SANAT0GEH Gouden huwelijk in Voorhout DETECTIVE RECHTZAKEN De snuifdoos van de Keizer Kerkelijk Leven Radio-programma Plechtigheid op Bloemendaals „Eregrafhof". SLACHTOFFERS VAN HET TERZET HERDACHT. Gistermddag kwamen op de Grote Markt te Haarle ongeveer 1200 leden van de Ned. Ver. van ex-politieke ge vangenen in bezettingstijd bijeen voor een mars naar het eregraf te Bloemen daal waar een herdenking werd gehou den. De lange stoet trok over de Zeeweg naar Bloemendaal. Toen allen rond het eregraf geschaard stonden, sprak de minister van justitie mr. A, J. M- van Maarseveen. Deze wees er op. dat ons volk niet vergeten mag. Als ons volk vergeet, is de beproeving nutteloos ge weest. de offers zinloos, de toekomst van ons volk zonder uitzicht, maar indien ons volk blijft gedenken, zo zal het, als weleer uit het verzet tegen de Spaanse verdrukking, zo ook thans uit het ver zet tegen de Duitse overheersing, de krachten ontlenen voor een betere toe komst. Ons hart is voor altijd bij hen. die voor ons waren en voor ons, voor onze vrijheid en voor onze toekomst alles overhadden, wat een mens maar kan geven. Op de eerste plaats moet recht ge daan worden aan de nagelaten be trekkingen van de verzetsslachtoffers en aan de nog levende mannen en vrouwen uit het verzet zelf. Met recht en rechtvaardigheid is het niet te rijmen, indien zij. die hun volk in de beproeving niet in de steek lieten, thans wel door hun volk in de steek zouden gelaten worden, nu de tijd der beproeving voorbij is, met recht en rechtvaardigheid is het niet te verenigen, indien nood geleden wordt door de getrouwen, terwijl ontrouwen geholpen worden. De regering is zich daarvan gelukkig bewust, daden op dit gebied zullen niet uitblijven en mogen niet uitblijven. Moge Gods glorie de overledenen ver lichten. Gods bijstand Nederland doen herrijzen aldus eindigde spreker. Vervolgens sprak mr. B. W. Stops, Alg. Voorzitter van de Ned. Ver. van ex-pol. gev. in bezettingstijd. „Wij zullen als ex-politieke gevange nen onze eisen handhaven en blijven verlangen, dat de zware misdaden, tij dens de bezetting gepleegd, ook zwaar zullen worden gestraft" zo zeide spre ker, ..het is onze plicht jegens onze ge vallenen te vechten, opdat het gene waar zij voor vielen ook in de toekomst verwerkelijkt kan worden". De opbouwdag te Rotterdam WAT OP 17 MEI GESCHIEDT. Behalve het neerzetten van een stei ger voor de St. Laurenstoren zal er op de opbouwdag op 17 Mei te Rotterdam de eerste paal worden geslagen van het industriegebouw aan de Goudsesingel, de eerste steen worden gelegd van de eerste woningen op Kralingen en een eerste paal werden geslagen van het eerste Nederlandse verzamelgebouw voor de groothandel bij het station D.P. Voorts zal in de Carnissebuurt met enige plechtigheid de 500e woning wor den betrokken in tegenwoordigheid van minister Neher en zal 's middags in het Museum Boymans de tentoonstelling „Rotterdam straks" door de burgemees ter worden geopend. Boerderijen te Lithoyen afgebrand. MEER DAN 30 PERSONEN DAKLOOS. Zaterdagmorgen werd brand ontdekt in de boerderij van de landbouwer Van Ballegooy te Lithoyen. Het voorhuis zowel als de stallen stonden spoedig in lichte laaie. Behalve de inboedel en landbouwinventaris werden nog 10 var kens, twee kalveren en een aantal kip pen een prooi der vlammen en door de ongunstige windrichting stonden binnen een half uur tijds cok drie aangrenzende •boerderijen in lichte laaie, terwijl de vonken ook sloegen op een circa 50 M. verder staande woning, welke evenals de boerderijen tot de grond toe afbrand de. De gemeentelijke brandweer van Lith kon wegens een defect aan de brandspuit, niet ter plaatse verschijnen. De brandweer uit Oss verscheen spoedig met groot materieel en slaagde er in de brand in te sluiten. Tegen half vier was anen de brand