De contouren van het „geplukte" Linggadjati Minister Lieftinck krabbelt langzaam terug De snuifdoos van de Keizer DE MEESTEM-DETECTIVE -- Hoog bezoek uit Nederland Voor de Jeugd Is uw Radio defect? Radio-programma I De Republiek zal Ver. Staten van Indonesië saboteren. (Van onze correspondent te Batavia) Zit ergens in een verborgen laatje van de kast vol Linggadjati's nog een vier de interpretatie opgeborgen? De repu blikeinse interpretatie? We hadden al lang de sterke indruk, dat Linggadjati in zijn voorgaande drie gestalten nog niet compleet kon zijn. Na het naakte, het aangeklede en het getekende be ginnen zich nu vaag en spookachtig de contouren af te tekenen van een nieuw Linggadjati; het republikeinse. WAAROVER WIJ PEINZEN. Er zyn de laatste dagen een paar dingen gebeurd, die ons aan het pein zen hebben gebracht. In de eerste plaats is daar de feeste lijke opening van het parlement van Oost-Indonesië te Makassar. Dit is een waardig en kleurrijk schouwspel geweest, dat grote belangstelling genoot van de zijde der bevolking, en door de aanwe zigheid van vele illustere persoonlijk heden werd opgeluisterd. Er waren du re bloemstukken achter de zetels van President Soekawatl en de voorzitter van het college, mr. Tadjoeddin Noor. En er stond een welluidende gong, waar op de aankomst der hoge persoonlijk heden werd aangekondigd. Drie slagen voor de luitenant-gouverneur-generaal, één slag voor mr. Noor. drie slagen voor president Soekawatien toen zweeg de gong. „Toen zweeg de gong" betegent. dat voor de illustere vertegenwoordigers van de republiek Hatta Soekarno de gong niet heeft geluid. Zij waren met nadruk afwezig. Slechts een paar ambtenaren van het republikeinse ministerie van voorlichting vertegen woordigden de hoge belangstelling van dc zijde der republiek, doch zij waren weinig illuster, en het zal meer nieuwsgierigheid dan oprechte be langstelling zijn geweest, wat hen Makassar-waarts dreef. Waar bleef de republikeinse delegatie? Want een delegatie was er, en zij is zelfs op weg geweest van Djokja naar Makassar. Maar te Batavia is zij door de Lt.-G.-G. gewogen..'., en te licht bevonden. De figuur van mr. Latuhar- hary. die zich in haar midden bevond, werd door het paleis onaanvaardbaar geacht als vertegenwoordiger der repu bliek. En terecht, want hier kwam een principe in het geding. Mr. Latuharhary bekleedt in het re publikeinse bestuur de officiële functie van gouverneur der Molukken. De Mo- lukken echter vallen buiten het door Linggadjati de facto-erkende republi keinse gezagsgebied. en binnen dat van de republiek Oost-Indonesië- Door haar ondertekening van de overeen komst heeft de republiek zich met deze stand van zaken accoord verklaard, en verviel dus automatisch de post van republikeinse gouverneur over deze eilanden-"groep. Niet te min handhaaf de de republiek mr. Latuharhary op zijn post. waarmee artikel 2 van de over eenkomst op een duidelijke wijze werd geschonden. FOEFJES WORDEN DOORZIEN. „De Nederlandse regering en de re gering van de Republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een sou- vereine, democratische staat op fede ratieve grondslag, genaamd de Ver. Staten van Indonesië". Dit is de tekst, waar de republikeinse bestuurderen hun namen onder hebben gezet. Indien nu echter hun opvatting over samenwer king daarin bestaat, dat ze eigenmach tig territoiren binnen hun gebied trek ken. die zich duidelijk hebben uitge sproken voor opname in de republiek Oost-Indonesië. dan begint ons toch een grote nieuwsgierigheid te prikkelen naar hun interpretatie van Linggadjati. die ze zo zorgvuldig geheim houden- Was hun manouevre gelukt, dan zouden zij vermoedelijk haastig dit laatje even ge opend hebben, om een snelle randbe- merking te maken bij het betreffende artikel, waarmee het precedent admi nistratief zou zijn vastgelegd, zodat