RECHTZAKEN Radio-programma 31 Mei: volkstelling Hoe Leiden geteld zal Een „leger" van 209 ambtenaren wacht een omvangrijke taak Enige maanden geleden publiceerden de dagbladen een enkele regels om vattend bericht, waarin melding werd gemaakt van het feit, dat de rege ring besloten had om op 31 Mei a^. een volkstelling te houden. De twaalf de nadat ons land en ons volk in het Napoleontische tijdperk zijn burger lijke stand had gekregenWas hef sindsdien gebruikelijk om eens in de tien jaar een dergelijke teUing over heel ons land te houden, de oorlogs omstandigheden waren oorzaak, dat aan het voornemen om in 1940 zulk een telling te houden, geen gevolg kon worden gegeven. Zeven jaren, welke een beduidende invloed op onze volkshuishouding hebben gehad, zijn se dertdien verlopen en maken het noodzakelijk, dat thans niet langer wordt gewacht met hei verzamelen en ordenen van de belangrijke schat van ge gevens, welke door het houden van deze twaalfde volkstelling zal worden verkregen. Een nieuw, nog niet ee.der toegepast, element by de a.s. volkstelling is, dat gelijktijdig ook een woningtelling zal worden gehouden, waardoor de regering een juist inzicht krijgt van de woningbehoefte in ons land. Daar naast vindt ook nog een beroepstelling plaats. Voor het eerst zal ook een woningtelling plaats vinden. Dat vooral ook beide laatste tellingen van niet te onderschatten betekenis zijn in het raam van de wederopbouw van ons land zal niemand in twijfel trekken. Is eenmaal al het telmateriaal verza meld en verwerkt, dan vormt zij voor overheid en volk ongetwijfeld een schat van gegevens over ons volk, welke zal dienen voor ons volk, maar die ook slechts kan worden verkregen by volle dige medewerking van ons volk. Pret tig en geruststellend tevens, is het daar bij te weten, dat wij thans niet meer le ven in een tyd, waarin het begonnen was om een zo volledig mogelijke re gistratie van ons volk en zijn jonge mannen, maar dat deze telling in een vrij land en onder vrije burgers wordt gehouden. Ten einde ons eens op de hoogte te stellen van de omvangrijke werkzaam heden, welke aan deze telling zijn voor afgegaan en welke in de komende we ken nog zullen volgen, hebben wij voor wat onze stad betreft ons licht eens opgestoken bij de heer J. W. J. Diebeis, de chef van de afd. Burg. Stand en Be volking. DE STAD TN 209 WIJKEN VERDEELD. De heer Diebels. aan wie reeds bij de volkstelling in 1910. 1920 en 1930 en ook bij de -tussentijdse Leidse-telling, diende te worden gehouden stra ten, waar vrijwel een' regelmatige wo ningbouw, zoals b.v. de Cobetstraat en de Sitterlaan, of ook wel de vevënigings- bouw zijn toepassing vindt, dan wel met straten als de Breestraat en het Rapenburg, waar de inrichting v elk huis op zichzelf "Staat Daarnaast heb ben zij. om y s tl tal „te bewerken personen" onder de tellers zoveel moge lijk gelijkelijk" te verdelen, aan de hand van de gegevens van de Burgerlijke Stand een opgave verzameld, die voor iedere wijk provisorisch aangeeft hoe veel mensen er in wonen. Een ontzag lijk karwei, waarmede zij echter op tijd zijn klaar gekomen, zodat gezegd kan worden, dat de Voorbereiding is ge slaagd. noodzakelijk na de stadhuisbrand de algemene leiding was opgedragen en die dus zijn sporen op dit terrein wel heeft verdiend en als niemand anders „de knepen van het vak" kent, verze kerde ons, dat de eenvoudige publicatie van regeringszijde, waarvan wy in de aanhef van dit artikel melding maak ten, hem en zijn staf van medewerkers voor een ontzettende opgave plaatsten, welke voor wat het voorbereidende werk betreft, zonder uitbreiding van perso neel ls geschied. Drie maanden lang hebben mijn naaste medewerkers, de heren L. J. Pijpers, J. J. Regeer en J. H. Barlo, dag in dag uit aan de voor bereiding van deze telling hun beste krachten gegeven, zo vertelde ons de heer Diebels. Zij hebben de stad in :209 wijken verdeeld, waarbij, vooral in ver band met de woningtelling, rekening 28 MEI GAAN DE TELLERS OP STAP. En nu het eigenlijke werk. Hiervoor zijn 209 tellers, gerecruteerd uit de ambtenaren van rijk, gemeente en het waterschap Rijnland, aange steld, die daarvoor een aparte op leiding