Weer bevolken de „Jonkers" Willemsoord in den Helder Engeland verwacht een nieuwe invasie.... De snuifdoos van de Keizer Uit een Brussels dagboek Nederland maakt plastics Industrie met onbegrensde mogelijkheden V^door JOHN DICKSON CARR J IP A TM1D A FT^T TDF TVITFF^TFP-FllFTFCTTVF Den Helder zonder marine is schier niet denkbaar! De Duitsers hadden van dit Noordelijke puntje van Holland een eerste rangs vesting gemaakt. Men kende de betekenis van Dén Helder als marinebasis. Duikboten, E-boten en andere kleine Duitse vlooteenheden werden er door de vijand gestationneerd en zij dachten zich veilig achter de enorme betonwallen, kazematten en bunkers. Maar de vele batterijen luchtafweergeschut konden niet verhinderen, dat de R.A.F. met de regelmaat van een uurwerk haar grote of kleine bommenlast op Neerland's marinebasis deponeerde. Veel verdween er aan huizenbezit, marine opslagplaatsen en kazernementen. Het is hard werken voor de adspirant marine-officier. (Speciale reportage) Na de bevrijding keerde dv, Koninklijke Marine slechts druppelsgewijs terug. De trainingskampen voor de Hollandse zee soldaat in Engeland en Amerika deden een snelle opbouw van voormalige ma- rineoases op eigen bodem minder ur gent zijn en Den Helder was Den Hel der niet meer Willemsoord en Nieuwediep. namen die in het. hart van de na-oorlogse ma rineman zijn gebrand, bleven voor het jonge geslacht niet veelzeggend. Totdat: Van het „Paleis" het fiere rood-wit- blauw weer wapperde, de omliggende gebouwen weer werden bevolkt en de wachtschepen weer ligplaats in de bui tenhaven namen. En de klap op de vuurpijl was, dat het „Instituut" weer de „Jonkers" binnen zijn muren terugkreeg. ALLES GEROOFD. Dat was in Mei 1946. Maar het was geen gemakkelijke taak waarvoor de ka pitein ter zee F. Th. Burghard zich zag gesteld. Hij kreeg het commando over het Koninklijk Instituut van de Ma rine en had amper 2 maanden tijd om de voorbereidingen te treffen voor de opleiding der toekomstige marine-offi cieren. Maar de adelborsten, die als van ouds de aanspreektitel van „jonkers" hebben, vonden op 15 Mei 1946 de zaak startklaar. Alles hadden de Duitsers ge stolen: banken, stoelen, tafels, kooien enz. Totaal leeggeplundeid waren ook de laboratoria en machinewerkplaatsen en de toestand van het interieur was al ler erbarmelijkst. Maar, zo vertelde ko lonel Burghard ons, de Rijksgebouwen dienst heeft wonderen verricht. En wie nu ronddwaalt in het Instituut met zijn nevengebouwen zal die lof onderschrij ven. Veel van het meubilair is van En gelse oorsprong. Gezien het grote tekort aan kader bij de marine, werd een soort nood-oplei ding ingesteld. Hard moet er door de jonkers worden gewerkt. Om 8 uur des morgens beginnen de lessen van 50 mi nuten en die duren met aftrek van de middagpauze tot 4 of 5 uur in de middag. En dan is het 's avonds nog hard „blokken". Maar de jongens heb ben er ondanks de zware studie schik in Vóór ze op het Instituut komen, zijn ze reeds terdege getest. We doen slechts een greep uit het omvangrijke leerplan': artillerie zeevaartkunde, mi litair tuchtrecht, torped •«kennis, scher men zeilen, roeien, stoomwerktuigkun de. electro-techniek scheepsbouw, Ma leis en wiskunde Behoudens het Kerst- cn Paasverlof krijgen de jonkers een zomervacantie van ruim 5 weken. En dat verdienen ze. Toch zijn de exameneisen minder dan voor de oorlog Tal van vakken heeft men in verband met de kortere tijd van opleiding moeten laten vervallen. Be treurd wordt, dat hïertop ook behoort het tfak land- en volkenkunde. Men tracht het bewaar van het wegvallen van bepaalde vakken te ondervangen door het instellen van cursussen. Het Instituut heeft onder zijn leerlingen ook 22 jonkers van de Marine Lucht vaart Dienst, die behalve in de genoem de vakken, ook in de vlies tuigbouwkun- de worden onderricht. Sinds Februari heeft men ook enige pupillen, die tot codeer-officier worden opgeleid. IN SEPTEMBER 400 PUPILLEN. Voor de nieuwe cursus, welke van een meer normaal karakter, wat het leerplan