Vijf jaar voor ex-burgemeester Voüte De snuifdoos van den Keizer EN DE MEESTER-DETECTIVE RECHTZAKEN Drong zichzelf op voor deze functie DE BIOSCOPEN Radio-programma BOSCH- EN HEIDEBRANDEN BIJ OMMEN. Veel natuurschoon vernietigd. De bosch- en heidegebieden rond Ommen in Overijssel hebben het de laatste dagen zwaar te verduren ge had. Nadat nabij de buurtschap Giethmen een prachtig natuurgebied ter grootte van ruim 50 H.A. in vlammen opging, ontstond thans een groote heidebrand op het landgoed Vilsteren. De felle wind wakkerde het vuur geweldig aan, het vuur brulde meters hoog en blusschings- v/erk scheen hopeloos De militairen uit het kamp Laarbrug te Ommen, ver richtten in de verstikkende rood en verzengende hitte een kranig stuk" blusschingswerk. Ruim 30 H.A. heide met vliegdennen en plm. 20 H.A. bosch gingen verloren. De brand is waar schijnlijk ontstaan door vonken uit een treinlocomotief. LANDBOUWMACHINES VOOR NEDERLANDERS. Werden echter naar België gesmokkeld. By een smokkelaffaire in Zeeuwsch- Vlaanderen is gebleken dat landbouw machines, die voor Nederlandsche land bouwers waren bestemd, aan Belgische boeren werden verkocht De Nederland sche regeering had deze landbouwma chines in Engeland aangekocht, ten behoeve van de Nederlandsche land bouwers, die door den oorlog waren getroffen Op Belgisch gebied werden vier vrachtwagens, drie paarden, veertien landbouwmachines en een deegmachine door de politie in beslag genomen. Er zyn reeds eenige arrestaties ver richt. VUURZEE TEISTERT TIENHOVEN. Tien gezinnen dakloos. Te Tienhoven bij Amelde is brand ontstaan in de mandenmakery van de gebrs. Van der Leeden. Waarschijnlijk hebben vonken het rieten dak aange tast. Ten gevolge van den storm stond in korten tyd het huis geheel in brand. De Inboedel van vier gezinnen kon slechts gedeeltelijk gered worden. In een op 300 meter afstand gelegen schuur vonden de vlammen een nieuwe prooi, om vervolgens nog vyi woningen aan te tasten, die eveneens afbrandden. In totaal werden tien gezinnen dak loos. Het dorpje is door dezen brand zwaar getroffen HAAGSCIIE RECHTBANK Postpakket toegeëigend De besteller by de P.T.T. te Lelden, H. B. heeft zloh te verantwoorden gehad., omdat hij ge poogd zou hebben zich een postpakket toe té eigenen, hetgeen verdachte ontkende. De Officier vorderde tegen hem acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie Jaar proeftijd Héling Wegens heling heeft zloh voor de rechtbank te verantwoorden gehad de schilder P. C. C. te Lelden, tegen wlèn acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk en voorts ter beschik king stellen van de regeering was geëlscht De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot aoht maanden gevangenisstraf voor waardelijk Toegetreden tot de Waffen S.S. D. Ooms, uitvoerder te Noordwyk aan Zee had dienst genomen by de Waffen S.S. Hü werd er van beticht, aan de Duit- schers te hebben verraden, dat de gebr. Van Rheenen van de Duitschers ver kregen benzine-bonnen hadden gebruikt ten behoeve van de B. S. Dit laatste feit achtte de advocaat fiscaal by het Byz. Gerechtshof te Den Haag, na een langdurig getuigenverhoor, niet bewezen. Daarvoor vroeg hy vrU- spraak. Voor de toetreding tot de Waf fen S.S. luidde de eisch 3 Jaar met af trek. Ex-inspecteur Loodswezen 15 jaar Het Amsterdamsche Byz. Gerechtshof heeft de 64-jarigen Corn, ter Poorten, tydens de bezetting inspecteur van het Loodswezen, uit Naarden veroordeeld tot. 15 jaar met ontzetting uit de kies rechten voor het leven en ontneming van-het recht