„Persoonlijk eigendom zuil van maatschappelijk leven" WEERBERICHT De nieuive bonnen Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang WOENSDAG TA MEI 1947 O O No. 26082 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menihorst en 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 Giro no: 67055 Debatten over „Vermogensheffing ineens". (Van onze parlementaire redacteur). „De persoonlijke eigendom Is een der zuilen van het maatschappelijke leven"! aldus de heer De Wilde (A.R.) gedu rende de financiële debatten in de Tweede Kamer naar aanleiding van het we tsvoors t el -Ver mogenshef f ing ine ens „Behalve dan voor wie niets bezit ten" interrumpeerde de heer Hofstra (Arbeid). „Toch wel" repliceerde de spreker; „als de Staat alles bezit, hebben zy nóg niets en zijn bovendien hun vrij heid kwijt". Deze en dergelijke schermutselingen met de extreme financiële theoreticus der P. v. d. A. Hofstra en met de mi nister van Financiën zelf kruidden het geheel uit het hoofd voorgedragen be toog van de oud-minister van Financiën De Wilde, die door zijn rake opmerkin gen keer op keer genoemde heren uit hun tent lokte. De overige sprekers, die wij tot dus ver hoorden, hadden alle dezelfde be zwaren tegen het wetsontwerp. Het wa ren de heren Teulings, de financiële spe cialist der K.VP., v. d. Feltz (C.H.) en Bierema (Vrijheid). De sprekers wensten unaniem, dat de blokkering met en na dit ontwerp be ëindigd zou zijn. O.a. van het antwoord van minister Lieftinck te dezer zake zal de AJt.-fractie haar houding laten afhangen. Ook wezen de sprekers op de on draaglijke hoogte van de belasting druk, vooral voor het bedrijfsleven, dat juist nu vernieuwing van outilla ge nodig heeft. De Kath. fractie wil daarom bij amendement een verlaging van 25% ovej- de hele linie. Voorts zullen velen, om aan hun aanslag te kunnen voldoen, niet alleen vermo gensbestanddelen als effecten en vaste goederen moeten realiseren maar ook bedrijfsvermogen. Om hierin tegemoet te komen is de termijn op vyf jaar bepaald. De Kath. fractie wil bij amen dement deze termijn verhoogd zien tot acht jaar; waarbij dan over de laatste drie jaar rente moet worden betaald over het nog verschuldigde belasting bedrag. Men kan er van opaan, dat minister Lieftinck niet veel zal toegeven. Het geld moet er kómen. Zou hij een eventuële vermindering van het heffingstarief aanvaarden tegen een verhoging van de successierechten? Wij betwijfelen het. Arbeid gaat vast met hem mee; en ook de K.V.P. is principieel niet tegen de heffing, mits er maar geen sociali serende tendens in wordt gelegd. En dit begrip, evenals dé uitleg daaraan te geven, is nogal rekbaar. woordvoerder, de heer Hoogcarspel, dat men geen twee doch tien milliard moest heffen. De heer Hofstra en de heer Schllt- huis, beide van de P. v. d. A.. toonden zich knappe verdedigers van het wets voorstel. Minister Lieftinck legde in zijn be antwoording der sprekers uit. hoe het ontwerp gezien moet worden als een deel van het ganse saneringsplan, waar toe behoren de monetaire sanering, de vermogensaanwasbelasting, de budge- taire sanering en de conversielening. De heffing ineens is daaruit niet weg te denken. Het geheel is niet gemakkelijk te storen wil men de sanering niet in gevaar brengen. De minister heeft de indruk, dat de budgetaire betekenis van het ontwerp niet die waarde van de sprekers toegekend kreeg, die daaraan toekomt. De berekening van de heer Bierema. die geen voordeel voor het budget ziet, is