De „Willem Barendsz" enthousiast ontvangen De Shell zef drie millioenen-projecten op stapel Volgend jaar opnieuw naar de walvissen WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt De nieuwe bonnen Een volksbelang voor de naaste toekomst Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 22 MEI 1947 No. 26Ü8& LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 „Romantisch, maar hard leven". De „Willem Barendsz" is by aan komst in de Amsterdamse haven een grootse ontvangst ten deel gevallen. Het s.s. Houtstroom was 't schip tege moet gevaren. Honderden Amsterdam mers juichten, wuifden en zwaaiden van het dek van de Houtstroom de bemanning van de walvisvaarder toe- Tientallen andere schepen omzwerm den de twee grote schepen, velen wa ren uitgedost met vlaggen en wimpels. Het publiek zwaaide de bemanning toe en talloze scheepsfluiten loeiden onophoudelijk. Gesleèpt door de „Churchill" en de „Roosevelt" gleed de „Willem Barendsz" ten slotte om kwart over één achter het Centraal Station langs en meerde ten slotte om half drie aan de Zeeburger- kade. Het schip had ca. 75.000 barzels traan, ruim 90 ton ingevroren walvisvlees, en een grote hoeveelheid organen voor hormonen-bereiding aan boord. In Buitenhuizen was o.a. mr Bonner man, vertegenwoordiger van de minister van Landbouw, Visserij en Landbouw- voorziening aan boord gekomen. Deze antwoordde op een vraag naar zijn oordeel over de eerste expeditie: „Optimistisch ben ik van het begin af niet geweest. Wij zijn tevreden met de resultaten". Niet gering is het werk geweest van de eerste machinist „meester" Brunning „Met voldoening zie ik op de reis terug". Vertelde hij, Anderen moesten er bij voegen, dat hij wekenlang dag en nacht heeft gewerkt- „Er moest nogal wat ge repareerd worden; enkele malen brak in ruw weer de krukas van 'een catcher. Ook in de factory (het eigenlijke be drijf op het moederschip) viel er nogal eens wat te repareren. De catchers zijn met een kleine be manning in Kaapstad achtergebleven. Daar worden zij weer geheel bedrijfs klaar gemaakt. Een belangrijk man aan boord was ook de kok Elkeen is vol uitbundige lof over het eten. Meer dan eens moest dit be reid worden terwijl de wind de keuken met dikke rook vulde. Hannes de Boer. die de reis voor Po- lygoon-Profliti meemaakte heeft 6% km. film gedraaid- Jan Strijbos bleek hoogst voldaan over het vele waardevolle materiaal, dat hem deze reis heeft verschaft. De mannen van Radio-Holland heb ben. zo verzekerde de bemanning, hun werk voortreffelijk gedaan. „Elke dag zijn wij in contact geweest met Scheveningen" vertelde de chef marconist. „175.000 woorden aan pers berichten hebben wij opgevangen". Met de vele „eigen stukjes" der opva renden vonden deze hun weerslag in de dagelijkse „Walviskrant", die Jaap Kolk man, de journalist-schrijver aan boord, verzorgde. Binnenkort verschijnt van hem het boek „Walvis aan stuurboord", waarin Het hoofdkwartier der V.N. Volgens voorlopige plannen, zal^een wolkenkrabber te New York met acco- modatie voor 3.000 personen het hoofd kwartier van de V. N. worden. Daar omheen zullen gebouwen verrijzen met vergaderzalen restaurants, bibliotheken en werkvertrekken der verschillende de legaties De algemene vergaderzaal biedt plaats aan 4.250 personen, een ondergrondse garage zal 2.000 auto s kunnen bevatten. Palestina. Britse troepen zijn razzia's begonnen in het gebied rond Petah Tikvah na gevechten tussen Joden en Arabieren. Het Arabische hoge comité in Pa lestina heeft een boycott-bureau ge opend in Jeruzalem om de boycot door Arabieren van Joodse goederen te ver scherpen Volgens berichten uit New- York