PUROL/M Communistische partij in Brazilië verboden De snuifdoos van de Keizer EN DE MEESTER-DETECTIVE Er zijn 800 L.O.-scholen te weinig RECHTZAKEN Radio-programma De nieuive bonnen Voor het tijdvak van 11 t/m 24 Mei '47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB. KC 705 (serie C) C-01 brood: 800 gram brood; C-02 brood: 400 gram brood; C-01 boter: 125 gram boter; C-02 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; C-01 melk: 4 liter melk; C-03, C-05 melk: 7 liter melk; C-01 vlees: 100 gram vlees; C-02 vlees: 300 gram vlees; C-01 algemeen: 200 gram kaas; C-02 algemeen: 2 eieren; C-03 algemeen: ong. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep; C-01 reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet; C-03 reserve: 1600 gram brood; C-04 reserve: 125 gram margarine of 100 gram vet; C-05 reserve: 200 gram kaas; C-06 reserve: 800 gram brood; C-07 reserve: 125 gram boter. BONKAARTEN KD, KE 705 (serie C) C-ll brood: 800 gram brood; C-ll boter: 250 gram boter; C-12 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; C-13, C-15 melk: 12 liter melk; C-ll, C-12 vlees: 100 gram vlees; C-ll algemeen: 100 gram kaas; C-12 algemeen: 2 eieren; C-13 algemeen: ong 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep; C-13 reserve: 800 gram brood; C-16 reserve: 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kLnder- biscuits; C-17 reserve: ong. 225 gram huishoud zeep of 90 gram toiletzeep; BONKAARTEN MA. MB, MC, MD, ME, MF, MG 706 (bljz, arbeid, a.s. moeders en zieken (serie C) C-21 brood: 800 gram brood; C-21 boter: 250 gram boter; C-22 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; C-21 melk: 5 liter melk; C-21 vlees: 300 gram vlees; C-22 vleeé: 100 gram vlees; C-21 kaas: 200 gram kaas; C-21 eieren: 5 eieren. Op 14 Mei zullen bonnen worden aan gewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Mei as. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk waarop eerst met ingang van Maandag 12 Mei a.s. mag worden ge kocht, De niet-aangcwezen bonnen van de serie B kunnen worden vernietigd. De dienstplicht in Engeland. In bet Britse Lagerhuis is het debat over de dienstplichtwet voortgezet. Een motie, dat de duur der eerste oefening op 18 maandn zou blijven gehandhaafd, werd met 311 tegen 163 stemmen ver worpen. Het amendement van de rege ring, om er 12 maanden van te maken, werd met 368 tegen 17 stemmen aange nomen. Bij de laatste stemming steun den Churchill en een deel der conser vatieven de regering. Alexander de minister van defensie, zeide, dat door de duur op 12 maanden te brengen, de veiligheid en de verde diging van het land niet in gevaar zou den komen. De maatregel is uit bezuini ging getroffen en niet zoals werd be weerd door Churchill om politieke re denen, nl. een toegeven aan de wensen van een minderheid in de Labourparty, de z.g. rebellen. Het Lagerhuis is overigens druk bezig een nieuw record te vestigen voor deze eeuw. Hedenmorgen was het Huis nl. reeds 20lA uur bijeen zonder onderbre king In 1871 haalde men echter de 41 uur! ENGELAND'S OORLOGSSCHULDEN. De Engelse minister van Financiën, Dalton heeft in een rede vcor de Brazi liaanse Kamer van Koophandel ver klaard. dat de Britse schuld in ponden- saldi ten bedrage van 3 milliard, die gedurende de oorlog is gevormd een on wezenlijke, oneerlijke en ondraaglijke last vormen en dat het een bewijs van Engelands kracht zou zijn wanneer het land weigerde fantastische verplichtin gen. die bulten verhouding tot het ge zonde verstand en fair play staan, op Moties van de heren Woltjer en Schipper De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van O. K. en W. voortgezet- Vele sprekers voerden het woord, van wie wij noemen: de heer v Velthoven (KVP) verklaarde zich voorstander van regionale inspecties in tegenstelling tot de minister. De heer De Zwaan (CH) begreep niet de drastische beperking van het aantal uren geschiedenis op gymna sium en staatshuishoudkunde op de H.B.S en bepleitte