niet juist, aldus de mi nister. Indien immers dit ontwerp niet aangenomen zou worden, ware een con solidatie der vlot tende schuld onvermij- delyk, hetgeen zeker tegen 3% diende te geschieden; de schatkistbiljetten staan uit tegen V/z %-. Hierin alleen reeds ligt een beduidend voordeel voor het budget. Tegenover de heer De Wilde, die ge sproken had van „de tweede onteige ning zonder schadeloosstelling" zou de heer Lieftinck het slagwoord willen stellen: de heffing ineens is de tweede poging tot schadevergoeding zonder onteigening. Na de nota van wijzigin gen is het tarief der beide heffingen immers zo. dat niet meer van onteige ning gesproken kan worden, tenzij men alle belasting onteigening noemt. De totale opbrengst van 5% milliard der beide heffingen vormt een l^wart deel der totaele nationale 6chuld. Minder kan al niet. doch bij 'n groter bedrag zouden zich bezwaren voordoen waarvoor men halt dient te houden. Spr. herhaalde met instemming der sociale en morele argumenten ten gunste van het ont werp, door de vaste commissie opge somd. Heden voortzetting. Hemelvaartsdag Morgen, op Hemelvaartsdag aal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux de gehele dag gesloten zijn, DE DIRECTIE. Ramadier neemt zelf voedselbeheer. De Franse minister-president Paul Ramadier heeft gisteravond op een persconferentie meegedeeld, dat hij minstens tot Augustus de directe ver antwoordelijkheid voor de werkzaam heden van de afdeling voedselvoorzie ning der Franse regering op zich neemt. Ramadier legde er de nadruk op, dat dit betekent, dat hij meer persoonlijke controle over de diensten voor voedsel voorziening zal uitoefenen en dat Geor ges Rastel zijn functie van hoge com missaris voor de voedselvoorziening zal blyven bekleden. Ramadier heeft het plan dagelijks besprekingen te voeren met de hoofden der verschillende afde lingen, die met de voedselvoorziening belast zijn. De Franse bladen, zowel die van links als van rechts en van het centrum prij zen Ramadier eenstemmig om zijn moed om tot deze stap te zijn overgegaan. Onder mededeling, dat de stap nood zakelijk is om de broodvoorziening te Parijs te verzekeren, heeft het Franse kabinet besloten de Parijse maalderijen, waar. gestaakt wordt, over te nemen. De jongste verlaging van het brood rantsoen van 250 tot 200 gram per dag heeft geleid tot een bloeiende handel in broodbonnen. Er zijn veel valse bonnen in omloop. De K.VP. heeft trouwens haar stem voor het ontwerp niet afhankelijk ge steld van het aannemen harer amen dementen. De C.H.-fractie is tegen het ontwerp en ziet liever een gedwongen lening. De Communisten zullen onge twijfeld vóórstemmen, al betoogde hun Spanje niet in de ICAO De algemene vergadering van de In ternationale burger luchtvaartorganisa tie (leao) heeft met 27 tegen 3 stem men en 4 onthoudingen een amende ment op de statuten der organisatie aangenomen, waarbij Spanje als lid wordt geroyeerd. Tevens nam de vergadering een re solutie aan voor aansluiting bij de VN. Ierland. Portugal en Zwitserlandstem den tegen de royering. Onder de 4 lan den, die zich van stemming onthieden, waren Spanje zelf, Argentinië en Zuid- Afrika- De officiële royering van Spanje treedt pas in, wanneer 28 leden van de leao het aangenomen amendement ratifice ren. De Spaanse afgevaardigde Terradas heeft echter te kennen gegeven, dat Spanje hierop niet zal wachten, daar het niet de rol wil spelen van onwel kome gast. DE DUITSE VOEDSELNOOD. Het Amerikaanse hoofd van de Duit se voedselvoorziening, kol. Hester. heeft medegedeeld, dat de grootste versche ping voedsel, die tot dusver naar bezet Duitsland is gezonden, op weg is of reeds in Duitse havens is aangekomen. 