Uit den ILeidschen Raad De snuifdoos van den Keizer EN DE MEESTER-BETEC1WE DANIELLE CARON Kerkelijk Leven Prijsregeling voor vacantiepensions en hotels. BESTRIJDING VAN ONGEOORLOOFD PEIL. Het vorige vacantieseizoen heeft aan getoond, dat de prijzen van veel vacan tiepensions vèr boven het geoorloofde peil lagen. Thans is een prijsregeling door den minister van Economische Zaken afge kondigd. welke hierop neerkomt, dat in het algemeen bij particulieren f.4.,50 en in beroepspension's 'die over gemakken als electrisch licht en stroomend water beschikken, f.5.per persoon per dag mag worden berekend- Een hoogerè prijs, welke meestal f.6.- zal bedragen, mag in eerste klasse pen sions slechts na verkregen toestemming van den Directeur-Generaal van de prij zen worden gevraagd Waaruit de maaltijden moeten be staan is nauwkeurig omschreven. Bovendien moet de kamer deugdelijk zijn gemeubileerd en worden aan de be diening gelijke eischen gesteld. Indien vier of meer gasten op een ka mer met slechts een Vaste waschtafel worden ondergebracht of kinderen geen aparte kamer krijgen moet de prijs wor den verlaagd. Voorts zijn de prijzen van afzonder lijke maaltijden en ook van dranken ge regeld. De pensionprijs in hotels is op gemak kelijk te contröleeren wijzen vastgesteld, afhankelijk van de prijsklasse waarin het restaurant is ingedeeld en welke op de menukaart staat vermeld. De pen sionprijs bedraagt in deze vier klassen ten hoogste f- 5.f. 6f7.50 en f. 9.50 per persoon per dag De hotelhouder mag echter sommige kamers hooger berekenen, mits hij an dere zooveel lager prijst dat hij op het gemiddelde van zijn klasse blijft. In dit 'geval moet een lijst van alle kamers met hun prijzen in de eetzaal worden opge hangen. RECHTERLONG DOORBOORD. Bij noodlottige vechtpartij. In de Nieuwe Hekkelaan te s'-Gra- venhage had een vechtpartij plaats tus- schen een viertal personen, waarvan er twee in kennelijken staat verkeerden- De vechtpartij had een tamelijk nood- lottigen afloop, doordat een der dronken mannen, de 41-j. Th. H. met een mes in den rug werd gestoken, ten gevolge waarvan de rechterlong doorboord werd. De man is in ernstigen toestand naar het militair hospitaal vervoerd. Door de politie zjjn 3 personen aangehouden. VERWARMING VAN GEBOUWEN E.D. WINTER 1947/48. Zij. die voor de uitoefening van hun beroep, bedrijf of dienst voor het afge- loopen stookseizoen een rantsoen vaste brandstoffen, gas of electriciteit voor ruimteverwarming ontvingen dienen vóór 15 Mei a.s. een aanvraagformulier md 393-06, dat bij den distributiedienst verkrijgbaar zal zijn, volledig ingevuld bij dezen dienst in te leveren. Aan vraagformulieren, welke na 15 Mei a.s. bij den distributiedienst worden ingele verd, zullen voorloopig niet in behan deling worden genomen. De plaatselijke distributiedienst zal zoo spoedig mogelijk bekend maken, waar en wanneer genoemd formulier kan worden afgehaald en ingeleverd. Op verbruikers, aan wie het formu lier md- 393-06 intusschen rechtstreeks door een toewijzing van het Rijkskolen- bureau ter invulling werd toegezonden, is het bovenstaande niet van toepassing. DE VACANTIE IN HET BOUWBEDRIJF. De Bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten, dat de vacantie in dat bedrijf, gedurende dit jaar zal plaats vinden in de week van 4 tot en met 9 Augustus. Werkgevers, die bereids de vacantie hebben gesteld in de week van 11 tot en met 16 Augustus moeten daarvoor aan de desbetreffende regionale com missie dispensatie vragen. ADMIRAAL HELFRICH ZAL CHEQUE OVERHANDIGEN. Luitenant-Admiraal C. E. L. Helfrich, zal de chèque, welke in Engeland ont vangen werd voor de herplanting van boomen op Walcheren en waarvoor het personeel der Britsche marine de