Prinses Juliana woont U.V.V. Landdag bij Ministers legden het eerste formele contact Sjahrir acht jongste ontwikkeling niet bemoedigend WEERBERICHT Minister Mansholt bespreekt onze voedseltoestand Er wordt te veel achter gehouden Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang DONDERDAG 8 MEI 1947 No. 260771 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Kracht, fantasie en volharding der Ned. Huisvrouw. Een grote schare vrouwelijke vrijwil ligers uit alle delen van ons land vulde gisterochtend de Tivoli-zaal te Utrecht, waar een landdag van de U.V.V. werd gehouden. H.K.H. Prinses Juliana, die de bijeen komst met haar tegenwoordigheid ver eerde. werd ontvangen met het Wilhel mus en verwelkomd door de bonds-pre- sidente mevr- Sjollemas'Jacob. In haar openingsrede wees de presi dente op de grote taak. die de U.V.V. heeft te vervullen. „Prinses Juliana", aldus spreekster, „heeft in het orgaan van de Unie op voortreffelijk juiste wij ze gewezen op de scheppende kracht, de fantasie en de volharding van de Ne derlandse huisvrouw. Deze zal een grote bijdrage kilnnen leveren tot het herstel van ons vaderland. Wanneer de samen werking gevonden wordt tussen alle groeperingen van ons volk. zal reeds een belangrijk gedeelte van deze taak zijn verricht". Op deze landdag wordt ge^n bepaald onderwerp behandeld. Doel is in hoofd zaak de bevordering van het onderling contact- Een telegram werd gezonden aan HM. de Koningin, beschermvrouwe der Unie. bevattende een betuiging van trouw en de verzekering, dat de oproep, door HM. in haar radiorede van 3 Mei gedaan, voor de Unie een aansporing zal zijn, het werk met kracht voort te zetten. Ook de andere eregast. Lady Reading, de presidente van de Engelse organisa tie. die het best met de U.V.V. te ver gelijken is. werd speciaal verwelkomd- Mevr. Sjollema noemde haar de ver persoonlijking van de inspanning van meer dan 1 miïlioen Engelse vrouwen. Jaar in jaar uit was zij de bezielende kracht voor de Engelse burgerij. De U.V.V., heeft veel steun van deze Frans minister hoopvol over Indo-China. De Franse minister van oorlog, Floret, heeft na zijn terugkomst uit Indo-China, verklaard dat Frankrijk in Indo-China militaire successen heeft geboekt. „Geen enkel Frans garnizoen wordt meer belegerd, alle wegen staan onder onze controle en de grote steden zijn ge zuiverd", aldus de minister. Op een vraag of dit betekende, dat het leger van Vietnam niet meer in staat is zijn aanvallen voort te zetten, ant woordde de minister: „De Vietnamese troepen hebben zich teruggetrokken naar gebieden, waar wij niet het voor nemen koesteren hen te bestrijden, want het. is ons doel vrede in dat land te brengen, en niet een totale oorlog. De tijd zal komen, dat het Vietnamese leger, moreel en materieel uitgeput, door zijn eigen landgenoten beschouwd wordt als vogelvrijen, en het uiteen zal vallen, en dat ogenblik, dat een politieke actie zou kunnen verhaasten, is niet ver meer verwijderd." rapport werkeloosheids- verzekering gereed. Naar wij vernemen, heeft de commis sie onder voorzitterschap van mr, dr. B. A. van Rhijn, welke enige tijd geleden door de Minister van Sociale Zaken is ingesteld om een wettelijke regeling in znke verzekering tegen werkloosheid voor te bereiden, haar rapport vastgesteld. Het zal dezer dagen aan de minister worden I toegezonden. 