gaan hoge functionarissen van de V N. niet verder in op het verzoek van mr Seligmann de advocaat uit Tel Aviv, die thans in de Verenigde Staten ver toeft, om interventie in Palestina tot opschorting van het vonnis tegen vyf joden, die thans voor een militaire rechtbank terechtstaan. Het voorstel ls aan de Britse delegatie te New York doorgegeven. de commissie voor de atoomenergie. De Sovjet-Unie heeft op de bijeen komst van het werkcomité der commis sie voor de atoomenergie er opnieuw op aangedrongen om de toekomstige in stantie voor de contróle op de atoom energie ondergeschikt te maken aan het veto ^van de Veiligheidsraad. De meerderheid der leden wenste, dat het veto op deze instantie niet van toe passing zou zijn. Er werd geen besluit genomen. geleidelijk warmer. De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere vrij koude nacht. Overdag zonnig droog weer. met opnieuw Iets hogere temperaturen. ïn de namiddag in het Zuid-Oosten van het land tijde lijk enige wolkenvorming. Meest man- ge Oostelijke wind. 23 Mei. Zon op: 4.36 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 6.42 uur; onder: 24.35 uur (27 Mei E.K.) Hoogwater te Katwtjk-aan-Zee te 5.47 en 18.14 uur. hij „het romantische maar ook harde leven van de mannen die deze expedi tie maakten" beschrijft. De Radar heeft op de „Willem Ba rendsz" opnieuw haar-grote waarde be wezen gedurende de 500 uren dat zij in bedrijf is geweest. Kapitein Visser zijn de moeilijkheden op deze reis met zo gemengde beman ning niet gespaard- Maar hij heeft de moeilijkheden overwonnen Wat deed het hem de pur sang Fries kennelijk goed toen. als eerste begroeting een schip met Friese vlag in top langs kwam en de Friese school kinderen aan boord hem het Friese volkslied en het Wilhelmus toezongen. En men had zyn verbaasde ontken nende gezicht moeten zien toen iemand hem ietwat schalks vroeg: „Kapitein, is dit uw laatste reis als gezagvoerder van een walvisvaarder geweest?" Als het aan hem ligt vaart hy volgend jaar weer naar de pinguïns .neen, naar de walvissen! Amerika's steun aan het buitenland. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van president Truman om een bedrag van 350 j millioen dollar voor hulp aan het buiténland beschik baar te stellen. De Amerikaanse Senaat nam het wetsontwerp enkele minuten na het Huis van Afgevaardigden aan. Het wets ontwerp gaat nu ter ondertekening naar president Truman. John Snyder. Amerikaans minister van Financiën, heeft tijdens een pers conferentie medegedeeld, dat de Ame rikaanse deskundigen buitenlandse re geringen zullen raadplegen bij het uit gebreide onderzoek naar de economi sche situatie in de wereld, dat thans door het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt ingesteld, met het oog op mogelijke toekomstige hulp aan het buitenland. Hij verklaarde verder, dat zijn eigen deskundige en de nationale adviesraad (een commissie, welke is samengesteld uit de ministers van Buitenlandse Za ken, Financiën en Handel en welke de leiding heeft over de politiek betref fende de hulp aan het buitenland) in deze kwestie met Marshall zullen sa menwerken). Dean Acheson, de aftredende plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, heeft in een radio-voordracht verklaard, dat een economische ineenstorting en we- reld-armoede snel zouden kunnen vol gen op een nalaten van de Verenigde Staten hun financiële hulp tijdens 1948 en 1949 ook aah andere landen te ver strekken. „Europa en Azië, met hun door de oorlog verwoeste land en fa brieken, kunnen ons dit jaar slechts half zoveel verkopen als zij van ons moeten aankopen voor voedsel, verwar ming en opbouw