hiermee vanuit de voering van hun mouw een schone troefkaart in hun spel zou zijn gesmokkeld, die ze later met veel bravoure op tafel konden smij ten. Maar dr. Van Mook. zelf een goo chelaar. is handig in het doorzien van foefjes, en dus ging de zaak niet door. Te minder, daar de Lt-G.rG. van me ning was. dat alleen personen met de rang van Republikeinse minister de uit nodiging van President Soekawati had den mogen aanvaarden. Inmiddels echter zat de delegatie in Batavia en kon weinig anders doen dan zich diep gegriefd voelen. Gegriefdheid heeft altijd tot de meest solide dek kingen behoord voor een strategische te rugtocht. Deze werd op 22 April onder nomen en zo zou te Makassar de gong voor deze heren blijven zwijgen. Het Republikeinse ministerie van voorlichting zit er mee in. Het is hun taak om altijd gelijk te hebben, en soms is dat niet eenvoudig. In het b - zonder wanneer, men bepalingen naar het hoofd geslingerd krijgt, waar zijn eigen handtekening onder staat Men kronkelt zich in de meest spetaculaire bochten. Voor de toeschouwers is dit kijkspel niet onamusant. In een uiteen zetting over deze netelige kwestie ver klaart de voorlichter b.v.: „Indien wij rechtvaardig willen zijn. dan moeten wij erkennen, dat na de ondertekening van Linggadjati de gouverneursfuncties voor de Molukken van de republiek een schending zijn van Linggadjati., Doch daarnaast moeten wij er op wijzen dat het bestaan van Oost-Indonesië ook een schending van Linggadjati is. en dat het een formele onjuistheid betekent". EEN VETTE POTLOODSTREEP. De merkwaardigheid van dit betoog behoeven wij nauwelijks te onderstre pen. In December 1946 wordt de staat Oost-Indonesië opgericht. Eind Maart wordt Linggadjati getekend. Het be staan van de nieuwe staat bracht blijk baar geen wijziging in de republikein se opvattingen omtrent de overeen komst want zij tekenden braaf en zon der commentaar Hoe nu een bestaande staat inbreuk kan maken op een over eenkomst. die na de oprichting van die staat is aangegaan, zal voor een Westers brein wel ten eeuwigen dage onnaspeur lijk blijven. Het onnaspeurlijke echter is de die pere ondergrond van deze kwestie en hiermee lichten wij tetens een slip op van de sluier, die over het vierde Linggadjati ligt. De Republiek wenst geen Ver. Staten van Indonesië, en is van plan alle pogingen in deze richting met alle middelen te sabote ren. Het ware interessan\ haar „in terpretatie" van art. 2 eens te kun nen inzien. Vermoedelijk zal zij be staan in een vette, rode potloodstreep dwars door de tekst. SPREKENDE LEESTEKENS In een Antara-bericht over deze kwestie wordt de opinie, welke in Repu blikeinse kringen over de staat Oost- Indonesië bestaat, op een zeer duide lijke wijze door een paar leestekens uit gedrukt. In dit bericht wordt gemeld, dat de Republikeinse regering uitnodi gingen ontvangen heeft van mr. Tadd- joeddin Noor. voorzitter van het voor lopige „parlement" en ook van „Pre sident Soekawati". De aanhalingstekens bij „.Parlement" en „Presiden't Soeka wati" spreken hun eigen taal; Illustra tief in dit verband is ook de zaak Ra- tulangi. Dr- Rtulangi werd door de Ned. regering destijds naar het eiland Seroei verbannen. Hij had het daar niet slecht, maar verlangde toch erg naar zijn vrijheid. De Nederl. autoriteiten hadden daar wel begrip voor en waren gaarne geneigd hem deze terug te ge ven. mits hy even zijn handtekening onder een document wilde plaatsen. In dit document stond in sobere bewoor dingen. dat ondergetekende, dr Ratu- langi. hiermede verklaarde afstand te doen van zijn functie als republikeins gouverneur van Celebes. Dit weigerde dr. Ratulangl en dus lieten de Nederlanders hem rustig op zijn eiland zitten. Het Republikeinse dagblad Menara is over deze behande ling zeer verontwaardigd. Het is van mening, dat de Republikeinse regering