ATA OLCotcün. EXPEDITIE POUW 1 Mei: dag van de arbeid Officiële publicaties Laatste Berichten Leids Academisch Kunstcentrum. GUSTA EN EVERARD VAN ROTEN. Voor het Leids Academisch Kunst centrum musiceerde gisteravond het echtpaar Gusta (clavecimbel) en Ever- ard (fluit) van Royen. Eigenlijk kregen wij tydens dit con cert nogmaals een practische toepas sing van de beschouwingen, welke on langs. tijdens de lezing van de heer Balfoort over de ontwikkeling van het clavecimbel, gehoord werden. Wanneer men bedenkt, dat bijv. Bach nooit iets anders kende dan het clavecimbel en vervolgens het clavichord en wel in veel primitiever vorm, dan het met alle denkbare hulpmiddelen toegeruste in strument van gisteravond, waarvan de klank voor de 18e eeuwer zeker super- ideaal geweest zou zijn, dan beseffen wij pas goed, hóe zeer de mensheid van thans gezegend is met het moderne piano forte. Ondanks de schakeringen die de bespeelster, zij het in zeer beperkte mate, op de twee klavieren wist te be reiken. De klank bleef onvolkomen en dikwijls schraal aandoen, alhoewel wij zeker niet zo ver gaan, smalend te spre ken van een „hakkebord" en dan in een ongunstige betekenis of „prik- ding", zoals anderen dat wel eens ple gen te doen. hetgeen natuurlijk belache lijk is. Wie toch herinnert zich niet de prachtige weldoende sonoriteit in het Largo van Haydns geneiale sonate in d gr. t.? En zo waren er inderdaad nog meer oor-bekorende momenten. Gusta van Royen demonstreerde een technische, schoon zeker niet voortdu rend perfecte vaardigheid en een in het algemeen zuiver stylistisch inzicht, hoe wel soms andere opvattingen merkbaar waren. Een en ander begaf haar ech ter vermoedelijk ten gevolge van een geestelijke en te vergeven geestelijke indispositie geheel in Bach's „Par tita". welke ontijdig afgebroken moest worden. Haar samenwerking met de partner bewoog zich dikwijls aan de te luide kant, temeer omdat de fluitist over een kleine, gelijkluidende, "zij het tedere en fraai beheerste toon beschikt. In sonate's van Blavet. Joh. Chris- toph Priedrich en Joh. Seb. Bach schon ken zij intussen veel waardevols, al kon den wij ten slotte niet aan een gevoel van monotonie ontkomen. Persoonlijk boeit dit musiceren ons slechts zelden, of 't moest dan zijn, dat het wél gelukzalig is in het fel bewo gen heden dromerig terug te peinzen aan de vredige pruikentijd vol aristo cratische beminnelijkheid, met kuit broek en kaarslicht. Doch'dit dromen moet voor óns toch niet te lang duren H. TENTOONSTELLING KUNSTNIJVERHEID. Bij Vroom en Dreesmann. Een kleine, doch met artistieke smaak door de aesthetisch adviseur, de heer Ton van Boxcel ingerichte Kunstnij ver heidstentoonstelling trekt op het oogen- blik bi) Vroom en Dreesmann verdiend de aandacht. Niet alleen de huisvrouwen zullen de ze expositie gaarne willen bezoeken want zij kunnen heel wat leren, wat haar op het gebied der mode te pas kan Komen, zonder dat het veel behoeft te kosten maar ook leerlingen van scholen zullen hier de nodige wisheid opdoen omtrent producten der edel° en zuivere ambachtskunst, ook uit vrceger eeuwen, hetgeen kan bijdragen tot hun ciuturele ontwikkeling. Talrijke irzendingen, vooral uit het zuiden des lands, doch ook uit onze on middellijke omgeving, leveren niet al leen het bewijs van de speurzin van de samensteller, doch spreken ook van de activiteit, welke op het gebied der kunstnijverheid betoond werd en nog steeds wordt. Speciaal zij te aandacht gevestigd op de afdelingen „kerkelijke kunst", met haar fraai geborduurde paramenten en het zeer decoratieve appliqueerwerk, verlucht met sierlijke détails, voorts de vele voorbe lden van edelsmeedkunst, het staand emaillewerk, de fraaie ge brandschilderde ramen, de seramiek- producten, veelal prachtig van kleur of compositie, de producten van het hand weefwerk en van het boekbinden, waar bij de omslag volkomen op de inhoud is afgestemd- Ook hetgeen de dames op eenvoudige wijze kunnen bereiken om haar