het zelf zitten met alle voorraden; met ge volg werkloosheid en een overschot aan goederen! Naast de credieten aan Grie kenland en Turkije, die door president Truman zijn getekend, heeft het Ame rikaanse Congres dan ook reeds een voorstel aanvaard om verder te gaan. Doch dit zal nog slechts een bagatel zijn bij hetgeen nodig zal blijken om ons oude werelddeel weer op de been te brengen! Hoe meer men dit probleem weet te benaderen met werkelijkheidszin en niet met politieke gevoelens, des te beter zal het zijn. Spoed zal evenwel ten zeer ste op prijs worden gesteld, gelet op de Huidige situatie! Zelfs al erkent men, dat juist op dit ogenblik, tussen oude en nieuwe oogst in. de toestanden uit de aard van de zaak het moeilijkst zijn, biedt immers ook de toekomst in dit opzicht nog weinig verschiet. Van Amerikaanse zij de wordt dat dan ook volmondig in gezien. Van de kant der Sovjets ie er echter ernstig bezwaar tegen dit verloop van zaken, want zij vrezen, dat Amerika langs deze weg zijn wil aan de wereld zal weten op te leggen. Niet alleen eco nomisch doch ook politiek! En om het laatste gaat het Moskou natuurlijk in de eerste plaats, dat zelf immers, po litiek gesproken, naar alle kanten zijn macht tracht uit te breiden en daar bij natuurlijke bondgenoten treft in de communisten, waar ook ter wereld. Dat zijn hulptroepen, die bovendien volle dig zijn te vertrouwen! Zelfs de natio nale belangen moeten bij hen toch wij ken voor het belang van Moskou, waar van de bevelen blindelings plegen te worden opgevolgd. Men denke b.v. aan de houding der communisten bij de aanvang van de rampzalige oorlog, on der wiens gevolgen de wereld nu zo ernstig gebukt gaat! Toch zal niet de politiek beslissen, maar de economie Tweede Pinksterdag. Maandag, Tweede Pinksterdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux de gehele dag gesloten zijn. DE DIRECTIE WISSELEND WEER. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Voornamelijk in de namiddag en kele regenbuien, hier en daar met on weer. Aanvankelijk weinig wind, later echter toenemend in de kuststrook tijdelijk tot vrij krachtig en ruimend van Zuid-Oostelijke naar Zuid-Weste lijke richtingen, waarbij enige daling van temperatuur optreedt. 25 Mei. Zon op: 4.34 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 9.16 uur; onder: 1.20 uur (27 Mei E.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 7.40 en 20.11 uur( 26 Mei: 8.43 en 21.15 uur. 27 Mei: 9.47 en 22.20 uur). Regering schijnt vastbesloten De Franse nationale bond van ar beiders bij gas- en electriciteitsbedrlj- ven heeft gisteravond besloten tot een „langzaamaan-actie" in het gehele land, voor een nog geheim gehouden duur, waardoor de levering van gas- en electriciteit met vijftien a vijf-en- twin tig verminderd zal worden. Op Woensdag aanstaande zal geheel gestaakt worden, op de productie van een veiligheidskwantum na. Voorts is besloten tot een eventuële latere alge hele staking voor onbepaalde tijd „naar gelang de ontwikkeling van de situatie in andere industrieën". Dit is het eerste grote conflict over het loonpeil tussen regering en vakver enigingen sedert de aankondiging van het besluit der regering om de politiêk van bevroren prijzen en lonen te hand haven. Na het doen van zekere beperkte concessies, zoals gemeld, had de rege ring verklaard, niet bereid te zijn tot het in overweging nemen van enige alge mene loonsverhoging voor December aanstaande. In overeenstemming daar mede werden de eisen van de