Vijf gouden jubilarissen bij T. D. Jhr. de Geer voor hef Bijzonder Gerechtshof STADSNIEUWS jaar g. Officiële publicaties Kerkelijk Leven Laatste Berichten Mount Limpany in Beethoven's Vierde A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje". de jaarvergadering In .,In den vergulden Turk" hield de A.R. Kiesvereniging ..Nederland en Oranje" gisteravond haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Chr. v.d. Heuvel, er op hoe thans prof. Romme in „De Volkskrant" pleit voor een verbreding van de basis van het ministerie. Spr. achtte dit een symptoom van het on behaaglijk gevoel, dat in R.K -kringen wordt gevonden t.a.v. het regeringsbe leid. In dit verband belichtte spr. het verschil van mening, dat over verschei dene vraagstukken tussen K.VP en P- v.d. A. bestaat. De secretaris, mr. C. de Ru. herin nerde in zijn jaarverslag- aan de ge houden verkiezingen en de samenwer king. welke daarbij met de C H.U. heeft bestaan. Het aantal leden bedraagt mo menteel 800. Het financieel overzicht van de penningmeester de heer S. M. Stolp meldde een nadelig saldo van f 1437. dat veroorzaakt is door de ver kiezingsacties. Nadat nog de heer C. Kromhout een overzicht had gegeven van het werk der propaganda-commis- sie. werden in de vacatures van de he ren I. Eikerbout. mr. C. H. Overduin en L J. Poort gekozen de heren mr. dr. N, G. Geelkerken J. J. Overduin en G. Hordijk. Na afloop van de behandeling van deze huishoudelijke zaken refereerde de heer S. M. Stolp over „De financiële toe stand van ons land en de heffingen in eens". Spr betoogde, dat gezonde staatsfi nanciën van diepgaande betekenis zijn voor de morele en geestelijke welstand van het volk en zette aan de hand van de financiële paragraaf in het A.R- program uiteen, dat ook over dit vraag stuk het licht van Gods Woord dient te schijnen, waarom dan ook een princi pieel verschil bestaat tussen het finan cieel Regeringsbeleid en de mening der A.R. hierover. Met verschillende .cijfers schetste spr. de financiële verhouding tot het bui tenland van vóór de oorlog, toen de handelsbalans een vrij normaal tekort aanwees, doch Néd.-Indië een belang rijke factor was ln onze fin positie, aan gezien met uitgevoerde producten uit dit Rijksdeel in ons land geïmporteerde goederen werden betaald, In de devie zen-nota van min. Lieftinck wordt d?n ook erkend, dat het verlies van Tndië ons financiële zorgen baart. De heer Stolp ging vervolgens dieper op deze nota in en merkte op, dat deze helaas geen uitzicht uit het moeras biedt. Wij zullen zuinig moeten zijn en vertrouwen dienen te scheppen, omdat dit noodzakelijk is voor onze crediet- waardigheid In dit verband becritiseer- de spr. de omvang van het. ambtena rencorps. dat dringend moet worden in gekrompen. omdat het tevens onze han del en industrie aan banden legt. De spanning tussen lonen en prijzen wordt groter in plaats van minder en spr. oordeelde het gevaar van inflatie niet denkbeeldig; theoretisch knap op gezette geldsanerihg helpt niet. indien maatregelen uitblijven om het budgetair evenwicht te herstellen. Ten slotte besprak de referent uit voerig de heffingen ineens, waarbij hij critische opmerkingen maakte over de techniek van deze wetten. Om te ein digen met te wijze op de houding tier Christenen t.o.v. deze problemen, aan gezien Christus van ons eist, dat wij goede rentmeesters zullen zijn. Burgemeester reikt Koninkl. onderscheidingen uit. zaal" waren binnengeleid, nam de bur gemeester het woord, die allereerst de directie complimenteerde met dit 70- ja>rig bestaan, waarbij hij er o.m. op wees, dat de firma op voortreffelijke wijze heeft medegewerkt om de naam van Leiden als fabriekscentrum hoog te houden. Vervolgens wenste spr. de ju- Gisteren was het 70 jaar geleden, dat de C V. Tieleman en Dros te dezer stede met de fabricatie van haar pro- o ducten begon. Werd dit jubileum enkele bilarisse.n met hun gouden jubileum ge weken geleden met een feestavond in de luk. waarbij hij in het licht stelde, dat Stadsgehoorzaal herdacht, ook gisteren hun langdurig dienstverband wijst op de was er alle aanleiding om nog even bij goede verstandhouding, welke ln het dit feit stil te staan, temeer daar de bedrijf wordt gevonden Spr. achtte het directie deze dag vijl jubilarissen in_ haar een eis vap deze