1 W.V.S- (Women Voluntary Service) on dervonden om. in de vorm van kleding en schoeisel een 20-tal radende keu kens. Deputaties in originele kleding, onze provincies vertegenwoordigend, boden Lady Reading als souvenier verschillende producten hunner landstreek aan. Ook werden zij voorgesteld aan de Prinses. Op het podium werden tot besluit van de ochtendzitting volksdansen uitge voerd. Na het vertrek van H K.H. ver zamelden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijke maaltijd. Dr. A. Loudon gaat heen als ambassadeur. Hr. Ms. ambassadeur te Washington, di-. A. Loudon, heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken op medisch ad vies per 1 Juli a.s. ontheffing gevraagd uit zijn tegenwoordige functie. „Bijeneters" in ons land! Twee ornithologen uit Bentveld, mej. Smit en de heer Cornet, heb ben in de omgeving van de Zan derijvaart en de Bouwerskolk te Ovêrveen niet minder dan 8 exem plaren gesignaleerd van de zgn. „bijeneter", een prachtig gekleurde vogel uit Zuid-Europa, die even eens voorkomt in Noord-Afrika, Z._ Rusland en West-Azië. In 1905 werd een exemplaar naar „Artis" overgebracht en de vogel is sinds, dien nooit meer in Nederland waargenomen. Het dier heeft de grootte van een merel en is ge makkelijk te herkennen aan zijn exotische verenkleed. De Latijnse naam luidt .Mirops Apiaster". Eventuele berichten over het voorkomen van deze vogel in an dere delen van ons land gelieve men te zenden aan de heer P. Cornet, Veldlaan 51 te Bentveld. H.K.H. Prinses Juliana liet als erepresidente bij de eerste landdag van het UW te Utrecht de vertegenwoordigsters der elf provincies aan zich voorstellen die voordien aan de presidente van de Engelse zusterorganisatie lady Reading een geschenk hadden aangeboden. (Foto ANP-v.d. W.) De Palestijnse kwestie. De vergadering der VN nam met 39 tegen één stem. bij elf onthoudingen, een Engelse resolutie aan. waarin het besluit der politieke commissie, om de hoge executieve der Palestijnse Arabie ren, welke de voornaamste politieke par tijen vertegenwoordigt, uit te nodigen haar standpunt voor de commissie uit een te zetten, wordt gesteund- Het Joods bureau nam tijdens de ver gadering officieel de uitnodiging, om zijn standpunt kenbaar te maken. aan. Twee aan elkaar tegengestelde voor stellen werden aan de politieke commis sie voorgelegd: de Amerikaanse delega tie stelt een commissie van 7 neutrale kleine landen voor ter onderzoek var- het gehele Palestina-vraagstuk zonder vertegenwoordiging der grote vijf; Ar gentinië daarentegen stelde een com missie van 11 leden voor. waarin de gro te vijf en een van de Arabische staten vertegenwoordigd zouden zijn. De ministers Beel en Jonkman hebben gistermiddag de hoogste Indische auto riteiten, o.w de directeuren van de de partementen, ontvangen. Hiermede is het eerste formele contact gelegd. Gisteravond gaven dr. Van Mook en mevr. Van Mook ten paleize te Batavia een officieel diner, bijgewoond door tal rijke hoge autoriteiten. Vandaag zouden de ministers zich met intieme besprekingen bezighouden. Al vorens naar Pontianak en Makassar te gaan zullen de ministers inleidende be sprekingen houden met leden van het Republikeinse kabinet. Sjahrir heeft de ministers nog niet ontmoet. Als de voornaamste problemen, die nog steeds door onderhandelingen geregeld moeten worden noemde hij het terugtrek ken van de Ned. troepen uit Indonesië, het opstellen van een procedure voor de inschakeling van de door de Nederlan ders bezette gebieden in de Republiek en het samenbrengen van geheel Indo nesië in de Ver. Staten. Voorts verklaarde hij. dat de Indo nesische Republiek een onder interna tionale contróle te houden volksstem ming over de gehele Archipel zou na streven. indien verkiezingen op West- Java zouden worden geëist. Hij noemde de afkondiging van de Soendanese onafhankelijkheid „al te iets meer bewolking. De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Oosten van het land: Aanhouden van het warme voorjaars weer met over het algemeen weinig be wolking en matige wind tussen Oost en Zuid. In het Westen van het land: Tijdelijk nog verder toenemende bewol king echter voornamelijk in de hogere lagen. Overwegend droog weer. iets min der hoge temperaturen overdag Matige wind tussen Z.