arbeiders bij de gas_ en electricitëits-bedrijvenom een loonsverhoging van vijftien procent van de hand gewezen. Hierop volgde ge noemde aankondiging. In het betreffen de communiqué van de vakbond wordt de regering er van beschuldigd het con flict uitgelokt te hebben terwijl de eis van vijftien procent loonsverhoging wordt vervangen door een eis van drie- en-twintig procent- „De bond is vastbesloten zich door niemand een wijze van optreden te la ten voorschrijven" .aldus het communi qué. Wanneer de langzaamaan-actie zal beginnen is nog niet bekend. Nadere or ders hieromtrent worden per post rond gezonden. Men vreest dat deze actie zal leiden tot stillegging van andere industrieën of tot een algemene actie van het algemeen verbond van vakverenigingen. Het Franse kabinet heeft kort voor middernacht besloten tot requirering van alle gas- en electriciteits-fabrie- ken in het land wanneer de aangekon digde actie tot uitvoering wordt ge bracht. De regering is besloten, zo nodig, ge bruik te maken van het leger ter waarborging van de gas- en electri- citeitslevering. De minister van voorlichting, Pierre Bourdan. zelde na de bijeenkomst van het kabinet: „De regering heeft een waar ultimatum gesteld gekregen, zowel wat dé vorm als wat de inhoud betreft. Wij zullen alle noodzakelijke maatrege len nemen om de bevoegdheden van de regering gerespecteerd te doen worden. Deze maatregelen zullen requirering van de arbeiders zelve omvatten"- Een woordvoerder van de bond van arbeiders bij de gas- en electriciteitsbe- drijven verklaarde naar aanleiding van de beslissing van de regering: .Het be sluit van de regering maakt voor ons geen verschil. Wij hebben op alles ge rekend en wij zullen doorgaan volgens ons plan tot het bittere einde". Later werd bericht, dat vertegenwoor digers van de bond verzocht hadden om een onderhoud met- minister-president Ramadier. Deze had echter geweigerd en doen antwoorden, dat zij. wanneer zij iets te zeggen hadden een onderhoud met Lacoste. de minister van indus triële productie, konden aanvragen. De minister-president heeft de chefs der staven van leger, vloot en lucht macht uitgenodigd bü een kabinetsver gadering, waarop maatregelen in ver band met de toestand in het gas- en electriciteit-sbedrijf besproken zullen worden. De Franse gas- en electriciteitsbedrij- ven zijn genationaliseerd en een van de maatregelen die de regering kan nemen tegen arbeiders, die zich niet aan de or ders houden, is hen ontslaan. In kabinetskringen neemt men aan, dat het grootste deel van de arbeiders de regering zal gehoorzamen- De requi- sitie-maatregelen zullen, naar verwacht wordt, a.s- Dinsdag van'kracht worden. De ministers Beel en Jonkman arri veerden gisteravond per vliegtuig uit Ba tavia te Singapore, waar zy de gast wa ren van de Gouverneur-Generaal Mal colm Macdonald. Vandaag zijn zij, op weg naar ons land. naar Bangkok, de hoofdstad van Siam, vertrokken. Nieuwe waardebonnen Consumentencrediet. Bij beschikking van de minister van financiën zijn met ingang van Maan dag a.s. wederom waardebonnen van het consumentencrediet geldig ver klaard, t.w. de bonnen 13, 17 en 21. In Sociëteit Minerva vond gistermid dag de huldiging plaats van vier leden van het personeel, die op deze dag ju bileerden, t.w. de heren Chr. Vermey, C. F. Bouter en P. K. L. van der Lin den, allen buffetchef en P. J. Oostveen, kantoorbediende, van wie eerstgenoem de 40 en de andere drie 25 jaar in dienst waren. Na van huis te zijn afgehaald werden zij