Bevin wenst Beel succes in Indonesië De K. W. 29 bracht de „eerste Hollandse nieuwe" Britse Lagerhuis WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 17 MEI 1947 No. 26084 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 250^1 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Vraagstukken overal Beym besluit debat in Eén probleem is voorlopig van de baan, naar men mag aannemen. De Palestijnse kwestie is naar een commis sie der V.N. verwezen, waarin ook Ne derland zitting heeft gekregen en dien tengevolge is er tot September stilstand. Althans officieel, want in Palestina zelf zetten de Joodse terroristen hun actie onverdroten voort, hetgeen de Joodse zaak moreel niet zal steunen De grote vijf zijn niet in de commis sie opgenomen en evenmin een verte genwoordiger van een van beide par tijen in het geschil. Dat biedt de moge lijkheid van een objectieve beoordeling, doch zelfs dit geeft nog allerminst reden tot optimisme, want beide partijen to nen zich nu reeds ontevreden over de ganse linie. De taak der commissie lijkt dan ook weinig minder dan voorbe stemd tot mislukking. Erg hoopvol klinkt dat zeker niet, maar het is beter de realiteit te laten spreken dan het z.g. voorbeeld van de struisvogel na te volgen! Aan het slot der besprekingen heeft sovjet-Rusland het opgenomen voor de Joden en daarmede de Arabi sche wereld tegen zich gekregen! De grote moeilijkheid van een rege ling wordt als het ware juist mede daardoor nog eens fel belicht. Onge twijfeld hebben de Joden recht op een onbekommerd bestaan zij zijn waarachtig genoeg vervolgd maar gaat het nu aan, .om de Arabieden daarvan de dupe te laten worden? Niet tegen te spreken is toch, dat, hoe meer Joden Palestina gaan bewonen, de invloed der Arabieren daalt. En nu moge het waar zijn, dat eeuwen geleden Palestina Joods was, dat mag hun toch geen bijzondere rechten geven. De meest practische oplossing blijft: geef de Joden, waar zij wonen, recht op zelfstandig bestaan in nationaal ver band. Zij hebben daarop volle recht! Zo lang de wereld daaraan niet wil, lijkt ons de oplossing onmogelijk. Gebleven is daarentegen het Franse probleem. Weliswaar heeft de regering inzake de communisten doorgezet, maar opgelost is er practisch niets. Het mag als een zegen voor de regering gelden, dat de communisten het blijkbaar op het ogenblik niet aandurven om de sta kingen een al te rigoureus karakter is doen aannemen. Ramadier heeft zelf de verantwoordelijkheid voor de voedsel voorziening op zich genomen, een daad van moed in de huidige omstandighe den, maar zal dit profijt brengen? Veel zal afhangen van de medewerking der boeren en daarop is dan ook een drin gend beroep gedaan; zelfs door de com munisten. Onwillekeurig doet het ons denken aan de oude spreuk: als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen! Daarnaast hebben zich echter mo menteel andere problemen gesteld. In de eerste plaats de herhaling van een vroegere aangelegenheid: de noodtoe stand in de Britse bezettingszone van Duitsland. Zonder twijfel mag worden vastgelegd, dat de Duitse boeren niet meewerken, doch of daarmede in volle omvang de wortel van het kwaad is bloot gelegd? We twijfelen. En nu moge men redeneren, dat met de Duitsers geen medelijden behoeft te worden ge toond in grote lijn gaat dat op! men moet nu eenmaal verder zien dan zyn neus lang is. Wanneer de Duitsers in het Roer- en Rijngebied hongeren, kan van hen geen voldoende prestatie worden verwacht en zal de roep om kolen weinig resultaat meer opleveren. Dat is de harde practyk! Om die kolen zit Europa evenwel te springen Reden te over, om de Duitsers -tegemoet te komen, voor zover dat in het bereik der mogelijkheden ligt. Amerika begrijpt gelukkig de situatie