van hun fabrieken, boerderijen en mijnen", aldus Acheson. De Balkancommissie der V.N. De Joegoslavische vertegenwoordiger in de Balkancommissie der V. N. heeft de Amerikaanse delegatie beschuldigd van partijdigheid ten gunste van Grie kenland na de verklaring, dat Joego slavië voornamelijk voor de incidenten aan de Griekse Noordgrens aansprake lijk is. De moeilijkheden in Griekenland zijn grotendeels te wijten aan de aan wezigheid der Britse troepen, aldus Djerdja. De commissie hield vervolgens een besloten v^'-enkomst. De machtsoverdracht in Vóór-Indië. De Britse minister-president, Attlee, en de onderkoning van Voor-Indië, lord Mountbatten. hebben de oppositie in kennis gesteld van het plan voor de procedure der machtsoverdracht in Voor-Indië. dat de onderkoning op 2 Juni aanstaande te Delhi aan de con ferentie van Voor-Indische leiders zal voorleggen. De president van de Mohammedaanse Liga, Djinnah. heeft intussen gepleit voor een bondgenootschap tussen Pa kistan en Hindoestan. Hierna gaf hij 'n uiteenzetting van hét streven der Mo hammedaanse Liga voor de totstand koming van Pakistan en zijn betrekkin gen met andere landen. Hij vatte deze in zes punten samen: 1 De Mohammedaanse Liga eist een corridor door Hindoestan, die de twee Pakistan-provincies in het Noord-Wes ten en Noord-Oosten van Voor-Indië met elkaar verbindt: 2. De Mohammedaanse Liga zal zich tot het uiterste verzetten tegen een ver deling van Bengalen en de Pendsjaab: 3 Tussen Pakistan en Groot-Brit- tonnië is in 'n „werkelijke goede" betrek king mogelijk: 4. De betrekkingen tussen Pakistan en Hindoestan moeten „vriendschappe lijk en wederkerig" zijn; 5. De regering van Pakistan zal door en uit het volk gevormd worden: 6. Pakistan zal om lidmaatschap van de V. N verzoeken. Djinnah zeide ten slotte, dat de ge dachte van een Pan-Islamietische staat, die zich uitstrekt van het nabije- en midden-Oosten tot het Verre Oosten reeds lang niet meer bestond Als Pa kistan eenmaal opgericht is. aldus Djinnah, zal het het nabije-, midden- en Verre Oosten de vriendenhand rei ken. NATIONALISATIE VERVOER IN ENGELAND. Het Britse Hogerhuis, waarin de op positie een grote meerderheid heeft, aanvaardde in principe het wetsont werp van de regering betreffende natio nalisatie van het binnenlands vervoer, door dit wetsontwerp zonder stemming in tweede lezing aan te nemen. De woordvoerder van de oppositie had reeds verklaard, dat de conservatieven niet tegen het ontwerp zouden stem men. Men verwacht echter wel een aan tal amendementen van de zijde der op positie, wanneer het ontwerp in details besproken zal worden. LYNCHERS VRIJGESPROKEN. De rechtbank van Greenville inZuid- Caroline (V. S heeft 28 blanken, ver-, dacht van het lynchen van een neger chauffeur, vrijgesproken. De verdachten, meest taxi-chauffeurs, waren er van beschuldigd, dat zij de neger uit de ge vangenis hadden gehaald, hem op een eenzame plaats met geweerkolven mis handeld en vervolgens doodgeschoten hadden, daar zij geloofden, dat hij een blanke taxi-chauffeur had vermoord. De jury, die meer dan vijf uur in de raadskamer was, verklaarde de ver dachten onschuldig aan alle 98 punten der tenlastelegging. De verdediger, die geen getuigen had opgeroepen ën peen getuigenis had over gelegd. verklaarde aan het eind van zijn pleidooi, dat de jury de verdachten moest vrijspreken en tonen, dat men in Greenville zijn eigen boontjes kan dop pen en geen inmenging van het Noor den wil. De vice-voorzitter van de nationale orde van advocaten, Popper. die de rechtszitting als waarnemer bijwoonde, verklaarde, dat een federale actie nood zakelijk is. Hy noemde het