hebben ontvangen. Het is de bedoeling, dat zij op Woensdag, 28 Mei, hun eerste rondgang door de gemeente zullen maken. Bij deze rondgang zullen zij aan ieder huls de formulieren voor de volkstelling afgeven, terwijl op dat moment reeds de woningtelling wordt gehou den. De tellers, dfe hiervoor aparté formulieren bjj zich hebben, vullen deze formulieren aan de hand van de uitvoerige gegevens, welke hen door de bewoner worden verstrekt, in. Indien de teller daartoe de wens te kennen geeft, moet hem de toe gang tot de woning worden ver leend. Bij deze telling zal ook inzage wor den gevraagd van het trouwboekje, de distributiestamkaarten van alle inwonenden en het laatste aanslag biljet der personele belasting. Met het oog op een vlot verloop der tel- - ling verdient het aanbeveling al deze bescheiden by de komst van de teller, die dus vanaf 28 Mei a.s. - verwacht kan worden, direct bij de hand te hebben. Aangezien het veelvuldig zal voorko men, dat de hoofdbewoner bij het be zoek van de teller niet aanwezig kan zijn, is het van groot belang, dat zijn plaatsver vanger!ster) van alle zaken op de hoogte is, vooral waar het betreft de huur of huurwaarde van de. woning. Nadrukkelijk verzekerde de heer Die bels ons nog, dat deze woningtelling geen enkel verband houdt met de vor dering van woningruimte, maar dat zij alleen bedoelt een overzicht, te geven van de woningbehoefte in ons land. Ten einde de volkstelling aan haar doel te doen beantwoorden zal de tel ler voor iedere man en/of vrouw, jon gen of meisje, die op 31 Mei in de wo ning aanwezig is, een telforniulier uit reiken. Hieronder worden'ook gerekend (Foto VAN VLIET). De „studiezaal" waar de 209 tellers hun instructies ontvingen. In het midden de heer J. W. J. Diebels, die met de algehele leiding van deze twaalfde volks telling is belast. Links de heer L. J. Pijpers en rechts de heer J. J. Regeer, twee der medewerkers van de heer. Diebels. die al het voorbereidende werk hebben verricht. Rechts op de foto eèndeel van de 209 pakketten met formu lieren, waarop onze stad zal worden geteld personen, de in feite in de woning thuis behoren, maar daar thans niet aanwte- zig kunnen zyn (b.v. militairen of per sonen, die tijdelijk in Indië of in een ziekenhuis, in concentratiekamp of der gelijke vertoeven). Daarnaast zullen nog afzonderlijke formulieren worden verstrekt voor hen, die tijdelijk wel aanwezig zijn, maar daar niet thuis be horen (b.v, logee's). Het is de bedoeling, dat deze formulieren later worden op gezonden naar de eigenlijke woonplaats, waar deze weer moeten corresponderen op de daar verstrekte 'gegevens omtrent de verblijfplaats van de op dat moment afwezige. HEEL WAT VRAGEN IN TE VULLEN. Bij de vele vragen, welke op de volks tellingformulieren moeten worden in gevuld de heer Diebels verzekerde ons, dat de invulling heel wat eenvou diger is dan het belastingformulier komt er ook één voor over het bekleden van een beroep. Bij het beantwoorden van deze vraag dient men er rekening mede te houden, dat niet volstaan kan worden met het invullen van b.v. fa brieksarbeider, textielarbeider enz., maar dat een juiste omschrijving van de functie moet worden gegeven. Voor kinderen beneden de leeftijd van 14 jaar behoeft de beroepsstatistiek niet te worden ingevuld. Alle gegevens moeten worden In gevuld overeenkomstig de toestand in het gezin op 31 Mei a.s. te 24.00 uur. Voor het uitreiken van de formu lieren wordt de tellers een tyd van vier dagen gelaten, waarbij er op is gerekend, dat zij plm. 25 woningen per dag kunnen bezoeken. Met deze opzet wordt er van uitgegaan, dat alle personen op de avond van 31 Mei in het bezit van een formulier zijn. Voor het invullen der formu lieren wordt ons in vele gevallen maar één dag gelaten, want op Maandag, 2 Juni zullen de tellers _hun tweede ronde gaan maken. Ook hiermede zullen vier dagen ge moeid zijn, zodat op de avond van 5 Juni alle formulieren binnen moeten zijn. Bij het afhalen der biljetten zul len de tellers zich overtuigen of alie vragen voldoende zijn ingevuld. Bij binnenkomst der formulieren wacht het personeel van het bevolkings register nog een omslachtig karwei, want alle gegevens moeten dan nog worden gecontroleerd met het bevol kingsregister, waarna zij worden opge zonden naar het Centraal Bureau van de Statistiek, dat voor 1 November a.s. het definitieve resultaat hoopt mede te delen. De heer Diebels wees er c.ns nog op, dat het niet voldoen aan de verplich ting om de bij deze volkstelling ge vraagde gegevens te verstrekken, straf baar gesteld is met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of met een geld boete van ten hoogste f.200.