Pasoendan-beweging houdt gemoederen bezig De autttdoos van de Keizer DE MEESTER-DETECTIVE „Er is géén twijfel aan een revolutie" 11 Mei Moederdag- bloemendag De toestand in Oost-Java m. - Verklaringen van Stassen Harold Stassen, mogelijke candidaat der republikeinen voor het president schap der V. S., heeft na zijn terugkeer van een tocht door Europa op een persconferentie te Washington het vol gende verklaard: ,,Met volledige erken ning van de moeilijkheden, die ons wachten, ben ik toch de optimistische mening toegedaan, dat wij voor ten minste een gehele generatie de vrede kunnen winnen. Wat daarna gebeurt, ligt meer op het terrein van anderen om te bepalen. Stassen drong meer aan op een posi tieve dan een negatieve buitenlandse politiek. Op de vraag, of hy president Truman's doctrine een negatieve poli tiek achtte, antwoordde Stassen: „In derdaad". Stassen was het in het algemeen eens met het door Marshall te Moskou inge nomen standpunt en met Trumans voorstellen voor hulp aan Griekenland en Turkije, maar de V.S. moeten geen volslagen militair offensief in Grieken land tegen de Grieken, die de regering bestrijden, financieren, bewapenen of adviseren. „Indien wij dat doen, zullen wij naar mijn mening worden gewik keld in een tragisch, nutteloos bloed vergieten van Griek tegen Griek, zon der dat dit enig succes heeft". Stassen keurde Amerikaanse hulp voor het op richten van een of andere stabiele macht in Griekenland echter niet af. ENGELAND ZAL OVEREENKOMST MET POLEN RATIFICEREN. Bevin, de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in het Lager huis bekend gemaakt, dat de Engelse regering heeft besloten de finantiële overeenkomst tussen Engeland en Po len te ratificeren. Dit zal de hervatting van de handel tussen Engeland en Po len vergemakkelijken. Wanneer deze overeenkomst gerati ficeerd is, zal de Poolse regering van haar tijdens de oorlog in Engeland ge investeerde goudvoorraad voor een waarde van 4 millloen pd. st. terug ont vangen. De rest, ter waarde van 3 mil- lioen pd. st., zal Engeland houden als vergoeding voor de oorlogsschulden van Polen. Zoals bekend is. had Engeland na het tekenen van de finantiële overeenkomst verleden zomer deze nog niet geratifi ceerd. omdat Polen nog niet overeen komstig de beloften te Yalta en Pots dam vrije verkiezingen had gehouden. Ook na de verkiezingen van Januari bleef de Engelse regering nog een af wijzende houding aannemen. DE TELEFOONSTAKING IN AMERIKA. De telefoonstaking in geheel Ameri ka, die thans 28 dagen heeft geduurd, kan elk ogenblik eindigen. De telefoonbeambten te New York, die tot vier onafhankelijke vakvereni gingen behoren, wilden gisteren aan het werk gaan. Dit werd hun echter belet door postende stakers van twee andere vakverenigingen. De onafhankelijke vakverenigingen hebben een loonsverhoging van 4 dol lar per week geaccepteerd. Anderen hebben dit aanbod echter afgeslagen. ONTWERPOVEREENKOMST TUSSEN V.S. EN PANAMA INZAKE DEFENSIEBASIS. De regering der V.S. heeft aan Pa nama een ontwerpovereenkomst voor gelegd, die voorziet in de verdeling van een aantal defensiebases Id vredestijd buiten de zone van het Panamakanaal om aan de eisen der moderne verdedi ging tegemoet te komen. Tijdens de laatste oorlog heeft Pana ma 134 gebieden buiten de zone van 16 kilometer ter beschikking gesteld. 