Minister Beel over samenwerking met Republiek wil vrij en onafhankelijk zijn Pasoendan Jong geleerd, oud gedaan Wat er in Indië gebeurt De economische wereldsituatie WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 20 MEI 1947 No. 26Ü86 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Twijfel aan haar bereidheid. De minister-president dr. .Be^l heeft mede namens minister Jonkman te Ma kassar zijn dank uitgesproken voor de hartelijke ontvangst. Dr. Beel zeide het zeer te betreuren, dat na de onderreke ning van Linggadjati niet voorspoedi ger door aller samenwerking de nieuwe rechtsorde kan worden voorbereid en opgezet. Het is onze wens ten spoedig ste toteen oplossing te geraken. Door de ondertekening van Linggadjati, heeft ook de Republiek zich hiertoe bereid verklaard. Ik betreur het zeer, dat zowel haar uitlatingen tegenover de staat Oost- Inloncsië aLs tegenover Nederland bij mij vaak ernstjge twijfel doen rijzen over hare bereidheid. Deze twijfel mag niet langer blijven voortbestaan. De minister-president wees er op, dat de Ned regering onder alle omstandig heden de grondslagen van Linggadjati tot richtsnoer van haar beleid houdt. Voorts zei de minister, dat zijn ge dachten ook uitgingen naar H.M. de Koningin. Hij wees er op met welk een grote belangstelling Zij de ontwikkeling volgt, terwijl het uitblijven van de zo zeer gewenste verbeteringen in de ver houdingen ook Haar met ernstige zorg vervult, „Aan het hoofd van de toekomstige Unie zal het Oranjehuis een plaats innemen zo goed als dit ook in het Koninkrijk het geval is. Leve onze Koningin, in al ons streven onze leidsvrouwe en door Haar uitzonder lijke gaven van geest en hart ons oorbeeld". De minister eindigde met de wens uit te spreken, dat door gezamenlijk te trachten de moeilijkheden te overwin nen met noeste vlijt van allen het staatsgebouw tot stand moge komen. Gisteren zijn de ministers te Batavia teruggekeerd. Het Oostenrijkse vredesverdrag MEN WORDT ONGEDULDIG. Een Britse woordvoerder heeft na een bijeenkomst van 3 uur van de commis sie voor het Oostenrijkse vredesverdrag verklaard, dat vele afgevaardigden en deskundigen hun koffers zullen begin nen te pakken, indien niet spoedig po sitieve resultaten zichtbaar worden. De zitting van gisteren werd verdaagd, zonder dat men een stap verder was gekomen in de richting van een over eenkomst over de richtlijnen voor een commissie van deskundigen ter bespre king van het vraagstuk van de eigen dom van Duits bezit in Oostenrijk, een der voornaamste struikelblokken op de weg naar een accoord inzake het Oos tenrijkse vredesverdrag. De verkiezingen in de Franse zóne De definitieve cijfers van de uitslagen der verkiezingen en van het referen dum over het grondwetsontwerp in de Franse bezettingszone van Duitsland luiden als volgt: Aantal ingeschrevenen 2.954.342; aan tal stemgerechtigden 2.163.792 (70,76%) aantal uitgebrachte stemmen 1.955.125. .Christen-democraten 984.531 stemmen (52,38 9^)sociaal-democraten 572.667 stemmen (25,90%); communisten 159.690 stemmen (7,8%); liberalen 240.262 stem men (13.92%). Referendum Ja: 1.145.197. Neen: 770.571. De verdeling der zetels is als volgt: Baden W.berg R. Palts Christen-Democr. 34 34 47 Sociaal-democr. 