tot het ondertekenen van een dergelijk document nooit haar toestemming zal kunnen geven „omdat dit een loslaten van Celebes als provincie van de Repu bliek zou betekenen". Als de mening van Menara juist mocht blijken, maakt dr. Ratulangi een kwade kans op levens lang. Want Celebes is toevallig het hoofd-eiland van de staat Oost-Indo nesië en de hoofdstad Makassar is haar regeringszetel. De aspiraties van de re publiek zijn dus op z'n zachtst gespro ken ietwat onbescheiden, en bevesti gen steeds meer indruk, die wij er allang van hebben, dat het haar plan is om deze Archipel te koloniseren. Want welk woord moet men anders gebruiken voor dit streven om enorme gebieden met hun bevolking te absorberen tegen de uitdrukkelijke wil van deze bevol kingen. in? Art. 3 en 4 van Linggadjati hande len over het recht van alle gebieds delen van deze Archipel om langs de mocratische weg te beslissen, in wel- j kc verhouding zy tot de Ver- Staf»- van Indonesië en tot het Koninkrijk der Nederlanden willen staan. Ook dit hebben de heren van de republiek met hun naam ondertekend. Wy vre zen ernstig, dat ook by hun interpre tatie van deze artikelen het rode pot lood te pas is gekomen. Zou het voorbarig zijn om in het licht van een en ander, na het naakte, het aangeklede en het getekende Linggad jati deze vierde interpretatie naar een analogie uit de pluimveewereld „het ge plukte Linggadjati" te noemen? ■RvANPSRhiH RAADSELS voor allen oin uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vyf, de kleinen (711 Jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftyd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdag morgen 9 uur. I. (Ingezonden door Ellle Brandt) Wie is de snaak. Aan. wie de taak Is aanbevolen, Te zorgen, Dat er niet door dieven wordt gestolen? Houdt hij bij nacht Steeds trouw de wacht? O. nee, sleohte even doet hy dat. Hij kijkt eens door het sleutelgat. II. (Ingezonden door Jisk Neuteboom). Mijn geheel ls een spreekwoord van 19 letters, dat in geheimschrift luidt: Bbguacmon peevn pcmon. Elke letter duidt in alle woorden dezelfde letter aan. pcv betekent tAm. bbg is een onbepaald lidwoord, een vaccp Ls een soort tent, cmon is een getal, nobb is een drank, deze padvinder deed een goede uccu. Dl. (Ingezonden door Willy v. d. Kwaak)Mijn le deel leggen kippen, mijn tweede deel en derde deel z(jn hoog. mijn geheel is een plaats in Gelderland. IV. (Ingezonden door Groetje Dorre- paal) Met p ben ik een land in Europa, met t een eiland, met k stookt men de kachel met mij en met m draai ik. V. (Ingezonden door Bep Brouwer). Op welke ladder klim je niet? VI. (Ingezonden door Lily van Nlerop). Mijn geheel is een plaats in Zuid-Holland van 14 lettere. 6, 13 is een afgekorte meisjesnaam, 5. 2. 11 zegt. dat er niets meer by kan, 4. 9, 3, 4 is een lekkernij. 8, 12, -12. 7 een dier, 1. 12. 7, 14 een lichaamsdeel, 6. 6, 10 is een vis. VII. (Ingezonden door Frans van Eg- mond) Voor welke persoon neemt iedere man zijn hoed af? VIII. Schrijf 12 woorden onder elkaar, elk van 4 letters. De beginletters, Van boven naai- beneden gelezen, noemen iets, dat veel bezoek trekt. De woorden beteke nen: 1. Iets, waaruit wij leren en wijzer worden. 2. Zitten aan je hoofd. 3. weg met bomen. 4. niet vol. 5. viervoetig dier. 6. hebben wij allen. 7. ziet men op feest dagen. 8. zwemvogel. 9. niet kort. 10. dient om in en uit te gaan. 11. dier met stekels. 12. geen Ja. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Water naar zee ggfliagen. Eten. gaan, de, den. zee, ragen, water. ar. 2. Na regen komt zonneschijn. Hoge bomen vangen veel wind. Eigen haard is goud waard Eerlijk duurt het langst. Van dik hout zaagt men planken. 3. De lamp. 4. Mos. som. 6. Sleelgoed; 1. s, 2. Epe, 3. meeuw, 4. vroeger, 5. speelgoed, 6. hengsel, 7. bloem, 8. pek. 9. cL 6. IJlst, Olst, Eist. 7. Eén sneetje, want daarna 16 het brood- niet heel meer. 8. Boog. oog. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Nu is het eindeiyk zomer. Geniet nu maar volop van al het moois om je,heen: bloesem, bloemen. Jong groend. Ga maar met je raadsels buiten zitten; daar kun je ze ook oplossen! Mooi weer past bij de blocmen-Zondag. die we nu hebben. Deze Zondag zal het dus een bloemenfeest zijn, binnen en bulten. Tot volgende week! Alle hartelijk gegroet door Jullie Raadseltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Verdere koersstijging in April. (Van onze financiële medewerker) April heeft voor de fondsenhandel ter beurze van Amsterdam een aanmerke lijke verlevendiging gebracht, welke de reeds grote vooruitgang van Maart ln de schaduw stelt. De omzetten op de Aandelenmarkt, welke van f. 11% mil- lioen in Februari tot f.22 millioen in Maart waren gestegen, hebben in April niet minder dan f.34 millioen belopen, terwijl ook de omzetten op de obliga- tiemarkt met f.27 millioen meer dan hefj dubbele bedragen van die in Fe bruari. Deze grotere omzetten gingen gepaard met een verdere koersstijging voor de aandelen en een ongeanimeerde stemming voor obligaties, waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat velen hun obligaties in aandelen hebben om gezet. Intussen kwam ook op de beurs aan alle lofzangen een eind en ls de Mei maand met een verminderde kooplust ingezet, waarbij met name voor In dustriële papieren de hoogste koersen niet behouden konden blijven. Hiertoe hebben ongetwijfeld ook be schouwingen meegewerkt, waarin sterk de nadruk wordt gelegd op de nood zakelijkheid. dat van de grotere win sten der bedrijven zeer aanzienlijke bedragen zullen moeten gereserveerd voor aankoop of afschrijving op nieuwe kapitaalgoederen, ten gevolge waarvan de dividenden vooreerst be scheiden zullen moeten blijven. Bij vele ondernemingen komt de be hoefte aan nieuw kapitaal steeds dui delijker voor de dag, hetgeen in som mige gevallen leidt tot de gedeeltelijke uitkering van het dividend in aandelen. Na de Kon. Ned. Stoomboot, die 10% in kas en 20% in aandelen betaalt, komt thans de Algemeene Norit, die in 1946 bij een kapitaal van f.2.350.000, na af schrijving van f. 71.710, een winst maakte van f. 230.662, met een dividend van 6% dat ter keuze van aandeelhou ders in contant en of in aandelen 1.0% kan worden ontvangen, mede omdat een belangrijk bedrag der geldmiddelen nog altijd geblokkeerd is. Dit brengt ons op de Jongste bespre kingen van minister Lieftinck met de leden der Tweede Kamer over de Ver mogensheffingen, waarbij deze bewinds man de houders van geblokkeerd te goed een nieuwe desillusie heeft bereid. De geblokkeerde saldi, overblijvende na betaling der beide Vermogenshef fingen, zullen namelijk in vijf jaar lijkse termijnen worden vrijgegeven, d. w.z. dat de geldblokkade straks nog eens met vijf' jaar zal worden ver lengd, althans voor hen, die na de be. taling hunner belastingen, nog ge blokkeerd tegoed overhouden. Wij en anderen hebben daartegen herhaaldelijk geopponeerd en het ver heugd ons daarom, dat een aantal Ka merleden met klem op het vrijgeven van deze saldi heeft aangedrongen. Met de betaling van genoemde belas tingen is de geldzuivering voltooid en de minister heeft destijds beloofd, dat dan op de blokkade een geleidelijke de blokkering zou volgen, welke „wel eens enkele maanden zou kunnen duren". La ter heeft hij verklaard, dat voor de saldi belastingcertificaten zouden worden uitgegeven, welke konden worden over gedragen, óók al geen sympathiek denk beeld, maar dan toch een middel om over het geblokkeerde geld weer de vrije beschikking te krijgen. Nu krab belt. de minister echter verder terug, blijkbaar bevreesd voor een uitzetting van de geldsomloop met als gevolg een stimulans voor de zwarte markt en een overmatige aankoop van