98 hiervan zijn reeds teruggegeven. Volgens een in Mei 1942 getekende overeenkomst zou het volledige aantal na het offi ciële eind van de oorlog door de VB. worden overgedragen. De nieuwe ontwerpovereenkomst ver meldt niet, welk aantal gebieden de V.S. zullen behouden. Het Amerikaanse voorstel voorziet in de benoeming voor de beide regeringen van vertegenwoordigers om gezamenlijk de overeenkomst uit te werken. Het be heer van de bases zou echter in handen van de V.S. blijven, LEDENAANTAL VAN DE GAULLE'S NIEUWE PARTIJ. De RPF. (Rassemblement du peuple Francais), de nieuwe partij van generaal De Gaulle, heeft thans 811.000 leden, aldus Jacques Soustelle, de secretaris generaal van de organisatie. Er zijn af delingen in 65 departementen gesticht. Palestina in de Verenigde Naties. Gisteren hee.ft de Algemene Verga dering der V. N. het debat voortgezet over de vraag of het Joodse bureau ge hoord zou worden. Een Poolse resolutie, waarbij het Joodse bureau werd uitge nodigd zijn standpunt voor de assem blee uiteen te zetten werd verworpen met 39 tegen 8 stemmen en 7 onthou dingen. Een gemeenschappelijke resolutie van vijf staten. (Chili Uruguay. Wit-Rus- land, Joego-Slavië en Argentinië» waar bij het Joods bureau toestemming krijgt zijn standpunt voor de politieke com missie uiteen te zetten, en volgens welke de commissie ook andere mede delingen in overweging zal kunnen ne men, werd aangenomen met 44 tegen 7 stemmen en 3 onthoudingen. Zuid-Afrika zorgde voor een verras sing door voor de Poolse resolutie te stemmen. Voor stemden teven Wit- Rusland, Chili. Tsjecho-Slowakije, Po len, de Oekraïne, Rusland en Joego slavië. Van stemming onthielden zich Argentinië, de Dominicaanse republiek, Guatemala, Mexico. Siam, Uruguay Venezuela. Tegen het gemeenschappelijke voorstel stemden Afganlstan, Egypte, Irak, de Libanon, Saudi-Arabië, Syrië ep Turkije Zienswijze van Resident Klaassen. De Republikeinse Minister van Voor lichting, Mohammed Natsir, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Ingezonden Mededeeling SOCIALISTISCHE CRITIEK OP RAMADIER. De raad van de socialistische federa tie van de Seine heeft met 7-367 tegen 3.814 stemmen een motie van Marceau- Plvert, de secretaris-generaal, aanvaard, waarin het aftreden van de minister president. Ramadier, wordt geëist. In de motie wordt verder critiek geleverd op de houding van de parlementsfractie en van de socialistische ministers. De po litiek van de partij moet volgens de mo tie bepaald worden in het kader van de vroegere beslissingen. Na het ontslag van Ramadier zou, volgens de motie, een nieuwe regering gevormd moeten wor den, met als doelstellingen: inkrimping van militaire credieten vrede in Indo- China, verhoging van de koopkracht der arbeidende klasse bij een verhoging van productie, coördinatie van socialistische en democratische krachten van geheel Europa voor een internationale politiek, welke onafhankelijk zou zijn van de twee tegenover elkander staande grote mo gendheden. KESSELRING SCHULDIG VERKLAARD. Het Brits militair gerechtshof te Ve netië heeft na een proces van bijna drie maanden, veldmaarschalk Albert Kes- selring. Hitler's opperbevelhebber in Italië, schuldig verklaard op twee pun ten: 1. betrokken te zijn bij de moord, bijwijze van represaille, op 336 Italia nen in de Ardeatine-grotten by Rome op 23 Maart 1944; 2. bevel gegeven te hebben tot het nemen van represailles door het vermoorden van Italiaanse burgers tussen Juni en Augustus 1944., Het vonnis is in overweging. DE AANSLAG TE ACRE. Met betrekking tot de aanslag op de gevangenis te Acre (Palestina) worden thans van officiële zijde de volgende cyfers gegeven. Gedood: 15 Joden en 1 Arabier; gewond: 8 Engelsen en 12 Joden en Arabieren. In totaal zün 216 gevangenen ont snapt. van wie 33 Joden. Op 29 Joden, allen verzetslieden, wordt nog jacht ge maakt. heugde zich over het feit, dat de Par- tai Rajat Pasoendan bereid was mede to werken tot het behoud van de staat kundige eenheid in federalistisch ver band op de grondslag van Linggadjati. Te Buitenzorg was Zondag een D-fr'verkiklrd."daV"d7 KpMatüri" j Soendanraen voor het sche beweging op West-Java door de Y:? -Sebou?' verzameld om de pro- Nederlanders wordt gesteund. I ci e1b.van 5 P^oendan aan ho" 6 ren, welke met gejuich werd ontvan gen Vervolgens trok de optocht met de driekleur en groenwitte vaandels onder leiding van het plaatseiyk P.RP.