KARS0TE RUB „Duitschland militair niet te verslaan" De snuifdoos van den Keizer De politieke tegenstellingen in de Ned. Herv. Kerk Palestina en de Vereenigde Naties LEIBSCH TRIBUNAAL EN DE DETECTIVE Sportsplimters Onrust aan de Oostenrijksch- Joegoslavische grens. Volgens berichten van de Oosten- rijksch-Joegoslavische grens, heeft het eerste bataljon van het „East Yorkshire regiment", dat belast Is met de bewa king van die grens in het gebied van Radkersburg in den Zuidoosthoek van Oostenrijk, zijn patrouillediensten ver scherpt in verband met •monstraties ten gunste van de grenswijziging. Naar verluidt, staan verschillende bewoners van de grensstreek klaar om met vee en huisraad te evacueeren, wanneer de Britsche troepen mochten worden te ruggetrokken. Naar gemeld wordt, hebben Joegosla vische partlsanen zich langs de grens rivier de Mur opgesteld. Zij voeren leu zen als „Radkersburg zal spoedig van ons zjjn" en „Tito zal den 1-Meidag in Radkersburg vieren". Radkersburg is een strook Oosten- rijksch gebied, dat bijna geheel door Joegoslavisch gebied wordt omgeven. CHINA EN FRANKRIJK.. Een woordvoerder van het Chlneesche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat China in de nood zakelijkheid kan komen te verkeeren zijn betrekkingen met Frankrijk te her zien, wanneer de incidenten in Indo china, waarbij Chineesche staatsbur gers zijn betrokken, niet spoedig op be vredigende wijze worden geregeld. Bin nen een week zijn in Indo-China tien Chineezen gedood of gewond. Ingezonden Mededeeling BUITENGEWONE AANBIEDING SIGARETTENPAPIER! Prima gegomd papier, 10 cent per dub- belboekje. WOLTERS, Doezastraat 32. De Amerikaansche hulpverleening. De Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen heeft met algemeene stemmen het wetsont werp voor steunverleening aan vijf Europeesche landen en China, ten be drage van 350 millioen dollar, goedge keurd. De Europeesche landen zijn Ita lië met Triëst, Hongarije. Oostenrijk, Polen en Griekenland. Bij het debat over de voorgestelde hulpverleening werd bij een proef stem ming voorloopig besloten de hulp van 350 millioen op 200 millioen dollar te brengen. Er werd krachtig geopponeerd tegen landen als Polen en Hongarije, daar hulp aan deze en andere landen „onder communistische overheersching in str\jd zou zijn met de „leer van Tru man". In een voorloopige stemming besloot het Huis van Afgevaardigden met 135 tegen 110 stemmen geen hulp te doen verleenen aan landen, die zich accoord verklaren met een streng toezicht van de Ver. Staten. Het Huis van Afgevaardigden besloot met 90 tegen 37 stemmen om Oostenrijk en Hongarije na het beëindigen van het werk der Unrra hulp te verleenen, mits de herstelbetalingen van deze landen tot na afloop van dit hulpverleenings- program zullen worden opgeschort. Tornado in Missouri. Naar het Roode Kruis te St. Louis heeft medegedeeld, heeft een tornado gister middag het plaatsje Worth in Missou ri getroffen. 13 personen werden gedood en een honderd anderen gewond. De telefoniste van het naburige Gentry meldde, dat een tornado Worth wegge vaagd had. De telefoniste te Worth was gedood op haar post. Naar verluidt zijn alle gebouwen in het plaatsje vernield, waaronder ook het schoolgebouw. De kinderen waren echter in veiligheid gebracht. BIDAULT OVER DE CONFERENTIE VAN MOSKOU. Bidault verklaarde, dat te Moskou hard en goed is gewerkt. De hoop en de goede wil om de zaak tot een goed einde te brengen, blijven bestaan Met de rechtvaardige eischen van Frankrijk is rekening gehouden en, zoo voegde hij hieraan toe, ik breng ook wat steenkool mee. Verklaring van 75 predikanten 75 predikanten, die de Theologencon ferentie, welke te Driebergen gehouden werd. bijwoonden, hebben thans in een gezamenlijke verklaring zich uitgespro ken over de politieke tegenstellingen binnen de Herv. Kerk. De verklaring