Marshall over de conferentie van Moskou Veesmokkelarij nog van grooten omvang WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt 2800.- voor een koe, die hier 700.- kost Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 29 APRIL 1947 No. 26069 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 De Houding der Sovjets gehekeld. De Amerikaansche minister Marshall heeft gisteravond voor de radio gespro ken over de conferentie van Moskou. Er kon daar geen overeenstemming worden bereikt, aldus de minister, daar de Sovjetunie vasthield aan voorstel len, welker aanvaarding in Duitschland een gecentraliseerde regeering tot ge volg had gehad en tevens de volledige contróle over een land, dat economisch ten ondergang gedoemd zou zijn. Duitschland zou zoo zwaar in de schuld zijn gekomen, dat het een groot deel van zijn productie als herstelbetaling had moeten afstaan, voornamelijk aan de Sovjet-Unie. Amerikaansche steun zou tot in het oneindige noodig zijn ge weest met als eenig resultaat de' ver slechtering van het economisch leven in Duitschland en Europa en een on vermijdelijke noodtoestand van dicta tuur en strijd. Stalin heeft Marshall de verzeke ring gegeven, dat in volgende bijen komsten van de ministers van Bui- tenlandsche Zaken overeenkomst be reikt kon worden omtrent ontwape ning, de politieke structuur van Duitschland, herstelbetaling en eco nomische eenheid. Marshall zeide te hopen, dat Stalin gelijk heeft, maar dan zou de Sovjet- Unie meer medewerking moeten too- nen. dan thans het geval is geweest. „Onze regeering", aldus Marshall, „is voorstander van de vrijheid van voor lichting. Dit maakt dikwijls een beroep op de openbare meening noodzakelijk. Te Moskou doet de propaganda een be roep op de hartstocht en het vooroor deel schijnt er de plaats ingenomen te hebben van het appel aan het gezond verstand en het begrip. De Sovjet-Rus sische delegatie uitte beschuldigingen en gaf een interpretatie van Potsdam en andere overeenkomsten, die geheel verschilde van de feiten, zooals die dooi de Amerikaansche delegatie worden ge kend en begrepen". In een overzicht van de resultaten der conferentie wees Marshall er op, dat ondanks de vele moeilijkheden, wel licht grootere vorderingen gemaakt wa ren, dan men besefte. De afgevaardig den wisten nu precies de standpunten van de respectieve regeeringen inzake de verschillende vraagstukken. Daar door zouden zij eventueel enkele ge schillen kunnen oplossen. Door een ver dere bestudeering van de punten van overeenkomst en verschil zou zeer ze ker eenige klaarheid geschapen kunnen worden. Dit duidde op vooruitgang, hoe pijnlijk langzaam overigens ook. Mar shall wilde niet om wille van het be reiken van overeenstemming tot een compromis in belangrijke kwesties be sluiten. Wel moest getracht worden het standpunt van de tegenpartij te be grijpen. Hierna weidde Marshall uit over „de fundamenteele vraagstukken waar van de oplossing zou kunnen leiden tot een snelle regeling van andere geschil punten", in de eerste plaats het tekort aan steenkolen in Europa en de nood zakelijkheid de Duitsche mijnindustrie te herstellen. Behalve Frankrijk, waren alle aan Duitschland grenzende landen, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie bij dit herstel betrokken, daar steenkool vereischt is voor de Duitsche export- productie, noodig voor den Invoer van levensmiddelen, die momenteel groot en deels door de V. S. werd bekostigd. Het tweede belangrijke punt was de vorming van de zware industrie in Duitschland, die misschien weer een bedreiging van den wereldvrede, zou kunnen beteekenen. De kwestie Duiisch- land hield niet alleen verband met de