de hem verleende onder scheidingen te dragen. krijgt De Procureur-Fiscaal by het Büz. Gerechtshof te Amsterdam, mr. N. J. G. Sikkel, eischte gisteravond tegen den ex-burgemeester van Am sterdam, E. J. Voute, vijf jaar gevangenisstraf en ontzetting uit aJle rechten voor den tyd van het leven. Zitting duurde meer dan 13'/2 uur. Betreffende de zitting vermelden wij het volgende: Het Hof begon den getuige charge G. J, van Rossum, sceretaris van den officier-fiscaal, te ondervragen. Getuige heeft medegewerkt aan de opstelling van een rapport over den verdachte. De pre sident. prof. Van Hamel, las uit het rap port een stuk voor, waarin de oud-bur gemeester neerschreef hoe hy tot bur gemeester was benoemd. Dr. Wimmer zou hem met sanctie van Seyss Inquart plotseling hebben uitge- noodigd burgemeester te Amsterdam te worden. ..Ik was over deze uitnoodiging zeer verbaasd", zoo schreef Voüte, toen hy deze post had geaccepteerd- De president maakte echter bekend, dat in de correspondentie van Rost van Tonningen een uitvoerige briefwisseling tusschen dezen en dén heer1 Voüte is ge vonden. De president las de meeste der brie ven voor. De eerste was door Voüte zelf geschreven. Hfj beklaagde zich daarin o.m. over het optreden van de Ned. regeering en in zyn latere ant woorden op de brieven, dié hü van Rost van Tonningen terug ontving, be gon hü zich langzaam maar zeker op te dringen voor een burgemeesters ambt. Aanvankelyk sprak Rost met hem over Den Haag. maar Voüte bleef er op aandringen, dat hy te Amsterdam zou worden benoemd. „Met taaie volharding en met steeds meer naar typisch natio- naal-socialistische ideeën overhellende uitlatingen", aldus de President,bleef Voüte zich zelf voor burgemeester van de hoofdstad aanbevelen. Verdachte zeide tydens het verhoor zichzelf géén geschikte figuur voor deze post te achten. Er ontsproot een discussie over den door Voüte afgelegden eed in handen van den Rykscommissaris. Verdachte blyft beweren, dat hy den eed heeft afgelegd in handen van den toenmaligen Ned. secretaris-generaal, dr. K. Frederiks. Vervolgens nam de President het be leid van den oud-burgemeestér onder de loupe- Over verdachte's politieke instelling wordt in het rapport van den POD ge zegd. dat Voüte in dien tyd „sterk ge grepen was door het idee van een groot Germaansch ryk". hetgeen duideiyk zou biyken uit verschillende zyner redevoe ringen. Verschillende bezwarende getuigenis sen worden in het rapport vermeld, o.a. dat Voüte f. 125.000 van de gemeente Amsterdam gestoken heeft in de oprich ting van de Oost Compagnie. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat secr - gen. Frederiks deze heeft opgericht en hem gelast had aan de oprichting deel te nemen- De oud-burgemeester trachtte in 1942 lid te worden van de Nederlandsche SB. Dit werd hem geweigerd, omdat Mus- sert het niet wilde toestaan, alvorens Voüte lid werd van de NSB. Later ls hy er toch in geslaagd begunstigend lid te worden van de SB. President: „De Duitschers wilden niet, dat u NSB-er werd, naar myn meening. Een niet-NSB-er, die toch meewerkte, en die niet tegenover de natie de smaad van fret NSB-schap uitdroeg, kwam be ter in hun kraam te pa?". Voüte: „Seidl. Lages en zelfs Schmidt hebben my tallooze malen verzocht lid te worden van de NSB". Voorts nam Voüte samen met Rau- ter de parade af. „En die handen van Rauter dropen van het bloed van jonge Amsterdam mers" roept prof. Van Hamel, midden in het voorlezen van dit verslag, den verdachte toe. Willy Lages, S D. Krimlnal-Secretar, „een van de ergsten die we hier ken den" noemde de president hem, noo- digde Voüte uit voor een /Kamerad- schaftsabend" in het dienstgebouw in de Euterpestraat. „En de burgemees ter van Amsterdam", zoo vervolgde de president, .