Plechtige beloften te Pontianak er m Wat gebeurt Indië WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 13 MEI 1947 No. 2608 IJ LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Verwonder lij k optimisme DE economische onderhandelingen tussen de Coram.-Generaal en de republikeinse vertegenwoordigers waarvoor de ondertekening van 't Ling- gadjati-accoord een onontbeerlijke voor waarde heette te zijn, zijn desalniette min op niets uitgelopen, hoofdzakelijk als gevolg van de volstrekt afwijzende houding, welke de laatsten tegenover de Nederlandse voorstellen hebben aan genomen. Voor wie de ontwikkeling der gebeur tenissen met iets meer dan oppervlak kige belangstelling heeft gevolgd, zal dit negatieve resultaat nauwelijks ver wondering wekken, omdat het een lo gische consequentie inhoudt van het standpunt, dat de Republikeinen van het prille begin af aan hebben inge nomen. Sjahrir c.s. speculeren er ken nelijk op, dat de tijdsfactor in hun voor deel zal werken en daarom maken zij ln geen enkel opzicht haast. Toen de ondertekening van Linggadjati een feit was en daarmede de weg gebaand tot de aanvang der economische besprekin gen. vertrok Sjahrir rustig naar New Delhi en de C.-G. moest er zich zelfs toe verlagen een telegram naar de re publikeinse minister-president te sturen ten einde hem te verzoeken zijn buiten lands verblijf toch vooral niet langer te doen duren dan aanvankelijk was geprojecteerd. De veronderstelling schijnt niet' te gewaagd, dat de republikeinen met een zekere vreugde het toenemend onge duld hebben gadegeslagen, waarmede het buitenland, en in de eerste plaats Amerika, het ogenblik verbeidt, waar op de schepen, volgeladen met de zo vurig begeerde Ned.-Indische produc ten. de Indonesische havens zouden ver laten. Men heeft er trouwens van die zijde ook nooit de geringste twijfel aan laten bestaan, dat men terwille van het herstel van het handelsverkeer een zo spoedig mogelijke oplossing de politieke controversen van harte zou toejuichen en dit standpunt nog slechts enkele dagen geleden ter" kennis van de res pectievelijke regeringen gebracht. Het republikeinse politieke spel is duidelijk. De Republiek hoopt, dat Amerika in haar begeerte naar de Indische produc ten in toenemende mate politieke druk zal uitoefenen op Den Haag en Batavia, waardoor de Commissie-Generaal tot steeds groter concessies aan de republi keinse eisen bereid zal blijken te zijn. Dat de Republiek voor deze gedachten- gang steun en aanmoediging vindt in haar vroegere politieke successen, wel ke nooit een dergelijke omvang zouden hebben aangenomen, wanneer onzer zijds niet van het begin af aan zulk een (te) vérgaande offerbereidheid was gedemonstreerd, behoeft nauwelijks ge zegd. De Republiek weet evengoed als wij dat weten, dat de instandhouding van het militaire apparaat in Indië ons schatten kost en op de 'duur on mogelijk gefinancierd kan worden, wan neer daar niet tegenover staat een rijk- vloeiende deviezenbron, zoals in aller eerste aanleg de export der Indonesi- sche producten er een zou kunnen zijn. Dat ook de inheemse bevolking te lij den heeft onder het gebrek aan im- portgoederen (textiell), is in het oog der leiders minder belangrijk, en voor hen zeker geen reden om aan te drin gen op bespoediging der onderhandelin gen. OFSCHOON tegen deze redenering weinig schijnt in te brengen, zijn er toch in de laatste tijd verschil lende dingen gebeurd, welke afbreuk hebben gedaan aan de kracht der republikeinse troeven. Kort nadat in Augustus 1945 de Repoeblik Indonesia was uitgeroepen bestond alom in de wereld, dank zij 'de goed-georganiseerde j republikeinse propaganda en het abso- lute falen van het Nederlandse voor- lichtingsapparaat, niet het minst in de Ver. Staten van Amerika grote sym pathie voor het onafhankelijkheidsstre- I ven der Ned.