veiligheid van Europa en de wereld maar tevens met de Enropeesche wel vaart. De Amerikaansche delegatie moest aan den eenen kant haar aan dacht wijden aan een verdrag voor ve le jaren en aan den anderen kant reke ning houden met de nooden van de volken van Europa De volken van Groot-Brittannië en de V S k0™<jen niet voortgaan met de verstrekkin,, san honderden milüoenen dollars roor Duitschland. Marshall oefende critiek uit op de voorkeur der Sovjet-Unie v°°r. e£n sterke centrale regeering voor Duitsch land en zeide, dat de V. S. Brittannië zich daartegen verzetten, omdat h.i. een dergelijke regeering zou kunnen worden veranderd in een re giem gelijk aan dat van de Nazis. Ook op grond van geheel andere redenen bestond er een gerechtvaardigde vrees voor de heropleving van de Duitsche militaire macht en bezorgdheid over geuite of verborgen verlangens. Het vraagstuk van de Duitsche eco nomie had zeer groote moeilijkheden opgeleverd, vooral door het feit, dat de Russische 'zone practisch onafhankelijk van de andere zones werd bestuurd. De Sovjetrusslsche autoriteiten waren niet genegen samerf te werken, ten einde het economische leven van Duitschland, zooals te Potsdam werd overeengeko men, in evenwicht te brengen, hetgeen een ernstige belemmering vormde voor de ontwikkeling van de Duitsche eco nomie, Bij hun aanvallen op de fusie van dé Britsche en Amerikaansche zo nes hielden de Russen geen rekening NOG STEEDS VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk Zuidelijke of Zuid-Oos telijke. later weer naar Noordelijke richtingen omloopende, tijdelijk krach tige wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk eenigen regen of regenbuien. Vrij koud. 30 April Zon op: 5.14 uur; onder: 20.01 uur. Maan op: 14.18 uur; onder: 4.07 uur. (5 Mei V. M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 0-02 en 12.42 uur. met de oorzaak van deze fusie: hun weigering de overeenkomst van Pots dam uit te voeren. Marshall kon deze aanvallen moeilijk anders beschouwen dan als propaganda. Marshall was van meening, dat de overeenkomst van Potsdam, herstelbe talingen uit de loopende productie niet inhield. De Russen bestreden dit stand punt en veronderstelden, dat de over eenkomsten te Yalta dergelijke herstel betalingen rechtvaardigden. Hierdoor zou het herstel van Duitschland's eco nomie zeer vertraagd worden en Amerika financieelen steun moeten blijven ver- leenen. De Russische interpretatie van Pots dam, dat de Westelijke Poolsche grens, gevormd door de Oder-Neisse, definitief zou zijn, werd door Marshall nadruk kelijk bestreden. Deze voorloopige grens tusschen Duitschland en Polen zou. in dien zij werd vastgesteld, Duitschland van gebied berooven, waarvan meer dan een vijfde der bevolking afhankelijk was. Marshall betoogde, dat alle landen, die met Duitschland in oorlog waren geweest eenigen invloed moesten uit oefenen bij de totstandkoming van het Duitsche vredesverdrag. Marshall moest tot de conclusie ko men, dat de Sovjetrussische regeering geen pact wenschte of het sluiten van het pact, wilde uitstellen, daar het Ame rikaansche voorstel voor een viermo- gendhedenpact ter waarborging van de demilitarisatie van Duitschland door Russische amendementen zoodanig werd gewijzigd, dat zijn strekking volkomen veranderd werd. Indien het Russische voorstel inzake de Duitsche activa in Oostenrijk zou zijn aangenomen, zou het te betwijfe len zijn gew eest of Oostenrijk ooit weer een zelfstandige staat zou zijn gewor den-Het zou veeleer een marionet-staat geworden zijn. Alle pogingen' voor deze kwestie een compromis-oplossing te vinden, hadden gefaald. Marshall legde ten slotte den nadruk op den