betreft, zal zijn en ook lan ger zal duren, staan 400 jonkers in geschreven. Dat betekent, dat in September as. het Instituut aan 400 man slaapgelegenheid moet geven, terwijl voor 500 man zal moeten wor den gekookt. Er is met de bouw van een nieuw schoolgebouw begonnen; in September/ October van dit jaar hoopt men met dit gebouw gereed te zijn. Dan zal het les geven meer gecentraliseerd kunnen ge schieden. Grondig en degelijk is de op leiding onzer marine-officieren, in een sfeer en omgeving, welke bij de Ko ninklijke Marine tot een traditie is uit gegloeid. Vermeldenswaard is nog, dat de op leiding der jonkers de Staat ongeveer f. 5800 per jaar en per persoon kost. Het schoolgeld zelf bedraagt slechts f.500. Dan hebben de jonkers nog vrij kost, vrij inwoning, vrij kleding cn krij gen -f3 per week zakgeld. Ingezonden Mededeling KOSTBARE GEUREN Naar men weet is rozenolie een der belangrijkste grondstoflen in de parfumindustrie. Misschien minder bekend is hei leit. dat voor één druppeltje zuivere rozen olie 15 a 18.000 bloemblaadjes van de roos nodig zijn. Zo wordt het begrijpelijk, dat sommige par fums zo kostbaar zijn Tevens, dat men zoveel zorg besteedt aan de verpakking, die hei geringste verlies van de kostbare geur moei verhinderen Ook bij een meer huishoudelijk produci als koflie is de geur mede het belangrijkste. Daarom construeerde de Gruyter. die steeds de modernste vindin gen in zijn winkels toepast, spe ciale aroma-beschermende koffie- silo's, waarin niets van de waarde volle geur verloren gaat. Daarom blijft voot één kop cha nge koffie het adres de Gruyter, de koffie- en thee-zaak. Nog leeft men in Den Helder in hoop en vreze, wat de Regering ten aanzien van de eindelijke bestemming van het plaatsje voor de marine zal beslissen. Maar men is blij. dat de jonkers er weer zjjn teruggekeerd. (Speciale reportage) Uit de wondere wereld van de plastic- industrie komen tegenwoordig de ver rassingen te kust en te keur. Het pu- bleek verbaast zich over de vele nieuw ontdekte mogelijkheden, waardoor het in hoge mate geïmponeerd wordt, maar weet nochtans merkwaardig genoeg! in genen dele uit welke grondstof fen de plastics worden vervaardigd en wat Nederland in dit opzicht pres teertLeven wij te snel en zijn er teveel opwindende gebeurtenissen in een kort tijdsbestek om onze aandacht bij dergelijke, misschien meer alledaag se, problemen te bepalen? Hoe dan ook: vóór alles dient een publiekelijk misver stand uit de weg te worden geruimd en wel dit, dat het woord „plastics" geen bepaalde soort aanduidt, maar een verzamelnaam is voor een reeks van stoffen met gedeeltelik dezelfde, doch heel dikwijls ook zeer uiteenlopende eigenschappen. En verder, dat niet alle plastics nieuwe voortbrengselen zijn van de techniek. Zo zijn kunst hoorn, bakeliet en celluloid ook hier te mde reeds lang bekend. In de laatste jaren hebben zich nieu we „plastics" in verbijsterende mate ontwikkeld en vooral in Amerika heeft deze industrie een grote vlucht geno men. Waarbij er op gewezen moet worden, dat de zoveel gebruikte bena mingen „glaskousen" voor Nylon's en „glaskammen" voor een bepaalde soort doorzichtige kam volkomen onjuist zijn en daarom even snel dienen te verdwij nen als zij naar voren zyn gekomen. EEN ENCYCLOPEDIE VOOR PLASTICS. Bedroeg in Amerika d. productie van de plastics-industrie voor de oorlog nauwelijks 50 millioen dollar, thans heeft zij reeds een bedrag van een half milliard per jaar bereikt. En hoewel er reeds een encyclopedie van ruim 1400 pagina's bestaat, waarin de duizend- en-één artikelen zijn opgesomd, is dat nog altijd niet voldoende om daar in de binnenlandse vraag te voorzien. Van export op grote schaal zal voorlopig dan ook nog weinig of geen sprake zijn! Plastics hebben alle één ding gemeen: ze zijn uit langgerekte moleculen (klein ste deeltjes van stof) opgebouwd even als verschillende natuurproducten (zo al? wol, zijde en hout) en door die in wendige bouw zeer sterk. Naar de wijze van bereiding scheidt men de plastics