Stand van groenteteelt onder glas Land moet vreedzaam gewonnen worden 17.000 boeren zitten zonder WEERBERICHT De 1 Mei-viering in het buitenland Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang VRIJDAG 2 MEI 1947 No. 26'Ö72 LEIDSCH Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Mënkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie; 21507 - Giro no: 57055 bedragen. Totaalwinst kan 595.000 H.A. worden opgevangen door landaanwln. nmgswerken. Het Centraal Planbureau rekent in de komende vijf jaar op een totale jaarlijkse investering van 1,8 milliard gulden, met daarnevens het plaatsen van 300.000 nieuwe arbeids krachten. De vereniging meent, dat indien de kosten van de Zuidwestelijke IJssel- meerpolder thans 2% maal hoger zou den zijn dan in 1939, de uitvoering een driekwart procent van de geraamde jaar lijkse investeringen en een procent van de arbeidskrachten zou vergen. Absoluut zijn de kosten hoog, relatief echter niet. Indien- op moderne wijze, aldus de mening van de vereni ging, land wordt gewonnen, gereed ge maakt voor de landbouw en bewoon baar gemaakt voor een bevolking, dan zal na een tijd van proefnemingen de som van arbeid en kapitaal zeer zeker Opgericht is de Ned. Vereniging voor Landaanwinning. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren jhr ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, ir. V J. P. de Blocq v. Kuffeler. H. D. Louwes, P. J. M. Smits van Oyen, prof. dr. J. Tinbergen en dr. ir. F. Bakker Schut. De vereniging heeft anderdak gevonden in de gebouwen van de Stichting voor de Landbouw, Raanu weg 2527, Den Haag. Over het probleem van de landaan winning belegde deze vereniging een persconferentie. Gewezen werd op het noodzakelijk evenwicht tussen landbouw en industrie. Een groeiende bevolking vergt meer voedsel, dat öf wel van eigen bodem gewonnen moet worden öf wel moet wor den geïmporteerd. Waar het noodzakelijk is de import zo klein mogelijk te houden, dient de productie van voedingsmid delen zo groot mogelijk te zijn. Op nieuw gewonnen land kan men voe dingsmiddelen telen. Daarenboven kun nen overschotten worden geëxporteerd. Bestaande landhonger onder de boe renbevolking dient gestild te worden. Moderne methoden blijken voocr pro ductieverhoging en ter bevrediging van deze landhonger niet voldoende te zijn. Landaanwinning en economische exploi tatie van gewonnen land zijn hier de aangewezen uitweg. Het door kunstwer ken als vliegvelden en wegen en door stadsuitbreidingen en Industrieën opge slorpte land dient tijdig vervangen te worden. De vereniging is er op uit „vreed zame gebiedsuitbreiding middels in polderingen te propageren. Bü Water staat worden plannen tot het inpol deren van Dollard, Lauwerszee, Wad den, IJsselmeerpolders, Sloe, Braak man en Land van Saeftingen uitge werkt. Hiernevens staan het vijf- eilandenplan van Zuid-Holland en het Zeeuwse drie-eilanden plan. De vereniging staat op het standpunt, dat snelle industrialisering nodig is om het arbeidsoverschot op te nemen en de export te vergroten. De landbouw Is echter ook een belangrijke economische factor voor de export. Van 1937 tot 1939 maakten landbouwproducten omstreeks 25% van de totale export uit. Hoewel de tijd, vooral in verband met arbeidskrachten niet gunstig is, meent de vereniging toch, dat althans ver gaande voorbereidingen voor landaan winning moeten worden getroffen. Ar beid. kapitaal en materiaal zijn schaars en thans onmisbaar voor herstel en ver dere industrialisering. De tijd behoeft echt-er niet ver te zijn, dat een arbeids overschot ontstaat. Dit kan gradueel De strijdkrachten der V.N. WEER GROTE VERSCHILPUNTEN. Uit welingelichte