25 ARBEIDERS GEVRAAGD Gomden C. J. VAN ITERSON PRIMA KRACHT 4 Draverijen - 2 Rennen Nationale dodenherdenking op 3 Mei ROOKERS Sigarenmagazijn „DE KLOK" RENBAAN DUINDIGT De opdracht aan prof. mr. E. M. Meyers. TOT SAMENSTELLING VAN EEN NIEUW BURGERLIJK WETBOEK. Naar aanleiding van de gisteren nog door ons vermelde eervolle opdracht aan prof. mr. E. M. Meyers tot. het ont werpen van een nieuw burgerlijk wet boek, heeft het A.N.P. een interview gehad met den minister van Justitie, mr. Van Maarseveen. Prof. mr. E. M, Meyers. De minister werd allereerst gevraagd naar de redenen waarom een nieuw burgerlijk wetboek wordt ontworpen. Het burgerlijk wetboek van thans da teert van 1838 en is dus meer dan een eeuw oud, zei de minister. Vooral in de laatste decennia heeft de rechtspraak over het burgerlijk recht zich moeten losmaken van het wetboek. Niet zelden gaat deze ontwik keling zo ver, dat de rechtspraak tegen de beginselen van het wetboek Indruist. Maar evenmin als het verouderde wetboek kan de rechtspraak het ge compliceerde maatschappelijke leven omvatten. Ook de rechtswetenschap is in haar ontwikkeling gehandicapt, doordat zij met een verouderd wetboek moet ope reren. Voorts werd de minister gevraagd hoe de opdracht aan prof. Meyers ont staan is. De minister wees er hierbij op. dat gedurende de bezettingstijd en met name tijdens zijn internering prof. Meyers zijn gedachten heeft laten gaan over de noodzakelijke vernieuwing van ons burgerlijk wetboek en hij heeft daaraan zelfs ten dele concrete vorm gegeven Toen onlangs in de Eerste Kamer de heer Zegering Hadders het denkbeeld lanceerde, dat aan prof. Meyers een dergelijke opdracht zou worden verleend, leek dat denkbeeld de minister al buitengewoon aantrekkelijk. Is een opdracht aan een enkel per soon voor zo'n omvangrijke arbeid wel gebruikelijk? Een dergelijke opdracht aldus mr. Van Maarseveen komt wel meer voor, Het Zwitserse burgerlijk wetboek is bijvoorbeeld ontworpen door prof. Huber. Aan opdracht aan slechts één man heeft de regering de voorkeur gegeven, nu ons land in dit tijdsbestek zo gelukkig is, in de persoon van prof. Meyers een rechtsgeleerde van buiten gewoon formaat ^te bezitten. In het binnenland geniet hij een onbestreden autoriteit en in het buitenland heeft hij zich grote naam verworven. Een van mijn vroegere leermeesters aan de uni versiteit, aldus de minister, noemde nog onlangs prof. Meyers een jurist, zoals ons land er slechts één in een eeuw be zit. De minister herinnerde voorts aan de vroegere pogingen om tot herziening te komen, n.l. in 1880, 1889 en 1901. Geen enkele heeft meer resultaat opgeleverd dan herziening van een af zonderlijk boek en geen enkel ontwerp is tot wet verheven. Kan thans zo werd gevraagd een nieuw burgerlijk wetboek snel wor den verwacht? De minister uitte zijn volle vertrou wen, dat prof. Meyers zijn taak met voortvarendheid zal volbrengen en deelde voorts mede, dat van regerings zijde zoodanige maatregelen zijn getrof fen, dat de ontwerpen van prof. Meyers onverwijld bij de Staten-Generaal zul len worden ingediend. De omvang van de arbeid maakt het aanbevelenswaar dig het werk in gedeelten tot stand te brengen, boek voor boek. terwijl de in voering zal plaats hebben, wanneer het gehele wetboek is tot stand gebracht. Ten slotte werd nog gevraagd of de Nederlandse juristen wereld invloed zal hebben op de samenstelling van het nieuwe wetboek. De minister ant woordde hierop, dat dit zeker het geval zal zijn. Hij is voornemens een ruime kring uit te nodigen om aan prof. Meyers mede te delen in welke op zichten en op welke wijze,moet worden gestreefd naar vernieuwing van het burgerlijk recht. Op deze wijze zullen de Nederlandse juristen tot de vorming van het nieuwe burgerlijke recht hun bijdrage kunnen leveren. De verjaardag van Prinses Juliana FEESTAVOND LEIDSE CHR. ORANJEVERENIGING. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana had de Leidse Chr. Oranjevereniging gisteravond in de Stadsgehoorzaal een feestelijke samen komst belegd waarvoor grote belangstel ling bestond. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de garni zoenscommandant, kolnel J. C. Sgplch, wethouder D. v. d Kwaak en afgevaar digden van de 3 Octoberverenlging, de Ver. Koninginnedag, de Oranje Garde en de Contactcommissie van Ver. op Nat. grondslag. De voorzitter, mr. dr. N. G. Geelkerken, heette allen welkom, om er vervolgens op te wijzen, dat ei ondanks alle moei lijke omstandigheden en sombere voor uitzichten, alle reden is om de geboor tedag van Prinses Juliana feestelijk te herdenken. Blikken wij in de geschiede nis terug, dan valt het steeds weer op, dat het altijd een Oranje is geweest, die ons volk in de meest benarde tijden er weer bovenop heeft gehaald. Ook in de laatste oorlog is het Koningin Wilhel- mina geweest, die het doorzettingsver mogen van ons voIk heeft weten te sterken en er voor heeft gezorgd, dat wij niet wanhoopten. En ook thans is onze hoop voor de toekomst voor een belangrijk deel op onze jarige Prinses gevestigd. Met een driewerf ..Lang leve onze Prinses", dat door de aanwezigen geestdriftig werd overgenomen, besloot spr. zijn toespraak. Hierna werden nog twee coupletten van 't „Wilhelmus" ge zongen. Het verdere gedeelte van deze avond werd geheel in beslag genomen door de opvoering van het historisch spel ..Het geheim van de wite vper" door de Tim- delerclub. Het stuk, dat ons verplaatst in de tijd van Leldens beleg in 1574. speelt zich af in de gelagkamer van de herberg „Het Gulden Hart", gelegen aan de Vliet. Wij maken hier kennis met Pieterke, de herbergier die de gouden dukaten van een Spaans officier meer wist- te waarderen dan de onwankelbare trouw der boeren in hun striid voor de verhongerde Leidse bevolking. Zijn doch ter, die haar vertrouwen in de goede zaak niet onder stoelen of banken steekt, zijn nicht Hilde. die in het ge heim contact met een Leidse jongeman houdt en niet te vergeten het Katwijkse vissersvrouwtje Jaan, komen hier sterk tegen op. Bepaald moeilijk wordt het voor hen als een Hollands edelman, de heer Van Zuylestein, de zijde der Spaans-gezinden kiest maar toch ook weer later blijkt zijn rol van spion goed gespeeld te hebben en in ae witte veer op zijn hoed een groot geheim met zich mededraagt, Het laatste bearijf, dat enige dagen na het ontzet der stad speelt, brengt een gelukkige ontknoping. Zonder enig onderscheid hebben alle medespelenden zich van hun beste zijde laten zien. Het beste compliment, dat wij dit gezelschap kunnen ,even. is wel, dat het geheel deed vergeten, dat hier dilettanten aan het werk waren. Een opvoering, welke wij ook door haar aan kleding, niet genoeg kunnen waarderen en die waard is nog vele reprises te beleven. Een speciaal woord van waar dering voor de auteur van het spel Pieter v. d. Does (P. Kouwenhoven), die deze avond voor het eerst zijn „geestes kind" in zulk een gave vorm zag op voeren. Er waren bloemen en veel ap plaus Het Leids Salonorkest o.l.v. de heer Plu verleende zijn zeer gewaar deerde medewerking. JUBILEUM A. VAN DUYN. Vandaag herdenkt de heer A. v. Duyn het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N. V. Expeditie Onderneming Van Gend en Loos. In verband hiermede vond hedenmor gen in het kantoor een eenvoudige hul diging plaats. Als eerste spreker voerde het woord de wnd. directeur, de heer A H. Vergoed, die zeide, dat de jubilaris altijd zijn werk op de juiste wijze heeft verricht. De opdrachten voerde hij uit tot grote tevredenheid van de directie, welke de heer Van Duyn dan ook dankte voor zijn nauwgezetheid en plichtsbetrach ting. Spr. overhandigde hem een enve- lonoe met inhoud en een oorkonde De heer J. van Vliet schetste de heer Van Duyn eveneens als een actief man. die weet op welke manier hij de goede