consumptie- en kapitaalgoederen. Wij delen die vrees niet. De aankoop van laatstgenoemde goederen is door overheidsmaatregelen dermate beperkt, dat, zo het bedrag der geblokkeerde saldi belangrijk mocht zijn, slechts een klein deel daarvan voor consumptie of investering kan worden aangewend. En dat spaar- en bedrijfskapitalen op de zwarte markt zullen terecht komen, is een onwaarschijnlijke en minder nobele veronderstelling. Maar bovendien druist de verlenging der geldblokkade in tegen recht cn ^FEUILLETON" V^door JOHN EHCKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 32) „Waarde vriend", riep hij uit „U tracht mij te overtuigen van dingen, die door de feiten worden weerlegd". „Dus u heeft toch enige twijfel?" „Inderdaad", bekende ,de prefec.t „komt er wel eens twijfel bij my op". „En bent u nog steeds van plan haar te laten arresteren?" Monsieur Goron was verbaasd. „Na tuurlijk! We wachten nergens anders op dan dat de rechter van instructie daartoe opdracht zal geven. Behalve natuurlijk". zijn ogen begonnen spot tend te glinsteren „behalve als mijn brave vriend, doctor Dermot Kinross, binnen enige uren haar volkomen oiv- schuld zou kunnen vastleggen- Vertelt u mij eens. hebt u hierover een be paalde theorie?" „In zekere zin wel. ja". „En die luidt?" Dermot keek hem opnieuw strak aan. „Het lijkt mij bijna zeker", antwoord de hij. „dat de moord bedreven is door een van die alleraardigste, perttige mensen, de familie Lawes". HOOFDSTUK XI. Er was heel wat voor nodig om de prefect van politie van La Bandelette aan het schrikken te maken. Dermot Kinross was er in geslaagd. De ogen Puilden uit zijn hoofd, terwijl hij zijn metgezel aanstaarde. Na een poosje J'ees hy met zijn vingers vragend naar gesloten deur van de salon, alsof, aueen gebaren in deze ongelofelijke mestand geoorloofd waren. heus"'' Z8i Derrnot' "dat' bedoel Monsieur Goron schraapte zijn keel.-, -ik geloof, dat u graag de kamer wou 2ien. waar de moord is bedreven. Gaat aan met mij mee, ik zal ze u laten zien. Maar vóór die tijd hij maakte een duidelijke beweging om stilte vra- geu dan ook geen woord!". Monsieur Goron draaide zich om en nin vriend voor de teap op. Der- Vj: hoorde hem als het ware kreunen, «et portaal boven was cok donker tot Ju* Iïft, moinent, dat Monsieur Goron hcht opdraaide. Hij wees naar de deur van de studeerkamer, die aan de voorzijde lag. De hoge. wit geschilder de deur was gesloten- De deur van Het Raadsel misschien werd het de deur van De Ontzetting. Dermot legde zijn hand op de metalen handgreep en duw de de deur open. Het was schemerig binnen. Vaste vloerkleden, zoals er hier een in dit vertrek lag, vindt men maar weinig in Franse huizen. Dit tapijt- was zelfs zo dik. dat de onderkant van de deur er tegen stootte en er overheen schuurde. Dermot's koele brein merkte dit onmid dellijk op terwyl hij naar links tastte om de lichtschakelaar te zoeken. Er waren twee schakelaars boven el kaar. Toen hij op de eerste drukte gloei de de bureaulamp met de groene kap aan. die op het bureau-ministre stond. Toen hij het tweede knopje gebruikte, ging de kroon met de talloze kristallen facetten in het midden van de kamer branden- Hij zag een vierkante kamer, waar van de betimmerde wanden wit ge schilderd waren. Direct tegenover hem waren de twee grote openslaande deu ren waarvoor nu stalen blinden waren neergetrokken. In de muur aan zijn linkerhand bemerkte hy dë grote, wit marmeren schoorsteen. Tegen de muur aan zijn rechterhand stond de lessenaar, met de draaistoel er voor, die een beet je opzij gedraaid was. De elegante meu beltjes van verguld éh brocaat. het ver gulde tafeltje in het midden met het rbnde blad, kwamen sierlijk en kleurig uit op het grijze tapijt. Langs de wan den, behalve op de plaatsen, waar een paar boekenkasten stonden waren kas ten met glazen wanden