kring wordt verno men, dat in het rapport van de militaire stafcommissie der V. N., de grote me ningsverschillen der vijf grote mogend heden ten aanzien van de toekomstige legermacht der V. N. tot uiting komen. De Sovjet-Unie is van mening, dat de vijf grote mogendheden in gelijke mate moeten bijdragen wegens de ge lijkheid der verantwoordelijkheid. Frank rijk staat op het standpunt, dat elk land moet bijdragen in verhouding tot zijp militaire macht. Wat de kwestie der garnizoenen be treft. is de commissie -in drie groepëh verdeeld. Engeland, de V. S. en China willen, dat de troepen overal moeten worden gestationneerd, waar de deel nemende landen wettige toegang heb ben. Volgens de Sovjet-Unie moeten de garnizoenen worden gelegerd in natio naal gebied en voormalig vijandelijke landen. Frankrijk wil, dat er ook troe pen zullen worden gelegerd in landen der V. N., waarmee men een vrijelijk aangegaan accoord heeft gesloten, naast legering in de nationale en onder be- heerschap staande gebieden. Frankrijk is voorts van mening, dat de strategi sche zones door de strijdkrachten der V, N. moeten worden bezet. WEER DEMONSTRATIES IN HET RUHRGEBIEP. Tijdens alom in het Ruhrgebied ge houden demonstraties verschenen we derom bnaieren met leuzen als „wij hebben honger geef ons brood". De demonstraties werden gehouden ter" ge legenheid van de 1 Mei-viering, geor- ga.niseerd door de vakverenigingen. Te Diisseldorf drong het plaatselijk vak- verenigingshoofd aan op verhoogde voedseltoewyzing, stopzetting der ont manteling voor herstelbetalingen en groter aandeel der vakverenigingen in de staatszaken. Voor het eerst sinds vele maanden hebben zich in de Britse zone gevallen van sabotage voorgedaan. Te Ahlen bij Iserlohn reed een Brit se militaire wagen tegen staaldraad, dat dwars over de weg was gespannen, en te Arnsberg werd 3750 liter benzine van het Belgische leger in een pomp onbruikbaar gemaakt. vruchten dragen. Deze vruchten zou den dan tot uitdrukking komen in mo dernere landbouwmethoden, grotere pro ductie voor de binnenlandse markt, gro tere export, kleinere import, een beter evenwicht tussen bevolkingsgroepen, die in landbouw en industrie werkzaam zijn en daarnevens een oplossing brengen van de vraag, die vele jortge boeren zich stellen: „Hoe kom ik aan een boerderij?" Bij een enquête bleek, dat 17.000 boeren zonder land zijn. Zij hebben 300.000 H.A. nodig- Om uitbreiding van land vragen 37.500 boeren voor een totaal van 150.000 H.A. Buiten de Zuiderzeewerken werd in ruim 700 jaar 345.000 H.A. land ge wonnen. Bü grote toeneming van be volking werd echter steeds minder land gewonnen. De vereniging ziet in de toekomst mogelijkheden tot het sluiten van de kustlijn met droog making van water, dat niet voor scheepvaart of waterafvoer nodig is. Hierdoor zou men 375.000 H.A. land in verschillende delen van ons land en 220.000 H.A. in het IJsselmecr kunnen winnen. Ramadier stelt vertrouwens kwestie. Naar uit ssmi-officiële bron wordt vernomen, is het Franse kabinet na een zitting van drie urn- er niet in geslaagd het verschil van mening tussen de com munisten enerzijds en de socialisten en MJt.P. anderzijds te overbruggen. De communistische ministers dienden ech ter nog niet hun ontslag in. Na de zitting verklaarde de minister van voorlichting, Pierre Bourdan: „In het kabinet bestaat niet langer eensgezindheid ten aanzien van de loon- en prij zen-politiek der regering en men heeft besloten, dat de minister president het program van de regering aan het parlement zal voorleggen en de vertrouwenskwestie stellen". President Auriol is intussen terugge keerd. Naar vernomen wordt, heeft de