tijd, dat. het personeel midden had, die allen meer dan 50 jaar hun* beste krachten aan het bedrijf heb ben gegeven en daarvoor nu uit handen van de burgemeester jhr. mr. P. H. van Kinschot, een koninklijke onderschei ding ontvingen. Te midden van het gehele personeel en de directie, waarbij zich ook de pre sident-commissaris, de heer G. Hennus, had gevoegd, zijn deze vijf veteranen, de heren J. Zaalberg. H F van Riet. J. Brugman. S van Wijk en mej A M. Bourgeois, gistermiddag hartelijk ge huldigd Onder de verdere aanwezigen merkten wij o.m op de gemeentesecre- tairis. mr. J. Bool en de wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen. Nadat de jubilarissen, die door hun echtgenooten vergezeld waren, de „feest in al zijn geledingen medewerkt aan de groei en de bloei van het bedrijf. De burgemeester deelde hierop mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd om aan de jubilarissen de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eremedaille, in brons, toe te kennen, waarna hij tot de uitreiking van dit eremetaal overging. Nadat nog het Wilhelmus was gezon gen, wenste de heer H. H. Tieleman als oudste directeur de zo juist begiftigden geluk met hun hoge onderscheiding, in aansluiting waarop ook de heer P. J. Boom, voorzitter van het Jubileum fonds nog een woord van gelukwens sprak en aan elk der jubilarissen een ge schenk aanbood wijziging uitspraak bijzonder gerechtshof. De Procureur-Fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft wijziging gebracht in zijn uitspraak van CENTRUM VOOR NATUURSTUDIE. Het seizoen besloten. Gisteravond gaf het „Centrum voor Natuurstudie" de laatste lezing van dit seizoen. De voorzitter', wethouder J. v. 16 April j.l,. waarbij W. J. G en A. W schaik.' deelde mede. 'dat hij in plaats J. van der Heyden, beiden alhier, die van aan dr< v. d. stigchel, die plotseling terecht hadden gestaan terzake van verhinderd was, het woord zou geven gepleegde collaboratie (de levering van gebak aan de Duitse weermacht) onder bepaalde voorwaarden buiten vervol ging worden gesteld. Deze voorwaar den zijn alle ingetrokken behoudens dat beiden vóór 1 Juni a.s. een geld boete moeten betalen van f.2500,—. nieuwe bonkaarten. Morgen wordt in „Den Burcht" (8 3/4 tot 11 uur) de uitreiking voort gezet van nieuwe algemene bonkaar ten, tabaks- en versnaperingen brandstof fenkaarten. Meenemen distributiestamkaarten zónder inlegvel van alle gezinsleden en de nog niet aangewezen periodestroken van de bonkaarten 705; voorts het aanvraag formulier voor de brandstoffen en het restant van de brandstoffenkaart T 606 met de bon 72 B.V. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het HOOFD een stamkaart nummer heeft van 53.001 tot en met 56.000. k. en o. In verband met de Kathe Kollwitz- tentoonstelling, welke deze maand in de Lakenhal gehouden wordt, zal Ir, H. Lohr uit Haarlem a.s. Dinsdag ln de Lakenhal een lezing met lichtbeel den houden over leven en werk van Kathe Kollwitz, Deze lezing wordt ge organiseerd door K. en Oi ln samen werking met de Stichting Leidse Volks universiteit. academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: de heren E. E. C. M. F, va,n Nispen tot Sevenaer (Arnhem), P. C. Avis (Leiden) en D. J H Kruse- map (Scheveningen) aan de heer G. A, L. Bisseling, die als onderwerp voor deze avond had geko zen: „Twee in historische tijd uitge storven vogels, n.l. de» Dodo van Mauri tius en de Reuzenalk", Het onderzoek naar de Dodo speelt zich niet alleen op Mauritius af, waar soms nog fragmenten van het geraam te worden gevonden (o.a. is te Londen een geheel geraamte aanwezig), doch vooral in bibliotheken en musea, waar oude prenten en schilderijen ons de Dodo te zien geven. Soms zelfs zijn ge- dg I velstenen van belang, zoals dr. Oude mans te Veere heeft gevonden op het uit 1651 daterende huis „In den Struys" (Er is n.l. hier geen sprake van een struisvogel, doch van een Dodo!). De Dodo werd op Mauritius uitge roeid door de schepelingen, die na een flange zeereis hun rantsoenen van scheepsbeschuit en gezouten vlees, wel eens wilden aanvullen met het verse vlees van de Dodo. Tot dat doel wer den ook papegaaien gevangen! Ook de varkens echter, die de eieren en de jongen niet ontzagen, zijn voor een deel schuldig aan het verdwijnen van deze merkwaardige