Bom van 1000 K.G. bij Austerlitz ontploft Smokkelkroegjes langs de grens Particuliere mijnen blijven onder Staatsbeheer Wat er in Indië gebeurt Er wordt voor honderdduizenden omgezet DE BIOSCOPEN RECHTZAKEN Twee doden zijn te betreuren. Opnieuw heeft een ontploffing slacht offers geëist: Dichtbij de pyramide van Austerlitz, vlak voor het café Berchzicht, is gis termiddag omstreeks 3 uur een bom van 1000 kg. ontploft, die vervoerd werd naar de Leusderheidc om daar vernietigd te worden. De ontploffing eist©! twee doden. Een derde militair werd gewond. De bom werd vervoerd door militai ren van de opruimings- en bergings- dienst. Het gevaarte was van Duitse fabricatie. Vernietiging te Maarn, waar de bom tot nu lag, was wegens zijn om vang te gevaarlijk,^odat de O.BD. be sloot de bom te demonteren en daarna naar de Leusderheide te vervoeren. In wat men dacht dat een gedemonteerde en derhalve ongevaarlijke toestand was, bond men het zware projectiel achter een militaire auto en sleepte het zo langzaam over de provinciale weg, die van Doorn naar Amersfoort loopt. Naar verluidt sleepte men de bom, omdat de auto het 1000 kilo gevaarte niet kon torsen. Vlak voor de theetuin van het boven genoemd café-restaurant, sprong de bom plotseling met hevig geweld uit elkaar. Een der soldaten, die er naast liepen, de ongeveer 30-jarige N. Nie- sink uit Amsterdam, werd enkele tien tallen meters door de lucht geslingerd, Truman overwinnaar Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het program van presi dent Truman voor financiële steun aan Griekenland en Turkije goed gekeurd met 287107 stemmen. Het Huis verwierp een amendement, volgens hetwelk het gebruik van gelden voor welke militaire hulp aan Grieken land of Turkije ook zou zijn verboden. Tevens werd het amendement verwor pen, Turkije van het hulpprogram uit te sluiten. Voorts werd een amendement verwor pen, waarin wordt voorgesteld, dat niets van de 400 millioen dollar mag worden gebruikt voor het financieren van vreemde troepen, op de bodem van beide landen. (Dit had dus betrekking op de Britse troepen in Griekenland). Het voorstel van een democratisch lid, dat de hulp aan Griekenland zal worden verleend \)p voorwaarde, dat de Griek se regering amnestie zal afkondigen en binnen een jaar vrije verkiezingen on der toezicht van de commissie der V.N. zal houden, werd eveneens verworpen. Men verwacht, dat president Truman begin volgende week de wet zal tekenen. Aanvulling Franse regering Het Franse kabinet heeft drie socia listen en twee leden der M.R.P. (voor uitstrevende katholieken) benoemd om de vacatures te vervullen na de uitslui ting der communisten uit de regering. Het kabinet besliste verder, dat de taak van de voormalige communistische vice-premier Maurice Thorez zal wor den overgenomen door Teitgen, die al vice-president was. In de loop van het debat over de kwestie Madagascar in de Franse Ka mer heeft de communist Jacques Duclos een motie ingediend, waarin werd ge- yraagd om het zenden van een comr missie van onderzoek naar Madagascar. De actie werd met 415 tegen 199 stem men verworpen. Een tweede motie, waarin werd ver trouwd dat de regering alle maatrege len zou nemen om de rust op liet eiland te doen terugkeren, en om de veiligheid der burgers te beschermen, werd aan genomen met 375^tegen 41 stemmen. De arbeiders bij Renault besloten een loonsverhoging van drie francs per uur te aanvaarden door middel van een bonus voor vergrote productie in plaats van de tien francs die zij oorspronkelijk hadden geëist. De arbeiders zullen Maandag a.s. het werk hervatten. AMNESTIE IN GRIEKENLAND? Na langdurige besprekingen besloot het Griekse kabinet de Amerikaanse ambassadeur te. Athene om nadere in lichtingen te verzoeken betreffende diens voorstel een „wijde amnestie" te verlenen aan Griekse guerillastrijders en andere politieke gedetineerden. Het I Griekse kabinet was drie uur over het 1 voorstel in conferentie geweest, doch had geen beslissing kunnen nemen. Eldridge had voorgesteld, dat een am- nestle onder toezicht zou staan van een commissie der V.N. „De V. S. koesteren niet de bedoeling hun wil aan de Griekse regering op te leggen, doch zij zijn van