gel den bijeen bracht, Vrijdag te Vlisslngen overdragen aan het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren. Ingezonden Mededeeling LEIDEN WOENSDAG 30 APRIL ter gelegenheid laatste optreden Geanimeerd intieme afscheidsavond tot des nachts 3 uur. Van 1 MEI af speelt voor U de zeer gevierde Russische Violiste NADIA BROSGOUL aan de vleugel TONY DIEPENVEEN. Gezellig bitteruurtje. De ramp op Schiphol in November 1946. BEHANDELING VOOR DEN RAAD V. D. LUCHTVAART. De Raad voor de Luchtvaart heeft een openbaar onderzoek gehouden naar de oorzaken van den ramp, op 14 No vember 1946 de Dakota PH-TDW over komen op het vliegveld Schiphol, waar bij alle inzittenden, n.l. 26 personen, den dood vonden. De Raad stond onder voorzitterschap van mr. J. E van der Meulen. Dr. van Dam concludeerde tot een- explosie op grond van het feit, dat van verscheidene slachtoffers lichaamsdee- len waren afgerukt, in de kleeren me taaldeeltjes werden gevonden en de lichamen kleine wondjes vertoonden, waarschijnlijk veroorzaakt door scherf jes. De heer Bonne had de leiding bij de landingen. Zoolang het vliegtuig ra dioverbinding had met Schiphol is er hoegenaamd niets doorgekomen, waar uit zou hebben kunnen blijken, dat er iets niet in orde was. Vlak vóór de landing zag deze getui ge. dat de piloot, de Engelsche K.L.M.- vlieger Moreton. niet de juiste koers kon vinden om te landen. Getuige be schouwt dit als een gebrek aan kennis van de landingsprocedure. Getuige J. J. Bouckaert had dienzelf den dag met den piloot gevlogen van Malmoe naar Amsterdam. Bi) de landing gaf de piloot order tot het 3/4 uitzetten der landingkleppen, hetgeen getuige weigerde te doen, om dat hij dat veel te gevaarlijk vond by de geringe snelheid. Nogmaals kwam de order, maar weer weigerde getuige. Hij heeft van deze dienstweigering ge rapporteerd. Deze zaak heeft na een in gesteld onderzoek echter geen verdere- gevolgen gehad. De voorzitter las nog een stuk voor, waaruit blijkt, dat gezagvoerder More- ton van 1936 tot- 1946 in dienst is ge weest van de Engelsche militaire lucht vaart en bekend stond als een piloot van buitengewone bekwaamheid. Prof. Van der Maas meende, dat de overgelegde stukken geen waarborg bie den, dat de piloot voldoende ervaring had om met dit toestel te landen. Ge concludeerd moet worden, dat dè pi loot Moreton onvoldoende zelfvertrou wen bezat om laag genoeg te komen ten einde te landen. Hij was dan ook niet genoeg ingesteld op het gebruik van dit vliegtuig. Aan explosie als oorzaak van den ramp gelooft deze deskundige niet. Wel kan bij het landen nog een explosie hebben plaats gehad. De directeur-generaal van den Rijks luchtvaartdienst deelde nog mede, dat de piloot Moreton ongeveer 60 landin gen op Schiphol had gemaakt, zoodat niet aan te nemen is, dat het hem aan ervaring mankeerde. Veeleer moet aan een vliegfout worden gedacht. De Raad zal 2 Juni uitspraak doen. Veesmokkelaars krijgen angst. REEDS 134 ZIJN IN ARREST. Op het oogenblik zijn er te Breda 134 veesmokkelaars in arrest. In het totaal zijn er ongeveer 190 aangehouden, doch circa 50 zijn er weer op vrije voeten ge steld. De politie is wel tevreden over den gang van zaken, daar er kennelijk angst onder de veesmokkelaars heerscht. Tee kenen daarvoor is, dat thans wel f100.- aan de zgn. „geleiders" wordt geboden om een koe over de gTens te brengen. Het aantal koeien, dat evenwel over de grens gaat, is niet meer van groote beteekenis. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een groote geldschieter uit Rotter dam. Deze werkte als man achter de schermen en fourneerde het geld om koeien te koopen. PREDIKBEURT. Alphen aan den Rijn Oud Geref. Gem:?nt-e (Van Mandersloostraat) Woensdagavond: 7,15 uur ds. v. d Poel van Giessendam. Ned. Herv. kerk Beroepen te Gro ningen (12e pred.pl.) dr W. Sikken, precl bil de Prot. kerk ln Ned.