In een groep, welke een natuurproduct als grondstof heeft, b.v. cellulose (een houtproduct) en een andere groep plastics, die volkomen synthetisch zijn opgebouwd: uit steenkool, water en lucht. Ten aanzien van de verwerking zijn er twee hoofdgroepen: 1. de thermohardende olast'cs door verwarming en onder druk aan vankelijk stroperig vloeibaar worden, dén zeer snel harden en verder hard blijven 2. De thermoplastische plastics, wel ke week worden door verwarming en dit vermogen vrijwel onbepaald behouden. Wat dus zeggen wil. dat zij, na op tem peratuur tc zijn gebracht, opnieuw een zekere bewerking kunnen ondergaan. UW NYLON-KOUSEN. De fraaie Nylon-kousen aan Uw slan ke benen, mevrouw, vinden him wel zeer bescheiden afkomst insteenkool- teer, evenals trouwens de z.g. „glaskam", waarmede U Uw haardos poogt te orde nen. Naar de inwendige bouw moet dat materiaal onder de eiwitachtige stoffen worden gerangschikt en met glas heeft dus ook die kam niets te maken. Huishoudelijke voorwerpen als bekers, borden en zelfs hele serviezen maakt, de pJasiic-industrie in de meest aantrek kelijke vormen en kleuren. En al die producten zijn sterk en bovendien lioht als een veerIn Amerika zijn ze sedert vele maanden in de handel en ook in ons land zullen ze binnenkort in ruimere mate ter beschikking komen. De Nederlandse industrie is nog zeer bescheiden, maar werkt op volle kracht aan de verwezenlijking van grote plan nen voor de toekomst. Zo heeft b.v. een der grootste fabrieken, de Intern. Kunststoffen Industrie te Voorschoten, onlangs een beroep op de kapitaalmarkt gedaan in verband met haar voorne mens tot het bouwen van een geheel nieuwe fabriek voor dc verwerking van plastics! Vergevorderde plannen zijn er verder om sommige grondstoffen ook in Ne derland te doen vervaardigen. Zowel onze deviezenpositïe als de verwerkende plastics-industrie zal daar ten zeerste mee gebaat zijn STEEDS NIEUWE TOEPASSINGEN. Een der nieuwste plastics is het po- lyaethyleen, dat o.m. uit steenkolengas wordt vervaardigd. Het electrisch gelei dingsvermogen van deze stof is buiten gewoon laag, vandaar het gebruik voor isolatiekous. Verder maakt men hiervan o.a. bekers, waarmede men kan gooien en waarop men kan gaan staan. Mis schien wordt het model door die han delingen wat gekreukeld, maar als ge er een warme vloeistof in schenkt, verdwy- Een groeiende samenwerking der lage landen. (Van onze Brusselse correspondeht) De samenwerking van Nederland, België en Luxemburg vertoont snelle groei. Wat is er in de jongste weken al niet gebeurd: een gemeenschappelijke nota aan de geallieerden nopens het doorvoér-verkeer naar West-Duitsland, bezoeken van Nederlandse haventechni ci aan Antwerpen, Gent en Brussel, be zoek van Almelose afgevaardigden naar het belangrijke West-V]aamse textiel- gebied van Kortrijk, uitbreiding van de KLM-luchtlijnen in samenwerking met de Belgische maatschappij Sabena, en niet tc vergeten de rede van dr. Huys- mans te Genève. waar hij in naam der drie landen verklaarde, dat de conces sies. welke zij zouden doen op het ge bied der toltarieven, slechts zouden kunnen geschieden op basis van het nieuwe drie-landen-toltarief, dat door het secretariaat-generaal onder leiding van mr. dr. Jaspar werd uitgewerkt. Te Genève is daarmee nu voor de eerste maal op internationaal plan een ge meenschappelijk machtsvertoon door gevoerd. Anderzijds is de omgang van Neder landers en Belgen vrijmoediger gewor den. Men durft elkander thans eens de waarheid te zeggen. In sommige Neder landse kranten is naar aanleiding van het grote veesmokkelschandaal de ge dachte geformuleerd van een grenscor rectie bij Baarle Nassau, zonder dat daarop de vroeger onvermijdelijke di plomatieke incidenten zijn gevolgd, ter wijl anderzijds mr. Jaspar in een aantal redevoeringen gewezen heeft op tekort komingen van de Nederlanders in hun contact met de Belgen. „Het zou uit moeten zijn" zo zeide hij. „met het; mis plaatste superioriteitscomplex der „Hol landers" tegenover de „Belzen". EEN