mening, dat een goede amnestie de basis is om in dit land vrede te stichten", aldus de uitleg. DE KABINETSVORMING IN JAPAN. De vier grote partijen in Japan (so cialisten, liberalen, democraten en co- operatieven) zijn tot overeenstemming gekomen omtrent de vorming van een coalitie-regering. maar bracht er wonder' boven wonder het leven af. Wel is waar gewond, maar nog volkomen bij kennis, vonden om wonenden hem op een afstand van meer dan 30 meter in het struikgewas terug. Het stoffelijk overschot van een andere soldaat, de 30-j. M. de Regt uit Haarlem, werd eerst tegen halfzes ge vonden. Hoe zwaar de chauffeur van de wa gen, de 19-j. W. de Jong uit Delft, door de scherven gewond is geraakt, zal wel nimmer aan het licht komen. De auto stond meteen in lichter laaie cn zijn verkoolde resten zijn er later uit gehaald. De brandweer en de geneeskundige dienst uit Amersfoort spoedden zich bij na onmiddellijk na het ongeval naar Café Berchzicht. Ook officieren van de O.B.D. uit Leiden waren kort na de ontploffing ter plaatse. Het café heeft flinke schad§ opge lopen. Ingezonden Mededeeling MIJHHARDT POEDERS INDONESISCHE DELAGATIE AANVAARDDE UITNODIGING. De minlsteFs Beel en Jonkman heb' ben de leden van de Indonesische dele gatie uitgenodigd hedenavond hun gasten te zijn ten paleize Rijswijk om de reeds op het vliegveld tot standgekomen vluchtige kennismaking voort, te zetten. Deze uitnodiging is van Indonesische zijde aanvaard. bij hoofdpijn-kiespijn Hevige heidebrand op „De Hoge Velüwe". 150 H.A. VERWOEST. Een zware heidebrand woedde op het landgoed „De Hoge Veluwe" De brand, die buiten het hek van het landgoed, achter het jagershuis „Oud Reemst", ontstond, breidde zich aangewak kerd door de krachtige wind spoedil uit op het terrein van de Hoge Veluwe. Het vuur vond gretig voedsel in de droge helde. Het blussingswerk, dat zeer bemoeilijkt werd door nog her en der verspreid liggende granaten en daardoor uiterst gevaarlijk was, werd krachtdadig ter hand genomen. Na een ingespannen en zware vier uur was men eindelijk het vuur meester, dat dan hier, dan daar oplaaide. 300 militairen uit Ede en het 4ê" bat. jagers onder commando van Luit. Gen. jhr. Van Suchtelen, het Edese politie corps, afdelingen der Veluwse bos- brandweer. alsmede tal van jachtop zichters en beambten van „De Hoge Veluwe" nam?n aan het blussingswerk deel. Helaas is fuim 150 H.A. heide verloren gegaan. Vermoedelijk is de brand ont staan door het achteloos wegwerpen van een brandend eindje sigaret. Grote bonnenzwendel ontdekt. REEDS TWINTIG PERSONEN IN VERZEKERDE BEWARING. In Haarlem en enige andere steden zijn controleurs van de C.C.D. op het spoor gekomen van een grote bonnen- zwendel, welke zich uitstrekte over N.- en Z.-Holland en N.-Brabant. Verschei dene verdachtte personen werden reeds lange tijd in het oog gehouden, totdat men voldoende aanwijzingen tege.n hen verzameld had. Deze personen bleken te behoren tot meer of minder uitgebreide combinaties, welke op zeer geraffineerde wijze te werk gingen en de bonnen en bescheidenop de onmogelijkste plaatsen verstopten. Zo werd bij een verdachte te Haarlem in de dakgoot van zijn woning een pot gevonden, bedekt met dakpan nen. In de pot bevond zich een groot aantal distributiebonnen. Tot nu toe zijn er 24" verdachten, van wie er 20 ln ver zekerde bewaring zijn gesteld. In beslag genomen werden 6600 levensmiddelen en andere bonnen, minstens 20 distribu tiekaarten en f. 9324 aan contanten. Controverse S.S.N.S.B. MUSSERT MOCHT NIETS ZEGGEN. De destijds tussen de SS en de NSB bestaande controverse is opnieuw dui delijk aan het licht gekomen toen een dêputatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Berlijn naar nieuwe documenten is gaan speuren. Onder de gevonden schat, van docu menten bevindt zich o.m. de gehele cor respondentie. die Himmler heeft gewis seld met Rauter, Seyss-Inquart en Mus- sert ih de jaren 1942. 