werd opgesteld als gevolg van de „verontrustende ver wijdering tusschen eenerzyds de aan hangers van de A.R. en C.H.U., en anderzijds van de P. v.d- A.", welke verwijdering de deelnemers aan de conferentie er toe bracht met elkaar hierover te spreken, een gemeenschap pelijke basis te zoeken en op die basis de verschillen tot hun wettige pro portie terug te brengen. De verklaring geeft dan aan. „dat al len zich één weten in de wijze, waarop zij de roeping der overheid verstaan, de overheid, die van Godswege met gezag is bekleed. Aan de Koninklijke heer schappij van Christus Jezus is ook het politieke leven onderworpen en deze heerschappij geldt heel ons volk en dient ten gunste van het geheele volk te wor den erkend". ..Wij", aldus de verklaring, „zijn te zamen overtuigd, dat elke politieke par tij zoozeer is bepaald door haar verle den, door de sociale groepen, die haar dragen, door de beoordeeling der be staande politieke vraagstukken en door de, noodzaak van eensgezind handelen, dat het woord Gods, tegen wil en dank in elke politieke party aan banden wordt gelegd. Niettemin kan de weg van zulk een partij voor den geloovige in de prac- tijk voor korter of langer tyd den weg der gehoorzaamheid aan het woord Gods zijn. Wij meenen met elkaar te verstaan, dat wat ons wederzijds tot een ver schillende politieke keuze drijft, eenerzyds is de verontrusting over de miskenning van het gezag als grond slag van alle overheidshandelen en in verband daarmee de verontrusting over een dreigende en toenemende chaos in ons volksleven; anderzijds een sterke sociale bewogenheid, die slechts door diep-ingrüpende veranderingen in het maatschappelijk bestel, het recht op levensruimte voor allen ge waarborgd acht". „Daarom verwerpen wij de houding van hen, die iemands-Christen-zijn en zijn plaats in de kerk en school be- oordeclen naar zijn politieke beslis sing". De verklaring geeft ten slotte aan, dat er een gezamenlijke wil is om naar elkander te luisteren en in eigen politiek handelen met eikaars beweegredenen te rekenen. GOEDERENVERKEER TUSSCHEN BRITSCHE EN RUSSISCHE ZONE. Engeland heeft den Russischen bezet- tings-autoriteiten in Duitschland mee gedeeld. dat alle goederenvervoer per spoor van de Britsche naar de Russi sche zone zal worden stopgezet, als de duizenden Britsche goederenwagons, die de Russen vasthouden, niet voor het einde van de volgende maand worden teruggezonden. Naar werd verklaard zou een dergelij ke Britsche stap de stopzetting van den handel tusschen de beide zones betee- kenen, waarbij de industrieën in de Sov jet-Russische zone van de zoozeer be- noodigde steenkool- en staaltoevoer uit het Ruhrgebied verstoken zouden blij ven. Uit welingelichte bron wordt verno men. dat in de Sovjetrussische zone 12 600 wagons van de Britsche zone worden vastgehouden. Tevens hebben de Britsche en Ameri kaansche militaire leiding Oostenrijk. Tsjecho-Slowakije. Nederland en enkele andere landen, die samen 16.000 Brit sche wagons vasthouden, gewaarschuwd, dat de overeenkomst, waarbij deze lan den bij hun transito-verkeer door Duitschland van Britsche en Ameri kaansche wagons gebruik kunnen ma ken. zal worden beëindigd, indien zij de wagons niet terugzenden. Later wordt gemeld, dat de Russen terugzending hebben toegezegd. JHIilll!llllllllllll|llllllll!ll|||f||||||l||||||l||!l!