kleding op te sieren, wordt hier door menig in teressant voorbeeld getoond, o.a. door middel van met de hand geschilderde blouses. Met de eenvoudigste middelen kan men zelf werkelijk kunstzinnige resultaten bereiken. No< noemen wij o.a. de kostelijke gemaakte poppen en de fraaie patronen voor gordijnen. Het aankweken van zin voor schoon heid gaat hier gepaard met het ver krijgen van het inzicht in het nuttig effect, zodat deze expositie stellig een bezoek alleszins loont- De politie alhier heeft de volgende personen aangehouden: de 19-jarige J. de R. die nog drie maanden hechtenis tegoed had, de 30-jarige W. F 8 mnd.. de 23-jarige P. F S., 7 mnd., de 24-Jarige K L. van D., 8 mnd., de 30-jarige M. H. 5 mnd.. de 27-jar J. O., 4 mnd., de 29-jar. J. van d. M., 1 jaar en 3 mnd,, de 36-jarige J. J van T„ 6 mnd. (Foto Van Vliet) Leden van het 1 Mei-comité gingen aan de kop van de stoet, welke gisteravond door Leldens straten trok- Geheel rechts de voorz., de heer H. van Woudenberg. Geestelijke vrijheid - Economische democratie - Wereldvrede. Met de arbeiders over de gehele we reld hebben gisteren ook de Leidse wer kers van hoofd en hand hun 1 Mei-dag als dag van de arbeid gevierd en gede monstreerd voor geestelijke vrijheid, economische democratie en wereldvrede. De feestelijkheden werden gisteroch tend ingezet met een kinderfeest in de Stadsgehoorzaal, waar een aantrekkelijk programma de jeugdige bezoekers enige uren aangenaam bezig hield. In aanslui ting hierop werden in de middaguren, eveneens in de Stadszaal, voor leden en belangstellenden uit de Partij van de Arbeid en de Leidse Bestuurdersbond een bijeenkomst gehouden, waaraan de A.J.C. en de Sportbond hun medewer king verleenden- De opvoering van een lekenspel werd hier afgewisseld met zang. dans en sportoefeningen. Tegen half zeven verzamelde men zich gisteravond op de Kaasmarkt, waar het 1 Mei-comité al druk doende was voor de opstelling van de 1 Mei-optocht, wel ke dit jaar voor het eerst weer na 1939 kon worden gehouden. Hoewel de be langstelling voor deze optocht in tegen stelling met de jaren van vóór de oorlog niet overweldigend was. hadden toch ve le honderden zich hier verzameld om deel te nemen aan deze demonstratieve tocht door Leidens straten, waarvoor naar later bleek, ook van de zijde van het publiek grote interesse bestond. Tal rijke meegevoerde vlaggen, banieren en transparanten, waarop de hierboven aangehaalde leuzen waren aangebracht, gaven aan het geheel een fleurig aan zien, terwijl het muziekgezelschap „Nieuw Leven" aan de stoet voorafging. Behalve het' 1 Mei-comité en de be stuursleden van de afd. Leiden van de P. v.d. A. en de Leidse Bestuurdersbond zagen wij in deze optocht- leden van de A.J.C.de Sportbond en de D.S.J V. „De Nieuwe Koers" terwijl ook vele geest-r verwanten en leden van aanverwante organisaties mede demonstreerden. Even acht uur arriveerde men aan de Stadsgehoorzaal ter bijwoning van de grote 1 Mei-vergadering. De belangstel ling voor deze bijeenkomst was zo groot, dat stoelen moesten worden bijgescho ven. terwijl velen zich met een staan plaats moesten tevreden stellen. Onder de aanwezigen merkten wij o m. op de wethouders Jongeleen en Van Schaik, de veteraan der Leidse socialistische be weging. mr. dr. D. A. van Eek en de man van het „socialistische lied", de heer Otto de Nobel, die ondanks zijn hoge leeftijd bereid was gevonden om nog eenmaal „De Stem des Volks" te diri geren. De voorzitter van het 1 Mei-comité, de heer H van Woudenberg, heette al len welkom om daarna mede te delen, dat in de ochtenduren op de graven van vier overleden partijgenoten bloemen waren gelegd om daarmede allen te eren. die hun leven in dienst der partij had den gesteld. Nadat -De Stem des Volks" zich in enkele socialistische liederen had doen horen, heeft de heer T. v-d. Heeg, uit Amsterdam, voorzitter van de Textiel- arbeidersbond „De Eendracht", de 1 Mei rede uitgesproken. Allereerst bracht spr. een eerbiedig saluut