Erelijst voor 30.000 doden van het verzet Wetsontwerp Kinderrecht aangenomen WEERBERICHT Prinselijk gezin voor het venster §- i I j\ De nieuive bonnen De Palestijnse kwestie voor de V.N. Naar een crisis in Frankrijlc Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 1 MEI 1947 No. 26071] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Hubertus de Zwijger TERWIJL de buitenlandse persbu- reaux als United Press, Associated Press en Reuter de meest sensatione le berichten brengen omtrent 'n opstand in West-Java, waar de Partai Ra'jat Pasoendan voornemens schijnt te zijn de onafhankelijkheid van de staat Pa soendan te proclameren, bewaren de Nederlandse instanties, zoals Aneta, Re geringsvoorlichtingsdienst en Ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen daar over een onbegrijpelijk stilzwijgen. Juist het feit, dat geen dezer instan ties over deze zo bij uitstek belangrijke zaak ook maar enig bericht heeft ver spreid, geeft grond aan de veronder stelling. dat dit stilzwijgen van hoger hand is opgelegd. De omstandigheid, dat de berichten gisteren in de loop van de dag bevestigd werden door een telegram van onze eigen correspondent te Batavia, schijnt enerzijds in tegen spraak met deze veronderstelling, doch bewijst aan de andere kant de juistheid der buitenlandse berichtgeving, ook al blijven sommige détails hiervan aan gerechte twijfel onderhevig. Het is niet de eerste maal, dat wij bezwaren maken tegen de wijze, waarop van Indië uit het buitenland, inclusief het moederland (om dit „reactionaire" woord nog eens te gebruiken) wordt voorgelicht omtrent de werkelijke toe standen en verhoudingen in de Indische Archipel. Wij behoeven in dit verband slechts te herinneren aan de volstrekt onvoldoende wijze, waarop het officiële Nederlandse voorlichtingsapparaat is opgetreden tegen de voortreffelijk-geor- ganiseerde republikeinse propaganda in het eerste stadium van derzelver be staan een nalatigheid, welke de Ne derlandse zaak o.a. in Amerika onbe rekenbare schade heeft berokkend alsmede aan de totstandkoming van het Linggadjati-accoord, waaromtrent vrij wel alle in Ned.-Indië vertegenwoordig de buitenlandse persbureaux hun lezers eerder wisten in te lichten dan de eigen Nederlandse organen. Wij, Nederlanders gaan er zo gaarne prat op .democraten" t? zijn en onge twijfeld denkt en voelt de meerderheiu van ons volk democratisch, zij het ook wellicht ten dele als reactie op de be wezen verfoeilijkheden van een recent autoritair régime. Maar hoe is het dan verklaarbaar, dat er in niet veel bic der kring verzet rijst tegen een derge lijke veronachtzaming van hetgeen toch een der eerste consequenties van de mocratie mag heten: openbaarheid? ZOLANG het eigen, nationale voor lichtingsapparaat in gebreke blijft door een eerlijke, objectieve bericht geving de Nederlandse openbare me ning in staat te stellen zich een beeld te vormen van de aard en de omvang der recente verwikkelingen in West- Java. willen wij met handhaving van onzebezwaren tegen een zodanige o.i. onvergeeflijke omissie ons onthou den van beschouwingen t.a.v. de ge rechtvaardigheid der Soendaneese aan spraken. al schijnen deze, uit zuiver de mocratisch oogpunt bezien, onweerleg baar. Immers: de artikelen 3 en 4 van het Linggadjati-accoord. waarop de Pasoen- dan-beweging zich beroept, laten na drukkelijk de mogelijkheid open vaneen bijzondere verhouding tot de Ver. Sta ten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden, desgewenst in de vorm van een souvereine staat, die van het geheel deel uitmaakt. Alleen willen wij niet nalaten de aan dacht te vestigen op het enige geluid, dat met betrekking tot deze materie van officiële Ned.