||||||||||||||||||||l|||(!inillllllillllllllllllll Dit jaar twee paar kousen? H In de gisteren te Leiden gehou- H den vergadering van de Ned. Ver. H van Huisvrouwen heeft mevr. A. J. m Otte—Arnoldi, lid van de Centrale Adviescommissie voor de Prijzen- H H politiek verklaard, dat iedere vrouw M dit jaar hoogstwaarschijnlijk twee n paar kousen zal ontvangen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii CANADEESCH VLIEGTUIG VERMIST Een vliegtuig van de Trans-Canadian Airlines met 12 passagiers en een drie koppen tellende bemanning aan boord wordt boven het eiland Vancouver ver mist. Bewoners van Nanaimo. aan de Oost kust van het eiland Vancouver, zeiden, dat zij boven zee een vliegtuig hebben gehoord, welks motoren defect schenen. Men is op zoek gegaan en heeft 16 km. ten Zuiden van Vancouver bij de mon ding van de rivier de Frasser een groo- te olievlek op het water ontdekt. DE LONDENSCHE HAVENSTAKING. John Strachey, de Britsche minister voor de voedselvoorziening, heeft op een persconferentie verklaard, 'dat bij voort during van de havenstaking de voedsel distributie in ernstig gevaar zal komen te verkeeren. H.M. de Koningin verleent gratie. Namens den Minister van Justitie wordt medegedeeld, dat HM. de Ko ningin gratie heeft vreleend aan H. Luijendyk, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage en aan W. J. Bekkers, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem. Ten aanzien van beiden is de doodstraf verwisseld ineen levenslange gevangenisstraf. Alsnog Consumentencrediet voor bijzondere gevallen? De ministers van Financiën en So ciale Zaken hebben besloten voor bij zondere gevallen de mogelijkheid te overwegen, gegadigden alsnog in de ge legenheid te stellen om consumentencre diet aan te vragen. Een en ander ver keert echter nog in een stadium van onderzoek. DE INVOER VAN NED. BLOEM BOLLEN IN AMERIKA. De „Associated bulbgrowers of Hol land inc.", een coöperatie, die de belan gen der Ned. bloembollenkweekers in de V.S- behartigt, is een actie begonnen te gen het voorgestelde amendement op de Amerikaansche quarantaine wet voor planten van 1912, welke den Amerikaan- schen minister van Landbouw de be voegdheid geeft den invoer van Neder- landsche bloembollen stop te zetten. Dit amendement, dat reeds door den Senaat is goedgekeurd, is op het oogenblik in behandeling bij de betreffende commis sie van het Huis van afgevaardigden. De organisatie verzoekt het Huis van Afgevaardigden een openbare zitting over het amendement te houden. Naar de organisatie verklaart, bezit de minis ter van Landbouw reeds alle bevoegd heden die noodig zyn om den invoer van geïnfecteerde bloembollen en ander kweekmateriaal te verhinderen. PASSAGIERSVERVOER K.L.M- VERDRIEVOUDIGD! In 10 jaar. Op 29 April 1937 vervoerde de KLM haar 500.000ste passagier. Thans, tien jaar later is dit cijfer verdrievoudigd. Gisteren registreerde de KLM namelijk haar 1.458.600ste luchtreiziger. NEDERLANDSCHE AARDBEIEN TE GLASGOW. Gisteren is met het New York-vlieg- tuig der KLM de eerste zending aard beien van dit jaar verstuurd. Deze zen ding. groot 38 kg. en afkomstig van de veiling Kwintsheul (Westland) was be stemd voor Glasgow, waar de inwoners vandaag de bekende mandjes met de ro'ode vruchten in de étalages zien- Helicoptères naar ons land? TWEE NEDERLANDSCHE PILOTEN ZULLEN OPLEIDING ONTVANGEN. Op het oogenblik vertoeven enkele deskundigen van den Marineluchtvaart dienst en van de Frits Diepen Vlieg tuigen N.V. in de V.S. ter bestudeering van de constructie en de gedragingen van de S-51. en 4-persoons hefschroef- vliegtuig van de Skiorsky-fabrieken. Het ligt namelijk in de bedoeling een dergelijk vliegtuig voor Nederland aan te koopen ten einde te onderzoeken of het hier te gebruiken is voor post en personenvervoer, verkenning en kartee ring vanuit de lucht, besproeiing en be stuiving van land- en tuinbouwgev/as- sen, reddingswerkzaamheden en andere werkzaamheden van vliegtechniscnen en militairen aard. Met het doel bruikbaarheid van de' Helicoptères voor Nederland te onderzoeken, heeft zich het vorig jaar een studie-commissie voor hefschroefvliegtuigen gevormd. In deze commissie hebben zitting: directie leden van de P.T.T. van het N.L.L, van de N.S., van den Typografischen dienst, van 'den Rijksluchtvaartdienst en amb tenaren van de ministeries van Land bouw, Marine en