300 jaar geleden stierf Pieter Cornelisz. Hooft 8 Vermogensheffing verschuift einde der geldsanering in het hartje van Londen DE HEFFING INEENS Een geroepene Dichterlijk genie en historie-schrijver Voor de Jeugd De hoge dividenden der Scheepvaartmaatschappijen De eerste „Hollandse Nieuwe" is er! Productie-vererving bij fokstieren Dorpspolitiek „Voor allen dezelfde". Onze oud-stadgenoot mr. A. J. van Waveren schrijft: Daar staat hü voor ons, de man, die deze woorden: „Omnibus idem" tot zijn levensspreuk koos, die 21 dezer 300 jaar geleden, 60 jaar oud, te 's-Gravenhage overleed. "Want dat levensdevies eert niet al leen de mens, die het t-ot het zijne maakte, het kenschetst hem óók, het tekent hem: „Onder alle omstandig heden, voor alle dingen en mensen dezelfde". P. C. Hooft, Direct staat zijn beeld als uit arduin gehouwen vóór ons; vastberaden, be heerst, breed denkend, standvastig, on der de wisselingen van het lot getrouw aan zich zélf en aan de stem van eer en geweten, en vooral, en dat is mis schien de meest tppische karaktertrek: met dezelfde begrijpende en vergevende blik op wat het leven schenkt en wat het neemt; een man uit één stuk in de meest volledige, maar ook in de beste zin van het woord. Zonder twijfel moet een zeker gedeel te van de hoedanigheden van deze bij zondere landgenoot toegeschreven wor den aan invloed van atavistische aard. De mens is niet alleen kind van zijn ouders, maar ook van zijn voorouders. Zo kan gerustelijk die trek van zelf verzekerdheid, van dictoritair vertrou wen op de juistheid van eigen inzicht, die zin voor uiterlijk decorum, geschre ven worden op rekening van het feit, dat de dichter, geboren te Amsterdam 16 Maart 1581. de zoon was van de toenmalige burgemeester der hoofdstad, die dit hoge ambt reeds verscheidene keren had bekleed; en de afstammeling was van een reeks van voorvaderen, die sedert jaren land en volk in functies van betekenis op eervolle wijze hadden gediend. Hooft was een spruit van een z.g. regentenfamilie, die eigenaardige secte. om het zo te noemen, van elkaar opvolgende persoonlijkheden die als „bij recht van geboorjfe" aangewezen waren voor de bekleding van overheidsposities, met de waardigheid aan dergelijke be trekkingen als 't ware van nature ver bonden. Deze zoon van regenten is nu eens géén regent géworden, géén publiekrech telijk overheidspersoon, al ontbraken ook bij hem. de uiterlijke kenmerken niet, en al liet hij zich de benoeming tot „Drost van Muiden", een aanzien lijke ambt, welgevallen. Hem was een arbeidsveld van geheel andere, van hogere aard, toegedacht. Tot een edeler taak zou hij blijken ge roepen te zijn dan tot die. om zijn land in openbare functie te dienen. De ter reinen der wetenschap, der ..Kunst" zouden hem worden ontsloten. Die ter reinen te bewerken, die te bevruchten met de rijkdom zijner gaven van hoofd en gemoed, d&t zou zijn opdracht blij ken. En het zou zijn roeping zijn en zijn zending, de vruchten van dat werk als parelen van het edelst gehalte zijn tijdgenoten en hen die na hem zouden komen in de schoot te werpen. Dat hier gesproken kan worden van een „geroepen" zijn, van een uitver korenheid, en niet van een slechts toevallige afwijking, van de lijn der patricistischc familie-traditie, blijkt uit het feit, dat zich reeds op zéér jeugdige leeftijd bij Hooft de behoef te om productief werkzaam te zijn, openbaarde. Nauwelijks de kinder schoenen ontwassen, schreef hij reeds enige werkjes die, naast de tekenen van onvoldragenheid, toch de ken merken droegen van een zeer bijzon dere begaafdheid. Gedurende de jaren 15981601 maak te Hooft een reis naar Italië, vanwaar hij als kostbaarst souvenir de kennis making met de Italiaanse