-Indische volkeren.die „zuchtten onder het koloniale juk .Al lengs en vooral in het laatste jaar heeft de wereldopinie zich te dien aan zien gewijzigd in deze zin. dat men heeft leren inzien, dat de histonsch-ge- groeide verhoudingen en de sociale toe standen in Ned.-Indië in werkelijkheid toch wel iets anders lagen dan de re publikeinse propaganda het wilde doen voorkomen. De houding der Amerikaan se regering ten aanzien van het Martin Behrman-incident, toen zij het Neder landse beroep op de eiger\ en interna tionale wetten volledig aanvaardde, moet de Republiek een eerstewaar schuwing zijn geweest, dat de Ver. Sta ten de toegang tot de Indonesische ha vens niet ten koste van alles wilden forceren. Evenzeer is het voor de Re publiek een teleurstelling geweest, dat de Amerikaanse de facto-erkenning van haar gezag zich strikt beperkte tot het gebied dat door onze regering als zo danig was erkend. Amerika bl\jft uiterst gevoelig voor „business" en de geringe spoed, welke van republ. zijde wordt betracht bij de tenuitvoerlegging van hare beloften tot teruggave van de bui tenlandse ondernemingen in haar ter ritoir, heeft er j ook al weer niet toe medegewerkt om het enthousiasme voor de republikeinse zaak aan te wakkeren. Het onvruchtbare verloop der jongste economische onderhandelingen doet dui delijk zien, dat de schuld voor derzelver aanvankelijke mislukking niet in de eer ste plaats moet worden gezocht by de Nederlandse onderhandelaars, maar bij de wederpartij, die na „de geest van Linggadjati" meermalen te hebben ge schonden, thans ook de letter niet ac cepteert. Overigens is dit haar goede recht, waar Linggadjati niet meer is dan een basis-accoord! Deze gang van zaken kan niettemin de republikeinse goodwill in Amerikaanse ogen onmoge lijk versterken en betekent daardoor de ondergraving van een der steunpunten der republikeinse politiek. De officiële Nederlandse reactie op deze mislukking gewaagde van „grote ongerustheid en teleurstelling". Afgezien van het feit, dat het ons niet in over eenstemming met het diplomatieke ge bruik lijkt, zijn sentimenten op een dus danige wijze te etaleren, dat de tegen partij op grond van deze uitlatingen moeilijk tot iets anders kan conclude ren dan een eigen succes en de Re publiek vertoont deze neiging ook zon- Tijdens ondertekening van Statuut West-Borneo. Tijdens de plechtigheid der onder tekening van het Statuut West-Bor neo te Pontianak, heefft dr. Van IVIook in het licht gesteld, dat met de hand. tekeningen van Nederlandse zijde de plechtige verzekering was gegeven, dat Nederland niet zal rusten, voor dat niet alleen West Kalimanten (Borneo) doch geheel Indonesië op de grondslagen van Linggadjati tot een werkelijke statenfamilie zal zijn geworden. Het statuut getuigt van de krachtige wil tot het optreden als een hecht staat kundig bolwerk. Welbewust is een fe deralistische grondslag voor de opbouw hiervan gekozen, aldus dr. Van Mook. Sultan Hamid II dankt dr v. Mook, de Commissie-Generaal en de resident C. H. H. R. de Waal. Een nieuw tijdperk waarin taak en verantwoordelijkheid van de West-Borneoraad nog nauwe lijks af te meten zijn, Ls ingeluid. West-Borneo streeft naar de vorming van een