Laatste Berichten STADSNIEUWS Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Federatie van Diaconieën in de N. H. Kerk De nieuwe koers wijziging van Streekvergadering te Katwijk aan Zee. Uitgaande van classis Leiden van de Federatie van Diaconiën in de Ned. Herv. Kerk en in samenwerking met de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee, werd gisteren en van daag te Katwijk een streekvergadering gehouden waarin door verschillende sprekers het diaconale werk is bespro ken en waarbij ook enkele richtlijnen voor de toekomst zijn aangegeven. Voor deze vergadering bestond buitengewoon veel belangstelling; talrijke afgevaar digden uit de classis Gouda. Rotterdam Den Haag en Leiden waren aanwezig. Gisterochtend werden allen in het Jeugdhuis begroet, waarna men aan een koffiemaaltijd aanzat, waarbij van zelfsprekend ook de ..Hollandse nieuwe" werd gereserveerd, 's Middags werd de eigenlijke vergadering in de Kapel ge opend. Hierbij waren aanwezig de Katwykse predikanten ds. P. Pras. ds. J. G van Ieperen, ds. R. P. A. Rutgers en ds. H. Bogers. Ds. P. Pras heette hier allen hartelijk welkom. Na gewezen te hebben op de moed- insprekende woorden van de apostel Paulus in de Chr. gemeente te Rome, zeide spr., dat in het diakenambt tel kens opgezien moet worden naar Hem, van wie alle krachten komen. De heer G. F. E. Kiers. voorzitter v. d. Federatie van Diaconieën Classis Lei den. had een telegram gestuurd, dat hij des middags verhinderd was te komen. In verband hiermede werd het ope ningswoord gesproken door de waarn. voorzitter de heer A Tibboel uit Lisse. Deze bracht dank aan ds. Pras voor de gesproken woorden. Hij prees de moed van de diaconie te Katwijk aan Zee om in deze tijd een federatie te ontvangen. in de diaconie en de haar arbeidsterrein Rede van de heer W. J. Hemmes. De algem. secretaris van de Federatie van Diaconieën'in de Ned. Herv. Kerk. de heer W. J. Hemmes te Utrecht sprak vervolgens over: „De nieuwe koers in de Diaconie en de wijziging van haar arbeidsterrein". Spr. beschreef de toe standen van ongeveer 100 jaar geleden, toen kinderen van 4!« a 6 jaar dagelijks een 15-tal uren in de fabrieken moesten werken. Spr. las een schrijven voor uit 1859 om over deze verschrikkelijke wan toestanden te beraadslagen. Hoe was dat alles godsdienstig te verantwoor den? De ogen zijn opengegaan voor die verschrikkelijke toestanden. Spreker noemde de inspanningen van een Talma en Slotemaker de Bruine Er kwamen verschillende wetten tot stand, o.a. de Armenwet en de Ouderdomsrente. Er is voortschrijding, nieuwe plannen wor den gemaakt. De noodregeling is met algemene stemmen in de Tweede Ka mer aangenomen. De verhouding tus sen werkgever en werknemer is niet zo eenvoudig. Wie de macht in handen heeft, moet er geen misbruik van ma ken. Onze werkzaamheden zullen afne men op zekere terreinen. De Overheid zal 85% der kosten bijdragen. De exces sen van 100 jaar geleden zijn wij te boven. De Kerk hielp de mensen, die te kort kwamen. De Overheid was vroe ger zo schriel mogelijk. De gedachten van recht zijn doorbroken, wij zijn daar dankbaar voor. De Kerk mag het dank baar erkennen. De Overheid was vroe ger een klaploper en liet alles aan de Kerk over. Er zijn nieuwe dingen, die ons nu bezighouden bij het afschrijven van enkele terreinen. Er moet hulp ge bracht worden in huisgezinnen, waar moeders het te druk hebben. De moe ders moeten er eens uit kunnen. Er moet wat romantiek in een gezin ge bracht worden. Er moeten inrichtingen, komen voor Ouden van Dagen, waar nog een schrijnende behoefte aan is. inrichtingen voor zieken, voor die voor de verwaarloosde jeugd, gezinshulp, waar men 10 jaar geleden nog niets af wist. Al die terreinen moeten door ons worden betreden. Wij moeten er onze schouders onder zetten. Een heerlijke toekomst wacht nog het diaconale werk. Een uitvoerige bespreking volgde op deze inleiding. Om 6 uur genoten allen van een goe de maaltijd in het Jeugdhuis en om 8 uur werd de vergadering heropend, wel ke nu stond onder leiding van de voor zitter, de heer G. F. E. Kiers. Toespraak ds. mr. G. A. Alma. Na een kort openingswoord behandel de ds. mr. G. A. Alma uit Lisse het onderwerp: „De betekenis van het Dia kenambt in verband met de vernieuwing van de sociale wetgeving". De wereldbeschouwing, aldus spr., van de Romeinen was aards en zin voor liefde was er niet. Jezus Christus is de leraar van liefde. Hij gaf zich volko men. Jezus is gekomen om te dienen. Er is ten eerste de grote lijn van het dienen. Dan het gemeenschapsgevoel, waarin de mensen mogen werken. De derde lijn is dienstbaar zijn in alle gele deren, hulp te bieden aan hongerigen