verhouding tussen het personeel kan bevorderen. Hierna spraken nog de heren H. J. W. Elemans. chef van aankomst, D. Kune- ken. chauffeur-besteller, Ravestein en P. D Visscher. De jubilaris mocht verschillende ge schenken in ontvangst nemen, terwijl zijn vrouw een bloemstuk werd aange- boden. Grote belangstelling verwacht Evenals het vorige jaar, toen duizen den in de Pieterskerk samenkwamen en een schier eindeloze mensen-stroom langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat defileerde, blijkt er voor de Nationale Dodenherdenking op Zaterdag a.s. in onze stad grote belangstelling te i bestaan. Het bestuur van de Stichting „Doden- j herdenking - 5 Mei 1945" rekent op het Pieterskerkplein ongeveer 4000 personen te kunnen bergen, waarvoor circa 800 1 zitplaatsen beschikbaar zijn. Een deel hiervan wordt gereserveerd voor de offi ciële genodigden en de nagelaten be trekkingen der oorlogsslachtoffers, zo dat verreweg de meerderheid met een staanplaats genoegen zal moeten nemen. In verband hiermede zal de stoet zoveel mogelijk bekort worden en ten hoogste ruim drie kwartier in beslag nemen. Gelijk gemeld zijn kosteloze toegangs bewijzen aan verschillende adressen in de stad verkrijgbaar evenals program ma's, bevattende de tekst der te zingen liederen en de volgorde van de dienst. Voor zover voorradig ook 's avonds aan de toegangen tot het plein. Nagelaten betrekkingen van oorlogs slachtoffers. wier adressen onbekend zijn en aan wie dus geen toegangsbewijs kon worden toegezonden, kunnen deze afha len aan het secretariaat, Haarlemmer straat 243. Bij ongunstig weer vindt de her denking, dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur, plaats in alle zalen der Stadsgehoorzaal. Zulks zal zoveel mogelijk tijdig in de stad bekend worden gemaakt. Na afloop der plechtigheid worden de deelnemers aan de Stille tocht langs het tijdelijk monument aan ie Steenstraat verzocht zich via het Noordeinde en de Rij hzicht brug te begeven naar de Morsweg en zich daar in volgorde van aankomst in rijen van drie op te stellen, waarbij ordecommissarissenen padvinders aanwijzingen zullen verstrekken. Leden der voormalige illegaliteit en de B.S. die nen zich via de Morsstraat te verzamelen voor de Morspoortkazerne. waar zij zich bij dé stoet zullen aansluiten. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Onder presidium van de heer N. C. F. van Ginkel werd gistermiddag de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij gehouden. Tegenwoordig waren vier prioriteits- en vier gewone aandeelhouders, vertegen woordigende 24 aandelen. Het jaarverslag werd met algemene stemmen goedgekeurd. De commissie tot nazien der boeken bracht gunstig rap port uit, waarna de balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Tot i leden van de nieuwe ka^commissie wcr- I den benoemd de heren B Pot, ir. A. W. Tond.u en W. J. Kramer terwijl als plaatsvervangende leden werden aange- I wezen mr H. M. de Vries. jhr. C. C. Roëll en dr ir. P. C Lindenbergh. De aftredende commissaris ir. J. E. Inckel, werd bij acclamatie herbenoemd. Hoewel dé vooruitzichten wat de materiaalvoorziening betreft, nog moeilijk blijven, konden de verschil lende afdelingen toch van de beno digde materialen worden voorzien. Opgemerkt werd nog, dat het „plan de campagne" reeds tot 1950 is vol geboekt. Mogelijkheden zullen echter onder het oog worden gezien om in de toekomst voorrang te verlenen aan opdrachten, welke geen uitstel kunnen leiden. JUBILEUM M. W. F. BEYERINCK. Vandaag herdacht de heer M, W. F- Beyerinck, bewaarder van de Hypothe ken. het Kadaster en de Scheepsbewij- zen, de dag. dat hij voor veertig jaar in 'sRijks dienst trad Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn echtgenote, aan wie bloemen wer den aangeboden, ten kantore ontvangen en allereerst toegesproken door de com mies. de heer J. J. v.d Kamp, die uit voerig stilstond