geplaatst-, die de schittering van de kristallen kroon weerkaatsten. In ieder ander geval zou de inhoud van de kasten hem nieuws gierig hebben gemaakt. Het was bedompt in de kamer. Het rook er sterk naar een of ander ont smettingsmiddel. Dermot liep naar de lessenaar. Ja. men had getracht de sporen van het gebeurde zoveel mogelijk te verwij deren. Alleen op het vloeiboek waren nog oude bloedvlekken te zien. dié nu roestbruin waren geworden. Ook op de blocnotes, waarop ü?ir Maurice aanteke ningen had zitten maken, onmiddellijk vóór zijn dood. Er waren geen sporen meer te vin den van de versplinterde snuifdoos. Een vergrootglas, een loupe, zoals juweliers gebruiken, pennen, inkt en andere schrijfbehoeften lagen verspreid over het vloeiboek, onder het licht yan de groene lamp. Dermot keek naar ae bloc notes. waarnaast een gouden vulpen lag, die de eigenaar blijkbaar uit de hand gevallen was. Het schrift op de bloc notes was sierlijk en bijzonder regelma tig en keurig. „Snuifdoos, in de vorm van een horloge, vroeger het eigendom 31). Panda liep zachtjes in de rich ting van de poort, die open stond en keek goed om zich heen. „Ik weet nog niet zeker wat ik vin den zal!" mompelde hij. ..Het is eigen lijk een probeerseltje om hier naar toe te gaanmaai' ik heb ontdekt, dat een detective in de eerste plaats geluk moet hebben om iets te bereiken.... misschien heb ik dat! Hoewel ik nog nooit gemerkt heb. dat ik het had geluk bedoel lk! Wel, daar zit de por tier, vooruit, nu zal ik het? merken!' De portier zat suffig in zijn hokje en geeuwde zo nu en dan beschaafd door zyn neus. „"Bah! Wat een baan!" mom pelde hy dan. „Wat een levenwat een gesloof! Als ik niet zo'n sterk ge stel had, zou ik overspannen faken!" Dc portier was zó in zich zelf ver diept, dat hij niet in de gaten had, dat Panda diep gebogen onder zijn raam door sloopIntussen zat de wakkere speurder Snufkens ook niet stil! Hy had zijn kleren aangeschoten, was in zijn autootje gestapt en reed nu snel door de donkere straten. „Men moet een idee niet laten afkoelen!" sprak de pientere man tot zichzelf. ..Hier rijd ik, heet van de naald! Waar net me heen voert is nog niet duideiyk, maar ik ben van plan de Taks Automobile Coinp. N.V. aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen!" van Keizer Napoleon I". Toen las hij verder in kleiner, peuterig-fy'n schrift, dat als gegraveerd leek: „Deze snuif doos was een geschenk aan Bonaparte van zijn ©choonvader, de keizer van Oostenrijk, bij de geboorte van Napo leons zoon. de Koning van Rome, op 20 Maart 1811-. De doos heeft een mid dellijn van ruim 5% cjn. Zij is met goud gemonteerd; de loze horlogeknop is van goud; de cijfers op de wijzerplaat en de wijzers zijn vervaardigd van klei ne diamanten, met het teken van Na poleon. de letter „N". in het midden van Hier eindigde het handschrift in twee bloedspatten. Dermot floot. „Dat ding moet een enorme waarde hebben", zei hy. „Waarde?" De prefect gilde het byna uit. „Heb ik het u niet verteld?" „En toch is het kapot geslagen". „Zoals u ziet waarde heer" Monsieur Goron wees naar de lessenaar. „Ik heb u ook verteld, dat het zulk een eigen aardige vorm had. Zoals u op dit pa pier kunt lezen, had het de vorm van een horloge". „Wat voor horloge?" „Een gewoon horloge!" Monsieur Go ron haalde zijn eigen uurwerk te voor- schyn en hield het in de hoogte. „Nu ik mij goed herinner, hebben de diverse leden van de familie Lawes my verteld, dat toen Sir Maurice hun het kleinood voor het eerst liet zien. zy dachten dat het werkeiyk een horloge was. Het ging zó openkyk! En wilt u ook eens naar de deuken in het bureau kyken, waar de pook van de moordenaar bhjk- baar ook terecht gekomen is?" Dermot legde de bloc-notes neer. Terwijl de prefect weifelend naar hem keek. keerde hy zich om en speurde de kamer rond naar de standaard met tan