GUNSTIG OFFICIEEL RAP PORT OVER KONING LEOPOLD? Een kwestie die de politieke kringen in België en de Kongo in beroering brengt, is het aanstaande bezoek van Prins Regent Karei aan die kolonie. In de Koningsgezinde bladen neemt men geen blad voor de mond en wordt de Regent er beleefd maar zeer beslist aan herinnerd, dat hij geen staatshoofd is, doch slechts een voorlopig mandaat vervult. Deze Kongoreis, die in de ko lonie eveneens met gemengde gevoelens is ontvangen, zal nog stromen inkt doen vloeien en veel kwaad bloed zet ten. De taak van de Katholieke ministers wordt door het geval niet lichter ge maakt in zover zij streven naar een na tionale en constitutionele oplossing van de Koningskwestie. Er is een lichtpunt in het feit, dat de commissie voor on derzoek naar de gedragingen des Ko- nings acht maanden besprekingen en onderzoek der documenten haar werk- nen alle plooien als bij toverslag en is de beker weer als nieuw. Kunstglas (zo genoemd naar het uiterlijk en niet naar het materiaal!) wordt in grote hoeveelheden aangewend voor vliegtuigruiten en een belangrijke toepassing vindt deze glasachtige stof verder in sanatoria, omdat het licht- doorlatend vermogen groter is dan van glas, vooral ook ten aanzien van de ultra-violette stralen. Het is een merkwaardige wereld, waarin men de plastics onderzoekt en vervaardigt en haar „actie-radius" schijnt onbeperkt. Eens verbijsterde de industrie ons met de Nylon-draad, waarvan men kousen maakt op het ogenblik alleen nog maar in het bui' tenland), evenals parachutes en zeildoek (da.t echter voor zeilwedstrijden hier te lande verboden is, omdat het de krachtsverhoudingen onzuiver beïn vloedt!). Sindsdien hebben de plastics ook op ander gebied de wereld veroverd en maakt men regenjassen, horloge bandjes, gordijnen, schorten, kunstge bitten en kunstogen van plastic, bene vens speelgoederen, vliegtuigrompen en zelfs cahssis voor vele glanzende ben- zmewagens, welke tegenwoordig de poorten der Amerikaanse fabrieken uit rollen. Talloze nieuwe geneesmiddelen en kleurstoffen ontstonden door de uit breiding van de steenkoolte er chemie en met den dag zullen de toepassingen zich uitbreiden zaamheden heeft beëindigd. Het moet een lijvig boek vormen, hun verzame ling besluiten en bescheiden, in hun rapport neergelegd, en dit boek zal in honderdduizenden exemplaren onder de bevolking worden verspreid. Wij konden van de bekende Vlaamse letterkundige, die de vertaling van het boek heeft verzorgd, als enige indis cretie lostornen,dat „het besluit der commissie voor de vorst over de gehele lijn gunstig is". Het boek, aldus onze zegsman, geeft in zijn besluite^ aan de bevolking en aan de regeerders de na tionale leuze „Eendracht maakt Macht" ter overweging in deze zin, dat de com missie, die zoals men weet uit voor aanstaande magistraten van verschil lende politieke en religieuze overtuigin gen bestaat, er op wijst dat zowel de vorstegevangene te Laken als de Lon- dense regering het belang van het va derland wilden dienen en dat zij daar elk op hun manier in zijn gesaagd.Het Belgisch vaderland is door deze politiek gespaard gebleven voor veel onheil en heeft zich na de bevrijding op miracu leus snelle wijze aan het hoofd ge plaatst van de zich vande bezetting herstellende landen van Europa GEEN VLAAMSE GRIEVEN MAAR WAALSE BEKOIVJMERNIS. Men weet hoe de nationale sfeer in België in het verleden steeds werd ver troebeld door de zogenaamde „Vlaamse kwestie". De Vlamingen beweerden geen toegang te hebben tot de hogere staats betrekkingen en stelselmatig zouden de Vlaamse provinciën in alles achter ge steld worden bij Brussel en Wallonië. Dit Vlaamse inferioriteitscomplex dreigt nu om to slaan. De Walen willen een federalistische staat, om zich te be schermen tegen het voortdringende Vlaamse „imperialisme", en zij zullen, aldus de verklaringen van enkele extre- miste, een „wanhoopspolitiek" voeren indien mocht blijken dat het Belgisch parlement het neergelegd wetsontwerp tot federalistische organisatie