bij de staat van dienst van de jubilaris. Op 1 Mei 1907 benoemd tot surnumerair b ijde belastingen te Bergen-op-Zoom. was hij achtereenvol gens als ontvanger werkzaam te Dru- ten. Ommen. Kampen. Goes, Brielle en Delft Op 1 April 1936 werd hij in "zijn huidige functie benoemd, welke hij over enige maanden in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zal neerleggen. Spr. dankte hem uit naam van het gehele personeel voor de prettige samenwerking en bood hem als blijvend aandenken een wandelstok aan Nadat de heer Beyerinck had bedankt voor deze eenvoudige, doch hartelijke huldiging, bleef men nog geruime tijd bijeen. Onder degenen, die eveneens ge lukwensen aanboden, bevonden zich o.m. de heer Deelman, chef de bureau van de Prov Waterstaat te "s-Gravenhage, verschillende hoofden van diensten, het personeel van de Landmeetkundige dienst en tal van anderen. De Leidse Vereniging van Notarissen zond een grote bloemenmand- Deze trekt van de Morsweg en Binnen vestgracht door dc tuin van het Rijks museum voor Volkenkunde langs het monument om vervolgens via Binnen vestgracht en Kruisstraat zich zelf te ontbinden. Er bestaat voor verenigingen zowel als particulieren gelegenheid bl «emen en kransen aan de voet van het. monument neer te leggen, terwijl bij het toegangs hek van het Museum een collecte zal worden gehouden voor een blijvend ere teken voor de oorlogsslachtoffers. De ingezetenen worden verzocht Za terdagavond 6 uur de vlag „halfstok" te hijsen. Unitas huldigt trouwe leden. In Prediker verzamelden zich gister avond vele leden van Unitas, de bond van Chr. arbeiders in de textiel- en kledingindustrie, voor het bijwonen van een feestavond tijdens welke een negen tal leden, die 25 of meer jaren hun krachten gaven aan de Christelijke vak organisatie. werden gehuldigd. De plaatselijk voorzitter, F Favier, liet zingen Psalm 75 vers 1, ging voor in gebed en opende met een enkel woord, waarin hij er op wees, dat niet in de eerste plaats het ledental, doch de bereidheid tot uitdragen en in practijk brengen der beginselen de ruggegraat vormt van de Christelijke vakbeweging. Daarnaast echter blijft het van belang, dat het ledenaantal in overeenstemming wordt gebracht met het aantal Christe lijke arbeiders. Het muziekgezelschap Symphonie gaf de leiding aan gezamenlijke zang van het Wilhelmus en vaderlandse liederen. Nadat nog koffie en gebak de inwendige mens hadden versterkt werden de negen jubilarissen op het podium ontboden, waar zij werden toegesproken door het hoofdbestuurslid P. Slok. De trouwe le den, die het gouden insigne voor 25 jarig lidmaatschap ontvingen, waren A. Ver- lind, A. den Os Sr., L. Gijsman. L. Rob bers. J. Pardon, J. F. Tisseur, A. v.d. Velden. P. Barendse en G. Stouten, De heer Slok verheugde er zich in. voor het forum van de zaal deze pioniers van de zware strijd der Ohr, arbeiders te kunnen huldigen. Ieder van hen heeft op zijn plaats de moed gehad, zich uit te spreken voor zijn beginselen om daar door de arbeidersbeweging als geheel te schragen. Spr. stelde hun vasthoudend heid ten voorbeeld aan de gehele orga nisatie en richtte nog speciale woorden van waardering tot de oud-bestuursle den Pardon en Robbers en de oprichter van Unitas Barendse. De heer Robbers dankte namens de gehuldigden met een toepasselijk woord. Nadat wederom enkele nummertjes muziek ten beste waren gegeven, sprak de heer Slok naar aanleiding van het in 1945 niet gevierde zilveren jubileum van Unitas. Wat het verleden betreft wees spr. op de voor de jongeren thans niet meer voor te stellen slechte toe standen onder de textielarbeiders. Lage lonen, lange arbeidstijden, geen vacan- tieregeling, loonderving tijdens erkende feestdagenafwezigheid van sociale voor zieningen, funeste kinderarbeid en een ontstellend slechte gezondheidstoestand deden de nood hoog stijgen- In die tijd hebben enkelen de moed gehad, hun