—. Bij vo rige volkstellingen is dit echter nooit in onze stad voorgekomen. Nadat de heer Diebels onze aandacht er nog op gevestigd had, dat voor be woners van woonschepen en -wagens een afzonderlijke regeling getroffen was en dat ook de telling van gestichtsbe woners apart geschiedt, sprak hij de hoop uit. dat de Leidse bevolking al haar medewerking aan deze volks-, wo ning- en beroepstelling zal willen ge ven, want alleen dan zal zij, ondanks 209 tellers, die een omvattend werk wacht, en een actief ambtenarencorps ten stadhuize, kunnen slagen en zal het resultaat daaraan evenredig zijn. •r De Griekse grenskwestie OOK HET AMNESTIEVBAAAGSTUK AAN DE ORDE. De Veiligheidsraad behandelde giste ren de: weigering door Joego-Slarië, Afr banië én Bulgarije om samen te werken met de commissie van onderzoek voor de Balkan van' de VN.,- alsmede de sov- jetrusslsche suggestie om de bevoegd heid van de commissie te beperken. De Joegoslavische afgevaardigde, Kos- sanoric, las een lange verklaring voor, waarin aanvallen op Griekenland wer den gedaan. Herschel Johnseon (Ame rika) onderbrak- hem met de opmer king, of de Joegoslavische afgevaardigde niet buiten de. orde ging: met deze „ti rade tegen Griekenland", welke volgens hem een van de meest verbazingwek kende verklaringen was, ooit dcoT hem gehoord. De sovjetrasslsche afgevaardigde Gro- myko ontzegde zijn Amerikaanse col lega het recht om te interrumperen. Na enige scherpe- woordenwisseling kreeg Kossanovic toestemming om verder te gaan-. Hij liet echter een aantal passa ges uit zijn op schrift gestelde rede weg. Hy bestreed de wettigheid van de grens- commissie, welke de Veiligheidsraad be sloot in het Griekse grensgebied achter te laten, na het-vertrek van de hoofd commissie. De V.S. hebben de Griekse regering aanbevolen internationaal toezicht te verzoeken op de aan de guerillastrijders verleende amnestie In een nota wordt aangedrongen op spoedige actie. „An ders zou deze kwestie kunnen leiden tot buitenlandse inmenging via de Veilig heidsraad". ,De openbare mening in de wereld, die tevoren' welwillend tegen over Griekenland was, is thans bevreesd, dat de Griekse regering de kwestie der amnestie niet rechtvaardig en eerlijk behandelt", aldus voegde de nota hier aan toe. Het standpunt der Griekse regering ls volgens betrouwbare kringen: 1. De am nestie zal worden hernieuwd krachtens een nieuwe w.et; 2. De Griekse rege ring is bereid een beroep te doen op „neutrale landen", welke vertegenwoor digd zullen worden in een internatio nale commissie voor toezicht op eer- lyke toepassing der amnestie-wet. De nieuwe maximumprijzen voor haring. VERSE HARING TEN HOOGSTE 7 li CENT. De prijs van de na gisteren aange voerde gezouten gekaakte of ongekaakté maatjesharing blijft, zoals men weet, voorlopig vrij. Alle andere haring en haringproduc- ten vallen onder een nieuwe maximum- "prijsregeling. Voor verse haring gelden de volgende maximumprijzen: per stuk cent, per kg. 52^ cent. Voor ge zouten volle en ijle haring mag ten hoogste 8 cent per stuk worden bere kend. Voor het schoonmaken mag ten hoogste 2 cent per haring in rekening worden gebracht. Eventuële bijvoeging van uitjes e.d. en verpakkingsmateriaal mag niet extra berekend worden. Ge rookte, gestoomde, gemarineerde en ge bakken haring mag tegen ten hoogste 10 cent per stuk worden verkocht. Een gefileerde bokking, d.w.z. een bok king, ontdaan van kop, vel en graten, gefileerd en verpakt, mag togen ten hoogste cent per stuk worden ver kocht. Ten slotte mag de winkelier voor een rolmops, bestaande uit een gehele ha ring, ten hoogste 11 cent in rekening brengen. Voor het bezorgen van haring en ha- ringproducten mag de winkelier hoog stens 10 cent per bezorging rekenen. Dit geldt niet voor venters en marktkoop lieden. Men dient er rekening mee te houden, dat de haringhandel nog over gezouten haring van de vorige teelt be schikt. Dergelijke haring mag tegen ten hoogste 8 cent per stuk (10 cent- schoon gemaakt) worden verkocht. PRINSES JULIANA NAAR EINDHOVEN. Prinses Juliana zal aanwezig zijn op de gala-avond, welke ter gelegenheid van de dag 'der Prins Bernhardstlchting in de ontspanplngszaal van Philips.