staat Borneo te zamen met de andere delen van het eiland, doch al leen indien Zuid- en Oost-Borneo zich op federatief standpunt willen stel len. De sultan wees er op. dat Borneo een geheel ander karakter dragen moet dan de staat Indonesia Timoer De sultan besloot: „De West-Bor neoraad zal in getrouwheid aan de Koningin, land en volk leiden naar een glorieuze toekomst". De plechtigheid eindigde met het Wilhelmus en het Indonesia Raja. Dr. v. Mook, de Commissarissen-Ge neraal en de ministers arriveerden gis termiddag weer te Batavia. DE MINISTERS VERHEUGD. Na hun terugkeer hebben de minis ters Beel en Jonkman verklaard, dat zij zeer verheugd zijn met de onderte kening van het statuut voor West- Borneo. Zij. omschreven deze gebeurtenis als een mijlpaal in de wordingsgeschiede nis van de Ver. Staten van Indonesië. In West-Borneo is. aldus de ministers, opnieuw de reële mogelijkheid geble ken om op basis van wederzijdse1 vertrouwen een hechte samenwerking van in dit gebied zelfs zeer onderschei den bevolkingsgroepen op democrati sche wijze tot stand te brengen. De vrede met Oostenrijk. De vier-mogendheden-commissie voor Oostenrijk, te Moskou benoemd, is bij een geweest. De commissie benoemde vijf deskundi gen, die de voornaamste kwestie, waar door overeenstemming over het verdrag wordt verhinderd de Duitse activa in Oostenrijk in bijzonderheden zullen bestuderen. Het gaat er om te bepalen, welke bezittingen in Oostenrijk als Duitse activa zullen worden beschouwd en welke dus voor herstelbetalingsdoel einden in aanmerking komen. Het be treft 50 belangrijke fabrieken, waarop de Sovjet-Unie als Duits bezit aanspraak maakt en welke niet als zodanig door Oostenrijk worden erkend. Hieronder be vinden zich de uiterst belangrijke olie velden van Zistersdorf. De commissie besloot zich „Commis sie voor het vredesverdrag met Oosten rijk" te noemen. Dit wederzijds vertrouwen zal ook in de overige delen van Indonesië de juiste grondslag zijn van een voorspoedige toekomst voor de Ver. Staten van In donesië, in unie-verband samenwerkend met Nederland. De ministers zullen waarschijnlijk Donderdag of Vrijdag, naar Makassar vertrekken. Schacht krijgt acht jaar. Het Duits zuiveringshof te Stuttgart heeft heden dr. Hjalina'* Schacht; Hit- Iers financiële adviseur, veroordeeld tot acht jaar werkkamp, ingaande op de datum van zijn eerste arrestatie. Dit betekent dat hij reeds twee jaar van zijn straftijd heeft uitgezeten. Schacht werd tevens uitgesloten van het bankbedrijf. Na zijn straftijd te heb ben uitgezeten, zal hij als arbeider moe ten werken. Zijn vermogen werd op 10,000 mark na verbeurd verklaard. De C.G.T. stelt vijf eisen. De leiders van het onder communisti sche controle staande Frans algemeen vakverbond (C.G.T.) hebben tijdens een onderhoud met de Franse minister-pre sident, Ramadier. vijf eisen gesteld. Deze eisen zijn: 1. verhoging van het minumum inkomen der arbeiders van de huidige 60.000 frs. per jaar tot 84.000 frs.; 2. uitbreiding van he tpremie-stel- sel bij de productie: 3. vaststelling van een loonstandaard voor en minimum le vensonderhoud; 4. verbetering der voed selsituatie en 5. snelle goedkeuring door de regering van de door het verbond tot stand gebrachte overeenkomsten over algemene arbeidsvoorwaarden. De besprekingen werden verdaagd, zonder dat men tot definitieve overeen stemming was gekomen. Ramadier ging in principe accoord met verlening van premies van hogere productie, maar drong er op aan, dat de premies met een werkelijke