stem te laten horen, niet door de klas senstrijd te beginnen, doch om des be- ginselswille het inachtnemen der naaste liefde te gebruiken als wapen in de strijd voor betere arbeidsvoorwaarden en -omstandigheden. Zeer veel is sinds dien verbeterd en toen de Chr. vakbe weging in 1941 staking van het werk verkoos boven de leiding van Wouden berg brak wel een moeilijke tijd aan, doch zeker was. dat na de bevrijding weer naar de banier der Chr. vakorga nisatie gegrepen zou worden. Dit is in derdaad geschied tot heil van de Chr. arbeiders. Thans moet worden doorge werkt om te zorgen, dat allen, die in deze kringen thuis behoren, daarin ook metterdaad plaats nemen. De heer W. Veerman sprak nog en kele propagandistische woorden als se cretaris van de Leidsche Christelijke Besturenbond. Na de pauze volgde opvoering van het hooggewaardeerde blijspel Cel 13 is vrij" door de tooneelvereniging „De Ramskop", onder regie van de heer M. Blansjaar. NIEUWE BONKAARTEN. Morgen wordt in „Den Burcht" (8 3/4 tot 113/4 en 24 uur) de uitreiking voortgezet van nieuwe algemene bon kaarten, tabaks- en versnaperingen, en brandstoffenkaarten. Meenemende distributiestamkaarten zónder inlegvel van alle gezinsleden en de nog niet aangewezen periodestroken van de bon kaarten 705; voorts het aanvraagformu lier voor de brandstoffen en het restant van de brandstoffenkaart T606 met de bon 72B.V. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het HOOFD een stamkaart nummer heeft van 21.001 tot en met 27.000. JUBILEUMCONCERT H. J. VAN LEEUWEN. Hartelijke woorden van ds. J. Swijnenburg- Het. was voor de getrouwe organist der Oosterkerk, de heer H. J. van Leeu wen. die zijn 50-jarig organistenjubi leum voorwaar een zeldzame gebeur tenis! herdenkt, gisteren een mooie avond. Niet slechts kon hij zichzelf dan kend uiten aan het orgel, doch tevens heeft hij op ondubbelzinnige wijze mo gen ervaren, hoe velen hem een warm hart toedragen. Dit laatste zowel door middel van zang van het dameskoor voor „Gezinszorg", dat zich deed horen onder leiding van dr. J. Riemens, als door de bijzonder vriendelijk woorden van ds. Swijnenburg. Deze gewaagde als jong predikant van zijn gevoelens tegenover hem. die reeds 50 jaar het orgel bespeelt en dit reeds lang deed toen spr. nog in de wieg lag. Hij vroeg zich af, hoeveel gezangen en psalmen de heer Van Leeuwen wel heeft gespeeld en hoeveel huwelijken hij heeft helpen inzegenen. De heer Van Leeuwen leeft mee met de velen, die geregeld in de kerk zitten en die het een voorrecht achten hem te horen spelen, met wie hij een levend contact onderhoudt. Want de heer Van Leeuwen luistert en leeft met de preek mee en legt daarvan tel kens in zijn spel getuigenis af- Wanneer hij speelt, geniet ons oor en ons hart en dat is een reden tot grote vreugde. De heer Van Leeuwen was steeds trouw, stond op zijn post. was altijd op tijd en gereed; wanneer wij ons met hem vergelijken, dan moeten wij onszelf her zien en niet zo zorgeloos onze taak ver vullen Uitvoerig wees spr. er op, wat het be tekent, 50 jaar in Gods Huis te zijn, ge trouw te zijn in het leven van onze God, hetgeen de ware gelukzaligheid en blijd schap geeft „Altijd hebt Gij weer ge zongen", Uw spel heeft u getroost en ge sterkt". Spr. wees er op. dat deze avond gelukkig geen afscheid betekent en hoopte, dat de heer Van Leeuwen zijn rijpe ervaring nog menigmaal in dienst van de gemeente en van God zou stel len. „God zegene u en zij.u nabij", aldus eindigde ds Swijnenburg. Deze rede stond in het centrum van de avond, waarin de heer Van Leeuwen In een uitvoerig programma, aangevuld door een compositie van eigen hand over Psalm 68, getoond heeft een kundig or ganist te zijn, die zijn spel beheerst en ook over compositische gaven beschikt, waarom velen hem zeker zullen benij den. Het koortje van ds. Riemens, die in zijn gebed eveneens de jubilaris en diens werk dankend