niet ge negen zou zijn. Is dit alles au serieux te nemen? Wij zouden geneigd zijn met de zogenaam de „eisen" van deze lieren de spot te drijven, indien niet werkelijk ernstige gevaren het Waalse bevolkingsgedeelte bedreigden. Deze gevaren zijn: de ver oudering van het industriël apparaat in Wallonië, gepaard gaande aan de uitputting van de Waalse kolenbekkens, die nog over 40 of 50 jaar steenkool reserves beschikken en bovendien de voortschrijdende bevolking ingevolge de catastrophe denataliteit die voor Wallonië sterker is dan in Frankrijk. De tabel van de berekende vermoede lijke loop der Belgische bevolking moge dit aantonen: Tot. bev. Vlam. Walen Brussel 1950 8.273.534 4.322.509 2.814.357 1.136.668 1960 8.131/291 4.474.927 2.647.337 1.009.025 1980 7.451.819 4.595.819 2/174.362 682.038 Dit zijn officiële ramingen van het nationaal bureau voor de statistiek. Maar voorlopig vindt men in de Brus selse ministeries vier Waalse hogere ambtenaren voor 1 Vlaming, terwijl in de lagere rangen der administratie de vergelijking voor de Vlamingen iets gunstiger is en hier en daar de balans te hunnen voordele overslaat. Ook het uiterlijk karakter van de hoofdstad is Franstalig gebleven en als wij zoeken naar Vlaamse grieven vin den wij alleen Waalse bekommernis om hun overheersende positie te zien om slaan in een fifty-fifty met de Vlamin gen. Toeristenlegers staan gereed. (Van onzen Londenschen correspondent) Engeland verwacht het komende zo merseizoen honderd duizenden bezoekers uit alle deelen der wereld. Ook uit ons land zullen, naar verwacht wordt, velen aan deze vreedzame invasie deelnemen, zeker, nu de visa-moeilijkheden zijn vervallen, al blijven er vooreerst nog an dere reisperikelen over. Wat er in Engeland te zien is? Niets en alles! Niets, omdat Engeland, evenals in vroeger jaren, zich eigenlijk nooit speciale moeite heeft getroost om be zoekers van over de grenzen tot zich te trekken, althans daartoe geen opzette lijke attracties heeft gecreëerd. De bui tenlanders kwamen vanzelf wel, want dat is juist de heel bijzondere speciali teit van dit land, dat het zich geeft, zooals het in werkelijkheid is, zonder klatergoud, dat de realiteit zqu moeten opsieren. Dat zou misschien wel noodig zijn, want Engeland is den oorlog zeker niet ongehavend doorgekomen. Het moet daarom iets van zijn natuurlijke aan trekkelijkheid missen, in Londen en el ders wordt men dadelijk getroffen door de aangerichte verwoestingen, die enor me huizenblokken en gebouwencom plexen hebben weggevaagd en vooral tientallen oude kerkjes in geraamten hebben veranderd. Bovendien bevindt het land zich in een ernstige productiecrisis De kolen- en nu ook de voedselvoorziening, han gen aan een zijden draad. Maar dit alles wil wiemaal niet zeggen, dat En- epiQ7^ beeld van troostelooze el lende biedt. Integendeel een van de grootste ..bezienswaardigheden' voor degenen, die uit de voormalige bezette gebieden komen, is de vastberadenheid en opge wektheid, waarmede dit groot Vólk als steeds zijn lot draagt. Hoewel de En- gelschman beseft, dat hij een heel stuk achteruit geboerd is. vergeleken bij het geen hij voor den oorlog gewend was, en in het vergrootglas oer verbeelding meent, dat zijn land op het oogenblik maar een poover figuur slaat, wanneer men het b.v met Nederland vergelijkt, welks wederopbouw zoo sterk suggestief werkt, is het voor degenen, die Kanaal of Noordzee oversteken toch een wel daad in aanraking te konen met de Engelsche levensfeer. Want welken in vloed ten kwade de oorlog daarop ook gehad moge hebben, zii is behoed ge bleven voor de onvermijdelijke infectie, welke het gevolg, is van een Duitsche Engeland mag in vele opzichten een ^"FEUILLETON" door ALICE VAN ITERSON Vertaald 37) En allemaal waren ze - als ze tot op de bodem van de zaak doordrong, was dat eigenlijk de reden, waarom zij het woedendst was! allemaal waren ze maar al te bereid geweest om aan te ne men, dat ze bij tijden een min of meer lichtzinnige vrouw was. die zij in hun arrogantie, hun