Franse rijwielen weldra bonvrij over hef wederzijdse wantrouwen Minister Gielen gaf het volle pond! WEERBERICHT Dr Gani Republiek wenst nationaal verdedigingssysteem Wat er in Indië gebeurt Joods pleidooi voor politieke commissie der V.N. Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 9 MEI 1947 No. 26078 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 67055 (Van onze parlementaire Redacteur). Onderwijsbegroting aanvaard. Minister Gielen heeft gisteren de Eerste Kamer het volle pond gegeven: Behoudens een onderbreking van 25 minuten voor een kopje koffie bleef hij tot half drie des middags aan het woord om consciëntieus de opmerkingen van alle sprekers te beantwoorden. Bij alle uitvoerigheid was hij veelal zeer beslist en deed diverse concrete mede delingen, die men voor zover van be lang elders in afzonderlijke berichten kan vinden. ZExc. wist een climax te bereiken door de punten, waarop eigen lijk alleen van critiek sprake was ge weest, aan het slot van de rede te plaat sen: n.l. de toneelbemoeiing en de re organisatie in de kunstsector aan het departement. Hier was de bewindsman bepaald boeiend en overtuigend. Na onbeduidende replieken werd zijn be groting dan ook z.h.st. aangenomen on der aantekening, dat de Communisten tegen zijn Over de beide ingediende mo ties werd geen woord gewisseld. Zij werden na de begroting eveneens z.h. st. aangenomen. Bij de onderwijsvernieuwing zal de minister aansluiting zoeken aan wat historisch is geworden. De febris angli- ca, de overdreven bewondering voor- en navolging van het Engelse systeem, is hem vreemd. Het weglaten van de buigings-n door de Regering stond nog niet vast, toen het spellingsontwerp be handeld werd. Inzake de universitaire gezondheidszorg zal de minister in over leg treden met zijn ambtgenoot van Soc. Zaken. En met die van Oorlog over meer vrijstelling van militaire dienst voor studenten; doch men make zich hierover geen illusies. Inzake afschaf fing van de standplaatsaftrek bij de on- derwijssalarissen is de minister in over leg getreden met zijn ambtgenoot van Binn. Zaken. Wat DE TONEELBEMOEIINGEN. betreft de toneelbemoeiingen zeide minister Gielen. dat een algemeen toneelplan eigenlijk' niet in concreto bestaat. Men heeft alleen tot uitdruk king willen brengen, da alle toneelaan gelegenheden in één verband moeten worden bezien. Deze zienswijze is van de adviseur voor toneel. Onder de hui dige verhoudingen is vrije gezelschaps vorming wel moeilijker geworden. Aan de komende Raad voor de Kunst zal de hele aangelegenheid nog eens in studie worden gegeven. Want zelf heeft de minister ook bedenkingen tegen de bestaande regeling. DE DEPARTEMENTS REORGANISATIE. Komende tot de critiek op de reorga nisatie in de kunstsector van zijn De partement wees de heer Gielen er op, dat het ontslag van de directeur-gene raal voor K. en W. reeds door zijn voor ganger was geschied. Spr. is zich be wust van het feit, dat de functies van kunstadviseur de volledige persoonlijk heid vereisen van mensen van kwali teit, al is dat in -enkele gevallen niet tot uitdrukking gekomen. Daarom wilde spr^ de kunstadviezen verplaatsen naar een' Raad voor de Kunst, die een on persoonlijk en algemeen oordeel kan geven. De adviseurs zijn niet zo maar ontslagen. Spr. deelde hun mede dat zij, zolang ze in functie bleven, hun per soonlijke titel mochten behouden, ter wijl zij de grootst mogelijke toelage 20% zouden ontvangen, zodat zij er financieel niet op zouden achteruit gaan. Spr. heeft het