Soendaneezen prodameeren Zondag onafhankelijkheid UTRECHT neemt taak van Leipzig over Het Kinderrecht aan de orde Reeds bloedige botsingen op Java WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord C6ste Jaargang WOENSDAG 30 APRIL 1947 1 No. 26070 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredaotie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Reuter meldt uit Batavia- dat de zelfbesturende staat Pasoendan (West Java) zich Zondag a,s. op een te Bandoeng te houden massa-ver gadering onafhankelijk zal verklaren. Volgens U.P. zouden de 12 millioen Soendaneezen de bescherming van de Ncd. troepen verzoeken tegen de Republikeinsche strijdkrachten. De proclamatie zal worden uitgevaardigd door den leider der partij Ra'jat Pasoendan, Soeria Kartalegawa. die naar men verwacht, eerste minister van den nieuwen staat zal zijn. Hjj verlangt, dat Pasoendan er kend wordt als een der staten van de voorgestelde Indonesische fede ratie. In opstand tegen Soekarno. Intusschen meldt U-P., dat practisch de geheel Westelijke helft van Java momentcel reeds in opstand is tegen president Soekarno. Men zegt, dat 200.000 gewapende Soendaneezen in opstand zijn van C'heribon aan de kust tot Blitar nabij Djokjakarta en terug naar de kust stad Batam. Naar verluidt strijden de opstandelingen met pistolen, stenguns, mortieren en handgranaten. Eergisteren zou gedurende vier uur hevig gestreden zijn, waarbij de ver bindingen tusschen Djokjakarta en Batavia verbroken werden. De zegslieden deelden mede. dat de Soendaneezen bij ontijdige acties gedu rende de afgeloopen week twee divisies ongeveer 12.000 man aan dooden en gewonden verloren hebben. (Wij plaatsen deze cijfers natuurlijk onder voorbehoud, Red- LD). De opstandelingenleider die weigerde zijn naam voor publicatie vrij te geven zeide dat gewonde Soendaneezen zonder vorm van proces door de TRI gedood werden. De opstandelingen beweren dat de Soendaneezen een historischen haat te gen de Javanen hebben en weigeren naast de Javanen aan de Republikein sche regeering deel te nemen. Zij zeg gen. dat zij uiteindelijk zouden trachten samen te werken in een Centraal Indo nesischNederlandsche regeering. Waarop de Pasoendan- beweging zich beroept De artikelen 3 en 4 van de over eenkomst van Linggadjati, waarop de Pasoendan-beweging zich be roept luiden: Artikel 3: De Ver. Staten van Indonesië zullen omvatten: het ge- heele grondgebied van Ned.-Indië met dien verstande, dat indien de bevolking van eenig gebiedsdeel ook, na overleg langs democrati- schen weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Ver. Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzondere ver houding tot deze staten en het Koninknyk der Nederlanden in het leven kan worden geroepen. Artikel 4:' De samenstellende staten van de Ver. Staten van In donesië van de Ver. Staten van In- Borneo en de Groote Oost, onver minderd het recht van de bevol king van eenig onderdee langs democratischen weg te ken nen te geven, dat zij haar plaats in de Ver. Staten van Indonesië op anderen voet geregeld wenscht te zien. Onverminderd het bepaalde in artikel 3 en in het eerste lid van dit artikel, kunnen de Ver. Staten van Indonesië een bijzondere rege ling treffen ten aanzien van het grondgebied ran hun hoofdstad. J REDE VAN DR. KOESTOMO De secretaris van de partij Ra'jat Pa soendan. dr. Koestomo zeide. dat de proclamatie, welke Zondag as. wordt afgekondigd, een poging zal behelzen tot vreedzame samenwerking met de re publikeinsche leiders, volgens de artike len 3 en 4 van de overeenkomst van Linggadjati, waaraan hij toevoegde, dat de Soendaneezen zoo noodig bereid zijn te vechten. De internationale wereld moet niet denken dat dit een actie is tegen de re geering van Djokjakarta( de republiek). Wfj hebben echter onze eigen geschie denis en cultuur. De geschiedenis ver meldt verschillende oorlogen tusschen de Soendaneezen en Javanen en wij zijn niet