gou verneur van de Franse bank in een brief aan Ramadier gewezen op het feit. dat iedere stijging van het loonpeil op het huidige ogenblik het gevaar zou opleveren van een zekere mate van in flatie, die de handhaving van de hui dige koers van de franc onmogelijk zou maken. In overeenstemming met de bepalin gen van de nieuwe constitutie zal de stemming niet eerder dan Zondag worden gehouden. Bourdan verklaarde nog: „het is zeer onwaarschijnlijk, dat de communisten aan de regering zul len blijven deelnemen, indien zij Zon dag weigeren voor het regeringspro gram te stemmen". Men gelooft, dat Ramadier in geval van weigering der communisten de vyf communistische ministers eenvoudig zal vervangen door leden der andere partijen. Deze procedure, waardoor een volledige kabinetscrisis zou worden vermeden, kan echter op verzet stuiten bij de socialisten, van wie vele node willen deelnemen aan een regering, waarin de communisten niet vertegen woordigd zijn. Naar men meent te we ten dringt- de M.RP., met inbegrip van Bidault, de minister van buitenlandse zaken, sterk aan op het vormen van een regering zonder de communisten. Morrison pleit voor algemeen belang. De Britse socialistische leider Herbert Morrison heeft voor een gehoor te Le- wisham in de banlieu van Londen een beroep gedaan op het Britse volk, om zich vrü te maken van „groepsbelang en groepsgeest" en niet tot wilde stakingen over te gaan. Hü noemde de wilde sta kingen gericht tegen het vakverenigings wezen en de democratische beginselen daarvan. Dergelijke avonturen, aldus zeide Morrison, brengen schade toe aan onze nationale economie en brengen de labour-regeering in discrediet. Morrison noemde als hoofddoelen, welke thans nagestreefd moeten worden: het tot stand brengen van een nationaal plan, dat veel meer is dan een distributiestel sel en dat er niet op gericht is van de armoede het beste te maken, doch de welvaart te doen toenemen; en het kwijt raken van de vele overgebleven hindernissen uit gemakkelijker tijden, die-nog steeds de industrie, de arbeid en het bestuur belemmeren. Verder deed Morrison een beroep op de grote groep van industrieën, welke niet genationaliseerd zullen worden, om met de regering mede te werken bij het verrichten van hun aandeel in het na tionale plan. De atoom-energie. WAARSCHUWING VAN LILIENTHAL. David Lilienthal, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, heeft gisteravond het Ameri kaanse volk gewaarschuwd, dat indien het vraagstuk van de atoomenergie niet oordeelkundig genoeg behandeld zou worden, men zich geen zorgen meer hoefde te maken over de bespotting door het nageslacht, daar er misschien geen nageslacht zou zyn. Lilienthal noemde de atoomenergie een zeer groote vooruit gang van de wetenschap en van vitaal belang voor de veiligheid en verdediging der landen- „Nimpier tevoren in de krijgsgeschiedenis is er een wapen ge weest. dat zulke verwoestende uitwer kingen had. Het is misschien de eerste keer, dat een overwinnaar een zo mach tig wapen bezit, dat hij het tot elke prijs moet verbergen. Daarom heeft de Ame rikaanse atoomcommissie zulk een ver schrikkelijke verantwoordelijkheid. Zij moet er voor zorgen, dat een uit gestrekt inlichtingengebied veilig gesteld wordt. Indien het verloren zou gaan, voordat de internationale controle in werking treedt, zou het wellicht gebruikt kunnen worden om een groot deel van de aarde te verwoesten. De internatio nale toestand maakt geheimhouding noodzakelijk. Wij moeten ons hoe dan ook aanpassen aan de omstandigheden. Over enkele eeuwen zou men ons kun nen beschouwen als de domme mensen van het midden der 20ste eeuw. die na dat zij een