Oorlog. In Mei vertrekken twee Nederland- sche piloten, een van de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. en een van den Ma rineluchtvaartdienst, om zich in de V.S. te laten opleiden in de bijzon dere vliegtechniek, die het besturen van een Hélicoptère vereischt. Dezen zomer zal het vliegtuig naar ons land worden verscheept, waarna men m«t de proefnemingen zal beginnen. LAADVERMOGEN VRACHTAUTO'S NAM IETS TOE. Te weinig trekkers met opleggers. Tegenover de ruim 18.000 vrachtauto's waarover het beroepsvervoer in 1939 be schikte (het totaal aantal vrachtauto's in ons land bedroeg toen ongeveer 50 000) stonden op 1 Januari 1947 17.189 vraoht-auto's van het beroepsvervoer. Het totale aadvermogen van het vrachtautopark van het beroepsvervoer is iets gestegen. Het groote aantal zware legervraohtwagens dat na de be vrijding in ons land is ingevoerd, is aai dit toegenomen gemiddelde laadvermo gen niet vreemd. Er zijn thans nog ruim 3000 vracht auto's anet een laadvermogen van 5 ton minder dan in 1939. En juist deze 5 ton ners zijn voor ons land zeer geschikte vervoermiddelen. Ook trekkers met opleggers ontbreken OP zeer groote schaal. Tegenover de on geveer 3500 trekkers in 1939, beschikt het beroepsvervoer thans slechts over 1400 trekkers. MAXIMUMPRIJZEN AAL EN PALING INGETROKKEN. Ten einde den clandest-ienen handel in aal en paling tegen te gaan, zijn de maximumprijzen voor aal en paling in getrokken. Daarbij is mede in overwe ging genomen; dat aal en paling in ze keren zin als luxe product te beschou wen is. PETROLEUM VOOR KOOKDOEL- EINDEN EN VERLICHTING. Het CDK deelt mede, dat op de on derstaande bonnen der petroleumkaar- ten voor kookdoeleinden en verlichting gedurende de maand Mei 1947 de daar achter vermelde hoeveelheden petro leum verkrijgbaar zullen zijn. Kaarten UA 611: bon a 25 t/m a 28: vier liter per bon. Kaarten UB 611: bon b 13 en b 14: vier liter per bon. Kaarten UC 611: bon c 07: vier liter per bon. Kaarten UD 611: bon d 12: twee li ter per bon. Ingezonden Mededeeling bestrijdt hardnekkige keu van twee kanten tegelijk ^VkTlJEb'ait.'^'U en' lij 'i' AUcenyerivoop' vi^vr VedeWpjad ni-l .Ni'V.Bö writ réi)'1 Haudolsip J j.Jftlmete'riJara De eerste debatten. De commissie van orde van de spe ciale algemeene vergadering van de Vereenigde Naties, die de agende van de assemblee voorbereidt, begon gisteren de debatten met een rede van den Voor- Indischen gedelegeerde Asaf Ali, die sir Alexander Cadogan de vraag stelde, of Engeland bereid is de aanbevelingen van de Vereenigde Naties Inzake Pa lestina te aanvaarden. De Britsche re geering, zeide Asaf Ah, had vroeger reeds medegedeeld, dat zij hiertoe niet bereid was; hij kreeg steun van de Egyptische en Russische gedelegeerden. Cadogan zeide in zijn antwoord, dat men niet van Engeland kan verwach ten, dat het goed en bloed waagt om de aanbevelingen uit te voeren zonder steun van anderen. Hij zeide echter toe. in een verklaring voor de assemblee het- Britsche standpunt volledig uiteen te zetten. Men besloot het Britsche voor stel tot het vormen van een speciale commissie van onderzoek te doen ver wijzen naar de politieke commissie. Bij de behandeling van het verzoek van de Arabische staten om bespreking der onafhankelykheidskwestie voor Pa lestina drong de Egyptische gedele geerde aan op het opheffen van het mandaat aan Engeland en het onaf hankelijk verklaren van het land Hij zag geen noodzaak voor het instellen van een commissie. Johnson, de Ameri kaansche gedelegeerde, verklaarde zich tegen het verzoek der Arabische staten, en was van meening, dat- de speciale assemblee aanbevelingen behoorde op te stellen, die door de gewone assemblee in September konden worden behandeld. Syrië verklaarde echter, dat de kwestie geen uitstel kan lijden. Zoowel de Syri sche als de Egyptische gedelegeerde achtten