nadere overweging- Voorts vroeg hij. of het niet doelmatig zou zijn de regeling van universitaire za ken onder te brengen in een aparte wet op de universiteiten. De heer Molenaar (Vrljh.) constateert, dat er een tekort is aan wetenschappe lijk opgeleiden. Hij pleitte voor meer vrijstelling van studenten van de mi litaire dienst-. De wetenschappelijke grondslag van ons volk dient versterkt te worden. Spr. sloot zich aan bij de opmerkingen van de heer Barge ten aanzien van de positie van de weten schappelijke staf der universiteiten. De heer Donkresloot wenste aan de raad voor de kunst-commissies van des kundigen te verbinden. De heer Stufkens (Arb.) besprak de sociale opleding en de jeugdvorming buiten schoolverband. De heer Koejemans (CPN) becritl- seerdé de radioprogramma's en verklaar de. dat de gedachte aan een nationale omroep zeer sterk onder het volk leeft. Spr. zou het interessant vinden te ver nemen wat er gebeurt met het geld. dat de luisteraars opbrengen; het is een be lasting van f-12 millioen De heer Algra (AR) verklaard, dat velen diep gegriefd ?ijn geweest' door de regeringspolitiek ten aanzien van de ra dio aanstonds na de bevrijding, dat was geen rechtsherstel. Voorts diende hij een motie in. welke door vertegenwoordigers van alle frac ties is ondertekend, waarin er bij de mi nister op aan wordt gedrongen, geen en kele wijziging in de urentabel te bevor deren, die tot inkrimping van het ge schiedenisonderwijl zal leiden.. De heer Schipper (A.-R.) bepleitte de noodzakelijkheid, dat rekening gehouden wordt met de centrale organisatie van confessioneel nijverheids-onderwijs in verband met de stichting van bijzondere scholen. De heer Woltjer (A.-R.) diende een motie in. waarin de regering wordt uit genodigd spoedig een wettelijke rege ling van voorbereidend L. O. te bevor deren. Voorts maakte hij er bezwaar tegen, dat de regering heeft voorgschreven, dat de buigings-n moet worden wegge laten. Minister Gielen beantwoordde de spre kers en zeide o.a., dat het onjuist is te veronderstellen, dat het de bedoeling is van de Gymnasia vijf en de H.B.S. zes jaar te maken. De wiskunde zal op de gymnasia niet worden afgeschaft. Voorts merkte hij op, dat er een tekort is van 350 schoolgebouwen ten gevolge van oorlogshandelingen, er is voorts een achterstand van 420 scho len, zodat er bijna 800 scholen voor gewoon L.O. te weinig zyn. Daarin is voorlopig niet te voorzien. Dit jaar groeit het tekort met nog 30. Deze verschrikkelijke toestand verergert nog door het gebrek aan leerkrachten. Er was alle aanleiding tot opschor ting van het achtste leerjaar. Op het gebied der leerkrachten kan in 1950 een verbetering zijn ingetreden, ten aan zien van de schoolgebouwen zal dat niet het geval kunnen zijn. Voorlopig acht hij een aantal consu lenten voor de lichamelijke opvoeding nodig Gaarne zou hij alle scholen heb ben voorzien van een gymnastieklokaal, doch voorlopig moet worden volstaan met een oefenterrein. Wel zal bij de nieuw te bouwen scholen ruimte gere serveerd worden voor gymnastiekloka len. De vergadering werd hierop verdaagd tot hedenmorgen, WATER IN PLAATS VAN JENEVER. En men betaalde 1.10 de fles. K. N. en W. M., twee broers uit Den Haag, werden aangehouden wegens op lichterspraktijken. Het tweetal verkocht nl. fraai geëtiketteerde flesschen jenever, die achteïaf met water gevuld bleken te zijn. Zij hebben o.a. in Tilburg en Kaatsheuvel diverse slachtoffers ge maakt. Zij hielden zich met dit winstgevende bedrijf reeds sedert 1942 bezig en hebben duizenden flessen „gemeentepils" ver kocht tegen zwarte jeneverprijzen. Zij rekenden f 10 per fles voor de waarde loze Inhoud. Stenen zonder bon. RIJKSGOEDKEURING VOOR BOUWWERKEN BLIJFT VEREIST. Met ingang van 1 Mei zijn alle soor ten stenen (metselsteen, kalkzandsteen straatsteen) vrij van bon gekomen. Er wordt echter zeer nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat voor alle bouwwerken ook voor die, waarbij uitsluitend distributievrije materialen worden verwerkt een rijksgoedkeu- ring van of vanwege het college van algemene commissarissen voor de we deropbouw vereist is en blijft. Beslissing van 3-2 stemmen. Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bevel gegeven, dat de commu nistische partij zal worden opgeheven. De beslissing werd genomen met 3 tegen 2 stemmen. De zaak diende twee weken geleden voor het hof: de regering beweerde, dat de communistische partij die 2 jaar geleden wettelijk erkend was geen democratische organisatie is. De communistische partij behaalde aanzienlijke successen in de kort geleden gehouden verkiezingen waaronder de meerderheid in de gemeenteraad van Rio de Janeiro. Soldaten bewaakten gisteren de vitale punten van Rio. De straten waren bijna verlaten. Onmiddellijk na het vellen van het vonnis heeft de president, Enrico Gaspar Dutra, het leger bevel gegeven door het gehele land in alarmstelling te gaan en in de hoofdstad werden de wachten rond de federale gebouwen versterkt Naar men verwacht zullen heden alle gebouwen der communistische partij door het gehele land door de politie ge sloten worden, ofschoon men geen on middellijke actie verwacht tegen de le den der partij zelve. Het hof was van oordeel, dat blijkens het. bewijsmateriaal aangetoond was, dat de communistische party twee statuten had, een openbare en een geheime, en dat de partij van buiten Brazilië be stuurd werd. De beslissing van het hof verbiedt de communistische partij te werken als een politieke party, of schoon zy waarschynlyk zou kunnen voortbestaan op een sociale of andere basis. In zyn vonnis ten gunste van het verbod zeide een der rechters, dat de communistische leider Prestes in het Braziliaanse parlement vorig jaar Maart had verklaard, dat in geval van oorlog tussen de Sovjet-Unie en Brazilië, lhj zou vechten voör de Sovjet-Unie, en de communisten bevel zou geven een Sov jet-gezinde verzetsbeweging in Brazilië op te richten. Men vreest echter, dat het verbod voornameiyk tot gevolg zal hebben, dat deze In hoge mate georganiseerde party illegaal zal worden. Men schat dat de party 600.000 'Ingeschreven volgelingen heeft. Een woordvoerder van de communisti sche partij zeide: „Deze beslissing bete kent, dat de democratie, die een jaar ge leden in Brazilië is ingesteld, een zware slag heeft ondergaan, en waarschynlyk in een nieuw machtsbewind zal ont aarden. Politieke waarnemers zien de beslis sing van het hof als een overwinning van de leiders der strijdkrachten en van de kerkeiyke hiërarchie. Zy geloven dat het verbod wellicht het eerste symp toom is van een herstel van de Invloed der militairen in het land, die tanende is geweest sinds de federale verkiezingen in December j.l, en dc provinciale ver kiezingen in Januari. Het a.s. Regeringsjubileum van H.M. de Koningin. UITGAVE VAN EEN OFFICIEEL GEDENKBOEK. Er heeft zich een comité gevormd onder voorzitterschap van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, en verder be staande uit ir. J. W. Albarda, dr. J. J. C. van Dyk, mr. dr. S. J. R. de Mon- chy, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Uf- ford, prof. dr. J. E. de Quay en mr, J. R. H. van Schalk, dat zich ten doel stelt, een gedenkboek uit te geven ter gelegenheid van het gouden regerings jubileum van H.M. de Koningin in 1948, en waarin in korte trekken de geschiedenis van ons volk gedurende de laatste 50 jaren wordt -beschreven. De regering heeft het comité toegestaan, dit werk te publiceren als het officieel gedenkboek. Het zal worden uitgegeven door de firma Scheltens en Giltay te Amsterdam, terwyi M. J Leendertse te Arnhem zal optreden als secretaris van de redactieraad zich te nemen De minister voegde hier aan toe, dat hy geen financiële regeling kon ondersteunen, waarbij het land voor jaren een verpletterende last zou dra gen, waaraan zelfs de overwonnen vyan- den, zoals Duitsers en Japanners,' zou den ontsnappen. Onthullingen door Prins Bernhard- EEN PLAQUETTE EN EEN