rendissance- Kunst in haar zoetvloeiende vormen- rijdom en de bouwstoffen voor zijn eer ste werk van betekenis, het blijspel „Granida, een herders-idylle", naar huis bracht. Hu was dus toen eerst 20 jaar. Zijn tweede grotere werk. dat in 1617 het licht zag. het toneelstuk „Warenar met de Pot", een aaneenschakeling van meesterlijk fijn getekende toneeltjes uit het Amsterdamse volksleven van die dagen, maakte enorme opgang en ves tigde voor goed zijn naam als blijspel dichter. En dan is er nog die derde categorie van scheppingen, die ook, voor het grootste gedeelte ten minste, tot de jeugdscheppingen kunnen worden gere kend: de „Minneliederen" zo niet de diepste, dan toch zeker de bekoorlijkste uitingen van deze fijne geest. Maar Hooft zou niet de „grote" Hooft zijn geworden, als zijn streven niet nog hoger had gereikt dan het dichten van blijspelen en minneliedjes, hoezeer hü zich ook daarin reeds meester had ge toond. Zyn genie bedroog zich niet, Dat hogere arbeidsveld opende hem zyn poor teil Het was dét der historie beschrijving. Daarop eerst voelde hü zich thuis, als op hem voorbeschikt ter rein. Hy koos een der gewichtigste epi sodes onzer geschiedenis die. aanvan gende met jaar 1555 tot punt van uit gang. Toen de dood hem de pen uit de hand nam had hü het gebracht tot het jaar 1584. In 20 indrukwekkende delen ligt dit levenswerk vëór ons: een meesterlijke creatie. Hooft's Nederlandse Histo riën zü'n en zullen blyven een sieraad onzer letteren, de vergehjking met hun grootse voorbeeld der klassieke oud heid Facitus ten volle waardig. Zo, tussen denken en scheppen en dichten en peinzen door vloeide het le ven van onze grote landgenoot in kalm verloop voort, al bleven ook hem de slagen niet gespaard in het verlies van zün beminde echtgenote en in dat, op jeugdige leeftüd. van vier züner kinde ren. Des zomers vertoefde hij graag op het Muiderslot met zün vriendely'ke na- tuuromgeving, dat hü als „Drost van Muiden", bewoonde, 's winters woonde hij te Amsterdam, in zün ruim huis aan de Keizersgracht. Aan het Muiderslot dankte Hooft, volgens z^jn eigen getuigenis,, de ge lukkigste uren van zjjn leven. Wü kunnen het ons voorstellen. Daar, in die landelüke rust, kon hjj naar hartelust dro menen scheppen. Daar verzamelden zich als zyn gasten de edelste geesten v. die tijd: Vondel Hujj- gens. Sweelinck, Anna en Maria Tes- selschade, de.,Tesseltjes" zoals ze wer den genoemd; welk een „keurbende", die Muiderkring. En de gasten waardeerden het spran kelend vernuft van de gastheer en de conversatie met de bevallige huisvrouw, evenzeer als het verfünde onthaal waar toe de welvoorziene kelders van het eer waarde slot de materalen bood- Maar ook aan dit gelukkige leven zou een einde komen, zoals een einde komt aan alle geluk op aarde, en wel onver wacht. In Mei 1647 trof onze dichter mid den onder het schrijven van zün Histo riën als een donderslag het overlü'den van zün bëschermer en vriend prins Frederik Hendrik. Hoewel zelf niet ge heel in orde, reisde hü naar 's-Gra venhage om de begrafenis bü te wonen. Daar overviel hem een ernstige inwen dige ongesteldheid die hem na enige dagen in het huis van een bevriende familie ten grave sleepte. Het stoffelük overschot werd naar Amsterdam overgebracht en onder gro te belangstelling uit alle oorden en krin gen van het land. in het koor der Nieuwe Kerk bügezet. Huügens was een der meest geliefde gasten op het Muiderslot. Hü stelde we derkerig Hooft zeer hoog. gelijk blükt uit zijn distichon- RAADSELS voor allen om uit te kiezen de grote, ren (1116 Jaar) vyf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftüd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad of naar Wasstraat 36, tot uiterlijk Dins- dagmorgen 9 uur. I (Ingezonden door Jan Ravensbergen) Welk spreekwoord kun Je uit de vol gende 23 letters maken? vvwooiaeeeeedbbl g g n n n n m. n. (Ingezonden door Henk van Rossen) Mün geheel van 14 letters is een plaats in Utrecht. 