dorstigen. naakten, gevangenen. Wij doen het uit de kracht van God en tot Zijn verheerlijking Een volgende lijn is, dat de gemeente geld inzamelt. Er zijn mensen aangesteld om dat geld aan behoeftigen te geven. Hoewel er op so ciaal gebied al veel gedaan is. ook door de diaconieën, is er een te kort. Van Overheidswege tracht men er nu in te voorzien. Het zal nog een drietal jaren duren voor de sociale wetten tot stand zijn gekomen, daarom is er een Noodwet gekomen welke 3 jaar van kracht zal zijn. Op zeer duidelijke wijze zette spr. vervolgens de hoofdinhoud van deze wet uiteen Ook enkele bezwaren, die ertegen gerezen waren, bracht spr. naar voren. De diaconieën zullen voortgaan om te doen wat Jezus Christus ons voorgehouden heeft. Ook op deze rede volgde een uitvoe rige discussie. De voorzitter bedankte ds. Alma, waarna ds. J. G. van Ieperen de eerste dag met een korte avondoverdenking besloot. Gaat Nederland het geduld verliezen? 40-jarig bestaan Openbare School Zuidsingel A en B. GESLAAGDE FEESTAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Het was 6 Mei 40 jaar geleden, dat de openbare school aan de Zuidsingel haar deuren open stelde om in deze omgeving het Leidse kind onderwijs te doen ge ven. Vele oud-leerlingen bewaren de meest prettige herinneringen aan de omgang en aan de vriendschap, welke zij in zo ruime mate van het eerste sohoolhoofd, de heer Hoxks. hebben on dervonden. Thans zijn het de heren Van der Neut en Slegtenhorst, die resp. als hoofd van de Zuidsingelschool A. en B., hier de scepter zwaaien en er voor zor gen, dat het kind met voldoende ken nis voor het leven wordt uitgerust om het zijn plaats in de maatschappij te doen innemen. Ter gelegenheid van dit jubileum was gisteravond in de Stadsgehoorzaal een feestelijke bijeenkomst belegd, wel ke o.m. werd bijgewoond door de wet houder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de rijksinspecteur van het L.O., de heer B. van J Isingha, de in specteur van het gemeentelijk L.O., de heer H A. Vriend en voorts afgevaar digden van de Ned. Onderwijzersvereni ging. Volksonderwijs, de Ouderraad en tal van leerkrachten. De voorzitter van de feestcommissie, de heer D. v. d. Klugt, sprak een kort inleidend woord, waarin hij o.a. mede deelde, dat aan de kinderen op 3 Juni een feestdag zal worden bereid. Namens de oudercommissie heette hierop de heer J. Boom allen hartelijk welkom, in aansluiting waarop hij wees op de groei van het openbaar onderwijs. Wethouder Van Schaik, die als eerste spreker zijn gelukwensen aanbood, wees er op, dat, in tegenstelling met het oude schoolgebouw, het onderwijs steeds weer nieuw en fris is. Grote waardering had spr. voor de wijze, waarop de leerkrach ten hun taak opvatten eq de prettige manier, waarop in deze omgeving les wordt gegeven. De rijksinspecteur va., het L.Ode heer Van Julsingha, herinnerde aan de moeilijke oorlogsjaren, welke juist ach ter de rug liggen en die onderwijzend personeel en oudercommissie vele zor gen baarden. Bij zijn bezoek aan de school heeft het spreker steeds getrof fen in welk een prettige sfeer het on derwijs wordt gegeven en de rust en de orde, welke er heersen. Spr. besloot met de wens uit te spreken, dat de Zuidsingelschool weer spoedig haar vooroorlogs peil mag bereiken. Namens de Centrale Ouderraad bood de heer De Jong de gelukwensen aan, waarbij hij de toezegging deed, dat zeer binnenkort nog een passend huldeblijk zal worden overhandigd. Als laatste spreker voerde het hoofd van de B-school, de heer J. Slegten horst het woord, die een korte terugblik gaf op het leven der scvool. waarbij hij er om, aan herinnerde, dat in het begin halfjaarlijkse verhogingen plaats von den, welke al spoedig in jaarlijkse over gangen werden omgezet. Ook spr. bracht de moeilijke oorlogsjaren in de herinne ring terug om ten slotte te constateren, dat er allerlei redenen zijn om met grote dank dit jubileum te vieren. Spr. eindigde met te wijzen op het verheven doel waarvoor zich allen gesteld zien: kinderen op te voeden in naastenliefde, eerlijkheid en verdraagzaamheid. Na dit min of meer officiële gedeelte werd een aantrekkelijk feestprogramma afgewerkt, waarvoor men zich de me dewerking had verzekerd van de Con certvereniging „Muslca" en de toneel vereniging „Nut en Vermaak", welke laatste het blijspel „Welkom binnen" ten tonele bracht. Voor beider presta ties hebben wij grote waardering. Jam mer v/as het, dat vele aanwezigen zich bij de vertolking van he1- muzikale pro gramma niet wat rustiger hielden. Het geroezemoes van stemmen was hier be paald hinderlijk en deed veel schoons verloren gaan NIEUWE BONKAARTEN. Morgen wordt in „Den