-ïndlë. Te Culemborg J. A. de Vor te Roder. Te Verhuizen-Zoutkamp A. Lootsma te Waardenburg. Te Ulrum J. Wlersma te Augustlnusga. Te Huizum (Fr C. L. Verbaas te Schiplulden. Te Losdorp W. A. Dekker te Scharnegoutum. Te West- zaan (toez.) P. Simoons, kamppred te Groet (N.H.) Aangenomen naar Stavenlsse F. J. Sln- k« te Meteren Naar Bruchem-Kerkwük A, Klein Kranenburg te Hagesteln. Naar 's-Hertogenbosch K Strijd te Hengelo (O.). Naar Oldenzaal (toez.) G. L Bou- man te Hardenberg. Bedankt voor Hellendoorn (vac H. v Nlel) (toez.) O. S. Cazemler te Dalfsen Voor Drachten W. Bartlema te Okken- broek. Voor Oosthem c.a. W. de Jong te Zuldwolde (Dr.). Voor Ried en Boer (toez.) R. Boeke te Hoogebeintum (Fr.). Benoemd tot hulppred. te Apeldoorn Joh. IJzerman, em. pred. te Heemskerk. Te Schevenlngen A. Offringa, em. pred. aldaar en A J. Bosman, em. pred. te Rilswllk (ZH). Geref. kerken Bedankt voor Lunte ren D. Krijger te Moerdijk. Voor Putten K, Blom te Goënga. Voor Zuld-BeMer- land Joh. Booy te Helnkenszand. Voor Arnhem (vac H. L. Both) J H. Mulder te Vlnardlngen. Voor Suawoude A. Sy- brandy te Hoek van Holland. Beroepen te Zuldhorn J. Koopmans te Schlldwolde. Aangenomen naar Bergum A. Sybrandy te Hoek van Holland. Chr. Geref. kerk Bedankt voor Er- melo J. C. v. Ravenswaay te Zaamslag. Voor Lutten a.s. Dedemsvaart J v. Dij ken te Aalten. Rem. Broederschap Viertal te Gro ningen S. v. Iterson te Lochem, H de Klevld te Oosterbeek, J. Nlenhuls te Eindhoven en P. D. v. Royen te Boskoop. Geref, gemeenten Beroepen te Krabbendilke M, Blok te Zeist. Bedankt voor Moerkapelle G. H. Ker sten te Rotterdam. DE BIJBELKENNIS OP DE O.L. SCHOOL. Wijzigingen der L.O.-wet voorgesteld. De minister van O.. K. en W- heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst, dat niet alle gemeentebesturen zich bewust zijn van de mogelijkheid, welke art. 42 der L.O.-wet biedt tot het bijbrengen van bijbelkennis aan de leerlingen van de O.L. school. Bij bepaalde vakken, in het bijzonder lezen en Ned. Taal kan leerstof, ontleend aan den Bijbel be handeld worden. Bovendien heeft het onderwijzend personeel vrijheid gods dienstige handelingen te verrichten in en met de klasse binnen de perken van art. 42. Het bestuur der Ver, van Christen onderwijzers aan Overheidsscholen heeft in verband hiermee thans voorde Invoering van het leervak bijbelkennis op de lagere school, den minister een aantal wijzigingen der L.O.-wet voor gesteld. OOK DEVÏEZENSMOKKELAARS OPGESLOTEN. Ook zitten er drie Belgen in het Huis van Bewaring te Breda ingesloten, die gearresteerd zijn omdat zij een aan zienlijk bedrag aan Engelsche ponden, Amerikaansche dollars en Nederlandsch goudgeld in hun auto over de grens naar België wilden smokkelen. Boven dien was in hun auto een hoeveelheid van 70 kg. gladiolenzaad verstopt, wel ke de smokkelaars iri Parijs voor f. 1000 pel- kilo wilden gaan verkoopen. Ook hebben zij zich in beduidende mate aan den smokkel van kaas en boter schuldig gemaakt, aan bonnenzwendel en vee smokkel. Een langdurige zitting. Onder voorzitterschap van den burge meester kwam de raad gistermiddag bijeen. INSTELLING COMMISSIE VOOR PERSONEELSZAKEN. Bij het voorstel tot instelling van een commissie van bijstand voor de perso neelszaken vragen de heeren Piena en Schüller (P. v. d A.) nadere toelichting over taak, bevoegdheid enz. van deze commissie. Geheel gerust daarop zijn ze toch niet in verband met het georgani seerd overleg als anderszins. De heer v. Oijen (K. V.) juicht het voorstel warm toe, evenals de heer Woudstra (A.