geapprecieerd, dat zij hun ontslag namen. Ik bezit nu een apparaat, dat ik in de hand heb; vroe ger ging alles door de zeef van de di recteur-generaal. Nu staat alles in. een algemener en onpersoonlijker licht. De actieve cultuurpolitiek heeft, nu dezelf de gestalte gekregen als b.v. het Onder wijs. Zij zijn volkomen gelijk. Waarom dan van achterstelling gesproken? Ook met een eenvoudige organisatie kan men grote daden verrichten. De minis ter legt vervolgens uit. dat de term ac tieve cultuurpolitiek aanleiding geeft tot zekere misleiding. Cultuur omvat toch heel wat meer dan kunst alleen. Hu omschrijft verder het begrip „natio nale cultuur en zet uiteen, wat naar zijn mening de taak der Overheid in deze dient te zijn. n.l. steunen waar de persoonfjke vrijheid tekort mocht schie ten. De senaat nam vervolgens zJi.st. het wetsontwerp Pachtvoorziening 1947 aan en begon nog aan de begroting voor de Staatsmijnen. Ook Amerika moet invoeren. ALDUS MINISTER ACHESON. De onderminister van buitenlandse zaken der V.S.. Dean Acheson, heeft te Cleveland in Mississippi een rede ge houden. waarin hij te kennen gaf. dat de Verenigde Staten hun uitgebreid programma voor de luchtvaart de ko mende jaren dienden uit te voeren. „Totdat de diverse landen in de wereld op de been zijn geholpen en in eigen behoeften kunnen voorzien, zal er geen politieke en economische vastheid op aarde bestaan noch blijvende vrede of welvaart voor wie ook"' Na de eerste wereldoorlog, zo ging Acheson verder, stond de wereld eerst in 1925 weer op het peil van 1914. De tweede wereldoorlog heeft vele malen grotere verwoestingen aangericht. Daar om zal het herstel naar verhouding nog langzamer gaan, Acheson betoogde, dat de toestand in de wereld het noodzakelijk maakt, dat Amerika veel importeert want alleen dan kan de financiële gaping tussen hetgeen het buitenland nodig heeft en hetgeen het betalen kan verkleind wor den. Dit is geen liefdadigheid. De Verenigde Staten moeten mede in hun welbegrepen eigenbelang een groot tekort in het wereldbudget aanvullen. „De enige gezonde methode om dit te doen is het aanvaarden van grote hoe veelheden goederen uit het buitenland". Acheson achtte het noodzakelijk, dat de besprekingen over de internationale handel en de organisatie daarvan, be sprekingen. welke momenteel te Genève worden gehouden, tbt een goed resul taat leiden- NIEUWE BESCHULDIGINGEN TEGEN KONING LEOPOLD. Koning Leopold zou persoonlijk De- grelle's rexistische actie hebben goed gekeurd. zo schrijft het Belgische so cialistische blad le Peuple. Deze ont hulling zou zijn gedaan in een beken tenis van Victor Mattnijs, ter dood ver oordeeld wegens collaboratie. Volgens Le Peuple zou Mattnijs me degedeeld hebben dat Degrelle de goed keuring van de koning zelf zou hebben gekregen om zijnn rexistische campagne uit te voeren. In drie geheime bijeen komsten had de koning ingestemd met Degrelle's voornemens en met zijn hou ding ten opzichte van de Europese oor log. De koning zou tot hem gezegd heb ben: „u moet voort gaan". Later zond Degrelle een document aan de koning betreffende de chef van het Belgische opperbevel, generaal Van de Berghe. Dit stuk zou de internationale situatie van België hebben kunnen com- dip ~t" ----- -- promitteren. De koning zeide Degrelle 1 r,e toe. meewerken, dat de belangstel. dat hij deze zaak zelf zou behandelen- 24 uur later was de generaal ontslagen. Ten slotte heeft Mattnijs. volgens Le Peuple. beweerd dat tijdens Leopolds onderhoud met Hitier te