MONUMENT. Prins Bemhard heeft gisteren, in büzljn van vele autoriteiten, in de Koepelkerk te Amsterdam een pla quette en op de derde begraafplaats te Utrecht een monument onthuld. Van de Koepelkerk aan het Leidse Bosje uit onderhield het algemeen hoofdkwartier van de O.D. in de tyd dat ons land verdeeld was in een geal lieerde en een Duitse zone, geregeld te lefonisch contact met Prins Bernhard. Op de plaquette zyn gegrift de woor den: „De koster H. F. Westerveld huis vestte hier met voortdurend levensge vaar voor zich en zyn gezin van 25-3-1943 tot 5-5-1945 het algemeen hoofdkwartier van de O.D.". Te Utrecht werd een monument ont huld ter nagedachtenis van een groep verzetssfrryders, die op 7 Mei '45 by een poging tot ontwapening van Mussert's lijfwacht door schoten uit een plotseling opgedoken Duitse overvalwagen 't leven verloren. Achter de twee rijen graven, bedekt met velden blauwe viooltjes, staat het forse vier meteT hoge monument, ge houwen door de Utrechtse beeldhouwer Jan van Luyn, dat het opschrift draagt: „De strijd gestreden, de trouw beleden, Ingezonden Mededeeling de dpod ontgleden in eeuwigheid", van de Utrechse dichteres Ina Boudier Bakker. Prins Bernhard onthulde het monu ment, terwijl de Utrechtse politiemuziek het Wilhelmus speelde. De burgemeester van Velzen, mr. M. N. Kwint, v.m. districtscommandant, droeg namens de binnenlandse strydkrachten Utrecht het monument over aan het gemeente bestuur, dat door burgemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk dankend aanvaard werd. In Juni conferentie over zeeverkeer ROTTERDAM EN ANTWERPEN INPLAATS VAN HAMBURG EN BREMEN. U. P. verneemt, dat er in Juni eeu conferentie zal plaats hebben tussen de V. St.. Engeland, België en Neder land om het zeeverkeer te doen lopen over Rotterdam en Antwerpen inplaats van over Hamburg en Bremen. Deze conferentie zal vermoedeiyk ge houden worden in ons land of in België. Lange afstands-record van Ned. kat. RUIM 150 KM. IN 8 DAGEN. Onlangs is in Engeland een kat over een afstand van 100 km. naar haar vroeger tehuis teruggelopen. Thans wordt gemeld, dat een Neder landse kat „Stine" genaamd, dit record van haar Engelse collega met een dik ke 50 km. heeft geslagen. Het relaas van de achtdaagse mars. welke Stine heeft gemaakt, en dat met tal van controleerbare gegevens wordt geïllustreerd, komt hierop neer dat. om streeks de jaarwisseling het gezin van een ambtenaar der PTT van de Catte- poelseweg te Arnhem verhuisde naar de Bergerstraat in het dorp Amby by Maastricht. Men nam de kat mee. Evenwel: na 14 Maart werd het dier niet meer te rug gezien. De eigenaar weet zeker, dat hij het de avond van die dag persoon lek heeft uitgelaten. Op 22 Maart acht dagen later is het dier in Arn hem bij een familie komen aanlopen. 23 Maart sloeg het zün tenten op by de vroegere buren van de eigenaar, waar „Stine" ook voorheen veel aanliep. Deze buren meldden de aankomst aan de eigenaar en deze heeft de kat in April zelf by de familie gezien. Stine heeft in acht dagen dus een afstand van ruim 150 km afgelegd en het record van de Engelse collega geslagen. De eeriykheld gebiedt hieraan toe te voegen. hoe wel de naam het niet zou doen vermoe den dat Stine een kater is Mr. S. J. R. De Monchy gaat Zweden bedanken Mr. S. J. R. de Monchy, oud-burge meester van 's-Gravenhage, gaat op 18 Mei naar de Zweedse hoofdstad om de dankbaarheid tot uitdrukking te bren gen van de bevolking van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en 's-Gravenha*ge voor de hulp. die het Zweedse volk via het Zweedse Rode Kruis aan het Wes ten des lands geboden heeft in de hon gerwinter van 1945. Deze reis wordt ondernomen op uitnodiging van het Zweedse gouvernement. Het initiatief, om onze gevoelens van dankbaarheid te vertolken, is uitgegaan van het Haagse gemeentebestuur. Mr. De Monchy zal een plaquette aan bieden. vervaardigd door de beeldhouw ster mej. Rueter te Amsterdam. G. van Burink voor de Bijz. Raad van Cassatie. ZES JAAR