-.antwoordt, dat hy gaarne op dit vriendelijke aanbod in zal gaan en hy maakt het feest in een gebouw, dat voor de meeste Amsterdammers niet veel afwijkt van de hel, mee". Met bewogen stem vervolgde prof. Van Hamel daarop: „Het spyt me waarlük, dat deze dingen zijn ge schied. Het meeste spüt me nog, dat U op 14 Maart 1943 „gaarne gebruik" hebt gemaakt van de uitnoodiging tot büwoning van de Duitsche herden king van den „Heldengedenktag". Toen was het dus zoover gekomen, dat de burgemeester van Amsterdam de Duitsche helden ging eeren opeen Nederlandsch kerkhof, terwül deze „helden" juist diegenen waren, die tegen ons dierbare volk gevochten hadden". „Dit heeft mij als mensch.diep ge schokt", besluit prof. Van Hamel, „en naar het mü voorkomt valt het op geen enkele wüze weg te praten". Verdachte antwoordt niet. Na de pauze besprak het Hof de za- keiyke samenwerking van den oud-bur gemeester met den Duitschen Sicher- heitsdienst, die, aldus de president, be- langryk de smaak begint te dragen van overtreding van art. 26: „het aan geven van personen, hen dus blootstel len aan vervolging, opsporing en vry- heidsberooving".% Voorts had Voüte den S.D. een vol ledige frjst van de besturen der studen tencorpsen verstrekt en zond Lages il legale bladen toe. „Myn samenwerking met 'Lages was dringend noodzakeUjk. Ik kon by hem daardoor van alles gedaan krygen in verband met opdrachten tot wacht loo- pen", verweerde verdachte zich. „Ik heb heel Amsterdam weten te vrijwa ren van graven, hetgeen andere ge meenten niet gelukt is". Pres.: „Maar daartoe hebt u,een aan tal Amsterdammers voor tewerkstelling in Texel opgegeven". Verdachte: „Die stonden in het po litieregister als zwarthandelaars". Voorts bleek, dat Voüte als politie- president van April tot December 1943 zeer actief geweest is. Hy ontsloeg eige ner beweging politie-agenten. die z.i. te veel arrestanten lieten ontvluchten. De President vermeldde vervolgens de goede werken van den oud-burgemees- ter. doch vroeg zich af. of Voüte dit niet gedaan heeft om zich naar twee kanten te dekken- Het staat echter vast; dat- Voüte verschillende malen pogin gen heeft aangwend garresteerde Joden uit handen van de Duitschers te redden, vooral wanneer het „den kleinen man" betrof. Verschillende malen had hy daarmee succes. Hy heeft voorts geprotesteerd tegen de Duitsche razzia's. Talloos zyn de ge vallen. waarby Voüte een goed woordje heeft gedaan bij de Duitschers voor po litieke arrestanten, nadat familieleden van de gearresteerden zich tot hem had den gericht om hulp. Voüte's salaris bedroeg f. 25.000.-. waarby hy vry woonde en een auto met chauffeur tot zUn beschikking had. Besproken werden o-a. verschillende diners en feestavonden met SD-officle- ren e.d. De President merkte op, dat enkele van Voüte's eigen vrienden deze partijtjes wyten aan een „ijdelheidscom- plex" van den oud-burgemeester. Tij dens de hongerwinter at de heer Voüte met de heeren Hirschfeld. Louwes, e.a., die in de Centrale Reederij zitting had den. een tiental malen in het Amstel- hotel voor gemiddeld f. 350 - per diner. De rekening werd aan de Centrale Ree- dery aangeboden, die geflnancieerd werd door het Departement van Hirschfeld- De indruk, die oud-wethouder J. Rustige van zyn oud-burgemeester heeft, is gunstig. Mr. J. F. Franken, oud-gemeente-se