13 12 34 Liberalen 9 11 11 Communisten 4 5 8 ARBEID VAN DUITSERS TIJDENS DE BEZETTING. De Procureur-Fiscaal bij de Bijzon dere Raad van Cassatie prof. mr. Lan- gemeyer heeft heden bij de behande ling ener zaak, waarin cassatie in het belang der wet gevraagd was, geconclu deerd, dat de raad zal beslissen, dat niet strafbaar geacht moeten worden de Duitsers, die hier ter lande tijdens de bezetting, arbeid verrichten, welke in hun eigen land normaal was. ITALIAANSE AANVRAGE TOT LIDMAATSCHAP DER V. N. Dr. Alberto Tarchiani. Italiaans am bassadeur te Washington, heeft bij Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., thans officieel het Italiaanse verzoek om toelating tot de V.N- ingediend. Het verzoek zal naar de commissie voor lidmaatschap van de Veiligheids raad worden verwezen. De ratificatie van het vredesverdrag met Italië moet ech ter eerst plaats hebben gehad, alvorens het verzoek officieel kan worden over wogen. Gesprek met Soeria Kartalegawa. ÏVan onze correspondent te Batavia) Tot voor enkele weken was de naam van Raden Adipati Söeria Kartale gawa een onbekende klank In deze wereld. Thans is hij door alle pers- bureaux rondgeseind en treft men hem in de kranten van alle landen. Wie is deze man? Kartalegawa is de leider van de Partai Ragjat Pasoen dan, de vrijheidspartij der Soendane- zen, die op 4 Mei haar grote bijeen komst hield op de aloon-aloon te Bandoeng. Stelt u zich hem niet voor als een ijzervreter, een ambitieus politicus of een man, die op macht belust is. Stelt u zich hem veeleer voor als een goed aardige vader, die glimlacht zolang men zijn kinderen met rust laat, doch in woede ontsteekt, als hun leed geschiedt. Zijn kinderen zijn het Soendanese volk, dat in eerbied opziet naar deze prinselijke vader. Wij hadden het genoegen een prettig en ongedwongen onderhoud met hem te hebben, waarbij hij ons en groot aantal brieven liet lezen van dessahoofden en andere „geletterden", die namens het volk de pen hanteren. Het waren alle noodkreten van verdrukte en bedreigde mensen, die zich tot hem richten om hulp en leiding om van de Javaanse ter reur te worden verlost. „Zij hebben mjj mijn plicht geleerd," zeide de Adipati. „Zij hebben zich op mij beroepen, en het zal niet vergeefs zijn geweest. Ik heb de Partai Rakjat Pasoendan opnieuw leven ingeblazen. Zy bestond reeds voor de Japanse bezet ting. Wij hebben allang vrye mensen willen zijn, doch heden zijn wy erger geknecht dan ooit in onze geschiedenis. Indien u nog niet van onze vrijheids drang overtuigd mocht zijn, dan zou ik u het half millioen lidmaatschapskaar ten moeten laten zien, dat wij de laatste maanden hebben uitgeschreven, en waarvoor zelfs de armsten het mini mumbedrag van een kwartje hebben neergeteld. Voor velen een grote som." Ik was geïmponeerd door deze cijfers, en vroeg hem naar de oorzaak van deze ongehoorde toeloop. Er kwam een wrange trek over zijn gelaat, EEN BARTHOLOMEUSNACHT. De oorzaak? Toen we de partij weer oprichtten, was zij alleen bedoeld als H K.H Prinses Juliana heeft gisteren in Rotterdam een Rode Kruis Tentoon stelling geopend. Door een erehaag van Rode Kruis-mannen verlaat de Prinses het gebouw. (Foto Anefo) steuncomité voor talloze Soendanezen, die van uit dc republiek het door de Nederlanders beschermde gebied bin nenstroomden. omdat ze zich aan de andere kant van de demarcatielijn niet veilig meer voelden. Zij brachten be richten mee over de toestand in het binnenland. Wij voelden, dat wij hun meer moesten geven dan uitsluitend materiele steun. Wat zij vooral nodig hadden, was een gevoel van eigen waarde, het besef tot een vrij volk te behoren en niet langer