430.000 450.000 ton graan wordt thans verwacht en de aankomst van ge lijke hoeveelheden in Juni en Juli zal realisering van het broodrantsoen weer mogelijk maken. Hester zeide. dat er geen reden voor paniek bestond. „Er is voedselgebrek en de mensen hebben honger, doch zij komen niet van gebrek om", verklaarde hij- Dr. Amelunxen. eerste minister van Noordrijn-Westfalen. heeft zich tot Her- bert Hoover, oud-president van de V.S. gewend met het verzoek om hulp bij de ondraaglijke toestand op voedselge- bied. De demonstraties en stakingen du ren voort. De weg terug China beleeft op het ogenblik een van de grootste verhuizingen van zijn ge schiedenis. Nu het zachter weer is ge worden. zijn millioenen door de oorlog verplaatste personen, die in het voor malige vrij China hebben gewoond (grote gebieden, die nooit door het Ja panse bezettingsleger zijn veroverd), de weg terug begonnen naar hun vooroor logse haardsteden in het voorheen be zette en thans bevrijde China. Het zijn merendeels boeren en handwerkslieden, die tijdens de oorlogsjaren hun aardse bezittngen hebben verkocht om in le ven te kunnen blijven. Een naar schat ting anderhalf millioen personen zijn onderweg naar het uitgestrekte gebied, dat in de laatste acht jaar door de Gele Rivier is overstroomd. Naar schatting zijn door de overstro mingen vanlde Gele Rivier de laatste jaren 5.500 dorpen verwoest. 300.000 per sonen gedood en 1,3 millioen van hun haardsteden verdreven. Commissie voor Palestina samengesteld. OOK NEDERLAND GEKOZEN. De politieke commissie ran de V.N. heeft met 27 tegen 9 stemmen bij 16 onthoudingen besloten de voorgestelde commissie van onderzoek inzake Pa lestina te instrueren, speciale aandacht te schenken aan de godsdienstige be langen van Islamieten, Joden en Chris tenen in Palestina. Een Voorindisch-Russlsch amende ment, dat de commissie van onderzoek wilde opdragen de kwestie van de on verwijlde stichting van een onafhanke lijke democratische staat Palestina te be studeren. werd met 26 tegen 18 stemmen bij 12 onthoudingen verworpen. Voor stemden alle Arabische landen, de Oost-Europese groep en Voor-Indië, Perzië en Turkije. Uiterlijk 1 Sept. moet de commissie rapport uitbrengen. Daarop volgde de samenstelling der commissie. Gekozen werden ten slotte als leden Nederland, Canada. Perzië, Peru. Zweden. Uruguay. Guatamala. Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Austra- 1 lië en Voor-Indië. EINDE HITTEGOLF. De Bilt verwacht tot morgenavond' Tijdelijk meer bewolking, met vooral in de avond en nacht op vele plaatsen regen- of onweersbuien. Morgen overdag veel minder hoge temperaturen dan vandaag. Meest ma tige naar Westelijke richtingen omlo pende wind. 15 Mei. Zon op: 4.48 uur; onder: 20-26 uur. Maan op: 3.20 uur; onder: 13.52 uur (20 Mei N.M.) Hoogwater ter" Katwijk-aan-Zee te 12.06 uur (16 Mei: 0.40 en 13.09 uur). Actie tegen communisme in Australië. WEGENS VERZET TEGEN RAKETPROEVEN. Dr. Herbert Evatt, plaatsvervangend eerste minister en minister van Buiten landse Zaken van Australië, heeft de afgevaardigden van de Australische ar beidersparty er niet over in twyfel ge laten ,dat naar zijn mening de bedrei ging van de Australische vakvereniging voor de bouwnyverheid, die onder com munistische leiding staat, dat arbeid voor het terrein, waar