-R.), Wethouder Menken zet uiteen, hoe het voorstel gegroeid is, n.l, uit den v?ensch van de raadsleden en het G. O., om eerst in voor-overleg met den wethou der te treden ten einde de zaken door te praten. Meer wordt niet bedoeld, zoo. dat het G. O. niets tekort wordt gedaan. In tal van plaatsen bestaat zoo'n com missie reeds en werkt tot volle tevreden heid. Aan de rechten van andere com missies zal niet worden getornd. Conform wordt dan besloten. De verordening wordt z. h. st. aan vaard met overnemen door B. en W. van een amendement-Piena inzake art. 7 (waardoor de commissie kennis kan nemen van alle betreffende stukken. Tot leden der commissie werden daarop gekozen de heeren Knetsch (A.- R.), Van Weizen (C. P.), Van Oyen (K. Volksp.) en Schüller (P. v. d. A.), ter wijl voor de 5de plaats geen meerder heid werd verkregen. Te voren had nog een debat plaats over de vraag, opgworpen door den heer Vos (P. v. d. V.) of het niet wenschelijk zou zijn alle 5 partijen te doen verte genwoordigen K. Volkspartij en Prot.- Chr. Partij schaarden zich achter dit idee, doch de heer Van Dijk (P. v. d. A.) bestreed deze. Voor een 2de vrije stemming plaats vond, zelde de heer Van Dijk (P. v. d. A.), dat zijn partij haar 2den candidaat •terugtrok, al betreurt zij, dat niet te vo- voren overleg is gepleegd, zooals toch gewoonte is. Bij de 2de vrije stemming werd alsdan tot 5de lid gekozen de heer Frohweln (P v. d. V.). De heer Schüller kon in deze om standigheden zijn benoeming niet- aan vaarden en wilde afstand doen ten be hoeve van zijn partijgenoot Piena. Deze werd daarop gekozen. Hierna ging de raad in geheime zit ting. LOSSE OPMERKINGEN. Na heropening werd de reeds vermelde agenda afgewerkt. Bij enkele punten werden nog eenlge opmerkingen ge maakt. Zoo bepleitte bij het voorstel tot ver betering van de Rijn. en Scniekade de heer Hendriks (Chr.-Hist.) een trottoir, terwijl de heer Aalders (K. V.) meende, dat slechts 40 van de 104 eigenaren on willig waren en daarom de vraag stelde, wat de gemeente had gedaan in dezen. De heer Schüller (P. v. d. A.) was van oordeel, dat de gemeente alles ge daan had, doch de eigenaren zijn on willig; het zijn er tientallen meer dan 40. In totaal zijn er misschien een 25 wüligen. Een woord van afkeuring in het openbaar is zeker op haar plaats aan het adres van deze onwillige eigenaren. Wethouder Jongeieen zegt, dat een trottoir niet mogelijk is, gezien het niet mee willen werken der eigenaren. 31 daarvan stonden volledig afwijzend, de anderen hebben niet geantwoord. Het getuigt van groote kortzichtigheid. Inzake het herstel van het Boerhaave- monument meende de heer Van Iterson (Chr.-Hist.) dat niet de vorst hoofd oorzaak -was, doch de technische con structie of verkeerd onderhoud. Men denke ook aan de verplaatsing. Hij vraagt voor komenden winter een zorg vuldig onderzoek van alle standbeelden, enz., gezien de kosten van herstel. De heer Knuttel (C. P.) oordeelde de kosten van herstel al zeei hoog (f.1500). Wethouder Jongeleen was van oordeel, dat bij de overplaatsing er iets mee ge beurd was, doch zelfs bij goede inspectie is dat niet altijd tijdig waar te nemen. Hij zal evenwel rekening houden met de opmerking. Men vergete niet. dat de prijzen thans vier maal zoo hoog zijn als vroeger. Men zal daaraan moeten wen nen. Bij het voorstel tot verbetering van den Burchtheuvel antwoordt wethouder Jongeleen op een informatie van den heer Kortmann (K.V.) ol het niet mo gelijk was van Monumentenzorg eenige vergoeding te krijgen, dat een poging daartoe zonder succes is gedaan. Men zal echter nog verder zien. Bij het voorstel inzake de aanschaf fing van 2 ketels voor de Gestichten, maakte de heer A. van Dijk (K. V.) be swaar, dat door B. en W. technisch ad vies gevraagd