-bestuur naar het paleis om de proclamatie aan kolonel A. J. Thom son, plaatseiyk commandant, aan te bieden, 's Avonds recipieerde mevrouw Koestomo, wier echtgenoot te Ban doeng was. Sprekend over de proclamatie der on afhankelijkheid, welke te Bandoeng plaats vond. zeide Natsir: „De Neder landers vergissen zich, wanneer zy ho pen voordeel te trekken uit hun tradi tionele „verdeel-en-heers-politiek". De z.g. Soendanese onafhankeUjkheid zou slechts een bron van wanorde zyn." Natsir bevestigde, dat de vorming van een onafhankehjke Soendanese staat formeel in stryd is met de over eenkomst van Linggadjati. „Wy erkennen het bestaan van een .Pasoendan" niet," zo besloot hy, „maar willen toch tot elke prys burger oorlog voorkomen. Daarom hebben wij opdracht gegeven het vraagstuk te on derzoeken". Het hoofdbestuur van de Pasoendan- partij heeft te Bandoeng gerecipieerd. Resident M. Klaassen wees daarby op de proclamatie, waarin naar voren werd gebracht: 1. de proclamatie van de staat Pasoendan; 2. de wens tot een plebisciet. Hy merkte op, dat de vraag was gerezen, of niet punt twee eigenlijk behoorde voor te gaan, daar een staat geboren wordt na de uitspraak van de bevolking. Hy verwees naar een recente verklaring van Dr. Koets, dat Linggadjati bindend was voor beide partyen en dus ook voor de Re publiek. Hier waren dus de artikelen 3 en 4 van de overeenkomst van Linggadjati van toepassing. De heer Klaassen ver- Abdoel Moefachir Moehammad He- roeningrat, die thans te Batavia ver toeft. heeft H.M. de Koningin en de lt. G.G. telegrafisch om erkenning als sultan van Bantam verzocht. Tevens zegde hy aan de „president van Pa soendan" telegrafisch de steun van Bantam toe. ZAL NEDERLAND MAATREGELEN MOETEN NEMEN? Later wordt gemeld: De Ned. Resident, M. Klaassen, verklaarde nog tegenover U.P., dat de Javaanse infiltratie in Nederland se posities en terreur van de burger bevolking in het militaire dcmarca- tiegebied dusdanige vormen heeft aangenomen sinds de ondertekening van de overeenkomst van Ling gadjati, dat de Ned. regering het Re publikeinse leger gewaarschuwd heeft ,,dat zy gedwongen zal zyn haar I eigen maatregelen te nemen", indien dergelijke daden voortduren. 1 De heer Klaassen zeide, dat de Re publikeinse troepen de tactiek van de verschroeide aarde hadden toegepast langs de demarcatielynen en de bewo ners gedwongen hadden uit de Neder landse gebieden te vluchten. „In de afgelopen maand", zo zeide de heer Klaassen, „zijn in het dorp Tjikantjana alle notabelen ontvoerd. Tegen het dorpshoofd werd een bedrei ging met de dood geuit en twee dagen later werd zijn lichaam met afgesneden keel gevonden. De bewoners treffen voorbereidingen om te vluchten. Een dergelijke terreur duidt op ge brek aan Republikeinse macht om de zaak in handen te houden of op gebrek aan goodwill. „Vóór de ondertekening van Ling gadjati trokken per dag ongeveer hon derd vluchtelingen het Nederlandse ge bied van Bandoeng binnen, hetzy om bescherming te zoeken, het zy om voedsel te bemachtigen. Sinds Ling gadjati is dit getal tot practisch nihil teruggelopen, ofschoon wij de indruk hebben, dat vele duizenden dit gaarne zouden willen doen. Dit kan men nau- welyks een geest van samenwerking noemen". „Blykbaar", zo vervolgde de heer Klaassen, „sturen de republikeinen Ja vaanse troepen in plaats van Soenda nese troepen naar dit gebied, omdat de Nederlandse troepen hier uitsluitend botsingen met Javaanse soldaten heb ben gehad". Een telegram van de speciale U.P.-correspondent Lawrence Gris- wold meldt ten slotte, dat z.i. de re volutie nog maar nauwelyks begon nen is. Dit komt dus overeen met de zienswyze van onze eigen corres pondent, Red. L.D.). De bevolking vreest massamoorden., maar er bestaat géén twyfeld over het feit, dat er een revolutie is. aldus de U.P.