in de commissiekamer toegesproken door de president van de Sociëteit, de heer De Mol van Otterlo, de praeses consumabel van de commissie van be heer jhrr v. d. Brahdelef de heer De Gunst als directeur van de Sociëteit en mr. Trip. lid van de commissie van advies. Deze toespraken gingen verge- (Foto VAn Vliet) zeld met de aanbieding van enveloppen met inhoud benevens de gouden resp. zilveren medaille en het diploma van de bedryfshoreca. In de bibliotheek werden nadien al lereerst gelukwensen aangeboden door het collegium, waarna de heer v. Veen als hoofdboekhouder de heer Oostveen toesprak, terwijl de zaalchef, de heer Knaap de andere jubilarissen huldigde. Ook hier werden stoffelijke huldeblijken aangeboden in de vorm van enveloppen met inhoud, vulpenhouders en bloemen. Op de foto complimenteert de heer De Gunst de heer Chr. Vermey, naast wie men twee der andere jubilarissen, de heren Bouter en v. d. Linden ziet. BINNENLAND. Op Vrijdag 20 Juni zal door Z.K.H. Prins Bernhard te Rotterdam een monu ment onthuld worden voor het gevallen onderzeedienst-personeel, zulks ln verband met het 40-jarlg Jubileum van die dienst. In de hoge ouderdom van 93 Jaar is te 's-Gravenhage overleden de bekende aardrijkskundige dr. A, A. Beekman, be kend door talrijke publicaties op aardrijks kundig gebied. Door de burgerlijk hulpverlenings dienst. geassisteerd door militaire deskun digen zlH dezer dagen ln de bossen van Groesbeek bij Nijmegen grote partijen granaten en vliegtuigbommen gevonden, w.o. zich een zeer groot aantal Amerikaan se vliegtuigbommen van 250 kg zou be vinden. BUITENLAND. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft een extra toewijzing van 150.000 ton tarwe en bloem voor de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland voor de maand Juni en een toewijzing van 1500 ton mals voor Groot-Brlttannlë voor de maand Mei bekend gemaakt. 1.4 mlllioen kinderen in de Ameri kaanse zone zullen na 1 Juni 6 maal per week op school een bonvrlje maaltijd ont vangen met een calorieën waarde van 350. De 4 grootste politieke partijen ln Japan hebben besloten Tet Soe Katajama leider van de socialistische partij, als op volger te kiezen voor Josjlda als minister president. De Belgische, Luxemburgse en Turkse regeringen hebben te Ankara een handels overeenkomst gesloten, waarbij de meest- begunstlgingsclausule zal worden toege past. Autoriteiten van het Amerikaanse le^er delen, mede, dat het wrak van een vliegend fort, dat 15 passagiers vervoerde van de Panamakanaalzone naar Texas ln Nicaragua ls gevonden. In de Franse Nationale Vergadering werden de Franse verliezen aan mensen levens in de periode van 19391945 ge raamd op 620.000. De enquête-commissie der V.N. voor de Balkan voltooide haar werkzaamheden, toen de 11 leden het rapport der commis sie voor de Veiligheidsraad over haar be vindingen ondertekenden. De Europese productie van harde kool geeft volgens de voorlopige cijfers van de Europese kolenorganisatle voor April j.l. een daling te zien over de gehele linie. Besprekingen inzake Afrikaanse kwes ties tussen België, Frankrijk en Groot- Brittannië, die sinds 20 Mei te Parijs zijn gevoerd, hebben tot een overeenkomst geleld. De samenwerking betreft de voedselvoor ziening. de bestrijding van ziekten onder mensen en vee. bescherming van gewassen, arbeidsregelingen enz. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft medegedeeld, dat aan ons land een nood toewijzing van 5000 ton proteïne meel ls verstrekt, welke ln min dering zal worden gebraoht van de toe wijzing voor proteïne voedsel, welke -voor Nederland door de I.E.F.C. ls voorgesteld. Zes eenheden brandstof aangewezen. BONNEN 74 EN 75 GELDIG VERKLAARD Met ingang van 27 Mei a^. zijn gel dig verklaard de bonnen 74 en 75 van de brandstoffenkaart TA 707. Zoals bekend, wordt deze kaart thans door de distributiediensten uitgereikt. Op elk dezer bonnen zullen drie eenheden vaste brandstoffen worden geleverd. Om te bereiken, dat de gezinnen voor de aanvang van het nieuwe stookseizoen over brandstoffen kunnen beschikken, moeten de bonnen zo spoedig mogelijk bij de brandstoffenhandel worden inge leverd. Van officiële zijde legt men er de na druk op. dat- de handel niet uitsluitend kan worden bevoorraad met de meest gewenste huisbrandsoorten, doch slechts met die soorten, welke beschikbaar ko men. Dit betekent dat de handel ge noodzaakt ls een gedeelte der toegewe zen zes eenheden in door sommigen minder begeerde soorten af te leveren. Men verlange dus van zijn handelaar geen prestaties, waartoe deze niet in staat is. Over de vooruitzichten van dehuis- brandvoorzicning valt thans nog niets positiefs te zeggen. Er zijn echter geen tekenen, die wijzen op toekenning van een hoger rantsoen dan dat voor de afgelopen winter. Voor hen, die om enigerlei reden niet in het bezit zijn van bon 72 van de oude brandstoffenkaart, zal in de loop van Juni een regeling bekend worden ge maakt. Wij tekenen hierbij aan, dat boven staand bericht reeds gistermorgen in ons bezit was, doch in verband met distributie-technische redenen op uit drukkelijk verzoek van het C.D.K. eerst voor hedenavond ter publicatie werd vrijgegeven. Dit verklaart, waarom en kele bladen, welke aan dit verzoek tot uitstel niet meer konden voldoen, dit bericht reeds gisteren publiceerden. (Red. L. D.). Tijdens de uitreiking van onderscheidingen aan boord van de Karei Door man" aan nabestaanden van ln de oorlog gevallen militairen der Kon. Marine De zoon van schout bij nacht Karei Doorman ontvangt de onderscheiding voor zijn in de strijd in de Java-zee gevallen vader uit handen van lt,-Admi- raal C. E. L. Helfrich. (Foto ANP—v. d. W.) Toestand spoedig normaal? Te Buitenzorg was het gisteravond rustig, daar Nederlandse soldaten de wacht betrokken hadden bij alle open bare gebouwen. De stad wacht op de beslissing van Batavia, wie het be stuur over de 60.000 inwoners zal uit oefenen. In de tussentijd zullen de Republikeinse functionarissen en de Soendanezen zich neerleggen bij de maatregelen, welke de Nederlandse commandant ter handhaving van orde en rust heeft genomen. Mr. Koestomo heeft verklaard, dat de actie te Buitenzorg bedoeld was als stap bij de vorming van een Soendanese staat, die geheel West-Java omvat. Vóór vijf uur gisterochtend waren zes Republikeinse functionarissen gevangen genomen, doch de machtsoyername ge schiedde zonder bloedvergieten. Over het aantal leden va^i de Pasoen- danpartij, dat aan de staatsgreep heeft deelgenomen,, variëren de schattingen van 250 tot 1500. Vandaag zouden de Nederlandse legerautoriteiten trachten een normaal bestuur te vestigen. Voor lopig hebben zij de leiding in de stad op zich genomen. SPONTANE ACTIE. Mr. Koestomo, die de hoofdleiding had bij acties, heeft verklaard, dat enige partijleden wel vuurwapenen bij zich hadden, doch dat daarvan geen gebruik behoefde te worden gemaakt. De actie begon om vijf uur 's och tends, zodat de Republikeinse ambte naren bij aankomst op hun kantoren