gen en poken by de marmeren schoor steenmantel. Daarboven hing een bron zen medaillon met het profiel van Kei zer Napoleon. De pook. waarmede de misdaad was begaan ontbrak nu in de standaard- Dermot schatte met zyn blikken enige afstanden. In zijn brein draaiden half, gevormde denkbeelden dooreen, waaruit er ten slotte één te voorschyn kwam. dat in het geheel niet klopte met de zogenaamde feiten en be- wyzen van Monsieur Goron. „Zee eens", zei hy „heeft er Iemand van de familie Lawes slechte ogen?" „Maar my'n hemel!" schreeuwde Mon sieur Goron byna, terwyi hy zyn han den boven zijn hoofd hief. ..De familie Lawes. altyd weer de familie Lawes! Hoor eens!" (Wordt vervolgd) billykheid. Hy, die aan zyn belasting verplichtingen heeft voldaan, heeft recht op wat er daarna van zijn ge blokkeerde tegoed overbiyft, even goed als hy, die destijds effecten voor zyn vrykomende gelden kocht, deze thans weer vry kan verkopen. Een toevallige omstandigheid mag geen reden zyn waarom voor de een wel, voor de ander niet de blokkade wordt opgeheven. Met meer ingenomenheid herinneren wij aan het sluiten ener Nederlandse dollarlening in de V.S.. zy het ook tot een bescheiden bedrag van 20 millioen doll, en op tamelyk straffe voorwaar den: 3 3/4% rente en een looptyd Van 10 jaar, uitgifte pari. Met meer dan gewone belangstelling mag worden af gewacht hoe het resultaat van deze emissie zal zyn. Hiervan zal uiteraard afhangen of men bereid zal zyn verdere crediet-aanvragen van Nederland te financieren. Ingezonden Mededeeling. Bel 24344 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig VOOR ZONDAG 11 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA: 3,00:; nieuws; 8,15 Soclaldotmmars; 8,18: Mld- isommarvaka; 8.30: voor het platteland; 8,45: intermezzo; 9,12: postduivenberlch- ten; 9,15: geesteiyk leven; 9,30: verzoek programma; VPRO: 10,00: Zondagshalf uur; 10.30: dienst doopsgez. kerk Palete- stx. te Den Haag. voorg. ds. H. W. Mei huizen; 11.45: prof. dr. G. J. v. d. Klaauw over de geestelijke wederopbouw van ons volk; AVRO: 12,0°: gevarieerde nieuwe platen uit Ame-rlika; 12,30- Zondagsclub; 12,40: mannenkoor; 13,00: nieuws; 13,16: Renova Septet; 13,50: spoorwegen spre ken; 14,00: high Society Blues; 14,05: boekbespreking; 14,30: Radio Phllharm. Orkest; 15,45: fllmpraatje; 16,55: repor tage hoofdnummer Varsity; 16,15: Sky- masters; 16,30: voor de vrouw; 16,40: Skymasters; 16,50: sportreportage; VPRO 17,00: voordracht; 17.10: gesprekken met luisteraars; VARA: 17,30: Oome Keesje; 18,00: nieuws; 18,15: 6portreportage; 18.30: Ned. Strydkr.; 19,00: Radlolympus; 19,30: cabaret Camera Obscura; AVRO: 20.00: nieuws; 20,05: actualiteiten; 20.15: Pierre Pal-la, orgel, Gerard van Krevelen plano; 20,45: deel VI hoorspel „Paul Vlaarderen contra de Markies"; 21,05: allerlei en gramofoonmuziek; 21,15: La Favorite; 22.05: cabaret Chlel de Boer; 22,35: Constant Moerman vlooi, Ieja Ros- slcan plano; 23,00: nieuws; 23,1524.00: granvofoonmuzlek Hilversum II (415 M.) NORV: 8,00: nieuws; 8,15: van man tot man; 8,30: morgenwijding o.l.v. it.-kol. J. P. Ra wie; KRO: 9,30: nieuws; 9.45: prof. dr. J B. Kors opent de Groningse dag der KRO; 9.45: inleiding Hoogmis; 10,00: Hoogmis H. Jozefkerk te Groningen; 11,30: Gro nings Strijkkwartet; 12.00: Angelus; 12,03: C. Batenburg bespeelt orgel Mar tinikerk Groningen; 12,15: de Groningse letteren; 12,30: vrolijk Gronings program ma; 123,55: zomnevdJzer; 13.00: nieuws; 13,15: toespraak comm. der 'Koningin. In Groningen E. H. Ebels; 13.25: Groninger Orkestvereniging; 14.00: oude kerken en kloosters in het Noorden; 14,16: Gron. Orkestvereniging; 14.45: afwisselend Gron. programma: 16,30: zlekenlof; NC RV: 17,00: Jongerendlenst Ned. Herv. Kerk (Appelweg) Amersfoort, voorg. M. Germans; 18.30: Ned. Herv Kerkkoor R'dam; 18,45: A. v. d. Horst bespeelt or gel