grote uitvinding hadden ge daan. geen verstand genoeg hadden om te beseffen, wat deze uitvinding voor de mensheid zou kunnen betekenen, geen verstand genoeg hadden om deze uit vinding ter bevordering van het welzijn der mensheid te benutten. De Palestijnse kwestie. De speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de motie der Arabische staten voor het uitroepen van de onafhankelijkheid van Palestina van haar agenda afgevoerd, zulks met 24 tegen 15 stemmen en 10 onthoudingen. Onder degenen, die vóór het Arabi sche voorstel stemden, waren Voor- Indië, de Sovjet-Unie, de Oekraïne, Joe- go-Slavië. Cuba. Argentinië. Bolivië, Turkije. Afghanistan en Perzië. Het Britse verzoek inzake benoeming van een commissie van onderzoek werd daarop aanvaard. Heden komt aan de orde de kwestie van het al of niet horen van Joodse ver tegenwoordigers. Amerika is er voor, Engeland tegen. Invloeden van de strenge vorstperiode. Door de langdurige en strenge vorst- periode, welke tot April heeft aangehou den, gingen andijvie, sla. bloemkool en peen, welke vroeg geplant of gezaaid waren, geheel of grotendeels verloren en van wat is blijven staan, valt nog ge regeld weg. aldus de directie van de KRACHTIGE WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige in het Noorden van het land tijdelijk harde wind tussen Noord en Oost. Meest zwaar bewolkt met voor al aanvankelijk regen. Vrij koud. 3 Mei. Zon op: 5.09 uur; onder: 20.06 uur. Maan op: 18.11 uur; onder 4.52 uur (5 Mei V.M-) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 2.59 en 15.18 uur. De eerste Nederlandse buitenschool aan de Doorniksestraat in Scheveningen herdenkt deze maand het 30-jarig bestaan. Op deze school worden in over leg met het consultatiebureau voor TBC-bestrijding kinderen geplaatst, die in de buitenlucht genezing hopen te vinden. Een klasse in een duinpan aan het werk. (Foto ANP-de Grt-) Tiiinbond. Dé in April veranderde weers. -gesteldheid, in het bijzonder het zonnige ,weer der laatste weken.' oefende een gunstige invloed uit op de ontwikkeling der opnieuw geplante of gezaaide gewas sen. Toch moet er op gerekend worden, dat de oogst der verschillende gewassen aanmerkelijk later zal zijn dan normaal het geval is. Ten aanzien der afzonderlijke gewas sen (stand 28 April) kan worden mede gedeeld: De overwinterde andijvie geeft, over eenkomstig de verwachtingen, een slech te oogst. De stand van het opnieuw ge zaaide gewas is goed. De overwinterde kas-sla staat er slecht voor. evenals het onder platglas geteelde gewas. Wat is blijven staan, levert een onvolwaardig product- De overgezaaide sla staat er goed voor. doch het zonnige weer kan thans het verschijnsel van „randen" ten gevolge hebben. Spinazie geeft een goede oogst. Het restant van de bloemkool, die voor 80 is weggevroren, staat er slecht voor. De opnieuw geplante kool ontwik kelt zich goed, doch de oogst zal dit jaar niet zo groot zijn als vorige Jaren, aan gezien men in de druivenserres vrijwel niet opnieuw heeft geplant. Zowel in de kassen als onder platglas vertonen komkommers een goede ont wikkeling. Tomaten laten eveneens een goede stand zien. De voor de winter ge zaaide peen ging verloren. Het later ge zaaide gewas staat er matig-goed voor, doch de oogsttijd zal aanmerkelijk naar een later tijdstip worden verschoven. EXTRA TREINEN VOOR VAC ANTIE VERVOER. O.a. op traject R'damDen Haag Leiden. Met ingang van Zondag 4 Mei tot na der aankondiging zal in verband met te verwachten druk reizlgersvervoer een aantal extra-treinen worden ingelegd, 's Zondags en ook op de nationale feest dag, Maandag 5 Mei, zal een aantal ex tra-treinen lopen. o-a. op het