2. 10 eet Je als je warm bent,. 7, 8, 9 is een deel van de tyd, 11, 12. 12, 9 ls een dikke, zwarte vloeistof. 13, 2. 3 staat voor laag land, 4, 14 14, 9 ls een wild. viervoetig dier, 9, 5, 3 heeft een koning. 6. 12, 7, 9 ontbreekt niet aan een huis. een 1.2, 3 ls een stadsdeel. in. (Ingezonden door Joke Smlttenaar) Mijn eerste deel gebruikt men in het eten. mijn tweede ls een werkplaats of loods; mijn geheel is een fabriek te Lelden. IV. (Ingezonden door Wllly Docter.) Midden ln de top gezeten. Keek lk over alles hean Klimmen, 'k moest er niets van weten. Lopen zonder arm of been. Rollen, lopen, bonzen, stoten. Dat ls alles zo mün zaak. 'k Schuw de kleinen, acht de groten. Min de droefheid, haat 't vermaak. Ik ben V. (Ingezonden door Bep Brouwer) Ik ben een jongensnaam; keer mü om, en lk ben een schadelijk Insect. VI. (Ingezonden door Clara Ouwersloot) Mijn geheel is een spreekwoord van 26 letters. 18. 22, 13 is een rlvlervis; 12,10, 1, 15 een jongensnaam. 4, 1, 2 een plaats ln Gelderland; 16, 9 2. 23. 4. 23 vormen straatbedekking; 5. 6, 15. 13 tegenstel ling druk; 24, 19 26 is de waterkant; 17. 21. 25. 12. 9 een lekkernij. 17. 7, 8. 9 gebruiken oude mensen wel eens; 3, 22, 26 ls speelgoed: een 11, 15 maakt de meeste moeders aan het huilen; 14 15, 26 ls een nachtvogel; 20, 4, 13. 13. 15, 7 js een meisjesnaam VII (Ingez. door Truusje v. Leeuwen) Zoek uit elk der onderstaande zinnen een woord, deze woorden vormen te za- men een bekend gezegde 1. Ik vind, dat Karei de laatste tyd veel praatjes heeft 2. Je moet de pot helemaal met ker sen vullen, en niet half 3. Had Je Moeder er geen bezwaar tegen, dat je met de padvinderstocht mee ging? 4. De muizen hebben overal gaatjes ln het behang gemaakt. VIII. (Ingezonden door Neeltje Borreman) Welke weg zal niemand ooit gaan? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. De sleutel. 2. Eendracht maakt macht. Mak. een, kraam. acht. thee, daad. 3. Elbergên. ei. bergen. 4. Polen. Tolen, kolen, molen 5. Op een toonladder. 6. Hoek van Holland; An, vol, koek haan, hand, aal. 7. Voor de kapper. 8. Bollenvelden; 1 boex; 2. oren; 3 laan. 4. leeg. 5. ezel; 6. naam (neus); 7. vlag; 8. eend; 9. lang; 10. deur. 11. egel; 12 neen. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Zo, daar ls de vierde en laatste ronde. Wat zün die 4 weken gauw om! Nu daar hebben jullie niets op tegen- des te gau wer hebben Jullie weer kans op een mooi boek. Allen zijn present, .nietwaar? En wat zeggen Jullie van dit' mooie vroege zomerweertje? Ook niets op tegen., hè? Ik denk, dat ik in deze enkele weken ai veel gebruinde nichtjes en neefjes heb gekre gen 1 Tot volgende week, met '-eel groeten van jullie Raadseltante, Mevr M J. BOTERENBROOD. IN TWEEËN? Het Dollarvraagstuk. (Van onze financiële medewerker De verklaring van prof. Romme dat hü, ondanks de bezwaren welke ook bü de K.VP. tegen de Vermogensheffing bestaan, zün stem aan het desbetref fende Wetsontwerp zou geven, is ook voor de Effectenbeurs een desillusie geweest. Al is dan ten slotte het voorstel van mr. Tèulings door den Minister aan vaard en het percentage van de hef fing met 1/5 verlaagd, zodat de op brengst ca. f. 400 millioen kleiner zal zün, dan de aanvankelüke raming van f. 2 milliard, toch blüft het bezwaar, dat ook deze heffing voor een deel aan het thans roulerend bedrijfskapitaal van ons nationaal productieapparaat zal moeten worden onttrokken en er dus kapitaalsverschuivingen zullen