onderdrukt te zijn. Onder de Nederlanders hebben wij lets van democratie begrepen. Wij heb ben de weldaden van de democratie ge- Soeria Kartalegawa. kend en leefden nu in een zekere wel stand. Over het algemeen was het volk gelukkig. Het Japanse fascisme heeft ons dat ontnomen. Het Javaanse fas cisme van de Republiek is echter veel erger, het wil ons vermoorden. Het wil ons volk uitroeien. Ik overdrijf niet. Ik zal u vertellen, wat er gebeurd is. Vóór de ondertekening van Linggadjati tel den de Soendanezen in de republiek nauwelijks mee. Zij bestonden niet. Doch zij hadden hun plaatsen in de verschil lende strijdorganisaties: de T.R.I., de Laskar Ra'jat, de Hizboelah enz. Toen Linggadjati ondertekend was, leek het of de Javanen krankzinnig waren geworden door hun overwin ning. Zij beschouwden zich reeds heer en meester van het land. Op een dag kwam van Djocja de order om alle Soendanezen te ontwape nen en te vermoorden. Wat toen volgde, is ontzettend. Een regel rechte progrom, een Bartholomeus- nacht brak over heïï uit. Op de meest verraderlijke wijzen brachten de Ja vanen in de T.R.I. hun Soendanese makkers om het leven. Ik kan u hiervoor zovele getuigen aanvoeren, dat u het zult. moeten ge loven. (Ik heb de getuigen gezien en gehoord, en ik geloof het. Ik heb Moechsin, de leider van de Laskar Ra'jat gespróken, in tegenwoordigheid van de leider der Hizboelah Machmoed. By ait. onderhoud was ook dr. Radep Koestomo, de Kabi netsformateur vaft de Staat Pasoendan aanwezig. Moechsin is éen der mannen, die in November '45 Soekarno en Hatta hebben ontvoerd). De Adipati vervolgde: De bedreigde Laskar Ra'jats. Hizboelah's en T.R.I.- militairen zyn voor een groot deel aan deze massaore ontkomen en vormen thans Soendanese strijdgroepen, die wij de naam Kasatrian Pasoendan gaven, hetgeen in het Nederlands betekent: „Strijders van Pasoendan". Deze groeoen hebben overal de strijd tegen de TR.I. aanvaard Uitteraard is dit een guerilla- strijd, want hun bewapening is zeer minderwaardig, vergeleken bij die van de Russen weigeren hun aandeel. VAN HERSTELBETALINGS TOEWIJZING. Naar vernomen wordt, hebben de Sov- jetrussische autoriteiten te Berlijn ge weigerd hun aandeel van 25 in de herstelbetalingstoewijzing van algemene uitrustingen uit 58 fabr. in de Britse zone te accepteren. De toewijzing, die geschat wordt op 13.563.010 mark werd hierna naar het intergeallieerd bureau voor herstelbetalingen verwezen ter ver deling onder 18 landen, die 75 ont vangen van alle herstelbetalingen uit Duitsland. Waarom het aandeel van 25 door de Russen werd geweigerd is niet bekend- Men meent echter te we ten. dat de Russische weigering op de volgende punten is gebaseerd: 1) De toewijzing werd uitsluitend door de autoriteiten van de Britse zone en niet door de vier bezettende mogendhe den bepaald; 2) Een groot aantal waardevolle uit rustingen. waaraan de Russen dringend behoefte hebben, is uit de fabrieken „verdwenen"; 3) De Russen zouden tevens bezwaar gemaakt hebben tegen het feit. dat de Britse autoriteiten 3 fabrieken van de lfjst van 61, die goedgekeurd was door de coördinatie-commissie van de bestuurs raad. geschrapt hebben. Deze lijst bevatte 41 vliegtuigfabrieken, 19 wapenfabrieken en een scheepswerf. Britse functionarissen te Berlijn wei geren zich over het geval uit te laten, doch zeiden, dat de drie afgevoerde fa brieken „waarschijnlijk weer op de lijst zouden worden geplaatst". Gromyko