-te Eindhoven zal worden gegeven. Ons Distributielhoekje SCHOENENBON VOOR BEPAALDE GROEPEN KINDEREN. Het CD.K. deelt mede. dat distribu tiediensten van Maandag a.s. af, op een nader bekend te maken datum, aan kinderen, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, als mede aan kinderen geboren in de maand Juli van 1946, een schoenenbon zullen verstrekken van de soort en maat, welke overeenkomt, met leeftijd en geslacht van het kind. Van het. inlegvel, dat met de tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, zal bon 604 worden verwijderd, DE RIJWIELBANDEN-DISTRIBUTIE (Van onze-Haagse redacteur) Naar wij vernemen bestaan er plan nen om binnenkort de distributie van rijwielbanden op dezelfde wijze uit te voeren als die der schoenen, AMERIKAANSE WAARSCHUWING. In een rede over radio Frankfort heeft de Amerikaanse militaire gouverneur van Groot-Hessen, dr. Newman, er aan herinnerd, dat het militaire bestuur te gen de bezetting gerichte daden met de dood kan straffen en hij verklaarde voorts, dat generaal Clay, de militaire gouverneur der Amerikaanse zone, uit Washington bericht heeft ontvangen, dat de Duitse agitatie in het Ameri kaanse congres een bepaalde geneigd heid aan het licht heeft gebracht om zich tegen verdere voedselt-oewijzlngen aan Duiteland te verzetten. Newman gaf toe dat. het nog verschil lende weken onmogelijk zal zijn het volle rantsoen te verstrekken, doch de bevolking van Groot-Hessen, moet „de buikriem toesnoeren en zich erdoor heen slaan". De gouverneur herinnerde zijn toe hoorders er voorts aan, dat de V. S. geenszins verplicht zijn het land, dat zij verslagen hebben, te voeden. Groot- Heksen moet alle medelijden met zich zelf vermijden, alle zwarte handel aan de kant zetten niet hamsteren en al het beschikbare akkerland beboqwen. aldus dr. Newman Maandag zal de militaire gouverneur Van Beleren, brigade-generaal Mueller, over radio Muenohen spreken. De heer Louwes ziet gevaar INKOMEN LANDBOUWENDE BEVOL KING MAG NIET AANGETAST. „Ik zie gevaar", aldus de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stich ting voor. de Landbouw en eerste vi- ce-voorzitter van de Int. Federatie van landbouwkundige producenten, „in een kortziéhtige politiek, die zou leiden tot aantasting van het inko men van dé landbouwende bevolking. Dit gevaar is niet denkbeeldig en ik beschouw het. internationaal bezien als dichtby. Dit aantasten der inkomens zou het verlangen der regeringen om tot ophef fing Van de spanning tussen prijzen en lonen te komen. Indien echter het hl- komen van-tweederden van de wereld bevolking, die zich met landbouw bezig houdt, wordt aangetast, dan zal zulks in verband met. het verminderen van de koopkracht een uiterst nadelige weer slag op de industrie hebben- De heer Louwes is zeer tevreden over de invloed, die de georganiseerde land bouw thans in ons land uitoefent, al is men nog niet. waar men zijn wil. De heer Louwes heeft een stellig ver trouwen in de I.F.A.P, Hoewel deze fe deratie tot op heden nog slechte 16 le den telt. kan reeds zeer veel gedaan worden aan het doordringen in politie ke. financiële en verkeerstechnische vraagstukken. "Samenwerking op deze puhten ten behoeve van de landbouwen de bevolking is reeds mogelijk. Het grootste belang voor de land bouwende bevolking is stabilisering der prijzen op de wereldmarkt voor speciale en stapelproducten, aldus de heer Louwes. Met het oog op het wegblijven van dit congres te Scheveningen van een groot producerend land als bijv. Argen tinië zeide de heer Louwes, dat dit land op het' ogenblik, ook al in verband met een gunstige positie op de wereldmarkt, een eigen politiek voert. Zo spoedig ech ter deze markt minder willig zal wor den. zal men er behoefte aan gaan voe len en dit geldt ook voor een aantal andere landen.