plaats vinden, die ook op de beurs merkbaar zullen zün. Dat de betaling van de heffing over een aantal jaren kan worden verdeeld is aan de ene kant voor de cóntri- bualen een voordeel, aan de andere kant betekent het dat het einde der geldsanering, waarnaar iedereen snakt, hierdoor naar een verder tyd- stip zal worden verschoven en ten aanzien van de financiële verhoudin gen een onzekerheid blyft bestaan, die fnuikend is voor een krachtige ontwikkeling van het bedrijfsleven. ,Als de afwikkeling van het geblok keerd tegoed op de betaling van de laatste termyn voor de heffing ineens zal moeten wachten ziet het er voor de houders van geblokkeerde saldi niet best uit, tenzü de Minister alsnog zal willen besluiten dat na volledige beta ling van de heffing ineens het daarna resterende saldo van de betrokkene zal worden vrijgegeven, dan wel in verhan delbare certificaten zal kunnen worden omgezet. Want we moeten zo spoedig mogelük van de geldsanering af. Wat de heffing ineens zelve betreft, men zou er nog vrede mee kunnen hebben wanneer zjj op een vroeger tüdstip gekomen was en gepaard ging met een drastische sanering van het staatsbudget, zodat de door de fiscus verkregen milliarden voor de vermin dering van staatsschuld zou kunnen worden gebruikt. Alleen voor dat doel is een heffing in eens verantwoord, maar Oud-Mi nister De Wilde heeft in de Kamer doen opmerken dat thans de gelden der spaarders in een bodemloze put wor den geworpen, hetgeen zeker aan den spaarzin der bevolking niet bevorderhjk kan zün. Het helpt echter niet thans nog over deze zaak na te kaarten en we zullen moeten afwachten, wat van deze nieuwe aderlating de gevolgen zul len zün. De Vereen, voor den Effectenhandel heeft destüds als haar mening uitge sproken dat ca. f. 1 milliard kapitaal zal moeten worden „verschoven" en ook de laatste nota van de Minister van Financiën geeft de indruk dat het to taal der geblokkeerde gelden voor de betaling van beide heffingen niet toe reikend zal zün. hoewel de Minister dat bü een vroegere gelegenheid heeft ver zekerd. Exacte gegevens hieromtrent zün er blükbaar niet en men zal dus moeten afwachten in hoeverre ook de koersloop van obligatie- en aandelenmarkt door eventuele min of meer gedwongen ver kopen zal worden beïnvloed. Hoewel op de Amsterdamse beurs van een flauwe stemming geen sprake is. zün de nieuwe aankopen op de aan delenmarkt belangrijk verminderd en is in verband daarmede ook de omzet te ruggelopen. Blükbaar hebbeun- de waar schuwingen van financiële bladen tegen een overschatting van de winstcapaci teiten onzer ondernemingen hun invloed niet gemist. Als er min of meer scham pere opmerkingen gemaakt worden over de „hoge" dividenden onzer scheep vaartondernemingen, waarvan de Kon. Ned. Stoomboot 30 uitkeert en de „Wüklün" 21 wordt niet alleen ver geten dat dit een dividend over zes, resp. zeven jaar is, zodat aandeelhou ders slechts 5 resp. 3 per jaar ontvangen, maar de directie der K.N.S. M. heeft er bovendien ter vergadering met nadruk op gewezen, dat men bUj- kens de hoge koersen de bedrüfswinsten met kapitaalsverschuivingen verwart, aangezien de thans aanwezige geldmid delen voor het herstel van de vloot on toereikend zullen blüken, wat dus wil zeggen, dat t.z.t. nieuw kapitaal zal moeten worden aangetrokken. Wü hebben hierop herhaaldeiyk de aandacht gevestigd, maar willen aan de andere kant het gelukkig verschünsel en de grote betekenis van de grotere winsten onzer bedrijven niet onder schatten. Het zün die grotere winsten, welke de ondernemingen 'n verantwoorde basis bieden voor de sterk gestegen ka pitaalsbehoeften, Het „Dollarvraagstuk" blüft actueeL De 3 3/4 Ned. dollarlening van 20 millioen zal