en zal voor aan voer van het striktst noodzakelijke zorgen Wanneer zullen de Duitsers nog eens leren inzien, dat zij feitelijk geheel en al de oorzaak zijn van de misère in ons werelddeel, zodat het hun niet past, al te felle klachten te doen horen? In de tweede plaats is in Italië de reeds lang verwachte crisis uitgebroken. Het kabinet De Gasperi is afgetreden cm plaats te maken voor een kabinet op bredere basis. Een mooi woord en in wezen zeer nuttig, doch de mogelijk heid der verwezenlijking moet bestaan! Of die in Italië aanwezig is, zal nog moeten blijken, daar de partijen, rechts staande van de socialisten, weinig voe len voor een samengaan met- de com munisten. Een kwestie van gevoel, waarin wij hen echter geen schuld kun nen geven. Vermoedelijk zal dientenge volge de oplosing van de Italiaanse crisis niet zo eenvoudig zijn Ook al is juist voor dit land een spoedige oplossing in goede zin beslist noodzakelijk! En in de derde en voor heden' laat ste plaats, inzake Spanje worden in linkse kringen weer eens grote verwach tingen gekoesterd, omdat de arbeiders in Bilbao durfden over te gaan tot sta king, die inmiddels al weer tot het ver leden behoort. We kunnen ons niet los maken van de idee dat voor de zoveelste maal de wens de vader van de gedachte zal blijken te zijn. Spanje vreest niets zozeer dan een nieuwe burgeroorlog en niet voor niets! Hoe meer nu het buitenland aan die staking van Bilbao het karakter gaat geven van een ver zet tegen Franco en de aankondiging van diens val, des te krachtiger drijft men de grote massa der Spanjaarden te hoop tegen de revolutie De weigering om Spanje op te nemen in de leao In ternationaal Verbond der Burgerlijke Luchtvaart) steunt o.i. dan ook meer de positie van de caudillo dan dat zij deze afbreekt, hoe vreemd het velen in de oren moge klinken. IETS HOGERE TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend weinig wind. Plaatselijk nevel of mist. Morgen over dag iets toenemende wind tussen Zuid en West. Meest zwaar bewolkt. Geen neerslag van betekenis, afgezien van enkele buien in de avond. Opnieuw eni ge stijging van temperatuur. 18 Mei. Zon op: 4.43 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 4.02 uur; onder: 17,50 uur (20 Mei N.M.). Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 14.41 uur (19 Mei 3 en 15.19 uur). Kalmte bewaren! In antwoord op het tweedaags debat in het Britse Lagerhuis over de buiten landse politiek heeft Bevin verklaard, dat hij pessimistisch noch optimistisch was. Hij zag niet op tegen de moeizame onderhandelingen, die ongetwijfeld nog zullen volgen en zeide te zullen volhar den tot alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd Het komt er slechts op aan de kalmte te bewaren, (applaus). Als ik al pessimistisch ben. aldus Be- vin, is het over het plan, dat de raad van ministers van buitenlandse zaken te Potsdam heeft opgesteld. Ik geloof, dat de opzet wel goed was. doch over de instelling van het recht van veto lopen de meningen uiteen. Voorts is teleurstellend geweest het teruggrijpen naar vroegere verklarin gen. of deze juist zijn gebleken of niet. Verder zijn er grenzen aan de pers vrijheid. Over de Anglo-Amcrikaanse fusie overeenkomst zeide Bevin. dat met Amerika een regeling zal worden ge troffen. die doelmatiger is dan de oude. Over de administratieve züde is reeds overeenstemming bereikt. Wat hetSaar- gebied betreft zeide' Bevin te hopen, dat de Fransen hun eisen zullen matigen, daar zij anders een snelle afdoening van de kwestie zullen vertragen. De kwestie van de herstelbetalingen door Duitsland hangt samen met die van het peil der industrie, dat thans nader wordt vastgesteld met inachtne ming van het te Potsdam beslotene- Het probleem van de