-O. en Z.-W. 9 mei. Zon op: 4.58 uur; onder: 20.16 uur. Maan onder: 7.13 uur (14 Mei: L. K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 6.23 en 18.42 uur. omiozel en dwaas". Sjahrir verklaarde verder: „De jongste ontwikkeling, inclusief de Nederlandse erkenning van West- Borneo als autonoom gebied, is niet erg bemoedigend en niet in overeen stemming met de geest van samen werking volgens het accoord van Ling- gadjati". zo zcide hy. Sultan Hamid n van Pontianak zal intussen Soekarno en Sjahrir officieel uitnodigen om als vertegenwoordigers van de Republiek de officiële onderte kening van het statuut van West-Bor neo bjj te wonen. dreigende staking te hamburg. Ongeveer 6000 arbeiders van de grote Blohm en Voss-scheepswerven te Ham burg zUn plotseling in „sit-down" staking gegaan, omdat 't hun toegemeten voed selrantsoen volgens hen op het niveau staat van hetgeen in het concentratie kamp te Bergen-Belsen werd toegewezen. De arbeiders hebben een deputatie naar hun vakverenigingsleiders en naar de burgemeester van Hamburg gestuurd. Men verwacht, dat zy na ontvangst van 't rapport der afgevaardigden zullen be slissen, of zy tot een algemene staking zullen overgaan, die waarschynlijk op andere scheepswerven en op andere ar beiders van de gemeente Hamburg en op fabrieksarbeiders zou overslaan. Men vreest voor een algemene staking te Hamburg, indien de voedselpositie slech ter wordt. spaanse monarchisten over franco's positie. In een monarchistische verklaring, die clandestien op grote schaal in Spanje is verspreid, wordt gewezen op de nood- zakelykheid der restauratie ,-nu de An gelsaksische mogendheden zich voorbe reiden op de beslissende slag ter verde diging van de Christeiyke samenleving tegen het communisme". In dë verklaring wordt gezegd dat Franco een der verliezers van de afge lopen oorlog is. en de democratieën zyn bewind niet zullen laten overleven, hoe hy ook tracht het als katholiek en an ti-communistisch te camoufleren. Franco heeft by zyn pogingen om zyn regime instand te houden zich op alle mogelyke wyze vernederd zo gaat de verklaring verder. Hij heeft Laval uit geleverd om in Frankryk terecht ge steld te worden en hy heeft Duitsers, oude kameraden van het nationalisti sche leger in Spanje, opgespoord, om hen slachtoffers te maken van de onder drukking die thans in Duitsland heerst. Maatregelen en uiterste krachtsinspanning noodzakelijk In gebouw „Excelsior" te Den Haag werd heden de 156e Alg. Vergadering van de „Hollandsche Maatschappy van Landbouw" gehouden. De voorzitter, de heer F. den Hartog, herinnerde er aan, dat in September a.s. het eeuwfeest gevierd zal worden met een grote land- en tuinbouwten toonstelling, waarvoor de voorbereidin gen thans in volle gang zyn. De heer Den Hartog behandelde hier op de onteigeningen van landbouw gronden ten behoeve van de aanleg van sport- en vliegvelden, bouwterreinen, enz. Hoewel evenveèl cultuurgrond ge wonnen wordt door inpolderingen, ont ginningen e.d. als. er verloren gaat voor de zojuist genoemde doeleinden, bete kent dit t-och by de toenemende boe renbevolking een steeds groter tekort aan land. Het is een belang van de eerste orde, dat de inpolderingen zo snel mogelyk worden voortgezet. De wederopbouw, zoo vervolgde de heer Den Hartog, heeft geen bevredi gend verloop. Vooral de regeling der schadeloosstellingen die op basis 