is, terwijl z.i. voldoende technici in gemeentedienst zijn. De heer Van Iterson oordeelde het honorarium nog al hoog en stelde voor daarover een brief te richten tot de firma. De Voorzitter zette uiteen, dat, waar algeheele vernieuwing in het voornemen ligt, waarin ook deze incidenteele ver nieuwing moet passen, een technisch oordeel is gevraagd. Het College wil de idee-Van Iterson overnemën. UITBREIDING GEMEENTELIJKE BLINDENWERKINRICHTING. Mevr. Braggaar (P v. d. A.) betreurde, dat dit goede voorstel alleen gelden zou voor die invaliden die gesteund worden en bepleitte uitbreiding. Voorts is het salaris van den directeur h.l. te laag en zij zou gaarne een nieuwe commissie zien voor deze materie. De heer Knetch (A.-R.) zou gaarne nuttigen arbeid zien toegepast, waar door het mindenvaardigheids-complex- gevoel wordt opgeheven. Zie ook het voorstel van minister Drees inzake in schakeling in het normale productie proces. Ook kerkelijk gesteunden zag hij gaar ne hierin betrokken. De heer Goslings (P. v. d. A.) steunt den heer Knetsch en vraagt B en W. in dezen diligent te zijn in samenwer- De lichte kruiser Heemskerk ondergaat bij Wilton in het dok een groote schoonmaak en revisie, voordat hij naar de Indische wateren vertrekt. (Foto Anefo) /Tëmuxétön" V^cJoor JOHN DltKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 23) „Er Is toch absoluut niets van waar, hè?", vroeg Janice met koortsachtlgen ijver. „Het kan toch niet gedeeltelijk waar en gedeeltelijk onwaar zijn, of wel?" „Er zit iets in", zei oom Ben, terwijl hij zijn keel weer schraapte en eenigs- zins aarzelend sprak. „Ik bedoel, in wat het kind daar zegt Drie paar oogen richtten zich op Eve. Het waren vriendelijke oogen. oogen van menschen, die het goed met haar meen den. Een oogenblik kostte het haar moeite om zich te beheerschen. Zij begon langzaam, maar daarom niet minder zeker, te beseffen, wat er gebeuren ging. Al wat zij zooeven had gehoord van Janice waren leugens en misverstanden. Of misschien nog erger, zooals bijvoorbeeld dat splintertje van de snuifdoos, dat haar steeds weer even angstaanjagend door het brein schoot. Maar er waren een paar dingen bij. die niet te weerleggen waren. De politie zou die feiten kunnen bewijzen. Er stak geen verdienste in om ze te ontkennen. „Zeg me eens", zei Eve, pogend tot de kern van de kwestie te komen, „denken jullie nu heusch, dat ik hem ooit zou hebben willennu ja, kwaad doen, juist hèm?" „Weineen, lieve kind. natuurlijk niet", verzekerde Helena haar. Haar bijziende oogen hadden een smeekende uitdruk king. „Zeg ons alleen maar, dat het niet waar is. Dat is alles wat wij weten wil len". „Eve", zei Janice kalm, „wat voor le ven heb je geleid voordat je Toby ont moette?" Het was de eerste persoonlijke vraag, die men haar in dit huis ooit gesteld had- „Hoor eens. Janice, nu is het genoeg", protesteerde Helena, en zij werd zenuw achtig. Janice lette niet op haar moeder. Zij stond op en ging langzaam op een laag stoeltje recht tegenover Eve zitten. De fijne, blanke, bijna doorzichtige huid, die het privilege is van vrouwen met rood haar. kan in oogenblikken van groote emotie een bijna blauwachtigen glans krijgen. Janice's groote bruine oogen wa ren op Eve gericht. In hun uitdrukking lag een mengeling van bewondering en weerzin. „Denk niet. dat ik je er op aankijk", zei ze met de wat onhandige edelmoe digheid van haar drie-en-twintig jaren, „Ik heb zelfs 'n zeker bewondering op dat punt voor je. Ik heb je altijd bewonderd- Ik spreek er nu alleen over. omdat de prefect van politie het er over had. Ik bedoel, de reden, waarom je vader zou hebben willen kwaad doen. Ik zeg niet, dèt je het gedaan hebt. begrijp me goed. Ik gelóóf ook niet, dat je het