vogels. Vermoedelijk is de Dodo verwant met de duifachtigen, speciaal met de tand- snavelduif. Op de-eilanden rond Mau ritius kwamen nog andere Dodoachtige dieren voor welke echter eveneens he laas zijn uitgeroeid. Van Mauritius voerde de spreker zijn klein, doch aandachtig luisterend ge hoor mede naar het hbge Noorden, n.l. naar IJsland en het Funkeiland, waar sedert 1844 de reuzenalk is uitgestor ven. Van dit dier zijn behalve een 70- tal skeletten ook een 74 eieren bewaard gebleven, echter geen jonge dieren. De R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING. De winkelsluiting. Gisteravond kwam de R.K. Midden standsvereniging afd. Leiden in café „Royal" in vergadering bijeen. Na behandeling van de ingekomen stukken ging men over tot het belang rijkste punt van de vergadering: het bestuursbesluit om een gemeente-veror dening te verkrijgen, regelend de win kelsluiting voor alle winkelbedrijven op Maandagochtend of Maandagmiddag, Na uitvoerige discussie werd het be stuur opgedragen deze kwestie nogmaals met de andere organisaties, ook de be dienden-organisaties, te bespreken en voorlopig aan te sturen op sluiting van alle bedrijven op Maandagochtend, uit gezonderd de levensmiddelenbedrijven, welke op Maandagmiddag zouden moe ten sluiten. Geslaagd voor het apothekers assistentsexamen: De dames: H. C. Vel- lekoop (Wateringen), A. v. d. Put (Rotterdam), M. A. Both (Rotterdam), A. Chel (Overschie), P. R. Stekelenburg (Vianen), M. Andeweg (Rotterdam), C. P Kok (Rotterdam). M. J. Dusseldorp (Warmond), J. A. Hartkoorn (Rotter dam), B C, Scriwanek (Rotterdam), A. van Nes (Zwy narecht), g, Gravesteyn (Rotterdam), M. C. A. Ham ('s-Gra- venhage), en P. Swart (Sassenheim). De eerst volgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden ge houden op Maandag 2 Juni 1947. Jaarvergadering „Effatha" Onder presidium van prof, L. H. v. d. Melden van Apeldoorn werd gisteren ln de kapel - van Effatha te Voorburg, de algemene reuzenalk behoort tot de groep der al- vergadering gehouden van „Effatha". ïn- ken, die het grootste deel van het jaar stituut voor opvoeding en onderwijs aan op zee doorbrengen, echter om te broe- doofstomme kinderen. De voorzitter sprak den de steile rotskusten opzoeken S»en openingswoord over „Tijd en tact" waar zii hun ei deponeren nn nltetp- e ^'"slagen van secr, en penning- SAepiïïS?n..?P, meester en van de directeur van het ln- kende punten. Deze eieren werden ge zocht, doch ook de dieren zelf werden bij duizendtallen uitgeroeid omwille van de veren, welke gebruikt werden als vulling van kussens f Zoo is ook deze }}eeit te worstelen. Het aantal kinderen merkwaardige vogel verdwenen. In ons bedraagt thang reeds 160. 71 leerlingen As. Maandag zullen de heer en me vrouw M. KeereweerA. Keereweer Hovestad de dag herdenken, dat voor 50 jaar aan hen een trouwboekje werd uitgereikt. Het echtpaar, dat bijna 40 jaar in de Piet Heinstraat te dezer stede heeft gewoond, maar thans al weer zeven jaar aan de Zijldijk no 17 te Leiderdorp een rustige oude dag geniet, mag zich in een goede gezondheid verheugen. Ondanks de zorgen, welke zij hebben gekend moge beide oudjes de man is 73 en zijn bruid telt 71 lentes op een gelukkig huwelijksleven te rugzien. De bruidegom Is ruim 40 jaar als stoker bij de Gasfabriek werkzaam geweest. Uit dit huwelijk werden 9 kinderen, waarvan er nog 7 in leven ziln en 13 kleinkinderen geboren. „tot ieders genoegen". stichting ,het vierde prinsenkind". Voor een opmerkelijk goed bezette zaal gaf de toneelvereniging „Tot ieders ge noegen" een uitvoering van Jan Fabri- cius' „Onder één dak". j het leven geroepen een stichting, Over het optreden der spelers niets naamd: „Het vierde Prinsenkind" Op initiatief van particulieren is in ge- óan lof. Over het algemeen viel uiter aard het spel van de een sterker uit dan van de ander, dooii dit neemt niet weg, dat allen inderdaad „tot ieders genoe gen" hun krachten gaven. Het wil ons evenwel voorkomen, dat alleen een bij zonder sterke bezetting van de rollen, die men zelfs bij beroepsgezelschappen slechts nu en dan verwachten kan, het in hoge mate verouderde stuk zou ver mogen op te halen. Niemand die het 't gezelschap, dat hier voor het voetlicht trad, euvel zal durven dulden, dat zij in deze, voor een dergelijk