GEËIST. Voor de Byzondere Raad van Cassatie diende gistermorgen de zaak tegen de Rotterdammer en communist en latere NSB-er G, van Burink. die door de Rot terdamse kamer van het Byzondere Ge rechtshof alhier tot 10 Jaar gevangenis straf was veroordeeld. Aan Van Burink was o.a. ten laste ge legd, dat hy de kamer van burgemeester Oud was binnengedrongen en een foto van hem had gemaakt, nadat de burge meester een doek was voorgebonden, waarop een Davidster stond afgebeeld. De beschuldigde Van Burink maakte ter zitting een zeer zelfbewuste indruk en hy had nog niets van zyn vroegere houding, toen hy in de politiek een rol speelde, verloren. De president van de Raad moest hem er op een zeker moment op wyzen. dat hem het woord zou worden ontnomen als hij doorging met „draaien" en niet direct op de vragen antwoord gaf. De proc.-fiscaal, prof. Langemeyer, was van mening, dat de feiten ernstig genoeg waren om een strenge straf te eisen. Hy vroeg de Raad de strafmaat in dier voege te wyzigen dat de straf maat zou worden bepaald op 6 jaar ge? vangenisstraf, Uitspraak 4 Juni. KAMPBEWAAKSTER STONlJ TERECHT. Theodora A. M, K. Kole uit Eindhoven sloot zich aan bij de Duitse SS-Madel en werd belast met de bewaking van ge vangenen in Vught. Later werd zij aan gesteld aLs bewaakster te Auschwitz. Ook in Leipzig en Ravensbrueck trad zy als bewaakster op. De advocaat-fiscaal eiste 12 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. /^T/UILLETON" V. door JOHN DICKSON KCARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON „Wilt u. dat ik volkomen openhartig 31) spreek?", vroeg hy, „Omdat ik. &ls het zo was, met myn oude vriend. Monsieur Goron. een appel tje te schillen zou krygen". „Nu u gehoord hebt, wat Eve verteld heeft of we het nu prettig vinden of niet wat denkt u er van? Gelooft u die geschiedenis?" „Ja". Monsieur Goron's gezicht was een stu die van beleefde woede. Maar hy zei niets. Het gemak, waarmede Dermot zich beWoog, de aantrekkingskracht van zyn persoon, schenen in de kamer voel baar te worden. Het was alsof ieders zenuwen zich ontspanden. Iedereen voel de zich, ondanks zichzelf, meer verlicht. „Het is niet bepaald prettig geweest om das.EJï&ar te luisteren", vond Toby. „Voor ons geen ¥&n allen". „Natuurlyk niet. *?aar is het al tot u doorgedrongen", zei Dermot. „dat het waarschynlyk ook tam&tijk onaange naam is geweest voor Mrs.~$$H*'' „Dat we dit allemaal gezegd' hebben, waar een vreemde by wasmoPPer" de Toby, „Het spy't me. ik zal wel weg gaan"" Het scheen alsof Toby een kleine twee-'1/ stryd streed, „Ik heb niet gezegd dat u moest weggaan", gromde hy. Zyn knap gezicht scheen vertrokken door twyfel en ontevredenheid. „Het is ook allemaal zo plotseling! En het is ook niet bepaald prettig om zo iets te horen, als je thuis 1 komt van je werk! Maar u moest het nu een maal weten, denk ik? Nu ik er goed over nadenk, ik ken iemand, die j u wel eens heeft ontmoet. Denkt u dat het Dermot vermeed het zorgvuldig om Eve aan te kyken. Zy had hulp nodig. Zy was half ziek van angst en onzekerheid, zoals zy daar naast haar stoel stond, haar handen styf in elkaar geklemd terwijl zy ver geefse pogingen deed om Toby's blik te vangen. Men hoefde geen psycholoog te zijn om te begrypen. dat het enige, wat zy wenste, was een woord van gerust stelling van zyn kant. En dat woord werd niet gesproken.. Er kwam een duistere woede in Dermot Kinross op, toen hy dit zag. Misschien wenste Toby dit eigeniykin het diepst van zyn hart niet Maar het gebaar, dat hy maakte, leek toestem mend. „Nu dan", glimlachte Dermot. „ik ge loof, dat het tyd wordt dat u 'het met zichzelf eens wordt". „Met my zelf eens worden?" „Ja. Is Mrs. Neill schuldig aan on trouw of schuldig aan moord? Ziet u. ze kan het niet alle twee zyn!" Toby opende zyn mond om iets te zeggen, maar deed hem dadelijk weer dicht. En Dermot. terwijl hy zyn blikken van de een naar de ander liet dwalen, ging voort op denzelfde geduldige, nadruk kelijke toon te