Duitsers uit Polen is uiterst moeilijk. Onder de huidige om standigheden kan de Britse zone niet meer van deze Duitsers opnemen dan het oorspronkelijk overeengekomen aan tal. Wat de vroegere Italiaanse koloniën aangaat: Engeland heeft enige weken geleden de grote mogendheden uitge nodigd vertegenwoordigers te benoemen, die te Londen zullen spreken over het werkschema van de door de ministers overeengekomen commissie, die na het van kracht worden van het vredesver drag met Italië de Italiaanse koloniën zal bezoeken. Amerika en Frankrijk hebben de uitnodiging reeds aangeno men en het wachten is nog op het Rus sische antwoord. De minister zeide. dat de regering niet accoord gaat met de bewering, dat En geland als grote mogendheid zijn rol heeft uitgespeeld. Over Egypte zeide hij, dat dat land niet moet worden tevreden gesteld ten koste van de Soedanese be volking Het is aan Egypte om de kwes tie al of niet aan de Veiligheidsraad voor te leggen, doch Engeland kan niet verder gaan, Engeland heeft veel belang bij het Midden-Oosten in economisch en financieel opzicht- Bom-incident te Helsinki De sovjetrussische autoriteiten te Helsinki hebben de Finse politie drie dagen tijd gegeven voor het arresteren van degene die een bom door het raam van de -sovjet-legatie heeft geworpen. De bom veroorzaakte slechts lichte schade, dooh de sovjets vatten, naar wordt gemeld, het incident ernstig op. Ondanks de strenge Finse censuur verneemt men te Stockholm, dat reeds drie jongelieden zijn gearresteerd. Een huis wordt omgedraaid. MET DE BEWONERS ER IN! De bewoners van een uit drie verdie pingen bestaand huis te New York heb ben de aanzegging gekregen, dat hun woning omgedraaid zal worden en 130 voet verplaatst ten einde ruimte te ma ken voor een nieuwe verkeersweg. Aan de twaalf gezinnen, die het ge bouw bewonen, is echter tevens mede gedeeld, dat zij tijdens de manoeuvre kunnen blijven waar zij zijn. Een dei- bewoners merkte op, dat hij na de ma nipulatie met het gebouw aan de ach terkant in plaats van aan de voorzijde zal huizen, doch dat dit geen verschil voor hem uitmaakte, zolang hij een plekje onder de zon mocht behouden. (United Press). doch de Nederlandse premier heeft zijn land verlaten om te helpen een schikkng te bereiken. „Ik wens hem succes", zeide Bevin. Op zich nemend om onder de leden van het Lagerhuis details der overeen komst. die tussen Nederlanders en Indo nesiërs bereikt is. te verspreiden, gaf de minister van Buitenlandse Zaken uit drukking aan de hoop dat „deze kwes ties zeer snel opgelost zullen worden, omdat ik erken van welk een groot be lang Indonesië voor het economisch her stel van de wereld is, in het bijzonder met betrekking tot voedsel en andere artikelen". Bevin legde er de nadruk op dat de wederopbouw van Indonesië niet al leen dit jaar belangrijk was, doch dat het zelfs nog belangrijker zal zijn om de plantages voor het volgend jaar op gang te krijgen, „omdat 1948 weer een moeilijk jaar voor de wereld zal wor den, Daarom: hoe spoediger een schikking te bereiken. „Ik wens hem aldus de minister. (U- P.). Dringt aan op spoedige schikking. In het Lagerhuisdebat van gisteren kwam Bevin om. over Indonesië te spreken Hij zeide alles gedaan te heb ben wat in zijn vermogen lag om een schikking in Indonesië aan te moedigen, in verband met de „grote bijdrage" die Nederlanders en Indonesiërs kunnen le veren tot de wederopbouw der wereld. Bevin zeide met betrekking tot de ge beurtenissen in Indonesië: „Ik meen dat wij er-pTat op kunnen gaan. dat onze prompte actie vele millioenen levens heeft gered. Ons volk heeft in deze zeer moeilijke jób met zeer grote tact ge handeld" Hoewel tussen de Nederlanders en Indonesiërs een overeenkomst tot stand is