aan die mannen en vrouwen, die in 1889 te Parijs hft be sluit namen om de 1 Mei-dag als in ternationale dag van de arbeid te vie ren. Reeds het Jaar daarop hebben zij aan dit besluit uitvoering gegeven. Dooi de burgerpers gebrandmerkt als misda digers hebben zij in hun idealisme voort gezet en overwonnen en is hun eis: de achturige werkdag, ingewilligd. Wat toen een waandenkbeeld was. zien wij thans verwezenlijkt. Mede door hun toe doen is het socialisme, dat eens een the oretisch Vraagstuk was, in de practijk toegepast. Ook in ons land is er sinds dien veel veranderd en behoren de ar beiders niet langer tot de vertrapte ar beidersklasse. Wij hebben thans man nen in de regering, die het socialisme van de daad weten te verwerkelijken. In dit verband stelde spr. Colijn, als de man van de aanpassing, tegenover Drees. de man. die in een zorgvolle tijd zich het lot van de ouden van dagen heeft aangetrokken. Sprekende over de strijd in Indië, merkte spr. op. dat deze ons laat zien. dat de volkeren in het Oosten zijn ont waakt en -zich wensen te ontdoen van het kapitalistische imperialisme. Voor ons, die vijf jaar hebben gezucht onder de tyrannie van de bezetter, is dit vol komen verklaarbaar. Ook deze volkeren hebben recht op. vrijheid. In dit ver band waarschuwde spr. tegen het drij ven naar oorlog van ee,n man als Ger- brandy, waartegenover spr- de naam van een Schermerhorn noemde en waarbij wij ogenblikkelijk aan vrede denken- Spr. stelde met nadruk in het licht, dat ons land ten gronde zal gaan als wordt toegegeven aan de eis van een sterk doorgevoerd militarisme. Spr. achtte het in deze tijd niet verant woord, dat zovele millioenen aan het militarisme worden uitgegeven. Hoewel wij volmondig toegeven, dat er meer productie moet komen, zeg gen wij van onze kant: laat de 200.000 jonge mannen, die thans in Indië on der de wapenen zijn, terugkomen en schakelt hen in bij het productiepro ces. HET COMMUNISME Vervolgens waarschuwde spr. er voor, dat men op dient te passen, dat men door de reactionnairen niet in de anti communistische hoek worden gedreven, waarbij evenwel ook gelet moet worden op wat ons scheidt van de communisten. In deze tijd. nu zich weer opnieuw in ternationale tegenstellingen voordoen, wenste spr. te waarschuwen voor het geen in Amerika over democratie en vrijheid wordt gezegd. Als hij denkt hoe dit land thans Turkije en Griekenland wenst te helpen, dan zegt hij: „Laten wij in Nederland Internationaal voor zichtig zijn met de democratie en vrij heid. zoals men deze in Amerika voor staat en die niet anders zijn dan negatief". Wil men het communisme werkelijk bestrijden, dan zal men ook een maatschappij moeten scheppen, waarin verhoudingen ontstaan, welke de arbeiders niet drijven naar uiterst links of rechts. Ten slotte wees de heer v.d- Heeg op de groei van de reactie om in dit ver band alleen op te wekken o mde P. v.d. A. nog meer te doen uitgroeien tot een grote en sterke principiële socialisti sche partij. Eens zal de geschiedenis over dit tijdperk moeten oordelen. La ten wij er voor zorgen, dat het oordeel zal kunnen luiden, dat wij socialisten door arbeid en gemeenschapszin een land hebben geschapen waar vrede en welvaart wonen. De bijeenkomst werd afgewisseld met zang en demonstratie van de Sportbond Tegelijkertijd werd op „Den Burcht" een openluchtmeting van de communis tische part. ijgehouden, welke door on geveer achthonderd personen werd bij gewoond. Na een inleidend woord van de heer H. van Weizen, heeft de heer N. v.d. Drift, directeur van „De Waar heid". de 1 Mei-rede uitgesproken. Het soc.