over atoomenergie en ontwapening. In een rede voor het Amerikaans Russische instituut te New York heeft Gromyko, De Russische gedelegeerde bij de V.N., het Russische standpunt ten aanzien van controle op atoomenergie en van ontwapening verdedigd. De rede is per radio uitgezonden. Gromyko waarschuwde er voor, dat, als de oplossing van een der beide pro blemen als voorwaarde wordt gesteld voor de oplossing van het andere, beide onoplosbaar zullen blijven. De Sovjet- Unie zal blijven staan op het standpunt van strikte internationale controle op de atoomenergie. De eerste stap daartoe dient- évenwei het verbod van atomische wapens te zijn. terwijl voorts de instan tie, die de internationale controle zal uitoefenen, geen onbegrensde bevoegd heid moet hebben. Zij moet zich niet kunnen bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van de verschillende landen. Een doeltreffende controle is noodzakelijk om. te verzekeren, dat de atoomenergie uitsluitend voor vredelie vende doeleinden wordt gebruikt Inter nationale controle moet in overeenstem ming zijn met de principes, waarop de werkzaamheid van de V.N. berust. Gromyko besloot met te zeggen, dat de Sovjet-unie, evenals tot dusver, er in samenwerking met de andere naties naar zal streven de problemen op te lossen. SOVJET—PERZISCHE GRENS GESLOTEN. Het Perzische ministerie van oorlog heeft bevolen, dat de SovjetPerzische grens hermetisch moet worden gesloten, aldus wordt medegedeeld door de Per zische minister van arbeid en propagan da. Dit om het de grens overkomen van verzetslieden naar Aserbeidsjan tegen te gaan. De Sovjet-gezant is om gezond heidsredenen naar Moskou! TH.I. Maar zij laten ze niet met rust. Zij vechten voor hun leven en voor het leven van de bevolking, tegen wie de terreur zich thans ook heeft gekeerd. Als wij geen hulp krijgen van de Ne derlanders. zal ons volk binnenkort meer dan gedecimeerd zyn. Onze hoop is ge vestigd op Holland. Enige weken geleden deed ik een beroep op de Commissie- Generaal, en heb haar van de feiten op de hoogte gesteld. Tot op heden mocht ik geen antwoord van haar ontvangen. Inmiddels worden onze mensen afge slacht. Dit is ontmoedigend, temeer daar iedere dag uitstel zovele mensenlevens kost. EEN BEROEP OP NEDERLAND En waarvoor? Is het dan niet het goed recht van ons volk, dat een gro ter zielenaantal telt dan het volk van Nederland en een groter gebied be woont, om dezelfde rechten te ver krijgen, die de Nederl. Regering aan de Javanen heeft toegekend? Het recht van vrijheid en onafhankelijk heid. Waarom moet ons volk blij ven zuchten onder de buitenlandse terreur, terwijl in deze jaren zovele volken van Azië hun vrijheid tege moet gaan? Wij tellen twaalf mil lioen zielen. Wij hebben een eigen taal, een eigen kunst, een eigen ar chitectuur, een eigen kuituur. Wij zijn Soendanezen, geen Javanen. Waarom wil Nederland ons zijn be scherming onthouden, om ons in de macht van de Javanen over te leve ren, die sedert eeuwen onze natuur lijke vijanden zijn geweest. Waarom wordt ons vokl moedwillig in de leeuwenkuil geworpen? (Foto Van Vliet) Gisteren is in Leiden een aanvang gemaakt met het afnemen der jaarlijkse verkeersexamens voor de jeugd- De inspecteur voor het verkeer, de heer Br eed veld geeft aan de jeugdige examinandi de laatste theorie alvorens zij hun kennis in' de praktijk van het verkeer kunnen demonstreren- DE BOYCOT VAN NEDERLANDSE SCHEPEN. Het dagelijks