meester. Meer dan 30 personen, van wie nog een drietal ern stige brandwonden opliepen, zijn dak loos geworden. „Nog 15 jaar deviezen- moeilijkheden." IEDER LAND ZAL GERANTSOE NEERD MOETEN WORDEN. Op een vergadering van de Partij v.d. Arbeid te Enkhuizen heeft minister S. L Mansholt sprekend over landbouw vraagstukken, o.m. gezegd: Het is het gebrek aan voer waarmee geworsteld wordt. Het voer ook voor de mensen moet grotendeels geïm porteerd worden en is op de wereld markt niet voldoende te krijgen, het is hier niet het tekort aan deviezen, doch het tekort op de wereldmarkt. Wanneer 34 millioen ton graan nodig is en 24 millioen beschikbaar, zal ieder land ge rantsoeneerd moeten worden. Sprekend over de binnenlandse poli tiek op agrarisch gebied, wees spr. er op. dat de politiek van de regering er nu op gericht is de kleine bedrijven ook in staat te stellen om te kunnen con curreren. Zy zal zich in de toekomst ook meer op fruitteelt en tuinbouw moeten toeleggen. Vroeger werden ba nanen en sinaasappelen geïmporteerd, doch nu dit by de deviezenmocilyk- heden, waarmee we de eerste 15 jaar nog wel te kampen zullen hebben, op bescheiden voet gebeurt, blijft er een vraag naar fruit- AANVAL OP EEN ACTEUR. Meeslepend spel heeft zyn bezwaren! „Ik heb nu een al te ondankbare rol". Dat was de laconieke opmerking, waar mede een acteur van een liefhebberij gezelschap reageerde op de aanval van een der bezoekers, die hem met een mes te lijf ging en hem daarbij aan de pols een zodanige wonde toebracht, dat de hulp-van een dokter moest worden in geroepen. Een toneelvereniging uit Ber gen in Noord-Limburg, vertoonde dezer dagen in het naburige Well, dat door de oorlog zwaar getroffen is, ..Den vader land ghetrouwe". in welk stuk ook een Duitser voorkomt. De acteur moet deze rol wel zeer natuurgetrouw hebben ver vuld, dat de bezoeker tot zó'n spontane reactie kwam. Meeslepend spel heeft tóch wel zijn bezwaren! WEDEROM FELLE BOS- EN HEIDEBRAND. Tussen Holten en Arkclo 400 H.A. verwoest. Tussen Holten en Arkelo brak Za terdagmorgen een felle bos- en heide brand uit. die circa 400 H A. in as legde. Na vijf uur gelukten het brandweer, een detachement militairen uit Wier den en burgers uit de beide plaatsjes de felle brand, welke aangewakkerd door een felle Oostenwind die het blusslngs- werk zeer belemmerde, meester te wor den. POLITIEKE DELINQUENTEN NAAR NIEUW GUYNEA. Een eerste groep van 130 politieke de linquenten. gedeeltelijk geschoolde, ge deeltelijk ongeschoolde werkkrachten, zal op of omstreeks 24 Mei a.s. naar Nieuw Guynea vertrekken ten einde daar werkzaam te zijn bij de opruiming van militaire magazijnen, zy hebben zich vrijwillig aangemeld Het geldt hier een proef; wanneer daar enige tyd gewerkt is. zal beoor deeld kunnen worden of nog meer groe pen zullen gaan. De delinquenten heb ben met het Rijk een verbintenis aan gegaan voor 2 jaren- Zij zullen inkom sten genieten van f. 150 per maand voor ongeschoolden en f200 per maand voor geschoolden. „MOEDERDAG"-TAARTEN LEVERDEN 'N TELEURSTELLING OP 60 Delftenaren ziek geworden. Voor de Delftse banketbakker D. en een aantal van zijn klanten is de Moe derdag niet bepaald vreugdevol gewor den. De bakker had een groot oantal taarten gemaakt en deze geleverd aan bewoners van de Laan van Altena en het Agneta-park. Kort na het eten van de taarten vertoonde zich bij een 60-tal personen ernstig maag- en darmstoor nissen. De toestand van drie personen (twee volwassenen en een kind) was van die aard. dat opneming in het zieken huis noodzakelijk werd geacht. De" com missaris van politie heeft een bacterio loog opdracht gegeven tot het onder zoeken van het geval. Het verloop, van de vergiftiging is echter niet van al te kwaadaardige aard en geen der patiën ten verkeert in levensgevaar. Churchill te Parijs gedecoreerd