traject RotterdamDen HaagLeiden. Eén incident. Overal is de 1 Mei-dag in het buiten land gevierd. Uit de bonte rij van be richten vermelden wü het volgende: Te Parijs hebben onder leiding van Maurice Thorez, leider der communis ten en vice-premier van Frankrijk, on geveer 100.000 mensen een mars door de straten gemaakt ter viering van de 1 Mei-dag. Leidende figuren van de so cialistische party en de vakverenigingen liepen met Thorez aan het hoofd van de optocht, die 4 km. lang was. Meer dan 10.000 politieagenten waren op de been. Thorez sprak op de Place de la Concorde de menigte toe. Vele malen kon men uitroepen horen ..de macht aan Thorez" en „zet De Gaulle in het mu seum". Er deden zich geen incidenten voor. Vertegenwoordigers van commu nistische vakverenigingen in Grieken land liepen in de stoet mee. Zy schimp ten op een reclamebiljet voor een Ame rikaanse film. Er zijn grote verschillen bij de 1 Mei- viering in de verschillende landen op te merken. Te Hamburg voerde de demon stranten spandoeken mede. waarop zij om meer voedsel vroegen. In Madrid moest de viering heimelijk geschieden. Zij kenmerkte zich door de verspreiding van een clandestien manifest door de socialisten. In Berlijn was het minder druk dan een jaar geleden. De uitgestoken vlag gen konden het vele puin niet bedekken. Er was weinig enthousiasme. In Wenen vroegen 150.000 socialisten vrede,"vrijheid en brood en de terugkeer van de krijgsgevangenen. De communis ten eisten daarentegen nieuwe verkie zingen en afrekening met de fascisten. De optochten werden hier gescheiden gehouden om moeilijkheden te voorko men. In Warschau drongen de socialisti sche leiders aan op samenwerking met de communisten en andere linkse par tijen. In Turkije was het een officiële feest dag. De feestelijkheden te Istanbul werden gecombineerd met de verwelko ming van een Amerikaans vloot-eskader In Joego-Slavië is druk feest gevierd- 200.000 mensen marcheerden gedurende zes uur door de straten van Belgrado. Maarschalk Tlto en andere regerings personen namen de parade af. In Denemarken hadden de vakvereni gingen overal vergaderingen georgani seerd. Ongeveer 40.000 mensen begonnen de vergadering te Kopenhagen met 2 minuten stilte ter herdenking van ko ning Christiaan. De nationale raad van de Labour- partij in Engeland heeft in een ter ge legenheid van de 1 Mei-dag uitgegeven manifest aangedrongen op loyale onder steuning door de Britse arbeiders van alle internationale pogingen, welke in de ware geest van samenwerking worden gedaan om de geweldige economische en politieke problemen van de wereld op te lossen. De politiek der arbeiders-or ganisaties moet er op gericht zyn. de nog steeds bestaande krachten van de reactie, welke uit Is op imperialistische overheersing en kapitalistische exploi tatie van de arbeidende klasse, overal te verslaan. Te Moskou sprak maarschalk Boeden- ny op het Rode Plein een geweldige me nigte toe en er werd een militaire pa rade gehouden, waarbij gevechts- en bombardementsvliegtuigen overvlogen. Maarschalk Boelganln, minister van de fensie. deed een beroep op de strijd krachten „om te allen tyde gereed te zijn om op te treden". Het enige incident wordt van Sicilië gemeld. Te Portella della Pagla bü Pa lermo hebben onbekenden-op een groep arbeiders, die zich naar een 1 Mei-de monstratie begaven, geschoten. 