bestuur van de Austra lische vakvereniging van havenar beiders zal een door het Indonesische vakverenigingscongres gedaan verzoek 'tot voortzetting van de boycot van Ne derlandse schepen In overweging ne men, WIL MADOERA LOS VAN DE REPUBLIEK? Op een bijeenkomst van Madoerezen te Soerabaja is een verklaring aange nomen, dat zy -zich scharen achter'het nationalistisch streven, doch tegen op neming van Madoera in de Republiek zyn. De stellers van de verklaring wen sen te spreken namens de Madoerezen van Oost-Java en ze zullen zich. alvo rens hun houding ten opzichte van de Republiek te bepalen, eerst tot hun landgenoten op het eiland richten. VERKLARING VAN DE VORSTEN VAN BALI. Zaterdag is op Bali een verklaring van de vorsten van Bali bekend ge maakt, waarin stelling wordt genomen tegen uitlatingen van een Balinese af gevaardigde in het Oost-Indonesisch parlement, dat Ball los zou willen van de staat Oost-Indonesië. REOLUTÏE VAN HET „SOBSI"- CONGRES. Nationalisatie der vitale industrieën. Op de slotzitting van het congres van de „Sobsi" te Malang is een resolu te aangenomen, waarin verzocht, worlt cle vitale industrieën te nationaliseren. Voorts wordt de wens uitgesproken, dat de vakverenigingen aan alle onderhan delingen over het in toepassing brenr.cn van art. 14 van de overeenkomst van Linggadjati betreffende de teruggave van buitenlandse eigendommen, deel zul len kunnen nemen. Ten slotte wordt verklaard, dat de veiligheid van alle buitenlandse onder nemingen op Republikeins gebied wordt gegarandeerd, zolang de vryheid van de vakbeweging niet wordt bedreigd. Eerste atoom-kracht-station in Engeland? De Engelse raad voor atoom-energie heeft een plan opgesteld (welk plan werd goedgekeurd door het kabinet) voor de bouw van het eerste Engelse atoom kracht-station, dat gebouwd zal worden in het merengebied nabij het plaatsje Drigg, in West Cumberland, circa 30 km. ten Noorden van Barrow. Indien het eerste station een succes blijkt te zijn zal er nog een tweede fabriek worden opgericht in Schotland. De „Daily Express" deelt mede. dat naar schatting de twee fabrieken een vermogen van meer dan een millioen kilowatt zullen kunnen bereiken, „waar mede voor een kwart in Engelands ge hele electriciteits-behoefte zou kunnen worden voorzien, hetgeen een jaarlijkse besparing van vijf millioen ton kolen zou betekenen". Het verslag zegt verder dat verschei- denen uranium machines nabij Drigg geplaatst zullen worden en wel op het terrein van een fabriek voor militaire uitrustingen welke fabriek gedurende de oorlog munitie maakte. De eerste ma chine welke naar men veronderstelt een capaciteit van 75.000 kilowatt zal heb ben (hetgeen voldoende is om een stad als Liverpool van licht en electrische kracht te voorzien) zal volgens het plan binnen vijf jaar gereed zijn. De kosten voor de eerste fabriek zul len naar schatting zeven millioen pond bedragen. Aangezien het theoretisch mogelijk is dat zowel rook als de stof - welke de fa briek veroorzaakt „radio actief" geladen is. hebben de medische adviseurs van de raad voor atoomkracht er op aangedron gen. dat een 30 km. brede veiligheids gordel om de terreinen wordt getrokken, aldus bericht de „Daily Express". (U.P ARABIEREN EN JODEN STAKEN GEZAMENLIJK. Ongeveer dertigduizend Joden en tien duizend Arabieren, die in militaire kam pen e.d, in Palestina te werk zyn ge steld. zullen heden een proteststaking van 24 uur houden ter verkrijging van