1940 geschieden maakt het voor velen on- mogelyk hun panden te herbouwen, om dat zy geen schuldenlast op zich wen sen te laden. Hy sprak de hoop uit, dat de Stichting voor de Landbouw kans zou zien verbetering in de huidige situa tie te brengen. Ook op het gebied van de arbeids voorziening blijft de toestand onbevre digend. Er bestaat een groot tekort aan arbeidskrachten. Het euvel der „zwarte lonen" Is hiervan een ernstig uitvloei sel. De districtscommissies van de Stich ting voor de Landbouw zullen trachten hieraan paal en perk te stellen. De rekening over 1946 en de begro ting over 1947 werden hiercp goedge keurd. rede van minister Mansholt. De minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening, de heer s. L. Mansholt, hield 's middags een inlei ding over: „De positie van de Neder landse landbouw". Deze wees er op, dat de Ned. landbouw er sneller bovenop ls gekomen dan verwacht werd, hoewel verschillende gewassen nog beneden de normale oogstresultaten gebleven zyn- De tarweoogst was over het algelopen jaar ongeveer gelyk aan - heb gemid delde over de jaren 1930—1939. De pro ductie bedraagt thans 99.4 hetgeen neerkomt op 3040 kg. per h.a., tegen 3060 kg. voor de oorlog. Ook de ha ver productie is weer op peil, doch voor rogge en gerst worden resp. 89.6 91.5 bereikt. De aardappelproductie is evenals de suikerbietenproductie be- langryk hoger dan voor de oorlog. In percentages uitgedrukt: 116 101.3 hetgeen per H.A. een opbrengst betekent van 21.7 ton (voor de oorlog 18.7 ton) en 38 ton (37^ ton). De productie per koe is thans 3175 kg. tegen 3500 kg. in 1935, hetgeen dus in houdt dat men nog lang niet op peil is. Hetzelfde is het geval met de varkens- productie (1 milliard tegen 1% milliard voor de oorlog), de eierenopbrgngst (1.2 milliard tegen 2.3 milliard) en de melk productie (4.2 millioen ton tegen 5.4 millioen tön). Met deze cyfers voor ogen is het voor de regering moeilyk tot een sluitende begroting te komen. De voedseltoestand van de Ned. be volking is nog lang niet waar hy moet zyn. Thans is een niveau bereikt, dat slechts enkele jaren gehandhaafd kan blyven. Indien dit peil te lang ge handhaafd zou moeten blyven, zou dit een daling van de gezondheidstoe stand van het Ned volk betekenen, hetgeen weer van invloed zou zyn op de arbeidsproductiviteit. Wy zyn niet in staat het Ned. volk van voldoende voeding te voorzien. De boeren moeten hun uiterste krach ten inspannen om tot een verhoging van de productie te komen, waarby deze productie ten goede moet komen aan het gehele Ned. volk. In dit verband wees de minister erop, dat het Ned. volk zich gestaag uitbreidt. Daarby komt, dat de voedingseisen van iedere Nederlander afzonderiyk geste gen zyn. Het is daarom noodzakelyk, dat de producten in de normale con sumptie komen. Nog een te groot ge deelte van de goederen bereikt niet de plaats van bestemming en ook op de boerderyen blijft nog te vfeel achter. Zo blyft 400 liter melk per koe per jaar op de boerdery achter, hetgeen neerkomt op 1 liter melk per persoon per week. Van de 400.000 koeien, die geslacht moeten worden, komen er 64.000 niet op de plaats van bestem ming. Dit betekent meer dan een maandrantsoen van het Ned. volk. Wat de akkerbouw betreft ls de situa tie gunstiger. Hoewel de aardappeloogst zeer goed geweest is, is hiervan een ge deelte verdwenen en zal het moeite kos ten de nieuwe oogst te halen, ondanks het feit, dat de opbrengst hoger is dan vroeger. 