duidelijk, dat de politie wist, dat de misdaad" zou plaats hebben, doch niets deed om haar te verhinderen. ,Ze hebben geen walvissen maar plnguins gevangen", ald;.s veler commen taar toen bleek dat de Willem Barendsz enige van deze dieren uit de Zuidelijke IJszee had meegebracht Leden van de bemanning met deze nieuwe aanwinst voor Artis. (Foto ANP-deWt.) Afscheidsreceptie van Ministers Beel en Jonkman. TALRIJKE AUTORITEITEN AANWEZIG. Gisteravond hebben de ministers Beel en Jonkman in het Paleis Rijswijk gerecipieerd ten afscheid voor hun ver trek naar Nederland. Talrijke gasten waren aanwezig, o.w. dr. Van Mook, dr. Idenburg, dr. Koets, generaal Spoor, admiraal Pinke, Soetan Sjahrir, de le den van de Commissie-Generaal Prof. Schermerhorn en de heer Van Poll en vertegenwoordigers van verschillende vreemde mogendheden. SOEKARNO SPRdK TE GAROET. En ontving de moeder van K^rtelegawa De speciale correspondent van Aneta seint uit Garoet, dat. toen soekarno te Garoet' zijn rede had beëindigd, tien duizenden een hoera-geroep aanhieven dat een kwartier aanhiéld. Ook drs. Hatta. mr. Sjarifoeddin, Blokzijl en Vijlbrief hebben het woord gevoerd. Na afloop van de bijeenkomst heeft Soe karno de 66-jarige moeder van Karte- legawa ontvangen. Op een desbetref fende vraag antwoordde Soekarno. dat hij geen haat koestert tegen Kartelega- wa en zeker niet 'tegen zijn familie. LAATSTE EVACUÉS UIT JAVA'S BINNENLAND. Einde Mei wordt het laatste transport evacué's uit het binnenland van Java in Batavia verwacht. Naar schatting bevinden zich onder deze groep 450 Ne derlandse staatsburgers. Nadien wor den nog duizend ..Warga Negara's, die het Indonesische staatsburgerschap hebben aangenomen, verwacht. (Foto Van Vliet) Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Vakschool voor Meisjes voor Lei den en omstreken, dat gisteren onder grote belangstelling is herdacht, was in het. schoolgebouw een tentoonstelling van het werk der leerlingen ingericht. V.kn.r. de burgemeester van Leiderdorp, de heer K van Diepeningen, de presi dente van de jubilerende vereniging, "mevr. J. A. de KosterSijthoff. de ge meente-secretaris van Leiden, mr. J. Bool en burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. WEKELIJKSE OPGAVEN VRIJGEKOMEN GEÏNTERNEERDEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schmal betreffende het weke lijks verschaffen aan de Kamer van een opgave van het aantal in de voorgaande week vrijgekomen geïnterneerden in In donesië. heeft de minister van Overzese gebiedsdelen a.i. geantwoord, dat hy deze opgaven voornemens is te ver strekken. Hij heeft de Luitenant-Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië ver zocht met ingang van 1 Juli a.s. de ge vraagde wekelijkse t>pgaven te willen verstrekken. Voor het tijdvak van 25 Mei t/m 7 Juni 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 705 (serie D) D-01 brood: 800 gram brood: D-02 brood: 400 gram brood; D-01 boter: 125 gram boter; D-Oi boter: 250 gram margarine of 200 gra mvet; D-01 melk: 4 liter melk; D-03, D-05 melk: 7 liter melk; D-01 vlees: 100 gram vlees; D-02 vlees:300 gram vlees: D-01 algemeen: 200 gram kaas; D-02 algemeen: 1 ei; D-03 algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid); D-04 algemeen: 125 gram koffie; D-05 algemeen: 50 gram thee; D-06 algemeen: 100 gram suikerwerk; D-01 reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet; D-03 réserve: 1600 gram brood; D-04 reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet; D-06 reserve: 800 gram brood; D-07 reserve: 125 gram boter; D-07 algemeen: 120 gram spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) BONKAARTEN