Winston Churchill is Zaterdagmorgen te Parijs gedecoreerd met de Franse militaire medaille, de hoogste Franse militaire onderscheiding. De militaire medaille wordt voornamelijk toegekend voor heldhaftig gedrag aan onderoffi cieren, en slechts incidenteel aan hogere officieren voor het leiden van een ge slaagde campagne. Churchill was in zomer-uniform van luitenant-kolonel Hij ontving de decoratie uit handen van Paul Ramadier, de Franse mi nister-president, zelf houder van de medaille. De plechtigheid vond plaats in j de erezaal van het Hotel des Invalides I Na afloop legde Churchill een krans op het graf van de Onbekende Soldaat, waarna door Ramadier een lunch werd aangeboden. De militaire medaille werd destijds door generaal De Gaulle geweigerd, daar het er volgens zijn mening op neer zou komen, dat hy zichzelf de onder scheiding toekende. Stalin weigerde de medaille, omdat geen Russisch onder daan officieel een buitenlandse onder scheiding mag aanvaarden. Aan de begiftiging met de medaille zijn verschillende profijten verbonden: een pensioen van tweehonderd francs per jaar. een toelage van tweehonderd francs voor tabak en vermelding in alle officiële publicaties. Voorts heeft de be giftigde het recht op saluut van alle soldaten en onderofficieren, terwjjl hij, „indien in beschonken toestand op straat aangetroffen, op kosten van de president van de republiek in een taxi naar huis moet worden gebracht". De Palestijnse kwestie. De politieke commissie van de V. N. is Zaterdag bijeengekomen om de be spreking over samenstelling en bevoegd heid van de commissie van onderzoek voor Palestina voort te zetten. Daar de afgevaardigden het niet eens konden worden over de zes ingediende resolutie-ontwerpen, hebben zij een sub commissie opdracht gegeven een tekst op te stellen, die d-oor de meerderheid zou kunnen worden aanvaard. Deze subcommissie heeft echter geen overeenstemming kunnen bereiken op het stuk van de onafhankelijkheid voor Palestina, ten aanzien waarvan vier verschillende voorstellen zijn indediend, en heeft de kwestie naar de politieke commissie terugverwezen, die heden een beslissing zal trachten te nemen. Prof. Romme over de vermogensheffing ineens. DE K.V.P. ACHT HAAR NOODZAKELIJK. Op de partijraadsvergadering der Katholieke Volkspartij, gehouden te Utrecht, heeft prof. Romme verklaard, dat het ontwerp vermogensheffing in eens, dat morgen in de Tweede Kamer komt van de zijder der K.VP.-fractie geen" verzet zal ontmoeten. Integendeel: zij acht het een noodzakelijke maat regel, SLACHT 60 DER DEVENTER SLAGERS CLANDESTIEN? Dezer dagen heeft voor de bijzondere politierechter te Zwolle een aantal clandestiene slachters uit Deventer te recht gestaan. Zij werden veroordeeld tot straffen, welke varieerden van drie tot zes maanden gevangenisstraf. De verdediger van een der verdach ten merkte op, dat 60 van de Deven ter? slagers 'betrokken zijn in clan destiene slachtersaffaires. ONRUST OVER SALARISSEN OVERHEIDSPERSONEEL. De samenwerkende centrales van Overheidspersoneel hebben de voorzit ter van de salariscommissie ad hoe ver zocht. op korte termijn een vergade ring van deze commissie bijeen te roe pen. ter bespreking van de ontstane si tuatie, door het uitblijven van de de finitieve salarisregeling voor het over heidspersoneel. Onder grote groepen van dit perso neel neemt, zo deelt men ons van de zijde van de samenwerkende Centrales van Overheidspersoneel mede, de on rust in ernstige mate toe. in verband met he't. feit. dat reeds in October 1946 in de saliriscommissie ad hoe overeen stemming werd bereikt over de salaris sen. doch de officiële vaststelling uit blijft. met alle nadelige gevolgen van dien en wel speciaal ten aanzien van de pensioengrondslagen. De vlucht van Hess naar Engeland. Messerschmldt, de Duitse