Burcht" (8 3/4 —113/4 en 2—i uur) de uitreiking voort gezet van nieuwe algemene bonkaarten, .tabaks- en versnaperingen- en brand- stoffenkaarten. Meenemen: de distribu tie-stamkaarten zónder inlegvel van al le gezinsleden en de nog niet aangewe zen periodestroken van de bonkaarten 705; voorts het aanvraagformulier voor de brandstoffen en het restant van de brandstoffenkaart T 606 met de bon 72 B. V Alsdan zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het HOOFD een stamkaart- nummer heeft van 92.001 en hoger. De wethouder van Onderwijs de heer J. C, van Schalk is verhinderd morgen spreekuur te houden. PROPAGANDA-A VOND NEDERLANDSE STAATSMIJNEN. Nederland heeft dringend behoefte aan mijnwerkers. De Ned. Staatsmijnen organiseren op het ogenblik een reis door het hele land om door lezingen en lichtbeelden pro paganda te maken voor het mijnwerk en daardoor nieuwe mijnarbeiders te werven. Daartoe belegden zij gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een vergadering, welke door ongeveer 100 jongelui bezocht werd. Burgemeester jhr. F H. van Kinschot opende deze bijeenkomst met een korte toespraak, waarin hij eer. kort over zicht gaf van het ontstaan der mijnen in ons land. Spr. hoopt di* Jaar nog in de gelegenheid te zijn de mijnen te be zichtigen en het zal hem genoegen doen daarbij verschillende jonge Leidenaars aan te treffen die hun krachten geven voor deze nationale zaak. Vervolgens hield de heer J. A, Mom, vertegenwoordiger van het beheer der Ned. Staatsmijnen, een betoog over alles wat met het leven in de mijnen in ver band staat. Spr. constateerde, dat de economische opbouw van Ned. door ver schillende factoren geremd wordt; de belangrijkste factor is wel het gebrek aan steenkolen. Dit tekort kan opgehe ven worden wanneer er meer arbeiders in de mijnen gaan werken. Aan de hand van enkele statistische gegevens gaf spr. een overzicht van de productie van vóór de oorlog, van na de bevrijding en van de vermoedelijke productie in dit jaar. Wij moeten wat kolen betreft in ons eigen onderhoud kunnen voorzien, want niet alleen zij de uit Amerika geïmpor teerde kolen van slechte kwaliteit, doch tevens kost dat een kapitaal aan devie zen, die we wel beter kunnen gebruiken. Het is bovendien een nationale eer om onze eigen kolen te stoken; er zit ge noeg in de grond, maar het moet er uit gehaald worden. Men zegt zo vaak, aldus spr., dat het werk in de mijnen gevaarlijk ongezond en ompenselijk zwaar is, doch de feiten bewijzen het tegendeel. Nederland staat aan de spits van alle kolenproducerende landen ter wereld wat betreft veilig heid in de mijnen. Wat het werk zelf betreft, zeker er moet hard gewerkt worden, doch het is geen jaagsysteem. De productie per man is gesteld op 80% van 1938. Uitvoerig ging spr. ook in op de vele voordelen, die de mijnarbeiders genoten en gaf een opsomming van de rangen, die men kan doorlopen met de daarbij behorende lonen, welke voor allen, die alleen de lagere school doorlopen heb ben. bereikbaar zijn. Ook de verzorging buiten de mijnen in de gezellenhuizen is heel goed. Eten en ligging zijn bijna luxueus, terwijl ook aan de geestelijke en culturele belangen aandacht geschon ken wordt. Spr. besloot: „Wil hebben veel men sen nodig, maar wij kunnen alleen ke rels gebruiken en als zii komen wacht hun een rijke toekomst!" Na de pauze vertoonde de heer Mom verschillende lichtbeelden, waardoor de aanwezigen een duidelijk beeld kregen van het werk in de mijnen. Na afloop van deze interessante avond gavev» verscheidene aanwezigen zich op om dienst te nemen in de mijnen. Op gave kan ook geschieden op het Gewes telijk Arbeidsbureau te Leiden. JONGETJE VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks half vijf is de 5-jarige Albertus P J. van Dam. wo nende in de Lange Scheistraat, in het water van de Oude Singel geraakt en verdronken. Voorbijgangers hebben het kind uit het water gehaald, waarna de E.H.D onder leiding van dr. Postma nog geruime tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast, echter zonder resultaat. Gisteravond heeft op de Hoge Rijn dijk ter hoogte van de Kanaalweg een militaire auto de 52-jarige wielrüdster, mevr C C. t. H.K. aangereden. De E.H.D. heeft het slachtoffer met een ge broken linkerarm naar het Acad- Zie kenhuis vervoerd. De Haagse Toneel- en Cabaretver. „O.D.I.Ageeft a.s. Zaterdag in de Schouwburg één enkele voorstelling van het toneelspel „Westerman en Zoon" door Christien van Bommel—Kouw en Henk Bakker, waarvan de baten ten goede komen aan de Alg Ned. Invaliden- bond, afdeling Leiden. Hedenochtend, omstreeks kwart over elf, vond op het Kort Rapenburg een aanrijding plaats