1943 en 1944. Daaruit blijkt o.a. hoe SS-instarities in Nederland de NSB bespionncerden. Rauter hield er bijv. een speciale ste nograaf op na, die hy in het geheim alle redevoeringen van Mussei't op vergaderingen e.d. liet opnemen. Dit feit werd zelfs voor Seyss-Inquart ge heim gehouden. Daarnaast zijn uitvoerige verslagen gevonden over besprekingen, die Mus- sert mét Hitier heeft gevoerd en waar van de belangrijkste zijn die van De cember 1942, toen de NSB verlof kreeg het staats-poltieke secretariaat op te richten. Daaruit blijkt. dat Hitier bijna onaf gebroken het woord heeft gevoerd" en Mussert practisch niets in het mid den heeft mogen brengen. Uit de correspondentie tussen Himm ler en Seyss-Inquart blijkt, dat de v,m. Rijkscommissaris plannen trachtte uit te werken voor de inrichting van de z.g. Napola (een nationaal-socialisti- sche élite school) in het paleis Soest- dijk. Ten slotte zijn ook de volledige ar chieven teruggevonden van Von Rib- bentrop's Auswartige Amt. w.o. zich een schat van materiaal over ons land be vindt. 300 a 400 H.A. HEI BIJ ROOSENDAAL VERBRAND. Tallozen verleenden hulp. Gistermiddag is een hevige brand uit gebroken op de Rozendaalse heide tus sen Teriet en de Koningsweg bij Roo- zendaal. De brand die door de wind aangewakkerd werd greep zeer snel om zich heen- Bosbrandweren uit Rheden en Schaarsbergen kregen assistentie van de brandweer uit. Arnhem, maar ook deze hulp bleek niet voldoende en riep de hulp in van de militaire gar nizoenen van Arnhem en Apeldoorn, die in totaal 7 compagnieën manschappen afstonden. Brandweer en militairen zijn uren bezig geweest om de heidebrand te blussen. Behalve 300 tot 400 H.A, heide zijn bovendien enkele H.A, bos, hoofdzakelijk nieuwe aanplant en jon ge dennen in vlammen opgegaan, ZWARE BRAND IN TEXTIELFABRIEK. Des nachts is te Winterswijk een fel le uitslaande brand uitgebroken in de textielfabriek „De Pol" een dochter maatschappij van de bontweverij „de BataVier" Er werden grote verwoestin gen aangericht Een grote voorraad ga rens en veel «kostbare machines gingen hier verloren. Het gehèle bedrijf waar ongeveer 150 arbeiders werken, zal voorlopig stop ge zet moeten worden, daar de vernielde afdelingen juist het voorbereidend werk voor het weven verrichten. T er over i en king GEVEN EN NEMEN. Samenleven is een kwestie van geven en nemen. Het is van belang op te merken, dat in deze bekende zegswijze het geven voorop^ staat. Wanneer het nemen voorop staat, leidt dat tot de verstoring van elke vorm (Speciale reportage) Er zijn vele wegen, die naar Rome leiden; er zijn er nog meer, waarlangs men smokkelgoederen over onze grenzen kan brengen. De oppervlakkige toe- van' samenleving. schouwer bemerkt dat zo niet. Maar kom eens even m een van de vele kroegjes j Het gevaar dat de orde van onze zegs- langs de grens, toals in Baal of in dat van vettige Bertus op de Bilzerbaan. die wijze wordt omgekeerd, is elke dag op- van Maastricht naar Antwerpen ïeidt. Daar worden zaken gedaan, véél open- nieuw aanwezig, In het intieme samen- lijker dan gij denkt, Daar handelen jon ge branie-kerels en in prachtige jurken en Nylons uitgedoste juffrouwen in alle s wat ge maar wilt en zij maken dc be- zoeker offerte, zelfs zonder dat hij er om vraagt. Bandeloze Duitse jeugd te Kerkrade. Voor tien-, voor honderdduizenden guldens wordt er per avond soms omgezet en het is in de nacht een ko men en gaan van sluipende figuren, die de grens over willen en die iedere meter grond kennen van al die kron kelweggetjes in de omgeving. De klan ten van Bertus, en al die anderen daar in de buurt: zij worden nogal eens gegrepen, want de douane kent hun listen cn lagen en houdt onvermoeid vol. Maar zij zijn dan ook vol naijver op hun collega's verdei- op, waar een „natte" grens is (de Maas) en waar je in een oogwenk met een bootje aan de andere kant kunt zijn HET SMOKKELGEHUCHT. Ook bij Glanerbrug, bij Enschedé, hebt ge zo'n prachtige gelegenheid. „Vief- huus" heet daar het groepje van bouw vallige huisjes, dat er indertijd, 40 jaar geleden, door een naburige Duitse bran. dewijnstoker werd gebouwd. Toen de alcohol in niet grotere porties dan één liter vrij over de grens mocht worden gebracht, liet hij daar, een aantal zeer leven van VTienden evengoed als in meer zakelijke verhoudingen. Tot een geven zijn wij niet zo dikwijls bereid. Tot het neinen daarentegen wonderlijk schouwspel was liet toch, maar al te zeer! Onze handen staan er toen onlangs