gekomen, zo zeide Bevin, „zün moeilijkheden gerezen met betrekking tot zulke aangelegenheden als finan ciën, economie, betaalmiddel en ver tegenwoordiging in het buitenland", Toekomstige wijze van oorlogvoeren James Porrestal. de Amerikaanse mi- nister van Oorlog, heeft in een met samenwerking van verschillende mari ne-deskundigen voor de commissie voor toewijzingen van het Huis van Afge vaardigden opgestelde verhandeling ver klaard, dat de Amerikaanse marine- autoriteiten van oordeel zijn, dat de „druk op de kiiop"-oorlogvoering nog ver in het verschiet ligt, doch dat zij klaar willen zijn, wanneer het zover mocht komen.'In ieder geval is Forre- stal van oordeel, dat leger, vloot en luchtmacht nog onmisbaar zijn voor het voeren van een succesvolle oorlog. Men heeft b.v. technisch nog lang geen oplossing gevonden voor het vraagstuk van het vervoer der atoombommen. An dere hoge marine-autoriteiten deelden de commissie mee, dat het nog jaren zou duren, aleer de vloot voor een vol gende oorlog weer op volle kracht is. (Foto Van Vliet) De gisteren in IJmuiden aangevoerde haring werd grotendeels naar Katwijk vervoerd, waar hedenochtend de afslag plaats vond. Het „haringkaken" in het vroege morgenuur van vandaag bij de firma Meerburg te Katwijk aan Zee, alvorens de kantjes hun weg via de handelaren naar de Hollandse kelen vonden. Batak voor de Batakkers? KOMEN TEGEN DE ATJEHERS IN VERZET. Uit Mcdan wordt gemeld, dat er de laatste weken een onmiskenbare acti viteit heerst van zekere Batakgrocpen, die ernaar streven een soort „Batak- land voor de Bataks" beweging op gang te brengen en zelfs geneigd zijn wapengeweld tegen de Atjehers te ge bruiken. Onlangs weigerde de Batakbevolking de Republikeinse gouverneur mr. F. Hassan, toe te staan met een talrijke lijfwacht, bestaande uit Atjehers, van Siantar naar Fort de Koek te reizen. De Bataks zeiden zelf volkomen in staat te zijn de veiligheid van de gouverneur te waarborgen. Zij ontwapenden de lijf wacht van mr. Hassan en de gouverneur heeft zonder bewaking zijn reis voort gezet. Tezelfder tijd werden berichten ont vangen dat de Batakbevolking tegen Republikeinse strijdgroepen, vji. uit At jehers bestaande, een afwijzende hou ding heeft aangenomen en dit. zo dui delijk liet uitkomen, dat de Atjehers het raadzaam oorcjfelden in de richting van de Atjeh-grens terug te trekken. Van Nederlandse zijde worden deze spanningen in het Batakgebied nauw lettend gadegeslagen en ook de Repu blikeinse autoriteiten tonen grote aan dacht. De Republikeinse Minister van De fensie en Binnenlandse Zaken, mr. Sja- rifoeddin en mr. Roem, die thans op Sumatra vertoeven, zullen zich zeker nader op de hoogte te stellen Autonomie van Oost-Borneo. GEBIED TELT 350.090 INWONERS. Te Samarlnda is op 12 Mei door de vier sultans een autonoom gebied Oost-Borneo gelijk aan West-Bor neo bestaande uit de vier sultana ten gevormd. Binnenkort zal de definitieve vorm van dit gebied vastgesteld worden door raden, welke zich voorlopig gedurende een jaar bezig houden met de wetge ving. De zelf besturende sultanaten 'van O Borneo zijn Koetai, Sambalioeng, Goenoeng Taboer en Bceloengan, Ma- leise kuststaten aan de Oostkust. Samarlnda zal de hoofdstad worden van de nieuwe daerah. Het gebied telt 350 duizend inwoners, waarvan 200.000 in het sultanaat Koetei en heeft een Foto v. Vliet. DE KW 29 „binnen". Gistermiddag omstreeks halfzes liep de KW 29 Margrietha Maria, schipper P. van Duyn in IJmuiden binnen. Deze binnenkomst was niet een normale thuiskomst na een geslaagde visvangst, doch het met spanning verbeide ogen blik waarop de eerste Katwijkse ha- ringlogger van de visgronden huiswaarts keerde met een kostbare lading „Hol landse nieuwe" aan boord, het zeeban