gezelschap in derdaad te zware, opgave niet- zijn ge slaagd. Wanneer men evenwel niet de eis stelt, iets bijzonders te willen zien, kan dit stuk er ook voor deze ver- mee door Het doel van deze stichting is o.m. om te trachten het- leven van kinderen, die door de oorlog werden getroffen, te veraangenamen. In het kader van de doelstelling zal de Stichting aan alle kinderen van 9—14 jaar, die als door de oorlog getroffen worden beschouwd, gelegenheid geven een week gratis te verblijven in een prachtige omgeving var> bos en heide. Waar voor gediplomeerde leiding, me disch toezicht en uitstekende voeding zal worden zorg gedrager zullen de kinderen ongetwijfeld een genotvolle en voor hun gezondheid heilvolle week te gemoet gaan. De organisatie zal zodanig zijn, dat de kinderen, wier ouders daarop prijs M gÉ zyn land bevinden zich twee opgezette exemplaren, n.l. te Leiden en te Am sterdam. In zijn dankwoord riep de voorzitter de aanwezigen een „tot ziens" toe in het volgend seizoen. tolking mee door. Het gezelschap gaf1 stellen, in de gelegenheid zullen ov.» alle krachten, die men daarvan mag i aan hun godsdienstige verplichtingen te verwachten, zodat de talrijke aanwezi- voldoen. gen tot tevredenheid waren gestemd, De verblijfplaatsen zijn gelegen in Een speciaal woord van lof komt toe Drente, Gelderland en Limburg. De aan H, Verver, die een alleszins ge- deelnemers zullen de reis maken op kosten van de Stichting Ouders of verzorgers van kinderen, die voor deelneming in aanmerking ----- -.oucchd in *1,11 aan- kunnen komen en die nog geen persoon hen. Het vlotte spel en het uitblijven lijke oproep hebben ontvangen, worden uitbeelding wist te brengen, terwijl eveneens J Bodenstaff als oude neer tot de sterke elementen behoorde, ï*re& berustte eveneens in zijn han- van opvallende storingen bewezen dat neze handen ook in dit opzicht goed zijn rT~ operetteclub der Speeltuinver. ..oosterkwartier" geeft Zaterdag 17 de- w,r 1 j de Schouwburg een uitvoering van de bekende operette „Goudhaar- Ue en rlo •""onhndour". verzocht de namen, met voornamen, ge boorte-data, woonplaatsen en volledige adressen van de kindern schriftelijk in te zenden aan het Districtsbureau voor de Verzorging van Oorlogsslachtoffers, Rapenburg 26 te Leiden. Op de brieven of briefkaarten duidelijk te vermelden: Stichting „Het vierde Prinsenkind". DI.STRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking Bonkaarten KA tot en met KE 707. In de periode van 12 tot en met 17 Mei vlndit ln „De Burcht" een uitreiking plaats aan nlet-zelfverzorgers van bon kaarten 707. Uitgereikt worden bonkaarten K-A tot en met KE 707, QA 707 voor tabalk QB 707 voor versnaperingen, QC 707 voor ta bak en versnaperingen, TA 707 voor brandstoffen. De uitreiking der K-kaarten geschiedt naar leeftijd. Mannelijke personen, gebo ren ln 19>z9 en vroeger, ontvangen naar keuze een tabaks-, versnaperingen- of' een gemengde kaart. Vrouwelijke perso nen, geboren in 1929 en vroeger, ontvan gen naar keuze een versnaperingen- of gemengde kaait; de overige hebben uit sluitend recht op een versnapenlnzen- kaant, Overgelegd moeten worden; de distm- butlestamkaarten van alle gezinsleden en de nog niet aangewezen perlodestroken van de bonkaarten 705. Dringend wordt verzocht de Inlegvellen niet medet te ne men. Ter verkrijging van de brandstoffen- kaait dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 323-15, volledig met Inkt ingevuld en ondertekend, te worden In geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandstoffenkaart, waaraan zich bon 72 BV bevindt, moet worden overge legd Voor deze knar ten wordt verder verwezen naar de reeds eerder verschenen publicatie Uitreiking vindt plaats aan gezinnen, waarvan het Hoofd een stamkaart/niutfi- mer heeft van: ^65/)01 tot en met 62,000 op Maandag, 62,OOI tot en met 68,000 op Dinsdag. 13 Mei. 68,001 tot en met 74,000 op Woendag, 14 Mei. 74.001 tot en met 79,000 op Vrijdag, 16 Mlel> 79,001 tot en met 81.000 op Zaterdag. I 17 Mei. i Voor de overige nummers, alsmede voor de agentschappen, volgen nog nadere pu blicaties. „De Burcht" Is voor deze uitreiking I-eopend van kwart voor negen t-ot kwart voor twaalf en van twee tot v-ler uur. 's Zaterdags is „De Burcht" geopend van kwart voor negen tot elf u<ur. On Don derdag, 15 Mei (Hemelvaartsdag) vindt geen uitreiking plaats. 