— met de IF AP mee te gaan doen. VACANTIE-REGELING HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANTPERSONEEL Het bestuur der landelijke bedrijfsunie van het personeel, werkzaam in hotels, café's, restaurants en cafetaria-lunch rooms, deelt mee, dat het betrokken personeel recht heeft op per jaar 12 da gen va can tie ofwel op een dag voor elke maand, welke zy in de dienstbetrekking waren Als gréns is getrokken 1 April. By vroeger heengaan uit het dienstver band. geldt dan een dag per maand GARNALENVLET IN BOTSING MET MIJN. Gistermiddag haalde men aan boord van de- gaxnalenvlet Zandvoort 7 „Nel lie" het net binnen, toen zich plotseling een hevige knal liet horen. Een myn bleek tot ontploffing te zyn gekomen, toen zy de boot raakte. Van de drie In zittenden liep de eigenaar, J. de Groot uit Zandvoort. vry ernstige hoofdwon den op zyn helper. S. van Duyn, even eens uit Zandvoort, werd licht aan het hoofd gewond, terwijl de derde, een on bekende vrouw, met de schrik vry kwam. Pér roeiboot werden de opvarenden naar het strand gebracht. De vlet is op on geveer 300 meter uit de kust gezonken. Bijna 11.000 k.g. zeep in zwarte handel FRAUDE DOOR FIRMA IN ZWARTSLUIS. De C.C.D. in Overijssel heeft een merkwaardige „zwarte zeep-affaire" ontdekt. De fa. H. te Zwartsluis, een bedrijf in dekzeilen en scheepsbeno- digdheden, bleek de afgelopen jaren zeer belangrijke toewyzingen voor zeep ont vangen te hebben. Deze zeep zou zoge naamd gebruikt moeten worden voor het insmeren van dekzeilen. In werke- lykheid gebruikte de firma hiervoor echter bonvrye smeermiddelen. In de periode Augustus 1945 Maart 1947 bleek de fa. H. niet min der dan ruim 11.000 kg. aan zeep- toewijzingen ontvangen te hebben. Deze zeep is byna geheel in de zwarte handel verdwenen. Slechte enige honderden kilo's zeep konden achterhaald worden. Vice-admiraal Helfrich zal decoraties uitreiken. Posthiium aan schout-by-nacht Doorman en Luit.-ter-Zee L. A. R. J. van Hamel, De bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal C. E. L. Helfrich, zal Vrij dag 23 Mei aan boord van Hr. Ms. hulp- vliegkampschip „Karei Doorman" in de Merwehaven te Rotterdam, onderschei dingen uitreiken aan 22 marineman nen, die zich in de afgelopen oorlog bij zonder hebben onderscheiden. Daarby is die, welke posthuum Is toegekend aan de eskadercommandant tydens de slag in dc Javazee, Schout- by-Nacht K. W. F. M. Doórman: het ridderschap in de Militaire Willems orde derde klasse. De motivering van het K.B. vermeldt o.m.: „Wegens het onder zijn bevel staan de eskadjer op 27 Februari in de Java zee op bekwamen en stoutmoedige wyze inzetten tegen een vy'andelyke overmacht". Een tweede Militaire Willemsorde gaat-, eveneens posthuum, naar de Lui tenant ter Zee der 2de klasse L. A. R J. van Hamel, die zich cp 27 Aug. 1940 vrijwillig als organisator-parachutist naar Nederland begaf, zeer belangrijk en gevaarlijk splonnagewerk deed en by een poging met gegevens terug te keren naar Engeland in handen van de Duit sers viel en gefusilleerd werd. HONDEN AANGELIJND HOUDEN! Ter bescherming van wild en gevogelte. De secretaris der Ned Jagersvereni ging de heer C. Rueb deelt mee. dat nu de werp- en broedtyd van wild en ge vogelte aangeboken is, het ongetwyfeld van groot nut is te wyzen op de scha de, die loslopende honden berokkenen door het verstoren van nesten, het op eten van eieren en het doodbyten van jong wild. Een beroep wordt gedaan op de land bouwers, die zich in het veld door hun honden laten vergezelen, om deze die ren niet de vrye teugel .te geven en in de velden te laten jakkeren. Voorts wordt verzocht de landbouworganisaties er bij hun leden op aan te dringen, dat zij de honden, die 1" in het veld ver gezellen. aangelijnd, houden, daar an ders voor wild en gevogeltehet ergste is te vrezen. By de S.S. Het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage velde vonnis in de zaak tegen P. Bregman" uit Voor schoten. wegens dienstneming by de S. S. Uitspraak 5 jaar met aftrek en ont zetting uit het recht om by de gewa pende