verhoging moeten over eenkomen, en niet slechts een gecamou fleerde loonsverhoging mogen zijn, welke in strijd is met de lonen- en prijzenpo litiek der regering. De vertegenwoordi gers van de C.G.T. stonden op het standpunt, dat er onmiddellijk premies moeten worden verleend op basis van de reeds bereikte productieverhogingen. Zij stemden er in toe hun eisen tot loonsverhoging tot 1 Juli uit te stellen. Ramadier beloofde alle mogelijke maatregelen tot beëindiging van de brood- en vleesschaarste te zullen ne men. Daniel Mayer, de pas-benoemde so cialistische minister van arbeid, die ook aanwezig was, verzekerde de arbeiders, dat hij het tekenen van een algemeen (jollectief arbeidscontract ten aanzien van arbeidsuren en voorvaarden en het1 instellen van algemene beroepscatego rieën zou bespoedigen. Inmiddels zijn bij Renault na uur werken weer 1400 arbeiders in staking gegaan Wallace blijft waarschuwen Henry Wallace blijft waarschuwen. Hij heeft in een redevoering te Minneapolis verkaard, dat een algehele inzinking, chaos en ten slotte revolutie en oorlog zich voor zouden doen, indien de poli tiek van Truman ln Frankrijk. Italië en Engeland even goed als in eik land, dat aan de Sovjet-Unie grenst, zou worden toegepast. Wallace vroeg voor de Sovjet-Unie een grote lening om te voorkomen, dat dit land van Duitsland een pesthaard en een kankercel maakt. Hij stelde een plan voor om in het Na bije Oosten de levensstandaard der be volking door projecten op het gebied van irrigatie en energie te verhogen. Een dergelijk plan zou volgens Wallace een zegen kunnen worden voor de Sov jet-Unie. Engeland, de V. S. en de ge hele wereld. Wallace waarschuwde er voor. dat een inzinking in de V. S. tij delijk het communisme in West-Europa zou kunnen versterken, maar onvermij delijk de linksgeoriënteerde regeringen in Oost-Europa en de Scandinavische landen zou verzwakken. Oproep van Soekamo tot de Pasoendan. ZAL HAAR VAN 19—25 MEI BEZOEKEN. President Soekarno heeft een bood schap tot het volk van Pasoendan ge richt. waarin hij zeide, dat hij sedert de afkondiging van de proclamatie van de „Negara Pasoendan" honderden brieven en telegrammen, moties en re soluties heeft ontvangen uit alle streken van West-Java. Al deze stukken houden verklaringen van trouw aan de Repu bliek in en verwerpen de Negara Pa soendan De president dankte de be volking van West-Java voor haar hou ding Soekarno zeide voorts, dat hij van het begin af geweten heeft, dat het volk van dë Pasoendan geen andere staat, dan de onafhankelijke staat, de ondeelbare Republiek Indonesia heeft gewild. Met grote dankbaarheid zal hij wederom een bezoek brengen aan de Pasoendan van 19 tot 25 Mei. Gistermiddag kwam de Engelse Koninklijke Familie, die daags tevoren met het slagschip „Vanquard" uit Zuid-Afrika in Engeland terugkeerde, weer terug op het Buckingham Palace. waar een enorme menigte deze thuiskomst gade sloeg. De begroeting bij het paleis. (Foto ANP-R.) De zaak Willem Mengelberg aangevangen. Heden is te Amsterdam de behande ling van de zaak Willem Mengelberg voor de Centrale Ereraad aangevangen. In de Ereraad hebben zitting mi*. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. mr. L. van Lookeren Campagne en mr. S. N- B Halbertsma. De verdediger is mr, S. Bottenheim. Foto Van Vliet Onze stadgenoten J.v.Rieten A.H. v. RietSchüller, die Maandag 19 Mei a.s- de dag herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. AANHOUDEND WARM WEER. Aanhouden van het voor de tijd van het jaar zeer warme weer. Overdag tij delijk zonneschijn, maar in de namid dag opnieuw vorming van verspreide onweersbuien, voornamelijk in het Zuid- Oosten van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. aan de kust echter in de namiddag op vele plaatsen inval len van een koele zeewind. 