steun, dien de Amerikaansche delegatie van beide Amerikaansche par tijen had ondervonden. Eenheid van ac tie van de zijde van het Amerikaansche volk was noodzakelijk met het oog op den internationalen toestand en de positie der V. S. De Amerikaansche filmster Rita Hay- worth. die Zondag met de Veendam in ons land arriveerde, heeft gisteren in een kas van de firma Rijnveld te Hille- gom haar naam gegeven aan een nieuw gekweekte groote roode tulp. De enkele exemplaren van deze tulp, die momen teel reeds gekweekt zijn, kosten momen teel maar liefst duizend gulden per stuk. De filmster bij enkele van de naar haar genoemde bloemen. (Foto ANP-deHn. RUIM TIENDUIZEND LONDENSCHE HAVENARBEIDERS IN STAKING. Volgens officieele verklaring zijn ruim tienduizend Londensche havenarbei ders in staking gegaan. Dr. Douwes Dekker Minister zonder portefeuille. UITBREIDING DER INDONESISCHE DELEGATIE. Naar AFP verneemt, heeft het Repu- blikeinsche kabinet te Djokjakarta be sloten Sjahrlr als hoofd van de Indone sische delegatie, welke de onderhande lingen voert met de Commissie-Gene raal, te handhaven en de samenstelling van deze delegatie te verbreeden. Eenige adviseurs zullen aan de delegatie wor den toegevoegd. Voorts is dr. E- F. E. Douwes Dek ker door het republikeinsche kabinet benoemd tot minister zonder porte feuille. In ons land wordt Douwes Dekker als agitator beschouwd. HU heeft verscheidene scholen in Ned.- Indië gesticht en is op journalistiek terrein werkzaam geweest. Verdacht van nationaal-socialistische sympathieën werd hij door de Ned.- Indische regeering gearresteerd en te Ngawi geïnterneerd. Kort voor de Ja- pansche invasie werd hij met een aan tal NSB-ers naar Suriname overge bracht. Na de bevrijding keerde hij naar ons land terug. In December 1946 begaf dr, Douwes Dekker zich naar Java, om zyn diensten aan de Republiek aan te bieden. Hij ar riveerde op 1 Januari 1947 met de Wel tevreden in Indonesië. Nader wordt gemeldt. dat de ministers Roem en Soesanto zitting blijven nemen in de delegatie. Dr. A. K. Gani zal vervangen worden door I. Kasimo van de Republikeinsche Katholieke partij, die voor den oorlog lid was van den Volksraad en door Soe- peno, socialistisch lid van het werkco mité van de KNIP. Dr. Gani wordt vervangen, omdat zijn taak als minister van Economische Za ken te zwaar is om hem nog tijd te la ten voor politieke besprekingen. De politieke besprekingen zullen Donderdag a.s. worden hervat. Ministers spreken in Oost-Indisch parlement. FUNCTIES VOOR CAPABELE INDONESISCHE AMBTENAREN. In een rede voor het Oost-Indische parlement heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken Ide Anak Agoeng Gde Agoeng o.a. uiteengezet.dat binnqji afzienbaren tijd de moeilijkheden in verband met gebrek aan ervaren perso neel voor de leidende functies zullen zijn opgelost, daar de minister zich niet zal laten binden door knellende bepalingen op het gebied van de opleidingseischcn. Aan capabele Indonesische ambtena ren zullen functies worden gegeven in de hoop, dat zy binnen korten tyd vol doende departementale kennis en er varing zullen hebben opgedaan om zelf leidende functies te kunnen bc- kleeden. Hierna ging de minister uitvoerig in op de ter beschikkingstelling van het bestuur van het politieapparaat, dat met ingang van April heeft plaatsgevonden en met welken stap de staat daadwer kelijk te teugels van het bewind in han den heeft genomen. (Copyright Anefo). Morgen viert H.KH. Prinses Juliana Haar 38sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan plaatsen wy heden Haar laatste portretfoto, waarbij wy onze lezers op wekken om door het uitsteken der natio nale vlag uiting