macht te dienen. (Eis 8 jaar met aftrek). OUD-COMMISSARIS ENGELBRECHT VEROORDEELD. De eerste kamer van het Utrechts tribunaal heeft gisteren geadviseerd tegen de 66-j. W. R. Engelbrecht, oud- commissaris in de provincie Utrecht, 3 jaar internering met vooraf trek, ont zetting uit de politieke rechten, het recht om een openbare functie te bekle den, verbeurdverklaring van i. 30.000 van zijn vermogen en van f. 30.000 van een te verwachten erfenis. Ten slotte werden hem alle destyds verleende on derscheidingen ontnomen en werd zyn radiotoestel verbeurd verklaard. DOODSTRAF VOOR EX-VUURPELETONIST. Wegens het deel uitmaken van een .vuurpeloton, dat 20 Nederlanders ln de Hoflaan te Rotterdam zonder vorm van proces neerschoot, eiste de advocaat-fis caal van de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof, mr. J. C. Donker, tegen de 37-J. N C S. Vroon, opper wachtmeester der staatspolitie en ln 1944 Hauptwachtmelster van de Ordnungs- polizel. de doodstraf HAAGSE POLITIERECHTER. Vyf maanden voor clandestien slach ten J W. v. d. H. uit Leiden had ac tiviteit betoond by het clandestien slachten van een koe. Het dier was ge kocht, speciaal met de bestemming in het zwart te gaan verdwijnen, om welke reden de Officier tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf eiste. De po litierechter veroordeelde tot vyf maan den gevangenisstraf. Rijk zal kerkklokken vergoeden v SIS VAN PRIJS OP 9 MEI 1940. Binnenkort zal de schade enquête commissie het onderzoek en de scha deregeling ter hand nemen ter ver vanging van de duizenden klokken, welk door de Duitsers uit ons land zijn geroofd. Naar wy vernemen, zal de schade enquête-commissie de waar de der geroofde klokken op basis van de prijs op 9 Mei 1940 vergoeden, tcr- wyl ook de kosten van vervoer en op hangen der nieuwe klokken vóórhaar rekening komen. Het Ministerie van O., K. en W. heeft echter de eis gesteld, dat de klokken aan welomschreven eisen van toonzui- verheid moeten voldoen en niet van mindere -kwaliteit mogen zyn dan de gestolene, opdat Nederlands klokkenbe- zit weer even ryk zal zyn als voorheen. Er blijken nog enige honderden klok ken in ons land te zyn opgeslagen waar van de herkomst niet bekend is, vele daarvan zijn echter beschadigd. Voor 180 mille goud gestolen. TWEE OFFICIEREN IN ARREST. De politie te Batavia heeft twee Nederlandse officieren S. en H. gear resteerd in verband met een diefstal van twee kistjes goud, met een ge wicht van 12 kilogram en een waarde van 180 duizend gulden. De kistjes waren per vliegtuig uit Pa- lembang naar het departement van Fi nanciën te Bataria gezonden. Op het vliegveld Kemajoran, by Batavia, had de piloot van het vliegtuig ze te 17 uur aan de dienstdoende luchtvaartofficier van het negentiende eskader overhan digd. Aangezien het kant-oor van de Ned.-Indische Handelsbank toen reeds gësloten was werd het goud opgeborgen op het vliegveld. Ofschoon de volgende dag geen sporen van braak werden ge vonden, was het goud toch verdwenen. De buit is vrijwel geheel achterhaald, behalve twee kilogram, waarvan de op brengst, ruim 15.000 gulden, in beslag is genomen. ZWENDEL MET SUIKERBONNEN. Arrestaties te Drachten. Ambtenaren van de C.C.D ontdekten by een grossier in levensmiddelen te Draohten een tekort van 22.000 rant soenen suiker. De grossier bekende van de bevrijding af o.a. 80 coupures 50 kg. (16.000 rantsoenen) te hebben verkocht aan een arbeider van een zuivelfabriek tegen prijzen die varieerden tussen f. 75 en f250 per coupure (200 rantsoenen) Ook ruilde hy suiker tegen kleding, keukengerei, meubelen en dergelijke goederen, Er zijn verschillende arresta ties verricht. TOESLAG VOOR OUD-GEPENSION- NEERDEN EN RENTETREKKERS R.V.B. Verschenen is Staatsblad h 129. be sluit van 21 April, waarby bepaald is, dat aan oud-gepensionneerden (van vóór 1922) en rentetrekkers van de Ryksverzekeringsbank een tydeiyke toe slag van 25% op hun uitkering wordt verleend, welke zy genieten krachtens de wet, houdende nadere bestemming van de bezittingen van het Kon. Nat. Steuncomité. MINISTERS BEEL EN JONKMAN NAAR MAKASSAR. Conferentie Van Mook- -Sjahrir. Hedenmorgen zijn de ministers Beel en Jonkman