herdacht, heeft de heer Van Leeuwen verschillende malen tref fend toegezongen. Wij hopen voor de heer Van Leeuwen, dat hij nog lange jaren zijn talenten in dienst kan blijven stellen tot verheerlij king van Godes eer, zoals hij dat ge durende een halve eeuw heeft mogen doen. Als een geestelijke weldaad tegen over de tallozen, die onder zijn gehoor zijn en zulks nog veelvuldig hopen te doen. De avond werd o.a. bijgewoond door leden van de Gemeentecommissie der Ned- Herv. Kerk, onder voorzitterschap van de heer J. P. Mulder en verschillen de plaatselijke collega's van de jubilaris. Hedenavond zal de heer Van Leeuwen in de Oosterkerk recipiëren. B. C. HARTMAN t Op 61-jarige leeftijd ls te Vogelen* zang overleden de heer B C. Hartma% oud-directeur-eigenaar van het Lid*» theater te dezer stede. Oudere Lelde» naars zullen zich de heer Hartman wel- I licht herinneren uit de tijd, dat hjj in I opze stad het eerste bioscoop-theater exploideerde in 't tegenwoordige Luxor- theater aan de Stationsweg. In de oer tijd van de stomme film trad de heer Hartman met groot succes op als expli cateur. Nadat hij zich een tijd lang uit Leiden had teruggetrokken en in Haar lem een bioscoop-theater had beheerd, kocht hij het pand der voormalige druk kerij „Futura" en café „VUniou" aan de Steenstraat en liet dit verbouwen in de tegenwoordige vorm. Kort voor het uitbreken van de oorlog trok hij zich definitief uit het zakenle ven terug AFSCHEID B. \V. DE WAAL. Als directeur van de Incasso Bank. Gisteren heeft de heer B. W- de Waal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen als directeur van de Incasso Bank te dezer stede. Zeer velen hebben in de middaguren de gelegenheid aan gegrepen om de heer De Waal nog een maal in zijn kwaliteit als directeur de hand te drukken. Onder hen merkten wij o.m. op mr. A. Diemer Kool, lid van de hoofddirectie te Amsterdam, jhr. mr. F. v. d. Brandeler, agent van de Ned, Bank. oud-burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, de heer B, Hen-* ny, directeur van de Incasso Bank te 's-Gravenhage, nagenoeg alle leden van de Ver. voor de Leidse Geld- en Effectenhandel en verder tal van vrien den en cliënten. Tijdens een diner, dat 's avonds in ..In den Vergulden Turk" werd gehou den, heeft het personeel van de heer De Waal afscheid genomen. Achtereen volgens voerden hier het woord mr. Th. J. Trip, directeur, de heer C. W. Oost veen, procuratiehouder, die namens de directie en het personeel een zilveren sigarettenkoker aanbood, de heer E. van Cortenberghe. procuratiehouder en. de heer C. Monteban. procuratiehouder van de Incasso B.ank te Den Haag. Met een enkel woord heeft de heer De Waal voor een en ander dankgezegd. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 1 Mei. Scheepvaartpapieren trokken vandaag weer de aandacht. Er bestond weer flin ke vraag. Enkele aandelen zoals bijv. Mij. Nederland, waren belangrijk ho ger. De hoofdkoers Kon.was 412. In het vrije verkeer spreidden weder om de scheepvaartpapieren een grote bedrijvigheid ten toon. De koersen lie pen nog enige procenten naar boven. Philipsaandelen ging van 367 naar bo ven tot 371, Koninklijke tot 417. De cultuuraandelen bleven vrijwel stationair, doch H.V.A's stegen tot 229M:. Later op de middag echter trad een re actie in, ten gevolge van winstnemin gen, maar bij het slot bevonden de meeste soorten zich toch nog enkele punten boven het peil van de hoofd- koersen. Op de Amerikaanse markt wa ren de koersen hoger. De beleggings- markt was rustig. (F Vliet) Vandaag is het een halve eeuw geleden dat onze stadgenoten H. Ju en E. U. Nieuwenhuijzen, thans wonende Celebesstraat 2. aantekenden voor het huwe lijk, Op 12 Mei daaropvolgend werd hun huwelijk gesloten. De thans 73-Jarige bruidegom heeft gedurende zijn ganse leven een bijzon dere werkkracht ten toon gespreid, en eerst in Januari van dit jaar heeft hij zijn