z.g. brede opvattingen - grootmoedig wilden vergevenMis- zij hem niet eens telefoneeren of hem een brief schrijven. Brief. Terwijl zij in de koele schaduw van de Rue des Anges stond, sloten Eve's vingers zich om haar tasje. Zij opende het en keek naar de wat verfomfaaide envelloppe. die er in zat. zy liep met flinke, veerkrachtige stap pen naar de overkant van de Rue des Anges en bleef onder een lantaarn staan, niet ver van haar eigen tuinhek. zegeld was en waarop in klein. Frans schrift haar naam stond geschreven. Die brief was door de afzender zelf afge leverd, in de bus gegooid van een huis, waar zü niet woonde. Ten slotte kon er niets ergs of vreesaanjagends zijn aan een gewone enveloppe. Toch voelde schien was het ook niet zo erg als zij Zii bekeek de grijze enveloppe, diever- dacht. Ze waren van streek. Dat kon J ten slotte niemand hun kwalijk nemen. Maar dat beschermende air was iets wat Eve haatte! En wat bleef er intussen voor haar over? De gevangenis blijkbaar. Maar dat was niet mogelijk Het zou niet gebeuren! Er waren maar twee personen, die zich tot dusver behoorlijk tegenover haar hadden gedragen en dat verwarm de haar hart tegenover hen. De een was de door iedereen ver dachte losbol Ned Atwood. die zich nooit uitsloofde om „netjes" te zijn, maar die zijn bewustzijn verloren had, terwijl hij een leugen vertelde, die haar zou beschermen, zoals hij dacht. En de ander was die doctor in de psychologie. Ze kon zich zijn naam niet herinneren. Ze kon zich zelfs niet herinneren hoe hij er uitzag. Toch herinnerde zij zich de uitdrukking van zijn gezicht: de hel dere donkere ogen. waarin haat tegen al wat schijnheilig was flikkerde; de scherpte van zijn intelligentie, die was als een snijdend zwaard; het was alsof er een ballon knapte, alsof er iets kost baars van zijn voetstuk viel, wanneer zijn sarcastische stem in de salon van de familie Lawes weerklonk. Het was nu maar de kwestie, of de politie Ned Atwood zou geloven, zelfs als hij de waarheid vertelde? Ned was ziek. hij was gewond, hij was bewusteloos. „Men verwachtte niet. dat hij herstelen zou" Door het gevaar waarin zii zelf verkeerde, vergat zij het 7' •- het enig nut hebben, als zij Eve duidelijk de langzame, zware sla gen van haar hart en de warmte, die naar haar keel kroop, toen zij de en veloppe open scheurde. De brief was in het Frans gesteld en niet ondertekend: „Als madame iets wil weten, dat haar van nut kan zijn in de toestand, waarin zij op het ogenblik verkeert, moet zij in de Rue de la Harpe ko men op nummer 17, vanavond na tien urn*. De deur is open, madame kan gewoon naar binnen gaan". Boven haar hoofd ruisten de bladeren van de bomen. Zij wierpen wonderlijke schaduwen over het grijze papier. Eve keek op. Vlak bij haar was haar eigen huis. waar Yvette Latour op haar wachtte met haar avondmaaltijd, die zij zelf verzorgde, omdat de keukenmeid weg was. Eve vouwde het briefje op en stopte het in haar tas. Ze had de bel ternauwernood aange raakt, toen Yvette. dienstvaardig en uit drukkingloos als altijd, de deur reeds opende. „Madame, het diner is al klaar", zei Yvette.,, Het staat al een uur te wach ten". „Ik eet niet vandaag"- „Maar Madame moet toch iets eten. U hebt uw krachten nu meer dan ooit nodig". „Waarom?", zei Eve. Ze was op weg naar de trap. Yvette voorbij lopend in de kleine, keurige hall met haar klokken en spiegels. Nu draaide zij zich plotseling om en beet Yvette de vraag toe. Nog nooit was zij er zich zó sterk van bewust geweest, dat zij en Yvettea lleen in huis waren- „Waarom, vraag ik?", herhaalde Eve, „Maar madame, gewoonant woordde Yvette met een grimas, die op een lach moest lijken en waarmee zij de uitdaging wilde ontgaan. Yvette zet te grote ogen op- Zy legde haar han den. die zo groot en sterk waren als van een bokser, op haar heupen. „Het is voor ons allemaal nodig om zuinig te zijn op onze krachten. Nietwaar Ma dame?" „Waarom heb je mij buiten het huis gesloten in die nacht, toen Sir Mau rice Lawes vermoord werd?" Nu was het tikken