voor het Britse ryk proeven met raketprojectielen zul len worden genomen, „besmet" verklaard zou worden, van Sovjetrussische zyde wordt ingeblazen. Evatt verklaarde, dat de communisten zioh er in gespeciali seerd hebben om de vakverenigingen te gebruiken voor het verklaren van de oorlog aan het regeringsgezag. Hy acht te dit zowel voor Engeland als voor Australië een hoogst belangrijke aan gelegenheid. Na deze verklaring van Evatt heeft het gewesteiyk bestuur der Australi sche arbeidersparty besloten de stryd aan to binden tegen de invloed van de communistische partij in de vakvereni gingsbeweging. De afgevaardigden voorspellen een dramatische wettelyke actie van de re gering, indien de communisten in hun I houding biyven volharden. De com- munisten ontkennen officieel, dat zy verantwoordeiyk zijn voor de geuite be dreiging van de vakvereniging. ROKEN EN HARTKWALEN. De Zweedse dokter Bertil von Ahm heeft te Stockholm een onderzoek in gesteld naar de invloed van het roken op het hart. De eerste reeks experimenten werd verricht met zware rokers, onder wie een 67-jarige zakenman, die 50 jaar lang dertig sigaren per dag had ge rookt, en een 49-jarige onderwyzeres, die dertig sigaretten per dag rookt. Het bleek, dat zy oersterke harten hadden, en zy konden een ongelimiteerd aantal respectievelyk sigaren en sigarettenro ken zonder nadelige gevolgen. De twee de serie onderzoekingen had betrekking op lichte en niet-rokers. Zij moesten een tydlang kettingrokerizij werden wat bleek en wat slap, maar hun har ten werkten normaal door. Het kettingroken had geen merkbare uitwerking op de lichamelyke prestaties I bij middelzwaar werk. Voor het tijdvak van 18 t/m 31 Mei '47 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 705 (serie C) C-04 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam. stroop enz. of 750 gram cho colade of suikerwerk; C-05 algemeen 2 liter petroleum; C-06 algemeen: 1 ei; BONKAARTEN KD, KE 705 (serie C) C-14, C-15, C-16 algemeen; 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk; C-17 algemeen: 2 liter petroleum; C-18 algemeen: 1 ei; BONKAARTEN MA. MD 706 (btfz. ar beid. as. moeders) (serie C) C-21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN ENZ. QA. KB, QC 703 73-1 tabak: 3 rantsoenen tabaksarti kelen; 73-2, 73-3 tabak: 2 rants, tabaks- artlklen: 73-1 versnaperingen: 200 gram choco lade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam. stroop enz.; 73-3 versnaperingen: 100 gram choco lade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Mei worden gebruikt. De bonnen C-05 en C-17 algemeen biyven geldig voor het kopen van pe troleum t/m 28 Juni a.s. De Italiaanse crisis. Zoals gemeld is de Italiaanse regering De Gasperi afgetreden. De Gasperi en de democratisch-chrls- telyke ministers waren van. oordeel, dat een financiële en economische politiek slechts met succes zou kunnen worden gevoerd, indien de regering zou bestaan uit vertegenwoordigers van een zo groot mogeiyk aantal partyen. De commu nisten en de meerderheidssocialisten onder de ministers daarentegen bestre den deze opvatting en betoogden, dat de driepartyenregering, die het resultaat was van de verkiezingen van Juni 1946, verkiesiyker was. Daarenboven verschil den de afgevaardigden der christen democraten, die met 207 van de 556 af gevaardigden in de constituerende ver gadering de grootste fractie vormen, onderling van mening; in deze kringen helt men steeds meer over naar de me ning, dat een eind moet worden