spreken, als hy tegen To by had gebruikt. „Dat is iets wat u schijnt te vergeten. U zegt het ene moment, dat u de ge dachte niet kunt verdragen, dat Atwood by Mrs. Neill Is geweest, terwyi u met haar telefoneerde. En het volgend ogen blik schreeuwt u om een uitleg van het feit, dat er een splintertje van de snuif doos in haar japon is geraakt. Het lykt mij nogal onbillijk tegenover Mrs. Neill, als u allen, die haar vrienden zijt, de zaken van twe ekanten uitgelegd wilt zien! „U zult nu voor u zelf'moeten beslui ten, Mr Lawes. Als zy in dit huls ge weest is, om uw vader te vermoorden en voor zover ik kan zien, was daar geen enkel (motief voor dan was Atwood zeer zeker niet by haar in de slaapka mer, De kwestie van ontrouw komt hier niet ter tafel alléén om u van uw stuk te brengen. En als AtWood wèl by haar in de kamer was. dan kon zy in ieder geval niet naar de overkant gaan om uw vader te vermoorden". Hij zweeg „Welke oplossing kiest u, mijnheer La wes?" De sarcastische hoffeiykheid van zyn toon trof Toby als een zweepslag. En tegelykertijd brachten zijn woorden al len tot het besef van de werkeiykheid. „Doctor" zei Monsieur Goron op lui de maar kalme toon, „het zou my aan genaam zijn u een ogenblik onder vier ogen te spreken". „Geheel tot uw dienst". „Madame zal ons niet kwalijk nemen" Monsieur Goron wendde zich tot He lena, en het leek alsof zyn stem nog luider werd „als dr. Kinross en ik een ogenblik naar de vestibule gaan?" Hij wachtte niet op het antwoord. Ter- wyl hy Dermot stevig by de arm greep, voerde hij hem dwars door de kamer zoals een schoolmeester een ondeugende leerling. Monsieur Goron opende de deur haar de hall, beduidde Dermot, dat hy hem vóór moest gaan. boog even naar degenen, die achter bleven en ging naar buiten. In de hall was het byna donker. Mon sieur Goron draaide een schakelaar om, waardoor de gewelfde, gry's betegelde vestibule zichtbaar werd met een stenen trap die met een rode loper bedekt was. Hy haalde hoorbaar adem en hing zyn hoed aan de kapstok. Hij had het in het Engels gevoerde gesprek met enige moei te gevolgd. Nu hy er zeker van was, dat 29)Panda ging overt dacht na. .Stel nu eens, dat ieman'p.'ïfoht hli radiatordop zou verstoppen L.,®™, „Iets dat voor een ander bestcmd 20u z«n! En stel dan dat dithet zou willen weten wélke rat llf Se ?nder precies was.... Ja, dan m me anüer ind zitten en alle radiatordoppen die hy zag gaan onderzoeken om te zien of dat Iets id iets inzo'n soms in die toevallige dop zou zitten!! Ik ben toch niet zo dom, geloof ik! HmIk ga er alleen op uit. Ik ga ander niet dit zaakje alleen onderzoeken, mis schien kan ik dan eens een goede beurt maken!" panda stond op en sloop voor zichtig de trap af. Op de tast vond hij de winkel en maakte licht. Toen greep hy het telefoonboek en begon te zoe ken, W&t hy precies zocht zal ik mor gen wel vertellen. Want Panda had in tussen nog meer gedacht en het zou me te veel worden om dat vandaag alle maal uit te leggen. de deur dicht was. wendde hij zich in het Frans en op geergerde toon tot Der mot. „Waarde heer. u stelt me ernstig te leur". „Dat spyt me meer, dan ik u zeggen kan". „En wat erger is. u verraadt my! Ik breng u hier heen om hulp aan u te hebben. En. voor dewat doet u? Wilt u me alstublieft eens vertellen, waarom u een dergeiyke houding aan neemt?" „Die vrouw is onschuldig". Monsieur Goron liep met kleine, vlugge pasjes de hall op en neer. Hy bleef al leen even staan om Dermot met een on- doorgrondeiyke. by uitstek „Franse" blik aan te zien. „Is dat", informeerde hy beleefd, „het verstand of het hart, dat spreekt?" Dermot gaf geen antwoord. „Kom?", zei Monsieur Goron. „Ik had gedacht, dat u tenminstenietwaar, een man van de wetenschap, die zich houdt aan de nuchtere feiten zo drukt u het toch altijd uit? ontoegan- kelyk zoudt zijn voor de charmes van Madame Neill. Die vrouw is niet meer of minder dan een publiek gevaar!" „Hoort u eens De ander keek hem medelijdend aan. „Myn beste