ket waarvan nu de eerste kantjes aan de afslag zijn verhandeld, en waarvan op dit moment gretige handen de eer ste exemplaren in nog gretiger monden laten glijden: de nieuwe haring is er weer, en o.a. het binnenlopen van de KW 29 heeft daarvoor gezorgd. Tïiet. minder dan 160 kantjes bracht de trotse drager van deze „echte" pri meur, welke vangst afkomstig was van zeven haringschepen, n.l- 4 van Kenne- merland, 2 van Pronk (uit IJm.) en 1 van N. Haasnoot. Kennemerland is de rederij, die een van haar schepen dit jaar als eerste zag binnenlopen. Van de 160 kantjes werden er 110 naar Katwijk vervoerd, waar zij hedenmorgen reeds vroeg veel belangstelling trokken. De andere 50 kantjes bleven in IJmuiden om daar ter afslag te worden verhan deld. Och, iets bijzonders was het elgSnlijk niet voor de hard zwoegende beman ning, Eén moet de eerste zijli, en ieder jaar weer mag het dan een race zün, wie de primeur in de wacht weet te sle pen, toch maken de mensen op de wal er zich drukker over. dan de bemanning zelf. die het heus wel druk genoeg heeft met het werk, dat de haringvisserij ver eist. „En. münheer". zo vervolgde de vis ser die ons deze zienswijze ten beste gaf, „nu zyn er een paar kantjes, waarvoor iedereen warm loopt, maar als u een paar dagen wacht, zwemt Nederland weer in de haring, zoals deze zwom in het water", „Maar leuk is het. om de eerste te zün". liet hü zich des niettemin ont vallen. En de kwaliteit? Oók niets büzonders zegt de één, gewoon, normaal. Doch een ander weet te zeggen „niet mooi. Uiter aard niet prima, want we beginnen pas". Dit zijn echter de mensen, die het wel licht met vakmansoog beküken. Niet mooi! Goed. maar als goud voor de popelende haringlustigen. De Hollandse nieuwe is er weer. en of ze nu goed of gewoon is. of er nu veel of weinig van is. zij is er, en het Is goed dat te weten. Bravo KW zoveel en KW zoveel en KW zoveel, mooi werk! De Katwijkse loggers, die in de loop van de nacht binnenliepen in IJmui den, brachten tezamen ongeveer dui zend kantjes haring aan de afslag te Katwyk aan Zee. De opbrengst vari eerde van f.210.—- tot f.155,— per kantje. De Italiaanse kabinetscrisis. De liberaal Nitti is In Italië officieel belast met de vorming van een nieuw kabinet. Volgens een officieel communiqué heeft Nitti het aanvaarden van de op dracht afhankelijk gesteld van zün be sprekingen met de partüleiders. oppervlakte van 100.000 vierkante km. Twee broers van de sultan van Koetei hebben, dr. Van Mook tijdens een bezoek van de ondertekening dezer overeen komst in kennis gesteld. JHR. RUYS ACHT FEDERATIEF VÈRBAND HET BESTE. In een interview heeft het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck ver klaard, dat het hem tijdens zy'n reis door Indonesië is opgevallen, dat bü de bevolking het nationaal gevoel ge zond of ongezond diep is ingeworteld al wordt het verschillend uitgewerkt. Toch beschouwt Ruys de Beerenbrouck het federatieve verband als de beste op lossing, daar Indonesië niet bestaat uit één volk. WEDEROM GELUKKIG GEEN VERLIEZEN! Gedurende de afgelopen week zün geen verliezen onder de strüdkrachten der Kon. Marine, der Kon. Landmacht en van het Kon. Ned.-Indisch leger in Ned.