nu wel spoedig worden uit gegeven, ma?.r van de landen, die bü de Wereldbank een crediet hebben aange vraagd, is frankrijk tot dusver het enige, waaraan 250 millioen is'toe gekend. Uit de eigen middelen der We reldbank heeft deze slechts ca. 720 millioen ter beschikking, zodat de grote aanvragen slechts uit de opbrengst van in Amerika uit te geven obligatiele ningen zullen kunnen worden verkre gen. Het heet dat deze thans worden voorbereid, maar intussen klimt in vele landen de nood. Gelukkig dat die bood, zü bet in an dere vorm, ook in Amerika bestaat, dat van zjjn sterk opgevoerde export in 1947 slechts 54 betaald kan krijgen en dus, wel genoodzaakt zal zijn de rest aan zijn afnemers te lenen. Men is in de V.S. op dit probleem blijkbaar niet gerust, gezien de telkens her nieuwde flauwe stemming op de New Yorkse beurs,, welke een schrille tegenstelling vormt met de alle vroe gere records slaande productie- en winstcijfers der Amerikaanse onder nemingen. Betere resultaten in de afgelopen week. (Van onze deskundige medewerker). Mede onder invloed van de betere weersgesteldheid vertoonde de trawlvis- serij in de afgelopen week een aanzien lijke verbetering en vooral op de kust werden goede resultaten toereikt. Zoals te verwachten was, is er ook wat zwart- vis losgekomen en er werden mooie vangsten van tong gerapporteerd. De „Geluckig Hooftpoeet van all' die Hollant baerde, Of Hollant baeren zal". Héél mooi is dit distichon juist niet, en ook niet vrü van dichterlijke over- drüving. Maar afgezien daarvan zegt het de volkomen waarheid. Want èn als dichterlijk genie met een eigen heerlijke taalmuziek, ènals betrouwbaar en onpartijdig historie schrijver. is Pieter Corneliszoon Hooft gedurende de eenwen na hem blijven voortleven, en leeft hij ook thans nog als een onzer edelste zonen onder ons voort. Interessante proefnemingen in Denemarken. (Van een deskundigen medewerker) Het vraagstuk der zoo economisch mogelüke productie beheerscht ook de voortbrenging van onze veeteelt-produc ten en hierdoor is het probleem der pro ductie-vererving. vooral van stieren daar Arbeiders die hun hart lucht moeten geven. (Van onze Londense correspondent) Het beeld van de bewonderenswaar dige discipline, waarmede het Engelse volk de schier eindeloze reeks van moei lijkheden onder de ogen pleegt te zien, vertoont behoudens de vaak niet mal se kritiek van de zijde der politieke te genstanders van Labour een oneffen heid. de telkenmale terugkerende on officiële stakingen, zoals nu weer die in de Londense haven, waarbü by'na tien duizend man betrokken waren. Dit sta- kingsverschünsel is in deze na-oorlogse periode, die zün consolidatie op nage noeg geen enkel terrein heeft gevonden, met als gevolg sociale onrust en geprik keldheid. niets verwonderlijks- Het hoort er in zeker opzicht bij. vooral in een democratisch land. dat - het stakings recht, als uitlaatklep, wanneer de span ningen te groot worden, voluit erkent. Van regeringszüde is er meer dan eens aan herinnerd, dat de tyd. die wij thans doormaken, uiterst gunstig afsteekt bü hetgeen op de vorige oorlog volgde, toen de grote arbeidsconflicten niet van de lucht waren. De Labour-regering tracht krachtens haar beginsel de sociale rechtvaardig heid zoveel mogelük te bevorderen, hoe beperkt de middelen daartoe ook mogen zijn. Haar zorg voor de mijnwerkers, die ondanks de crisis hun vüfdaagse werk week krügen, de onderwüs- en belas- tingpolitiek. zün daarvan voorbeelden. Hoewel er geen dag voorbü gaat zonder een nieuwe tegenslag, hetzü op binnen lands terrein, of op dat der buitenland se politiek, neemt het Britse volk met zijn sterke zenuwen en zün gevoel voor humor, dat eigenlijk een gevoel voor pro