14 Mei.' Zon op: 449 uur; onder: 20.24 uur Maan op: 3 03 uur; onder: 12.37 uur fL. K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 10.45 en 23.27 uur (Doodtij). der die aanmoediging! schijnt deze officiële qualificatie op zijn zachtst ge sproken toch enigszins in tegenspraak met het optimisme, dat de voorzitter der Commissie-Generaal desondanks blijft koesteren. Sinds Augustus 1945 is er in Indië nog maar heel weinig gebeurd, wat. naar onze mening, optimisme rechtvaardigt. Maar laten wij in 's Lands belang ho pen, dat de heer Schermerhorn ook in ons oog ten minste éénmaal gelijk krijgt! De Duitse voedselkwestie. Taylor Ostrander, hoofd van 't bureau voor prijscontrole van het Amerikaanse militaire bestuur, heeft verklaard, dat sommige, Duitsers op de boerderijen in de Britse en Amerikaanse zones twintig procent van het inheems geproduceerde voedsel achterhouden om prijs- en vel- lingcontröle te ontduiken. Tweeduizend employés van de ge meente Wuppertal, een stad met textiel industrie ten Oosten van Düsseldorf, hebben verklaard, dat zij van heden af geen geregelde voorziening met water, gas en electriciteit meer kunnen waar borgen, daar ongeveer 30 procent der employés ziek is door gebrek aan voedsel. De in de laatste week in Wuppertal uitgereikte rantsoenen hadden slechts 'n v/aarde van 65 calorieën per dag, terwijl op het ogenblik, bij een lichte verbete ring, niet meer dan 850 calorieën gega randeerd kon worden. De leiders van alle vakverenigingen in Düsseldorf hebben de Britse bezettings autoriteiten doen weten, dat zij hun fuctie zullen neerleggen, wanneer niet binnen tien dagen een definitieve waar borg ten aanzien van de voedselvoorzie ning wordt gegeven, en dat zy zich niet verantwoordelijk stellen voer de gevolgen van dien. Het besluit tot deze houding werd ge nomen op een stormachtige bijeenkomst van ongeveer 500 vakverenigingsleiders. Volgens de aan de bezettingsautori teiten gedane verklaring zouden de partijleiders en Duitse bestuursautori- teiten eventueel het voorbeeld van de vakverenigingsleiders gaan volgen. Uit de Veiligheidsraad In de bijeenkomst van de Veiligheids raad heeft de Sovjet-Unie getracht de activiteit van de „grens-patrouille" der Balkancommissie te doen beperken. Deze „grens-patrouille" heeft de Bal kancommissie achter gelaten om de grens te bewaken. Enige afgevaardigden verklaarden, dat zij het voorstel van de Sovjet-Unie wensten te bestuderen. Er ls verder gediscussieerd over de vraag, of leden van de Balkancommissie te Genève naar New York moeten komen. De Sov jet-Unie was tegen dit voorstel gekant. De vergadering besloot dat leiders van delegaties of hun plaatsvervangers naar New York moeten komen om rap port uit te brengen. De Palestijnse kwestie. Voor de politieke commissie der V.N. hebben Joden en Arabieren weer een scherp debat gevoerd over de Palestijnse kwestie. Vooral van Arabische zij de blijft men zeer agressief. Op een der drukste kruispunten in Jeruzalem hebben onbekend gebleven Joodse verzetslieden twee leden der Britse politie neergeschoten Het eerste slachtoffer overleed onmiddellijk, ter wijl het tweede in de loop van de avond is gestorven. De militaire commandant van Jeru zalem, brigade-generaal Bedford