6439 Agentschap Oegfltgeest. Ingaande 12 Mei «.k. vervalt de weke lijkse zittingsdag op Maandag. Vanaf die datum wordit dus uitsluitend zitting ge houden op Woensdag en Vrijdag van ©like week. De kantooruren zijn van 9.30 uur tot 12,30 uur en van 13 tot 15 uur. 6441 .Sluiting Kantoren op Hemelvaartsdag. Op Donderdag, 15 Mei (Hemelvaarts dag), zfjn alle kantoren en uitredklngs- lokalen van de Dlstrlbutledlenst Lelden gesloten De zittingsdag van het agentschap Leiderdorp wordt ln verband daarmede verschoven naar Zaterdag, 17 Mei van 9 r.ot 11 uur. Detaillisten met 4000 nummers kunnen Inleveren ln plaats van Donderdagmor gen op Vrijdagmiddag, 16 Mei, tussen 2 en 3,30 uur, Detaillisten met 2000 num mers kunnen inleveren m plaats van Donderdagmiddag op Zaterdagmorgen, 17 Mei, tussen 8,30 uur en 11 uur. 6442 Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Hendrlka Qatharina Maria d. ven H J. de Helden en C. M. Klènjet; Johanna Theodora d. van P Faas en W. T. van den Berg; Carel Daniel z. van C. D, den Os en J. J, Laterveer: Ghrlstlaan Arnold us z. van W. A. Brouwer en L. Sloos; Sophia Geertrulda Harmke. Jacoba d>. van J. Remmers en J. A. Scholten; Hubertus Johannes Nicolaos z. van F. Mulder en E A. M. Franse. ONDERTROUWD. W. Beekman Jm. 25 Jaar en J, Slbos jd. 23 jaar; H. Bouwman, gesch. 39 Jaar en W F. Gabalt, wed. 30 Jaar; J. Klootwijk gesch 32 Jaar en J. H, M. Kefjzer, Jd 32 Jaar; N. J. Koet, gesch. 35 jaar en C. J. Klink. Jd 30 Jaar; A. Loovens, Jm 27 jaar en M. W. Zeiletra Jd 23 jaar; D du Pree jm 21 jaar en P. ran Erkel jd 22 Jaar; B. van dar WeiJden Jm 25 Jaar en C. van Meteren Jd 22 Jaar; W. van der Ham Jm 29 Jaar en Lambooij Jd 27 jaar; M. Kromhout Jm 22 Jaar en P. van de Mee berg jd 25 Jaar; P de Laaf Jm 26 jaar en H. E. Horlkx jd 26 Jaar; W. Herfst gesch. 30 jaar en L. F. E de Jon? 29 Jaar; F. J. Bekkerfn Jm 22 Jaar en W T. van den Berg Jd 22 Jaar. L. van Tol Jm 24 Jaar en M. J. I. Tuynman jd 23 jaar; J, Könlgs jm 27 Jaar en C. Lou wrier Jd 24 Jaar; F. va Polanen Jm 30 jaar en C. F. de Vos jd 21 Jaar; F. G. Rotteveel Mansveld jm 29 Jaar en E, van Oven Jd 21 Jaar; M. J. 'M. van der Voorsn Jm 25 Jaar en J. Nleuwesteeg jd 23 Jaar; E. van de Water Jm 29 Jaar en G. de Jong jd 18 jaar, OVERLEDEN. C. van der Boom wedn, 68 Jaar; H. van nBa U444 44V444 Nieuwkoop, dochter 18 lm p. Herder, Q 3 Februari 1941 kwam jhr. De Geer s?™"e. man 68 A 1 hem en deelde mede. dat hij na rijp beraad toch besloten had naar Neder land terug te gaan. H(j verlangde er naar zich bij de overige leden van zijn gezin te voegen. De heer Sillem heeft de oud- minister toen gewezen op de omstan digheid, dat zijn terugkomst in Ne derland de geestkracht van het Ne- den. Immens, men zou het in Neder- derlandsc volk nadelig zou beïnvloe- land kunnen opvatten als een soort vlucht, ee nbewijs van gebrek van vertrouwen in de kracht van de ge allieerden. Ontkennend antwoordde de heer Sillem op de vraag of verdachte tijdens zijn verblijf in Portugal contact heeft gehad met de Duitse gezant aldaar. Aangenomen moet echter worden.dat zulk een contact er wel geweest is. om dat verdachte een Duits visum nodig had om naar Nederland te reizen. Uitvoerig liet het Hof zich dan door Wegens het niet uitvoeren van een gegeven regeringsopdracht en het pu bliceren van de brochure „Synthese in de oorlog" had heden oud-minister jhr. D. J. de Geer zich voor het Byz. Gerechtshof te Amsterdam te verant woorden. Hem werd ten laste gelegd, dat hij zich door destijds de Neder landse bodem te betreden, begeven heeft in de macht van de vijand en daardoor bij de bevolking van het be zette gebied de indruk moest wekken, dat hij als gewezen minister-president geen heil meer zag in de voortzet ting van de strijd en daarmede de va stbeslolenheid van het Nederlandse volk de oorlog voort te zetten, aan het wankelen dreigde te brengen. Ten aanzien van de brochure wordt jhr. De Geer ten laste gelegd, dat hij door het publiceren van dit door de Duitsers goedgekeurde boekje (de vrije meningsuiting was toen streng aan banden gelegd) een gedachte propa geerde, die lijnrecht in strijd was met de ideologische grondslagen waarop de Nederlandse staat berustte. de heer Sillem voorlichten over het ver trek van jhr. De Geer uit Portugal. Op de vraag van de militaire raads heer, gen -maj. A. R, v,d. Bent, of ver dachte bij aankomst in' Portugal nog het Plan had naar Indië te gaan, ant woordde deze bevestigend. De getuige mr. B. Ph. 