uit een der huizen aan als het ware naar. en de routine van te de Nieuwstraat met een enorme ka- nemen heeft in ons innerlijk een ge- tapult broden van niet minder dan aeht pond over de straat en over het prikkeldraad naar Duits gebied wer den geschoten Overigens late men zich niet verblin den. Ei- is ook veel kaf onder het koren. Een Duitse vrouw bleek b.v, twaalf kin deren in haar dienst, te hebben, die naar Nederland trokken om buit Dagelijks steldheid geschapen, die slechts met krachtige middelen kan worden veran derd. Een en ander is duidelijk op te mer ken in het leven van kinderen, Hoe wei nig blijken ze over het algemeen bereid om met elkander te delen. De een wil per sé hebben wat de ander heeft. En wanneer dat niet goedschiks gaat. dan, vindt men gesmeerde en belegde boter- IulclLfeJh« hammen In de omgeving op straat, Er I lsJ.ee£ S„h„e' was blijkbaar geen honger, alleen maar ®P?ifr. .f.'!™L ïm K.i om te bezitten en om in dat bezit bo- zucht naar gewin by__de meesten \an ven de atlder Uit te steken. deze bandeloze troep. Hele broden, erw ten, bonen, koffie en thee moet men hebben, omdat men die artikelen tegen goede prijs in het eigen vaderland kah verkopen aan hen, die honger lijden. Wij hebben die wantoestanden in de be zettingstijden ook gekend ONHOUDBARE TOESTAND. Ei- zijn tijden geweest dat er 's Zon dags meer dan 5000 mensen langs de V& KM. lange Nieuwstraat liepen te wan delen en alle toezicht was toen uitge sloten. Nu mogen binnen een strook van - kinderrijke gezinnen zich vestigen en 500 M. alleen zij komen, die. een speciale stemmen. We gevoelen in deze stilte he- het v/as de taak van de jeugd om voort- j vergunning hebben gekregen, zoals de lemaa:1 Seen behoefte meer om op an- durend heen en weer te wandelen en j omwonenden. Maar als die bewoners dan deren te schelden. Integendeel, we ne- telkens een liter alcohol naar Nederland in hoofdzaak de smokkelhandel tot. hun te brengen. Van de huisjes zijn er thans I beroep hebben gekozen, dan blijven er Nemen en geven, dat hebben wij er van gemaakt Of eigenlijk is dat nog te geflatteerd. Eigenlijk is het zó. dat wij aan het geven in de practijk nauwelijks toekomen en dat het nemen onbetwist het veld van onze aandacht en begeer ten overheerst. Slechts met schade en schande kun nen wij wijs worden, kunnen wij de wijs heid van het geven'en nemen leren ver staan. De schade, die wij toebrengen aan ons huwelijk en onze vriendschap, doordat wij al te zeer op het nemen bedacht waren, kan ons een enkele keer tot stilte meerdere ingestort- in de rest wonen smokkelaars van professie. Hun kleine hondjes verraden door hun gekef elke toch vele problemen. Vooral omdat de hulzen bijna op de grens staan. Links is wel is waar de haag van prikkeldraad aanwezigheid van een douane-ambte- maar ook de Nieuwstraat is nog Duits naar en het is kinderspel om in een on- j gebied en het onze begint pas daar, waar bewaakt ogenblik het op tien meter af- ongeveer de rand Is van het smalle trot- stand gelegen beekje over te steken, dat tob'. Dc ingang van de Dominiale fylijn hier de grens vormt en dat men in dezen J is hier slechts 80 cM. van de grens en tijd met bijna droge voeten kan door- i toen indeitijd HM "de Koningin er eer. waden. I bezoek kwam brengen, moest zij door een Vijftig pond koffie voor een auto, 6 achterdeur, omdat zfj anders Duitse pond voor een radio is momenteel het grond had moeten betreden! vaste tarief in Duitsland, zo vertelt ons de douane. En koffie schijnt er in Ne derland. los zowel als verpakt, in onuit puttelijke voorraden to zijn De bewoners van „Viefhuus" maken er geen geheim van, dat zij smokkelaars zijn. Zij lachen wat om de belangstelling I van de pers, die zich om de gore huis- 1 jes verdringt, en één der bewoonsters zegt sarcastisch, torwijl zij wijst op een grenswachter: „Zij doen wel alsof, maar z(j vinden het zo erg niet. Want als wij er niet waren, verdienden zij niet zo'n dik salaris MENSEN ACHTER PRIKKELDRAAD. Bij Glanerbrug, towel als b.v. in Kerk rade, komen ook de Duitsers, vooral vrouwen en kinderen in massa's over de grens. Minstens 800 per maand worden er by- Kerkrade gegrepen en over de gfens gezet, maar wat moet