-koor „Morgenrood" verleende hier zijn medewerking. Ds M. van Everdlngen te Zaan dam, die benoemd was als hulppredi- kante in de wijken VI en VIII der N.H. Gemeente te dezer stede heeft deze be noeming aanvaard. JUBILEUM H. J. VAN LEEUWEN. E^n treffende huldiging. Gisteravond had de huldiging van de organist van de Oosterkerk, de heer H. J. van Leeuwen plaats. De voorzitter van het huldigingsco mité, dr. J. Riemens sprak een kort inleidend woord, waarna hij het woord gaf aan de voorzitter van de Gemeente commissie. de heer J. P. J. Mulder Sr. Spreker gaf allereerst een kort histo risch overzicht en sprak daarbij zijn grote waardering uit, voor de wijze waarop de heer Van Leeuwen zijn taak steeds opvatte. Namens de commissie overhandigde spr. een enveloppe met inhoud. Vervolgens sprak ds. D. J. Vossers, namens de kerkeraad en het ministerie van predikanten. Spr. roemde de grote trouw van de jubilaris en dankte hem voor zijn samenwerking met de predi kanten. Spr. hoopte dat het verdere le ven van de jubilaris één loflied zou zijn Dr. J. Riemens voerde daarna het woord als voorzitter van het huldigings comité en als oud-predikant. Ook deze spr. roemde het gevoel, dat de heer Van Leeuwen had voor de inhoud van de preek; deze wist dit altijd toe te pas sen in de liederen, die hij na de dienst speelde. Spr. overhandigde namens de gemeenteleden een enveloppe met in houd. Namens het college van Notabelen bood de voorzitter, de heer P. C. Zan- dee, zijn gelukwensen aan De heer L Mens. organist, in de Pie terskerk. sprak allereerst een persoon lijk woord, waarin spr. de heer Van Leeuwen schetste als iemand, die met hart en ziel zijn orgel bespeelde. Na mens de Sectie Den Haag van de or ganistenvereniging bood spr. een bloe menmand aan. Als vriend voerde ten slotte de heer J van Dijk het woord. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op de bijna voltallige gemeente commissie en verschillende predikanten, Dr. D. J Fokkema namens de Zendings school. zendeling De Neef en de heren organisten, terwijl ten slotte namens het vrijwilligerscorps de heren De Geus en Lardee hun gelukwensen aanboden. Hierna was er gelegenheid de heer en mevrouw Van Leeuwen geluk te wen sen, waarvan een stroom van bezoekers gebruik maakte. De consistoriekamer van de Oosterkerk. waar de receptie gehouden werd, was versierd met vele bloemstukken. Na de receptie bleven de heer en me vrouw Van Leeuwen met het huldi gingscomité nog enige tijd gezellig bij een. DS. C. W. CORTS GEESTELIJK VERZORGER DER SCHIPPERS. In de vacature van dr J. Riemens, die 1 April j.l. de geestelijke verzorging der schippers heeft neergelegd, is door de kerkeraad der N.H. Gemeente te dezer stede benoemd ds. C. W. Corts te De Kaag. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND In 'de Woensdag alhier gehouden ver enigde vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland werd besloten tot toelating van J. J. Meijer (Haar lemmermeer), Joh. van Reeuwijk (Haarlemmermeer). J. S. Pennings (Al kemade), Jhr. G. J. Stoop (Alphen a/d. Rijn) en G. L. H. Baron van Wasse- naer van Catwijck als hoofdingeland, resp. voor het 3e, 7e, 8e, 10e, en 15e district en van J. J. v. Haaster (Haar lemmermeer) en J. D. van den Akker Nzn. (Alphen a/d. Rijn) als hoofdin geland-plaatsvervanger resp. voor het 7e en 10= district. Verder werd o.m. besloten tot een partiële wijziging van de salarisveror dening, tot het verlenen van een tege moetkoming aan de brugwachters van 's-Mplenaarsbrug en de Zwammerdam- se brug en tot het uitkeren van een toeslag op de pensioenen over 1946 Aangeboden werden het verslag over deVaarborg- en slikfondsen en over de waterstaat van Rijnland over 1946. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 2 Mei. De belangstelling voor de Scheep vaartaandelen was niet meer zo groot. De hoofdkoersen verschilden merendeels niet veel bij de vorige slotkoersen. Zeer vast lagen Holland Amerika lijn. die een hoofdkoers van 215 zagen '-astgc- steld. Ook de Industriëlen waren bijna onveranderd, terwijl Koninklijke met een hoofdkoprs van 310 een paar pun ten lager waren. Voor de Cultuurfond sen bestond blijkbaar vraag en zowel voor de suikeraandelen, de tabakken of de rubberwaarden waren de hoofd koersen wat hoger. HVA's thans hoofd koers 233. De vrije handel gaf wederom drukke affaire te zien in de scheep