in staat onder dergelijke omstan digheden te leven. Daarom willen wij ons recht op zelfbeschikking volgens de overeenkomst van Linggadjati proda meeren. Ik ben bang, dat dit tot oorlog zal leiden, zoo vervolgde dr. Koestomo. maar daar is niets aan te doen. Wij zullen aan president Soekarno vragen zich niet te mengen in ons plebisciet en zullen onze eigen staat stichten, KOUD WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Van Noord-West naar Noord of Noord-Oost ruimenden wind. aanvan kelijk nog krachtig, later afnemend. Geleidelijk afnemende buienactiviteit. Koud voor den tijd van het jaar. 1 MEI: Zon op: 5 12 uur; onder: 20.03 uur. Maan op: 15.37 uur; onder: 4.24 uur (5 Mei V.M.). Hoogwater te Katiwyk-aan-Zee te 1.17 cn 13.47 uur. die, zoo mogelijk, met de republiek zal samenwerken, maar in ieder geval zullen wij ons bij Borneo en Oost-In donesië voegen als aparte groepen on der de Ver. Staten van Indonesië cn samenwerkend met de Nederlanders. .Wij zullen aan premier Soetan Sjahrir vragen zijn gezond verstand te gebruiken om bloedvergieten te voorkomen". Koes tomo voegde er aan toe. dat hij bewon- '.>ig had voor Sjahrir, doch deze heeft niet genoeg menschen tot zijn be schikking om de groepen, die elkaar in het republikeinsche leger bestrijden, te controleeren. NED. BIJSTAND WORDT INGEROEPEN. Wij zullen de Nederlandsche regee ring om haar bijstand en gewapende be scherming verzoeken, daar onze legers niet sterk genoeg zijn om te strijden tegen het republikeinsche leger, dat wa pens heeft gekregen van de Japanners, aldus Koestomo. Soenda is niet onmiddellijk gereed voor onafhankelijkheid, vervolgde Koestomo, en heeft de hulp noodig van vreemde landen, voornamelijk Nederland, ten einde de natie te kunnen herbouwen. „Wij zijn er zeker van dat wij binnen honderd jaar klaar zijn voor volledige onafhankelijkheid". BESCHULDIGINGEN AAN DE REPUBLIEK. Koestomo beschuldigde de republi keinen er van gebruik gemaakt te hebben van fondsen, hun verstrekt door de Japanners, om hiermede de revolutie te beginnen. Hij beweerde, dat de republikein sche troepen nog steeds getraind worden door Duitschers en Japan ners. „Ik ben bang, dat zij ook reeds in contact zijn getreden met Rusland en het communisme, hetgeen in Djok jakarta en Soerakarta nogal sterk is". Dit is geen democratie", zoo zeide Koestomo, die voorts de republikeinen beschuldigde, dat zij Soendaneesche leiders hadden gearresteerd of ontvoerd toen achttien maanden geleden voor het eerst met de Nederlanders werd on derhandeld over onafhankelijkheid. ..Daardoor hadden wij geen kans voor onszelf to onderhandelen". Koestomo deelde vervolgens mede, dat de Pasoendan-beweging thans vier millioen leden telt en millioenen ande ren, die met de beweging sympathisee- De dames Hannie Termeulen. Iet Kos terVan Feggelen en Nel van Vliet (v.l.nj.) die er in Arhem in slaagden, het wereldrecord driemaal honderd me ter wisselslag te verbeteren en te bren gen op 3 min. 42,4 sec. (Foto ANP-de Hn.) ren. „Als de republikeinsche militaire pressie heeft opgehouden te bestaan, zullen de Soendaneezen zich voor hon derd percent voor onafhankelijkheid buiten den Javaanschen invloed uit spreken". Naar men verwacht zal de procla matie van de onafhankelijkheid, w«lke zal plaats hebban in het berggebied van Bandoeng, worden bijgewoond door 10.000 Soendaneezen. Bevestiging dooi onzen correspondent. 