30 35 misschien wel 40 is verdwenen naar de veevoeder sector. Wy moeten alles in het werk stel len, om achteruitgang in onze voed selpositie te voorkomen. Vervolgens besprak de heer Mansholt de maatregelen, die de regering moet nemen om de voeding van het eigen volk'veilig te stellen. In dit verband wees spr. op de we- rcldvoedselschaarste. Voor 1946— 1947 is aan tarwe 17 millioen ton be schikbaar, terwyl aan rogge en mals die ook als broodgraan worden ge bruikt 7 millioen ton ter beschik king staan. By de „Internationale Noodvoedselraad" is door verschil lende landen 32 millioen ton aange vraagd, welke aanvrage tot 28 mill, ton is teruggebracht. Dit betekent, dat 4 millioen ton niet gedekt is, zo dat er dus nog verder op broodgraan en veevoeder bezuinigd moet worden. Het is moeilyk over te gaan tot een inname-systeem voor granen, hetwelk niet de grootste zekerheid biedt, dat de grootst mogelyke hoeveelheden binnen komen. Indien door dorscontróle een inname van 15 meer bereikt kan worden, is het voor de regering niet verantwoord, deze methode niet te volgen. Harde om standigheden dwingen ons hiertoe. In het verhogen van de richtpry zen. voor de landbouwproducten zag min. Mansholt geen oplossing voor het pro bleem van achterbiyvende hoeveelhe den. Hoewel b.v. voor eieren en melk redeiyke pryzen zyn vastgesteld, ver- dwynen ook van deze producten nog aanzienlyke hoeveelheden. Het pryzenbeleid van de overheid achtte spr. het zwaartepunt van de critiek. Iedere bedrijfstak denkt dat bet pry'sbeleid zo gevoerd wordt, dat zy de dupe is. De moeiiykheid is, te komen tot een evenwichtig pry'sbeleid. Indien wij met de vakgroepen tot over eenstemming zyn gekomen wat betreft de lonen, dan moeten wy ook zorgen de pryzen in de hand te houden, wy zul len een zuinig en sober beheer moeten voeren. Iedereen zal hieraan moeten vol doen. Op het gebied van de lonen en pryzen werkt de regering als een ge heel en zy heeft hierby de hulp no dig van alle Nederlanders ook van de boeren, dit is niet de gemakkciykste weg, zowel voor volk en regering, maar anders komen wy er niet. In flatie zou dreigen cn onze positie te genover het buitenland zou aanraer- kelyk verzwaard worden. Hoewel Duitsland als afnemer is weg gevallen, zyn er andere volken, die be hoefte hebben aan kwaliteitsartikelen, zoals b.v. Zuid-Amerika, terwyl ook de belangrijke toeneming van het Ned. volk een rol speelt. Als lichtpunt zag de mi nister voorts de Economische Unie met België. Foto v. Vliet. Gistermiddag vond in Voorhout een merkwaardige plechtigheid plaats. Drie zusters stapten namelyk gelyktydig in het huwelyksbootje. Het waren (v.l.n.r.) Adriana Wilhelmina Wagemaker die de grote sprong waagde met Hendrik van der Tang. Cornelia Wagemaker met haar levensgezel Gerrit van der Tang en Elisabeth Wagemaker. die met Mannes Sonnebeld in het huwelyk trad. De beide heren vd. Tang, woonachtig te Voorhout, zyn neven van elkaar, de heer Sonnebeld woont te Sassenheim. Het „zusterJyk" gezin was jarenlang in Voorhout gevestigd en was eerst kort geleden in Lelden gaan wonen. Begrypelykerwijs was er voor deze zeldzame plechtigheid, die op het gemeen tehuis met niet minder dan 61 handtekeningen moest worden bekrachtigd, een grote belangstelling^ Ds. E. J. Beker zegende in de Ned. Herv. Kerk het huwelyk in. BINNENLAND. Generaal Kruis L, gistermiddag met zijn gezelschap op h£t vMegveld bij Ma kassar geland. Hy werd verwelkomd door de hoogste militaire en marine-autori teiten. De eerste nieuwe aasharingen zijn door een Vlaarddugse beuger te Vlaax- dingen aan de markt gebracht. Het be- trelt hier nog nlt, de nieuwe consump- tleharing, doch de z.g. aasharing, welke bestemd is als aas voor de beugvlssery. Hr Ms. ambassadeur te Moskoa, de heer A. H J. Lovlmk. is met verlof van zyn post afwezilg. Als tydeiyk zaakge lastigde treedt op jhr mr. M. P M. van