Berchtesgaden, de koning zou hebben voorgesteld dat graaf Lippens de leider gemaakt zou worden van een Belgische regering. GEEN AMERIKANEN NAAR DALMATIË. De regering der V. S. heeft de Joegoslavische ambassadeur te Wash ington er van in kennis gesteld, dat Amerikaanse toeristen geen toestem ming zullen krijgen visa te aanvaarden voor het brengen van een bezoek aan de Dalmatische kust van Joego-Slavië. Naar in gezaghebbende kringen ver luidt is dit verbod te wijten aan de on zekere toestanden in Joego Slavië en aan het gebrek aan garantie, dat de Amerikaanse ambassade en het consu laat kunnen geven voor de bescherming der Amerikaanse burgers. NOG WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Noord-Oosten van het land aanhouden van het warme droge voor jaarsweer met over het algemeen wei nig bewolking en matige wincï uit Oos telijke richtingen. In het overige ge deelte van het land aanvankelijk even eens warm voorjaarsweer, later tijde lijk toenemende bewolking met in de namiddag kans op enkele verspreide on weersbuien en enige daling van tempe ratuur. Meest matige wind overwegend tussen Oost en Zuid. 10 Mei. Zon op: 4.56 uur; onder; 20.18 uur. Maan op: 1.03 urn*; onder; 8.04 uur, (14 Mei: LK.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 7 en 19.20 uur. Een kans voor de toeristen. (Speciale reportage) Naar wij vernemen is de kans zeer groot, dat de door onze regeering gèïm- porteeide Franse rijwielen binnenkort zonder bon beschikbaar zullen worden gesteld.Toen de regering indertijd een handelsaccoord met Frankrijk sloot en daarbij ook de levering van rijwielon derdelen bedong, leek er niet het minste bezwaar tegen de Franse eis om t^ens 100.000 complete Franse rijwielen af te nemen. Het rijwieltekort in ons land was (en is) hier nu eenmaal aanzienlijk en waar de eigen industrie (vooral door ge brek aan kettingen en remnaven) nog zeker 3 4 jaar nodig zal hebben, om weer op volle toeren te komen, hadden ook onze fabrikanten aanvankelijk wei nig bezwaar tegen de invoer van een beperkt aantal complete rijwielen. Per saldo meenden zij er zelfs een zekere reclame in te kunnen zien, omdat hét publiek zonder twijfel weldra zou con stateren, dat de Franse, evenals trou wens de Engelse, fietsen lang niet zo goed zijn als de Hollandse Maar toen het rijksbureau voor Met-a. len, namens de Overheid, het contract tekende, werden er fouten gemaa -et. Want in dit contract werd wel het handels reglement. maar niet de technische zijde voldoende bekeken. Met het gevolg, dat de twee Nederlandse deskundigen (in derdaad vakmensen), die namens dé re gering de aflevering door de Franse fabrieken moeten controleren, er wel op mogen toezien, dat de vermelde aantal len kloppen en de fietsen compleet zijn, maar geen bezwaren kunnen doen gel den tegen de kwaliteit van het fabri kaat! En hoewel het ondanks de con- tróle voorkomt, dat er in ons land par tijen fietsen arriveren (in verzegelde wagons!), waarbij er b.v honderd zijn zonder zadel of stuur, is het recht op kwaliteitscontróle toch wel de grootste handicap omdat verschillende Franse fabrieken minder coed materiaal ge bruiken dan redelijkerwijs mocht wor den verwacht. Het contract ongeldig verklaren kunnen wij echter niet, om dat de regeering zich verplicht heeft tot het storten van een grote waarborgsom, welke pas met de laatste zending kan worden verrekend! AFWIJKEND MODEL. Er zijn intussen nog andere factoren, ling van het Hollandse publiek voor de Franse fietsen beneden pari is gebleven. In