200.000 Soendaneezen bestrijden T.R.l. BEEL EN JONKMAN BIJ OPRICHTING STAAT WEST-BORNEO? Onze correspondent te Batavia bevestigt hedenmorgen het uit breken van een georganiseerden opstand over geheel West-Java. Tweehonderd duizend Soen daneezen kregen order de T.R.l. te bestrijden in het ge- heele Soendagebied, jnclusief Bantam. Clieribon en de-Pre- anger en alle strategische pun ten en ondernemingen te be zetten. Soortgelijke opstanden doen zich ook voor in Solo en Blitar. De oprichting van den Staat West-Borneo wordt verwacht 7 Mei te Pontamak. mogelijk in tegenwoordigheid van de Ministers Beel cn Jonkman. Vier motie's in Oost-Indisch'Parlement. LANGDURIGE BESPREKINGEN. Gistermorgen heeft te Makassar on der groote spanning de openbare ver gadering plaats gevonden van het Oost- Indonesische parlement. De voorzitter deelde mede, dat er vier moties waren ingekomen. De eerste hield in, dat er zoo snel mogelijk een parlementaire commissie na&r de Republiek moet wor den gezonden om den toestand aldaar waar te nemen en voor het aanhalen van de banden met de Republiek. In de tweede motie werd afkeurend gesproken over de samenstelling van het kabinet en over het politieke ma nifest. In de derde motie werd de instem ming uitgesproken met het parlement en met het politieke manifest en ver klaarde men zich bereid op basis van dit manifest de regeering te steunen. In de vierde motie werd er bij de regeering op aan gedrongen de ophef fing van den staat van oorlog op Zuid Celebes te bewerkstelligen, terwijl, wan neer deze motie zou worden aangeno men. de veiligheid van het land overge- De Betuwe bloeit weer, ondanks de zware slagen die het laatste oorlogsjaar aan de boomgaarden toebracht. Bloesempracht te Kapel-Avezaath. (Foto Anefo-Norske) jNlllllllllllllllllllllllllllllllülilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHR j De nieuwe spelling. 1 Met ingang van morgen zal in §j de redactioneele kolommen van ons m Blad de nieuwe spelling worden g ingevoerd. H Terwille van een zoo groot moge- |e H ljjke en dringend-noodzakelijke p eenheid in de schrijfwijze der Ne- M derlandsche taal, hebben wij beslo- ten het voorbeeld der Regecrlng te fl s volgen en de facultatieve bui- ji gings-n NIET toe te passen. Onzen adverteerders wordt ver- j M zocht in hun advertenties eveneens H van de nieuwe spelling gebruik te H maken. DE DIRECTIE. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilii Radio Moskou antwoordt Marshall. Radio Moskou heeft commentaar ge- leverd op de radiorede van Marshall. De commentator. Karl Hoffman, zeide: „Marshall's beweringen, dat de Russen verantwoordelijk zijn voor het misluk ken van de conferentie van Moskou, zijn ongegrond. Ten eerste hebben de Rus sen te allen tijde zich bereid getoond, om samen te werken en ten tweede is de conferentie niet mislukt- Slechts de pogingen de overeenkomsten van Yalta en Potsdam te vernietigen, hebben schipbreuk geleden. Op de conferentie van Moskou is een begin gemaakt met de oplossing van het Dultsche vraag stuk als geheel aan de hand van de overeenkomst van Yalta en Potsdam". DE ACTIE VAN DE GAULLE. In een rede tot de districtsleiders van zijn organisatie heeft generaal De Gaul le gepleit voor het herstel van Duitsch- land als federale staat en zeide hij. dat de „Rassemblement du peuple fransals" wellicht spoediger dan men denkt in Frankrijk beslissende politieke actie zal moeten voeren. De Gaulle verklaarde, dat de RPF geen nieuwe partij, doch een unie bo ven de partijen is. ne gemeenteraad te Bordeaux heeft afwijzend beschikt op een verzoek van generaal De Gaulle om voor een op 15 Mei te houden rede van het gemeente lijk stadion gebruik te mogen maken. Nederland vraagt 535 millioen dollar. BIJ DE WERELDBANK. De Wereldbank te Washington heeft medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering een formcele aanvraag voor een leening van 535 millioen dollar heeft ingediend. De Nederlandsche regeering heeft deze leening aangevraagd, aldus de officieele mededeeling der Bank, ten einde een gedeelte van de belangrijk ste plannen in het kader van het pro gramma tot herstel, wederopbouw en industrialiseering te kunnen finan cieren. laten zou worden aan het beleid van den minister van Binnenlandsche Za ken. Hierop volgde langdurige besprekingen. Economische toestanden worden normaler. Terwijl de Leipziger Messe haar in. vloed op het internationale handels leven sterk zag verminderen, zag Ne derland z(jn