porties is, de dingen doorgaans rustig op en ploetert het door. Zelfs de „squat ters" brachten geen innerlü'ke beroering teweeg, het ging allemaal netjes en be schaafd, zou men zeggen, en toen men na dagenlang beleg de aftocht moest blazen, werden er gauw een paar muzi kanten gehaald en ging men in optocht naar het nieuwe kwartier. In een Franse film watertand je van zo ietsPoli tieke demonstraties, waarvan Trafalgar Square soms het toneel is, protestmarsen van oproerige huisvrouwen, wie het wel eens te machtig wordt, vertonen altijd een treffend element van goedmoedig heid. Zü missen de overdreven harts tocht. die. zeker in Engeland, het doel zou voorbüschieten. Maar Engelsen zün ten slotte ook mensen, die zich tot onredehjke daden kunnen laten verleiden, zeker de meer primitieven onder hen. die het ruwe werk doen: de sjouwers in de markthal len en goederenloodsen en de haven arbeiders Zij moeten blükbaar van tyd tot tüd aan hun grieven op directe wijze lucht geven, zelfs met voorbü zien van hun eigen vakbond. De geringste aan leiding is vaak genoeg en ook is er wel eens 'n stakng zonder enige aanleiding. Deze groepen van ongeschoolde arbei ders hebben blijkbaar niet de graad van sociale discipline bereikt, die hun ge- irriteerdheid over allerlei kwestie kan beteugelen In vroeger dagen, toen het om grote dingen ging, hadden stakin gen vaak dramatische betekenis. Dat was het geval met de algemene werk staking van 1926. Thans is menigmaal elke verhouding tussen staking en het doel er van zoek of indien deze bestaat, rechtvaardigt het doel meestal aller minst het middel, vooral wanneer eco nomische ontwrichting in een kwetsbare periode als deze er het gevolg van is. EEN AGENT MAAKTE PROMOTIE Zo legden kort geleden duizend karre- voerders van een station het werk neer uit protest tegen de benoeming van een bureauchef, die echter ten slotte by" minnelü'ke schikking aanvaard werd- In de City hielden de straatvegers, vuilnis- lieden en dc brugophalers van de beroem de Tower-Bridge op met werken, omdat zij zich niet konden verenigen met de promotie van een politie-agent uit de buurt. Deze dorpspolitiek in het hartje van Londen, die het verkeer in een deel der binnenstad volslagen lamlegde, bracht onberekenbare schade teweeg, spottend met de proporties van het con flict zelf. Indien het stakingswapen voor alles en nog wat wordt gebruikt, ver liest het zün betekenis. De jongste havenstakingen in Glasgow en Londen, die een ernstiger achter grond hadden werden eveneens onge rechtvaardigd geacht. Nu Engeland er alles op zet om er weer bovenop te ko men. wordt deze neerlegging van de ar beid als een roekeloze daad beschouwd. Vooral de export, die al een halve maand achter ligt. kreeg er een trap in de rug door. Het conflict, evenals dat van de vlees dragers van Smithfield het vorig jaar is echter wel een symptoom van onge wenste toestanden Er klopt blükbaar iets niet in de dingen, Terwül Engeland om arbeidskrachten schreeuwt, worden er in Glasgow 500 man aan de dijk ge zet. omdat zij overbodig zün. daar het drukke havenverkeer van de oorlog weer voor een deel naar het Zuiden is terug gevloeid- Dit doet terecht herinneren aan het donkerste tüdvak van het „laissez faire", toen de enkeling een speelbal was der vrüe krachten. De Londense haven arbeiders op hun beurt beseffen, dat ook hun bestaanszekerheid op het spel kan staan, al is er dan voor het moment ge noeg werk. Men kan de mooiste plannen en sche ma's ontwerpen, maar indien men te veel in abstracties denkt en de enkeling in staat of bedrüf vergeet, dan dreigt het mis te lopen, ook in de politieke ontwikkeling, zoals het jongste verleden welsprekend genoeg heeft aangetoond- Ook