-Indië gerapporteerd. BINNENLAND 565 locomotieven, 840 wagons voor personenvervoer en 371 goederenwagens zijn uit de Amerikaanse van Duitsland naar België en Nederland de landen van herkomst, teruggevoerd. Gisteravond had ln het Gemeente museum de aanbieding plaats van de huldeblijken, aangeboden aan de oud- burgemeester van 's-Gravenhage. mr, G J. R. de Monchy, welke bij zijn afscheid ln Januari j.l. in uitzicht waren gesteld. Aangeboden werd o.a. een levensgroot portret van burgemeester de Monchy, ge schilderd door Ohr. de Moor, Gistermiddag heeft de Min. van Financiën mr. P. Lleftlnck een bezoek ge tracht aan. de bloemententoonstelling „Bloemenpracht" te Amsterdam, welke expositie 's morgens door Min. Mansholt was geopend. De laatste weken zijn in ons land enkele gevallen van de zeer besmettelijke vogel-cholera bij kippen vastgesteld, o.a. ln Drenthe. Pluimveehouders wordt aangeraden bü het geringste vermoeden van cholera direct hun dierenarts te raadplegen en een ge storven exemplaar goed verpakt en voor zien van naam en adres en van de waar genomen ziekteverschünselen op te sturen naar de Rüksserumlnrichting te Rotter dam. Voorts verzoekt de rijkspluimvee- teeltconsulent voor Drenthe en Overijssel, ir. J. Hoogendoorn. Zuideinde 39 te Mep- pel, tel. no. 259. bericht Indien cholera Is vastgesteld. Het „Ned. Roode Kruis" deelt mede. dat binnenkort een aanvang zal worden gemaakt met de opzending naar ons land van urnen van in Japan overleden en ge cremeerde krijgsgevangenen. De naaste familiebetrekkingen kunnen zich voor het verkrijgen van inlichtingen wenden tot het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis. Vlamingstraat 2, 's-Gravenhage. Een algemene maatregel van bestuur Is in voorbereiding, waarbij de wet rechts herstel ambtenaren ook van toepassing wordt verklaard op de leden van de rech terlijke macht Bij het zwemmen in een nog niet voor het publiek opengestelde zwem inrichting te Delden is de 15-jarige H. Kleine Jager uit Glanerbrug verdronken. Gistermiddag bracht H.M. de Konin gin een kort officieus bezoek aan de ten toonstelling „Deventer komt over de brug". Op 20 Mei zal de eerste groep van 50 Nederlandse kinderen, die in Duits land wonen, voor een 3-weekse vacantie naar het vaderland kunnen vertrekken, waar zü door familieleden zullen wor den opgenomen. Het betreft hier kin deren uit de Nederlandse kolonie te Aken. Gisterochtend ls de walseriJ-West van de Kon. Ned. Hoogovens te Velsen, waar van de installatie door de Duitsers weg gevoerd was. weer ln gebruik genomen. Ter gelegenheid hiervan heeft de minister van Ec. Zaken, dr. G W. M. Huysmans een rede gehouden. BUITENLAND Op het vliegveld van Cairo is in een Engels vliegtuig een bom gevonden, die. voor zij ontplofte, verwüderd kon worden. President Truman heeft verklaard, dat hij van mening was. dat de Ameri kaanse regering het de naaste bloedver wanten van de Amerikaanse soldaten, die vielen gedurende de oorlog, mogelük moest maken een bedevaart te doen naar de per manente kerkhoven overzee. De Australische minister van buiten landse zaken, Evatt, heeft medegedeeld, dat tussep Australië en de gouverneur van Portugees Timor besprekingen worden ge voerd over handel en aangelegenheden be treffende defensie en luchtvaartfacllitel- ten. Soortgelijke besprekingen worden eveneens gevoerd met Nieuw Caledonlë. Italië is met een-en-dertlg tegen nul stemmen toegelaten tot het lidmaatschap van de Internationale Burgerluohtvaart- organlsatie. De krügsraad van Gent heeft Henrl Elias. oud-leider van het V.N.V., opnieuw ter dood veroordeeld, Het eerste vonnis werd op 26 Maart 1945 uitgesproken, doch Ellas die in April 1946 gevangen genomen werd. tekenfce hiertegen verzet aan. De oud-burgemeester van Gent werd boven dien veroordeeld tot een boete van 50 mlllioen frank ten gunste van de staat. De verdediger van veldmaarschalk Kesselring heeft de Britse autoriteiten een document van 10.000 woorden overhan digd, waarin hij in beroep komt tegen het uitgesproken vonnis. Door een verkeerd gezette wissel ls de express MadridAndalusië ln het station Alcazar San juan op een goederen trein gelopen. 