'van Harinxma thoe Slooten. Nederlands ambassadeur in Brussel, die inmiddels gearriveerd was, verklaarde, dat hij in Lissabon met verdachte gesproken heeft. Hij kreeg daar de indruk, dat jhr. De Geer over tuigd was. dat Duitsland de oorlog zou winnen. De getuige kon niet zeggen of jhr. De Geer een eventuele Duitse over winning aangenaam zou vinden- Wel zeide getuige, dat jhr. De Geer. spre kende over fcijn reis naar Nederland, ge zegd had: „Ik ben geen minister meer en heb de vrijheid als privé-burger te gaan waarheen ik wil". Oud-minister prof. dr. P. S. Ger- brandy, thans voorzitter van de raad van rechtsherstel is de volgende getui- Hij voert zelf de verdediging. Om kwart voor tien was de zaal ge heel gevuld. Bijna alle 16 getuigen, die in deze zaak opgeroepen zijn, hadden reeds plaatsgenomen. Om twee minu ten voor tien kwam jhr. De Geer de zaal binnen. De 76-j. grijsaard ging rustig zitten op de voor hem gereser veerde stoel. Het Hof kwam binnen en de zitting nam een aanvang. De procureur-fiscaal mr. W. P. Bak hoven, las de lange dagvaarding voor, waarna de president prof. dr- J. A. van Hamel vroeg: „Het is volgens uw eigen wens, dat gij niet door een verdediger wordt bij gestaan?" „Jawel mijnheer de president De oud-hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, J. L. Posthuma. ver klaarde. dat hij in het vooronderzoek 54 getuigen gehoord heeft in Frankrijk, Engeland. België en Nederland. Ook Seyss Inquart en von Ribbentrop leg den daarbij verklaringen af. De presi dent: „U heeft de opdracht gehad, niet al leen na te gaan wat verdachte wél heeft bedreven, maar ook dat „te onderzoeken wat hij niét heeft, gedaan Heeft u zich daaraan gehouden?" Het antwoord luidt bevestigend. De president stelt vervolgens dezelfde vraag aan de getuige J. M, Heyink, hoofdinspecteur van politie te Amster dam. die samen met de hoofdcommis saris het onderzoek heeft uitgevoerd. Getuige J. G. Sillem, tijdens de oorlog Ned. gezant in Portugal, ver klaart dan. dat de komst van jhr. De Geer naar Portugal.hem van te voren aangekondigd was en hij in de mening verkeerde, dat jhr De Geer naar Indië zou doorreizen, „Toen het aan de am bassade bekend werd, dat jhr. De Geer van plan was naar Nederland te reizen, heeft mijn plaatsvervanger, de heer Van Pallandt, hem dit ontraden, aldus de heer Sillem. Wij kregen ,de indruk, dat jhr. De Geer zich verzoend had met de gedachte niet naar Nederland te gaan". Pres.: „Waarom werd niet gesproken over de missie naar Indië?" Get „Wij meenden allen, dat jhr. De Geer te oud was voor een verant woordelijke zending in Indië en dach ten, dat het eigenlijk meer een opdracht was om hem bezigheden te verschaffen" stituut werden goedgekeurd. Wij ontlenen daaraan, dat de Inrichting zowel wat schoolgebouwen als internaat betreft met een cronlsch gebrek aan plaats en ruimte ontvangen nijverheidsonderwijs, Ds. G. v. Duinen, Geref. predikant te Wassenaar-Zuid. sprak een opwekkende rede naar aanleiding van de geschiedenis van de geraakte, die door Jezus genezen werd. Ned. Ilerv. Kerk Bedankt voor Ga meren B. Eysenga te Noordeloos; voor Nleuw-Weerdinge (toez.) A. Pletersma te Urk. Bedankt voor Vllsslngen A. C. D. v. d. Bosch te Well en Ammerzoden; voor Hll- legersberg (5e pred.pl.) (.toez.) Joh. Ger ritsen Jr. te Arnhem (nadere besl.); voor Oostermeer E. Kempenaar te Goënga. Beroepen te Loosduinen (3e pred.pl.) H. A. v. Loon te Grljpskerke. Aangenomen het beroep tot pred. In algem dienst voor de geestel, verz. der politieke delinquenten G. J. Clay. cand. te 's-Gravenhage; naar de Noord-Oostpolder (toez.) (als pred met bijz. opdracht) A. P Rasch te Oosthul zen c.a. Geref. Kerken Beroepen te Amster- dam-N. (2e pred.pl.) G. Morslnk te An- dljk; te Echten en te Grouw-Irnsum A C. Mooy cand. te Almelo, te Haulerwljk' W. v. d. Bos te O. en N. Wetering. Bedankt voor Amerongen en voor Nleuw-Lekker- land Th. p. Potma te Meerkerk; voor O. en N Blldtdljk J. A. Gravesteln te Lee!:. Benoemd tot hulppred. te Dussen G. de Jager. em. pred. te Putten, die deze be noeming heeft aangenomen. Geref, kerken naar