cretaris van Amsterdam, verklaart o.a dat niemand van het gemeente-perso neel zyn politieke meeriing voor den heer Voüte behoefde te verbergen, die zyn NSB-wethouders verbood in het ge meentehuis de Hitler-groet te brengen. De materieele belangen der gemeente heeft de heer Voüte z.i. steeds zooveel mogelyk behartigd. Kriminalrat Willy Lages bevestigt, dat Luxor De Amerikaansche film industrie toont de laatste jaren een merkwaardige wedergeboorte van de avonturenfilm die eertyds triomfen vierde in demvorm van Wild West ge schiedenissen en verhalen over zee schuimers. oliebronnen en stoere man nen te midden von woudreuzen. In ons land hebben wij tot dusverre slechts sporadisch kennis kunnen nemen van de producten, die Hollywood na 1940 de wereld in stuurde en het is niet mogelyk een oordeel te vellen of „Piraten> van Key West" in de ongedachte herleving van genoemde avonturenfilms een vooraanstaande plaats bekleedt. Wij hopen dat zulks niet het geval is, want wij kunnen goede avonturenfilms by- zonder waardeeren. Daarby rekenen wy echter niet het wel is waar met vaart gespeelde en rijk aangekleede Verhaal van kapiteins, reeders en zee schuimers, die zich in allerlei twisten werpen om een nieuwe schakel te hech ten aan de ketting wan bloederige ge vechten, waartusschen door een gieren de storm, een grandioos opgezette schip breuk en zelfs een gevecht met een octopus op den bodem der zee voor de noodige afwisseling zorgen. Casino De veelbesproken Zweed- sche film „Hismapelet" („De weg naar den Hemel") is, 'naar aanleiding van een speciale voorstelling, ln ons blad reeds aan een beschouwing onderwor pen. Ongetwijfeld zal deze geesteiyke hoogstaande film, waarin diverse Bij - belsche episoden, o.a. die betreffende den tocht van Maria en Jozef en hun aankomst in de stal te Bethlehem in het Zweedsche leven der middeleeuwen op ingenieuze wyze zijn getransponeerd, de belangstelling trekken van de krin gen, welke daarvoor open staan. Intus- schen willen wy ons zeker niet verha len. dat er ook velen zullen zyn, die er zich niet mede kunnen vereenigen, in het bijzonder wat betreft de uitbeel ding van „God de Vader" op het witte doek. De kunstzinnige opvattingen, 't zuivere gevoel voor stijl en het ernstige, reli- gieuse karakter vormen een combinatie, waarvan een verheffende impressie uit gaat. Een waardevol element ls ook de prachtige fotografie. In deze film wor den aparte wegen betreden, ^zoodat een vergelijking met het gebruikeiyke genre films ten eenenmale niet opgaat Trianon „Gaslicht", welke film zonder eenig voorbehoud ohgetwyfeld tot een der beste rolprenten van dit seizoen behoort, is deze week geprolon geerd. Rex „De Spooktrein", met in de hoofdrollen Arthur Askey en Richard Murdoch is een spannende en tegelijk ook humoristische film. Een personen trein wordt door het trekken aan de noodrem opgehouden, waardoor een aantal reizigers, w.o. een bekend komiek, dat moest overstappen, zyn aansluiting mist. Een ernstig noodweer breekt los en daar het dorp te ver weg is zyn zij genoodzaakt in het eenzame stations restaurant te overnachten. Van den SCHEEPSBERICHTEN'. Aalsum, Colombo-R'dam, pass. 25/4 Vlisslngen naar Antwerpen; Alcor; R'aam Brazilië, 24/4 van Vlisslngen; Amstel veen. R'damSavona, pass. 23/4 Dunge- ness; Beta, R'dam-^Batavla, 24/4 12 uur 33' 10" Nrd en 20' 44" Oost. Boerliaave 25/4 van Antwerpen te R'dam; Flevo, van Guayaquil, pass. 23/4 Cristobal; Gordlas. 23/4 van Maracalbo naar Curacao; GrJJps. kerk, CoosbayR'dam, 23/4 te Grays Harbour, Kota Gede 22/4 van Batavia n. Soerabaya; Noordwijk. 