tussen een mili taire auto en de stadstram, waarbij de tram aan de voorzijde werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het verkeer ondervond geruime tijd vertraging. Op ons bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van de ms. „Oranje" en „Java", die vermoedelhk op resp. 25 Mei en 9 Juni te Amsterdam arri veren met repatriërenden uit Indië. Vaandeloverdracht 4e R.l. De oud-commandant van het 4e Regi ment Infanterie te Assen, de gepension- neerde kolonel H. D. Buurman heeft gisteren het vaandel aan de tegenwoor dige commandant van 4e R Ioverste J. G. Berghuys overgereikt. Door de nieuwe reorganisatie van het Nederland se leger zijn verschillende regimenten verdwenen, of werden in andere regi menten opgelost. Ook het „twaalfde", dat hoofdzakelijk uit Groningers bestond en o.a. aanvankelijk in Groningen en later in Assen was gelegerd, verdween en van 1 Mei 1947 af sprak men niet meer van het „twaalfde" doch van 4e RI, dat oorspronkelijk uit Leiden af komstig is. De vaandeloverdracht geschiedde ty- dens een korte plechtigheid op een der kazerne-terreinev te Assen. In een toespraak schetste de oud-com mandant kolonel Buurman, de geschie denis van het 4e Regiment Infanterie, dat verschillende wapenfeiten in zijn vaandel mocht voeren. Sinds 9 Januari 1814 was het regiment officieel in de sterkte van de „Nederlandse Armee" op genomen. In 1836 kwam het regiment te Leiden in garnizoen. Tijdens de Mei dagen van 1940 kreeg het de opdracht het vliegveld Valkenburg te bewaken. Bij de gevechten sneuvelden 60 man en 120 werden gewond. Het oorspronkelijke vaandel werd op bevel van de toenma lige commandant, kolonel Buurman, in de Meidagen verbrand. Het nieuwe werd in handen gesteld van overste Berg huys, die bij deze plechtigheid tevens afscheid nam van het „twaalfde" en van zijn jongens, die Vrijdag a.s. naar Indië vertrekken. BIJEENKOMST PERSONEEL V. en D. De middagsluiting. Onder auspiciën van cte afd. Unie Leiden en Omstreken, samengesteld uit de drie bonden van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. kwam het perso neel van de N.V Vroom on Dreesmann bijeen. Bij afwezigheid van de voorzit- zit, de heer Zunderman w rd deze bij eenkomst door de secretaris, de heer F. H. M Kok, geopend. Spreker gewaagde van de prettige samenwerking tussen de directie en de vakorganisaties. Voor het werk van de heer C. A. A Kerckhoff, directeur van V. en D Leiden, in de sociale commissie van het concern V. en D., waaruit, na ampele besprekingen, een saiarlsregeling toi stand L> gekomen, goedgekeurd door het college van Rijks bemiddelaars, zegde spreker hem harte- teiyk dank. Betreffende de vrije mid dag, in plaats van de Maandagmorgen, kon spreker mededelen, dat de directie van V. en D, bereid was hieraan haar medewerking te verlenen. Een heel an dere houding nam te dien opzichte de Katholieke Middenstandscentrale in, die meende een algemene sluiting op Maan dagmorgen te moeten voorstellen. Na mens de werknemers-organisaties ver klaarde spreker, dat de bedienden geen prijs stellen op deze „uitslaapmorgen", welke niet beantwoordt aan de bedoe- 'ling van de wet en zeker niet geldt als onderbreking van een werkweek. De be dienden staan een vrije middag voor, welke zij, gegeven uitsluitend voor de werknemers, gaarne in overleg en reke ning houdende met de zakelijke belan gen met het grootwinkelbedrijf en de middenstandsverenigingen willen zien vastgesteld Spreker hoopte, dat spoedig overleg zal kunnen plaats vulden; het wachten is op de middeustandsvereni- gingen. De spreker van deze avond, de heer Kriek, gaf een uitvoerige uiteen zetting over het tot stand komen van de salarisregeling, welke, hoewel nog niet ten volle bevredigend,, een basis vormt voor de besprekingen over een collectieve arbeidsovereenkomst. Deze besprekineen zullen binnenkort een aan vang nemen De emplové's moeten ech ter wel begrijpen, dat zij niet alleen de lasten, maar ook de lasten van deze overeenkomst eezamenlyk n oeten dra gen. Zij parisiteren nie: op het vele werk van weinigen, maar geven zich aanstonds op als lid. van een der drie organisaties. Spreker waarschuwde ten slotte nog tegen het aannemen van betrekkingen tegtn z.g.e „zwarte lonen" Wij zijn slechts gebaat met gezonde verhoudin gen: normaal loon voor normaal werk. De voorzitter zegde de heer Kriek dank voor zijn uiteenzettingen Spreker spoorde de bedienden aan tot het vol brengen van hun plichten, slechts dan kunnen wy ook voor 100% op onze rech ten aanspraak maken. Door nauwge zette plichtsbetrachting dienen wij de zaak. onszelf en de gemeenschap. Snreker wekte op tot hei lidmaatschap van een der drie samenwerkend