te geven aan hun liefde voor en aanhankelijkheid aan onze jarige kroonprinses. De minister maakte voorts zijn plan nen bekend inzake de toepassing op korten termijn van de bestuursorganisa tie in engeren zin en de voltooiing van de zelfbesturen te Gowa en Bone, De minister van Financiën, de heer M. Hamelink gaf hierna, zich van de Indonesische taal bedienend, een over zicht van de financiën van den nieuwen staat, er den nadruk op leggend, dat Oost-Indonesië in wezen gezond is. Spreker wees er op, dat de staat zich niet zal neerleggen bij maatregelen of beslissingen op monetair gebied, indien de regeering daaromtrent niet is ge hoord of wanneer deze volgens haar in- druischen tegen de belangen van Oost- Indonesië. „Wij zijn", aldus de minis ter. „verplicht jegens het volk voor de koopkracht te waken en te zorgen, dat wij geen slachtoffer worden van de mo netaire chaos elders"- Ook ten aanzien van de beschikbare deviezen behoudt de regeering ach alle rechten voor, aldus besloot - minister Hamelink, die ten slotte verklaarde,, dat de eerste begroo ting pas voor 1949 kan worden inge diend. Prinselijk Gezin weer vereend ALLEN TE SOESTDIJK TERUG. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zijn gisteravond om vyf minuten over half zeven te Soest- dyk teruggekeerd. De reis naar-ons land-werd gemaakt met het zelfde vliegtuig, dat hen naar Zwitserland had gebracht en werd be stuurd door den piloot Sonderman. De verzorgster van de prinsesjes mevr. Pen ning en zuster Huidekooper hebben de terugreis medegemaakt. Het vliegtuig streek neer te Soester- berg. PASOENDAN WIL ONAFHANKELIJKHEID. Pasoendan, (West Java), dat elf mil- lioen inwoners telt. dringt volgens AFP aan op zijn algeheele onafhan kelijkheid als de vierde staat in de fe deratie van Indonesische staten met de republiek Java en Sumatra, Oost-Indo nesië en Borneo. Herdenking der bevrijding op de scholen. Op Zaterdag as. De minister van O., K. en W. heeft aan cfc directeuren van rijksscholen, de gemeentebesturen en de besturen van scholen voor bijzonder onderwijs, een circulaire doen toekomen waarin hij meedeelt, dat de regeering er prijs op stelt, dat ook dit jaar de plechtige her denking van onze bevrijding uit de Duitsche overheersching in de scholen zal plaats vinden, waaraan gepaard zou dienen te gaan een herdenking van de dooden en een herdenking van het verzet. Het verdient aanbeveling hiervoor te bestemmen een lesuur op den laatstcn schooldag, voorafgaand aan den Natio- nalen Feesdag (i.e. Zaterdag 3 Mei). De minister verzoekt te willen spre ken over: „De diepere beteekenis welke aan de herdenking ten grondslag ligt, waarbij vooral naar voren ware te bren gen het groote idealisme en liefde voor Vorstenhuis en Vaderland, die onze helden van 1940—1945 moeten hebben bezield". Het Palestijnsche vraagstuk. Voor de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties geopend werd, heeft het Joodsche Bureau een verkla ring uitgegeven, waarin het mededeelt dat het bestuur van het burèau de ver gadering zal boycotten tot een beslis sing zal zijn genomen over het verzoek van het bureau vertegenwoordigd te mo gen zijn. Tot voorzitter werd, zooals verwacht, gekozen de Braziliaan Aranha (met 45 van de 50 stemmen). Ook de gisteren vermelde vice-voorzitters werden ge kozen. Men kwam overeen, dat de commissie van orde heden de plaatsing op de agenda van twee der moeilijkste kwes ties zal bespreken, n.l. het Arabische verzoek om een volledig debat over Pa lestina en den eisch der Joodsche orga nisaties wat betreft vertegenwoordiging in de assemblee. Azzam Pasja, secretaris-generaal der Arabische Liga, heeft verklaard: „De tijd