art. 31 K.O. Aan genomen naar Murmerwoude J Keunlng, cand, *- Over het ontslag van jhr. De Geer als minister-president vertelt prof. Gerbrandy, dat dit niet geheel vrij willig is geschied. Hy wonst zich ech ter niet uit te laten over de redenen, die tot dit ontslag aanleiding hebben gegeven. Pres.: „In Augustus 1940 vroeg jhr. De Geer. toen hij nog minister-presi dent was, verlof om een vacantiereis naar Zwitserland te maken. Hoe vond u dit bezoek? Bevreemde u dat?" Prof Gerbrandy. die na elke vraag van de president lang aarzelt en de in druk maakt, dat hij niet gaarne de in terne dingen uit de diplomatieke sfeer in het openbaar behandeld ziet. ant woordt: „Ja dit bevreemdde mij. De plaats van de minister-president was natuurlijk bij de regering". Pres-: „Hoe is het plan gerezen Jhr. De Geer naar Indië te zenden?" Get.: „Het leek ons een onprettige situatie, dat een ambteloos oud-minis ter in Engeland vertoefde, zonder spe ciale taak. Wij meenden, dat het wen selijk was hem bezig te houden en be sloten hem met een opdracht naar Indië te zenden". Pres.: „Wat weet u van de radiorede d.d. 20 Mei 1940 van jhr. de Geer, waarin hy de ambtenaren in Nederland aanmoedigt zoveel mogelijk met de Duitsers samen te werken en door kalmte en waardigheid de eerbied van de bezetter af te dwingen?" Get.; „Ik was het er niet mee eens. Jhr. de Geer heeft mij er niet in ge kend". Ten aanzien van de Indische op dracht van jhr. de Geer vertelde prof. Gerbrandy, dat volgens rapport van minister Weiter, de verdachte er mee instemde. De Geer wilde reeds In Engeland oorlog beëindigen'. Pres.: „Toen verdachte naar Indlc vertrok, lag het in de bedoeling van de Nederlandse regering de oorlog door te zetten tot het bittere einde. Is dat zo?" Get.: „Absoluut. Jhr. de Geer was een andere mening toegedaan. Kort voor zijn aftreden zeide hy op een ministerraadvergadering, dat hy geen eerste minister kon blijven als ik doorging het aan te sturen op het doorzetten van de oorlog". de culturele band met indië wordt versterkt. Naar minister Gielen in de Eerste Kamer In antwoord op vragen van de heer v. Santen mededeelde, stelt men op zijn departement een plan op' om de culturele band tussen Nederland en Indonesië te versterken. zware aardbeving op tenerife. Op Tenerife, een der Canarische eilanden, heeft, een zware aardbeving het gehele eiland in paniek gebracht. Het is nog niet bekend, of er slachtof fers te betreuren zijn en wat de schade is. f. 10.000.— BOETE VOOR TE IIOGE PRIJZEN. De Tuchtrechter voor de Prijzen al- te Beam, die bedankte "voor Berg-' MhSU^tat'f SfSSf'"' loek. Berkum. Eindhoven. Ferwerd. ?.K*ei "«^burg tot f. 10.000.— schenhoek, Berkum. Eindhoven, Ferwerd. ^fo J K i. ru.uuu.— Middelburg, Onnen-Haren. Sohouwerzijl. boe,te terzak« van het voor te hoge prijs SohouwerzIJl, Ulrum en IJmulden. Beroepen te Bergen- thelm R, Brands te Gorlnchem, Chr. Geref. Kerk Bedankt voor Arn hem J. G. v. Minnen te Delft, Vrije Evang, Gemeenten Bedankt voor Oldebroek P. v. Vliet te Amsterdam. verkopen van koek en gebak. R. gaat niet in hoger beroep. Hij zal ook nog terecht moeten staan voor het in de zwarte handel brengen van boter en "suiker uit zijn toewijzing. AGENDA' Zij veroverde vele harten. Het programma was in overeenstem ming met de prille, van zon overgoten voorjaarsdagen, welke wij thans beleven. Zoowel de 4de en 8e symphonie, als het 4de pianoconcert schenken onbe zwaarde, harmonieuse weldadigheid Het mild-lyrische viert er hoogtij in, gelijk thans in de natuur. Daarom hóórde dit concert in de lente, 'daarom werd er van deze ongecompliceerde welluidendheid dikwijls extra genoten. De 4e symphonie werkt na de Eroïca ontspannend. Zij is na haar eerste uit voering toegejuicht, omdat deze taal onmiddellijk verstaan werd. Toch kun nen wij haar thans stellig niet meer als een der hoogtepunten In Beethoven's scheppingen beschouwen, ondanks het prachtige, meditatieve Adagio, waarin een van zijn edelste vindingen verwerkt is. Daarbij kwam helaas, dat de uitvoe ring oas weinig geïnspireerd leek en onder Schuurman's leiding een vrij matte, machinale indruk maakte. Jam mer, want dit vormde een contrast en een neergang vergeleken met de eerste concerten. De jonge Engelsche pianiste Moura Limpany veroverde veler harten als op slag met het