23/4 van Curacao naar Trinidad. Prins Willem van Oranje, R'damMontreal. 24/4 te Antwerpen, Si mon Stcvln, 25/4 van R'dam naar OostJ- Azië; Stad Arnhem. CarthagenaR'dam, pass. 23/4 Gibraltar: Tablan, 23/4 van Batavia naar Semarang; Tallwang en Ta_ rempa 24/4 12 uur 33' 36" Nrd. en 23' 31" Oost; Tlba. 23/4 van Rosario naar Buenos Aires Vulcanus, R'damSavona, pass. 23/4 Dungeness; Zeeland. 22/4 van Batavia naar Los Angelos; Zeeman (R L.) 23/4 van PerAambuco te Kaapstad; Zon- newyk. R'damCalcutta, 24/4 v. Genua. Ocoan Euryades 25/4 van A'dam vla Engeland naar Ned -Indië. Melampus 23 April te Singapore. K.N.S.M. Dundee 23/4 van Vigon. Ceuta; Juno 23/4 te Boureas; Fana 24/4 te Sousse; Ganlmedes 24/4 te Buenos- Aires; Noordwijk 23/4 van Curasao naar Georgetown; Rossum 22/4 te Vlissingen. Orpheeus 24/4'van Barcelona naar San Feliu de Gulxols; Helena 22/4 van New- York naar West-Indlë; Sandwich 22/4 v. New-York naar West-Indlë Hercules 25/4 te R'dam. Stal 24/4 te R'dam. K.II.L. Nic Witsen 23/4 van Las Pal- mas (thuisreis ""-terland 24/4 v. San tos naar Montevideo. 'W HUM IIoll.Afrika Slngkep 24/4 v. Kaapstad naar Port Elizabeth; Klipfon tein 24/4 te Genua. stationschef krygen zij het griezelige verhaal van den spooktrein te hooren. Vele vermakeiyke situaties doen zich voor, waarom men hartelijk zal moeten lachen. De spooktrein komt dien nacht echter weer door, maar nu blijkt, dat onder het gezelschap ook speurders zyn en die weten dit raadsel op de juiste manier op te lossen Hoe dit in zyn werk gaat zullen wy niet verklappen en moet u zelf maar eens gaan zien. Lido „Een nacht in Rio" i6 de ti tel van een in technicolor opgenomen film, welke den toeschouwer meeneemt 'naar een eerste rangs-cabaret in Rio de Janeiro, waar een voortreffeiyk imita tor op weergalooze wyze een baron na bootst. die toevallig in de zaal aanwe zig is. Toevallig dreigt voor den lparon den volgenden dag een linancieele krach, welke zyn tegenwoordigheid el ders dringend vereischt. Byzondere om standigheden veroorloven hem evenwel niet om op reis te gaan en zoo rijpt in*het brein van zyn compagnons het plan om zyn dubbelganger de „thuisrol" te laten spelen. Dit geeft aanleiding tot tal van dolzinnige verwikkelingen, waarover het geen zin heeft hier uit te weiden, doch die den toeschouwer aan genaam bezighouden. Het complex van intriges is doorspekt met het optreden van enkele goede cabaret-artisten. Tn het uitgebreide voorprogramma zagen we met genoegenPopeye den Zeeman terug en luisterden we naar een voortreffelyke uitvoering van Schu bert's Unvollendete. Voüte zich dikwyls tot hem heeft ge wend met verzoeken niet tot de voorge nomen vorderingsacties over te gaan. Als reden der betrekkeiyke rust. waarin de Duitschers Amsterdam hebben gelaten in vergeiyking met Rotterdam, geeft de ze getuige op, dat de Duitsche autoritei ten voor de veiligheid der Duitsche troe pen in de hoofdstad geen onrust, wensch- ten te wekken, waardoor ze van de grootscheepsche razzia's afzagen. De directeur van het weekblad „Je Maintlendrai", de heer J. J. Heere. een KP-er van formaat, die van Voüte veel hulp voor zyn illegale activiteit heeft ontvangen, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de hoofdstad tydens de be zetting geen betere burgemeester had kunnen treffen dan den heer Voüte. Mr. H. J. G. Sikkel ging in zyn re quisitoir in op de mate waarop de heer Voüte den vijand hulp heeft verleend en behandelde uitvoerig de correspon dentie met Rost. Voüte