-correspondent. Het hoofdbestuur van de Soendanese vereniging .Fagoeboelan Pasoendan" maakt bekend, dat deze vereniging met ingang van 3 Mei 1947 weer in het leven is geroepen. De vereniging streeft als wettig lichaam erkenning van de staat Pasoendan als deel van de Re publiek na. Commiezen overvallen „pseudo-commiezen". NACHTELIJK VUURGEVECHT IN WOUWSCHE PLANTAGE. Onlangs kwam het op een nacht na- by Roosendaal in de bossen van de Wouwsche plantage tot een vuurge vecht tussen grensbeambten en pseudo- commiezen. Twee commiezen, die op het oorlogspad waren tegen smokke laars en zich verstopt hadden, hoorden plotseling enige mannen een groep smokkelaars toeroepen „Halt commie zen". Zij begrepen dat pseudo-ambte naren aan het werk waren, die het op de vracht van de smokkelaars gemunt hadden. De echte mannen der wet spron gen uit hun schuilhoek te voorschijn en sommeerden hun „collega's" zich te legitimeren. Een zestal revolver schoten was het antwoord op deze sommatic. De commiezen beant woordden het vuur en hoewel een der ambtenaren in zyn dij getroffen werd, zetten zy een achtervolging op de schietlustigcn in. Deze achtervolging had tot resultaat dat zekere H. gearresteerd kon wor den, een zwager van de beruchte S.S.-er „de Zwarte van Meel", die enige da gen geleden in deze omgeving voor de vierde maal uit zyn internering ont snapte. H. deelde mee„ dat hij met de „zwarte" op pad was om smokkelaars hun vracht afhandig te maken. Zyn medeplichtige werd echter niet gevon den. Evenmin kon worden vastgesteld, of de beruchte „zwarte" inderdaad bij het voorval betrokken is geweest. JONGETJE DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. En op slag gedood. Tijdens de plechtigheid bij het monu ment voor de gevallenen te Laren (N.H.) liepen het 3-j, zoontje van de heer v. d. Z. te Laren met het eveneens 3-jarig zoontje van de heer v. d. V. onder een juist passerende vrachtauto, bestuurd door de heer de L. uit Laren. Het eerstgenoemde jongetje werd op slag gedood; het tweede kind. dateven- eens gegrepen werd. kwam wonder bo ven wonder met de schrik vry. Brieven uit Indië Tegenstellingen tussen civiele en militaire republiekeinse leiders. Onze correspondent P. meldt ons d.d. 25 April uit Soerabaja: Modjokerto met recht, zowel in de ■republikeinse als de Nederlandse Pers de proeftuin van Ldngadjati genaamd staat op het ogenbük hier in het mid delpunt van aller belangstelling. De bezetting door onze troepen van dit stadje en een groot deel van het gelyk- namige regentschap wordt thans ook aan republikeinse zyde als volkomen ge motiveerd beschouwd. BEZETTING VAN MODJOKERTO WAS JUIST. Thans, enkele weken na deze gebeur tenis, nu wy in staat zyn het geheel wat beter te overzien, biykt, dat er hier in Oost-Java ernstige tegenstellingen bestaan tussen het republikeinse civiele bestuur en de republikeinse militaire autoriteiten. Het gehele drama, dat zich om Modjokerto heeft afgespeeld, is er een van de bewyzen van'. Wat er nu precies in Oost-Java aan de hand is, zullen wy u laten vertellen door de republikeinse journalist Sitom- poel, die na op 11 April met verschil lende van zyn collega's ln de gelegen heid te zyn gesteld een bezoek aan Mod jokerto en omgeving te brengen, om. het volgende in zyn blad, het bekende felle orgaan „Merdeka" schreef: „De conclusie, die wy uit de tragedie- Modjokerto hebben getrokken alhoe wel zy nog niet als vaststaand te be schouwen is is. dat er tussen de repu blikeinse regering en de hoogste leiding van de TH.I. in Oost-Java waarschyn- lijk verschil van mening heerst omtrent de maatregelen, die in deze gebieden moeten worden genomen. Dit is een te leurstellend