-Indische zijde werd vernomen, n.l. een „persoonlijke" uitla ting van dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van dr. Van Mook, die meende „dat het niet op de weg van Nederland kan liggen separistische be wegingen, die naar versnipperingen kunnen leiden, aan te wakkeren. De toevoeging vooral, dat de „Re publiek geen achterdocht mag putten uit het feit, dat een federalistische op lossing van de structuur van Indonesië in het belang van Nederland zou zijn en geen aanleiding mag schenken tot de verdenking van een Nederlandse ver- deel-en-heers-politiek",^ bewijst eens te meer. dat vooraanstaande Nederlandse gezagsdragers om het zacht uit te drukken de neiging vertonen het ge hele complex der Indonesische proble men eerder te willen zien door exclu- sief-Indonesische dan door Hollandse ogen. Hetgeen op zichzelf een discrimina tie betekent van de oprechte en goede bedoelingen, welke de meerderheid van het Nederlandse volk koestert ren aan zien van het toekomstige Indonesië in beider en dus gemeenschappelijk be- lang. Vrees is nog steeds een slechte raad geefster en het valt moeilijk zich aan de indruk te ontworstelen, dat onze In dische politiek der laatste jaren in sterke mate is beïnvloed door angst voor de buitenlandse openbare mening en de stemming der republikeinse tegenstan ders. Voor die mentaliteit lijkt ons de uit lating van dr. Koets gevaarlijk-sympto matisch. Het ware ons liever geweest, wanneer dr. Van Mook op dit ogenschijnlijk be langrijke punt in de ontwikkeling der Indonesische verhoudingen open en eerlijk inzicht in de stand van zaken had gegeven, hetgeen niet anders dan verhelderend had kunnen werken. Maar helaasdr. Van Mook heeft al vaker gezwegen, waar spreken ge boden was. BREKENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele regenbuien. Plaatselijk och tendmist. Zwakke tot matige wind tus sen Noord-West en Noord-Oost- Vrij koud voor de tijd van het jaar. 2 Mei. Zon op- 5.10 uur; onder: 20.04 uur. Maan op: 1654 uur; onder: 4.38 uur (5 Mei: VM.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 2.14 en 14.38 uur. I I 5 Het Prinselijk Gezin achter de ramen van het Paleis Soestdijk tijdens het défilé ter ere van de verjaardag van HK.H. Prinses Juliana. (Foto ANP-v.d. W.) ses Juliana hield haar jongste minu tenlang vlak voor het raam. Dit was het grootse besluit van het défilé voor de verjarende Prinses. Menigte juichte allen toe! Nadat de Prinses en de Prins per soonlijk in de hal van het Paleis Soest dijk de bestuurders van de Baarnse en Soester verenigingen voor hun hulde blijken hadden bedankt, verscheen gistermiddag geheel onverwacht om vijf minuten over half drie de Prins en Prinses Juliana voor een der ven sters, met op haar arm Prinses Ma rijke. Ook de drie oudste Prinsesjes ge noten van het voorbijtrekken van dui zenden defilerenden. Marijke, knipperend met haar oog jes tegen het schelle licht, geheel in het wit. Het lichtblonde kuifje nau welijks te zien en verwonderd kijkend naar de juichende menigte, die op minder dan twee meter van het ven ster een eerste groet bracht aan het twee en een half maand oude Prin sesje. Het gehele prinselijke gezin ver scheen nu voor de grote ruiten. En op de achtergrond glimlachend H.M. de Koningin. De uitgelaten vreugde van de laatste groep defilanten was onbe schrijfelijk. Er werd gewuifd en ge sprongen om Prinses Marijke toch maar zo goed mogelijk te kunnen zien. Ze hadden volop de gelegenheid want een gelukkige, stralend uitziende Prin- Acht jaar geëist tegen Schacht. De openbare aanklager in het proces tegen Schacht, de financiële adviseur van Hitier. heeft acht jaar arbeidskamp geëist Hy voegde er aan toe er geen bezwaar tegen te zullen maken als de rechtbank de lange voorlopige hech tenis. die Schacht, heeft ondergaan voor het proces te Neurenberg, in aanmer king zou nemen. De openbare aanklager zeide dat hij niet wilde dat Schacht voor het leven