men er verder aan doen? Die toestand daar in Kerkrade is trouwens zeer zonderling. Aan de ene kant van de straat (de Nieuwstraat)de Hollandse huizen, aan de andere zijde een enorme haag van prikkeldraad, waarin altijd toch weer openingen ko men. Eén sprong, één snelle, korte ren en de smokkelaar is met koffie of cacao door de haag verdwenen in Duitsland (waar de Duitse bewakers het wel ge loven) of met een buit aan gouden voor werpen, effecten, naalden, scharen of andere metalen gebruiksvoorwerpen de openstaande deur van een der Hollandse huizen binnengebracht! Éénmaal wordt het ontdekt tegen tien maal, dat er geen haan naar kraait,. Troosteloos is stellig het beeld van die honderden Duitse vrquwen en kinderen, die hier bedelen om eten. Er is inderdaad honger aan gene zijde, naar ons door vrijwel iedereen wordt bevestigd. Er is ook veel familie-ver wantschap aan beide kanten van de grens en men kan het begrijpen, dat men elkaar helpen wil. Maar een Het is geen wonder, dat men hier, zowel als in Glanerbrug, vol hoop ver vuld is voor wat de eventuele grens correcties betreft. Inderdaad is de toestand thans on houdbaar. Altijd weer ziet de Duitse jeugd kans er op een grenzeloos bru tale manier doorheen te wringen, be delend en stelend, zodat in Kerkrade en Bleyerheide niemand zijn huis eert ogenblik durft verlaten zender alles hermetisch te hebben afgesloten. GROTE MOND KOMT TERUG. Over de medewerking en de houding van de Duitse douanes halen onze grens bewakers de schouders op. De grote mond komt al weer voor de dag, zeg gen zij. Ook aan de Duitse jeugd merkt men dat. „Over enige jaren komen wij terug en wij zullen dan heel Holland „ausradieren", zoals in 1940 met Hot terdam is gebeurd." riep een woedende Jongen van omstreeks 17 jaar. toen hij onlangs over de grens werd gezet. Het zijn helaas klanken, die men bij herhaling verneemt men, hoe vreemd het ook is. onszelf eens onder handen. En een oprechte, bittere schaamte over eigen egoïsme kan ons overvallen. Het gewone bedrijf, waaraan we zon der er bij na fe denken, zo critiekloos hebben meegedaan, wordt ons tot een schande. Het is een moeilijk moment, maar in zo'n ogenblik zien we onszelf eens van op een afstand en is het met ons gevoel van eigenwaarde en zelfbesef ge daan. Niettemin het ligt ons zó verrader lijk gemakkelijk om de orde van het geven en nemen om te keren, dat wij telkens dreigen terug te vallen in de zelfde fout. Slechts wanneer wij door eigen ogen iets hebben gezien van de schoonheid, die in het geven en nemen besloten ligt staat er iets in ons op. dat zich naar deze eenvoudige levensregel wil richten De verrassingen zijn. als we zo doen. niet uitgesloten. Sterker uitge drukt: de verrassingen zijn bij voorbaat verzekerd- Men kan wel eens verzuchten: Lieten de volkeren van de wereld zich maar leideh door de wijsheid van 't geven 'en nemen. Begonnen zij alle maar met vertrouwen te geven aan elkaar, zonder op elkander te wachten, totdat de An der begint met het' vertrouwen te schen ken. Begonnen zy alle maar met een royaal gebaar van hulpvaardigheid en oprechte belangstelling, zonder eerst af te wachten wat de ander doet. Deze verzuchting heeft weinig waarde, wanneer wij niet allen persoonlijk be ginnen met ons te beraden op de bete kenis van deze dingen voor ons eigen leven. Is het niet altijd weer zo. dat de een zit te wachten tot de ander begint? Begroting Staatsmijnen aangenomen (van onze parlementaire redacteur) Nadat de Eerste Kamer Donderdag Te Vottum naby het in de oorlog zo boomgaarden weder in volle bloei. Op een molen, welke door de Duitsers werd zwaar getroffen Overloon staan de de achtergrond de overblijfselen van opgeblazen. (Foto ANP-v.d.W.) Casino De film „Song of Russla" met ln de hoofdrollen Robert Taylor en Suzan Peters ls een rolprent van zeer bllzondere kwaliteiten. John Meredith, de beroemde Amerikaanse orkestdirigent en zlln lmpressarlo komen per vliegtuig ln Rusland aan. om een aantal concer ten te geven. Te midden van de hem verwelkomende menigte. tracht een meisje hem te spreken te krijgen, wat echter mislukt. BH de repetitie van zijn eerste concert verschijnt Nadya en weet thans door haar -pianospel ziln