Karnebeek. op uitnodiging »an de Engelse re gering zullen vertegenwoordigers van. het N.V.Vde Ned. Ttatholleke Arbeidersbe weging en het Chr. Nat. Vakverbond van Zaterdag a.s. tot 25 Mei een bezoek aan Engeland brengen. Het gezelschap, be staande uit de heren H. Oosterhuls. H. van Dugteren. A. C. de Bruyn. P. J. Ser- rarens. A Stapelkamp en F. T Fuykschot In de revel van het gebouw de „Groote Club", te Amsterdam, onthulde gisteravond de burgemeester van Amster dam, mr. A tl J. d'Ailly. een eenvoudige bronzen ^laqu +tp. ter nagedachtenis van de op de hoek KalverstraatPaleisstraat gesneuvelde burgers en B.S.-ers. By het vuurgeveoht op de Dam tussen de Duit sers en B.S.ers waren twee Jaar geleden 19 doden en 117 gewonden te betreuren.. Ook het derde slachtoffer van de ontploffing van een projectiel te Neder - weert ls thans aan de bekomen verwon dingen overleden. In de statenzaal van het Provincie huis te Groningen ls de tentoonstelling „Bouwend Groningen", onder zeer grote belangstelllnc geopend. Het 10-J. jongetje G, A. Bakker uit de Sloterpolder, werd op de Sloterweg aangereden; het knaapje ls aan de gevol gen overleden. Op 12 Mei as. vertrekt van het C S. te Amsterdam wederom een boottrein naar Marseille. In aansluiting op het ms. Klipfontein van de Hollaind-Afrika iyn. dat onderweg ls naar Zuid-Afrika. Gisteren vond te Den Haag de offi ciële heropening plaats van de directe radio-telefoonverbinding met Rlo de Ja neiro. Des nachts ls Ingebroken in de Hol- landia' Platefabrieken te Hilversum. Er zijn 14 platen zuiver zilver met een ge wicht van 50 K.G. en ter waarde van f. 4,000,ontvreemd. Morgen zal de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting de heer L. Neher, een bezoek brengen aan de Wie- ringermeer polder. BUITENLAND. De Beierse minister-president Ehard heeft alle minister-presidenten ln de viler zones van Duitsland uitgenodigd tot een speciale conferentie, die op 6 Juni ln Muenchen gehouden zou worden. De Sovjets hebben Hongarije nieuwe eisen gesteld op finantleel gebied. Te Barnsley (Engeland) heeft een mijnramp plaats gevonden ten gevolge van een ontploffing, waarvan de oorzaken nog ndet rast staan Er zijn acht doden geborgen, vyfentwintlg gewonden zyn naar het hospitaal gebracht. De Oostenrykse socialistische party heeft een „beroep op de wereld" gedaan om Ooetenryk te hulp te komen zonder op de tot stand koming ven het -redes verdrag te wachten. De Amerlk. regering heeft afwij zend beschikt op een verzoek van Egypte voor een lening ran 88 millioen dollar tot st b.'lisatle van het Egyptische pond. De Franse begroting voor 19471948 ls ln evenwicht gebracht door heit verla gen van overheidsuitgaven met een extra bedrag van 20 milliard francs, boven de bezuinigingen. d(e reeds aai. het begin van het JaaT zilr voorgesteld. In het Roergebied zijn de commu nisten ln volle actie voor stichting van een eenheidspartij met de - «cl all .sten. De Franse radicale party heeft be slaten haar vyf ministers in de regering van Ramadier die morgen opnieuw zal worden gevormd, zonder communistische ministers, te handhaven. Een Noorse walvisjager, het motor schip „Amolia". ls In'de Noordzee door een. walvis tot zinken gebracht, toen het dier ln zyn doodstryd een gat ln de romip ran het '-"'lp slceg. De bemamnng kon worden je red. Van de 25,000 arbeiders, die Maan dag te Bilbao ln staking zyn gegaan, zyn er ongeveer 10,000 weer aan het werk gegaan. Bloembollen- en bloesembloei. De V.V.V. Zuid-Holland meldt ons: De narcissen zyn geheel uitgebloeid en er zyn slechts nog enkele velden hya cinthen. De vroege tulpen staan echter nog in volle bloei, terwijl de Darwins beginnen uit