organi saties. t.w de Algmene. de Katholieke en de Christelijke Staande de vergade ring gaven v\-b verschillenden op als lid. Na een dankwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de personeelschef en de chef van de sociale afdeling van V. en D. sloot de voorzitter deze bijeen komst. M. I. DE JONGE Benoemd tot hoofd aan de Chr. school in de Oosterstraat. Tot hoofd van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Oosterstraat, uit gaande van de Vereniging voor Chris telijk Onderwijs, is benoemd in de plaats van de heer C- A. Drost, de heer M. I. de Jonge, zulks met ingang van 1 Juli as. De heer De Jonge, die thans ruim 3 jaar hoofd is van de school voor V.G.LO. aan het Noordeinde 40. was voordien als onderwijzer werkzaam aan de Juliana van Stolbergschool te Rot terdam. Hij is ook bestuurslid van de afd. Leiden van de Ver. van Chr. On- derwijzers(essen) in Nederland en de Overzeese gewesten, POOLSE GEWEZEN MILITAIREN ALS .ARBEIDSKRACHTEN NAAR NEDERLAND. In Leiden komt een 40-tal. Het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat het Poolse leger een belangrijk aandeel heeft gehad in de be vrijding van Nederland. Van deze Poolse militairen verblijven er nog grote aan tallen in Engeland. In verband met de verschuivingen, welke in politiek op zicht na de oorlog in het Oosten van Europa hebben plaats gehad, geven zij er voorkeur aan hetzij in Engeland te blijven, hetzij te worden opgenomen in het gebied van een andere Westerse mogendheid. De Nederlandse regering heeft beslo- j ten haar medewerking te verlenen aan de oplossing van de moeilijkheden, wel- i ,n ke de verplaatsing van deze personen IVlHllstcrs bezoeken oOerabaja. met zich brengt en wel door ook in ons land 'n beperkt aantal gedemobiliseerde Polen toe te laten. Zij is hiertoe blijk baar te gereder overgegaan op grond van de overweging, dat het bedrijfsleven thans^ zorider dat dit de belangen van de Nederlandse werknemers schaadt, een aantal vreemde arbeidskrachten kan opnemen. In Leiden zijn bereids enige Polen aangekomen- de gezamenlijke be drijven hebben zich voorlopig bereid verklaard er in totaal circa 40 te werk te stellen. Het is de bedoeling, dat deze Polen volledig in de Nederlandse ge meenschap worden opeenomen; na een verbliif van 5 jaar hier te lande zullen zij een verzoek om naturalisatie kun nen indienen. Met/Tiet oog on de huis vesting heeft men zich beperkt tot on- gehuwden. DE SPOOKTREIN RIJDT WEER MET SUCCES. Als - er één naam fascinerena werkt, dan is dit wel die van de thriller „De Spooktrein", waarvan reeds sinds Jaren REPUBLIEK IS WEINIG DEMOCRATISCH. Een woordvoerder van de R.V.D. te Batavia heeft gisteren in een extra commentaar gesproken over de verhou ding van de Republiek ten opzichte van de Pasoendan-beweging. De „Nieuwsgier" noemt dit com mentaar opvallend door zijn ongewoon scherpe toon, die de indruk geeft, dat men aan Nederlandse zijde het geduld begint te verliezen. De woordvoerder noemde de wjjze. waarop de Republiek zijn bezwaren kenbaar maakte tegen de beweging, weinig democratisch. Ten aanzien van de verklaring van Soekarno „de^ eenheid van Indonesië kan niet meer verbroken worden", zeide de commentator, dat. als de president al leen gesproken had van Java en Suma tra hij nog vrede met deze uitdrukking had gehad. Thans was deze uitspraak volkomen autoritair en misleidend. „Wanneer men Kartelegawa en zijn mannen wil doodverven als Japanse collaborateurs, loopt men gevaar, dat Kartelegawa een apart woordje gaat wijden aan de collaboratie in de Re- nubliek". SPREKEN OPENHARTIG MET TALRIJKE AUTORITEITEN. Gsteren hebben de Ministers Beel en Jonkman een bezoek aan Soerabaja gebracht. Zjj hebben daar met ca. 30 autoriteiten van leger, marine cn be stuur, en vertegenwoordigers van han del en cultures openhartig gesproken. Daarna maakten de ministers een autotocht naar de onlangs door inun datie getroffen gebieden, waar zij aan wezig zjjn geweest bij het verstrekken van voedsel en kleding door het Rode Kruis aan de teruggekeerde bevolking, die destijds door de TRI uit de kam pongs is verdreven. Vervolgens hebben de ministers het gebied van Porong bezocht, en zijn via Krlan en Blirip naar de stuwdam Len- kong gereden, waarvan de sluizen op 17 Maart door de Nederlandse troepen zijn bezet en geopend, zodat aan de over- U)»uaUvu» ..w. stroming een einde kwam. De ministers een magneitische werking uitgaat. To- hebben daar enkele graven van bij deze De Franse importrijwielen vrij van distributie. Bij beschikking van de minister via Economische Zaken vallen de Franse importrijwielen niet meer onder de be palingen van de rijwieldistributiebe- sc hik