in een werkkamp verdween, doch hij mocht onder geen voorwaarde meer een rol spelen in het Dihtse openbare leven. Als verzachtende omstandigheden nam hij de leeftijd en gezondheidstoestand van de verdachte aan. STAKING IN ENGELSE HAVENS DUURT VOORT. De verwachting, dat de staking van havenarbeiders te Londen en Glasgow heden ten einde zou zijn, nadat de Schotse leiders van het vakverbond er in hadden toegestemd een voorstel van het ministerie van arbeid dat de mannen het werk zouden hervatten en een onderzoek zou worden ingesteld aan te bevelen, is in duigen gevallen, toen gisteravond het bestuur van de Glasgowse havenarbeiders besloten het voorstel te verwerpen, Dit bestuur zal de stakers vandaag verzoeken aan hun oorspronkelijke eisen vast te houden, t.w. onvoorwaardelijke indienstneming van 500 ontslagen havenarbeiders. HET DÊFILË. Duizenden bewoners van Baarn, Soastdjjk en omgeving hebben aan dit défilé deelgenomen. Daarna zag men op de treden van het bordes reeds enorme aantallen bouquetten en losse bloemen welke daar als evenzovele ge lukwensen door de voorbijt.rskkenden waren gedeponeerd. Voor het tijdvak van 4 t/m 17 Mei 1947. Elk der volgende bonnen -geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (serie b) B-07 algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram Jam, stroop enz., of 750 gram cho colade of suikerwerk: B-08 algemeen: 50 gram cacao. BONKAARTEN KD, KE 705 (serie b), B-14, b-15 algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop erlt., of 250 gram chocolade of suikerwerk; B-16 algemeen: 50 'gram cacao; BONKAARTEN MA. MD 705 (b|jz. arbeid, a.s. moeders) (serieB) B-21 suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram cho colade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN ENZ., QA, QB, QC 703, 71-L tabak: 3 rants, tabaksartikelen; 71-2, 71-3 tabak: 2 rantsoenen tabaks artikelen; 71-1 versnaperingen: 200 gram chocola de of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 71-3 versnaperingen: 100 gram choco lade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt. Nederland verloor 265.000 van zijn beste mensen. Nederland heeft, naar uit de door het NederL Instituut voor Oorlogs documentatie verzamelde gegevens blijkt, door de afgelopen wereldbrand 265.000 mensen verloren. Hiervan kwa men door illegale werkzaamheid 30.000 personen om het leven; 15.000 hiervan zijn thans door het instituut, op een erelijst geplaatst. De verdeling van het totaal van 265.000 is als volgt: In Nederland gefusilleerd 2000. Gesneuveld of vermist van Neder landse landmacht (Meidagen '40 en Irene Brigade) 4000; Nederlandse ma rine 2600. Van de 16.000 politieke gevangenen zijn er omgekomen 11.000 (In Vught en Amersfoort 4000). Vergast, vermoord of op andere wijze omgekomen zijn 114.000 van de 120.000 naar Duitsland gedeporteerde Joodse Nederlanders (95 procent). Van de 380.000 in Duitsland te werk gestelde arbeiders zijn er 34.000 niet teruggekeerd. Bombardementen in Nederland kost ten 22.000 personen het leven. Wegens ondervoeding tijdens de hon gerwinter stierven er 25.000. Omgekomen in Japanse interne ringskampen in het Verre Oosten 22 000. Ten slotte zijn er dan nog de 90.000 vermisten uit al deze groepen naar wie het Rode Kruis nog steeds zoekt. Van deze 265.000 gevallenen zullen er slechts betrekkelijk weinigen op deere- I lijst voorkomen, namelijk alleen de I slachtoffers van het verzet. In de ar- chieven van het Rijksinstituut zijn reeds over 15-000 verzetsstrijders alle gegevens verzameld, doch talloos zijn nog degenen over wie weinig of niets bekend is. Wil de samen te stellen erelijst ooit op enige volledigheid kunnen bogen, dan dient elke Nederlander hieraan naar zijn ver mogen medewerking te verlenen. Het RVO doet nogmaals een drin gend beroep op ieder, die uit eigen