het toelaten van vertegenwoor digers der Joden in strijd met het Hand vest der VN. Alle- Arabische afgevaar digden drongen uiteraard aan op het verleenen van onafhankelijkheid aan Palestina- De Amerikaansche gedelegeerde zeide dat naar de meening van Amerika het afwijzen van de Arabische resoluties on afhankelijkheid voor Palestina als uit eindelijke oplossing van het probleem niet afwijst. De vergadering werd hier op verdaagd. Engeland en Amerika, die daarin door vele delegaties worden gesteund, zijn nog steeds vastbesloten een bespreking van den toekomstigen status van Palestina op deze speciale zitting der VN te voor komen. Een woordvoerder van het Joodsch bureau heeft geprotesteerd tegen de be slissing van de commissie van orde van de algemeene vergadering van de VN om vier Arabische staten tot de confe rentietafel toe te laten. De woordvoerder zeide: „Het is den Arabischen staten toegestaan gebruik te maken van het hoogste forum in de we reld voor het verspreiden van hun pro paganda. Wij vertrouwen dat de Ver eenigde Naties het voortduren van een dergelijke daad, die zoo kennelijk on rechtvaardig is., niet zullen toestaan. De zienswijze van het Joodsche volk is niet ter kennis van de commissie gekomen, want het had geen vertegenwoordiger bij de commissie die den Arabieren van repliek kon dienen". De voornaamste zaak, welke gisteren voor het Leidsch Tribunaal diende was de zaak tegen den Leidenaar J. L. van Klinken, waarvan des morgens de uit spraak zou gevallen zijn, doch waarbij heroDening van de behandeling gelast was. Dezen verdachte was ten laste ge legd, dat hy lid van de NSB was ge weest. vrijwillig in Berlijn en Roemenië als viiegtuigmonteur had gewerkt, zich vervolgens bij de Duitsche Handelsma rine en de Kriegsmarine had gemeld, zijn bewondering had geuit voor Hitier en na den aanslag op dezen o.m. had gezegd, dat Duitschland militair niette verslaan was en dat men op deze ma nier trachtte Duitschland te treffen. Hij zou zich echter nu nog dichter ach ter den Führer scharen! Er heeft zich om dezen verdachte in den oorlog zoowel als na de bevrijding heel wat afgespeeld. Aan de tenlaste legging kon hij niet ontkomen en al lerlei fantastische verhalen wist hij er omheen te dichten. Zoo zou hij o.m. nog naar Italië zijn gezonden, nadat hij In België dienst geweigerd had. Maar de president kwam met een heel ander verhaal. In België had verd. ml. desertie gepleegd. Hy was 2 dagen uit dienst weggebleven en was toen met een Belgisch meisje op stap gegaan en op aanraden van deze had hij zich toen evenwel toch nog gemeld. Toen was er tweemaal negen maanden straf tegen hem geëischt. welke tweemaal drie maanden werd. Toen had verd. zich tegenover zijn ouders in zijn brieven beklaagd, dat hij, die zooveel voor Duitschland had gedaan hij was o. m. Obergefreiter geworden nu zoo gestraft werdHet zweet stond verd. op het voorhoofd toen hem al de ze dingen voor de voeten werden ge worpen. Op 8 Mei 1945 was verd. gearresteerd. Hij ontvluchtte, werd later weer ge grepen en weer ontvluchtte hij. Toen maakte hij zich schuldig aan diefstal en werd hiervoor een jaar opgesloten. Na zijn straftijd werd hij door een on begrijpelijke vergissing op vrije voeten gesteld De verdediger, mr. Niessen, wees er op, dat verd. 18 jaar was, toen hij zich aansloot bij de NSB. maar van huisuit had hij nimmer anders gezien. Zeven tien maanden heeft hij reeds gezeten, /"FEUILLETON" V>or JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 24) Helena was ernstig gechoqueerd. „Nee. kind. natuurlijk niet. Lieve he mel!" „Wat is het dan? Ik wéét wat de men- schen van mij zeggen, of ten minste wat zij vroeger zeiden Het is niet waar. Maar als ik het- nu nog langer moet hooren. ..Maar wat nu over dien moord?", vroeg Janice kalm. Janice was eenvoudig en ongekunsteld als een kind. Zy was nu niet