de eerste plaats is het rijwiel zeer licht, met hand-velgremmen, en bijzon der klein zadel en met banden van 26 x 1 5/8, een afwijkende maat. welke hier slechts vqpr sportfietsen wordt ge bruikt. Bezwaarlijk is bovendien de hoge prijs. De herenmodellen, merk Moto- becane, kosten f. 121.25. de prijs voor de damesmodellen, merk Ravat, is f. 124.50, alles zonder lamp. slot. bel, achterlicht en bagagedrager. Het heeft aanvankelijk in de bedoeling gelegen de Franse fiet sen op een speciale distributiebon af te leveren aan groepen b.v. als de douane, de spoorwegen, de P.T.T. enz. Maar de aflevering door de Franse fabrieken ge schiedde in zo traag tempo, dat die plannen ten slotte geen doorgang konden vinden, omdat men daar inmiddels al was voorzien. Men heeft de rijwielen toen (op z.g. blok-toewijzingen) aange boden aan de grote bedrijven. Stapels aanvragen lagen nog altijd op het rijks bureau voor Metalen uit de tijd, toen de regering een 20 30.000 rijwielen heeft gekocht uit de Engelse dumps. Deze fietsen waren gloednieuw of weinig ge bruikt, van behoorlijke kwaliteit en wer den voor de prijs van f 55 beschikbaar gesteld. Natuurlijk kon lang niet ieder een worden geholpen en men heeft de aanvragers nu de gelegenheid gegeven zich Franse fietsen aan te schaffen. Maar de interesse is veel te klein. Het publiek begint weer critischer te kopen en ruim f120 vindt men te veel voor een fiets, welke men dagelijks bij zijn werk moet gebruiken, te meer waar ook op model en kwaliteit het een en ander valt af te dingen. De zaken staan thans zo, dat de Ne derlandse fabriekanten, die bij de ver koop ziin Ingeschakeld, vol Franse fiet sen zitten, hoewel er nog slechts 30.000 van de 100.000 zijn geleverd, en dat onze fabrikanten er niets voor voelen om ook bij de verkoop van de nog te verwach ten partijen te worden betrokken. De regering heeft nu twee mogelijkhe den: le. de fietsen rechtstreeks aan de winkeliers te leveren ter verkrijging op distributiebon, waarbij de winstmarge van de groothandel wordt uitgeschakeld en de prijs dus iets lager kan worden; 2e de rijwielen bonvri) beschikbaar te stellen. En naar wij vernemen mag deze laatste maatregel binnen enkele weken worden verwacht! Wie niet in aanmerking komt voor toewijzing van een bon. omdat hij zijn rijwiel uitsluitend voor zijn genoe gen gebruikt, krijgt aldus een kans om zijn touristische verlangens te bevredi gen, en men hoopt op die manier toch nog een flink aantal gegadigden te vinden. Overbrenging van Joden naar Suriname niet definitief. GOEDKEURING NED. PARLEMENT NOODZAKELIJK. De gouverneur van Suriname mr. J- C. Brons, heeft de Freeland League in zake het overbrengen van 30.000 Joden naar Suriname telegrafisch medege deeld. dat het resultaat van de onder handelingen met de delegatie van de Freeland League niet definitief kan zijn. voordat de goedkeuring van het Neder landse parlement en van de Surinaam se staten is verkregen. Gouverneur Brons wees er tevens op. dat de Suri naamse commissie geen immigratie van 30.000 kolonisten had gegarandeerd, maar dat dit aantal slechts 'was voor gesteld als basis voor verdere bespre kingen Men is te Paramaribo van oordeel, dat de Surinaamse commissie bij haar toe zeggingen haar bevoegdheden heeft overschreden. SOCIALISTISCH KABINETS-FORMATEUR IN JAPAN. De Japanse minister-preisdient Josji- da, die binnenkort met zijn kabinet zal aftreden heeft de leider van de socialis tische partij, Katajama. formeel ver zocht te trachten een nieuwe regering te vormen. Katajama verklaarde aan de pers te zullen pogen een coalitie-rege ring van de vier grote partijen, onder leiding van de socialisten, te vormen, ter overneming van de taak van de con servatieve regering-Josjida. Italiaans verzoek tot toelating tot de V. N. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, heeft gisteren in een radio-rede verklaard: „Heden, op de jaardag van de ineenstorting van het Nazidom, heb ik mijn handtekening ge zet onder het officieel verzoek van Italië om toelating tot de organisatie der Ver enigde Naties." Oost-Indonesië een geforceerde staat? Het wederzijdse wantrouwen is de voornaamste oorzaak van de weinig bevredigende ontwikkeling der bespre kingen, die sinds enkele dagen door de Indonesische delegatie en de Com missie-Generaal zijn hervat, zo ver klaarde de Republikeinse minister dr. Gani. Aan Republikeinse zijde, aldus de mi nister, wantrouwt men de aanwezigheid der Nederlandse troepen, terwijl men deze aan Nederlandse zijde tracht te rechtvaardigen met de bewering, dat de Nederlandse bezittingen in de Republiek worden bedreigd. Gani zeide ten slotte, dat, indien in cidenten zich zouden voordoen, arbitra ge noodzakelijk zou zijn. De 'Republikeinse Minister van De fensie, mr. Amir Sjarifoeddin, heeft voor de Republikeinse radio o.m. ver klaard, dat het in de bedoeling van de Republikeinse regering ligt te komen tot vorming van een sterk nationaaïT aldus zijn eindconclusie, leger, in staat de souvereiniteit van de Republiek te verdedigen. s Ook moeten wy beginnen onze aan dacht te wijden aan het probleem van een gemeenschappelijk verdedigingssy steem voor Zuid-Oost-Azië. Wy moe ten de grondslagen leggen voor een systeem van verdediging, dat verder reikt dan de grenzen van de Indone sische Archipel. Wij zijn geheel bereid samen te wer ken met alle elanden tot bescherming van de vrede in de ons omringende ge bieden cn met de Nederlanders in on derhandeling te treden over ons Verde digingssysteem. VERKLARING VAN TITO. Maarschalk Tito heeft in een dagor der ter gelegenheid van het feit. dat de Duitsers zich twee Jaar geleden hebben overgegeven, verklaard, dat de OW-ers in Amerika. Engeland en andere kapi talistische landen het op een nieuwe oorlog aansturen, omdat oorlog hun enorme winsten brengt „Verscheidene reactionnairen. uit alle landen en ook in ons land wiilen oor log omdat zij hopen dat de oorlog hen in staat zal stellen weer de macht te krijgen, die het volk hun afgenomen heeft. De volken, die zichzelf bevryd hebben, willen vrede, omdat zij een nieuw en gelukkiger leven willen op bouwen". Wy zyn bereid tot vermindering van onze troepensterkte over te gaan op basis van wederzijdse besprekingen en hopen, dat de Nederlanders zullen toestemmen in het beëindigen van de troepenzendingen naar Indonesië, zo dat ons volk zich wederom veilig zal kunnen voelen. Mohammed Tabrani, lid van het K.N.I.P., die een bezoek aan Makas sar heeft ge Dracht ter gelegenheid van de opening van het Oost-Indone sische parlement, heeft over de toestand in Oost-Indonesië verklaard, dat al les wat hy zag „niets met onafhan kelijkheid te maken had". „Iedere regeling is gemaakt door de Hollanders, die alle sleutelposities in handen hebben. Waar plaatsen zijn be zet door Indonesiërs, zijn deze zonder uitzondering van ondergeschikte bete kenis". Tabrani verklaarde ten slotte dat Nadjamoeddin's kabinet naar alle waar schijnlijkheid slechts een kort leven be schoren zal zijn. „Oost-Indonesië" is niets meer dan een