feit. Wanneer iets derge- lyks zich herhaalt, zal dit voor de Ne derlanders een reden zyn om verder ons land binnen te rukken. Lang voordat de sluizen van Modjo kerto werden beschadigd, had onze re gering wy citeren nog steeds „Mer deka" stappen genomen inzake de te treffen maatregelen voro het geval Ne derlandse troepen Modjokerto zouden bezetten. De republikeinse regering had reeds instructies uitgevaardigd, dat het civiel bestuur en de politie ter plaatse moesten biyven, wat er ook mocht ge beuren. Deze maatregelen worden waarschyn- Ujk genomen in verband met het feit, dat er geen overeenstemming was be reikt tussen de republikeinse regering en de Indonesische militaire leiders in Oost-Java inzake de in deze gebieden t.a.v. de Nederlanders te volgen politiek. Er is een sterke indruk, dat de rege ring niet accoord ging met de bescha diging van de sluizen en de opvatting van ons leger, dat deze vernielingen noodzakeiyk waren ten einde de opmars van de Nederlandse troepen te stuiten. Met. andere, woorden: de regering ver moedde, dat wanneer de sluizen zouden worden beschadigd, de Nederlanders vast en zeker Modjokerto zouden bezet ten. Onze strydorganisaties waren ech ter va,n mening, dat zy op deze manier een Nederlands offensief zouden kunnen afslaan en dat zy er bovendien dooi* in staat zouden zyn de Nederlanders uit hun oorspronkelijke posities te va-drij ven. Toen de sluizen beschadigd werden met vliegtuigbommen en andere explo. sleven, hadden de Nederlanders zeer goede redenen om maatregelen te tref fen. (Hierbij merken wij op, dat van Ne derlandse zyde,. vóórdat tot de bezet ting van Modjokerto werd overgegaan, al het mogelijke werd gedaan om op vredelievende wyze een einde te maken aan de overstromingen, die een gevolg waren van de vernielingen van de slui zen). 30.000 Joden mogen thans naar Suriname. PLANNEN DOOR „FREELAN» LEAGUE" GOEDGEKEURD. Op een buitengewone conferenti® van de Frcelaud League te New York is het plan tot de vestiging van 30.000 Europese Joden in Suriname goedge keurd, aldus heeft de secretaris-gene raal. dr. I- W. Steinberg medegedeeld. De conferentie hechtte haar goedkeu ring aan het memdrandum en de ge- meenschappelyke verklaring, zoals deze te Paramaribo op 20 April door de Su rinaamse regerings-commissie en de de legatie van de Freeland Legue zijn aan genomen. Zij zullen door de Freeland League" aangenomen worden. Voor dit doel zal de regering van Suriname het op prys stellen een commissie van ex perts uit Freeland League te ontvangen, welke de gebieden zal aanwijzen waar Joodse kolonisten zich zullen kunnen vestigen. Betreffende verdere immigratie na de eerste groep van 30 000. was de confe rentie van mening, dat dit probleem vei lig aan de toekomst kan worden overge laten. De Freeland League is van me ning, dat het immigratie-plan voor bei de party en voordelig zal zyn, zich daar- by verlatend op de goede geest waarin de onderhandelingen gevoerd zyn. De conferentie heeft besloten een „Surinam Development Cooperation" op te rich ten, om de kolonisatie te financieren, zo- dia de commissie van experts in Suri name is aangekomen. De besluiten van de conferentie zijn naar mr. J. C Brons, de gouverneur van Suriname gesoind voor doorzending naar het Nederlandse parlement. Nederlanders stellen omvangrijk onderzoek in. Archieven te Berlyn onder de loupe. Van Nederlandse zyde is gisteren te Berlyn een aanvang gemaakt met een omvangryk onderzoek in de uitgebreide hoeveelheid documenten, die daar door Engelse en Amerikaanse autoriteiten zyn byeengebracht en waartoe o.a. de archieven van alle nationaal-socialisti- sche ministeries behoren. Dit onderzoek, waarvan verwacht wordt, dat het tot ontdekken van belangryke gegevens over de Duitse bezetting van Nederland zal leiden, wordt met medewerking van Ne