vaartpapieren. Bij het opmaken van de rekening bleken de koersen ten slotte niet veel te verschillen bij de vorige slotprijzen. Van de Industrie-aandelen was eenzelfde ontwikkeling. Koninklijke liepen vrij snel naar boven tot 315, maar zakten daarna weer in tot 311, terwijl bij het slot tegen omstreeks 313 werd gehandeld. De Cultuurfondsen konden zich alle ruimschoots handhaven op het peil van de hoofdkoersen of iets daar boven. HVA's liepen op tot 239. maar zakten naderhand toch een kelnigheld in. Bankaandelen waren goed prijs houdend. De Amerikaanse markt was kalm en onregelmatig. DISTRIBUT1ED1ENST LEIDEN. Uitreiking Bonkaarten KA tot en met KE 707. In de periode vai_ 6 tot en met 10 Mei 1947 virtdit in ..De Burcht" een uitreiking plaats aan n Iet-zelf verzorgers van bon kaarten 707 Uitgereikt worden bonkaarten KA tot en met KE 707, QA 707 voor tabak. QB 707 voor versnaperingen. QC 707 voor ta bak en versnaperingen. TA 707 voor brandstoffen De uitreiking der K-kaarten geschiedt naar leeftlld Mannelijke personen, gebo ren in 1929 en vro' Ter, ontvangen naar keuze een tabaks-, versnaperingen- of een gemengd? kaart Vrouwelijke perso nen, geboren in 1929 en vroeger, ontvan gen naar keuze een versnaperingen- of een gemengde kaart: de overige hebben uitsluitend recht op e.n versnaperingen- kaart. Overgelegd moeten dus worden: de dlstrlbutlestanakaarten van alle gezins leden en de nog niet aangewezen periode- stroken van de bonkaarten 705 Dringend wordt verzocht de Inleg "llen niet mede te nemen. Ter verkrijging van. de brandstoffen- kaart dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315, volledig met inkt Ingevuld en ondertekend, te wordeD In geleverd. terwijl tevens het restant van de oude brandstoffenkaart. waaraan zich bon 72 BV bevindt, moet wooden overge legd. Voor deze kaarten wordt verder verwezen naar de reeds eerder verschenen publicatie. Uitreiking vindt plaats aan gezinnen, waarvan hot Hoofd een stamkaartnum mer heeft van: 30.001 tot en met 35.000 op Dinsdag, 6 Mei. 35.001 tot en met 41.000 op Woensdag. 7 Mei. 41.001 tot en met 47.000 op Donderdag. 8 Mei 47.001 tot en me 53.000 op Vrijdag, 9 Mei. 53.001 tot en met 56.000 op Zaterdag. 10 Mei. Voor de overige nummers, alsmede voor de agentschappen, volgen nog na dere publicaties. ..De Buroht" Is voor dove uitreiking ge opend van kwart voor negen tot kwart voor twaalf en van twee tot vier uur. Des Zaterdags ls „De Burcht" geopend van kwart voor negen tot elf uur Op Maan dag, 5 Mei (Nationale feestdag) vindt geen uitreiking pla?'-.. 6119 Op 5 Mei, de nationale feestdag, zjjn de kantoren en ultrelklokalen van de Distributledlenst te Lelden de gehele dag gesloten. Melkhandelaren runnen htm bonnen inleveren op Dinsdag, 6 Mei, tussen 8,30 uur en 11 uur De Inleveringen voor de agentschappen Oegstgeest, Leiderdorp en warmond zijn aJs volgt vastgesteld: Warmond, 6 Mei, tussen 8,30 uur en 10,30 uur. Leiderdorp, 6 Mei, tussen 13 uur en 15,30 uur. Oegstgeest. 7 Mei, tussen 8.30 uur en 10,30 uur. 6120 VLAGGEN HALFSTOK O? 3 MEI 1947. Burgemeester en Wethouders van Lel den verzoeken den Ingezetenen de vlag op Zaterdag 3 Mei a-s. te 18 uur halfstok te hjjschen en deze om 20,45 uur weder ln te halen. Ten einde het wapperen te voorkomen, moet de vlag worden vastgemaakt. Lelden, 30 April 1947. Burgemeester en Wethouders "voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. 6130 VERBOD TEN GEHORE BRENGEN MUZIEK IN VBRGUNNINGS- EN VELOFSLOCALITEITEN OP 8 MEI 1947 NA 18 UUR. De Burgemeester van Lelden brengt ter bpenbare kennis, dat door hem ls be paald, dat op Zaterdag 3 Mei 1947 nó 18 uur ln vergunnlngs- en -lofslocalltel- ten geen muziek ten gehore mag worden gebracht; de verleende ontheffingen van het verbod vervat ln art. 13 van de ver ordening op vergunnlngs- en verlofsloca- Uteiten en logementen zijn dien dag n& 18 uur derhalve niet van kracht. Lelden. 