Kon, Ned. Jaarbeurs meer en meer uitgroeien tot een centrum voor het handelsverkeer in West- Europa, waar koopers en verkoopers uit alle landen zich vereenigen om zaken te doen, Binnenkort Wetsontwerp .Pleegkinderen' (Van onzen Parlementairen Redacteur) Toen minister v. Maarseveen gisteren in de Tweede Kamer praeses v. Schaik als den geestelijken vader van het in behandeling zijnde wetsontwerp com plimenteerde, moest Z.Exc. er bij voe gen dat enkele vrouwelijke leden na tuurlijk eenige gebreken aan het kind hadden meenen te bespeuren. Ook zou het geen kind van zijn tijd zijn. Het geen veelszins een compliment kan we zen, aldus de minister. De bezwaren der dames Fortanier— De Wit (Vrijheid), Tendeloo (Arbeid) en v. d. MuijzenbergWillemse (Comm.) betroffen voornamelijk de uitoefening van de ouderlijke macht, terwijl zij ook wenschen hadden inzake de execu tie van onderhouds-vonnissen, de outil lage der voogdijraden, de noodzaak eener spoedige regeling der adoptie en het totstandkomen eener pleegkinderen wet. Jkv. Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) deelde niet de bezwaren, al had ook zij eenige wenschen die overeen kwamen met die harer zusteren. De heeren Donker (Arbeid), Roolvink (Kath.), Stokvis (Comm.) en Terpstra (A.R.) hadden, veel aan het borelings- ke te bewonderen; en de Kath. en AJU. sprekers hadden niets dan waardeering. De heer Stokvis had evenwel critiek, welke in het algemeen voortsproot uit zijn opvatting over de ontbindbaarheid van het huwelijk. De heer Donker for muleerde wenschen ten aanzien van het strafrecht voor kinderen, de tucht scholen, de kinderrechters, en de adop tie- en pleegkinder-vraagstukken. Het wetsontwerp beoogt wijzigingen van de bepalingen betreffende het kin derrecht, voorkomende in het eerste boek van het Burg Wetboek en. in verband daarmede, wijziging en aan vulling van de andere boeken van dat wetboek, alsook vari het Wetboek van Burg. Rechtsvordering en van andere wetten. Het is reeds in schriftelijke be handeling geweest in de Tweede-Ka merzittingen van 19361937. 19381939 en 19391940. Door den oorlog moest de verdere voorbereiding blijven rusten. Sinds najaar 1946 heeft de vaste Com missie voor Privaat- en Strafrecht de heele zaak weer opnieuw doorgenomen riiet den huidigen minister van Justitie. Deze prees nu de werkmethode der Ka mer, die zulk een gewichtig onderwerp waardig was. Over het algemeen viel er thans ook niet meer te strijden. Allen zijn het wel eens over het nut en de noodzaak der aan te brengen wijzigin gen. Met de tot uiting gebrachte wen schen kon de minister zich vereenigen. Onder den indruk der betoogen zal hij den spoed nog verhoogen en in overleg met Soc. Zaken is er binnenkort een wetsontwerp inzake de pleegkinderen te verwachten. Betreffende executie van onderhoudsvonnissen is een wets ontwerp op zijn departement reeds in tweede lezing gereed. Ook ten aanzien van den uitbouw der voogdijraden is spr. diligent: de gevraagde kleine com missie zal zijn ernstige aandacht heb ben. Het geheele familierecht kaneven wel niet terstond in behandeling wor den genomen. Mèt prof. Pompe, die ook meent dat ons Strafrecht herziening behoeft, is spr. echter van gevoelen, dat hiermede nog eenige jaren gewacht moet worden, tot de noodige rust ter zake is weergekeerd. Adoptie is in ons land heelemaal niet noodig. Het sterkst was de minister in zijn verdediging van den man als hoofd der echtvereeniging. Vandaag valt de be slissing. aldus drs. J. A. Col tof, perschef van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, in een betoog over „De Jaarbeurs en de Ne derlandsche export". De thans weer beëindigde beurs bracht een reeks van goederen, welke in be hoorlijke kwaliteit te koop werden aan geboden. Zij bracht een grootere deel neming uit het buitenland en een bijna dubbele belangstelling van buitenland- sche koopers. Dit succes vond een krach tige stimulans in eenige speciale