doctor, ik ben geen detec tive. Nee. nee, nee! Maar als het gaat om dit soort verleidelyke lichtzinnig heid in mijn .tijd noemde men dat met een tekenend woord „zizi-pompom" ja. dan wordt het wat anders! Ik bezweer, dat ik iedere vorm van nu laat ik maar zeggen: zizi-pompom, ogen blikkelijk in de gaten heb als is het op een afstand van drie kilometer en In het pikdonker!" Dermot keek hem recht aan. „Op myn woord van eer", antwoordde hy oprecht, „ik geloof niet. dat zy schuldig is". ..En dat verhaal van haar dan?" „Wat mankeert daaraan?" „Maar myn beste doctor, en dat vraagt u aan mij?" „Inderdaad, dat doe ik. Die man. die Atwood valt van de trap en komt onge lukkig terecht met zyn hoofd. De be schrijving. die Mrs. Neill er van gaf, was absoluut karakteristiek: dat zeg ik u als medicus. Neusbloeding zonder dat de neus bezeerd is, is een van de zekerste symptomen va neen hersenschudding. Atwood staat weer op. daar hy zelf denkt dat hy niets ernstigs heeft, Hy wandelt kalmpjes naar zyn hotel' En daar zakt hy in elkaar- Dat is ook ka rakteristiek". (Wordt vervolgd) NED. VERBOND CHR. JONGE VROUWEN EN MEISJES VERENIGINGEN. Toogdag te Zwolle. Uit alle delen van het land zyn giste» ren honderden jonge vrouwen naar Zwolle^ gekomen om in de Buitensoslë- teit de jaarvergadering voor leden van het Ned. Verbond van Christ. Jonge Vrouwen- en Meisjesverenigingen by te wonen. De commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, de burgemeesters van Zwolle en Zwollekerspel gaven door hun aanwezigheid blyk van hun be langstelling. Bovendien waren er afge vaardigden van de Herv. Jeugdraad, van het Ned. Jongerenverbond. van de Vrou wen Zendingsbond en van het Verbond van Christ. Vrouwenverenigingen. De nieuwe bestuursleden, welke geko zen werden, waren mevr. W. Israil— Abfing. H. Foudgum en mevr. C. A. Moertier—Kuiper te Waalwyk. Het jaarverslag, vermeldde o.a., dat het aantal leden op 1 Januari 1.1. 33.000 bedroeg. Met algemene instemming werd besloten het verbond voortaan aan te duiden als: „Meisjesverbond C.J.VJV'de oude naamsaanduiding is dus verval len. Besloten werd een blauwe halsdoek met insigne In te voeren. Bimien af zienbare tyd zullen afgevaardigden naar China vertrekken. Hiervoor werd een collecte gehouden. SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk, 6/5 van Melbourne naar Syctney; AlcLnous, wordt 9/5 van Colom bo te Ma ka 11 a verwachtAmerskerk, 7/5 van Fremanfcle te Sydney verwacht; Am stelveen, 6/5 van Antwerpen te Savona geankerd; Antonla. wordit 7/5 van Saigon fce Singapore verwacht; Brastagl, wordt 7/5 van Batavia te Colombo verwacht; Ebro (stbt), 6/5 17 uur van Boulogne n. Le Havre; Egmond, MontevideoRotter dam, 6/5 nabij Rio óis Janeiro, Ganges (slbt), Vla&rdingenGdynia, met kraan cn bak, paas. .6/6 Borkum; Indrapoera, Rotterdam—Batavia, pass. 6/5 Gibraltar- Java, 6/5 van Macassar naar Tandjong Prlok; Ondina, 6/5 van Abadan naar VI- zagapatan en Calcutta, Oviula, 6/5 van Mlri te Penan*; Prins Willem 4. 6/6 van Alexandrië te Londen; Edam, 6/5 te Lon den (New OrleansRotterdam); Rand- ionteln, 6/5 van Mozambique naar Da- ressalaan; Tasman, 6/5 van Batavia naar Soerabaja; TJimanoek. wordt 6/5 van van Macassar te Molotal verw.; Water man. CurasaoRotterdam, bevond zich 6/5 op 300 rnyi West van Azoren; Zee land. wordt 7/5 van Manilla te Cebu verwacht. K.N.SM. Cottlca, 6/5 van Curacao naar Paramaribo; Hydra, 5/5 te La Gueira Arnhem. 5/5 .te Kingston; Castor 3/5 van New York naar West Indlë; Triton. 3/5 van New York naar West-IndlëJupiter. 3/5 van New Orleans naar West-Indlë; Phllae, 6/5 te Amsterdam; Becohus, 6/5 van Tunis naar Barcelona: Danae, 6/5 van Famagusta naar Iskenderoen; Okey- wl, 6/6 van Catania naar Palermo; Ary Scheffer, 6/5 te Bllybao: Lotos, 6/5 te Amsterdam; Iral, 6/5 Dover gepasserd My. Nederland Talisse, 26/4 van Ma kassar naar Batavia; Mapia, 1/5 van Colombo naar Singapore, Radja, 5/5 te New Orleans; Slawati. 4/5 van Singapore naar Rangoen; Oranje 6/6 van Batavia naar Singapore; Joh de Wlrtrt. 