Ron berts. was van plan geweest per radio bekend te maken, dat de veiligheids maatregelen te Jeruzalem gedeeltelijk opgeheven konden worden. Thans is dit echter weer uitgesteld Dean Acheson afgetreden De Amerikaanse plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, is afgetreden. President Truman heeft in zijn plaats benoemd de New-Yorkse bankier Robert A. Lovett, oud onderminister van oor log voor de luchtmacht. Acheson zal tot einde Juni in func tie blijven. President Truman schreef in de brief, waarin hij het ontslag van Acheson aanvaardde: „Gij zijt het type vai. een efficiënt ambtenaar geweest, wiens afscheid qit het openbare leven een verlies voor het land zal betekenen." De president her innerde er aan, dat Acheson reeds meer dan twee jaren geleden het verlangen te kennen had gegeven om zich uit het openbare leven terug te trekken en dat hij slechts in functie was gebleven om dat de president het hem uitdrukkelijk verzocht had. Achison is afgetreden om finantiële redenen. Hij verwacht als advocaat meer te kunnen verdienen. DE OPLEIDING VAN HET GRIEKSE LEGER. Naar officieel bekend gemaakt is. zal het Griekse leger ook verder door Brits personeel en volgens Britse methoden opgeleid worden, ofschoon het aantal daarmede belaste Britse functionarissen, dat momenteel 1400 bedraagt, in Sep tember met 75 pet. verlaagd zal zijn. Het Amerikaanse personeel, dat aan het Griekse leger is toegevoegd, zal voornamelijk belast zijn mer. administra tieve en economische taken. BINNENLAND. Gistermiddag werd de 58-Jarige post bode, J. .die met zijn fiets op de wolf- kuilsohe weg te Nijmegen reed, door een vrachtauto aangereden. Hij kwam te val len en geraakte met zijn hoofd onder een derwlelen, waardoor hij op slag werd ge dood. Het 1-jarig dochtertje van de familie van K. aan de Jacobslaan te Nijmegen viel ln een onbewaakt ogenblik, in een teil water. Toen de moeder terug kwam, bleek de kleine reeds overleden te zijn. In Vught zijn de motorrijders, de gebrs. V. door een passagiersbus gegrepen. De duo-rijder, K. V. werd op slag gedood, terwijl de bestuurder A. V. zwaar gewond Ln het ziekenhuis moest worden opgeno men. De recherche van de Enschedese politie, heeft in samenwerking met de Britse en Duitse politie en grensbewaking, een complot ontdekt van een smokkel handel ln verdovende middelen. Acht Duitsers werden aangehouden. In totaal ls voor 1 millloen Rijksmark aan narcotica ln beslag genomen. De maritieme commissie der Ver. Staten heeft bekend gemaakt, dat nog 106 tijdens de oorlog gebouwde Amerikaanse schepen aan buitenlandse kopers zijn ver kocht. Hiervan kreeg Nederland 6 Victory schepen en 9 Liberty schepen. Bij K.B. ls met Ingang van 1 Jan. 1947 de luitenant ter zee der 1ste klasse F, Stelnmetz benoemd tot adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard. Nabij het vliegveld Ypenburg vond op de Rotterdamse weg een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een militaire motorrijder. Deze bekwam een zware her senschudding en overleed kort daarna. Vermoedelijke oorzaak ls het onvoorzich tig oversteken van de Rotterdamse weg door een vrachtauto-bestuurder. Nederland heeft in het Internationale kappersconcours, dat te Parijs werd ge houden. de vierde plaats achter Frankrijk. België en Engeland Ingenomen. Hierop volgden Tsjecho-Slowaklje, Zwitserland en Italië. - De vertegenwoordigers der Neder landse Vakcentrales, de heren Kupers. Blokzijl. Vijlbrief en Heenink zijn. op weg naar Malang. waar zij het congres van de Indoneslsohe Vakcentrale (Sobsl) zullen bijwonen, naar DJogJa vertrokken. De Kamerleden J Schouten en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zijn gisteren te Batavia gearriveerd BUITENLAND. Veertig personen, mannen, vrouwen en kinderen, zijn bij Zagazlg. 