langer het schepperige, branie-achtige meisje, dat een cynische manier van spreken had en 't leven van anderen na-aapte en haar neus optrok voor de amusementen van haar eigen leeftyd. zy zat in haar lagen stoel, met baar armen om haar knieën gevouwen. De glanzende oogleden dekten by na de groote bruine oogen; haar lippen trilden een weinig. „Zie je, het is omdat we je zoo geïde aliseerd hebben, dat Opnieuw maakte zy een gebaar dat den zin als het ware voltooide. Eve, wier hart altyd naar deze menschen uitge gaan was. vond haar positie by de mi nuut moeilijker worden. „Houd je nog van mynheer Atwood?' vroeg Janice. „Neen!" „En ben je deze heele week schijnhei lig tegen ons geweest? Is er iets. wat je ons niet hebt verteld?" „Neen. ten minste...." „Ik vond", mompelde oom Ben, „dat zij er een beetje pipsch uitzag. Maar ten slotte zagen we er geen van allen florisant uit". Hy had een zakmes voor den dag gehaald en schrapte zorgvuldig den kop van zijn pyp schoon. Toen hief hy zyn groot, verschrikt gezicht op en keek naar Helena „Herinner je je dat, Dolly?" „Me herinneren? Wat?" „Ik was aan het werk aan den wagen. Ik deed niet anders dan mijn hand uit steken en haar aanraken met myn handschoen, je weet wel. die bruine lee- ren handschoenen, die ik altyd gebruik voor dergelijke karweitjes. En zy schrok zóó. dat zy byna flauw viel. Nou moet ik toegeven, dat die handschoen niet be paald schoon was". Eve drukte haar hand tegen haar oogen. „Er ls niemand, die al die verhalen over jou gelooft", zei Helena nu zacht jes. „Maar dit is nu heel wat anders, weet je". Zy hygde een beetje. „Je hebt nog al tyd geen antwoord gegeven op die eene vraag van Janice. Ben je inderdaad dien nacht buitenshuis geweest?" „Ja". „En had je bloed op je kleeren?" „Ja. Een beetje". In den grooten salon, waar de gloed van de avondzon nog op de ramen licht te. weerklonk geen ander geluid dan het lichte snuffelen van den spaniel, die met zijn nagels over het parket tikte en slaperig ging liggen met zyn ooren tus schen zyn pooten. Zelfs het lichte, scherpe geluid van oom Ben's mesje in den pypekop was opgehouden. De drie menschen, in donkere kleeren. de beide vrouwen in het zwart en de man in don kergrijs, staarden Eve aan, de een al ongelooviger en ontstelder dan de ander. „Kyk me niet zoo aan!" Eve schreeuwde het byna uit. „Het is niet waar. Ik heb niets te maken gehad met zijn dood. Ik hield van hem. Het is allemaal een mis verstandeen afschuwelyk misver stand en ik zie geen mogelykheid om het op te helderen". Janice was wit tot aan haar lippen. „Ben je hier dien nacht niet geweest?" „Neen. daar kan ik een eed op doen". „Waarom zat er dan een sleutel van dit huis in het zakje van je pyama?" ,Het was niet de sleutel van jullie huis. Het was de sleutel van myn eigen huis- Het heeft allemaal niets met jullie huis te maken. Ik zou jullie willen vertellen; wat er dien nacht werkehjk is gebeurd. Ik heb al dien tyd niets liever gewild dan het. jullie te vertellen. Ik durfde het alleen maar niet". „O?", zei Helena. „Waarom kon je het ons niet vertellen?" Zelfs voordat zy begon te spreken, be sefte Eve de verdraaide en niet in ieder opzicht verkwikkelyke ironie van het geen zy moest zeggen. Maar het is een feit. dat anderen het misschien grappig zouden kunnen vinden. Als er zooiets als spotgoden bestonden, die thans haar lot beheerschten, dan moesten die nu be paald hun buik vasthouden van het lachen! Het was alsof ieder woord, dat zy sprak, gevolgd werd door een hoo nenden schaterlach. „Ik durfde het niet te vertellen", ant woordde zy. „omdat Ned Atwood in myn slaapkamer was". HOOFDSTUK IX. Monsieur Aristide Goron en dr. Der mot Kinross wandelden de Rue des An- ges in met een spoed, die niet aange naam was voor het buikje van den pre fect. B y, 22;. ljc. cigeni wachtte niet al wat Panda verder zou