begint zich vooruit te schuiven als burgemeester en niet zoo maar er gens burgemeester, maar als burge meester van Amsterdam. Hy heeft ge dacht: Duitschland gaat winnen en wy worden .vazal. Daar wil ik, Voüte, mijn plaats in hebben. Deze verdachte is geen gewoon verradertje geweest, maar een verrader op veel hooger, veel grooter en veel breeder plan. Daarby is dan een liefde gekomen voor zyn geboortestad: Amsterdam. Nadat Duitschland dan gewonnen heeft, zal in deze vazalstaat Amster dam de eenige belangrykc stad zyn, want uit de residentie is de Koningin verdwenen, zoo heeft hy gedacht". „By de huidige strafcomedie kunnen we dezen man niet doodschieten, al ls hy een verrader van groot formaat. Vervolgens elschtè de procureur-fis caal de hierboven genoemde straf. De verdediger mr. A. W. Kymmel wees op de enorme populariteit van burgemeester Voüte. „Ik beschouw me zelf dan ook als spreektrompet van tienduizenden Amsterdammers", aldus de raadsman, die van meening was, dat Voüte in het begin inderdaad pro- Duitsch was, maar dat hy in zyn la tere ambtsperiode zoo veel goeds voor de burgerij heeft gedaan, „dat ik het als een blamage zal gevoelen, wanneer ik met al dit voortreffelyke verdedi gingsmateriaal geen ontslag van rechts vervolging of vrijspraak voor mijn cliënt krijg'" Mr. Kymmel besloot dus met ontslag van rechtsvervolging te vragen en ein digde met de woorden: „God was onze stad in de bezetting genadig en gaf ons burgemeeste Voüte" Na de langste zitting van het Am- sterdamsch Bijzondere Hot van meer dan 13% uur, deelde president Van Ha mel o.m. mede. dat het Hof op Vry- dag 9 Mei a.s. des morgens te 9 uur uitspraak zal doen. /"FEUILLETON" V_door JOHN DICKSON CARR Vertaald door ALICE VAN ITERSON 21) „Neen. dat komt van zelf ln orde. Célestine is op het oogenbllk met va- c»ntie, omdat zy te veel van streek ls. Maar die andere, een al wat oudere dienstbode, dat is een flinke vrouw. Die houdt haar mond, daar kunt u van ver zekerd zyn". Monsieur Goron keek peinzend. „En ik geloof, dat zy niet erg op Madame Nelll gesteld is". „Zoo?" „Maar één ding kan ik u wel zeggen: de familie Lawes houdt zich prachtig! Ik kan die menschen niet genoeg be wonderen. Ze zyn geheel buiten zichzelf van verdriet en toch beantwoorden zy alle vragen, zy houden zich kranig, dat moet gezegd worden. En zy zyn on eindig sympathiek tegenover Madame Neill „En waarom zouden zy dat niet? Of verdenken zy haar ook van moord?" „Heipelsche goedheid, neen!" „Aan wl§n schrijven zy den moord dan toe?" Monsieur Goron wuifde met zijn hand. „Aan wien zouden zij den moord moe ten toeschrijven? Een misdadiger, een inbreker, een maniak!". „En toch- is er niets gestolen?" „Er is niets gestolen", moest Mon sieur Goron toegeven. „Maar er is, be halve de agaten snuifdoos, nog iets an ders. In een glazen kastje, aan den lin kerkant van de deur in de studeerka mer van den ouden heer. bevond zich een ander bijzonder stuk van zyn col lectie. Het was een kostbaar halssnoer van diamanten en turkooizen, eveneens voorzien van een historisch garantie- bewys". „En?" x „Naderhand is dit snoer, met een paar bloedvlekjes er op. onder de vi trine gevonden, waar het biykbaar in derhaast neergegooid wasi Een maniak!" t Dr. Dermot Kinross, die misschien de voornaamste specialist in Engeland was op het gebied van crimineele psycho logie keek met een eigenaardige uit drukking naar zyn metgezel „Een zeer juiste term", zei hy. „Een juiste term, zei u? Welke term bedoelt u, doctor?" „Maniak. Hoe veronderstelt men, dat deze