6 perso nen werden gedood en 20 gewond, w.o. ook vrouwen. Van een heuvel af werd met zware machinegeweren gevuurd. Naar aanleiding van de aanslag is een algemene staking geproclameerd en zijn als teken van rouw alle bioscopen en schouwburgen gesloten. BEZUINIGING IN BELGIË. Van Acker, de Belgische minister van verkeerswezen, heeft drastische bezui nigingen bü zün ministerie aangekon digd. Hij is o.a. van plan het personeel bij de Belgische spoorwegen op het voor oorlogse peil te brengen, hetgeen een ontslag van 7000 employé's zou inhou den. Dit zou een bezuiniging van 280 millioen frank op de uitgaven der spoorwegen betekenen. Verder verklaar de hü voornemens te zün de staatssub sidie aan de spoorwegen van 1300 mil lioen op 812 millioen terug'te brengen. Van Acker acht het dringend nood zakelijk, België een moderne vlieghaven te schenken. Alleen Nelsbroek Is daar toe geschikt. De eerst volgende jaren zal voor het bouwen van deze vlieghaven 1275 millioen francs moeten worden gereserveerd. Die te Evere zal dan bui ten dienst gesteld kunnen worden. Het personeel bü de postcheque- en girodienst zal met 5% worden vermin derd, dat bij de radio-omroep met 10%. CONSERVATIEVE OVERWINNING IN JAPAN. In de in Japan gehouden gemeente raadsverkiezingen hebben de conserva tieven de overwinning behaald. In to taal verwierven zy het grootste aantal zetels, daarna volgen de democraten, de liberalen, de socialisten en ten slotte de communisten met een zeer gering aantal zetels. In de grote steden droe gen de socialisten de overwinning weg. Dertig procent der stemgerechtigden is niet opgekomen. BINNENLAND. De fllrma C. en A. Brennüikmeyer heeft te New Yoric een groot gebouw ge kocht op de hoek van Fifth Aveauuse en de Thirt-yelghth Street, waar zo spoedig mogelijk een verkoopmagazijn gevestigd' zal worden. Op 2 Mei zal de Nederlandse zaak gelastigde te Melbourne. Derand/te, ge neraal Thomas Blarney, opperbevelheb ber der Australische strijdkrachten tij dens de tweede wereldoorlog, het groot kruis vain de Orde van Oranje-Nassau verlenen wegens steunverlening aan de Nederlandse strijdkrachten in Inddë. De -eeherche te 's-Gravemhage heeft op aanwijzing van een opkoopster aan gehouden de 19-j. N. E. die er een ge woonte, van maakte kleine kinderen mede te lokken en dan hun kleertjes te ont- futsele. welke zij verkocht. Zy bekende 8 9 manteltjes te hebben gestolen, waarvan er inmiddels -vier terecht zijn. Voorts had zij een zestal kinderwagens gestolen. De temporaire krijgsraad heeft vier Japannezen. verdachten in de z.g. „Flo- reszaak" ter dood veroordeeld. Tien an deren hebben gevangenisstraffen, vari ërend van tot 15 Jaar, gekregen. Bij deze zaak werden 14 Japannezen, die in krijgsgevangenkampen te Maoemere op Flcotes zich sohuildlg hebben gemaakt aan moord en systematische terreur van circa 2000 Nederlandse krijgsgevangenen, berecht Tot l"°t houden van besprekingen met belanghebbenden zal van 4 tot 6 Mei as. een Britse Rijnvaart commissie in ons land vertoeven. De verhoudingen „roken"„rnlet roken" is ln alle spoorwegrJJtudgen ge leidelijk van 1 1 op 2:1 gebracht, waarmede het aantal afdelingen ,.niet- roken" tot de uiterste grens is gebracht. Het rookverbod moet stipt worden ge handhaafd en onverbiddelijk zal tegen overtreders proces-verbaal worden opge maakt. Met Ingang van 1 Juni as. Is be noemd tot directeur van de Ned. Heide maatschappij ir. J. W. Huidig te Wasse naar, hoofd van de afdeling agrarische plannen van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tussen ons land en de Brits-Ameri kaanse bezettingszone in Dultschland ls een overeenkomst ondertekend, op grond waarvan wordt bepaald, dat deze zone goederen ter waarde van 34,000 dollar aan Nederland zal leveren. Op Zaterdag 17 Mei zullen omstreeks 300 Franse oud-strijders een bezoek bren gen aan Capelle cp Zuid-Beveland, waar zij de stag zuillen herdenken, welke op 16 Mei 1940 cp het eiland woedde. Het bericht, als zou het