aandacht te trekken. Zij verzoekt hem naar de ge boortestreek van Tschaikowsky te,» komen om daar bil de herdenkingsfeesten van de grote Russische componist een oon- cert te geven ZM worden verliefd op el kaar Bil één van ziln concerten ls zij echter plotseling verdwenen. Meredith gaat op zoek en vindt haar op de boer- deril van haar vader; hi| vraagt haar ziin vrouw te worden waarin zij toe stemt. Dan breekt de oorlog uit; dc Na zi's trekken Rusland binnen. Nadya wil naar huis terug, hij weet haar echter te overtuigen, dat z!1 bil elkaar behoren en zij blllft Bil Stalin's bekende oproep tot ziln volk. realiseert Meredith wat deze voor ziln vrouw betekent en laat hij haar teruggaan. Terug in haar geboortedorp wordt zit een der voornaamste personen van het ondergrondse verzet. Het dorp wordt bil een aanval vernietigd en bil de evacuatie steekt men de oogst ln brand en alles wat maar van enig nut kan ziln voor de vijand wordt onklaar gemaakt Het ls bil dit werk, dat zil haar man die na een gevaarvolle reis toch.kans gezien heeft 't dorp te bereiken, weder ont moet. Een film. welke zeer zeker de moeite waard ls om te gaan zien. Lido De film „Jane Eyre". welke deze week als hoofdfilm draalt, wekt ln vele opzichten associaties aan de recente vertoning van „Rebecca". Ten dele wordt dit logisch verklaard door de om standigheid. dat de hoofdrol door dezelf de actrice wordt vertolkt, doch daarmede is de werkelijk frappante overeenkomst toch niet geheel en al aannemelijk ge maakt. Mogen de intrigue en de sfeer van belde romans reeds op tal van punten overeenkomen, nog sterker «reedt zulks voor de dag ln de respectievelllke filmbe werkingen. waarvan, Juist tegenoverge steld aan de leeftijden der romans. ..Re becca" de oudste rechten heeft Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat de regisseur van „Jane (Eyre" onkundig ge weest zou zijn van de conceptie van zlln confrère, die „Rebecca" verfilmde, zó frappant ls de gelijkenis. De geest van Manderlay waart ook rond door het oude kasteel Thomfleld; de gehele wijze van behandeling der stof, van het voortbren gen van de verbindende en verklarende tekst. Ja zelfs de ontknoping van de suggestief weergegeven handeling volgt in hoofdzaak dezelfde banen Waaruit dus logisch voortvloeit, dat onze onlangs ge uite waardering voor „Rebecca" ln on verminderde mate geldt voor .Jane Eyre" waarin prachtig doorleefd spel te zien wordt gegeven, dat ondanks de hier en daar wat zwaar aangezette romantische sfeer, niettemin volkomen aanvaardbaar blijft en mede door de karakterhoogheid der titelrolvertolkster boeit tot het einde. Maar uit het bovenstaande blllktook, dat wie Rebecca' zag. ln „Jane Eyre" geen verrassingen zal ontdekken. hetgeen overigens ook niet nodig ls om tot waar dering te geraken. In het voorprogramma yltgebreld we reld- en sportnieuws en een kostelijke tekenfilm In technicolor over Hsberenllef en -leed Trianon De technisch zowel als geestelijk geraffineerde film „Een zaak van leven en dood" ls ln ons blad reeds aan een uitvoerige bespreking onderwor pen. Een film, getuigend van de vernuf tige, speelse geest van de regisseurs Mi chael Powell en Emerlc Pressburger, weU ke tot goed begrip vóór alles vereist, dat men enigszins is ingevoerdin de wereld van de psychiatrie, omdat wij anders denken, dat de toeschouwer veel van hetgeen, waarom het hier eigenlijk j draalt, n.l. de „hallucinatletoestanden", i volkomen zal ontgaan. Bovendien komt het ons voor, dat hier een bepaalde en1 wel zéér stoutmoedige opvatting omtrent halluclnatie's ls uitgebeeld: wij kunnen niet beoordelen, of zij Juist ls, doch ver onderstellen. dat sommige specialisten op dit gebied er wel *t een en ander op zouden kunnen aanmerken. Deze film zal allereerst de „hyper-ln- tellectuallst" bewonderen. Wij vermoe den zoo, dat er daarnevens brede krin gen zullen zijn. die er uit religieuze overwegingen aanstoot aan zullen ne men, Wél interessant zou de beantwoor ding van de vraag zijn, in hoeverre de wens om de sensatielust van het publiek te bevredigen een rol speelde bij het ver vaardigen van deze zich vér boven het gemiddelde niveau verheffende en an ders geaarde film. dan"wel of zij on