hogere lonen, erkenning van de vakver enigingen en betere arbeidsregelingen. De Arabische en Joodse vakverenigin gen werken samen. Amerika zal moeten helpen. Besprekingen over de economische wereldsituatie zijn te Washington be gonnen tussen William Clayton, de on derstaatssecretaris, van economische za ken, die dézer dagen uit Europa is te ruggekeerd, Marshall, de minister van Buitenlandse Zaken en Dean Acheson, de onder-minister van Buitenlandse ZELFDE WEERBEELD. De Bilt verwacht tot morgenavond: In' een smalle strook langs de kust zwaar bewolkt met vooral in de nacht enige lichte motregen. In het overige deel van het land: koude nacht met in de vroege ochtend plaatselijk nevel.Over dag licht of half bewolkt. Droog weer. In het gehele land langzaam naar Oostelijke richting ruimende wind. Eni ge verdere stijging van temperatuur. 21 Mei. Zon op: 4.39 uur; onder: 20.35 uur. Maan op: 5.08 uur; onder: 22.14 uur (27 Mei: E. K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 4.18 en 16.38 uur (Springtij). BINNENLAND Op 82-j. leeftijd overleed Zaterdag te Alkmaar prof, dr. Hugo Vlsscher, oud hoogleraar aan de Rijksuniversiteiten te Utrecht en Lelden en oud Tweede Ka merlid. Op 22 Mei zal te Alexandre het Lunapark van de Ver. Amusementsbe drijven worden geopend, dat de heer All Hassan naar Egypte heeft Laten overko men. Op de vergadering van de Interna tionale Organisatie voor vluchtelingen te Genève ls een Chinese resolutie aange nomen. welke er in voorziet, dat aan de regeringen van Birma. Malakka, Neder- lands-Indlë. Indo-Ohlna en de PMllppi]- nen zal worden verzocht zo spoedig mo gelijk de verplaatste personen, die zich thar.s in Chi na bevinden en voorheen hun domcllle ln deze gebieden hadden, weer tce te laten H.M.'s fregat „Johan Maurlts" ver toefde ran 12 tot 15 April ln Paramaribo. Het zal thans Rlo de Janeiro (Brazilië), Buenos Aires (Argentinië). Montevideo (Uruguay), Bah la (Argentinië) en Ponte Degada (Azoren) bezoeken en in Den Helder op 10 Juni a.s. terugkeren.. In het Oost-Indonesisch parlement ls z.h-st. een motie aangenomen, die be helst een verzoek tot de Nederlandse- regering te richten voor het aanblijven van de luitenant-gouverneur-generaal dr. Van Mook. totdat de kwestie tussen Ne derlanders en Indonesiërs ls opgelost Brieven en briefkaarten, bestemd voor de Marva's die a b. van het m.s. Slbajak op weg zijn naar Indie. moeten uiterlijk Vrijdag as. gepost, willen zij in Port Said uitgereikt worden. Wil men dat er brieven en briefkaarten bij aankomst ln Batavia op haar liggen te wachten, dan moeten ze uiterlijk 10 Juni op de bus zijn. Op voorstel van Noorse zijde is mr. G. H. van Heuven Goedhart eenstemmig gekozen tot voorzitter van de subcom missie der V.N. voor de vrijheid van be richtgeving door de pers. Zondag zijn oa. 538 Nederlandse évacué's uit Malang en Djokja te Batavia aangekomen Onder hen berinden zich 338 Republikeinse burgers. Van het eerste coruvool kustvaartui gen voor de copra va art in Indonesië zijn gisteren weer twee te Bataria gearriveerd', n.l. de „Baltic" en de „Wlldh". BUITENLAND. Een stroom van vrouwen en kinde ren trekt uit Lahore, de hoofdstad van de Pensjato. Reeds zes dagen lang ls de stad het toneel van gewelddaden. In een mumltieopslagplaats te Lehrte, nabij Brums wijk. heeft zich een explosie voorgedaan, die twaalf personen, onder wie een lid van de bezettings troepen. het leven gekost heeft. Een eerste pit 20 