luchtvaart- deskundige, heeft te Neurenberg, waar hij ter beschikking wordt gehouden als mogelyke getuige by komende proces sen tegen 12 Duitse generaals zal eerlang een proces aanvangen ver klaard, dat Hess hem om de tuin heeft geleid cm zyn vlucht naar Engeland te kunnen maken Hess, de plaatsvervan ger van Hit-Ier, heeft Messerschmidt te kennen gegeven, dat hy de nieuwe ge vechtsvliegtuigen van het type Me 110 wilde testen. Dit was in de herfst van 1940. Messerschmidt weigerde aanvan- kelyk, doch kon, gezien de positie, die 'Hess in het Derde Rijk bekleedde, niet by zijn weigering biyven. Hess, die als een uitstekend piloot bekend stond, maakte ongeveer 20 proefvluchten. Op 10 Mei 1941 kreeg hy, onder het mom van een wetenschappeiyk onderzoek, een toestel ter beschikking, waarmede hy van Augsburg naar Stavanger in Noorwegen vloog en zich daar by een formatie bommenwerpers veegde, die een aanval op Engeland zou uitvoeren. Hess is toen in Engeland geland. Messerschmidt werd door Goering ter verantwoording geroepen, die hem woe dend vroeg waarom hy iemand, die ken- neiyk gek was, een vliegtuig had ge geven, waarop Messerschmidt ant woordde: „Ik kon niet aannemen, dat een krankzinnige zulk een hoge pesitie ip het Derde Rijk kon bekleden". INDUSTRIEEL HANDVEST DER ENGELSE CONSERVATIEVEN. In „het industrieel handvest" van de Engelse conservatieve party wordt te kennen gegeven, dat de party niet noodzakelijk de reeds genationaliseerde industrieën zal de-nationaliseren, indien zy weer aan de maoht komt. Wat de mynen betreft wil zy, liever dan vol ledige de-nationalisatie, maar toezicht op de wyze, waarop deze worden geëx ploiteerd. De raad, welke thans de my nen voor de staat exploiteert, heeft veel te veel macht. Ook zal veel vryheid worden teruggegeven aan het wegver voer en aan bepaalde delen van de bur gerluchtvaart. De party is heftig gekant tegen nationalisatie van de yzer- en staalindustrie. De positie van de arbeider zal echter worden beschermd. In het document wordt dan een handvest voor de arbei ders voorgesteld, met o.m. de volgende punten: 1. zekerheid van werkgelegen heid voor de arbeider en zyn gezin; 2. premies voor goed verrichten van werk; 3. nieuwe gelegenheid om beter werk te verkrygen4 respect voor de arbeider als man of vrouw en niet alleen als be dienaar der machine. Verder zouden maatregelen worden genomen om werk loosheid te voorkomen. Franco blijft. Generaal Franco heeft in Valencia verklaard, dat indien hij er niet van overtuigd zou zyn, dat hy het beste voor Spanje deed, hy zyn post zou opgeven en ruimte voor iemand anders zou maken. Dit was de eerste maal dat Franco zinspeelde op de duur van zyn ambts periode sedert hy zes weken geleden zijn aankondiging over de opvolging deed. Hy opende zyn rede met te zeggen, dafhij een man van daden en niet van woorden was en vervolgens gaf hy een overzicht van sommige van zijn verrich tingen. Hy gaf echter de huidige zwakte van de Spaansche economie toe. (Uni ted Press). WAT DE BEWAPENING OPEIST. Over de gehele wereld zyn byna 19 millioen man onder de wapenen. Veer tig landen geven gezamenlyk 82 mil liard gulden per jaar uit aan bewape ning, adus Hanson Baldwin, de mili taire deskundige van de New York Ti mes. Ongeveer 25 milliard gulden wor den per jaar meer aan bewapening uit gegeven dan voor de oorlog en by deze bedragen is niet inbegrepen wat ten koste wordt gelegd aan de ontwikkeling van de atoombom, bacteriologische oor logvoering, raketprojectielen en andere nieuwe wapens, DE VOEDSELNOOD IN WEST-DUITSLAND. Lord Pakenham. de minister die ver- antwoordelyk is voor het bestuur van de Britse bezettingszone, heeft drie da gen lang de voedseltoestand in Dussel- dorp en omstreken onderzocht-. De situa tie van de stad noemde hy „schrik wekkend". De gemeenteraden van alle steden van N.