55 kilometer ten Noordoosten van Cairo, ln een Nijl- kanaal verdronken, doordat de autobus, waarin zijn vervoerd werden, slipte en het kanaal ln reed. Het Amerikaanse departement van oorlog heeft aangekondigd, dat ln Noord- Alaska. twee uur vliegens van de Sovjet- RussLsch-Amerikaanse grens ln dc Berlng- straat. een basis voor zware bommenwer pers zal worden gebouwd. Enkele dagen geleden werd bekend gemaakt, dat in de staat Maine, aan de andere flank van de Noordelijke verdedigingslinie, een dergelijk vliegveld wordt aangelegd. Laszlo Laky, algemeen gedelegeerde van de Hongaarse repatrlerlngscommlssle voor Oostenrijk en Duitsland zou spoorloos verdwenen zijn. Er gaan geruchten over een wegvoering door communisten. BIJ de hevige aardbeving, die van Zondagmorgen af gedurende 24 uur met 12 schokken Zuid-Itallë geteisterd heeft, zijn 1029 gezlnen dakloos geworden. De materiële schade wordt op 665 millloen lire gesohat. Voor geleerden uit 20 landen zal een der tot dusverre meest verlaten plaatsen ter wereld gedurende 3 minuten en 48 seconden de belangrijkste plaats ter wereld zijn. Het betreft hier een zeer afgelegen gebied ln Brazilië, waar op 20 Mei des morgens een totale zonsverduistering zal worden bestudeerd. De eens beroemde Tlergarten, het uit gestrekte park in het centrum van Berlijn, is thans hervormd in een nijver werkter rein voor volkstuinders Er zijn plannen geopperd om ln de Tlergarten een duizendtal noodwoningen met bijbehorende tuinen te bouwen. Economische besprekingen voortgezet. Naar AFP bericht, zijn de Neder lands-Republikeinse besprekingen tus sen dr. Gani, minister van Economi sche Zaken en mr. J; E. van Hoog straten, directeur van het Ned -Ind. Departement van Economische Za ken, gistermiddag voortgezet. LEVENDIG MITRAILLEURVUUR IN HAVEN VAN SIBOLGA. Door Hr. M's „Banckert" tot zwijgen gebracht. De Marine lV/jrlichtingsdienst te Ba tavia meldt, dat tijdens een onderzoek van het ms. „Na nMei" op de rede van Sibolga door Hr. M'ss „Banckert" een Republikeins marine vaar tuig verscheen, dat geen gevolg gaf aan het driemaal herhaald en door het schip begrepen bevel tot stoppen. Hierop werd door een motorsloep van de Banckert een waar schuwingsschot gelost, waarna van de wal een levendig mitrailleur- en ge weervuur kwam. Dit vuur werd door de Nederlandse torpedojager tot zwijgen gebracht Het 800 ton metende Britse m.s. „Nan Mei" heeft te Sibolga 50 ton rubber van een onbekende eigenaar geladen; men was in het bezit van de vereiste vaar- vergunning. Een gedeelte van de bemanning o.w. zich Britse onderdanen bevonden, ls door de Indonesische autoriteiten belet aan boord terug te keren. Te Sibolga werd een vrij grote brand waargenomen. Men vreest, dat daar de schade en het aantal slachtoffers niet onaanzienlijk zal zijn. WERK TE TANDJONG PRIOK HERVAT. In de haven Tandjong Priok is het werk met 5000 arbeiders hervat. Alle boten zijn normaal uitgevaren. Toenemend terrorisme. IN MODJOKERTO, BORNEO EN CELEBES. Het week overzicht betreffende de mi litaire situatie vermeldt o a. dat in de sector Modjokerto van achter de demar catielijn tot achtmaal toe Nederlandse patrouilles beschoten werden. Öriemaal bleek het nodig eigen artillerie in te zetten. In de randgebieden neemt