Oost-Indo nesische parlement het wetsontwerp op de zwarte handel verworpen hebben, blijkt onjuist te zijn. Het ontwerp is nog in onderzoek. De Minister van Marine, de heer J J. A. Schagen van Leeuwen, zal de re gering vertegenwoordigen bij de/- her denkingsplechtigheid, welke morgen bij de ..Woeste Hoeve" gehouden wordt; De minister van Buitenlandsche Zaken, dr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout en de minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fièvez, zul len zulk doen bij de herdenkingsplech tigheid op de Canadese begraafplaats te Groesbeek. De commandant zeemacht Neder land, kapitein ter zee J. J. L. WiMlnge, ls bevorderd tot Schout bi] Nacht. Aan prof. Venlng Meinesz ls door de American Geologie Ünion de William Bowie medaille uitgereikt, welke door de Ned. ambassade te Washington voor hem in ontvangst genomen werd. Het prinselijk bezoek aan Eindhoven dat indertijd wegens hofrouw ten gevolge van de dood van de Zweedsch© kroon prins werd uitgesteld, zal thans op IZ Mei plaats -hebben. BUITENLAND. By een vliegongeval te GuHlerval by Versailles zijn drie Inzittenden om gekomen. Het vliegtuig was een Frans militair toestel. Door een aardverschuiving, veroor zaakt door de hevige regens, ls een dorp van Inheemsen naby Nyodo ln de Bel gische Congo gedeelteiyk begraven. Er worden "yftlg inheemsen vermist Reuters correspondent te Oalro sohryft, dat voorbereidingen worden ge troffen voor een Intensieve propaganda campagne ten' behoeve van de Egyptische zaak ln het gesohll met Groot-Brlttammlë, dat naar verwacht wordt binnenkort aan de Veiligheidsraad zal worden voorgelegd. In Engeland ls een vlugschrift ver schenen, onder de naam „Keep Left" („links houden"), ondertekend door een vijftiental ,,Labour-rebellen"i d'ie ook deelgenomen hebben aan het verzet in November J.l. tegen de buitenlandse po litiek van de regerlag. De Franse sleepboot Kalrouan ls voor de ven van Oran (Noord-Afrika) na een aanvaring met een stoomboot gezonken. Zeven opvarenden verdronken. Het gehele dorp Nararfover by Darbhanga (Voor-Indische provincie Bi har) ls ten gevolge van een door de wind voortgedreven vonk üi brand gezet. 23 personen kwamen ln de vlammen om, 900 hulzen werden ln de as gelegd. De Londense havenarbeiders heb ben tijdens een massa-bijeenkomst met grote meerderheid besloten het werk te hervatten. In Glasgow blijven zij staken. In Londen hebben 9400 van de 10,000 stakers het werk hervat. De president van Mexico. Aleman, heeft gesproken op een gemeenschappe- lyke vergadering van beide Hulzen van het Amerikaanse Congres, welke te zyner ere was byeengeroepen. Hij wees op het belang van de eenheid tussen regeringen en volken van het Westeiyk halfrond ten einde de gevaren van buitenlandse agressie af te wenden en de na-oorlogse moeilijk heden te boven te komen. De voorgestelde fusie tussen de belde grote concurrerende Amerikaanse vak verenigingen ls na een bespreking van 5 uren tussen commissies van belde ver enigingen een stap nader gekomen. De Amerikaanse filmregisseur en -acteur Charles Chaplin ls wegens het plegen van plagiaat en contractbreuk met zijn film ,,De Dictator" tot het betalen van een vergoeding van 95.000 dollar aan de schrijver Konrad Bercovici veroordeeld. De els was 5.000.000 dollar. Sir Stafford Crlpps. de Engelse minis ter van handel, heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat tussen 1 Juni en 31 October de steenkooltoewyzlngen aan elke Britse industrie verhoogd zullen worden tot het verbruiksnlveau van de vorige zomer. De Griekse regering heeft besloten de plaatseiyke mobilisatie ln Laconie en de Peloponnesus uit te vaardigen. De