geforceerde staat, Amerika dringt aan op spoed. WENST LINGGADJATI IN PRACTIJK GEBRACHT. Een woordvoerder van het Ameri kaanse Departement van Buitenland se zaken heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering haar ambassa deur te 's-Gravenhage en haar con sul-generaal te Batavia heeft opge dragen de Nederlandse autoriteiten mede te delen, dat de V.S. levendig belangstellen In het in practyk bren gen van de overeenkomst van Ling- gadjati. De woordvoerder zeide. dat de V. S. verlangend zijn te zien. dat de handel met de Indische Archipel zal worden hervat en tevens wensen de V. S.. dat art. 14 van de overeenkomst, waarin voor.zien wordt in de restitutie van bui tenlandse eigendommen aan de recht matige eigenaren, in practyk zal worden gebracht. Ministers bij Luit. Gen. Spoor De» ministers Beel en Jonkman zijn gisteravond aanwezig geweest op een cocktail-party ten huize van de leger commandant Luit-gen. S. H. Spoor, waarbij tevens een groot aantal Neder lands-Indische autoriteiten waren uitge nodigd, o.m. de leden der Commissie- Generaal en van de generale staf. MOTIE TOT HANDHAVING VAN J)r. VAN MOOK. In het Oost-Indonesische parlement is 'n motie ingediend, waarin verzocht wordt er by de Nederlandse regering op aan te dringen dr. H. van Mook als Luit. Gouverneur-Generaal te handhaven, zulks in verband met de geruchten over zijn èventueel aftreden. Palestina worde Joods tehuis. In de vergadering der politieke com missie der V.N. heeft gisteren het Joodse Agentschap een beroep gedaan op de V. N. om de hindernissen uit de weg te ruimen, die de stichting van 'n Joodse te ruimen, die de stichting van een Joods Nationaal Tehuis in Palestina in de weg staan. In een hartstochtelijk beroep zeide rabbi Silver o.m., dat de mandaatmo- gendheid 't bestuur over Palestina heeft gevoerd alsof zy de souvferelniteit over dit land bezat. Hij beriep zich op de Balfourverklaring, die niet zo maar on gedaan gemaakt kon worden en drong er voorts op aan, dat de politieke com missie een bezoek aan Palestina zou brengen om te zien, hoe de Joden voor gaan in het streven naar verhoging van de levensstandaard van het land. De commissie zou alsdan de grondoorzaken van de gewelddaden, „die wy allen be treuren", moeten nagaan en haar aan dacht moeten geven aan de scheepsla- (Foto Van Vliet) De burgemeester met de vyf gouden jubilarissen by Tieleman en Dros. die zo Juist uit zUn handen een koninklijke ondarschelding hebben ontvangen. dingen immigranten, die van de stran den van hun nationaal tehuis worden verdreven Dr. Silver gaf uitdrukking aan zijn grote eerbied en bewondering voor het Britse volk en zijn indrukwekkende bij drage tot de verdediging der democratie, maar veroordeelde de verkeerde en niet te rechtvaardigen politiek, die in tegen spraak is met het Britse staatsman schap van enkele Jaren geleden. Ook drong dr. Silver ei op aan, dat de commissie van onderzoek een bezoek zou brengen aan de kampen voor ver plaatste personen alsmede op de terug keer tot de politiek van het witboek en sprak, wijzende op het Joodse aandeel in de oorlog, de hoop uit, dat het Joodse volk weldra welkom zou worden geheten in de kring der V N. Voor Engeland antwoordde Cadogan, dat Engeland bereid was voor een commissie van onderzoek, indien deze zou ingesteld worden, rekening en ver antwoording af te leggen van zijn be stuur in Palestina. Over de samenstelling der commissie is nog geen beslissing genomen. Van Arabische zijde is ook nog een betoog te verwachten Koning