personen bestaande groep van de Amerikaanse militaire mis sie. die de hulp der VB. aan Turkije zal regelen, ls onder leiding van generaal- majoor Lunsford Oliver van de generale staf van het ministerie van oorlog uit Washington naar Istanboel vertrokken. In de strijd tegen de zwarte handel heeft het Amerikaanse leger met Ingang van 26 Mei de particuliere verzending ran Amerikaanse tabak en sigaretten naar Duitsland verboden. Op uitnodiging van de Engels-Ame- r.kaanse economische missie der bezet tingszon eG ln Duitsland, zal zich binnen kort een groep Belgische deskundigen en zakenlieden naar het Ruhrgebled begeven. Een Amerikaans legervliegtuig ls even bulten de stad Ontario in een strom neergestortDe vijf Inzittenden kwamen om het leven. Ds. Nlemoeller ls per vliegtuig udt de VB. waar hij sedert December J.l. een zestigtal lezingen heeft gehouden naar Frankfort vertrokken. 5.000 Japanners zfjn dakloos gewor den door een grote brand nabij Sapporo op het eiland Hokkaido. Twee personen kwamen om het leven en duizend hulzen wcüden verbrand. De definitieve bekrachtiging van het wetsontwerp. Inhoudende, dat de V.S. aan Griekenland en Turkije een lening van 400 millioen dollar zullen verstrekken, ls onbepaalde tyd uitgesteld ten gevolge van de afwezigheid van president Tru man, die zijn zieke moeder te Missoerl bezoekt. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft een hervatting van de Passiespelen te Oberammergau ln 1950 offloleel goed gekeurd. Een inzittende werd gedood en drie gewond ten gevolge van het neerstorten van een Amerikaans superfort B 29. toen het Vrydag J.l. op het vliegveld Yokata nabij Tokio trachtte te landen. Nadat koning Paul van Griekenland hun gratieverzoeken had afgewezen, zijn de Duitsegeneraals Brauer en Mueller, die ln December wegens moord op Griek se burgers ter dood waren veroordeeld, hedenmorgen terechtgesteld. Zaken. Men verwacht, dat Clayton voor deze besprekingen ongeveer twee weken in de V. S. zal vertoeven, waarna hij zich weer naar de internationale han delsconferentie te Genève zal begeven. De besprekingen vallen samen met een uitvoerig onderzoek, dat door des kundigen van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken wordt in gesteld ter zake van de financiële situ atie in Europa en Azië en van de stap pen. die door Amerika genomen zouden kunnen worden om een door sommige waarnemers verwachte monetaire we reldcrisis in de naaste toekomst te voorkomen. Dit onderzoek bevindt zich nog in een stadium van voorbereiding. Alles wijst er evenwel op. dat de Amerikaanse regering het er over eens is, dat nieuwe veelomvattende Ameri kaanse leningen, credleten of garanties dienen te worden verstrekt, indien men wil voorkomen, dat vele landen te kam pen zullen hebben met een ernstig te kort aan dollars, dat het aankopen van die producten en grondstoffen, die op het ogenblik alleen Amerika kan ver schaffen, onmogelijk zal maken. Volgens niet officiële ramingen, welke gebaseerd zyn op het verschil tussen de export en de import der V. S. zal Amerika voor het vermijden van chaos in vele landen, voor het herstel van het economische leven in door de oorlog getroffen landen en voor het scheppen van de mogelijkheid van een waarlijk vrye handel in dc eerstko mende vyf jaar 5 milliard dollars pe* jaar in de vorm van leningen, garan* ties, credieten enz. beschikbaar moe ten stellen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1