deze reeds door Pasoendanlcdcn bezet vonden. Koestomo zeide, dat het hier een geheel spontane actie gold, hoewel hjj toegaf, dat wel enige voorbereiding nodig was geweest. Het lig in de be doeling der bezette diensten en be drijven zo spoedig mogelijk onder Soendanese leiding weer in bedrijf te brengen, waarbij het aanwezige per soneel voor het meerendeel kon wor den gebruikt, aangezien er vele sym- pathiscrenden met de Pasocndanbewe- ging onder waren. Op een vraag van Aneta. of nu nog voedselaanvoer uit het Republikeinse ge bied te verwachten was. antwoordde Koestomo.' dat hiervoor reeds maatre gelen waren genomen De Republikeinse resident tekende krachtig protest aan. De politieke adviseur van dr. Van Mook, Raden Abdoelkadir, is naar Buitenzorg vertrokken om contact te zoeken met allen, die bij de jongste gebeurtenissen betrokken zijn en daar over bii de Ned—Indische regering rap- nort uit. te. brengen. DE GEMASKERDE KOESTOMO. A.F.P. deelt nog mede. dat de Repu blikeinse burgemeester van Buitenzorg enige uren na zijn bevrijding aan drie buitenlandse journalisten medegedeeld, dat Koestomo. ..eerste minister van de staat Pasoendan". gemaskerd en met een revolver gewapend, rechtstreeks aan zijn ontvoering heeft deelgenomen. In het. gebouw van het hoofdbestuur der Partai Rakjat Pasoendan had de burgemeester de gemaskerde persoon beduidt, dat hij hem herkend had. Hij verzocht hem zijn masker af te nemen en inderdaad bleek het Koestomo te zijn. De Republikeinse burgemeester en re sident van Buitenzorg hebben zie a elgc- nerner beweging onder bescherming van de Nederlandse troepen gesteld. Tijdens do staatsgreep is geen schot gelost en zijn geen slachtoffers gevallen. Kolonel Thomson, de militaire commandant, ls van mening, dat de toestand morgen weer "normaal zal zijn. ZULLEN ROOD-WITTE VLAGGEN VERBODEN WORDEN? De Partai Rakjat Pasoendan heeft in een verzoekschrift aan de Luit.- Gouverneur-Generaal verzocht het uitsteken van rood-witte vlaggen in de Ned. gebieden van West-Java te verbieden. Als motief hiervoor wordt opgegeven, dat het roodwit in de door Nederlandse strijdkrachten bezette gebieden, waar volgens het verzoekschrift, de bevolking merendeels achter de Pasoendan-bewe- ging staat, aanleiding zou kunnen geven tot verstoring van rust en orde. ALBAANS PROTEST. Generaal Enver Hodja, minister-pre sident van Albanië, heeft in een tele gram aan Trygve Lie, secretaris-gene raal der V.N., geprotesteerd tegen „de agressieve uitdagingen van drie Griekse i vliegtuigen, die Woensdag over Alba- nees grondgebied zijn gevlogen en met 1 mitrailleurs schoten, tengevolge waar- van 2 personen gedood en 8 gewond werden" Hedenmorgen 'tussen 5 en 6 uur zijn elf Belgische leden van de Gestapo ln de citadel van Namen gefusilleerd. De Jongste was 25. de oudste 54 Jaar oud. Meer dan 2000 mensen woonden de executie bij. Wat er in Indië gebeurt VERLIES NED .STRIJDKRACHTEN. De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week *van het Kon. Ned.-Ind. Leger gesneu veld is: soldaat J. Mlnggoas, afkom stig uit Ned.