ge daan hebt. Dat wil zeggen, ik geloof niet, dat jij het noodzakelijk gedaan moet hebben. Alleen Oom Ben kuchte, „Ik geloof, dat we allemaal nogal breed van opvatting zijn. Allemaal, be halve Toby en misschien de arme Mau rice een beetje- Maar verder neen jieusch. Janice Janice deed alsof zij niets hoorde. „Je bent getrouwd geweest mét dien Atwood, nietwaar?" „Ja. Daar ben ik mee getrouwd ge weest". zei Eve. „Hij is weer in La Bandelette, zie je". Eve bevochtigde haar lippen. „O. ja?" „Ja. Een week geleden zat hij in de bar achter Hotel Donjon". Hi) zat er te kletsen en had het er onder anderen over, dat jij nog altijd van hem hield en hij zei. dat hij je terug zou krijgen, zelfs al zou hij ons alles over je moeten ver tellen". Eve bleef bewegingloos zitten- Haar hart scheen opgehouden te hebben te kloppen en toen begon het opeens hard en luid te bonzen. De onrechtvaardig heid van alles wat er nu gebeurde, scheen haar sprakeloos te maken. Janice draaide haar hoofd om. „Herinner jullie je nog den middag vóór den nacht, dat vader stierf?" Heiena's oogen vernauwden zich. „Hoe hij hier terug kwam", vervolgde Janice, „en er zoo vreeselijk kalm en eigenaardig uitzag, terwijl hij hevig uit zijn humeur was? En dat hij niet met ons naar den schouwburg wilde? En niet wilde zeggen, waarom? En dat hij pas weer in zijn humeur kwam, toen die kunsthandelaar opbelde over die snuif doos. Hij zei immers ook nog iets tegen Toby, voordat wij naar den schouwburg gingen! En herinner jullie je dat Toby toen ook aldoor zoo wonderlijk heeft ge daan?" „Nu. en?", vroeg oom Ben, terwijl hij den kop van zijn pijp met belangstelling bekeek. „Onzin", zei Helena. Maar er kwamen 21). Het oude autootje van detective Snufkens reed piepend een parkeer plaats op en stopte. „Ziehier, waarde Panda", zei de speurder, terwijl hij Panda een fluitje overhandigde. „We gaan hier de zaak bespieden of schaduwen, respectievelijk bespionnerenWe letten scherp op ver dachte bewegingen van verdachte in dividuen; we stellen ons verdekt op ach ter enige auto's en rangschikken rustig de feiten, die ons onder het oog komen. Volg je me? We verdelen het werk als volgt: jij gaat links om en ik rechts om. Wanneer je een verdachten persoon ziet die begint radiator doppen los te schroeven, dan blaas je op dit fluitje. Daarop zal ik verschijnen en het indi vidu op heterdaad betrappen. Duide lijk? Vooruit dan en vóór alles: rustig blijven!" Panda sloop weg en begon zich tus sen een paar auto's door te wringen om een schuilplaats te vinden. Maar ter wijl hy bezig was, werd hij scherp in de gaten gehouden door een agent, die op een straathoek stond opgesteld. „Een verdacht individu!" mompelde de agent. „Waarschijnlijk de dief der radiator- doppen I" tranen in haar oogen, zoodra er over dien avond werd gesproken en haar ron de gezicht scheen geen kleur en geen lachrimpels meer te hebben. „Toby deed dien avond alleen maar zoo stijf van wege dat tooneelstuk. „Mevrouw War ren's bedrijf", omdat het ging over enfin, over dingen, waar men liever niet over spreekt" Eve ging overeind zitten. „Vader ging 's middags altijd graag in het Dierenpark achter Hotel „Donjon" wandelen" zei Janice- „Stel nu eens voor dat die mijnheer Atwood hem achterna gegaan is en hem iets heeft verteld over....'