-RijnlandWest-falen heb ben de minister laten weten, dat zy alle zullen aftreden, wanneer niet onmid- deliyk hulp wordt geboden. Diet-rich, de voorzitter van de landbouw- en vcedsel- raad van" de Brits-Amerikaanse zone, heeft verklaard, dat de volgende maand de broodrantsoenen met' vyfzesden zul len worden verlaagd, als de graan reserve niet terstond wordt aangevuld. Ingezonden Mededeeling I Voorjaarsmoeheid In het voorjaar zijn velen niet voorjaar zijn velen niel opgewassen regen de moeite en zorgen van dagelijksche beslom meringen De winter beeft de reserves verbruikt en de zomer zon komt nog niet te hulp. Maar Sanatogen kan U Jielpen. Reeds na een kort maar regelmatig ge bruik van Sanatogen verdwijnen Uw moeheid en dat lusteloos gevoeL Ze maken plaats voor geestelijke frischheid en licha melijk welzijn. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken en voor jaarsmoeheid zal voor U niet bestaan. Het «fli/wjtole/xt rottfcet HAAGSE GERECHTSHOF. Drie jaar voor uitvoerder te Noordwijk De uitvoerder D. Ooms te Noordwyk heeft zich voor het Byz. Geiechtshof te verantwoorden gehad wegens zijn ge dragingen in de bezettingstijd, voor welk feit de proc.-generaal tegen hem drie jaar gevangenisstraf had geëist. Het Hof heeft verdachte conform die eis veroor deeld, met aftrek van prevenief en ont zetting uit de kiesrechten. Woensdag a.s. zal het 50 jaar geleden ana KooymanNoordzy in de echt de leeftyd van 75 jaar bereikt, zyn gen zich nog in een goede gezondheid degom gepensioneerd, nadat hy byna naar en Co. te Sassenheim in het bloem In hun lange huweiyksperiode werd tien kinderen, welke allen nog in leven hun dochters zagen ze naar verre lan menteel het genoegen de „Amerikaanse" kleinzoon. De „Afrikaanse" zal het feest gezet in gedachten mee moeten vieren, thans 25. tyn dat Pieter Gilles Kooyman en Adri- .verden verbonden. De bruidegom heeft bruid is twee jaren jonger. Belden mo- verheugen. Het vorige jaar is de brui- zyn gehele huwehjkstyd by de Fa, War- bollenbedryf werkzaam is geweest-, hun echt gezegend met de geboorte van zyn en ook allen gehuwd. Twee van den vertrekken, echter smaken zy mo- in hun midden te hebben met een hetwelk voor de oudjes op touw wordt ■Het aantal kleinkinderen bedraagt /^FEUILLETON" K^door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 33) Hy werd wat kalmer- „We zyn hier nu alleen. Niemand kan ons horen. Wilt u me nu eens vertellen, waarom u er zo positief van overtuigd bent, dat een van zyn familieleden de oude heer ver moord heeft?" „Ik herhaal myn vraag. Is er iemand byziende in .de familie?" „Het spyt me. beste doctor, maar dat kan ik u niet zeggen". „Maar denkt u. dat we er makkelyk achter kunnen komen?" „Ongetwyfeld!" Monsieur Goron aar zelde. zyn ogen vernauwden zich. „U dacht waarschynlyk", veronderstelde hy, terwyi hy een beweging maakte als van iemand, die met een pook slaat, „dat de moordenaar slecht van gezicht moet zyn geweest omdat hy zo'n duidelyk doel als het hoofd van een mens een paar keer gemist heeft?" Misschien". Dermot liep langzaam de gehele ka mer rond. onderwyl in de vitrines ky- kend- Sommige van de uitgestalde stuk ken stonden af zonder ïyk te pronk; by andere waren keurige, kleine kaartjes gelegd of er aan vast gemaakt, die alle bedekt waren met datzelfde fijne, als gecalligreerde schrift. Hoewel hy in het geheel geen verstand had van verza melen, behalve dat hy iets afwist van kostbare stenen, werd het hem al spoe dig duidelyk;, dat dit allegaartje een grote hoeveelheid dingen bevatte, die alleen maar interessant waren, en er slechts enkele werkeiyk echte, uiterma te kostbare stukken by waren. Hy zag porcelein, waaiers, reliquieën, een paar eigenaardige klokken, een rek met Toledaanse rapieren en een kistje (dat byzonder griezelig en somber af stak tussen al deze fyne