-Indië, tengevolge van ex tremistische actie op 13 Mei 1947. Argentinië en Franco. Een* menigte van verscheidene dui zenden te zamen gekomen op de Plaza del Mayo te Buenos Aires, Juichte: „Viva Peron! Viva Franco!" ter be groeting van de nieuwe Spaanse am bassadeur in Argentinië, dr. José Maria de Areilza, die gisteravond zijn ge loofsbrieven aan president Peron kwam overhandigen. De ambassadeur had een onderhoud van anderhalf uur met Pe ron. Volgens kringen, die in nauw con tact met de regering staan, zou een van de punten van bespreking geweest zijn een aanstaand bezoek aan Spanje van senora Peron. zy zal op 6 Juni uit Buenos Aires vertrekken. KOREA COMMISSIE BEGINT HAAR WERK. Officieel is meegedeeld, dat de com missie Inzake JKorea heeft besloten haar eerste werkzaamheden te bepalen tot de voorbereiding van een plan vöor het vestigen van een voorlopige rege ring in Korea, als uiteengezet ln de te Moskou gesloten overeenkomst. De commissie heeft 2 subcommissies be noemd, elk met een Sovjet-Russische en een Amerikaanse voorzitter. De ene subcommissie zal overleg plegen met de politieke partijen en sociale organisa ties op Korea, de tweede zal de aard en de samenstelling van de voorlopige regering bestuderen en de kwestie van het personeel en de overdracht. NEUMANN GEARRESTEERD. De S.S. generaal Erich Neumann, voormalig opper adjudant van Himmler, is gearresteerd in een Beiers dorp Inde buurt van Berchtesgaden, waar hij als boerenarbeider was ondergedoken. Neu mann was chef van de Sicherheits- dienst en de Sicherheltspolizei ln Ne derland en België. DE ITALIAANSE CRISIS. De Gasperi, leider der christen-de mocraten, heeft de opdracht een nieutf kabinet te vormen aanvaard. Plechtige uitreiking der decoraties In tegenwoordigheid van Z.KH. Prins Bernhard, de minister van ma rine J. J. A. Schagen van Leeuwen, de Commandant Zeemacht Schout bij-Nacht J. J. C. Willinge, de marine- tataché's van Groot Brittannië en de Ver. Staten, captain Jeffreys en cap tain Parker Brady, heeft luit. admi raal C. E. L. Helfrich gistermiddag op het in de Merwehaven te Rotter dam liggende hulp-vliegkampschip H.M.'s „Karei Doorman" aan de na bestaanden van 22 in de oorlog ge vallen militairen der Kon. Marine Ko ninklijke onderscheidingen uitgereikt. Toen de Prins in het uniform van vice-admiraal arriveerde, werd hij met het Wilhelmus begroet door de op het riiegdek opgestelde marinierskapel. Na de gebruikelijke inspectie werd de eigenlijke plechtigheid geopend met de z.g. „ban", waarna de adjudant van Luit. Admiraal Helfrich, luit. ter zee 2e klasse Gonggrijp, de Koninklijke besluiten voorlas en de Luit. Admiraal zelf de versierselen met oorkonde overhandigde, j allereerst aan de zoon van Sohout-bij- Nacht Karei Doorman, vervolgens aan prof. dr. J. A, S. van Hamel en aan de naaste bloedverwanten van 20 overige' gedecoreerden. Na de ceremoniële uitreiking wendde Luit. Admiraal Helfrich zich tot de fa milieleden der gedecoreerden en liet uit komen. dat de gesneuvelde mannen der Kon. Marine hun onderscheidingen ten volle verdiend hebben. „Ik heb ze met trots en ontroering uitgereikt", zeide de vlootvoogd. „De daden van moed, door de gevallenen verricht en de militaire deugden, door hen betoond, vervullen u en ons met trots, al zal bi) u de rouw in het hart niet weggenomen worden. Niettemin wens ik u uit het diepst van mijn hart geluk met het bezit van deze onderscheiding, omdat zy het be- wys is, hoe H.M. de Koningin de daden van hen. die u lief waren, weet te waar deren". Commandant, officieren, onder officieren en manschappen van de „Ka rei Doorman" spoorde spr aan Schout- by-Nacht Karei Doorman tot richtsnoer /an hun daden te nemen. Hierna drukten Prins Bernhard en minister Schagen van Leeuwen de fa- 'inilieleden de hand en spraken een be moedigend woord. De plechtigheid werd met een herha ling van de „ban" besloten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1