6/5 te Am sterdam Holl.Afrika Lijn Randforutedn. 6/5 van Mozambique naar Daressalaan; Am- stel kerk, 4/5 van Freetown naar Port Bouet, Mij. Oceaan Glengarry, 30/4 van Rotterdam naar Singapore"; Agamemnon. 3/5 van Rotterdam naar Swansea, Vlnke en Co. Farmsrum, 4/6 te New York; Wlnsum, 6/5 te Maraoaibo. VOOR VRIJDAG 9 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA 7,00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: ontblltmuziek; 8.00; nieuws; 8.15; op naar het licht; 8.18: operaprogramma; 8 50: voor de hulsvrouw; 9 00: gramo- foonmuzek; VPRO 10.00: morgenwlldlng door ds. D. G van Vreumlngen; VARA 10 20: zlekenprogrammn; 10.45: cello en piano; 11.15: voor de vrouw; 1130: krontjongmuzlek; 11.45: fam.berichten; AVRO. 12.00: Pierre Palla; 12,30: sport agenda: 12.35: Skymosters; 13 00: nieuws 13.15ensemble Geza Kiss; 13.45: Chll- drens Corner van '„Debussy; 14.00- kook kunst: 14.20: kamerorkest; 15.20: voor- Jaarsklanken: VARA 16.00: orgelspel door, Johan Jong; 1630: voor de Jeugd: 17 00: alt. tenor en olano; 17 30: muzikaal babbeltje: 18.00; nieuws; 18.15: felici taties; 18.20: varia: 18 25: Symphonle Orkest van Chicago; 18.30; Ned strMdkr. 19.00: denk om de bocht; 19.15: graag gehoorde platen; VPRO 19.30: ds. J. C. A. Fetter over liefde en huwelijk: 20.00. nieuws; 20.05: muziek; 20.30: prof. dr. J. Lindeboom over het vrijzinnig protes tantisme en het hedendaagse cultuurle ven; VARA 21.00: verzoekprogramma; 2130: buitenlands overzicht door drs. L. de Jong; 21.45: amatexus treden op; 22.15 A'damse Jazz Sociëteit; VPRO 22 40: avondwtlding door mej. dr. N. A Brui ning; VARA -23.00: nieuws; 23.1524.00 symphonlsch concert nilversum n (415 M.) NCRV 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7 30: St. v. Vlegen bespeelt orgel Domkerk Utrecht; 7.45: woord voor de dag; 8 00: nieuws; 8.15: La Maitrise de la Catiie- drale de Dyon; 8.30 lichte morgenklan ken; 930: pol .berichten; 9.50: Yehudl Menubln viool 10 30: morgenconcert; 11.00: bas-bariton en plano: 11.30: or kestmuziek; 12.00: AU Round Sextet; 12.20: pianoduo; 12.40: All Round Sex tet; 13.00: nieuws; 13.15: Mandollnata: 13 50: populaire discoklanken; 14.20: K Norel leest uit eigen werk; 14.20: dames koor: 15,15: R'dams pianokwartet; 16.00 declamatie door R. Smaal—Meeldllk; 16.30: Scala Sextet; 17.15: Billy Mayerl speelt eigen pianocomposities; 17.46: J. v. Weelden. orgel; 18.00: Metropole-or- kest; 18.30: Light Opera Company; 18.45 evangelieprediking en bijbelvertaling op Timor; 19.00: nieuws: 19.15: appèl voor ex-pol. gevangenen uit do bezettingstijd; 19.30: geestelijke liederen; 19,45; C. Brouwer over vakgroep en vrile organisa tie; 20 00: nieuws; 20.05: de stemvork: 20.15: bijbel en muziek: 20 45; verlegen heid bij volwassenen; 21.00: Radio Phllh. Orkest; 22.00: vragen aan voorbijgangers; 2230: nieuws; 22.45; avondoverdenking; 23.0024.00: avondconcert. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN, 8 Mei Besommingen: KW 190 f. 525. De stoomtrawler IJM 140 bracht een steur van 45 kg binnen die f. 3.60 per kg. opbraoht. Ons Distributiehoekje NIEUWE REGELING VOOR WERKKLEDING. Het CD.K. deelt mede, dat Maandag a.a. een nieuwe regeling betreffende de distributie van werkkleding zal worden ingediend. Op reeds Ingediende aanvragen zul len, voor zover door de distributiedienst reeds „kennisgevingen van toewyzing" aan belanghebbenden zyn gezonden, t/m. Zaterdag a.s., tegen overlegging van een bereidverklaring nog rantsoen bonnen voor textiel worden verstrekt. Uiterlijk t/m 14 Mei zal men op deze rantsoenbonnen voor textiel overalls, werkbroeken, werkjasjes (-kielen), kun nen kopen. Van 15 Mei a.s. af zal deze werkkle ding uitsluitend op speciaal aaarvoor in omloop te brengen bonnen verkrygbaar zijn. De distributiediensten zullen plaat, selyk bekend maken, wanneer en waar wederom aanvragen om werkkleding kunnen worden Ingediend.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2