export manifestaties, zooals in de branches van textiel, schoeisel en lederwaren, meu belen en speelgoederen. De jongste jaarbeurs, aldus de heer Coltof, leverde ons het bewijs, dat de economische toestanden in ons land geleidelijk normaler worden. De be langstelling van de bezoekers droeg niet meer het karakter van louter nieuwsgierigheid, zooals op de eerste na-oorlogsche beurs. Sinds den oorlog Is het aantal bezoe kers sterk toegenomen. In 1939 en daar voor kwamen gemiddeld 70.000 men schen naar Utrecht. De Jaarbeurzen na den oorlog werden elk door 200.000 men schen bezocht. De ontwikkeling van de Utrechtsche Jaarbeurs weerspiegelt nauwkeurig het Ned. bedrijfsleven, alsmede het bedrijfs leven van de geheele wereld. Sprekende over de handelsbetrekkin gen met de Ver. Staten merkte spr. op, dat, terwijl wij vóór den oorlog in staat waren in dollars te betalen, het ons thans niet mogelijk is in zulk een oih- vang dollars op te brengen als wij wil len om den invoer te ontvangen, welke dringend noodig is voor het verdere her stel van onze industrie. De Utrechtsche Jaarbeurs, zoo be sloot spreker, is bezig de taak over te nemen van de Leipziger Messe. Spre ker hoopte op een nog nauweren band tusschen de Jaarbeurs en de Amerikaansche handelsrelaties. BINNENLAND. Kapitein N. D. van Goethem zal binnenkort zijn functie van hoofd van den Legervoorllchtingsdlenst neerleggen. Op Schiphol arriveerde de heer C. Meuleman, die op uitnoodlging van ae Commissie-Generaal twee en een halve maand ln Indonesië heeft vertoefd om te trachten een basis te leggen voor cul tureel contact tusschen Nederland en Indonesië. Van de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk is gisterochtend wederom een 11 nbaggermolendie gebouwd is ln op dracht ran de BlHiton Maatschappij te water gelaten. Deze is gedoopt de .Men- danau". Het Ministerie van Oorlog ls thans uitgebreid met een luchtmachtstaf, welike o.a de volgende aangelegenheden behan delt: Voorbereiding van de aanschaffing, beheer onderhoud en herstel van het specifieke luchtvaartmaiterieelhet ver zamelen van gegevens van belang voor de luchtverdediging, de luchtbescherming en het geven van aanwijzingen voor den bouw cn aanleg van vliegvelden. De minister van O K en W. heeft ingesteld een commissie ran onderzoek voor het Lager Nijverheidsonderwijs voor Jongens, aan welke commissie wordt op gedragen na te gaan. of er. onder de hui dige omstandigheden, aanleiding ls voor het aanbrengen van wijzigingen ln de richtlijnen voor dat onderwijs. In de Ned delegatie naar de bui tengewone algemeene vergadering van de Ver. Naties, ter behandeling ran het Palestina/vraagstuk, is als deskundige be noemd Mr. Raden Mas, A. Koesoemo Oetoyo, ambassade-secretaris aan H.M.'s ambassade te Washington. De politie is er in geslaagd, den 31-J. vertegenwoordiger. J. 't H„ een der da ders van den laffen roofoverval, gepleegd op de alleenwonende 54-Jarige weduwe H. E. H. Plennau-Steenbrugge in haar j uwelierswlnkel aan. het Bungem. Mel- neszpleln te Rotterdam op 26 Februari J.I., te arresteeren. Bij Kon Besl. Ls met ingang van 7 Mei benoemd tot chef der nieuwe afdee- ling moderne kunsten (Tooneel. Muziek en Letteren) van het Dep. van O., K. en W. dr. N. R. A. Vroom, thans directeur van het Gemeentelijk Museum te Arn hem en secretaris van de stichting Na tionaal Kunstbezit. De Centrale Eereraad van de Kunst te Den Haag heeft op het hooger beroep van de schrijfster Jo van Ammers- Küller beslist, dat zij haar beroep niet mag uitoefenen van 1 Juli 1945 tot 1 Juli 1951 en appellante een geldboete opgelegd van f. 2000.