van de klokken zeer duidelijk. „Madame!" „Je hebt toch gehoord, wat ik zei?" „Ja. madame, dat heb ik. maar ik be grijp u niet". „Ik. wilde deze zaak onderzoe ken!" drong de detective aan. .Er zijn de laatste tijd veel radiatordoppen ge stolen en ik kwam ineens op het idee. dat U die wel eens voor de auto's die hier gemaakt worden zou kunnen ge bruiken! Een goed idee, al zeg ik het familie" Lawes uitdaagde en zelfJa, Ja! Rustig de feiten rang toeging? Op het ogenblik kon schikken, is mijn motto! Daar komt men „Er uit", riep de kassier. „Maak, dat je weg komt! Je stoort me! Niets te zoeken hier!" Op dat moment schoof Panda het raam open en klom naar binnen. „Die man jokt!" zei hij. „We zijn hier op het goede spoor baas! Daarnet was die 'motorrijder hier. Ze hadden het over „Wat heb je de politie over mij ver teld?",vroeg Eve. Ze voelde haar hart samentrekken en haar wangen begon nen te branden. „Madame!" „Waarom is mijn witte égligé nog niet terug van de stomerij?" „Maar madame, dat weet ik toch niet! Het duurt soms vreselijk lang. dat weet mademe zelf wel. Hoe laat wil mada me het eten opgediend hebben?" De uitdaging was niet aangenomen. Ze was kapot geslagen, aan gruizelementen, als een van de porceleinen schotels van Sir Maurice. „Ik heb je gezegd, dat ik helemaal niet wil eten", zei Eve. terwijl zij haar voet op de onderste traptrede zette. „Ik ga naar mijn kamer". „Zal ik madame dan een paar sand wiches brengen?" „Dat kun je doen En kóffie". „Bien, madame. Gaat madame van avond weer uit?" „Misschien. Ik weet het nog niet" Toen vloog zij de trappen op. In haar slaapkamer waren de damas ten gordijnen dicht getrokken en de lamp boven de kaptafel brandde. Eve sloot de deur. Ze was bulten adem Het was alsof er een grote holte binnen in haar borst was. waar een dun adertje nog klopte. Haar knieën knikten en zij voelde het bloed in haar hoofd bonzen. I Zij viel in een leunstoel neer en deed haar best om zich te ontspannen. Nummer 17. Rue de la Harpe. num- mer 17. Rue de la Harpe. nummer 17, jRue de la Harpe. Er was geen klok in de slaapkamer. Eve sloop over het portaal, naar een kamer, die niet werd gebruikt en waar zij een wekker vond. Het ding tikte met dreigende slagen, als een bom- Zij zette de wekker op de ladekast en ging toen i naar de badkamer om haar handen en gezicht te wassen. Toen zij terugkeerde, was er een schotel met sandwiches en een potje gefiltereerde koffie zorgzaam op een zij tafel gezet. Hoewel zij niets kon eten. dronk zij een kop koffie en rookte vele sigaretten, terwijl de wijzers van de klok yan halfnegen naar negen kropen en van halftien naar tien uur. Zy was eens in Parijs bij een moord- proces tegenwoordig geweest. Ned had gestolen diamanten in radiatordoppen. er haar mee heengenomen. Wat haar ik heb het zelf gehoord 1" het meest had verbaasd, was dat ieder- „Ehwathoe kom jy hier, een zo schreeuwde. De rechters er waarde Panda?" vroeg de detective ver- waren er een stuk of wat niet witte bef- baasd. „Waar heb je het over?" „Die- fen voor en platte baretten op gingen ven!" brulde de kassier J Hals. „In- tekeer tegen de verdachte., evenals de braak! Ga weg, of ik roep de politie! ambtenaar van het Openbaar Ministe- Jullie zyn gewone misdadigers! Ver- r*e- ,die hem er toe trachtte te brengen dwyn!" om bekennen. (Wordt vervolgd) ouderwetsch land zyn, het heeft een vitaliteit en fleur behouden, die elders, waar de fundamenten door de Naay overheersching zyn aangetast, moeteH worden teruggewonnen. Dc Engelsche ingetogenheid en zelf- beheersehing doen niet verwachten, dat men de buitenlanders, die men in ver band met de deviezenpositïe in drom men van de loopplanken of het vlieg tuigtrapje hoopt te zien stappen, om den hals zal vallen of op andere wijze een geestdriftig welkom verschaffen, zooals b.v. de Franschen dat soms plegen te doen. Nog niet zo lang geleden be schouwden deze in isolement levende eilandbewoners een vreemdeling op zyn best als een soort curiositeit. Toen ik vóór den oorlog eens op een