30 April 1947: De Burgemeester voornoemd, 6129 F. H. VAN KINSCHOT. UIT DE OMSTREKEN OEGSTGEEST. Ouderavond In de gymnastiekzaal van de O. L. School aan de Terweeweg ls een ouderavond gehouden waarvoor grote belangstelling bestond De voorzitter dr. P. J. Galllard sprak ln zlln openingswoord dan ook ziln grote vreugde uit over de opkomst en zelde dat dit een bllzondere avond was, al thans geheel afwijkend van die van voor heen. Spr. richtte zich o.m. tot do wethouder de heer L d$ Neef die de belangstelling van het gemeentebestuur tot uitdruk king bracht. Aangezien voor het grootste deel van de avond de schooljeugd aan 't woord zou komen, gaf hll direct aan hen de gelegenheid tot de opvoering van het sprookje ln drie bedrijven „Prinses Désl- ree lacht niet mee" van Ben Roggeveen. Met Intense aandacht ls van het be gin tot het einde het spel van deze groep Jeugdige gasten gevolgd. Het geheel heeft de overtuiging ge schonken dat hier ln deze school een sterk saamhoorlgheldsgevoel leeft tussen leerlingen en het onderwilzend personeel. Aan het hoofd der school de heer J. W. v. Leeuwen werd door de voorzitter met een geestige toespraak hartelijk dank ge bracht voor zijn grote medewerking on der aanbieding van een boekwerk Tevens bracht spr. dank aan de concierge de heer Leget voor ziln onmisbare hulp. We tende dat het geheel, vanaf toneeldecor tot zelfs de keurige programma's alles ln onderlinge samenwerking is gemaakt, komt allen die hieraan medewerkten c-en woord van hulde toe. Dat een drietal le den van het onderwilzend personeel zich niet alleen bepalen tot lesgeven, bleek nog uit de opvoering van een humoris tische éénacter, waarvoor zll met luid applaus werden beloond. Een Amerikaanse lening voor Indonesië? 300 millioen dollar benodigd. Dr. H. J. van Mook heeft lieden me degedeeld. dat hij. wanneer hij voor een kort bezoek in Amerika is. besprekingen zal voeren over 'n Amerikaanse lening voor de wederopbouw van Indonesië. Hij dacht, dat ongeveer 300 000.000 dollar nodig zouden zijn, MINISTERS NAAR BRUSSEL VERTROKKEN. De ministers Van Boetzelaer, Lieftinck Huijsmans. Mansholt en Vos zijn van ochtend per auto naar Brussel vertrok ken voor het brengen van een tegenbe zoek aan de Belgische regering. EXECUTIE KAMPSTAF RAVENSBRUECK. Toen de executie der negen leden van de staf van het concentratiekamp Rs vensbrueck heden begon, in de ge vangenis van Hamburg, werd officieel medegedeeld, dat uitstel van executie ls verleend aan Vera Salvequart. Naar men meent te weten, geschiedt dit op verzoek van de Tsjecho-Slowaakse re gering. Salvequart maakt aanspiaak op Tsjecho-Slowaaks staatsburgerschap. Zij was verpleegster en zou zieke pa tiënten dodelijke injecties hebben ge geven. INBRAAK IN MINISTERIE VAN MARINE Bult van f. 180,000. Hedennacht werd ingebroken in het gebouw van het Ministerie van Marine aan de Hooge Nieuwstraat te Den Haag. In de kamer van de kassier, werd een brandkast geforceerd. Vermist wordt een bedrag van f. 180,000, welk bedrag gedeeltelijk bestond uit nog uit te betalen salarissen aan gedemobili- seerden. VOORSCHOTEN. Oranje Feestavond In het Gebouw voor Chi\ Belangen aan de Wilngaarden- laaln heeft het Muziekgezelschap „Ben- venuto". dirigent de heer J. W Wakka, Lelden, ter gelegenheid van do verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana een Oranje-Feestavond gehouden. De voorzitter, de heer J. G. Wlersma, sprak er zlln vreugde over uit dat de be langstelling zo groot was en deeldo mede dat men deze avond had georgani seerd inplaats van een concert ln de buitenlucht In het bllzonder verwel komde spr. mevrouw en burgemeester C. J. v d. Hoeven, die zioh ln de geheel gevulde zaal bevonden. Burgemeester v. d Hoeven hield een korte toespraak. „Benvenuto" speelde hierna 2 coupletten van het Wilhelmus die door allen werden meegezongen. Hierna werd een feestprogramma uit gevoerd dat met genoegen beluisterd werd en waarbil bleek dat de heer Wakka als dirigent zlln mannen onder de duim heeft en op vlotte wllze een afwisselend programma weet af te werken. Het