maniakale inbreker in het huls is gekomen?" „Dat is een punt", zei Monsieur Go ron, „waarover de familie gelukkig nog niet heeft nagedacht". „En nu we het er toch over hebben hoe is Madame Neill er zelf binnen gekomen?" Monsieur Goron zuchtte. „Ik vrees", zei hy, „dat dit het be slissende punt zal zyn. Vier van de villa's in de Rue des Anges zyn ge bouwd door dezelfde maatschappy. De sleutels® van de voordeuren zyn alle hetzelfde". Opnieuw leunde Monsieur Goron met een soort gereserveerde gewichtigheid over de tafel. „In het borstzakje van Madame Neill's pyama", vervólgde hy, „heeft de onschatbare Yvette Latour een sleutel ontdekt van de voordeur van haar eigen villa. Stel je voor: den sleutel van je eigen huls ln je pyama! Met welk doel? Kunt u eenige plausibele reden bedenken een werkelyk volkomen onschuldige reden waarom Je den sleutel van je huis by je zoudt hebben, als je van plan bent, om naar bed te gaan? Neen. Er ls maar één verkla ring voor. Madame Neill had dien sleu tel noodlg om in het huis aan den over kant te komen. Het is.de laatste schakel in den keten van aanwyzingen, dat zy in den nacht van den moord in villa Bonheur is ge weest". Ze hadden haar te pakken, daar viel niet aan te twyfelen. dacht Dermot. „Maarwelk motief kan zy er voor gehad hebben?" hield hy nog vol. Over dat motief vertelde Monsieur Goron hem. De zon was nu achter de pijnboomen aan de overzyde van de straat verdwe nen. In de lucht bleef een rose vuur achter. Het was zacht en warm en zoel. Het licht van de Fransche zon kan verblindend zijn als een voetlicht; toen de schittering er van uit hun oogen verdwenen was, knipperden zy met de oogen. Er stonden kleine zweetdruppel tjes op Monsieur Goron's voorhoofd. Dermot stond op om zyn sigaretten peukje over de steenen balustrade te gooien, waar zy hadden gezeten. Maar zyn hand bleef in de lucht zweven Het terras was iets hooger dan de begane grond, eert ruimte met grint, waarop tafeltjes stonden zooals op het terras. Aan een tafeltje vlak by de ba lustrade. haar hoofd ongeveer op dezelf de hoogte als hun voeten, zat een meis je, wier donkere japon en hoed scherp afstaken tegen de heldere kleuren van 19). In de huiskamer van detective Snufkens was het rustig. De grote Speurder las zyn krant en Pande roer de op het potkacheltje de avondmaal- tyd gaar. „De misdaad neemt hand over hand toe!" merkte de detective vermoeid op. „De statistieken wyzen uit, dat het aan tal diefstallen #m dag tot dag groeit! Waar leidt dat heen? Als we rustig de feiten rangschikken zien we, dat dat naar de gevangenfs leidt!" „En wie zyn daar 't slachtoffer van? Dat ^yn wy, detectives! Ons werk sta pelt zich op. Wanneer wy niet oppas sen zullen wy ons overwerken! Luister wat ik hier lees: „Raadselachtige dief stallen op parkeerplaat?, staat erboven. De laatste tyd worden de autoparkeer plaatsen onveilig gemaakt door een of meer dieven, die de daar alleenstaande auto's met een bezoek „vereren „Wat stelen die dieven dan?" onder brak Panda haastig. „Es even kykenhm radiatordop- pen!" mompelde Snufkens mismoedig. ..Raar, niet' Wie steelt er nu radi Radiatorknoppen!riep de grote Speurder. „Dat is de zelfde zaak waar wy mee bezig zyn! Als ik rustig de fei ten rangschik zie ikJa! Dat is on ze zaak,'!" La Bandelette. Zij had haar hoofd op gericht. Dermot keek haar récht in de oogen. Het was een knap meisje van onge veer twee- of drie en twintig jaar, markte hy op. Zij had rood haar. Hoe lang zy daar had gezeten, in het zon licht, kon hy niet raden. Er stond een cocktail