derlandse, Engelse en Amerikaanse autoriteiten te Berlijn ingesteld door personeel van het Ryksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, waaraan verte genwoordigers van het Directoraat-Ge neraal voor de Byzondere Rechtsple ging en van de krygsgeschiedkundlge sectie van de generale staf zyn toege voegd. /~FEUILLETON~ DiCKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 29) „Laten we elkaar goed begry'pen, Ma dame. U beschuldigt er Yvette Latour van. dat zy de deur opzettelyk aan de binnenkant heeft gesloten en u heeft buitengesloten?" „Ik zweer u, dat ik niet weet wat dit alles te betekenen heeft. Ik doe myn uiterste best om er achter te komen, wat er eigeniyk gebeurd is". ,Dat doen wy ook Madame. Gaat u verder met dit interessante relaas. U was dus in de achtertuin „Begry'pt u het dan niet? Ik was bui ten gesloten! Ik kon niet naar binnen!" „Niet naar binnen? Maar myn hemel. Madame, u hoefde toch alleen maar te bellen of te kloppen, niet waar?" „Daar zouden de bedienden wakker van zyn geworden en dat was juist wat ik niet wilde! Ik kon het idee. dat Yvet te wakker zou worden, niet verdra gen „Die blykbaar al lang uit zichzel: wakker was en Madame om een of an dere reden buiten de deur had gesloten Ik smeek u Madame" zei Monsieur Go- ron. terwyl hy zyn stem zo kalmerend mogelyk liet klinken, „maakt u zich nie: overstuur. Ik ben niet van plan u strik vragen te stellen of u in een val te lok ken. Ik probeerde alleen de waarheid t< halen uit hetgeen Madame vertelt". „Maar het is de waarheid!" „De gehele waarheid?" „Toen herinnerde ik my, dat ik een I sleutel van de voordeur in het zakje van myn pyjama had. Ik rende de hoek van het huis om. naar de voorzyde en ging naar binnen Zo heb ik myn ceintuur verloren. Ik kan mij zelfs niet herinne ren, wéér ik het ding verloren heb, maar ik bemerkte, dat het verdwenen was. toen iktoen ik my waste". „Ah!" „Ik denk, dat u die ceintuur ook ge vonden heeft?" „Ja. Madame. Neemt u my niet kwa- lyk als ik er uw aandacht op vestig, maar er is een kleinigheid, die door deze geschiedenis niet opgehelderd wordt. Ik bedoel: het splintertje van agaat, dat in het kant van Madame's ochtendjapon gevonden is". Eve sprak kalm. „Daar weet ik niets van af, U zult me moeten geloven wanneer ik dat zeg". Zy drukte haar handen tegen haar ogen en legde ze toen weer in haar schoot. De toon, waarop zy verder sprak, was hartstochteiyk-ernstlg. hetgeen niet na liet indruk op haar toehoorders te ma ken. „Dit is de eerste maal. dat ik er over hoor. Ik durf er een eed op te doen, dat het stukje agaat er nog niet op was, toen ik weer het huis inkwam. Ik heb u immers verteld, dat ik het négligé heb uitgetrokken om er de bloedvlekken uit te wassen. Ik weet er geen andere op lossing voor, dan dat iemand het er op zettelyk naderhand op aangebracht heeft". „Opzebtelyk op aangebracht?", merkte Monsieur Goro nop: het was meer het constateren van een feit dan een vraag. Eve begon te lachen. Zy keek ongelo vig va nhet ene gezicht naar het andere, „Maar jullie beschouwt my toch zeker niet als een moordenares?" „Om eeriyk te zyn, madame, het fan tastische denkbeeld is werkeiyk geop perd „Maar ik kanmaar begrijpt udat dan niet? Ik kan immers ieder woord, dat ik zeg, bewyzen 1" „Op welke manier. Madame?", vroeg de prefect, terwyl hy met zyn keurig gemanicuurde vingers op het tafeltje naast hem begon te trommelen. Eve wendde zich nu weer tot de an deren. „Het spyt my. Ik heb het jullie niet eerder verteld, omdat la niet wilde be kennen. dat Ned in myn kamer was". „Dat is begrijpelyk genoeg", antwoord de Janice met kleurloze stem. ,,Maar dit" Eve spreidde haar han den uit „dit is zo volkomen idioot en belachelyk. dat ik niet weet, wat 'ik er op zeggen moet. Het Is precies alsof je midden in de nacht wordt wakker