king 1942 I. Franse importrijwielen kunnen dus voortaan vrij worden ge kocht en verkocht, zoals wij dit onlangs reeds aankondigden. RADIOREDE VAN MINISTER VAN MAARSSEVEEN. Over het reclasseringswerk. De minister van Justitie, mr. J. H. v. Maarsseveen zal ter gelegenheid van dc tussen 2 en 8 Juni te houden natio nale Reclasseringsdag, op Zondag 1 Juni a.s. om 19 50 üur een radio-rede uitspre ken over het reclasseringswerk. DR. J. HEINSIUSt Te Wassenaar is overleden dr. J. Heinsius, oud-redacteur van het Neder landse Woordenboek. Beroepen.: te Emmer van Herwaarden te neel- zowel als filmliefhebbers hebben nun hart opgehaald aan de geheimzin nige gebeurtenissen, welke zich afspelen in de wachtkamer van da: stationnetje Fal Vale. waar vele vogels van diverse pluimage genoodzaakt zijn een nacht vol verschrikkingen in eikaars gezel schap door te brengen. Wy kennen er uitstekende uitvoeringen /an. Ditmaal waren de leden van het Ned. Volks toneel aan de beurt: zij zullen deze week in een, onder de auspiciën van K. en O. te geven reeks voorstellingen, waarvan gisteren de eerste in de Schouw burg plaats vond. talrijken opnieuw doen griezelen, al behoort him vertolking ze ker niet tot de beste, welke wij ervan zagen. Er wordt dikwijls te sterk ge chargeerd, wat niet bijdraagt tot de juiste sfeer. Een woord van hulde in tussen speciaal voor de detective, die herhaalde malen de spanning humoris tisch wist te verbreken en de lachers dus verdiend op-zijn hand had. Wij vra gen ons af, of Mieke van Oorschot, be kend om haar vertolkingen van Ciske de Rat, haar stem niet te zeer forceert. Wel is waar geeft haar rol van de vreemdsoortige Julia Price alle aanlei ding tot „schreeuwen", maar zoals zij te keer gaat en dan tijdens het zachte spreken, volkomen hees is, duidt er op, dat zij reeds lang te veel van haar stem gevergd heeft. Niettemin een voorstelling, welke er weer prachtig „in ging". Lezers schrijven .LEIDEN HELPT VLISSINGEN" De heei J. Bij. voorzitter van „Werk- mans Wilskracht" schrijft ons: Onder dit motto werd in 1945 een ac tie ingezet om de zo zwaar getroffen bevolking van Vlissingen te helpen aan huisraad, kleding glas enz. Bijgestaan door de Leidse muziekcorp sen werd deze actie toen een succes- In 1946wérd een aantal Vllsslngse kinderen enige tijd in Leidse gezinnen opgenomen ten einde weer wat op ver haal te komen. Men herinnert zch ongetwijfeld nog, dat „Werkmans Wilskracht" toen deze kinderen met muziek heeft thuisge bracht. Het was bij deze gelegenheid, dat wij met eigen ogen hebben aan schouwd hoe zwaar deze "nijvere bevol king getroffen was. Wij zien nog voor ons de honderden door het zeewater gestorven bomen en planten, welke voor de mens toch ook een levensbehoefte vormen. Het comité „Leiden helpt Vlissingen" heeft op 12 Mei j.l. als slot van de hulp verlening de z.g. bomenactie ingezet en rekende daarbij zeker op medewerking van de gehele Leidse bevolking Beschamend was het echter toen J.l. Zaterdagmiddag het muziekcorps „T. en D." moest inrukken, omdat Pr Been collectanten beschikbaar waren, .erwijl „W. Wmet slechts twéé collectricc's op stap kon gaan. Stadgenoten, zó mag deze actie niet. besloten worden. Zet de kroon op het werk en vergeet toch vooral niet wat in het najaar van 1944 gebeurde in Vlis singen. óók voor onze bevrijding- actie gesneuvelde mariniers bezocht. In Soerabaja teruggekeerd volgde een be zoek aan het marine-etablissement- Palar plotseling terug. Burgerl. Stand van Leiden GEBOREN: Hèlène. d. van J. Noordemeer en. M. A. de Wit; Jacomina, d. van G. Zeegers en j. Zwanenburg; Abraham Pleter, z. van J. C Janssen èn G. Valk: Yvonne Sophia Geevtrulda. d. van L. de Wit en P. S. Nauwen; Bernard Johannes, z. van L. de Wit en P. S. Nauwen, Wijnand Pleter. z. van J. D. van Berkel en G. Fuchs; Daniël, z. van D. Bavelaar en P- de Graaf; Maria Adriana 'Wühelmlna. d. van A. T. Spook en A. M de Maaré; Carla Bertha Maria, d. van L. Noorduin en M. A. van den Bosch; Hendrik, z. van H. K(jk in de Vegte en J. van der Blom: Johan. z. van H. W. G. A. Nacken en H. K. Reinders: Anna, d. van J T Otte en D. van Wijnen; Jacob Cornells Benjamin, z. van B. Verdouw en C. Star; Jacobus Jan. z. van A. Verbree en G. C. Ciggaar; Reglna Reinlera, d. van C. van Schie en J. Maaskant; Barendlna, d. van A. Overmeer en A. van Egmond; Cornelia Maria, d. van H. G. van Dijk en C. M. Zwetsloot; Maria Johanna, d. van J P. de Graaf en H. M. van Haarlem. Jacoba Johanna, d. van H. Colpa en J. H. van Harmeien; Leonardus Johan nes. z. van C J. Koek en C. M Scha- kenbos; Jonathan, z. van M. Roeloffs en W. Stlgter. tElizabeth Wllhelmlna. d. van H. J. Brandt en M