kring namen van gevallenen kent, zich tot het RVO te wenden, postbus 12 te Amsterdam, opdat ook die slacht offers van het verzet in de erelijst zul len kunnen worden opgenomen. Het RVO stelt hiervoor formulieren ter beschikking- JOHN LEWIS HEROPENT ONDERHANDELINGEN. John Lewis, president der Minewor- kers Union, aangesloten bij de Ameri can Federation of Labour heeft na een onderbreking van zeven maanden de onderhandelingen voor een collectief arbeidscontract met de mijneigenaars hervat. Arabisch voorstel afgewezen. De Amerikaanse Zionisten hebben bij Truman geprotesteerd tegen de wijze, waarop het debat over Palestina voor de Verenigde Naties wordt gevoerd. In telegrammen aan Truman en Marshall protesteerden zij tegen het uitsluiten van het Joods bureau van deelneming aan de bespreking van de Palestijnse kwestie. Terwijl het Aarabische stand punt behoorlijk vertegenwoordigd zal zijn, stelt het ontbreken van een Joodse vertegenwoordiging de gedelegeerden en de wereldopinie bloot aan een duidelijk oneerlijke en eenzijdige invloed, aldus het protest. Bij de verdaging van de tweede zit ting van de commissie voor het regle ment van orde scheen het spoedig al zeker, dat het voorstel van de Arabische staten tot het beëindigen van het Brits mandaat over Palestina en het uitroe pen van de onafhankelijkheid van dat land verworpen zou worden. Naar men verwacht, zullen de Arabische gedele geerden na onderlinge besprekingen hun voorstel wijzigen ten einde een volledige bespreking van het Arabische standpunt voor de assemblee mogelijk te maken. Tijdens de vergadering hadden Voor- Indië, Zweden, Ecuador en Tsjecho- Siowakye zich in verschillende- mate verzet tegen de Arabische eisen, even als- tegen een onmiddellijk debat over de gehele aangelegenheid. Sir Alexander Cadogan. de Britse af gevaardigde, zeide in een rede. dat de commissie logischerwijze de Arabische eis niet kon aanvaarden, omdat zij reeds haar goedkeuring gehecht had aan het Britse voorstel tot het instellen van een enquête-commissie Met acht stemmen tegen één (Egyp te) bü vijf onthoudingen werd ten slotte besloten het Arabische voorstel niet voor plaatsing op de agenda van de algemene vergadering aan te be velen. Tegen het voorstel stemden Frankrijk, China. Canada, de V.S., Groot-Brittan- nië, Ecuador, Honduras en Zweden. Tsjecho-Slowakije, Rusland, Polen, Voor- Indië en Brazilië stemden niet. Communisten treden uit. Vincent Auriol, de socialistische pre sident van de Franse republiek, die he den weer te Parijs terugverwacht wordt, nadat hij drie weken op tournee ge weest is door Frans-West-Afrika, zal midden in een nieuwe kabinets-crisis terecht komen, die ditmaal vermoedelijk niet meer bij te leggen zal zijn. De communistische ministers zyn gis termorgen feitelijk afgetreden, ofschoon zij er in toestemden hun definitieve be slissing tot de bijzondere kabinetsver gadering op te schorten, na de terug keer van de president. Ramadier, de socialistische premier, heeft aan de vooravond van 1 Mei zich met name tot de Franse arbeiders ge richt en hen op het hart gedrukt, dat zij in de eerste plaats de stabiliteit van de valuta moesten eisen, zonder welke hun lonen hun koopkracht zouden ver liezen en de arbeiders in de ellende ge stort zouden worden. Hiermede heeft Ramadier in het openbaar geantwoord op de eis van de communistische mi nisters tot wijziging van de monetaire politiek en het verhogen van de lonen. DE AMERIKAANSE STEUN AAN DOOR DE OORLOG GETROFFEN LANDEN. Bij een herstemming heeft het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden zijn eerder genomen beslissing om de steun aan door de oorlog getroffen landen van 350 op 200 millioen dollar terug te bren gen. bevestigd. Het gaat om steun, die na de opheffing van de Unrra in de periode tot ultimo Juni 