ge maakt en beschuldigd wordt van moord op iemand van wie je nog nooit hebt gehoord. Ik zou werkelijk bang zyn, als ik niet zeker wist. dat ik hetgeen ik zeg, kan bewyzen", „Het spyt my. Madame, dat ik u op nieuw moet lastig vallen met mijn vraag", zei Monsieur Goron. „Hoe moet dat bewezen worden?" „Door Ned Atwood natuuriyk!" „Aih zo", zei de prefect. Zyn bewegingen waren uiterst dis creet. Hy beurde de lapel van zUn jasje op en rook aan de witte roos in het knoopsgat. Zyn ogen waren op een be paald punt op de vloer gericht. Hy maakte een berustend gebaar. Maar op zyn gezicht, was geen enkele gedachte to lezen; zijn voorhoofd was zwaar ge fronst. „Zegt u my eens. Madame, u hebt een hele week gehad om dit verhaal behoor lijk teoyerwegen. nietwaar?" „Ik heb niets overwogen! Dit is voor - r" O - 27). De speurder naderde een zorge- lyk groepje politiebeambten, dat door een Inspecteur werd toegesproken. „On- begrypelyk!" zei de inspecteur. „Jullie hielden hier de wacht en onder jullie ogen v\iu alle adiatordoppen van de wagen.-. »5ie hie- stonden, gestolen. Hoe kan dai? Hé? Leg dat eens uit? Hebben jullie staan slapen?" „Natuuriyk!" viel hier detective Snufkens in. Iedereen, die zyn Lord Lister kent, weet, dat agenten altyd slapen wanneer er een diefstal gebeurt! Slechts een Erkend Speurder kan hier helpen! Vertel my de feitenWie ben jy?" vroeg de inspecteur „Waar bemoei jy je mee? Praatte ik soms tegen je?" „Ik ben Snufkens!" zei de speurder waardig. „U weet wel, de beroemde detective!" „Ha, die Snufkens!" zei de inspecteur. „Als ik je was, zou ik maar vlug ma ken, dat ik weg kwam! Ik heb je ad vertenties gelezen en vaak verlangd om je een klein pak klappen te geven! Goe de nacht!" De politieman duwde de verontwaardigde speurder opzy en liep met grote passen weg. het eerst, dat ik de hele geschiedenis hoor. Ik zeg u de waarheid!" Monsieur Goron hief zyn gelaat op. „Heeft Madame misschien gedurende deze week Monsieur Atwood gesproken?" „Neen. zeker niet!" „Houd je nog van hem. Eve?", vroeg Janice met zachte stem, „Houd je nog van hem of niet?" „Neen. kindjelief, natuuriyk niet", zei Helena sussend. „Dank u wel", zei Eve. Ze keek naar Toby. „Moet ik je dat soms nog vertel len? Ik verafschuw en veracht hem. Nooi in myn leven heb ik iemand zo veracht! Ik wens hem nooit meer te zien". „Dat is ook niet waarschyniyk, dunkt mij", merkte monsieur Goron kalmpjes op. „Ik bedoel, dat u hem ooit nog zult zien Nu wendden allen zich naar Monsieur Goron. die opnieuw een nauwkeurige studie maakte van de figuren in de par ketvloer. Hy keek op. „Madame is natuuriyk op de hoogte van het feit. dat Monsieur Atwood niet in een toestand is om haar beweringen te bevestigen, zelfs in geval hy dat zou wensen?" Monsieur Goron's stom werd feller. „Madame weet natuuriyk, dat Monsieur Atwood al die tijd met een hersenschudding in Hotel „Donjon" heeft gelegen?" Het duurde waarschyniyk tien secon- i den eer Eve opstond, eer zy kracht ge noeg gevonden had om op te staan uit haar diepe stoel. Zij staarde de prefect aan. Dermot merkte voor het eerst op, dat zy een gryze zyden blouse droeg op sen zwarte rok. Dat gaf een merkwaar dig contrast met haar blanke qn roze gelaatskleur, met de grote, griizè ogen. Maar Dermot die het gevoel had als of hy iedere zenuw in Eve's lichaam en iedere gedachte in haar brein aanvoel de ontdekte by zichzelf een nieuwe ontroering. Tot dusver, meende hij. waren al deze beschuldigingen niet méér geweest dan sen armzalige, wrange grap. Nu. plotse ling, zag zy de zaak in een ander licht. Zy begreep, waar dit heen ging. Het was krankzinnig, het was onmogelyk en toch ging het gebeuren Zy zag het drei gende gevaar, het dodelyke gevaar het gevaar dat op haar toekwam uit iedere beweging van de prefect, uit ieder kalm, gematigd