dagelijkse arbeid, die in de loop der jaren op velerlei terrein lag, gestaakt. Niet alleen hU. doch ook zijn thans 75-Jarige echtgenote heeft er blijk van gegeven, te weten wat werken is. Tot voor vijf Jaar heeft zij regelmatig de verdiensten van het huisgezin versterkt, voor een groot deel door werkzaam heden bij Tieleman en Dros- Beiden zijn Leidenaars van geboorte en ook de 8 nog in leven zijnde kinderen van de zestien, met welks geboorte het huwelijk werd gezegend, zijn in Lelden woonachtig. De verdere nakomelingschap telt 21 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. Het zal dit eneTgieke gouden bruidspaar, waarvan de vrouw in de laatste oor logswinter nog regelmatig naar Nieuw Vennep heen en weer wandelde om de provisiekast te versterken. In de komende dagen zeker niet aan belangstelling I ontbreken. 1922 1 MEI 1947 Wegens zaken jubileum tot 6 Mei AFWEZIG. Alg Assurantiekantoor- en Adm. kantoor REGENTESSELAAN 2 - OEGSTGEEST - TELEFOON 23512 van 1735 jaar om opgeleid te worden tot: a. tegelperser b. cementwerker c. kunstgranietwerker d. rioolbuizenstamper e. diverse werkzaamheden. Behoorlijke arbeidsvoorwaarden. Aanmelden voor een der bovenvermelde beroepen van 9—12 en 25 uur ten kantor van de N.V. WERNINK'S Beton Maatschappij te Lelden. Hooge Morschweg 148. GEVRAAGD Net meisje gevraagd, van '6 morgens half negen tot half één. Zondags vril. Rljnsburgerweg 118 Gevraagd nette werkster voor twee middagen per week, bij voorkeur Dinsdag en Vrij dag. MeJ. van Wijk. Groen- hovenstraat 23. 2 stud, vragen kamers te huur Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5263 k. Ongem. slaapkamertje ge vraagd. voor dame alleen. Liefst centrum. Brieven Bur. v. d Blad No. 5265 k. B Nette Jongeman (22 J.), In het bezit van dlvanbed, zoekt net kosthuis, Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5303 k B Oude mahonie stoelen, leunstoelen, tafels enz. te koop gevraagd. Brieven Bur v. d. Blad No 5115 k. Autorijles. Dame vraagt les In chauffeeren. van particu lier Brieven met condities Bur van dit Blad No. 5344 k AANGEBODEN Briljant. WU moderniseren Uw verouderde sieraden. Het monteren en zetten van edel stenen geschiedt door le klas vakmensen Vertrouwd adres: Rlngenhuls, Morsstraat 9. Tel 24920 Te koop aangeb strandten- ten. tennisracket. 's Avonds I na 6 uur. Cobetetraat 95. Motorrijwiel aangeb., 350 j c.c ln goeden staat. Brieven Bur. van dit Blad No. 5294 k. I B Strandtent te koop aange boden, 2 x 2 x 2 m. Prima linnen, geheel compl als nieuw. Tevens te koop gevr. een box-camera 6x9. Brieven Bur, i. A. Bind No 5268 k Aangeboden serre-ameu blement, bloemenbak, 2 bl. tafeltjes, 1 theekast.'l p orlg. zw. bergschoenen m 40. lee- ren koffer met rclsgarnltuur 43/26-10, fototoestel Zeiss Ikon, rolfilm 4,5 x 6 en 6 x 9 c.m. met leeren etui, z. g. a. n Geen opkoopers. Aloëlaan 57 1, bit Maredijk. -Jonge vrouw zag zlcb gaar ne geplaatst als hulp ln de hulshouding, bil heer alleen met of zonder kinderen. Br. Bur. van dit Blad No. 5266 k, Te koop 20 complete 1 L. weckglazen, of evt. te ruilen voor wandelwagentje met bll- betaling Spendel. Gonst. Huy- genslaan 21. Lelden. Gem. zit- en slaapkamer te huur. v. Zuylen van Nije- veldstraat 84, Wassenaar B Witte bruidsjapon met eep en taschje. Maat 4042. Bruine mantel, nieuw, z. p., wegens te klein, maat 40. W. de Zwilgerl. 