de ter reur (beschietingen, berovingen en ont voeringen) toe. In de Noordelijke sec tor is de toestand rustig. Op Bali werd in sommige plaatsen terreur op de bevolking uitgeoefend. Pamfletten met opruiende inhoud wer den verspreid. Een aantal arrestaties werd verricht. In Hoeloe Soengai (Borneo) neemt de terroristische activiteit toe. Verschillen de elementen werden in samenwerking met de politie gearresteerd- Ook op Celebes neemt de terreur toe. In totaal zijn aan Nederlandse zijde bij alle bovengenoemde incidenten drie man gewond. Drie woningen door bliksem getroffen. Heethen, een der zwaarst door het oorlogsgeweld beschadigde gemeenten van ons land, gelegen langs de Bergse Maas in het land van Heusden en Al- tena, dat voor een derde gedeelte ge heel werd verwoest en waar o.a. 6 dorps kerkjes in puin liggen, werd Zaterdag avond door een nieuwe ramp getroffen. Tijdens een hevig onweer gepaard met hagel, sloeg de bliksem op drie plaatsen ongeveer gelijk in. Te Doeveren brand de de vrij nieuwe boerderij van M. Boll af. Door grote activiteit van de brand weer kon een gedeelte, hoewel ernstig beschadigd, nog gered worden. Te Hee then werd de slagerij van J. Verbee, waarin ook het gezin van A. Timmer man was ondergebracht, een prooi der vlammen. Te Drongelen brandde de kapitale boerderij „De Oliepot". be woond door het gezirt C. Schop, geheel uit. Hier kon een met riet gedekte schuur door de brandweer behouden worden. Tevens werd in het land nog een koe door de bliksem getroffen. GOED VOORBEELD, DOET VERKEERD VOLGEN. Het voorbeeld van de geallieerden, die zich na de invasie met behulp van een pijpleiding van olie voorzagen, heeft in spirerend gewerkt op een aantal Zaan dammers. 6 smeden. 2 arbeiders en een brugwachter. Via een zelfgemaakte lei ding voerden zij raapolie uit de opslag plaatsen van de oliefabriek ,.'t Hart en de Zwaan" naar de daarnaast gelegen smederij en wisten in 14 dagen tijd niet minder dan 1000 liter te ontvreemden 1 Drie van de daders zijn naar Haarlem op transport gesteld en daar ingesloten. Donderdag a.s. zal ln het Griekse parlement een motie ln discussie worden, gebraoht. Ingediend door een en twintig leden, die de communistische partij Ln Griekenland verboden willen zien. De minister van Justitie van Noord- Rljn-Westphalen Straeter, heeft een wets ontwerp gereed, waarbij aan alle leden der natlonaal-spclailstlsohe partij, die na 1933 lid zijn geworden en zich niet hebben schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden, amnestie wordt verleend. De V.S. hebben Finland opnieuw-een credlet verleend voor de aankoop van een overschot aan Amerikaanse waren overzee. Het nieuwe credlet bedraagt 10 millloen dollar. In een Interview met Unlt-ed Press heeft de Turkse he president. Inönü, mede gedeeld. dat de Amerikaanse lening aan zijn land uitsluitend voor militaire doel einden zal worden gebruikt. Aan de Inter nationale Bank zal om fondsen verzooht worden ten behoeve van de economische ontwikkeling van het land. Volgens het officiële Sovjet-Russisch© persbureau Tass zal de Sovjet-unie door middel van explosies nagaan, of de bodem van de Kaspische Zee bij Bakoe olie bevat. De uitbarsting van pokken (Alastrim) welke zich ln de laatste tijd. voornamelijk in Luik en omgeving, heeft voorgedaan. Ls thans geheel bedwongen. De quarantaine- maatregelen zijn opgeheven. In Luik heb ben zioh totaal 34 gevallen voorgedaan, waarvan echter geen enkele met dodelijke afloop.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1