en sierlyke snuisterijen) met allerlei oude over- blyfselen van de Newgato-gevangenis, die inmiddels afgebroken was. Dermot had al spoedig opgemerkt, dat het grootste deel van de boeken in de boe kenkast- technische werken waren over de beoordeling van edelstenen. „Gaat u verder?", hield Monsieur Go ron vol. „Er was nog een of ander bewys, waar over u sprak", zei Dermot. „U heeft my verteld, dat er. hoewel er niets ge stolen is. een halssnoer van diamanten en turkooizen uit een van de kasten is gehaald. U heeft het lichteiyk bevlekt met bloed, onder de vitrine op de vloer gevonden". Monsieur Goron knikte en trommelde op een enorme glazen kast. die links van de deur stond. De kast was niet op slot evenmin als de andere. De deur ging ogenblikkelijk open. toen Monsieur Goron er met zyn vinger tegen drukte. De schappen aan de binnenzijde waren eveneens van glas. Op de ereplaats, in het midden, tegen een achtergrond van donkerblauw fluweel, een weinig schuin gezet, zodat het beter bezien kon wor den, concurreerde het halssnoer in vu rige schittering met de flonkerende fa cetten in de kristallen middenlamp. „Het is weer op zyn plaats gelegd en schoongemaakt", zei Monsieur Goron. „Zoals de overlevering luidt,, droeg Ma dame de Lambelle, de meest geliefde hofdame van Koningin Marie-Antoinet te dit collier, toen Madame gedood werd door de woedende menigte vóór de ge vangenis van La Force. Sir Maurice had wel een eigenaardige voorkeur voor gruweldingen. vindt u niet?" „Er zyn mensen, die inderdaad een sterke neiging voor zulke dingen aan de dag leggen" Monsieur Goron grinnikte. „Ziet u, wat er naast het collier staat?" „Het ziet er uit", zei Dermot., terwyl hy links van het halssnoer speurde, „als een muziekdoos op wletjes". „Het is inderdaad een muziekdoos op wieltjes. En u zult my toegeven, dat het niet bepaald een gelukkige gedachte was om die muziekdoos op een glazen schap te zetten. Ik herinner me. dat op de dag na de misdaad, toen wy bezig waren de kamer te onderzoeken, terwyl het lyk daar nog in de stoel zat, de commissaris van politie die kast opende. Hij stootte tegen de muziekdoos en die viel op de grond Monsieur Goron wees naar de doos, een zwaar voorwerp van hout met ver bleekte geschilderde prentjes op de zy- kanten. Dermot zag. dat het voorstel lingen waren uit de Amerikaanse bur geroorlog. „De muziekdoos kwam op één kant terecht. En toen begon ze „John. Brouwri's Body" te spelen. Hebt u het wijsje wel eens gehoord?" De prefect floot, er een paar maten van. „Ik kan u zeggen, dat het effect allermerkwaar digst was. Monsieur Horatio Lawes vloog woedend de kamer, binnen en zei, dat wy de collectie van zijn vader niet 32). Panda was op een grote bin nenplaats terecht gekomen en keek scherp om zich heen. Recht tegenover hem was een venster hel verlicht, ver der was alles donker en verlaten. i.Daè-r moet ik zyn!" dacht Panda. „Waar licht is, zyn ook personen en om iets te ontdekken moet ik weten wie daar zit! Laat ik zien. kom!" dat ik by dat raam Hy wist niet. dat zyn leermeester en patroon Snufkens op dat moment voor de poort stopte en zich met forse tred (op gummi zolen) naar het portiers hokje begaf. „Ik kom hier een onderzoek instel len!" sprak hy streng. „Blyf rustig, be denk, dat alles wat U zegt. tegen U ge bruikt zal kunnen worden en laat my zonder morren door. Ik ben de be roemde detective Snufkens, aangesloten by de bond van Erkende Speurders! Hier is myn penning!" „Tjonge!" zei de portier. „Dat is niet mis! Ga je gang, vriend, ik vind alleen, dat je een "beetje laat bent! Iedereen is naar huis!" „Des te beter!" zei de detective. mochten aanraken. Monsieur Benjamin beweerde, dat het doosje kort tevoren gespeeld moest hebben. Hy wist dat zo goed. omdat hy daar hy een hand'g knutselaar is het een paar dagen te voren had