de „Times" is van oordeel, dat er op de talloze conferenties tussen rege ring. werkgevers en vakbonden veel te veel gepraat is over algemeenheden, zo dat de wezenlüke vraagstukken van loon- en winstpolitiek, arbeidsverdeling, vakbondrestricties. arbeidsaansporing, e.d. onaangeroerd bleven. De arbeidsver houdingen worden daardoor slechter. In de eerste twee maanden van dit jaar werd door stakingen de productie van 572.000 dagen verloren, vorig jaar 303.000. Zelfs in de staatsmünen kwamen dit jaar nog 163 stakingen voor. Het blad merkte op. dat in de meeste bedrijven nieuwe beheersmethoden. zo als het gemeenschappelijk overleg, nog altüd genegeerd worden. VAKBONDEN SCHIETEN TEKORT Ook de vakbonden schieten valk te kort, vooral omdat er in vele gevallen te weinig contact tussen leiding en le den bestaat, zodat er vaak een diepe kloof tussen beide is. In socialistische kring hoort men meer dan eens hierover felle critlek. De regering zegt dat de vakbonden meer voor hun nieuwe taak van deel genootschap in het productieproces be rekend moesten zijn en zich meer moe ten losmaken van de beperkter doelstel ling uit vroeger tüd. Zo is er veel stroef heid en onklaarheid over en weer. Juist omdat de regering tot nu toe zoveel zwevende heeft gelaten of heeft moeten laten, omdat zijzelf de nieuwe techniek van „planning in freedom" al experimenterend moet leren, weet men nog te weinig, waaraan men toe ls- In de fabrieken en werkplaatsen vraagt men om productieraden, die nauwkeurig de taak van elk bedrijf afzonderlük kun nen aangeven, zodat men ook zün plaats in het geheel begrypt. Men vraagt om principiële bescherming van de arbeid. Daar de regering begrüpelük het sy steem van arbeidsdwang afwüst, zal zü een nieuwe techniek moeten vinden om overtollige arbeid te brengen naar plaatsen, waar deze kan worden gebruikt en zeer voorzichtig het middel van ont slag moeten hanteren. die een talryk nakomelingschap hebben meer in het teeken der belangstel ling gekomen. /^t«Nederlandsch Rundvee Stamboek (NJt-S.) kent het instituut der prefe rente stieren, welke preferentie wordt toegekend aan die stieren, waarvan ge bleken is dat ze een voldoend aantal nakomelingen hebben opgeleverd van goed exterieur, terwül de productie der dochters van dien stier beter dient te zyn dan die van hun moeders. In verschillende provincies o.a. in Zuid-Holland, kent men het onderzoek van fokstieren op hun productie (lees: nakomelingschap)welk onderzoek wordt uitgevoerd om na te gaan welke stieren voor een fokpremie in aanmerking ko men op grond van hun fokprestaties. Ook hierby wordt in de eerst plaats re kening gehouden met de exterieur-ver- erving. doch de productie-vererving wordt ook beoordeeld. In al deze gevallen echter beperkt het onderzoek naar de productie-vererving zich tot een deel van alle productie- gegevens. vaak tot een gering deel Het ideaal zou natuuriyk zün. dat alle gegevens omtrent alle dochters werden nagegaan, terwü'l de dochters en de moeders onder geiyke, normale, bedryfs- omstandigheden haar productie leveren, omdat de vergelüking zoo zuiver moge lük zü. Dit zal voorloopig nog wel niet mogelük zün, doch wel wint de meening veld dat het onderzoek omtrent pro ductie-vererving meer aandacht vraagt Onder invloed van de opkomst der kunstmatige Inseminatie (k.i.) bestaat hiertoe te meer reden en ook kans. Im mers zoekt men voor de k.i., stieren die de grootst mogelüke waarborg bieden dat ze een productief nakomelingschap zullen opleveren. Deze waarborg wordt thans gezocht in een beste productie- afstamming. maar zal in de toekomst wel worden uitgebreid tot ook een goede productie-verervings-afstamming. Daar naast is door de k.i. de productie-con trole aanzienlük uitgebreid, omdat de leden der k.i.