wandel tocht zynde, met een rugzak op ln Lon den arriveerde, werd ik zoowaar door een collega van een groote krant ge- interviewd, alsof ik zoo uit het hartje van Afrika was gekomen. De oorlog heeft in elk geval den band met de buitenwereld nauwer gemaakt, zeker nu langzaam aan tot Engeland het besef is doorgedrongen, dat het zich niet meer de luxe van afzondering kan permitteeren. In kringen van het toerisme vreest men een ietwat armzalige figuur te slaan wat huisvesting en verzorging van de adspirant-Engelandvaarders betreft. Men zit al met het probleem, hoe de 33 millioen eigen vacantiegangers behoor- lyk onder dak te brengen. Voor hen houdt men schoolgebouwen als nood- kwartieren in gereedheid. Al maakt Engeland in sommige op zichten een pooveren indruk, vooral als men let op de grauwe vervelooze lee- lijkheid, welke een overblijfsel is van de groote industrieele ontwikkeling uit de vorige eeuw, toen men het met de uiter- lyke schoonheid zoo nauw niet nam, en al heeft het een tekort aan facilitei ten en accomodatie, het biedt niette min een unieke gelegenheid om de be volking fe leeren kennen, zooals zy is, en inspiratie op te doen om na terug keer thuis de moeilykheden in eigen land te helpen overwinnen. Flinkheid, sportiviteit, blymoedigheid en vooral humor, zyn enkele van de eigenschap pen, die men op zyn weg zal ontmoeten. HET FASCINEERENDE LONDEN. Londen, de oude, vergrysde, maar nog altyd levenskrachtige stad, heeft on danks de verminkingen, haar fasclnee- rende grootheid behouden. De stads kernen met hun wereldberoemde stra ten en historische bouwwerken zyn vrij wel geheel intact gebleven, zoodat men op het eerste gezicht niets van den oorlog bespeurt. Onlangs hoorden we een landgenoot mopperen over de afwezigheid van ge zellige café-terrassen, zooals we die op het continent gewend zyn. Dat is een nadeel voor den toerist, die vooral in een vermoeiende reuzenstad als Londen behoefte heeft tot uitblazen om op zyn gemak het overweldigende schouwspel van het gigantische verkeer met zyn onafgebroken stoet van twee-verdie pingsbussen in zich op te nemen. Daar staat tegenover, dat men ver ademing genoeg kan vinden in de prachtige parken met hun duizenden klapstoeltjes, de rustige straten en ka rakteristieke, beboomde pleinen, achter de hoofdwegen gelegen. Er zyn veel méér dingen en levens gewoonten, die anders zyn dan „by ons". Maar ook dat is j'uist een aan- trekkeiykheid te meer. In Engeland, waar men er op gesteld is met rust te worden gelaten en ook anderen hun gang laat gaan, kan men zichzelf wezen Ook de toerist, die zich in nieuwe omgeving wil hervinden, zal er dankbaar voor zyn. Bovendien zal hy zooveel mogelijk op eigen beenen hebben te staaai en ook dat is een voor deel. Men is niet te overvloedig met in lichtingen en aanwyzingen. Als Je ze krijgt, kloppen ze vaak heelemaal niet. Je moet het zelf maar uitzoeken! Er gaat van Engeland, ofschoon zijn po sitie in de wereld aan het veranderen is, nog altyd een mysterieus magne tisme uit. Thans kan men ontdekken, dat dit veeleer op een intense geestelijke activiteit dan op machtsvertoon-zonder- meer berust, zooals het verleden ons vaak wilde doen aannemen. Getuigen hiervoor zyn het bloeiende en rijke too- neel- en muziekleven en niet te ver geten het ballet, dat een der oudste Engelsche kunstvormen is en 't hoogste peil heeft bereikt. Van de diepgaande sociale, politieke en wetenschappelijke gedachtenwisseling zyn de volgepakte boekwinkels een bewijs. Een persoonlijke ontmoeting met het Engeland-zooals-het-werkelyk-is zal verfrisschend en heilzaam kunnen wer ken op de buitenwereld, die moeiliik ge neest van de haar toegebrachte inner- ïyke wonden. Eigen waarneming is de beste remedie tegen waanvoorstellingen, die altyd ten grondslag liggen aan mis verstanden, conflicten en oorrog. Dat bedoelde Bevïn, toen hy zeide de grenzen te willen opengooien. Vele* zullen zyn toegestoken hand grijpen... bezetting. (Oude spelling).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6