gerepareerd en het mecha niek opgewonden had. En hy vertelde ook, dat het muziekje na een paar re gels zwygt. Kunt u zich voorstellen waarom er zo'n drukte gemaakt moest worden voor zo'n kleinigheid?" „Ja, ik geloof, dat ik dat wel begryp. Zoals ik u vandaag al eerder heb ver teld. is dit een zeer karakteristieke mis daad". „Aha!" Monsieur Goron was op eens weer vol belangstelling. „Ja, ik herinner me. dat u dat gezegd hebt. Het zou me zeer interesseren te horen waarom u dat gezegd hebt". „Omdat", antwoordde Dermot, „dat een misdaad is, waar de huiselyke om geving een grote rol by speelt. Een prettige, gezellige huiselyke misdaad, die meestal haar oorsprong vindt in de hui selyke omstandigheden". Monsieur Goron streek onzeker met zyn hand over zijn voorhoofd. Hy keek om zich heen, als om een ingeving sme kend „Doctor", zei hij. „is u dat werkeiyk ernst?" Dermot ging op de rand van de tafel in het midden van de kamer zitten. Hy streek met zyn vingers door zijn dik, donker haar. Hy scheen zijn denkbeel den te willen ordenen; zyn ogen fon kelden. IrKyk eens, hier is een man dood ge slagen met negen slagen van een pook, hoewel één meer dan genoeg zou zyn geweest. We weten het en we zeggen: „Het is krankzinnig, het is zinloos, het lykt op het werk van een waanzinnige". Daarom keert u zich steeds maar af van die rustige huiselyke kring, omdat u veronderstelt, dat zich daaronder nie mand bevindt, die zo als een wildeman gehandeld kan hebben". „Maar zo is de geschiedenis van de misdaa-d niet. En zeker niet van de En gelse misdaad, waarmede ik rekening houd. omdat deze mensen Engelsen zyn. De gewone gemidctelde moordenaar, die een duidelyk omlijnd, berekend motief heeft, gaat zelden met- een dergelyke bruutheid te werk. Waarom zou hy dat doen? Het is duidelyk genoeg, dat het veel verstandiger voor hem is. als hy zo netjes en geruisloos mogelyk zyn slachtoffer buiten gevecht stelt. (Wordt vervolgd) Ned. Herv. Kerk Aangenomen, naar Culemborg J. A. de Vor te Roden; naar Glnnlken A. C. D. v. d Bosch te Well en Ammerzoden. Bedankt voor Dubbeldam G. H. J. Marsman te Brulnlsse; voor Oos- terhaule c.a. D. Kramer te Drogeham. Aangenomen, de ben. tot hulppred. te Schevenlngen A, Offeringa, em. pred. al daar en A. Bosman, em. pred. te Ryswyk (Z.H.). Geref. Kerken Beroepen te Dalfsen A. C- Mooy. eand. te Almelo; te Seroos- kerke (W) S. v. Wouwe te Marum. Be noemd tot vlootpredikant L. j. Soliale- kamp te Beetgum, die deze ben heeft aangenomen. Geref. Gemeenten Beroepen te RUssen Chr. v. d. Woestyne te Ridderkerk. Fusie Chr. Nat. Werkmansbond en Fede ratie Herv. iMannenverenigingen De Chr. Nat. Werkmansbond en de Federatie vari Herv. Mannenverenlglngen, heeft met vol ledige steun van de Generale Synode der Neci. Herv. Kerk, besloten een nieuwe organisatie van hervormde mannen ln het leven te roepen die als naam zal dragen „In dienst der kerk". De voorbereidingen hiertoe zyn thans zover gevorderd, dat besloten is op 21 Mei de eerste landelijke vergadering te houden en wel des morgens 11 uur ln hotel Noord- Brabant te Utrecht. In deze oprichtingsvergadering zal ge sproken worden door de heer E. S. van Veen, voorz. van de Chr. Nat. Werkmans-, bond, door ds. H. W. te Winkel (Gronin gen) en ds. A. Krop (Geldermalsen) SCHEEPSBERICHTEN. Adlnda 8/5 Singapore—Pladjoe. pass Riouw Eiland; Alhena, 9/5, Antwerpen- Buenos Aires, by Kaap Verdische Eilanden; Amstelstad, AntwerpenNew York 9/5 pass. Startpoint; Beta, Suez—Aden, 8/5 te Aden; Boissevaln, SuezBatavia, 9/5 op reede Aden. Cleodora. GibraltarBahrein vertrokken van Gibraltar 8/5; Ebro Havre —Rotterdam, 8/5 van Havre; Hilversum, SfaxRotterdam, 8/5 van Sfax wordt 20/5 te R'dam verwacht; Hugo de Groot, MakassarSorong Nw Guinea, te So- rong Nw. Guinea; Java, MakassarTand- Jongpriok, 8/5 te Tandjong Prlok; Juno. IzmirGibraltar. 