te komn, zodat er nog heel veel te genieten valt ln de bollenstreek. In de Zuid-Hollandse boomgaarden staan de peren-, pruimen- en kersen bomen ln volle bloei, terwyl de appel bloesem begint uit te komen. Men ver wacht, dat a.s. Zondag alles volop zal bloeien WEER NIEUWE POSTREKENINGEN. Postrekeningen kunnen weer worden geopend ten behoeve van zaken, vereni gingen, maatschappenn, stichtingen, be oefenaars van de zg. vrye beroepen, be roepsagenten en inspecteurs uit het le- vensverzekeringsbedryf en bovendien door particulieren die. ter beoordeling van de dienst, kunnen aantonen zeer gegronde redenen tot het houden van een postrekening te hebben 70 RINGEN GESTOLEN! Niet minder dan 70 ringen werden verleden week uit een Zv olse juwe- lierswihkel gestolen De Inbreker, zekere van W. uit Zwolle, is nu gearresteerd. 65 van de 70 ringen zyn gevonden. 6500 ARBEIDERS DER BILLITON-MIJ. STAKEN. Op een persconferentie te Batavia heeft Lie Kian Kiem, vice-voorzitter van de Chinese vakvereniging van arbeiders in het tinbedryf, medegedeeld, dat ca. 3130 Indonesische en 3383 Chinese ar beiders van het tinbedryf te Billlton sta ken in verband met de slechte arbeids toestanden. De directie van de Billiton-My. heeft medegedeeld, dat zy nle' over betrouw bare gegevens beschikt omtrent de om vang van de staking. Een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de Chinese vakvereniging op Billiton. heeft met de directie te Batavia besprekingen gevoerd en is met bepaalde voorstellen naar Billiton teruggekeerd. GOUVERNEMENTSAMBTENAREN KLAGEN. Van toezeggingen kwam niets terecht. Voor een groot gehoor sprak te Ba tavia de voorzitter van het Voorlopig Comité van Actie van de Veren, van Gouvernementsambtenaren, de heer J. de Groot. Hy zeide ojn.: „Op het Mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen te Den Haag, verzekerde men ons, dat wy in Indië ons geen zorgen behoeven te maken voor huisvesting en voeding", en gezinshereniging binnen uiterlyk zes maanden wérd toegezegd. De uit- rustingskosten zouden, worden betaald. Bij aankomst te Batavia werden wy ondergebracht in broedplaatsen van ongedierte, w.o. het Adekekamp, dat vroeger een doorgangskamp voor koe lies was. Velen onzer werd duideiyk ge maakt, dat men niets te maken had met bepalingen van een te Den Haag opgemaakt contract, met name wat de „uitrustingskosten betreft. De gezinshereniging is slechts een vicieuze cirkel. In de samenleving neemt de herin nering aan het kampleven nog steeds een voorname plaats in. De heer De Groot wees er op, dat de vereniging geen verzamelplaats wil zijn van kankeraars, doch dat zy in tegen deel de oorzaken van de verminderde arbeidsprestaties wil wegnemen. „Zo lang wij onze grieven niet aan de be voegde instanties hebben voorgelegd, hebben wy geen recht om te kankeren" DE STAKING TE DURHAM. Zeven van de steenkoolmynen ln het Engelse graafschap Durham, die door de staking van het liftpersoneel geheel stil kwamen te liggen, werken thans weer op volle toeren, terwyi zes andere ndjnen weer gedeeltehjk werken. Door de staking, waarby het slechts om na 28.000 mijnwerkers zonder werk. Het liftpersoneel staakt overigens nog. doch door het leveren van personeel van an dere mynen en het opleiden van vry- willigers voor de liftbedlening kan de staking geleideiyk worden overbrugd. LENING VOOR FRANKRIJK VAN DE WERELDBANK. Robert Schumann, de Franse minister van financiën, heeft aan de financiële commissie van de Nationale Vergadering meegedeeld, dat de Franse regering vaa de wereldbank een toezegging heeft ge kregen voor een lening van 250 millioen dollar.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1