KD. KE 705 (serie D) D-ll brood: 800 gram brood: D-ll boter: 250 gram boter; D-12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; D-13, D-15 melk: 12 liter melk; D-ll, D-12 vlees: 100 gram vlees; D-ll algemeen: 100 gram kaas; D-12 algemeen: 1 ei; D-13 algemeen: 100 gram suikerwerk; D-13 reserve: 800 gram brood; D-14 reserve: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) D-16 reserve: 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bakmeel; D-14 algemeen: 120 gr- spijsolie (voor inlevering uiterlijk op 31 Mei a.s.) BONKAARTEN MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG 706 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie D) D-21 brood: 800 gram brood; D-21 boter: 250 gram boter; D-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; D-21 melk: 5 liter melk; D-21 vlees: 300 gram vlees; D-22 vlees: 100 gram vlees; D-21 kaas: 200 gram kaas; D-21 eieren: 5 eieren. Op 29 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Mei a.s- worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst met ingang van Maandag 26 Mei a.s. mag worden ge kocht. Dé bonnen D-06 en D-13 algemeen ge ven uitsluitend recht op 100 gram sui kerwerk. niet op chocolade, suiker, jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van de gerie C kunnen worden vernietigd. De bonnen D-07 en D-14 algemeen moeten uiterlijk op 31 Mei a.s. bij een detaillist, die gewoon was spijsolie te verkopen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering zullen nog na dere berichten volgen. (Van een onzer redacteuren). De P.B.M. heeft in een persconferentie in haar laboratorium te Amster dam Woensdagmiddag opening van zaken gedaan ten aanzien van haar naaste toekomstplannen, waarover onlangs reeds enkele punten bekend werden. In de loop van de komende twee jaar denkt de Koninklijke Shell een drietal voor ons land omvangrijke industriële ondernemingen op touw te zetten, waarmee in totaal een bedrag van rond 70 millioen gulden is ge moeid. waarvan slechts 12 millioen aan buitenlandse deviezen ten koste van onze nationale deviezenvoorraad komt, terwijl anderzijds na in ge bruik stelling aanzienlijke besparingen aan deviezen in het vooruitzicht zijn gesteld door binnenlandse productie van voor onze volkshuishouding noodzakelijke goederen, die thans in het buitenland moeten worden be trokken. Kunstmest, wasmiddelen en plastics. Ten eerste" ligt het in de bedoeling een nieuwe kunstmeststoffenfabriek te bouwen bij de dochteronderneming N.V. Mekog te IJmuiden, ten einde de aldaar voor de oorlog bestaande productiecapa citeit van 16.000 ton op te voeren tot 51.000 ton gebonden stikstof per jaar. Ten tweede beoogt ztf*het oprichten van een fabriek in Pernis op de terreinen van de raffinaderij voor de vervaardi ging van synthetische wasmiddelen met een jaarlijkse productie van 25 milli oen kg. Ten derde staat een nieuwe fa briek op stapel, eveneens bij genoemde raffinaderij, voor een jaarproductie van ongeveer 2 millioen kg. kunstharsen op basis van vinyl- en vinylideenchloride, onder het publiek meer bekend als plastics. De regeringsinstanties hebben binnenland De commissie vooi^he1 oeleid van de Internationale Federatie van Land- bouwkundge producenten wel<e te Sche veningen bijeen kwam. heeft na dagen lange discussie besloten .n een resolutie op een internationale tarwe-overeen- komst aan te dringen Ook jn Zeeuwsch-Vlaanderen zijn thans vrij grote aantallen coloradokevers geconstateeerd Vastgesteld ls. dat het bewarlngs- en verblijf kamp Duindorp t: Scheveningen op 1 Juni a.s. ontruimd moet zijn. Of men er Inderdaad in kan slagen de nu nog aanwezige 700 gedetineerden voor die datum elder- oudev tt brengen, zal o m afhangen van 't opnemlngs-vermogcn der anderp kamper De 6-J. Arie Groen raakte in 't Verver singskanaal te Schevenlnger en verdronk, Bij besluit van de Luitenant-Gou verneur-Generaal ls hete gehele tolgebled van Ned.