12. Oegstgeest Studieviool met lioes en strbkstok. f.75 W de Zwll- geriaan 12. Oegstgeest. Kinderwagens. Reparatie, spuit-, 'bekleed-, chroombe- drljf voor Lelden en omstr Spulten ln alle kleuren; ook kappen, bekleden met En gels leerdoek. Zend briefkaart. Klnderwagenbedrflf; Fa. Bo- dlln. Uiterstegracht 14, Lelden, Tel 20759. De ondervinding beeft ge leerd. waar U zich wendt, hoe U zich keert, bil Fran- chimon daar slaagt U goed! Brengt er Uw bon en liefst met spoed, naar Haarlemmer straat 204. Prima sigaren, cl- garetten, tabk enz, Te koop aangeboden Van Delft's kinderwagen f. 45. Te ruil aangeboden nieuwe hoge lederen schoenen (maat 43 of 44 (geen Amerlk.) voor een nieuwe pantalon. Javastraat 48, Lelden. Ledikanten, een-pers. hout met spiraal f. 65, buis-ledikant met spiraal f. 40, een spiraal matras f 35, alle ln prima staat. Waschtafel met marme ren blad f 15. vaste waschta fel f. 37.50. Langezaal, Stille Riln 7. B In ruil aaugeb. een z, g. a. n. autostep op luchtbanden en poppenwagen voor opklap- ledlkant. Zonneveldstraat 3. Lelden. B Carton platen voor kapotte ruiten, vloeren, schotten enz., grootte platen 130 x 100 c.m. 4 m.m p. plaat f. 1-25; 7 m.m. 150 x 100 c.m. p. plaat f. 2,95 H. Janse, Haarl straat 129. Tel. 21808. Gewichten, 50 kilo per stuk f. 7.50, 25 kilo per stuk f.5. Zwaar gesmeden ketting voor auto's en boten, circa 2 meter f 3.50. Gegalvaniseerde ket ting lang 13 meter, per meter f. 0.85. H. Janse. Haarlstr. 129, Tel. 21808 B KoudwaterUIm, prima kwa liteit. merk Certus per kilo f. 2.25. Prima lakverf speciaal blnnenverf, ln verschillende kleuren. H. Janse. Haarem- merstraat 129. Tel. 21808 B Kinderwagenbanden. Nu geen kinderwagens meer zon der banden. Wil hebben ze voor alle soorten wagens, ook band per Meter. Omleggen ln een dag gereed. H. Janse, Haarlemmerstraat 129. Telef 21808. B Touwsoorten, wij hebben een Dracht sortering, dik en dun. vlaggcnstokhouders met stok, nog enkele stuks com pleet f2.90. H. Janse. Haar lemmerstraat 129. Tel. 21808. DIVERSEN B Reparatie aan alle merken vulpenhouders binnen 1 dag. Spoedgevallen nader te spre ken. Verzending door geheel Nederland. Kantoorboekhan delaren 40% korting. Eerste Leidsche Vulpenrepar,fabriek: ,.De Vulpenspec.", Haarl.straat 64. Tel 24185. Lolden. Wonlngrull. Heel huls te Lelden, kamer en suite, keu ken. 3 slaapk., zolder, balcon, achtertuin voor dito of groter huls ln Lelden of omgev. Br. Bur. v. d. Blad No. 5282 k B Aangeboden vrijstaand liuls met grooten tuin. aan de Loos- drechtsohe plassen, ln ruil voor woning, ln Lelden of om geving. Spoed. Brieven Bur v d. Blad onder No. 5305 k. B Wonlngrull. Benedenverdie ping. gelegen tn centrum der stad (3 kamers en keuken) ter ruiling voor zelfde ruimte aan rand of omgeving der stad. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 6286 k. Weggelopen wit Malthezer Leeuwtje Tegen bel. terug bezorgen: Van Kool. Riln- en Schlekade 111. Wonlngrull. Aangeb.: een modem woonhuis b. d. Hooge RUndllk, bev. 5 kamers, keu ken badcel. zolder en schuur, voor klein huisje, of vrij bo venhuis, Oegstgeest of rand der stad. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 5300 k. Een wedn. van middelbaren leeftijd met vaste positie, zoekt- kennismaking met wed. of alleenstaande Juffrouw. Br Bur. v. d. Blad No. 5305 k Kinderwagen op kogellagers ln goeden staat te ruil aange boden voor vloerkleed 3x4. en gevraagd wasvrouw, om de 14 dagen de was bil haar aan huls te doen. W. Zaal berg, Haarlemmerstraat 36, Lelden. Heden, zolang de voorraad strekt, kunt U een gecom bineerde sortering VIRGINIA SIGARETTEN krijgen: o.a. Golden Fiction, Glory, Bond Street, Flag, enz. enz. Als extra reclame 100 vel sigarettenpapier bij de shag. Volop Zilver Shag van Douwe Egberts i Sterling Shag De zaak met de grootste sortering - Ziet onze etalage. A. WATTEZ - Haarlemmerstraat 277 - Leiden - Tel. 25625 Gevraagd voor direct: voor de loonadministratie, correspondentie en boekhouding van onze soheep6werf. Flink salaris en prettige arbeidsvoorwaarden. Veel zijdige zelfstandige werkkring. Leeftijd niet onder 30 jaar. Sollicitaties (eigenhandig geschreven) onder no. 569, Adv. Bur. RIJNLAND", Lelden, J. de Wittstraat 35. ZONDAG 4 MEI 2 UUR Toegangsprijzen: Heeren f.3.Dames en Kinderen f.1.— Ingang: Hoofdhek Waatódorperlaan. Kon, Ned Harddraverij- en I Paardensport Vereeniging Ren Vereeniging. „Houtrust",

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 7