gratievolle 4e pianoconcert. Dat. dit tijdens Beethoven's leven, na de première nimmer meer gespeeld is. doet thans totaal onbegrijpelijk aan. Want 't wordt gekenmerkt door een onweerstaan bare charme: alles zingt en klinkt hier, vloeit en glijdt van licht naar donker of omgekeerd, deze muziek is één en al verrukkelijke tederheid en verstilde blij heid, ondanks het grote leed, dat Beet hoven reeds getroffen had. En deze pianiste maakte er iets reins, heel innigs en subtiels van met haar intiem, fluweelzacht toucher en vlekke loos passagespêl Wellicht had het in de hoogste regionen iets klankrijker ge kund.. Geestelijk kan zij nog groeien, soms feller kleuren geven, dan hetgeen nu in hoofdzakelijk pasteltinten tot ons kwam. De leerschool des levens is voor haar echter nog kort geweest en vermoe delijk niet hard Moura Limpany betekent ongetwijfeld een rijke aanwinst onder de vrouwelijke pianisten, waarvan de wereld nog véél zal horenHaar succes was ovationeel. Ten slotte de 8e (Linzer) symDhonie, waar de muziek slechts muziek wil zijn en niets meer. Een soort van dank-ode, aan wat Italië en Mozart Beethoven boden, terwijl ln de finale de onbezorg de jeugd humoristisch (fagot), spranke lend en vreugdlg herdacht lijkt te wor den. Toch wel zéér opmerkelijk de ster ker geestelijke rijpheid en interessanter vindingskracht an in de 4e. In dit uit gelaten musiCeeren vond de componist vergetelheid voor zijn doofheid, de schrijnendste ramp. die hem ooit kon treffen. Schuurman en het orkest waren hier veel beter „au point" en speelden ken nelijk met dieper liefde. Zij vonden ten slotte de stralend-jubelende eenheid, welke de bekroning vormde van de zonnige dag, die achter ons lag en er zoo zeer bij paste! H. HEDEN: Stadszaal (Foyer)MfJ. voor Toonkunst. Leerllngenultvoering te 7.30 uur. Gerecht 10; Ledenvergadering Alg. Ned. Bouwvakarbeldersbond afd. Lelden, 8 uur nam. ZATERDAG: Schouwburg; Sempre Avantl „De storm bal hangt uit", 8 uur nam. ZONDAG: Gerecht 10: HumanLstlsch Verbond. Spr. J. de Kadt, 10 uur voorm. MAANDAG: Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersverg, C.V, T. en D., 3 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal Beethovencyclus: Residen tie-orkest. 8 uur nam. Schouwburg: U.S.A. „De bewonderens waardige Crlghton", 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Een zaak van leven en dood" (14 J.). Zat. en Zon. 2 1/2, 4 1/2, 7 en 91/4 u.; Hemelvaartsdag 1, 3. 5, 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Luxor „Kampioen op sokken" (14 j.). Zond. en Hemelv.dag 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 21/2, 7 en 9 1/4 u. Casino „Russische rhapsodle" (14 J.) dag. 2 1/2. 7 en 9 1/4 u.; Zat. en Zon. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 u; Hemelv.dag 1, 3, 5. 7 en 9 1/4 u. LIdo „Jan© Eyre" (14 J.) Zat., Zon. en Hemelv.dag 21/2, 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. ïtex „in de penarie" (alle leeft Zat. en Zon. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 u.; Hemelv.dag 1 1/4, 3 1/4, 5 1/4, 71/4 en 9 1/4 u.; overige dagen 21/4, 7 1/4 en 9 1/4 u. De avond- en nachtdienst der apothe ken te Leiden wordt waargenomen van Maandagavond 8 uur tot Zaterdag morgen 10 Mei 8 uur door de apotheken Reijst, Steenstraat 36, tel. 20.136 en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20.502. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26.274. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 9 Mei. De algemene stemming was vandaag veel verbeterd. Voor vrijwel alle aan- delensoorten openbaarde zich op be scheiden voet vraag. De koersverbete- ringen bedroegen dooreen genomen 3 tot 5 Koninklijke was 402 bij een vorige slotprijs van 397. Unilevers 274 v. k. 268. Holland Amerika lijn 208 (v. k. 204). Ook de cultuuraandelen waren merendeels iets beter, met uitzondering van de Tabakken en de Rubbers. Am sterdam Rubber echter vier punten ho ger. In het vrije verkeer concentreerde de belangstelling zich voornamelijk op Scheepvaartpapieren, HVA's en Unile vers. Grote koerswinsten werden niet meer verkregen; tegen het slot tradeen kleine reactie in. De Amerikaanse markt was stil en de meeste soorten waren fractioneel iets lager. De conversiele ning was een fractie luier.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3