-Indië aangewezen ala bijzonder tabaksaccljnsgebled. Met Ingang van heden ls het mo gelijk postpakketten per vliegtuig naar de vrije staat Ierland te verzenden. BIJ de uitreiking der posthume on derscheidingen aan boord \an de „Karei Doorman" te Rotcerdam. op Vrijdag a.s 's middags te 2 uur zullen ook aanwezig zijn Z.K.H Prins Bernhard. de minister van Marine J. A A Schageu van Leeu wen, de commandant, zeemacht, schout bij-nacht P J. L. Dlllingei en iult.-admi_ raai C. E. L. Helfrlch Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de Bak kersolympiade 1947, welke op 3, 4 en 5 Juni a.s. te Amsterdam wordt gehouden. buitenland Het doodvonnis van Maria Pasqui- nelll. die een Brits officier ie Pola had neergeschoten. ls gewijzigd lr. levens lange gevangenisstraf. Bldault. de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft voor de com missie van buitenlandse zaken verklaard, dat de Duitsers 370.000 ton steenkool per maand naar Frankrijk zullen sturen, zo dra de totale productlo van de mijnen van Ruhr, en Saargebled dagelijks 340.000 ton bedraagt. Volgens het Romeinse blad „Messag- gero" heeft de Italiaanse politie een or ganisatie ontdekt, die zich bezig hield met wapensmokkel ten behoeve van d.e ondergrondse verzetsbeweging ln Spanje Vier Italianen er een Spanjaard zijn ge arresteerd. He- hoofdkwartier zou te Parijs zijn gevestigd Te Salon bi) Marseille ls tien ton munitie ln de lucht gevlogen. Zes Franse arbeiders kwamen om het leven Het parlement van Noord-Rij nland- Westfalen ln de Britse zone van Duitsland heeft ln een resolutie voorgesteld on middellijk een vloot van Duitse walvis vaarders te vormen. Dit ls een der ln de resolutie genoemde maatregelen, waardoor de voedseltoestand kan worden verbeterd. „Het goedkeuren van vet-lnvoer tegen goederen-uitvoer ls de els van het ogen blik", aldus de resolutie Het particuliere vliegtuig van de Philippijnse president Roxas is op weg naar Parijs ln de oerwouden van 't eiland Mindanao vermist geraakt. Aan boord van het vnegtulg bevinden zich 12 regerings functionarissen Te Saigon hebben zlca enkele ge vallen van pest voorgedaan. Men heeft de bevolking aangeraden zich onmiddellijk te laten inenten. bereids de bouw- en bedrijfsvergunnin gen terzake verleend. Dit drietal opjecten betekent niet al leen een nieuw arbeidsterrein voor de B.P.M., dat als nevenindüstrie nauw verwant is aan de aardoliewinning, doch tevens de mogelijkheid voor belangrijke economische perspectieven voor onze nationale volkshuishouding. Nu wij door onze verarming slechts ten koste van zware offers buitenlandse producten deelachtig kunnen worden, moet ieder streven tot nationale zelfvoorziening uit dit oogpunt met waardering worden begroet. Eerstgenoemd opject omvat belan gen, die ternauwernood behoeven te worden uiteengezet. De landbouwpro ductiecapaciteit van onze grond hangt in sterke mate af van toereikende be mesting die door verhoging van de be schikbare kunstmeststoffen op aanzien lijk hoger peil kan worden gebracht. De ongeveer 30 millioen gulden die de in richting van de nieuwe fabriek moet kosten, moeten voor cirpa 40% worden gefourneerd uit onze nationale devie zen voorraad, doch het valt te verwach ten, dat na de in bedrijf stelling de krachtige besparing van deviezen door verminderde invoer van kunstmeststof fen deze opoffering binnen korte tijd zal