danks de hierin tot uitdrukking komen de spot gevolg was van ernstige be doelingen. ingegeven door een waarlijk gelovig gemoed. Er zijn tekenen, die het laatste al zéér onwaarschijnlijk maken, zo niet doen uitsluiten.... Hoe het zij: deze film is. zeker niet voor niets tot .tweede film van de maand" gepromoveerd. In hoeverre hier „heilige normen" worden aangetast, laten v/ii aan de In stelling van de inviduële bezoeker over Hierbij zil men indachtig aan het geestelllke raffinement, dat deze film eigen is. Rex De twee komieken van het witte doek Stan Laurel en Oliver Hardy, die op velen nog altijd een grote aan trekkingskracht uitoefenen, brengen ons deze weck ln de film „In de penarie" tal van kostelllke situaties. In het voorpro gramma gaat de In technicolor opgeno men film „Sportparade", waaraan de vele sportliefhebbers ongetwilfeld hun hart kunnen ophalen, Luxor Kampioen op sokken ls een zeer bejaarde film, waarin George Formby ondanks een brullende „sroot- ader-met-cent jes" en saboterende te genstanders een T.T.-race wint. Zonder „het Meisje" was dit hem niet gelukt, natuurlijk. Het product ls van minder kwaliteit' dan Formby's films uit later Jaren. naar drie sprekers over de begroting van de Staatsmijnen in Limburg had geluis terd. besteedde zij gisteren van 's mor gens elf uur af nog een hele dag aan dit wetsontwerp.' Nieuw en tegelijk interessant waren de vraagstukken, door prof- Molenaar ge steld. n,l. betreffende het toezicht inde mynen, de combinatie der functies van controleur-generaal der mijnen en voor zitter van de M.IH. en over het Mijn- statuut. Die combinatie was onvermij delijk genoemd in de M. v. A-; op feite lijke of politieke gronden?, zo vroeg de heer Molenaar. Uit de rede van de heer Wijffels zag spr. aan de horizon de fi guren opdoemen van de toenmalige ka binetsformateurs Schermerhorn en Drees. En het KB. F 99 van 20 Juni. '45 houdende vaststelling van het Mijnsta- tuut was door een demissionaire rege ring aan mijnindustrie en organisaties autoritair opgelegd. Spr- wenste de cor respondentie terzake overgelegd te zien althans aan het parlement. Het Buit. Mijnbesluit was op 8 Juni '45 onder ver antwoording van de toenmalige minis ter Wijffels geslagen, die de dag tevo- DE GEMEENTEN EN DE ZIEKEN FONDSPREMIES. Ministeriële bezwaren. Onlangs zijn de premies voor de vrij willige ziekenfondsverzekering vrij be langrijk verhoogd, enerzijds omdat de honoraria voor medici en anderen ge stegen zijn. anderzijds omdat verstrek kingen meer gelijk zijn gemaakt aan die voor de verplicht verzekerden. Naar aanleiding daarvan hebben ver schillende ziekenfondsen 'bij de gemeen tebesturen aangedrongen, op het treffen van bijslagregellngen. In sommige gevallen gaat men klaar blijkelijk toeslagen in de premies geven bij inkomsten, die met normale arbeids lonen gelijk staan. I^it heeft er in een dier gevallen reeds toe geleid, dat in de gemeenteraad er op werd aangedrongen, van gemeentewege ook toeslagen te ge ven in de premies voor ziekenfondsen door arbeiders verschuldigd op grond van de verplichte verzekering. In het bijzonder met het oog op deze A.M.V.J. een voorname plaats heeftin- consequentie hebben de ministers van genomen. Aan de beeldhouwer P. Star- reveld, zelf oud-lid der A.M.V.J.. is op dracht gegeven een ontwerp te 'maken. Er heeft zich een uitgebreid comité van aanbeveling gericht tot allen, die met dr. Eykman in een of ander op zicht in verbinding hebben gestaan. GEDENKTEKEN VOOR WIJLEN DR. J. EYKMAN. In de kring van de organisatie van oud-leden der A.M.V.J. is het plan op gekomen om in de hall van het Qen- traal gebouw te Amsterdam een ge denkteken te plaatsen voor dr. J. Eyk man, die ruim 20 jaar in het 'werk der Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen kenbaar ge maakt. dat zij tegen de hierboven ge schetste ontwikkeling ernstige beden kingen hebben. TEGEN BESCHADIGING VAN AUTO'S. De A N W B. heeft zich tot de minister van O.. K. en W gewend met het ver zoek een rondschrijven te doen uitgaan naar onderwijzers en jeugdleiders, waar in deze op de hoogte worden gesteld van heersende misstanden inzake beschadi ging van auto's door de jeugd en hun medewerkig wordt