-vereenlgingen al hun koei en op productie moeten laten onderzoe ken. Hierdoor komt veel materiaal der productie-gegevens beschikbaar en zoo kunnen de fokresultaten van stieren goed worden nagegaan. Het NJt.S. is daardoor in staat om van preferente stieren een aanvullend rapport samen te stellen en te publiceeren. In Denemarken wordt de productie vererving van stieren nagegaan op daar toe ingerichte bedrijven waar een 20-tal vaarzen van lederen stier wordt onder zocht. Voederverbrulk en productie wor den belde gecontroleerd, terwijl de die ren onder optimale omstandigheden tot visserü scïüjnt trouwens algemeen veel •beter te zün en zelfs in het bedrüf on der de kust is er wat meer leven geko men. De aanvoeren hebben vanzelfspre kend nog lang niet hèt peil bereikt van vóór de oorlog, maar er komen toch ge regeld nog schepen bü, zodat de bedxü- vigheid in de vishandel zich gunstig ontwikkelt. Dinsdagmorgen vroeg zün, zoals reeds werd vermeld, de eerste schepen ter ha ringvangst uitgevaren. De belangstel ling van de wal was dit jaar byzonder groot en met groot enthousiasme werd de schepen uitgeleide gedaan. Het was inderdaad een schitterend schouwspel deze ranke vaartuigen, waarvan er ver schillende gepavoiseerd waren, „in slag orde" naar zee te zien vertrekken. Woensdagavond werden de visgronden bereikt en kon dit jaar voor 't eerst weer „aan schot" worden gedaan. Met gespannen verwachting werd hier aan de wal Donderdagmorgen naar de eer ste resultaten geluisterd en deze bleken over het algemeen gunstig te zün Ook Vrüdagmorgen hadden de schepen een goede vangst. Direct nadat Donderdag de vangst binnen was, werd met overgeven aan de jager begonnen en reeds te circa 4 uur in de morgen startten de Jagers huiswaarts. De race om de eer wie het eerst de Hollandse Nieuwe zou aanvoe ren, was begonnen. Het weer was prach tig en de thuisstomers maakten een dusdanige voortgang, dat bü de verscho ning van dit nummer de eerste haring reeds is verhandeld. Voor he product bestaat zeer veel Interesse, maar een prüs-uitwas, zoals deze vorig jaar op trad, zal dit seizoen zeker niet voorko men. Ook van rederszyde wordt dit allerminst wenseiyk geacht. Met het oog op de te verwachten grote aanvoeren dient de haring bereikbaar te zyn voor de massa, wil het bedrüf zich gunstig kunnen ontwikkelen. maximale productie worden aangezet. De dieren worden eerst 3 x daags machi naal gemolken; daalt de melkgift tot 12 kg. per dag dan wordt 2 x daags ge molken en zoodra de productie tot 8 kg. is gedaald wordt met de hand gemol ken. De groepen produceeren gemiddeld 3900 tot 4500 kg. melk met 4 tot 4.60 vet in 304 dagen. Deze onderzoek-methode breidt zich daar reeds aanzienlük uit. Een bezwaar is dat de gegevens der dochters niet vergeleken worden met die der moeders, wellicht omdat ze onder zoo verschillende bedrijfsomstandigheden produceeren. De Deensche methode kan hier te lan de niet gemakkelük worden nagevolgd, omdat noch de daarvoor geschikte be- drüven noch de dieren gemakkeiyk te krügen zullen zün; te meer daar aange nomen mag worden dat de vaarzen, on der de geforceerde productie, zullen lij den Over dit laatste punt heerscht ech ter geen eenstemmigheid onder de fok kers en de deskundigen. Alles büeengenomen zullen echter zoo wel de Deensche als de Nederlandsche onderzoekingen en gegevens er toe bü- dragen dat het inzicht in de productie- vererving beter wordt. Reeds gaan stemmen op om naast de stieren, die preferent worden verklaard op hun afstammelingen, ook koeien pre ferent te verklaren op grond van hun beste fokresultaten. (Oude spelling).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5