nummer Volkszang was eveneens een groot succes en de nationale liederen werden flink meegezongen. Het programma werd besloten met so lozang en een klucht van de heer G. H. C Vreeman „De eerste cliënt" opgevoerd door de toneelkring „Entre-Nous". Al met al een best geslaagde avond. Burgerlllke Stand Geboren: Jan. z. van W. L. Reedijk en J. Los; Leendert. z. van L Noort en H. v. Egmond; Mat- thils Johannes, z. van J. van Leeuwen en R. Pen; Willem Nlcolaas. z. van W. Beets en E. Staverman; Hermine Louise, d van P. S. Vogelaar en J. C. Wamcllnk; Anna Margaretha. d. van H. W. Ritmees ter en A Herwaarden: Jan. z van J. Leenheer en L. M. van Tol. Ondertrouwd: Franclscus Antonlus Westgeest. 26 Jaar on Theodora Johanna van der Krogt. 21 J.; Johannes Ellas Teske. 24 J. en Cornelia Maria Elisabeth Soholtes. 24 J.; Johannes van Tongeren. 26 I en Leentjo Verhaar. 27 J.: Pleter Noordhoek. 29 J. en Barbara .Verstoep, 27 Jaar. Gehuwd: Jan Reilgers, 27 J. en Dina Pieternella Bal. 29 J. Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen waargenomen door dr. H. Olthuls, Leldseweg 179. telefoon No. 527 Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Josephus Petrus Maria, z. von J. P. van Kempen en E. C. Frankhuizen; Adrlana Maria Geertrulda Helena, d. van C. den UIJ1 en G. H. van Wouw; Johannes Bar- tholomeus, z. van C. J. Erades en M: van Es; Henrlcus Aloyslus Maria, z. van W. J. Stlkvoort en P. Hesselman; Robertus Her- manus Maria, z. van A. J. M. Jongmans en J. M. Otten; Johannes Cornells, z. van J. van de Stolpe en M. Kondratjewa; Hen- drlcus Johannes Maria, z. van J. W. La- gerberg en P. J. OolJendiJk; Leonardus Johannes, z. van L. H. Hoogehboom en C. van Hameren; Allda Maria, d. van A Vreugdenhll en M. A. Brokaar; Ronny Petronella Christina, d. van P. Hartcveld en O. A. van der BUJ; Johannes, z. van P. J. Melet cn M. van der Velden; Maria, d. van J. Zwanenburg en O. M. Keljzer; Helena Cathartna Maria Joscphlna, d. van A. P. M. Mutsaers en M. J. Vis; Adrlanus Engelbertus Cornells, z. van C. T J van der Weljden en C. H. Ooatdam; Pleter Jacob, z. van P. Los en H. Buitelaar. BIEFSTUK. SPIEGELEL gebakken aardappelen, doperwten f 1.75, Nieuw Minerva Vrouwenst. 11, Tel. 26358 krijgt in korten tijd zijn oorspronkelijke kleur terug door 't scheikundig samengestelde preparaat Vraagt gratis toezending brochure aan HoofddepOt Havenstraat 183. Rotterdam GEVRAAGD nette Slagersbediende of HALFWAS bij G. WESTGEEST. Oostdorpcrweg 18, Tel. 2106 Wassenaar MOOI Bi-'JVEN -DOOR, EEN 5CHOONMAAK ZONDER zCTTA, H E"T 5CMUIMENDE C,C M U U RN I DE>Ei_ MAAKT OW VROOW OOD 000 R_ MAAR TiJO. V-/ Gevraagd een NET MEISJE als hulp in de huishouding, voor dag en nacht in gezin met 5 kinderen. Adres Mevrouw RUNDERKAMP. L. Kcrkdam 11, Tel. 4338 Wassenaar. LEIDEN—WOERDEN Goederen worden dag. aangenomen v. d geheele Rijnstreek DU OVERVOORDE. Aalmarkt Telefoon 20150 PLANJER Nieuwe Rijn, Telefoon 21178 GEVRAAGD Tegen hoge beloning. Gevr. huls of etage, best. uit minst. 4 kamers, zolder, badk.. keu ken, Lelden of Oegstgeest Br. Bur. v. d. Blad No. 5612 k B Seml-arts zoekt zlt-slaap- kamer, zonder pension. Br. Bur. v. d. Blad- No. 6342 k Dame alleen zoekt 2 ongem. kamers met kookgelegenheid. Mevr. de Man. Kagerstraat 8. Lelden. B Gevraagd, werkster, v. g, g. v„ van 8 1/2 tot 12 1/2 uur dagelllks Brieven Bur. v. d. Blad onder No 5360 k. B Gevraagd net meisje, tot 's middags 2 u. Loon f10 p. w. A. v. Burenjaan 13. Oegst geest. B Net meisje of werkster ge vraagd, voor paar ochtenden per week. Tlboel Slegenbeekstraat 11. B Accordeon. Liefst moderne uitvoering te koop gevraagd- Betaling contant. Brieven met prils en grootte Bur v. d. Blad onder No. 4221 k AANGEBODEN Te koop 2-pers. cano met peddels f 55. damesfiets zon der banden f. 15. 16 m. plu che loper 70 c.m. br. (versle ten) f 30. z g. a. n. Clarson wringer te rullen tegen lakens of glasgordllnen. Zoeterwoud- se Singel 106. Tel. 26689. 