doen. Hy schoot uit zijn straathoek te voorschyn en holde op hem toe, terwyl hy op zyn politie- fluitje blies. Nu. het laatste wat Panda had ver wacht. was dat iemand anders op hem af zou rennen, blazende op een fluit. Detective Snufkens had hem hierover niets verteld en daarom stond hy met zyn mond vol tanden toen vanl alle kan ten politieagenten op hem af stormden. „Omsingelen!' commandeerde de in specteur van politie die de leiding had. „Twee man links, twee man van rechts, twee man van achteren, twee man van voren! Snel' Op wapens onderzoek, boeien naar wagen voeren en voorge leiden! Voortgemaakt mannen en voor zichtig! Het individu heeft een onbe trouwbaar uiterlyk!" „Ikdeed.... niets!" riep Panda wanhopig. „Ik zoek naar den radiator- doppendieii ik oen tive .-en leerling-detec- Voortgemaakt! Opgeschoten!" riep de inspecteur. „Geen gepraat!" Inmiddels kwam detective Snufkens onder een vrachtwagen uit en spiedde rond. „Ik hoorde duidelyk fluiten!" zei hy rtegen zyn sigaar. „Er moet onraad zyn! Maarohgruttegruttegrutl De politie is Panda aan het arresteren I" „Het kon niet erger!", brieschte hy. „Het is alsof de duivel er mee speelt! Die kleine Miss Janice is natuurlijk dadelyk met dat verhaal naar Madame Neill ge gaan". „Dat lykt me ook hoogst waarschyn- lljk", beaamde Dermot. De prefect van politie droeg een bol hoed. die zyn corpulentie scheen te ac- centueeren en zwaaide met een rotting. Hij draafde met zyn korte beentjes en geslobkousde voeten naast de lange bee- nen van Dermot. die groote stappen nam en maakte een grommend keelge luid. „Als u zoo vriendeiy'k wil zyn om met Madame Neill te spreken en mij uw eer lijke meening over haar te zeggen, dan is het 't verstandigste om dat nu maar te doen. De rechter van instructie zal woe dend'zyn. Ik heb hem opgebeld, maar hy was niet thuis. Als hij van de zaak hoort, weet ik precies wat hy gaat doen. Je kunt er van op aan, dat Madame Neill dan vannacht meteen op een brits slaapt". Dermot bleef op het trottoir staan. Hy keek de rustige straat eens rond. die er zoo keurig en wei-onderhouden uit zag in het late avondlicht. Over de gry- ze tuinmuren waren hier en daar de bladen van kastanjeboomen te zien. Er zouden niet. veel van zijn Londen- sche collega's Dr. Kinross op dit oogen blik hebben herkend- Dat was ten deele het gevolg van zijn vacantie-kleeven: een slordig sportpak en een gemakk'ely- ke. veel' gedragen hoed, die zyn besten tyd gehad had. Sinds hij in La Bande- let.te was. zag hy er blinder vermoeid i uit. minder gebukt onder een taak. die I hem nooit rust liet. Zijn oogen stonden vroolyker en zijn donker gezicht, waar op men alleen by een bepaalde belich ting de litteekens van de operatie zag, had een levendiger trek Dat wil zeggen, dat deze ontspanning werkelijk in hem was opgetreden, tot op het oogenblik, dat hij Monsieur Goron de moordzaak tot in de kleinste kleinigheden had hoo ren vertellen. Dermot fronste het voorhoofd. „Welk huis is van Madame Neill?", vroeg hy. „We staan er naast". Monsieur Goron hief zyn rotting op en tikte tegen den hoozen steenen muur aan zyn linker- zyde „En het huis hier vlak tegenover is Villa Bonheur". Dermot keerde zich om en keek. (Wordt vervolgd) zy het dan grootendeels als straf voor den diefstal, dien hy evenwel pleegde als gevolg van zyn gevangenhouding. Zyn dienstname was z.g. vrywillig, maar spr. wilde deze kwalificatie niet testrak nemen, want er was veel gedwongen vrywilligheid. Spr. hoopte, dat het Tri bunaal met een en ander rekening wil de houden. NAM DEEL AAN HUISZOEKINGEN. Verder stond terecht de Leidenaar K. P. Scheps. die naast de gebruikeiyke tenlasteleggingen o.m. op zyn debet had, dat hy als Landwachter had deel genomen aan de huiszoeking in de drukkerij van den heer G. C. van El- burg te Warmond, die wegens illegaal drukwerk gezocht werd. Verd. zeide.dat