vergoeden. Export van kunstmest ié, ook in de toekomst, niet waarschijnlijk, doch de binnenlandse behoefte recht vaardigt ten volle de inrichting van zulk een omvangrijk bedrijf, ook al wordt die gestimuleerd door een mo menteel gebrek. De oprichting van een fabriek voor synthetische wasmiddelen die geens zins het karakter van een min of meer geslaagd vervangingsmiddel voor tijden van gebrek dragen, doch in vele opzich ten zelfs voordelen bieden boven het gebruik van normale zeep zal door menige huisvrouw met vreugde worden begroet. Dit product is in Engeland reeds geruime tijd in de handel onder de naam „Tecpol". Zonder in technische bijzonderheden te treden kan worden geconstateerd, dat deze wasmiddelen ook voor de industrie met name de textiel-industrie op enkele punten niet onbelangrijke verbeteringen kun nen meebrengen. In hoeverre dit pro duct, geheel vervaardigd uit in ons land rijkelijk aanwezige grondstoffen, op de duur ook exportmogelijkheden bieden kan. hangt geheel af van de ontwikke ling der wereldmarkten, waarover mo menteel moeilijk voorspellingen moge lijk zijn. Het derde project zal het meest tot de publieke verbeelding spreken: de op richting van een plastic-fabriek, die zich in principe slechts bezig zal houden met de vervaardiging der grondstoffen P.V. C.-poeder en latex) ten behoeve van de industrieën, die zich toeleggen op-de vervaardiging van de halffabrikaten en de uiteindelijke producten van plastic voor de verbruiker. Reeds enkele onder nemingen in den lande hebben de ver werking van plastic-grondstoffen ter hand genomen, doch deze grondstoffen zelf worden uit het buitenland betrok ken. waardoor de productiecapaciteit dier bedrijven in ernstige mate wordt beperkt. Wanneer eenmaal de Shell- bedrijven deze grondstoffen leveren, mag worden verwacht, dat de rijke mogelijk heden van plastic zowel voor particu liere verbruikers als voor de industrie ook in Nederland ten volle zullen wor den uitgebuit. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de eigen productie van plas tics in deze tijd van schaarste aan al lerlei materialen, die ten volle door plastic kunnen worden vervangen, mo gelijkheden schept, die voor onze eco nomie van uitermate groot belang zijn. De laatstgenoemde lwee objecten worden geheel door Shell gefinan cierd, d.w.z. ook dat gedeelte, dat door deviezen moet worden gedekt, aange zien voor deze bedrijven de zusteron dernemingen in Engeland en Amerika de benodigde middelen kunnen vei*- schaffen. Voor deze bedrijven is dus geen beroep op onze nationale devie- zenschat van node. De drie bedrijven zullen op de duur aan een kleine 1000 man werk kunnen bieden. TIJDELIJK OF PERMANENT NUT? In hoeverre deze industrieën, afge zien van de gedeeltelijke voorziening in de nationale behoeften in haar produc ten ten gevolge van de in vijf jaren op gelopen achterstand en dè oorlogsver arming, op de duur ook blijvend aan onze volkswelvaart ten goede zullen komen voor een permanente exportmo gelijkheid. hangt uiteraard in hoge ma te af van de hoogte, waartoe onze we tenschap en industriële ontwikkeling zich zal vermogen op te heffen. Wan neer wij in intellectueel opzicht ons op de duur de meerdere tonen van bui tenlandse concurrenten, liggen in deze industrieën mogelijkheden opgesloten tot verovering van talloze wereldmark ten. wier exploratie onze volkswelvaart als geheel krachtig kunnen doen op bloeien. Voor de naaste toekomst bie den zij echter een zelfvoorziening, dit ons aanzienlijke economische krachttB bespaart ten bate van andere buiten landse materiaal-voorziening.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1