1948 zal worden gegeven Een tweetal leden van het Huis was tegen hulp aan landen, die onder Rus sische invloed staan. Thans is bij stem ming uitgemaakt, dat aan dergelijke landen slechts hulp zal worden geboden, als zij toestemmen in een Amerikaanse controle op de goederenbeweging. De verdeling der stemmen was 333 tegen 66. De Amerikaanse economische missie in Griekenland komt in haar rapport aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken tot de conclusie, dat Griekenland gedurende de eerst volgen de vijf jaren steun van het buitenland nodig zal hebben- EEN MAN HONDERD PAARDEN TE ERG De Servische athleet ie Gall heeft op het vliegveld van Dinan in Normandië een demonstratie van zijn kraoht gege ven. HU verhinderde een vliegtuig met een motorsterkte van 'honderd en vijf PK te starten door een kabel, welke aan het vliegtuig bevestigd was, met zün tanden vast te houden- Pas toen de motor op vol toerental ging draaien werd le Gall enige meters meegesleurd, doch daarop slaagde de athleet er In de machine weer achteruit te trekken. Het hoofdbestuur van de socialistische party heeft zich by het antwoord van Ramadier aangesloten door te verkla ren. dat de huidige politiek van „bevro ren" lonen momenteel onvermydeiyk is. De meeste waarnemers geloven, dat de communistische party in de oppositie zal gaan en zich zal concentreren op het versterken van haar invloed in de vakverenigingen, die te oordelen, naar de gebeurtenissen van de laatste tyd, begon te verminderen. De nieuwe burgemeester van Den Haag. Verhoging accijns gedistilleerd (Van onze parlementaire redacteur) Men mocht de gerechte verwachting koesteren, dat het gisteren een korte vergadering van de Tweede Kamer zou zUn. Het liep echter' anders. De dames leden betraden met strydlustig gelaat een zaal, die wy in geen weken zo vol hadden gezien. De heer Schmal (C.H ontkende in een poging tot kalmering der gemoede ren, dat er sprake was van een stryd tussen mannen en vrouwen, maar Jkv. Wttwaall van Stoetwegen (C^I.) bleek tegen de meerderheid harer fractie het amendement van mej. Tendeloo te steu nen. terwyi zelfs de verklaring van een grote R. Kath. Vrouwenvereniging tot steun aan het amendement werd aangehaald. Hieruit viel vermoedeiyk te verklaren, dat de heer Roolvink (Kath het geraden achtte, ook met een amen dement to komen dat de K.V.P. nooit uit eigen beweging zou hebben ingediend en dat thans aan het P. v.d. A.-amen- dement de wind uit de zeilen moest ne men. Zelfs de houding van de Kath- minister van Justitie was thans veel minder streng. Er bleken nog meer amendementen te zyn voorgelegd, maar de grote stryd ging om die van mej. Tendeloo en die van de heer Roolvink. Eerstgenoemde bleek wel bereid, wat water in de wyn te doen en vroeg schorsing der verga dering tot nader overleg; hetgeen de voorzitter weigerde. Een uur later even wel gaven de debatten de heer Schou ten, die zich er tot dan toe geheel bui ten gehouden had. aanleiding, om het verzoek tot schorsing te herhalen. En zo ging de vergadering voor volle twee uren uiteen. In die tyd pleegden de vaste commissie en de fracties overleg, zowel onderling als met de minister. Het resultaat was een volkomen ver waterd amendement van mej. Tendeloo. waartegen minister v. Maarseveen geen bezwaar meer had Doch de heer Rool vink hield zynerzyds vast aan zyn amendement, dat nog een tikje aan de manneiyke alleenheerschappy in het huweiyk tornt, en daarmede was het lot van beide beslist. Zelfs in zyn ver waterde vorm en onder het welwillend oog van de minister werd het amende- ment-Tendeloo verworpen met 37 tegen 41 stemmen. Dat van de heer Roolvink werd daarop aangenomen met 68 tegen 4 stemmen. Dit geeft de vrouw het recht van beroep op de kinderrechter, in dien een beslissing van de man ken nelijk de