-' Janice maakte den zin niet af. Zij knikte in de richting van Eve, zonder om te kijken. „Toen kwam vader thuis en hij zag er zoo eigenaardig opgewonden uit. Hij zei iets tegen Toby. maar Toby wou hem niet gelooven. Stel je dit nu eens voor, zeg ik. Maar Toby kan dien nacht niet slapen. Dat herinneren jullie je wel- Hij heeft Eve om één uur 's nachts opge beld. En als hij haar toen eens verteld had wat hij van vader had gehoord? En als Eve hierheen was gekomen om het met vader uit te vechten". „Een oogenblik", zei Eve bedaard. Zij wachtte even om op adem te ko men voordat zij weer sprak, „Wat hebben jullie gedurende al dien tijd van mij gedacht-?", vroeg zij. „Niets, mijn lieve kind. absoluut niets!" riep Helena uit. terwijl zij naar haar brü greep en dien afzette. „We zijn al lemaal dol op je en je weet. dat we nooit aan je getwijfeld hebben. O. hemel, waar is mijn zakdoek nu? Ik kan dat ding nooit vinden, als ik hem noodig heb. Maar als Janice begint te praten over dat bloed en over ik weet niet wat nog meeren dan zeg jij aldoor niets en je ontkent het niet „Juist", 2el oom Ben. „Maar dat is niet het eenige", hield Eve vol. „Ik wil het werkelijk graag weten. Wat beteekenen al die toespellin gen en vaagheden, en al die dingen, die jullie tot op vandaag nooit gezegd heb ben? Of wordt er geïnsinueerd, dat „Mevrouw Warren's Bedrijf" eigenlijk moest zijn „Mevrouw Neill's bedrijf?" Bedoelen jullie dat? (Wordt vervolgd) king met alle betrokken instanties. Hic# betreft het echter zoodanige invaliden, die daarbuiten vallen, meent hy. De heer Knuttel (C. P.) vraagt of cü basis wel goed gesteld is, ook wat in koop en verkoop betreft. Mevr. De Cler (P. v. a. A.) verheugde zich, dat zooveel meer begrip wordt ge toond in dergelijke aangelegenheden, ge let op de moeite, waarmede destyds de blindenzorg werd aanvaard. Wethouder Menken verzekerde, dat niet alleen aan invaliden, die gesteund worden, wordt gedaeht. B. en W. zullen zeer soepel zyn. De kwestie van direc teur-salaris en commissie worden nog bekeken. Een geheel nieuwe commissie lijkt hem ongewenscht- Het betreft hier een categorie van zwaar invaliden. Voor de andere is reeds veel gedaan buiten de wet om (hier ter stede zdjn al 20 personen in bedryven ondergebracht). De bestaande regeling he^ft vry goed gewerkt, speciaal juist wat inkoop en verkoop betreft. SALARISSEN GEMEENTE- PERSONEEL. Een voorstel inzake vacantietoeslag voor het gemeentepersoneei wordt door B. en W. in praeadvies genomen. Wethouder Menken zegt inzake het raadsbesluit van 3 Maart tot een tyde- lijk 10 pet. toelage voor ambtenaren en werklieden, dat van regeeringswege men er beslist op tegen is, dat de salarissen komen boven het ryksplafond. Waar dit elders is geschied, moet nu worden terugbetaald! Voor ambtenaren wordt de 10 pet. aanvaard, doch voor enkele groepen van werklieden beslist afgewezen. Er kan niet worden gegaan boven een verhooging van 40 et—f. 1.15 p. w. in de 6 loongroepen. Het is Jam mer. maar er is gedaan wat kon. De rykskindertoeslag kan echter nog wor den toegekend (f.115 tot f. 2.30 p .w.). Hij vraagt B. en W. te machtigen voor loopig uit te betalen tot in een volgende sitting een definitieve regeling is te treffen. Na nog eenig debat wordt z. h. st. daartoe besloten. MOTIE WILMER-VAN OYEN. De heeren Wilmer en Van Oyen (K. V.) dienen de volgende motie in: „De gemeenteraad, overwegende, dab het personeel, werkzaam in een ge- meenteiyken tak van dienst,, medezeg genschap moet hebben niet alleen wat betreft eigen arbeids. en dienstvoor- waarden, maar ook wat betreft de ver zorging der belangen, welke aan de be trokken tak van dienst zyn toever trouwd, verzoekt B. en W. in de verordening van 17 Maart 1924 (gemeenteblad No. 9) den Raad zoodanige wy'zigingen voor te stellen, dat wordt ingevoerd een mede zeggenschap in bovenbedoelden zin, welke medezeggenschap heeft een advi- seerend karakter, omkleed met waarbor gen, waardoor een ernstige overweging van de gegeven adviezen verzexerd is. B. en W. zeggen praeadvies toe. De heer Wilmer vraagt volgende zit ting behandeling, hetzy met schrlftelyk of mondeling praeadvies. De Voorzitter wü