J. Hendrlkse. OVERLEDEN: P. Burgerjon. man. 71 Jaar: G. A. Groe- neveld, man, 77 Jaar; G. van Thlel, wed. van J. Slbbos, 82 Jaar; H. L. Speel, z., 16 Jaar; J. W. Waasdorp, wed. van J. Hermans 69 Jaar. GETROUWD: D. Teske Jm en M. Kraayenbrink Jd. GEENSZINS OPTIMISTISCH TEN AANZIEN VAN OPLOSSING. Het Kamerlid Palar is plotseling en veel eerder dan aanvankeiyk het plan was, hedenmorgen per Skymaster naar ons land vertrokken, aldus meldt de „Nieuwsgier". Palar heeft aan de „Nieuwsgier" me degedeeld, dat hij ten aanzien van het accoord van Linggadjati nog wel hoop heeft op een oplossing, doch over het geheel genomen is hij geenszins opti mistisch. Aan beide zyden zyn te weinig mensen, die bereid zyn het accoord uit te voeren en de capaciteit daartoe be zitten. Het reactionaire element, aldus Palar, dat van Linggadjati niets wil we ten, is in de Republiek zwakker dan in Nederland. Palar zeide voorts, dat een gewapend conflict ten koste van alles moet worden vermeden. Hy verklaarde een warm voorstander te zyn van een duurzame samenwerking tussen Nederland en In donesië, wat. volgens hem, Nederland ook wenst. Hy erkende, dat de republiek nog veel te leren heeft, maar sprak het .vertrouwen uit, dat zy het ook wel leren zou. Toenemende schermutselingen rond Soerabaja. HARDNEKKIGE TEGENSTAND DER REPUBLIKEINEN De Ned. militaire woordvoerder deelt mede: dat in het gebied van Tjiandjoer Neder landse patrouilles in de Noordeiyke sec tor tot viermaal toe onder vuur geno men werden By een tegen-actie werden de Republikeinse troepen tot over de de- marcatieiyn achtervolgd. In het gebied van Bandoeng werd by Padalarang 'n Nederlandse patrouille op hevige wijze door de TRI beschoten. Het vuur werd beantwoord met artillerie en mortieren. De vluchtelingenstroom houdt, aan, niet alleen uit het Zuiden en het Oosten, maar ook uit de gebieden ten Noorden van Bandoeng. In het gebied van Soerabaja kwa men langs de lün Modjokerto-Pcrning tot 19 maal toe schermutselingen voor, welke in hevigheid toenemen. De eigen artillerie werd viermaal ingezet. Enige malen werden Nederlandse posten be schoten. De Republikeinen geven her haaldelijk vuur af uit de dessa's. De tegenstand van de Republikeinen heeft een hardnekkig karakter- Tankvallen werden aangelegd en weg versperringen opgeworpen. Wegen en bruggen worden ondermijnd. De terro- risatie van de rand-bevolking houdt on verminderd aan. en de voedselblokkade wordt onveranderd voortgezet. Dr. PLESMAN NAAR INDIE Dr. Plesman wordt 6 Juni in Batavia verwacht, voor besprekingen met de K.N.IL.M. PINKSTERDRUKTE EN VERVOER VAN MILITAIRE VERLOFGANGERS. Ten einde aan de Pinksterdruïcte te gemoet te komen zullen'de Ned. Spoor wegen van 24 t/m 27 Mei op verschillen de baanvakken voor-treinen laten lo pen. Voorzover de matereel-positie het toelaat zullen in de treinen van de nor male dienstregeling rijtuigen worden by- geplaatst Ten dienste van de militaire verlofgangers zullen op 23 Mei extra treinen van de garnizoenen naar de be volkingscentra lopen en op 27 Mei zul len deze extra militaire treinen het ver keer van de bevolkingscentra naar de garnizoenen onderhouden. In verband met deze regel zullen op 24. 25 en 26 Mei geen extra militaire treinen ryden. P. C. HOOFTPRIJS ZAL WORDEN INGESTELD. De minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen is voornemens een ,P. C. Hooftprys" in te stellen, welke jaarlijks zal worden toegekend voor het beste Nederlandse prozawerk gedicht, toneelstuk of essay. ESPERANTO. Naar wy vernemen vertegenwoordigt I mevrouw Roosevelt thans de belangen Ned. Herv. Kerk Compascuum H. A Morra; te Haarlem (als geest. verz. v h. Dlac.huls) P. G. v d Hooff idem te Hil versum- te Rotterdam-Hlllegersberg (5de pred.pl.) G. Huls te Gouda: te Rotterdam. Charlols (vac-G. P. Kiyn) C S. Cazemler te Dalfsen en (vac._R Bljlsma) E. B. C. Kok te Bussum; te Wyckel (toez.) J. Politiek te Helium (Grom), te Oostham en te Wommels-HiJdaarJl W. Maas te Kulnre: te Genderen J. J. Moll, cand. te Utrecht: te Hoogwoud-Aertswoud (toez.) A D Schol te te Wirdum (Fr.)te Dub beldam G. van Doorn te Kampen; te Oostermeer A. D Wumkes te Mlnnertsga. Aangenomen: Naar Groningen dr. W. Sikken. Ind. pred. met verlof; naar Ryns. burg M J. J. Bontdng te Exmorra. Bedankt: Voor Slochteren C. Th. Nle- me(Jer te Blrdaard. Benoemd: Tot godsdlenstonderwyzer aan het Ohr Lyceum te Zwolle ds H. G. Groenewoud te Wagenlnge Geref. Gemeenten Beroepen: te Lisse M Blok te Zeist. Ds. J. IIENRI LEDEBOER 75 JAAR, Onder zeer groote belangstelling uit alle delen des lands heeft ds. J. Henri Lcde- boer em.