5 Mijn 0-pers tent. z. g. a. n. waterdicht., licht, rullen voor 12 l-pers lakens of 6 lakens en 2 fietsbanden of grote tuin parasol of glasgordllnen. Sera fijn orgeltje f. 250. Zoeter- woudse Singel 106 B Te koop herenpak. d. blauw a. n.. witte melsjesmantel 14 16 J D. zomerhoed en mels- Jeshoed Cosllnstraat 20. B Aangeboden pracht moder ne marmeren schoorsteenman tel (groot model). Inlichtin gen Tel 23001 B Waterpo's, witkalk, wlt- borstel8. raagbollen, bezems, luiwagens, werkborstels. was- borstels, kleerborstel, stoffers, stofbllkken. vaatkwasten. clo setborstel. ontstoppers, nagel borstel. strandemmers, strand- schop. thermosfles, kinder boxen. droogrekken. strijk plank. aardappelbak, afdruip rek weckrlngen, kastpapier, punaises. Deko. Mare 86. Tel 23637. B Breinaalden, stopnaalden. naainaalden. haaknaalden. mach.naalden, drukkers, rits sluiting. deltaknopen, elastiek, keperband. kopspelden. na- gelscharen. kammen, zakkam- men. stelglazen, krulspelden, schulfspelden zeefjes, bus- openers. flesopeners. verfkwas ten, trechters, zeemsponzen. pansponzen Deko. Mare 86. Bod gevraagd op een lange lederen Jas. aangeboden door particulier, alsmede een hand- naalmachlne. Belde wegens overcompleet Brieven Bur. v. d Blad onder No. 5368 k. B Wil hebben nu even tlkl om enkele luxe wagens te spulten Brieven Bur v d. Blad onder No 5341 k Naaimachine defect? WU repareren bil U aan huls. klaar terwill U wacht. Dat betekent voor U geen vervoer, geen weken wachten en ge ringe kosten. J. B H Schoots Rljnsburgerweg 29 B, Lelden. Tel 26664. B Aangeboden gem. zlt-slaap- kamer voor Jongedame, haar b. b. b. h. Br Bur van dit Blad onder No. 5359 k Aangeboden gem. kabinet, voor H.B.S-scholier. Br Bur. v. d. Blad No. 5368 k B Te koop. raszuivere Jonge Cocker Spaniels Uiterste prils f- 75.A. v Burenlaan 13. Net meisje, circa 20 Jaar, biedt zich aan om opgeleid te worden als winkeljuffrouw Br Bur. v. d Blad No. 5361 k B Bedstel. Te koop 2 houten 2-pers. ledikanten met stroo- matrassen en 3-deellg bedstel Tevens eiken theekast. Pleter de la Courtstraat 4. 's Avonds na zes uur. B Pracht melsjoszomerjas 16 Jaar, 1 blauwe regenjas en zomer Jas. grote blauwe zomer hoed, wegens vertrek. Brieven Bur v. d Blad No. 6365 k. B Biedt zich aan net persoon, 33 J.. voor alle voorkomende werkzaamheden ln het trans- portbedrilf Br M v. d Veer. Molenstraat 26. Lelden. Bakwagens en polderwagens te koop. A. de Ru. Haven 17, Lelden. B Aangeboden gemcub. zlt- en slaapkamer, voor dame al leen, eventueel damesstuden- to Hugo de Grootstraat 9 B Aangeboden, nieuw lang corset met zllsluiting mt. 70 f. 30. Twee nieuwe dameshoe den Gevraagd damesbadpak mt 4042. eventueel te rul len tegen badpak mt. 38 Tlboel Slegenbeekstr. 27. B Aangeboden 2-pers. xellka- no met peddels enz., geen tuig f. 125. Te bevragen: Boter markt 22. RUwlelen te koop. Dames- en herenrllwlel met ketting- kast en Jasbeschermor ln pri ma staat en zonder banden. Langebrug 89—54. Lelden. DIVERSEN B American minded, raHy, boy. wants serious contact with Am. girl, between 17—21 years, to go out Staying in Leiden Noordwljk or neigh bourhood. Please letters No. 5366 k Bur. L. D B Nette wed., 38 J„ vlotte ver?chi1nlng met 2 k.. zoekt langs dezen onsympathleken weg ser. kennismaking met netten heer. Brieven Bur v. d Blad onder No. 5338 k. Onderwllzeres, 33 J„ zoekt netto vriendin, om gezellig moe om to gaan. Liefst Ned. Herv Brieven Bur. van dit Blad onder No. 6369 k. B Verloren een sleutelbos. Te gen belooning terug te bezor gen: Jan v. Goyenkade 1 B Dlerenasyl Leiderdorp. Her bergt tal van aardige honden, waarvoor een vriendelijk te- huls uitkomst zou bcteeke- nen. Prils billijk. Juist Chow- chow blnnengebraoht. Dieren vrienden. trekt U het lot van zoo'n zwerver eens aan. SLEUTELTJES worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar Is. Ze mogen hoogstpns 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt f 1,50 by vooruitbetaling Een bewijsnummer wordt niet verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3