9/5 te Gibraltar; Lim burg, MenadoSemarang. 8/5 te Amoe- rang; Murena, Curasao—Punta Cardon 8/5 vertrokken van Curasao; Nieuw Hol land, AmsterdamBatavia. 10/5 verwacht te Palembang; Oranje, BataviaAmster dam, 8/5 pass. Sabang; Randtfontein, Belra Daressalaam. 8/5 aangekomen te Dares- salaam; Roepat. AmsterdamBatavia 8/5 Aden gepass.; Samaria, le HavreMarti nique, 8/5 vertrokken van le Havre; Su matra. BataviaHolland; 10/5 in Singa pore verwacht; Thames, slbt. Rotterdam Bangka, by Jebel Feira; Theseus. Gibraltar A'dam, 9/5 ouessant gepass.; Thorbecke, ChlngwantaoShanghai, te Shanghai; TJimanoek, MorotadBlak. naby Vogelkop; Tjisadane, PrlokMakasser. 8/5 te Makas ser; Zeeland/S.SAI., A'dam—Gdynia, 8/5 vertrokken van IJmuiden. K.N S.M.Caribia, 9/5 van Amsterdam naar Odensee; Odysseus, 10/5 te Rotter dam; Stuyvesant, 9/5 van Amsterdam naar Dover; Orpheus. 9/5 te Amsterdam; Her cules, 9/5 van Barcelona naar Alexandrlë; Oksywl. 9/5 te Genua; Venus, 9/5 te Alexandrië; Dundee, 9/5 te Livorno. Holl. Afrika Lynen; Oranjefontein, 9/5 van Antwerpen naar Southampton. My. Oceaan: Alginaus, 2/5 van Colombo naar Amsterdam. VOOR DINSDAG 13 MEI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7 15. ochtendgymnastiek; 7.30; aubade; 8 00: nieuws; 8,15: ochtend - rhvthme; 8.45: Boedapester Trio; 9.15: morgenwyding door dr w. Lodder; 9.30: orgelmuziek: 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: van vrouw tot vrouw; 10.35: Richard Tauber zingt; 10.50; voor de kleuters; 11.00: Roy Henderson, bariton; 11,30: praatje over Engeland; 11.40: gramofoon- muzlek; 11.45: fam. berichten; 12.00: or kestsuite uit „La tragédie de Salome"; 12.30: ons platteland; 12.40; pianoduo; 13.00: nieuws; 13.15: Skymasters; 13 45: zangtrio; 14.00: met naald en schaar: 14.20: Aeolian Sextet: 15.00; de wondere wereld; 15.15: radio matinee; 16.30: BBC Military Band: 16.40: de schoolbel; 17.00: Jaap Callenbach speelt piano voor de Jeugd; 17.30; orkest Glenn Miller: 17.45: Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15 Tom Erich piano; 18.30; Ned. strydkr.; 19.00: cn nu naar bed; 19.05: radiostrip; 19.15: H. Bosman, piano; 19,45: dr. G. D. Hemmes over inenting tegen pokken; 20.00: nieuws; 20.05: reportagedienst; 20,15; bonte Dins- dagavondtrein; 21.30: verzoekprogramma: 22.15: buitenlands overzicht door H. Oh. G. J. v. d. Mandere: 22.30: sopraan en plano: 23.00: nieuws; 23.1524 00: She- herazade. Hilversum II (415 M) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: ochtendgloren: 8.00; nieuws; 8.15: opge wekte muziek; 9 00: lichtbaken; 9.30: pol. berichten; 9.50: bloemenhulde; 10.00: voor de kleuters; '10.15: zigeunermuzlek; 10.40: voordracht; 10.50: werken van Franz Llszt; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: gedeelten uit Carmen; 12.00: Angelus; 12.03: Lia Palla, orgel; 12.30: orkest zon der naam; 12.55; zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.15: orkest zonder naam; 13 35: gramofoonmuzlek; 13.50: grootmeesters der moderne orkestratie; 15.00: voor de vrouw; 15.30: Eng. en Franse platen; 16.00; ziekenbezoek; 16.30: na schooltijd; 16.45: elk wat wils; 18.00; Bruce Lowe zingt; 18.20: sport-praatje; 18.30: lente; 19.00; nieuws; 19.15: Kath. nieuws; 19.20: ensemble Fantasia; 19 45: Kath. thuis front; 20 00; nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12; actualiteiten; 20.20: Radio Philh. Ork.; 21.40: Marlagedichten; 21.45: bet kwintet in de kamermuziek: 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.45: Fritz Kreisler speelt plano: 22.55: vaders dagboek; 23.00: werken van Henk Badings; 23.3024.00: als de ziele luistert. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 10 Mei. Besommingen; KW 67 f. 6820; KW 210 f. 1880. Aanvoert 725 kisten.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6