21 reizigers werden gewond en de schade ls aanzienlijk, 77 Voor de staking van officieren der Zweedse koopvaardijvloot, waardoor 75 der grote schepen stil kwam te liggen, is een oplossing gevonden. De V S. zün voornemens een voorraad oorlogsmateriaal ter waarde van twee milliard dollar op te slaan, als onderdeel van het plan voor een algehele industriële mobilisatie Ingeval van oorlog. Ongeveer 400.000 metaalarbeiders ln het gebied van Parüs hebben gistermorgen hun werk neergelegd om aan 33 massa bijeenkomsten deel te nemen, tijdens welke de leiders der vakvereniging verslag uitbrachten over de vorderingen der onder handelingen met de werkgevers over een proiuctiepremle van tien frs per uur. De arbeiders zullen Donderdag a-s. antwoord op hun eisen ontvangen. Een Britse politie-agent ls gedood en twee andere gewond, toen hun auto bü Haifa, in Palestina werd opgeblazen door een rrhjn, die electrisoh tot ontplof fing werd gebracht, De ontdekker der vitaminen, sir Frederik Gowland Hopkins, ls op 86-jarige leeftüd te Cambridge in Engeland over leden. Een aanhoudende droogte bedreigt de oogst ln Hongarüe. De voedselprüzen steigen reeds en slepen andere prüzen mee omhoog. De Italiaanse sohoener „Cuor de Gesu" ls voor de kust van Livorno op een mün gelopen en gezonken. De 8 koppen tellende bemanning is blijkbaar omge komen. Thomas Mann geeft zijn mening. In een interview met een correspon dent van Reuter aan boord van de Queen Elizabeth, heeft Thomas Mann, de bekende Duit-se schrüver zich voor stander verklaard van een Duitse fede ratie op basis van een democratisch so cialisme. Het einde van het Derde Rük bete kende niet het einde van de geschiede nis van Duitsland. Duitsland had tij dens de oorlog geleden, doch ook ande re Europese landen hadden eronder ge leden. De Duitsers beklaagden blükbaar alleen zichzelf en waren niet in staat de chaos in omliggende landen onder ogen te zien. Niemand kon -"Verwachten, dat Duitsland na een dergelijke nederlaag zich de eerste tientallen jaren zou kun nen herstellen. De Duitsers moesten zich als deel van de wereld beschou wen. Hun stoffelük en geestelük her stel kon slechts geschieden in het ka der van het herstel van Europa. Het nationalistisch complex had afgedaan, het streven moest nu gericht zün op een of andere vorm van wereldregering. Thomas Mann noemde Churchill een groot man, die echter als conservatief de toekomst der wereld niet genoeg oe- greep. Een wereld met zo veel ervaring moest een nieuwe sfeer, een nieuw ge loof en begrip van mensheid en individu aankweken. In Duitsland bestond geen communistisch gevaar ondanks de pro paganda in de Russische zone. Het communisme is totalitair en de Duit sers zouden ongaarne van het Hitleris- me naar het communisme overgaan. Rusland en de V. S. moesten elkaar halverwege tegemoet komen en konden dat alleen doen als Rusland meer demo cratisch en de V. S. meer socialistisch wilden denken. Mann betreurde de dood van presi dent Roosevelt, die voorbestemd was om de leider van een nieuwe wereld te worden. Wereldvrede en veiligheid AMERIKA'S VLOOT BELANGRIJKE FACTOR. „Wereldvrede en veiligheid hangen af van het machtsevenwicht waarmee de Amerikaanse en Britse zeemacht aan dezelfde zyde staan opgesteld", aldus admiraal Chester Nimitz, de Ameri kaanse chef operaties ter zee. „Iedere verzwakking van de Britse zeemacht is meer een reden voor het het versterken van de Amerikaanse macht ter zee dan het omgekeerde", zei de hij. De hulpbronnen van Engeland zijn achteruitgegaan en Engeland „zal zeker niet langer een vloot kunnen on derhouden, sterk genoeg om een door slaggevende factor te zyn voor de vei ligheid op het Westelijk halfrond. Deze verantwoordelükheid valt nu aan d« Verenigde Staten toe niet om altru ïstische of idealistische redenen, doch uit koud zelfbelang".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1