ge maakt aan het driepartij enbewind en de communisten eruit moeten worden verwyderd. Dan zijn er nog talrijke christeiyk-democratisdhe parlementsle den, die wensen dat hun party tydeiyk niet aan de regering deelneemt. Verder zyn er partyen in Italië, zoals de libe rale party en de Uomo Qualunque, die niet a priori de idee van een regering op brede basis verwerpen., doch slechts op voorwaarde, dat de communisten er geen deel van uitmaken. MINIMUM-EIS VAN BEDELAARS. De bedelaars van de Mexicaanse hoofdstad hebben eenstemmig tot mi nimum-eisen besloten, ten einde hun i „arbeid" zo productief mogelyk te ma- ken. De bedelaars besloten om van nu af aan niet meer de klassieke centavo te accepteren, doch minstens op een gift van tien centavos te staan. In geval een bedelaar slechts een centavo wordt aangeboden, moet hij deze aalmoes op energieke wyze van de hand wijzen, De Nederlandse haringvloot is gisteren uit alle vissershavens langs onze kust de Noordzee opgetrokken om het zee banket te gaan verzamelen. Binnenkort kan dus de „eerste nieuwe" verwacht worden. (Foto Anefo); GEALLIEERD AMMUNITIEDEPOT TE NAPELS DE LUCHT IN. Ten gevolge van een brand is gister- eenj ge?meerd munitiedepot te Napels m de lucht gevlogen Vele ïhfrf" 2*)n ?e?00d en er is ernstige schade aangericht- KOREA. de Amerikaanse minister van hoiïn Kk 2aHen- ga' de Amerikaanse rtfnnt Sp Korea instructie onmid dellijke voorbereidingen te treffen voor kaanre4„^em'?e1en van de Ameri- 5aads-fovJeJrussische commissie te Seoel, ten einde een basis te vinden ?evormdeen K°rea kan wor^n Consumentencrediet weer opengesteld. Met het oog op het grote sociale be lang dat met het consumentencrediet wordt gediend, hebben de ministers .van Financiën en Sociale Zaken besloten om op grond van Art. 1 van de wet indie ning en behandeling van aanvragen na de sluitingsdatum voor byzondere ge vallen goed te keuren. Voordat tot verlening van consumen tencrediet wordt overgegaan zal thanp evenwel een nauwkeuriger contróle op de aanvraag plaatsvinden. Zy, wier aanvraag in het verleden reeds werd afgewezen, kunnen niet opnieuw aan vragen. In verband met het bovenstaande, zullen van 16 Mei tot 31 Mei a.s. dooi de districtsraden nieuwe aanvraagfor mulieren worden verstrekt. Van 19 Mei tot en met 7 Juni 1947 is er gelegenheid de ingevulde formu lieren, zo nodig met een door de werk gever getekende werkgeversverklaring, by de districtsraden voor het consu mentencrediet in te leveren. Prins Bemhard reikt in Engeland onderscheidingen uit. Vandaag zal Z.K.H. Prins Bernhard zich met zyn eigen vliegtuig naar Enge land begeven, waar hy aan een aantal in Engeland opgeleide militaire piloten de z-g. „Wing" uitreiken zal. Voorts zal hij op de Nederlandse am bassade te Londen een aantal Engelse en andere geallieerde piloten onder scheiden met het vliegerskruis en de Orde van Oranje Nassau. DE NEDERLANDS—BELGISCHE SAMENWERKING. Onder voorzitterschap' van de heer Watillon, Belgisch directeur-generaal voor de bescherming van de arbeid, hebben te Brussel besprekingen plaats gehad tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en Belgische ministeries van Sociale Zaken betreffende de toe passing van het principe van wederke righeid op het gebied der sociale wet ten tussen belde landen. Naar wy vernemen, hebben deze on derhandelingen op alle punten tot over eenstemming geleid. Er is een ontwerp opgesteld, dat aan de beide regeringen zal worden voorgelegd en op grond waarvan de wederkerigheid