Abdoellah van Transjordanië heeft in een Witboek over zijn naoor logse politiek beloofd, een groter Syrië te zullen stichten, bestaande uit Trans jordanië. Syric en Palestina, alles bin nen Jiet kader van het Handvest van de Arabische liga! DE TELEFOONSTAKING IN AMERIKA. De uitvoerende raad van het Ameri kaans vakverbond van telefoon-employés heeft de overeenkomst ter beëindiging van de staking van haar leden geratifi ceerd. De leden van de andere vakver enigingen blijven echter nog in staking en zullen waarschijnlijk door posten de leden van het Amerikaans vakverbond van hun werk afhouden. DE TRUMAN-LEER. Een poging om Truman's voorstel tot hulp aan Griekenland en Turkije door het Amerlk. Huis van Afgevaardigden te doen verwerpen is mislukt. De be treffende motie werd met 172 tegen 37 stemmen verworpen. Men verwacht thans spoedig de eindstemming. BINNENLAND. Het zoontje van 14 maanden van mevrouw Lorlln te Rotterdam ls dn een ledikantje tussen de ma/tras en het ledi kant Je bekneld geraakt en door de be knelling gedood. 9 Op 15 Juni zal de dogbootdiienst van Hoek van Holland naar Harwich worden hen-at met het geheel gemoderniseerde dubbelschroetetoomsohilp .Mecklenburg" van de MIJ. Zeeland De diensrt zal drie maal per week geschieden. Op het exercitie-terrein van de In fanterie-kazerne te Amersfoort ls gister middag het by de gevechtshandelingen rond de Grebbebeyg in Mei 1940 door moedig gedrag behouden vaandel van het v.m. Se regiment Infanterie, overgedra gen aan het in Mei 1946 te Amersfoort nieuw geformeerde onderdeel. By deze plechtigheid waren tal van militaire en civiele autoriteiten aanwezig. Het la gebleken, dat de zuster van de 32-J. vrouw. J. C. uit Zwolle, die in verband met een vergift Lglngsgeval met rattenkruid, in Wierden heeft gewoond, waar haar man op 19 Januari JJ, overle den is. Destyds wekte dit overlijden geen argwaan. Thans achtte de politie het raadzaam het ïyk op te graven, wat gistermorgen is geschied. Dokter Hulst uit Lelden heeft de sectie verricht. Er zouden inderdaad tekenen zyn, dde op moord wijzen. Gistermiddag ls de 31-J. militair A. A. uit Nymegen, die bezig was om een waterput in het kamp Hatert te bouwen, op noodlottige wijze om het leven geko men. Tijdens het werk stortte een muur in en raakte beklemd, waardoor hij vrij wel op slag werd gedood. In een openbare 6enaatsvergaderlng ln de aula der Ned. Economische Hoge school te Rotterdam had gistermiddag de promotie plaats van prof. Th. Limperg, hoogleraar aan de universiteit van Am sterdam. tot doctor ln de economische wetenschappen honoris causa, BUITENLAND Het Saksische parlement heeft beslo ten de huidige eigenaren van de mijnen die het heeft genationaliseerd, niet scha deloos te stellen. De 60-Jarige sociaal-democrate frau Schroeder, die 14 Jaar lid ls geweest van de Duitse rijksdag voordat Hitler aan de regering kwam, is door de gemeenteraad tot „Oberbuergermelster" van Berlijn gekozen. De stichter van het grote warenhuis Ln Oxfordstreet te Londen, Gordon Sel- fridge ls overleden. Hy begon als >oop- Jongen en werd een der grootste zaken lieden van zl'n tyd. Onbekend gebleven personen heb ben op vier textielrnagazymen te Tel Aviv Ln Palestina overvallen gepleegd en daar bij brand gesticht. De aangerichte schade beloopt duizenden ponden sterling. Vier personen, volgens de aanklacht communisten, zijn wegens hpt plaatsen van een bom. die ln het gebouw van de Argentynse ambassade te Madrid ls ont ploft, ter dood veroordeeld door een Spaans