Oude Kerk te A'dam; 19,15: kent gy Uw bijbel; KRO 19,30: nieuws: 19,45: sport m Groningen; 20,00: actualiteit en; 20,13: de gewone man; 20,20: gevarieerd Gronings programma; 22,15: avondgebed en liturgische kalender; 22,27: slotwoord Groningse dag door prof. dr. J. B. Kors; 22,30: nieuws; 22,45: Katholiek nieuws; 22,50: Patrlola Roesborough, piano; 22,55 vaders dakboek; 23.00: Kareol Septet; 23,2524,00: klassiek concert. VOOR MAANDAG 12 MEI. Hilversum I (301 M.) AVRO: 7,00: nieuws: 7,15: ochtendgymnastiek; 7,30: Zoth. Century Serenadere; 8.00: nieuws: 8,16: gramofoonmuziek; 8,45: „Het Zwa- nenmeer" van Tsjaikofskl; 9,15: morgen wijding door dB. A. A. van Ruler; 9,30: gramofoonmuziek: 9,45: arbeidsvitami nen; 10,30: voor de vrouw; 10.35: muziek van Roussel; 11,00: op de uitkijk; 11,15: zang en piano; 11,45: fotn. berichten; 12,00: Lyra Trio: 12.30: ln 't spionnetje; 12,36: Stafmuziek A'damse politie; 13,00: nieuws; 13,16: Stafmuziek A'damse po litie; 13,50; P. Palla. orgel; 14.20: varia ties op God Save the Kink; 14,45: repor tage over de Nederlandse confectie-In dustrie; 15,05: bonbomnlère; 16,30: gre pen uit de opera; 17,00: Skymasters; 17,30: hoort, zegt het voort; 17,45: Rijk Overzee; 18,00: nieuws; 18,15: Rlma Ketty zingt: 18,30: Ned. Strljdkr.; 19,00: en nu naar bed; 19.05: Metropole orkest; 19,30: inleiding tot het muziekbegrip door dr. P. v. Anrooy; 19,45: voor de landbouw; 20,00: nieuws; 20,05: radiloscoop; 22,10: kamermuziek pit de 18e eeuw; 22,45: doel en streven van de Independant Or der of Old Fellows ln Nederland; 23,00: nieuws; 23,15: Dutch Swing College; 23,4524,00: Yehudi Menuhln. viool. Hilversum II (415 M.) NCRV: 7,00: nieuws; 7,16: ochtendgymnastiek; 7,30: verenigde muziekcorpsen; 7,45: een woordf voor de dag; 8,00: nieuws; 8,16: koor Sur sum Corda; 8,30: bekende compo nisten; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: pol. be richten: 9,50: Engelse orkestwerken; 10,30 morgendienst oJ.v. ds. H. O. Molenaar; 11,00; Trio: 11,15: voordracht; 11,35: André Jurres plano; 12.00: componisten van Carl Robrecht; 12,15: Fritz Morel orgel: 13,00: nieuws; 13,15: kamerorkest; 14.00: voor Jonge moeders; 1420: All Round Sextet; 15,00: Theemuziek; 15,15: strijkkwartet; 16,00: bijbellezing; 16,45: concert; 17,20: muzikale lessen voor de Jeugd; 17,45: Monla Liter, piano; 18,00: sport; 18,15: sportpraatje; 18,30: Glacon- da-eneemble; 19,00: nieuws; 19,15: gra mofoonmuziek; 19,20: boekbespreking; 19,40: Operetteklanflcen; 20,00: nieuws; 20,05: de stemvork; 20,15: J. v. Weelden orgel: 20,55: praatje over Zweden; 21.15: oangh en spel; 22.00: nieuws; 22.15: actueel geluld; 22,30: A. Schnabel piano; 22.45: avondoverdenkdng; 23,0024.00: Gevarieerd avondconcert. SCHEEPSBERICHTEN. Agatha, 3/5 van Tarakan te Singapore; Aletta, 2/5 v. Mlri te Tandjong Ooeban; AndUk, 11/5 van Havana te Antwerpen verwacht; AxeldUk, 20/5 van San Fran cisco te Rotterdam verwacht; Backhuy- sen, 4/5 van Abadan naar Shanghai: Jobshaven, DakarAmsterdam, pass. 9/5 Ouessant; Ovula. 5/5 van Mlrl te Pe- nang; Saroena. 6/5 van Mlrl naar Plad- Joe; Spinoza. 8/5 van New York te Gulf- port; Westerdam, 9/5 van New York te Rotterdam K.N.S.M. Amsterdam. 9/5. Van Os- tade 8/5 te Paramaribo; Socrates 8/5 van Barayquilla n. Cristobal; Tltus. 7/5 te Puerto Cabello; Boskoop, 7/5 van San Antonio naar Antofagasta; Aruba, 8/5 te Valparaiso; Gordlas. 5/5 te New York: Telamon. 6/5 te New York; Marlta, 7/5 van Trinidad naar Amsterdam: Bachus, 8/5 te Barcelona; Dundee. 8/5 van Ge nua naar Llvorno. Nederland Van der Waals. 4/5 te Port Elisabeth; Singkep. 4/5 te Durban; Bengkalis. 4/5 te Karachi; Oldenbarne» veldt. 9/8 van IJmulden naar Batavia K.P.M. Heden geen berichten. Vlnke en Co. Hilversum, 8/5 van Sfax Pernis- Larenberg. 8/5 Fercelra ge passeerd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5