hy dienst had en slechts op wacht had gestaan. Deze verd. was door het Byz. Ge rechtshof veroordeeld tot zeven jaar... doch wegens een vormgebrek buiten vervolging gesteld. Op een vraag van den president, of verd. ook had deelgenomen by de huis zoeking ten huize van majoor Wagten- donk' te Voorschoten antwoordde verd. ontkennend, doch de bewijzen waren weer tegen hem, weshalve de pres. nader on derzoek noodzakelyk achtte. Mr. van 't Hoff Stolk verzette zich hiertegen, doch de pres. ging niet van zyn standpunt af. De heer v. Elburg, als getuige ge hoord, verklaarde, dat men hem voor- namely k zocht wegens het drukken van de „Christofoor". maai- de heeren von den niets, hoewel de stoelen, waarop Z9 zaten, de cliché's van liet drukwerk bevatten. Alles werd overhoop gehaald, veel werd er gestolen en verd. werd overgebracht naar Leiden. Rotterdam en Scheveningen, Na den dollen Dins dag werd zyn dossier evenwel gelicht en spr. bestond niet meer. Zoo kwam hij toen weer vry. De zaak werd aangehouden, Mej. W. C. M. Smitv. Egmond, te Leiden, had een ruim aandpel gehad in de propaganda voor de NSB en ne venorganisaties, maar bovendien in Aug. 1943 in een brief aan den NSB- politieman De Groot medegedeeld.dat H. Groenewegen, die met haar het per ceel Haagweg 212 bewoonde, zyn radio toestel naar Voorschoten had vervoerd tezamen met zijn broer. vterwijl de hee ren Aalders en Starrenburg hun luis- 'terby dragen niet betaalden. De pres. wees er verd. op, dat dit beteekende, dat zy hen beschuldigde huil radio niet te hebben ingeleverd, want het was ver boden een radiotoestel in huis te heb ben. Verd. kon hierop weinig tot haar verdediging inbrengen, terwyl mr. Tee- kens, haar pleiter, er op wees. dat verd. zeer impulsief was. Voorts stonden nog terecht P. W. Hoogkamer uit Hillegom, J. H. Otto uit Leiden, voor wien mr. v. 't Hoff Stolk een psychiatrisch rapport vroeg, M.Te- genaar uit Oegstgeest, die heel goede maatjes was geweest met de Duitschers en vi-y willig voor hen in Duitschland en de Oekraine administratief werk had verricht en J. den Hollander uit Kat wijk. die berouw had over zijn daden en verklaarde zeer gedesillusioneerd te zyn De 59-jarige Schot Melvdülé uit Aberdeen heeft met de oplossing van een football-pool den hoogs ten prijs gewon nen, die tot dusverre is uitbetaald'. Hij won namelijk 64,450 pond, dus ruim f. 640.000. Gisteravond wonnen de Volewijckers In het Ol. stadion met 40 van de Fran- sche beroepsploeg Stade Rennes. Freddie Mills, Brltsch kampioen halfawaargiewloht won in Johannesburg door k.o in de 5e rende van den kam pioen van Z.-Afrika, Nick Wolmanaus. In hetzelfde programma won Eric Boon de toekomstige tegenstander van Glel de Roode door Interventie van den scheidsrechter in de zesde ronde van den Franschen weltergewlcht Maurice Quezman Al Philips. Britsch kampioen veder gewicht, zal op 27 Mei in Londen een ge- veoht om den Europeeschen titel leveren tegen den Franschman Ray Famechon. In de boksploeg, die Nederland op -de Europeesche kampioenschappen te Dublin zal vertegenwoordigen, zijn op het laatste moment nog twee wijzigingen gekomen In de lichtgewicht- en wel te r- gewichtkilasse zullen resp. Resnie en v. di. Busken uitkomen. Ook in de derde ronde vam het Europeesch kampioenschap basketball kon Nederland het niet tot een zege brengen. Met 5042 verloren onze land- genooten van Roemenië, na met de rust te hebben voorgestaan met 1613. Van middag worden de halve finales gespeeld. De stadion-wielerbaan te Utrecht opent op den Natlonalen feestdag het seizoen met een uitgebreid programma, waarvan wil noemen een stayerswedstryd, een omnium-race en een sprintmatch. Arie ran Vliet behaalde Zondag zyn zooveelste sprintov: rwinning, ditmaal ln P>a<Lua, vóór Astolli, Derksen. Scheren® en Innocent!.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2