woord, dat hy sprak. „Hersenschuddingherhaalde Eve. Monsieur Goron knikte. (Wordt vervolgd) Ten slotte schryft Sitompoel o.m. het volgende over de Nederlandse troepen in Modjokerto en de houding van de stadsbevolking: „Ofschoon de troepen van de A-Divi sie in de stad waren, was het duidelyk te zien, dat de Nderlandse militairen hun best deden om niet de indruk by de bevolking te wekken, dat de stad bezet was. Zoals gezegd door dr. Koets, is Mod jokerto een proeftuin voor de samen werking tussen Indonesiërs en Ne derlanders. De samenwerking te Modjokerto ontwikkelt zich goed Daar waren luitenant-kolonel Aberson (terxi. toriaal commandant van Modjokerto), generaal-majoor mr. R. de Bruyne (commandant van de A-Divisie) en mi*. Indra (republikeins lid van het Joint Comittee. afdeling Civiele Zaken te Soe rabaja) het over eens. De Nederlandse troepen getroosten zich de uiterste moeite om de gevoelens der Indonesi sche bevolking niet te kwetsen. Ook van Indonesische zyde treft met een good will aan, die geroemd wordt door de Nederlandse troepen." Tot zover het republikeinse blad „Merdeka". NEDERLANSE VERWACHT. OPMARS De bevestiging van zyn woorden von den wij o.a. op de verschillende fabrie ken en ondernemingen in de omgeving van Modjokerto. De genationaliseerde spiritusfabriek te Wates, de enige spiri tusfabriek op Java, heeft kort voor de bezetting van de Sidoardjo-Porong-delta nog gewerkt.. Dat was dus in Januari van dit jaar. Na de bezetting van Krian de aanleiding voor de republikeinen om de sluizen by Modjokerto te ver nielen is men met de wegvoering van de machines van de spiritusfabriek be gonnen. Kort voor de opmars naar Mod jokerto ontaardde deze ontmanteling in een zinloze vernieling. Hieruit blykt dus, dat de civiele autoriteiten, die het be heer hadden over deze en andere fabrie ken waar hetzelfde gebeurde er na de vernieling van de sluizen het werk van de TH.I. met zekerheid reken den op'een Nederlandse opmars. OPDRINGERIGE REPUBLIKEINEN. Hoewel, de toestand over het alge meen zeer rustig is, komen er toch nog regelmatig kleine incidenten voor. Lang. zamerhand herstellen de republikeinse strydgroepen zich van de toegebrachte slag en beginnen weer op te dringen. Zo werd er verleden week Zaterdag een ver raderlijke vuuroverval gedaan op een Nederlandse patrouille, die binnen het bezette gebied opereerde. Hierby vielen aan onze zijde één dode en twee ge wonden. Met artillerievuur werden de aanvallers verdreven. In het gebied, grenzende aan het on langs bezette, is de TE.I. thans weer druk doende met het aanbrengen van versperringen. Tientallen bruggen wer den hier in de afgelopen weken opge blazen en vele wegen ondermynd en het ziet er naar uit, dat hier weer het zelfde spelletje gespeeld zal worden, dat reeds zo dikwyls plaats vond. Na alles wat Modjokerto ons geleerd heeft, is het wel duidelijk, dat deze maatregelen de instemming van het republikeins ci viele bestuur niet hebben, doch uitslui tend ten uitvoer worden gelegd door en op gezag van de strydorganisaties, die hier in Oost-Java hoe langer hoe meer een staat en een zeer gevaarlijke staat in de staat gaan vormen. De naaste toekomst zal leren of het repu blikeinse gezag sterk genoeg is om hieraan een eind te maken. SLECHTS Yz OF 1% SCHADE VERGOEDING? Mening van dr. De Kat Angelino. Dr. A. de Kat Angelino, Ned. afge vaardigde in de commissie voor het Verre Oosten, is van het vliegveld La- guardia naar ons land vertrokken, om met de Ned. autoriteiten besprekingen te voeren over door Japan te verrich ten herstelbetalingen. Hij verklaarde, dat de herstelbeta lingen. die Duitsland zou doen, niet meer dan een half of één procent van de aangerichte schade zouden bedra gen en hij verwachtte niet veel meer van Japan.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6