militair gerechtshof. Twee ande ren hebben twee jaar gevangenisstraf ge kregen. Een vliegtuig van de Royal Air Force Is by een oplddilngsvlucht naby Leeds neergestort. De twee Inzittenden kwamen hierby om het leven. In de voornaamste steden van Bra zilië stonden na het verbod der commu nistische partll soldaten met bajonetten op wacht Er worden geen ongeregeldhe den gemeld Het communistische blad „Trlbuna Popular" verscheen normxal en protesteerde krachtig tegen het besluit; andere bladen noemen het een nederlaag voor de democratie. De nieuwe Iraikee regering heeft een vijfjarenplan aangenomen om het leger van Irak tot een van de grootste en best uitgeruste legers niet alleen van het midden-Oosten, maar van de gehele we reld te makrn. Het algemeen bestuur van de Poolse socialistische party heeft bevestigd, dat de partij een nauwe samenwerking met de communisten zoekt. Winston Churchill schaarde zioh achter de mening van de Britse minister van Financiën. Hugh Dalton, dat' de schuld, die Engeland aan de geallieerden heeft, verminderd moet worden. Eyskens, Belgisch minister va/n Fi nanciën heeft een reeks verlagingen van de inkomsten-belastingen voorgesteld, die een totale verlichting van 5.5 mil liard met zloh zullen brengen. President Alemai. van Mexico ls van zyn bezoek aan de Verenigde Staten te ruggekeerd. Leo Del walde. die tydehs de oorlog burgemeester van Antwerpen was en be ticht werd van ^-menwerking met de vyand. ls buiten vervolging gesteld. Byna drie Jaar na de bevr^ditnv heeft het krljgsgerecht een beslissing in deze zaak genomen en verklaar dat aan Delwaide mets ten laste kan worden gelegd. Te Washington verwacht men bin nenkort de ondertekening van een over eenkomst, volgens welke tje Verenigde Staten voor een waarde van ongeveer der tig millloen dollar aan surplus-goederen „voor binnenlands gebruik" aan Perzlë zuilen leveren. Het Britse va: .verbond van telefo nisten verlangt invoering van een werk week van vijf dagen. Er zal gestemd wor de over eventueel te nemen maatregelen bil nlet-inwUllging van deze els. President Truman, die gisteren zyn 63ste verjaardag vierde, noemde zichzelf een optimist en voorspelde, dat de we reld een langdurige vrede tegemoet zou gaan. Ruim driehonderd arbeiders van een belangrijke gistfabriek te Parijs zyn ln staking gegaan om hoger loon; twee-en- twintig procent van de Franse bakkeryen betrekken hun gist van deze fabriek. Twee pogingen tot sabotage on bruikbaar maken der machines zyn gedaan op het nieuwe Britse oorlogsschip „Snipe", een maand nadat het ln Sep tember JJ. klaar was, aldus ls thans be kend geworden. De Poolse massamoordenaar Waze- lefski. die enige dagen geleden uit de ge vangenis te Montauban wist te ontsnap pen en vogelvrij werd verklaard. Ls door de politie in de buurt van een kasteel by Toulouse opgespoord en, toen hy aan een sommatie geen gehoor gaf, doodge schoten. Labour heeft de overwinning be haald by de tussentydse verkiezing ln Jarrow (Durham), dile noodzakelijk was geworden door het o ariyden van de mi nister van Onderwijs, miss Ellen Wil kinson. De Labourmeerderheld ln deze plaats is e ter teruggelopen en de con servatieve candldoat boekte twaalf pro cent meer stemmen dan by de algemene verkiezingen. Generaal Lucius Clay, deelde mede dat Indien het noodzakelijk mocht zyn, de hulp van Amerikaanse troepen zou worden ingeroepen ten einde de Inzame ling van voedsel by de Duitse boeren met kracht door te voeren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1