-predikant te Voorburg, oud directeur van het centraal bureau van re. classerlngslnstellingen en een vooraan, staand figuur In de Ned. Drankbestry. ding, gisteren zyn 75sten verjaardag mo. gen vieren UIT DE OMSTREKEN VOORSCHOTEN'. Gouden echtpaar Op 4 Juni a.s. herdenken de echteelleden J. J. Graggaar en J. Braggaarvan Leeuwen de dag dat zy voor 50 Jaren jn de echt werden ver bonden De heer J. J. Braggaar, die 51 Jaren werkzaam was op de fabriek van Gouden, en Zilveren Werken v.h. J. M. van Kem pen en Zonen, thans dc Zilverfabriok, was 25 Jaren bestuurder van de Metaal- bewerkersbond afdeling Lelden en had onafgebroken zttttag In de gemeenteraad van Voorsohoten van 1919 tot 1941 als afgevaardigde van de S.D.A.P. Niet alleen zijn partijgenoten, maar ook andersdenkenden hebben steeds alle achting cn waardering vck - de heer Brtag- gaar gehad. Ook had hy zijn verantwoor delijke plaats ln Onderling Hulpbetoon, waar hy ran af de oprichting de functie van 2e voorzitter bekleedde en voorts was hij een vurig voorstander van de t.b.c.- bestrlJdJIng Het zal dit gouden echtpaar zeer waar- schymyk niet aan belangstelling ont breken. Burgerl(|ke Stand Geboren: Louise Maria d. van P. J. Wittebrood en A. van Wonderen; Kommer Adrla/nus z. van G. A.v. d. L'nden en K. Lokker; Hendrik z. van A. Feljnenbulk en E. van der Vos; DIoky Lamberta, d. ran J. de la Bye en E. Planjer; Johanna, d. van C. Schuite maker en J. Zudderdiuln. Ondertrouwd: Albertus Bonefaas, 28 Jaar en Hendrlka IJperlaan, 25 Jaar. Tot adjunctcommies by de telefoon- en telegraafdienst alhier Is benoemd de heer J. N. de Graaff. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN. 20 Mei. Besommingen: KW 138 f.3820. Aanvoer: 2000 kisten. ROTTERDAM, Veemarkt 20 Mei. Aange voerd 3751 stuks. 246 paarden, 11 veulens, 250 magere runderen. 1117 vette runderen, 69 graskalveren. 646 nuchtero kalveren, 641 schapen en lammeren, 1 varken, 611 biggen, 159 bokken en geiten, Kalfkoeion le kw 725, 2e kw, 610, 3e kw. 400; melk koeien 725610400; varekoelen 525— 425350; vaarzen 475375—225; pinken 375—275—200; graskalveren 200-150—80; biggen per week- 503525. Begraven in een gehuurde doodkist Omdat de begrafenisondernemer oplichting pleegde. De Haagse Politierechter kreeg een merkwaar-ddggeval van oplichting te be oordelen. Daar stond terecht de begrafe nisondernemer P. J. v. d. L. uit Leiden, die in 1944 het stoffelijk overschot van zekere O. teraarde had doen bestellen. De begrafenisondernemer had voor f. 150 een lijkkist geleverd, die na de begrafenis met de andere kosten, betaald was. Doch, naar later bleek, had hy de lijkkist ge huurd van de timmerman. Toen de ter- aarde bestelling had plaats gevonden, werd het lijk uit de kist verwijderd, en zo ln het graf gelegd en onder de aarde be dolven. De k'st werd terug gegeven. Echter werd geruimen tyd later het lijk ontdekt, zodat het bedrog uit kwam. en de begrafenisondernemer zdoh nu wegens oplichting had te verantwoorden. Hl) bekende de feiten, en zeide ln moel- ïyke financiële omstandigheden te heb ben verkeerd. De Officier vond de feiten zo ernstig, dat hij drie maanden gevan genisstraf eiste De rechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf. LEIDS TRIBUNAAL. Het Lelds Tribunaal deed hedenochtend uitspraak in de volgende zaken: MeJ. A. W. de Jong te Leiden. Inter nering voor d'e tijd- van 2 Jaar en 6 maan den tot 9 November 1947. ontzetting uit de belde kiesrechten en het bekleden van openbare ambten; M. D 8egljn te Lelden Internering voor de tyd van 4 Jaar tot 5 Juni 1049. ont zetting uit de belde kiesrechten en het bekleden van openbare ambten; G. Blljleven te Lolden. Internering voor de tyd van 3 Jaar tot 26 Juni 1948, ont zetting uit de belde kiesrechten en het bekleden van openbare .ambten. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 20 Mei. De stemming was vandaag zwak. Al- lerwege bestond aanbod en by na zonder uitzondering waren de hoofdkoersen enige punten lager. Men houdt rekening met liquidaties uit hoofde van de hef fingen. Voor Koninkiyke werd de hoofd, koers vastgesteld op 390, Unilevers 272 Philips 373. Ook de scheepvaartaandelen waren enige punten lager, evenals de cultuurfondsen, H.V.A.'s hoofdkoers was 230. In de vrye handel gingen de koersen opnieuw achteruit. Na ee.n klein herstel zakten de koersen wederom In. By het schel den van de markt werd op ongeveer het laagste peil van de dag gehandeld De Amerikaanse markt was stil. De koersen - waren een fractie beter dan gisteren- van t Esperanto by de N.N.E.S.C.O.. Op maar van een herstel was geen sprake, de werkschool van Kees Boeke wordt het1 De conversielening werd verhandeld Esperanto onderwezen. tegen 99—991/8.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3