zal worden toegepast o.a. met betrekking tot de ziekteverzekering, de ouderdomsverzeke- ring en de kinderbyslag. De commandant van het voormalige 4de Regiment Huzaren, Luitenant-Kolonel S. M. S- A. A. de Marees van Swinderen behoedde in Mei 1940 de standaard van dit regiment voor uitlevering. Gisteren werd dit vaandel in tegen woordigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard, op het terrein van de Prins Bern- hardkazerne te Amersfoort plechtig overgedragen aan de Commandant van het eerste verkenningsregiment „het regiment huzaren van Boreel". Overste l A. C. G- M. Janssens. Tydens de overdracht: in civiel de com mandant van het oude Regiment hu zaren; Lt. Kol. S M. S. A. A. de Ma- rees van Swinderen. links overste O. C. G. M. Janssens. (Foto: ANP-v.d. W.) BINNENLAND. Ned. Spoorwegen en de KJL.M. zyn overeengekomen gemeenschappelijk een K-L.M.-aiitobUEbedri]f N.V. op te richten, dat over 16 speciale Crossley-bussen zal beschikken, welke voor het vervoer van en naar Schiphol zullen worden gebruikt. Het 11®t In de bedoeling in. de toekomst de gemeenschappelijke exploitatie van deze busdienst uit te breiden tot alle an dere Nederlandse luchthavens, welke door de KLM. worden bevlogen. Te Waalwyk ls de 18-Jarige mej. A. de Waard uit Dordrecht door de electrische stroom gedood, toen zij aan het stryken was. De Eerste Kamer zal Woensdag 21 Mei as. In vergadering bijeenkomen ter openbare behandeling o.a. van het wets ontwerp .Noodwet Ouderdomsvoorzie ning". De minister van O., K. en W. dr. J. J. Gielen zal op 20 Mei de Hoofttentoon stelling op het Mulderslot openen. Woens dag 21 Mei zal de Minister namens de regering een krans leggen op het graf van Hooft in de Nieuwe Kerk te Amster dam, terwijl de burgemeester der hoofd, stad, mr. d'Aiily, zulks zal doen namens de gemeente. i Het ligt ln de bedoeling van het prinselijk paar, om bij goed weer, op He melvaartsdag 's middags een gedeelte van de ln het D.V.V.-Stadion te Amsterdam te houden tenniswedstrijden om de Davis- cup bij te wonen. De minister van O., K. en K. dr. J. en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. heeft gisteravond namens de Nederlandse regering de delegatie, verte genwoordigd op het Internationale Con gres voor Landbouwaangelegenheden (I.F. AP.), op Kasteel Oud-Wasenaar ont vangen. De ministers Huysmans en Neher woonden deze receptie by. Door de auditeur-militair van de tempora!re krijgsraad te Batavia ls de doodstraf geëist tegen de Japanse dokter Sakall Mlkaru wegens het opzettelijk ont houden van geneesmiddelen en slechte behandeling van de krijgsgevangenen ln de Tjimahlkampen Op een congres van do Nederlandse moderne Middenstandsbond, welke te Amsterdam werd gehouden, ls een motie aangenomen, waarin de bond zegt van de overheid te verwachten dat de prysnor- men zullen worden herzien, onder volle dig medezeggenschap van de vrije orga nisaties ln elke bedrijfstak. BUITENLAND. De aardappeloogst ln België wordt op 200,000 ton geschat. Een record-oogst! Do Franse minister van Oorlog. Coste-Floret, heeft op een persconferen tie een 15-Jarige vrede voorspeld doch verklaard, dat het Franse leger de lessen van de afgelopen oorlog ter harte moet nemen en niet door een nieuwe oorlog ln slaap moet worden verrast. Hy ver klaarde. dat Frankrijk een leger van 284.000 heeft. De Amerikaanse Senaat heeft het verstrekkend arbeidswetsontwerp, dat beoogt stakingen te beperken en een ein de te maken aan het optreden der vakver enigingen op