is nu gekomen om het vraagstuk op te lossen- De oplossing is een onafhan kelijke staat Palestina. Door het Zionis tisch terrorisme is de toestand aldaar onhoudbaar. Er zouden van den anderen kant ook moeilijkheden kunnen komen. De Arabieren zouden in opstand kun nen komen". Azzam Pasja voegde er aan toe, dat de Arabieren een onafhankelijk Pales tina wilden, waarin Joden en Arabieren gelijke burgerrechten zouden genieten. De censïiur in Palestina heeft vermel ding hiervan verboden. NOG GEEN SPOOR VAN BORMANN. Hoewel alle havens, vliegvelden en stations in Egypte onder de strengste contróle staan, heeft men tot nog toe geen spoor kunnen vinden van Martin Bormann,, de rechterhand van Hitier, die verleden jaar bij verstek te Neuren berg ter dood werd veroordeeld en naar verluidde zich te Caïro of op weg naar Cairo zou bevinden. Volgens een func tionaris van de veiligheidspolitie neemt de politie geen risico's, hoewel zy ge looft. dat ontsnapte krijgsgevangenen, die zich in Egyptische steden ophouden, ten onrechte voor Bormann worden ge houden. Zware vrijheidsstraffen de eenige remedie. (Speciale reportage). De veesmokkelarij aan onze Zuide lijke grenzen heeft glorierijke en zeer winstgevende tijden gekend. Maar over drijving schaadt en toen steeds meer personen in de Brabantsche Kempen en in het lachende heuvelland van Zuid- Limburg samendromden om hun aan deel in de buit op te eischen, toén droe gen zij er zelf toe bij. dat de kip, die gouden eieren legde, werd gekooid, zij het dan ook nog niet geslacht! Het was ook al te bar geworden. Ingewijden zeggen, dat er per week voor ongeveer een half mlllioen gulden aan vee over onze grenzen is gebracht. Dat moge dan een schatting zijn uit het ongerijmde: ernstig werd de situa tie ongetwijfeld! De vleeschvoorziening van ons land werd bedreigd door het wegvoeren van een millioen rantsoenen vleesch per week en scherpe maatrege len waren onvermijdelijk. Zij zijn aller minst zonder succes gebleven: over een periode van 7 maanden werden in be slag genomen: 900 stuks vee (koeienen kalveren), 250 paarden en 200 schapen. Overmatig veel is dat niet, maar de grootste winst dateert gelukkig van den laatsten tijd. toen eenige omvangrijke complotten konden worden ontmaskerd. Een hoofdinspecteur van de douane vertelde ons, dat reeds 134 deelnemers aan die complotten achter slot en gren del zijn gezet en dat nog vele nieuwe arrestaties zullen volgen! DE TARIEVEN VERHOOGD. De zware gevangenisstraffen, welke bereids aan een aantal veesmokkelaars door de rechtbank te Breda zijn opge legd, hebben bovendien een gunstigen invloed uitgeoefend Vóörloopers en drijvers, op lijfsbehoud bedacht, zijn gaan praten en hebben vele „groote Pie ten" verraden, waardoor er onrust heerscht door heel het land. En „de kleine man" heeft zijn tarieven ver hoogd, nu het risico zoo groot is ge worden. Minstens 60 gulden (in plaats van 10) vraagt hy thans voor het transport over de grens en er is zeker 'n biljet van honderd gulden voor noodig om zyn medewerking te verkrijgen bij het vervoer van vee over de groote ri vieren, hetgeen soms zwemmende, soms in bootjes geschiedt. Met spanning ziet de douane inmiddels uit naar den door den Minister in het Parlement aange- kondigden maatregel van de wederin- voéring van het veeboekje in het gebied binnen een afstand van 25 K.M van de grenzen. Alle vee zal worden gere gistreerd en het veeboekje zal voor de douane een belangrijk hulpmiddel kun nen zyn bij de contróle of de veesmok kelaars ergens een bases hebben inge richt van waar uit zij vee over de grens kunnen brengen Dat de vee-smokkel in tusschen nog steeds een zeer grooten omvang heeft, is