—, te beta-len aan den Staat der Nederlanden. De heer K W L. Bezemer. hoofd van den Marinevoorlichtingsdienst zal met 1 Mei deze functie neerleggen en in In donesië een Journalistieke functie aan vaarden. Kapitein luitenant ter zee A. Kroeee zal den heer Bezemer opvolgen. Het ligt ln de bedoeling van den minister ran Verkeer en Waterstaat om zoo spoedig mogelijk te komen tot de Instelling van een vakdiploma voor het beroep6goederen.vervoer langs den weg In September wordt de Joodsche H-BJ3. met 5-J. cursus te Amsterdam heropend. Waren er voor den oorlog ln de hoofdstad 5000 leerplichtige Joodsche kinderen, men neemt aan, dat er thans nog ongeveer 1000 zijn. De Nedenlanidsche melktransport- kannen Industrie zal er binnenkort toe overgaan een gedeelte van haar capaciteit voor de vervaardiging van aluminium melkt na nsportkan nen te reserveeren. De Minister van O.. K.'en W. heelt ter gelegenheid van de as. herdenking ran den 3OOsten sterfdag van den dichter P. C. Hooft een Nationaal Comité ge vormd ter voorbereiding van deze her denking ln Nederland (behalve voor Am sterdam).. O ja. ls opgedragen een ten toonstelling te ovganiseeren betreffende P. C. Hooft en zijn kring, welke van 24 Mei tot 30 September in het Muidserslot zal worden gehouden. Het bestuur van de Stichting 4045 heeft een nota gezonden aan alle Ka merleden met het verzoek er bij de fraotles op aan te dringen bij da behan deling van de pensioenwet, die de ult- kesringen regelt you de nagelaten be trekkingen van gevallen verzetsstrijders en voor invalide illegale werkers, ten gunste van een verhoogilng der uit keer ing aan de Stichting te willen Interpelleer en. De Stichting wordt door een tekort van 3 millioen. gulden bedreigd. Bij graafwerk ln de tuinen om de Gcffert te Nijmegen werd een colorado kever ontdekt. De Ned. Spoorwegen zullen op 5 Mei, den Natlonalsn Feestdag, de goederen dienst uitvoeren als op Zondag. BUITENLAND. Vittorio Mussolini heeft gisteren te Buenos Aires een requiem-mis voor zijn overleden vader bijgewoond. <ile ln een der grootste kerken werd gelezen. De Argentijnsohe autoriteiten bestudeeren thans het geval Vlttorlo Mussolini, die op clandestiene wijze in het land ls geko men. De Balkancommissie der V.N heeft besloten een permanente commissie van waarnemers te benoemen, die te Salonlkl zal verblijven totdat de Veiligheidsraad; een definitieve beslissing zal hebben ge- De bekende Amerikaansche econoom en oud professor aan de Yaie-universlteit, dr. Irving Fisher, is te New York op 80- Jarlgen leeftijd overleden. Het vier mogendheden bestuur van Berlijn heeft bepaald dat da dirigent Wilhelm Furtwaengler onmiddellijk zijn muzlkalen arbeid zal mogen he natten. De onderhandelingen voor de rege ling van de schuld ingevolge de leen- en pachtovereenkomst van de Sovjet- Unie aan de Vereenlgde Staten ten be drage van elf milliard dollar zullen hedenavond, beginnen. President Truman heeft den presi dent van Mexico, Miguel Aleman bij aan komst per vliegtuig te Washington ver welkomd. De Fransohe kabinetsraad heeft be sloten aan de Nationale Vergadering een verzoek voor te leggen tot opheffing van de onschendbaarheid der gearresteerde afgevaardigden van Madegascar in het parlement De Voor-Indische constltueerende vergadering heeft de afschaffing der „on aanraakbaarheid in welken vorm ook" als fundamenteel recht aanvaard. De Britse he gouverneur van Slees- wiJk-Hol6tein ln de Brltsche bezettings zone van Duitsohland heeft Hermann Luedemann (Soc. Democraat) belast met de vorming ran een nieuw kabinet. Ongeveer dertig Joodsche verzetslie den van de Irgoen Zwni Leoeml en de Stern-groepen waren nog slechts enkede decimeters van de vrijheid verwijderd toen hun poging om uit te breken uit de gevangenis te Jeruzalem werd ontdekt. De gevangenen hadden een tunnel ge graven naar de buitenwereld en daarbij reeds de buitenmuur bereikt. Toen ont dekten c'- bewakers de poging In de groote Fransche genationali seerde Renault fabrieken ls de productie tot stilstand gekomen doordat ongeveer 30.000 arbeiders ln staking zijn gegaan voor hoogere loonen. De machtige door de communisten beheerschte vakorgani satie C.G.T. heeft de staking haar sancti® gegeven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1