velerlei gebied, aangenomen. De twee inzittenden van een Mos quito kwamen om het leven, toen het toestel tijdens een proefvlucht by het vliegveld Rlngway in Cheshire (Engeland) ln de lucht explodeerde. Volgens radio Moskou heeft een koudegolf het Europese deel van de Sov- Jet-Unle bereikt. Vanochtend vroor het in Moskou. Het stadje Findlay in Ohio is door een cycloon getroffen. Er zijn 18 gewon den en do schade bedraagt ruim 100,000 dollar Ter hoogte van Costa Rica ls een fcunstvaartuig op een klip gelopen. Ver scheidene van de 165 opvarenden zijn ver dronken. Onderwijzers in militairen „dienst. WIE NAAR DE SCHOOL TERUG MOGEN. Uit een overzicht van de minister van Oorlog biykt, dat op 27 Februalr 3.1. in totaal 561 onderwyzers in militaire dienst waren. Daarvan waren 50 hoofd. 40 daarvan zijn officier, en 10 onder officieren. 119 onderwijzers zyn officier, 207 onderofficier en 166 minderen. 19 tydeiyke onderwyzers doen dienst als mindere. Van een tydeiyke en twee on derwijzers staat het geboortejaar in het overzicht vermeld als „onbekend". Van de officieren van 30 jaar en ouder hebben 169 een opleiding geno ten voor de militaire administratie. Bepaald wordt o.m., ten einde tege moet te komen aan het tekort van onderwyzers bij het L.O., U.L-O. en M.U.L.O., dat aan onderofficieren van 30 jaar en ouder en korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder, die vóór hun opkomst in werkelykc dienst bij genoemd onderwys werkzaam wa ren en daarby wensen terug te ke ren, door dc minister op hun verzoek en langs de hiërarchieke weg. groot verlof, dan wel ontheffing uit hun vrijwillig dienstverband zal worden verleend. Uitgezonderd worden evenwel zij, die in de overzeese gebiedsdelen verblijven; een opleiding hebben genoten, dan wel in opleiding zyn voor de militaire ad ministratie, of behoren tot het be roeps- of reserve-personeel der Konink- lyke Landmacht. Militairen, die de gestelde leeftyden nog niet hebben bereikt en anders dan voor het vervullen van eerste oefening onder de wapenen zyn. kunnen voor groot verlof dan wel ontheffing uit vrij willig dienstverband in aanmerking worden gebracht, wanneer zy verbon den waren aan een onderwijsinrichting, waarbij het aantal leerkrachten door opkomst in werkelyke dienst is terug gelopen tot minder dan 50 DAJAKGROEP ACHTER DE KROON. Oewaang Oeray, hoofd van het kan toor voor Da jakzaken op West-Borneo en lid van het dagelyks bestuur van de West-Borneoraad. heeft o.m. verklaard, dat de Dajakgroep volledg bereid is mede te werken aan het thans gete kende statuut- Hy legde er de nadruk op. dat de Dajaks verlangen een hech te samenwerking met Nederland en de Kroon te bewaren, vooral zolang de Da jaks niet in staat zyn de staatszaken volledig in eigen handen te nemen. SCHOUTEN CONFEREERDE MET DR. VAN MOOK. Gisteren heeft het Tweede Kamerlid de heer J. Schouten, een langdurig on derhoud met dr. van Mook gehad. REPUBLIKEINSE MINISTERS NAAR SUMATRA. Ernstige bezorgdheid over situatie. Naar AFP. uit Batavia meldt, zyn de Republikeinse ministers van Binnen landse Zaken. Financiën, Sociale Za ken en Openbare Werken heden naar Sumatra vertrokken om aanwezig te zyn op de zitting van het voorlopig par lement van de provinci. Sumatra, ten einde „een zeker aantal problemen oj> te lossen". Het is bekend, dat de sltua» tie in het binnenland van Sumatra ernstige bezorgdheid heeft verwekt in Republikeinse kringen te Batavia en Djokja.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1