buiten kyf. En dat is ook begrijpe lijk, gezien de enorme winsten. Want een Belg betaalt graag f.2800.voor een beste koe, welke hier te lande zoo om en nabij 6 a 700 gulden kan op brengen. Waarbij men dan wel beden ken moet, dat hij betaalt met guldens, die hij in België heeft gekocht en die hem niet meer dan 7 800 francs per gulden hebben gekost. (De officieele koers is 16 francs voor een gulden). Alles zal er thans op ingesteld moeten worden te voorkomen, dat het vee naar het grensgebied wordt gesmokkeld. Is het daar eenmaal, dan stijgen de kan sen van de smokkelaars in zeer bedui dende mate; in de eerste plaats omdat het niet mogelijk is onze douanes man netje aan mannetje langs de grens te posteeren, en ten tweede omdat de hui- zencentra op en by de grens een on overwinbare handicap vormen. In dor pen als Mesch (bij Eysden) en Budel, waar 90% van de bevolking leeft van den smokkelhandel, kan geen douane in de buurt komen of heel het dorp is gewaarschuwd. En in Baarle--Nassau weet zelfs de ambtenaar dikwyis niet, of hij zich op Hollandsch dan wel op Belgisch grondgebied bevindt! Tientallen boerderijen staan op of by de grenslijn en het is een kwestie van enkele minuten» seconden soms, om het in de stallen verborgen vee naar de overzyde te brengen Zelfs de meest geperfectionneerde bewakingsdienst staat hier machteloos. De remedie? Volgens alle grensbewa kers, die wy spraken, is er maar één: zoo zware vryheidsstraffen opleggen, dat het geldeiyke gewin niet meer op weegt tegen het groote gevaar van te worden gegrepen. En dat wel zoo snel mogeiyk, omdat onze deviezen-positie de enorme aderlatingen van den laat sten tyd op den duur onmogeiyk zal kunnen verdragen BINNENLAND. Door de politie te Tilburg zijn aan gehouden drie broodbezorgers van een Coöperatieve Verbrui ksvereenlging, die er van verdacht worden ten nadeele van de coöperatie 78.500 broodrantsoenen te heb ben gestolen. Deze rantsoenbonnen zouden verkocht zijn aan bakkers, die een bon nentekort hadden. Wlerlngen eert zijn gevallenen met een oorlogsmonument, dat voor leder van verre zichtbaar zal zijn. Het zal op 3 Mei a-s. officieel worden overgedragen. De 7 meter hooge granieten oblllsk ls geplaatst aan het begin van den korten afsluitdijk aan den hoofdverkeersweg Hol landFriesland. Per K.L.M.-Constellation zyn naar New York vertrokken de heeren A. J. W. van Anrooy, inspecteur algemeene dienst der P T.T.'en hoofd van den mobielen radiodienst, J. Th. Verstelle van den hydrograflschen dienst der Kon. Marine, ïr W. A. J Llebert. hoofingenleur van Radio Holland en prof. R. Roelofs. hoog leeraar luchtkarteering te Delft, die ons land zullen vertegenwoordigen op de Ra darconferentie welke van 28 April tot 9 Mei te New York wordt gehouden en waar aan vrywel alle maritieme mogendheden zullen deelnemen. De tweede vrouwelyke gezant in ons land. n.l die van Chili, mevrouw Carmen Vlal de Senöret, ls in Den Haag aan gekomen. In het kader van de uitwisseling van touristen tusschen Belgische en Neder- landsche relsvereeniglngen hebben tydens het afgeloopen week-end 200 leden van de „Touring Club de Belgique", op uitnoodi- ging van de R.V. een bezoek gebracht aan ons land. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de codeering van speel goederen en kunstnijverheids voorwerpen eind Mei zal worden opgeheven. De eerste groep van 50 Nederlandsche boeren, die ln Australië immlgreeren. wordt in het midden van Juli te Mel bourne verwaoht. Antara meldt uit Djokja, dat een Dakota van de Indonesische Luchtvaart maatschappij de eerste vlucht van Djokja naar Malang met 29 passagiers heeft ge maakt. Een Australiër en een Engelsch- man waren de piloten. De minister van O.. K. en W. heeft ln ee>n circulaire aan de gemeentebesturen te kennen gegeven, dat hy het op prijs zal stellen Indien slechts ln uiterste noodzaak in verband met de as. volkstelling een beroep zal worden gedaan op het onder wijzend personeel. Vice-admiraal Pinke ls teruggekeerd van zyn inspectiereis door de Groote oost. Het van Gent komende Engelsche ss. ..Merganser" ls op de Schelde tusschen Doel en Lieskenshoek in aanvaring gewefet met het Amerikaansche s.s. „Norwalk Victory" endoor schepen tegen den wal aan den grond gezet, evenals de „Norwalk Vic tory". Het laatste schip zal bij hoog water weer vlot komen. BUITENLAND. Op de Jaarlyksche tentoonstelling van de Royal Academy te Londen zullen twee werken te zien zyn van "Winston Churohill Zy werden geschilderd, toen hij in den herfst van het vorig Jaar een reis naar Europa maakte. De Fransche bladen voorspellen, dat binnen enkele dagen na de opening van de Fransche nationale vergadering, die heden plaats vindt, een politieke crisis zal zyn uitgebroken. De Britsche onderminister van bul- tenlandsche zaken, Mayhew, heeft ln het Lagerhuis in antwoord op een vraag van den communist Piratln verklaard, dat nog geen datum ls vastgesteld voor het terug trekken van de Britsche troepen uit Grie kenland. Met het oog op Itallë's flnancieele moeilijkheden en zyn problemen, wat be treft voedsel en grondstoffen, heeft de minister-president, de Gasperl, ln een radiorede gepleit voor een bestand tus schen de Italiaansohe politieke partijen. Novlkof, ambassadeur der Sovjet-Unie te Washington, heeft aan het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de ambassadedelegatie be reid ls besprekingen te openen over de leen. en pachtverpllchtlngen, die de Sov jet-Unie t.a.v. de V.S. heeft. Men verwacht, dat het ministerie zal voorstellen deze week met de besprekingen te beginnen, welke waarschijnlijk eenige weken zullen duren. Tijdens de bezetting roofden de Dult- sohers 250 bronzen standbeelden uit Frankrijk. De Parijzen aars wisten het beeld van Balzac vervaardigd door Rodln, ln veiligheid te brengen, evenals dat van koning Eduard VII. Een twaalftal dezer standbeelden ls thans reeds door steenen beelden vervangen. In het slot Leopoldskron te Salsburg wordt dezen zomer, ln aansluiting aan het festival, een cursus van twee maanden over de Amerikaansche cultuur gehouden, gegeven door professoren van de Harvard University. By Urupan ln den staat Mlchoacan in Mexico is een autobus ln een ravyn ge stort. Zesendertig personen zijn om het leven gekomen, twaalf personen zyn ge wond. China zal den Vereenigde Staten om een leening van een milliard dollar ver zoeken. DUIZENDEN LEVENSMIDDELEN BONNEN ONTVREEMD. Uit het kantoor van de grossierderij in koloniale waren van Van G V. te Rotterdam zagen inbrekers 's nachts kans om 150.009 rantsoenen suiker, 2080 rantsoenen versnaperingen, 610 rant soenen zachte zeep, alles in coupures van verschillende grootte plus een be drag van ongeveer f1000 uit de brand kast te ontvreemden. De intrekers wa ren via het belendende pakhuis van de firma M. A. H., waar zy een gat in den schéidingsmuur maakten, binnengeko men. In het kantoor vond men 's mor gens de beide brandkasten op den grond liggen, waarvan een aan de ach- terzyde opengescheurd was. Daaruit waren de coupures en het geld ont vreemd. De andere brandkast was slechts aangeboord, blykbaar had déze te veel weerstand geboden. RIJKSDIENSTEN OP 5 MEI GESLOTEN. De Ryksdiensten zullen op 5 Mei, den Nationalen Feestdag, voor zoover- de belangen van den dienst dit toelaten, gesloten zyn.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1