autonomie van West-Borneo. GEBIED 4 x ZO GROOT ALS NEDERLAND. Dc goedkeuring van West-Borneo tot opzichzelf staand gebied met eigen bestuur, werd neergelegd in een document, opgemaakt door de Commissie-Generaal als vertegen woordigster van de Ncd. regering. De totale bevolking van het betrok ken gebied bedraagt 850 duizend zie len, van wie 45% Dajaks eh voorts 125 duizend Chinezen. Het gebied be slaat vier maal de oppervlakte van Ne derland. De economische betekenis wordt gedemonstreerd door een jaar lijkse productie van 18 duizend ton rubber. 19 duizend ton copra, 20 dui zend ton sago en drie duizend ton peper. 2700 EUROPEANEN VERMIST. Als slachtoffers van extremistische woelingen. Het hoofd van de opsporingsdienst overledenen te Batavia de heer H. van der Hart, heeft aan Aneta medegedeeld dat in de periode tussen de Japanse capitulatie en nu, door extremistische woelingen 2700 Europeanen als vermist moeten worden beschouwd, waarby de Chinese slachtoffers niet zijn inbegre pen. CORRUPTIE TE CHERIBON. Hoge Republikeinse he functionarissen gearresteerd. Verschillende hoge Republikeinse functionarissen uit Cheribon zyn we gens corruptie gearresteerd, zo bericht het Chinese blad „Keng Po". Onder de verdachten bevinden zich zes functio narissen van het Ministerie van Eco nomische zaken, een chef van het tex- tielbureau en de chef van de sociale dienst van de spoorwegen. Sabotage-daad in haven van Priok? LOODS MET „MARTDJ-BERHMAN"- RUBBER IN AS GELEGD. Gisteravond is in de havCn van Tandjong Prlok brand uitgebroken. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de loods. Waarin de lading rubber van de „Martin Behrman" was opgeslagen waarna de tweede haven ontruimd moest wordep. De party rubber lag in deze loods op geslagen, sinds het schip in Maart werd gelost. De „Oranje" van de MU. Neder land, die gedokt werd. liep geen' gevaar, doch de „Modjokerto" van de Rotter damse Lloyd moest worden wegge sleept. Volgens een voorlopige schatting zal de schade ongeveer een millioen N. I. guldens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan sabotage te wüten is, ofschoon dit nog niet vaststaat. De loods, die 225 M. lang en 45 M. breed was, bevatte behalve rubber, voe dingsmiddelen in blik en meel. De com mandant van de brandweer ls' van oor deel dat de loods geheel in de as zal worden gelegd. Het vuur is nog niet ge blust. BEEL, JONKMAN EN VAN MOOK 20 MEI NAAR PONTIANAK. Dr. H. J. van Mook zal 20 Mei naar Pontianak vertrekken. Deze datum is gekozen, om dr. Beel en mr. Jonkman gelegenheid te geven zich ter plaatse op de hoogte te stellen. De ministers zul len te Batavia hun intrek nemen in het Paleis Rüswü'k, waar ook de leden van de Commissie-Generaal hun verblijf hebben. „Zwarte Van Meel" ontvluchtte voor de vierde maal TIJDENS BEGRAFENIS VAN ZIJN MOEDER. De Bergen op Zoomse recherche wist in de eerste helft van Februari de hand te leggen op de beruchte „zwarte Van Meel". Een SS-er, die reeds driemaal uit een interneringskamp wist te ont snappen. Zaterdag j.l. gelukte het hem voor de vierde maal te ontkomen. Hij was uit het Kamp Laren overgebracht naar Heerle (nabij Roosendaal) om de begrafenis van zün moeder te kunnen büwonen. De SS-er ontsnapte, toen een bewaker hem toestond van het toilet gebruik te maken. De familie van de ontvluchte belette de bewaker de vuur wapenen te richten op „de zwarte". De Bergen op Zoomse politie werd gewaar schuwd. die op haar beurt de grenspos ten alarmeerde daar vermoed werd, dat de voortvluchtige naar België zou uit- wykerr. Tot nu toe heeft men hem ech ter nog niet kunnen arresteren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1