naar Makassar vertrok- Hedenmorgen hebben andermaal eco nomische besprekingen plaats gehad tussen dr. Van Mook, mr. Hoogstraten en Sjahrir. VOOR ZONDAG 18 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA 8.00. nieuws; 8.15; morgenrood: 8.18: dansen van Gr leg; 8.30: voor de tuin; 8.45; en semble Barcarole; 9.12; postdulvenberich- ten, 9.15; bedrijvigheid rondom het boten huis; 9 ".30; verzoekpi-ogramma; 10.00: geestelijk leven; 10.15: Poolse volksmelo dieën; 10.45: hl de tuin der poëzie; 11,00: Radio Philharmonlsch Orkest; AVRO 12.00: postdulvenberlchten; 12 05; Engelse liedjes; 12.30: Zondagclub; 12.40: Elnd- hovens mannenkoor; 13.00: nieuws; 13.15: Romancers; 13.45: de dag van de goede wil; 13.50: spoorwegen spreken; 14.00: Phantasiestücke van Schumann; 14.05; boekbespreking; 14.30: Das Lied von der Erde van G Mahler; 15.30: fllmpraatje; 15.45 Skymasters; 16.30; voor de vrouw; 16.40. spovtreportage; VARA 17.00: G.G.- cabaret; 17.30: Ooine Keesje; 18.00: nieuws:. 18.15: sport; 18.30; Ned. Strydkr.; 19.00: dienst doopsgez. kerk te Hilversum, Ter overdenking HEMELVAARTSDAG Als een vreemdeling, komend uit ee* andere wereld, staat de Hemelvaartsdag tussen onze dagen. Zoals het vrijheidsbeeld in New Yorks haven neerziet op de af- en aanvarende schepen, zo ziet de Hemelvaartsdag op het défilé van fietsers, die met bloemen omhangen aan hem voorbytrekken- Zy nemen het er van. de stedelingen, zy eren de vreemdeling, door enkele uren vrije natuur te genieten. Zy beschouwen hem als de stille weldoener op de ach tergrond en schenken hem verder geen aandacht. Slechts kleine groepen, in de steden en dorpen, denken er anders over, Zy maken zich op om de vreemdeling te begroeten in hun kerkgebouwen; zij eren hem met hun klein en weinig over tuigend gezang en zy leggen een krans van schuchtere gebeden aan zyn voeten. Hemelvaartsdag ziet ons aan. Hy is al oud. zo oud als onze Westerse we reldMaar zyn ogen zyn jong en zyn gestalte is van een opmerkelyke veer kracht. Hy heeft de eeuwen aan zich zien voorbijgaan en hy heeft ze alle overgoten met zyn glans. Hemelvaartsdag ziet ons aan en hy vraagt ons: Kent gy my nog? Zegt myn naam u nog iets? Is er niet iets in uw leven dat aan myn naam herinnert, dat er de v/eerspiegeling van is? Hemelvaartsdag, de vreemdeling, draagt een echt buitenlandse naam- Wel is waar Hollands van klank, maar toch staande buiten ons dagehjkse spraakge bruik. Want wat betekent hemelvaart? Een herinnering aan een bergtocht kan ons misschien op weg helpen. Naarmate we klommen werd de lucht yier en het uitzicht wyder. De grote dingen werden klein en de kleine groot. Zou daar niet iets van hemelvaart in zitten? Of misschien ook kan de gedachte aan een vliegtocht ons op weg helpen. Het opstygen is altyd weer een sensatie. Met een daverende aanloop springt de machine omhoog. En eenmaal los van de grond gaat het snel hoger. Boven de rokende, smorende fabrieksschoorstenen uit. Boven de laaghangende wolken uit, de zon tegemoet! Zou dat niet hemelvaart betekenen, dat we los komen, dat we opstygen uit al dat benauwende en lagere dat ons zo beklemmen kan? Dat we de weg we ten naar een uitzicht boven de gewone alledaagse dingen uit? Hemelvaartsdag, de vreemdeling kan ons aanzien met een licht, verwyt 'Om dat zozeer de opgaande Ujn in ons le ven ontbreekt. Omdat we zo weinig moeite ons getroosten om opwaartse we gen te gaan en een uitzicht te verove ren boven de dingen uit. Hemelvaarts dag kan ons verwyten ons gebrek aan geest en waarheid, ons gebrek aan verti cale gerichtheid. Maar het is.niet alleen hierom dat Hemelvaartsdag ons van jaar op jaar verschy'nt. Behalve met een verwyt komt hy met een herinnering. Gevoelige naturen kunnen soms de klacht doen horen dat de hemel van koper schynt. De oude klacht over de ontoegankelijk heid van hogere gewesten voor aardse stervelingen. De oude klacht over on verschilligheid, die het heelal zou ver vullen ten aanzien van de noden der kleinen. Hier schudt de vreemdeling het hoofd Hy' betuigt en verzekert dat er voor de ze klacht geen grond is. En hy beroept zich daarvoor op het éne feit waaraan hy herinneren wil. het feit van de he melvaart