geestelijke of zedelijke be langen of de gezondheid van zün en haar kind schaadt. Een tweetal amendementen-Donker (Arbeid), om de voogdy verenigingen te onderwerpen aan van Regeringswege gestelde voorwaarden, werd door de mi nister overgenomen, waarna het wets ontwerp z.h.st. werd aanvaard. Tevoren was zonder discussie en z.h st. een wetsontwerp aangenomen tot verhoging van de accijns op ge distilleerd en van de belasting op houtgeest en herziening van het ta rief van invoerrechten. Mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Zeist, wiens benoeming tot bur gemeester van Den Haag binnenkort is te verwachten. Mr. Visser werd 7 Maart 1904 te Beek (Gem. Ubbergen) geboren. Hy bezocht het gymnasium te Utrecht en het Chr. Lyceum te Zeist waarna hy aan de R. U. te Utrecht rechten studeerde. Na eerst als reserve-officier by het regi ment veldartillerie te hebben gediend voltooide hy in 1928 zyn studie door zyn doctoraal examen In 1929 trad hy in het huweiyk met jkvr. Lintelo de Geer waarna hy zich metterwoon te Eefdó vestigde. In 1930 werd hy werkzaam als w.n. ambtenaar by het OM. te Arnhem err te Wageningen en in 1931 kwam hy ter gemeente-secretarie te Gorssel, ten einde zich in de gem. administratie to bekwamen. In 1932 volgde zyn benoe ming tot burgemeester van Avereest. In 1937 vertrok hy als burgemeester naar Soest en in 1939 werd hy burge meester van Zeist. In al zyn stand plaatsen heeft mr. Visser door zyn ken nis, energie en grote belangstelling voor alle vraagstukken van het maatschap- peiyk leven zich in brede kring sym pathie verworven. Herinneren wy slechts aan zUn ac tiviteit als burgemeester van Soest toen van uit Amersfoort annexatieplannen dreigden. Mr. Visser is lid der Ned. Herv.'Kerk en de Chr. Hist, beginselen toegedaan. Zondag weer bollendag. De VVV Zuid-Holland meldt ons: In de bollenstreek staan hyacinthen en vroege tulpen in volle bloei. De nar cissen zyn vrywel uitgebloeid. Men verwacht, dat het nog wel een week 14 dagen zal duren eer de late tulpen gaan bloeien. Ook de komende Zondag zal dus een échte Bollen-Zon- dag kunnen zyn. TABAK EN KOFFIE IN LOCOMOTIEF Op het station te Roermond contro leerden controleurs van de CCD een verlof gangerstreln, welke uit België kwam en naar Duitsland ging. Daar zy vermoedde^, dat de machi nist en zyn leerling zien schuldig maak ten aan frauduleus vervoer en smokke len van levensmiddelen, werd met me dewerking van het statlonspersoneel de locomotief van de trein afgehaakt en daarna grondig onderzocht. Op de ma chine trof men 20 pakjes Belgische ta bak aan. Tussen de steenkolen, geladen op de tender, ontdekte men drie zakken, koffiebonen, 'evenals in het truckstel onder de locomotief. Zowel de machi nist als de leerling legden een volledige bekentenis af. BINNENLAND. Bij het beproeven van de stevigheid van een stelling opgebouwd uit asphalt- vaten, vdel de 60-j. havenarbeider M. S. Vermeulen gistermorgen te Rotterdam van een hoogte van 2/2 meter HIJ poogde alch, toen de stelling begon te wankelen vast te grijpen aan een gevuld asphalt- vat. waardoor dit op zijn borstkas terecht kwam. H(j was vrywel op slag dood. Mr. E. N. van Kleffens ls gisteren uit New York naar ons land vertrokken. De Minister van Oorlog Lt. Kol, A, H. J. L. Flévez, zal vergezeld van de secretaris-generaal van het Ministerie van Oorlog, de heer L. C. Rietveld en de chef van het militaire kabinet, de kol. van de generale staf M. R. H. Oalmeyer, Zaterdagmorgen as. de herdenkingsplech tigheid op de Grebbeberg bijwonen. 's Middags hoopt de minister aanwezig te zdjn by de herdenking in de Ridder zaal te 's-Graven hage. Op zyn verzoek ls eervol ontslag ver leend aan minister L. Neher als lid van de Centrale Zuiveringsraad voor het be drijfsleven. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Tullana, is gisteren te Bata via een parade gehouden, waaraan be halve militaire- en marine-afdelingen ook detachementen van de Marva en het Rode Kruis deelnamen. De parad» werd o.a. bijgewoond door dr. Van Mook. vice- admlraal A. S. Spinke, Lt.-Gen. S. H. Spoor en dc CommLssarlssen-Generaal Prof. W. Schermerhorn en N. van Poll. Te Brussel zyn vyftlg Nederlandse bibliothecarissen voor een studiereis ln België, te Antwerpen aangekomen. Als een der eerste grote objecten van het herb -plantlngsplan op Walcheren ls de begraafplaats te Westkapelle van nieuwe bomen voorzien. BUITENLAND. Generaal Jan Smuts, premier van Zudd-Afrika en zyn echtgenote vieren hun gouden huwelijksfeest. De Voor-Indische corctituerende vergadering heeft besloten, dat het nieuwe Voor-Indië geen titels zal verle nen en dat geen Voor-Indisch burger een titel van een vreemde staat behoort te aanvaarden. Zy, dile hun huidige titels willen afleggen bunnen zulks doen, zy. die deze wensen te behouden kunnen dit eveneens. Door een tornado ln Noordoost Texas (V. St.) zijn twee personen gedood, tien tallen gewond en vele hulzen verwoest. Dit is de vierde tornado, welke ln de af gelopen 24 uur ln de V.S. woedde. In N oord -Carol Lna werden ongeveer honderd hulzen verwoest, waardoor minstens 200 personen dakloos werden. Een bind werd De Amerikaan?®, kcflonel Durant, die een aandeel heeft gehad ln de dief stal van de Hesslsche kroonjuwelen ln 1945, ls door een krijgsraad tot 15 Jaar dwangarbeid veroordeeld. De vredesverdragen tussen Groot- Brlttanndë en Italië, Finland, Roemenië. Bulgarije en Hongarije zijn door Engeland geratificeerd. De pont over de Fulda te Kassei ls gekapseisd. Van de 40 opvarenden zyn, voor zoover bekend, twee verdronken. Walter Rahm, de commandant van het concentratiekamp te Thereslënstadt, ls door het volksgerechtshof te LI tome - rice ter dood veroordeeld. De Tsjechoslowaakse regering heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk de Inkomstenbelasting wordt verlaagd, ln sommige gevallen met meer dan 50 Het ontwerp zal aan het par lement worden voorgelegd. De krygsraad van Antwerpen heeft uitspraak gedaan ln het proces tegen de gebroeders Dlels. Hendrik Diels, voorma lig dirigent van de Koninklijke Vlaamse opera werd veroordeeld tot 12 Jaar ge vangenisstraf en 100,000 fr. schadever goeding aan de Belgische staat, Joris Dlels. voormalig directeur van de Ne derlandse Schouwburg, werd bij verstek veroordeeld tot 15 Jaar gevangenisstraf en 100,000 fr, schadevergoeding. Te Londen ls op 85-Jarige leeftyd overleden sir Alnvroth Wright, Brits ge leerde op medisch gebied wiens ontdek king van de Inenting tegen typhus ty- dens de eerste wereldoorlog meer dan 100,000 personen het leven heeft gered, Sedert enige dagen woedt ln acht bruin koolmanen ln Noord-RU nlanxè brand. Verscheidene brandweerlieden lie pen ernstige verwondingen op en één mijnwerker ls om het leven gekomen. Oorzaak van de branden Ls een hevige storm, die ln de bovenste mynlagen zelf ontbranding heeft doen plaatsvinden. De Belgische schrijver Toussalnt van Boelaere ls overleden. HIJ werd op 19 Februari 1875 te Andsrlecht geboren en behoorde tot de meest vooraanstaande persooniykheden van de hedendaagse Vlaamse literatuur. Het bestuur van de Paryse vakver eniging van metaalarbeiders heeft een resolutie aangenomen, waarin verplichte arbeid voor iedere Fransman tussen 18 en 55 Jaar en opsluiting van speculanten ln concentratiekampen worden voorge steld. De Amerikaanse federale grote Jury heeft de secretaris van de Amerikaanse communistische party. Dennis, wegens ongehoorzaamheid aan het Congres ln staat van beschuldiging gesteld. Heden 1 Mei ls een officiële alge mene vacantiedag ln Noorwegen, Belglt en de Sovjet-Unie.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1