gaarne spoed toe zeggen, doch wil zich niet binden aan een volgende zitting, gelet op de belang rijkheid der materie, ale van alle zyden moet worden bezien. De heer Van Dyk (P. v. d. A.) is ver heugd over zoo'n motie van die zyde, die vroeger het voorstel-Van Eek van zoo'n strekking altyd bestreed. Dat getuigt van evolutie des geestes. De heer Wilmer brenfct gaarne hulde aan den heer Van Eek. Er zyn slechts weinig raadsleden, die zooveel hebben gedaan voor het gemeentebelang uit zui ver sociale gevoelens. Spr. meent, dat een 10 maal de motie Van Eek is inge diend en 10 -maal is deze door spr. be streden uit naam der rechtsche partyen, want het was een motie zonder con- creten inhoud. Er is geen sprake van evolutioneering zy'nerzijds. De heer Van Dyk zegt geen schuld vraag of wat ook op het oog gehad te hebben. Het was slechts bedoeld als lof, niet als aantijging. De heer Schüller meent, dat destyds des heeren Van Eck's toelichting toch duidelijk genoeg was! De heer Wilmer constateerde, dat de oude partij-politiek ln niets veranderd bliikt te zyn. Er wordt weer gezien van welke zijde iets komt, los ven de merites. De heer Van Diik wijst er op. de motie niet bestreden te hebben. De heer Lombert: e'est le ton qui fait la musique. b Bii de rondvraag betreurt de heer Knuttel, dat in den Leidschen Hout een eikenlaan zal komen in plaats van de pooullerenlaan. Hierna, pl.m. 6 uur, sluiting. SCHEEPSBERICHTEN. Aldabl, Buenos Aires—Rotterdam 27/4 te Rio de Janeiro: Alglba. 26/4 van Buenos Aires naar Rosarlo; Aletta, 23/4 van Sin gapore naar MItI: Alhena. Rotterdam— Zd. Amerika, 27/4 te Antwerpen: Baren- drecht. 27 '4 van Port de Bouc te Algiers: Brastagl. 20. 4 van Seattle te Batavia: Clio. 22/4 te Curacao; Dordrecht. 26/4 van Port Arthur tp Kopenhagen: Eemond. 26/4 van Buenos Aires te Montevideo: Prins Wil lem 4. AlexandriëLonden pass 26/4 Malta Pygmalion, 23/4 van Port au Prince naar New York. K.N.S.M Orne.n, 24/4 van ODorto naar Lissabon: Danae, 25/4 te Alexandrië; Ardea 24/4 van Gibraltar naar Dublin: Iiista. 28/4 te Amsterdam: Hermes, 26/2 van Amsterdam naar Antwerpen: Euterpe. 27'2 van Amsterdam naar Gothenburg: Herculps 26 '4 van Rotterdam naar Lissa bon. 27'4 Benohy Head gepasseerd. Holl Afr. Lijn: Nigerstroom, 5 Mel to Amsterdam verwacht. Mij Nederland" Mapia. 25/4 van Calcutta naar Colombo; Johan de Witt, 26/4 van Port Said naar Amsterdam; Rondo 21/4 te Makassar. Oceaan* Melampus, 23/4 te Singapore. Vinke en Co.: Aalsum, 28/4 te Rotter dam, K.P.M.: Tallwang. 26/4 te Port Said: Tarempa. 26/4 te Port Said. Kon Holl. Lloyd: Merwede (thulsr.). 27/4 St. Vineent (Kaap Verd. Eil.) gepas seerd: Maasland (thuisreis) 25/4 van Funchal: Waterman (uitreis) 27/4 te Montevideo. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 28 April. Coöp. Groentenvel- Hng. Andy vie 38—41. prei I 2127 n 1518. raapstelen 2931. rabarber 21 36. stoofsla 36—41, spinazie 1.9—39, uien 8.9014. witlof I 2645, n 17—27, sekookte kroten 20. alles per 100 kilo Peterselie 8.8015.90. radils 7—11. sel derij 3.10—4.20 alles per 100 bos. sla I 22—28. II 12—20. in 5—10 per 100 st. IJMUIDEN, 29 April Besommingen KW 173 f. 900; KW 65 f. 3580; KW 83 f. 3060. Aanvoer: 2500 kisten. ROTTERDAM, 29 April. Veemarkt. Totaal aanvoer 4196. 230 Paarden, 14 Veulens, 650 Magere runderen, 1298 Vette runderen, 79 Graskalveren, 836 Nuchtere kalveren, 116 Schapen, 42 Zuiglammeren, 807 Biggen, 124 Bokken en geiten. Pry zen per stuk: Kalf koeien le kw. f. 700, 2e kw f. 600, 3e kw. f. 400; Varekoelen f.000, f. 400, f. 325; Vaarzen f. 500, f 400, f. 250: Pinken f. 375, f. 275, f. 200; Graskalveren f. 220, f. 180, f.100; Biggen per week f. 38, f. 28, f. 20.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2