ingeroepen tot krach tige beteugeling van deze excessen. CIRCUS-NIJLPAARD OVERLEDEN. Het enige ter wereld, Individuele oproeping van dienstplichtigen. HOGE RAAD VERWERPT CASSATIEBEROEP. De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan in de zaak van de korporaals, die als vaklieden opgeroepen waren in wer- An f. Tv,^i.onv,t I kelijke dienst. Zij meenden, dat de Op 40-jarioe leeftijd is te Dordrecht het recht mist individuele on- het enige circus-nylpaard ter wereld, Upides, aan longontsteking overleden. Het nijlpaard, dat de laatste tijd tot de menagerie van 't circus Mikkenie Strass burger behoorde en voordien bij de Sa- rassani en Knie optrad, bezocht alle werelddelen. MINISTER VAN KLEFFENS IN ONS LAND. De minister zonder poi tefeuille mr. E, N. van Klef fens is gistermiddag in •as land aangekomen. Hij heeft met zijn echtgenote intrek genomen ln het Kur- haus te Scheveningen. ren nog van een geheel andere mening was. Op 8 Juni en niet op 12 Juni, ge lijk in de M. v. A. staat. Spr. citeert verschillende onjuistheden, en vraagt nogmaals: waren er politieke invloeden werkzaam geweest? De heer Molenaar wenst een semi-parlementaire commis sie om ten deze opheldering te ver schaffen en niet een inlassen van dit onderwerp in de arbeid van eén eyen- tueel in te stellen pari. commissie haar het Londens beleid, gelijk de heer Wijf fels had geopperd. Minister Huysmans erkende de da tumvergissing doch gewaagde overigens van „retrospectieve" beschouwingen. De particuliere mijnen blijven onder Staatsbeheer en wij moeten maar de stu die afwachten naar een mogelijke na tionalisatie der mijnen. De combinatie der functies zal onder ogen worden gezien; de' heer Wijffels voélt zelf de moeilijkheid daarvan- Z. Exc. betreurde de ongevallen in de mij nen en zal het betreffende rapport be spoedigen. Na korte replieken werd begroting z.h.st. aangenomen. Kroon het recht mist individuele op roepingen te doen. De Hoge Raad heeft het door hen ingestelde cassatieberoep verworpen. De Hoge Raad heeft hierbij overwo gen, dat de bepaling in art. 32 van de dienstplichtwet, volgens welke in be paalde omstandigheden dienstplichtigen in werkelijke dienst kunnen worden op geroepen, aan het oordeel van de Kroon overlaat hoeveel en welke dienstplichti gen zij meent te moeten oproepen en mitsdien mogelijk maakt de oproeping van dienstplichtigen individueel, onge acht de lichting, waartoe zij behoren. De visserijwereld in gespannen verwachting. Wekelijks overzicht. (Van onze deskundige medewerker) De resultaten der trwalvlsserij waren deze week iets beter dan de vorige week, maar over het algemeen blijft het matig met de vangst. Volgens de laatste berichten komt er wa tmeer visserij op de kust, wat voornamelijk aan de mil dere weersgesteldheid te danken ls. Ook om de Noord wordt het iets beter. De aanvoeren blijven ver beneden de be hoefte en op dit punt zal er vooreerst nog weinig verbetering intreden, aange zien diverse schepen de trawl met de haring verwisseld hebben. Overal is men voor de haring druk in de weer. Dinsdag a.s. zal het seizoen geopend worden. Van Katwijk zullen er 30 schepen aan deelnemen. Voor be paalde visserij-gebieden is het demag netiseren nog verplichtend gesteld. Plaatselijk zijn, evenals vorig jaar, ver schillende groepen gevormd met het oog op het jagen. Sommige van deze groepen vissen voor één pot, d.w%z dat het totaal resultaat gedurende de \roeg- visserij ponds-pondsgewijs tussen de deelnemers wordt verdeeld, waarbij o.a. rekening wordt gehouden met de sterkte van den motor. 2Ioals reeds eerder ver meld, is de haring vrij tot eind Juni a.s., waarna weer de maximum prijzen hun intrede zullen doen. Of dit jaar ook weer verdeling zal worden toegepast, hangt voornamelijk van de vangst af. Gezien echter het grote aantal schepen, dat thans in verhouding tot vorig jaar, zal uitvaren, en de twijfelachtige vraag ten aanzien van de export va.n deze maatjes, acht men dit. onwaarschijnlijk. De uitkomst zal het leren. Niet alleen in visserij kringen, doch alom in den lande, leeft men in gespannen verwach® ting, wat het aanstaande haringseizoen brengen zal.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2