van 'Christus: de bekroning van een leven in liefde en waarheid. Dat éne feit schuift hij als een teken voor alle tijden naar voren. Wie dit te ken verstaat en volgt, ziet in de Hemel vaartsdag niet langer een vreemdeling, maar een vriend. voorg. ds. G J. Slrks; AVRO 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: Waltztlme- 20.45; deel VII hoorspel „Paul Vlaanderen contra de markies"; 21.10: allerlei: 21.15: Zwitsers koor „La chanson de Montreux"; 21.30: hersengymnastiek; 22.00: Hilde v d Berg—Roscner. harp; 22.16; kamer orkest; 23.00: nieuws; 23.15-24.00- gra- mofoon muziek. Hilversum II (415 M.) NCRV 8.00: nieuws; 8.15: van man tot man; 8.30: dienst uit Begijnhofkapel te Haarlem, voorg. ds. G. W. van Deth; 9.30: nieuws: KRO; 9.45; inleiding Hoogmis; 10 00: Hoogmis parochiekerk H. Gregorius te Bu ren: 11.30: Stichts planokwartet: 12.00: Angelus; 12.03: lichte Instrumentale soil; 12.15: boekbespreking; 12.30: Klaas van Beeck; 12 55: zonnewijzer; 13.00: nieuws- 13.15: Klaas van Beeck; 13.45: apologie; ,GooLse Kring bijeen ln Kareol; 14.45: kampvuren langs de evenaar; 15.00: vervolg Goolsc Kring; 15.50: een treffende bekeringsgeschiedenis; 16.00: Fantasie Pastorale Hongroise van Doppler; 16.15: Missielof huize Bijdorp te Vóorsohoten- NCRV 17.00: dienst Geref. Kerk te Schie dam voorg. ds. C. Vonk; 18.30: Oratorium vereniging .Kerkgezang"; 18.45; Refor matie Symphonie van Mendelssohn; 19.15: kent gy uw bijbel?; 19.30: nieuws; KRO 19.45voetbalreportage; 20.00; actualitei ten; 20.08; de gewone man; 20.15; de zil vervloot; 21.00: causerie: 21.10: Maria gedichten; 21.15; historisch luisterspel ,.De zwarte tulp" deel III; 22.00: virtuozen op xylophoon. vibrafoon en Marimba; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30- nieuws; 22.45: Kath. nlenws; 22.50: Berceuse op. 57 van Chopln; 22.55: vaders dagboek; 23.00: Kareol Septet; 23.30— 24 00: werken van Sibelius. VOOR MAANDAG 19 MEI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: romantische melodieën; 8.00: nieuws: 8.15: sextet Charles Ernesco; 8.45; Phllh. Symph. Orkest: 9.15: arbeidsvitaminen; VPRO 10.00: morgenwijding door ds. M. C. van WIJhe; AVRO 10.20: gramofoonmuziek; 10.30: van vrouw tot vrouw; 10.35: ver- zoekprogTamma; 11.00: voor zieken en ge zonden: 11.15: Mozartprogramma; 11.45: fam. berichten; 12.00: Lyra Trio: 12.30: ln 't spionnetje: 12.35: Pierre Palla orgel: 13.00; nieuws; 13.15: Skymasters; 13 45: Harry Horlick en zijn orkest; 14.15: Elsa Wolthers, piano; 14,40; voor de vrouw; 15.00: bonbonnière: 16.30: grepen uit de opera: 17.00: Roemeense muziek: 17 30- zangklasse; 17.45: Ryk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: orkest Fernand Warms: 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00; en nu naar bed; 19.05: Papavers; 19.30: verpleegster worden: 19.45: voor de landbouw; 20.00: nieuws; 20.05: radloscoop; 22.15- stryk- trlo's van Beethoven: 22.45: Nederlandse beurtvaart; 23.00; nieuws: 23.15- Dutch Swing College; 23.4524.00: Frltz Krelsler viool met symphonie orkest. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7 30: George Stam, orgel; 7 45: woord v. d dag; 8.00: nieuws; 8.15: gewijde muziek; 8.3(5: morgenconcert; 9.15; ziekenbezoek; 9.30: pol.l>erlchten; 9.50: lichte klassieke orkest werken; 10.30: morgendienst o. 1. v, ds. R. J. v. d. Meulen; 11.00; trio van Haydn; 11.15: voordracht; 11.35; populaire disco klanken: 12.00: Marinierskapel: 12.20: planoduo; 12.40: Marinierskapel; 13.00: nieuws: 13.15: KI. E. Bartlema; 14 00: voor Jonge moeders; 14.20: Friese liederen; 14.45; middagconcert; 15.15:; de moeder der doven; 15 30: hoornkwintet; 16.00: bijbellezing: 16.45: oude huismu ziek: 17.20: muzikale vra&grubrlek; 17.45: Reginald Foort. orgel: 18.00: sportrubrlek: 18.15: sportpraatje: 18.30: Celesta, ensem ble: 19 00: nieuws; 19.15: gramofoon muziek; 19.20: boekbespreking. 19 40- Gé Veenbaas, alt: 20.00 nieuws: 20.15 de stem vork; 20.15: oratorium „Belsazar" vaa Hëndel: 21.15: bouwen met de mond. bre» ken met de daad; 21.35: vervolg ..Belsazar* 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: avondconcert.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2