voor haar, waarvan zy nog niet had gedronken. Voorby haar trok de file van brommende, zoemende en toe terende auto's op de 'Avenue de la Forêt, waarby zich het zachter geluid voegde van de open rytuigen, die met kloppende paardenhoeven en licht rin kelend tuig voorby reden, alsof er niets was gebeurd en ook nooit kon gebeu ren. Plotseling sprong het meisje op. Zy stootte tegen het tafeltje met het oranje kleedje, zoodat het cocktail-glas met luid gerinkel op den schotel viel, terwyl de inhoud in het rond spatte. Het meisje greep haar taschje en een paar opengewerkte zwarte handschoe nen. Zy wierp een vyf francs-stuk up tafel; toen keerde zy zich om en snelde de straat op. Dermot stond haar na te kyken; hy herinnerde zich levendig de uitdrukking van haar oogen. Monsieur Goron sprak zacht. „Dat. vervloekte gepraat, in publieke gelegenheden ook", zei hy en voegde er nog een leeiyk woord aan toe. „Dat was miss Janice Lawes". HOOFDSTUK VIL „Onzin, kind", weerde Helena af, „heusch Janice, je bent over Je zenu wen heen". De vriendelijke, maar ontstelde uit drukking op het gezicht van oom Ben, terwyl hij bukte om de ooren van den spaniel naast den theewagen te stree- len, was commentaar genoeg. „Ik ben niet over myn zenuwen heen" antwoordde Janice, snel en zacht en op een toon, die duidelijk verraadde, dat het niet lang zou duren, of zy zou haar zenuwen werkelyk niet meer de baas kunnen. Zy trok haar handschoenen uit. „Ik droom niet en ik fantaseer niet en ik verbeeld mij niets. Ik zeg jullie" haar stem schoot uit en zy keek snel naar Eve, zonder haar blik te vangen „dat zy Eve zullen komen arrestee ren (Wordt vervolgd) Ter ©verdenking DISCIPLINE Er is geen leven mogelyk zonder tucht, vooral: innerlyke tucht. Wy dienen on ze winst te doen met de ervaringen, die we opdeden. Dat is een elementair be ginsel van levenswysheid. Wanneer we dat niet willen doen. staart de ezel. die zich geen tweemaal aan denzelfden steen stoot, ons verwijtend aan. Wij dienen ons te beheerschen- Bepaalde gevoelens moeten stevig in de hand. gehouden wor den. We moeten weigeren ons te laten beetnemen door dien driesten dolleman, die woede heet. We moeten evenzeer be slist weigeren om op weg te gaan met broeder zelfbeklag, die ons tracht mee te nemen naar dompige onderaardsche holen. Zoo zouden we kunnen doorgaan. Er is geen leven zonder innerlyke zelftucht. Hier moet iets worden weggesneden en daar moet iets worden opgebonden, om in de beeldspraak van den tuinman te blijven. We moeten onszelf soms hard aanpakken, dat harde, onaangename zelf van ons. dat zoo weinig voor rede vatbaar is. En soms ook moeten we ons zelf moed inspreken, dat andere zelf, de tweelingbroer van het eerste, dat zoo gemakkelijk verdrongen wordt en in de knel komt. Discipline is een woord, dat stamt van discmel. En dit laatste woord komen we op by na alle bladzijden van de Evange liën tegen. We zouden kunnen zeggen: Discipline is de practyk van het disci pel-zijn. Het is waarUik geen wonder, dat het Christelijk leven een zoo sterk discipli nair karakter draagt. Want het Christe lyk leven is niet maar een leven bij doode normen, noch by even doode vor men. Het is integendeel een leven met een levenden Heer. Die telkens weer. met een oneindige verscheidenheid van intonaties in Zyn stem. dat ééne korte bevel geeft: Volgt my! Dit ééne bevel wisselt van inhoud, zoo dikwyls de omstandigheden wisselen. Het roept ons de eene keer tegen een zware helling op. de andere keer wijst het ons een rustplaats. Het brengt ons in het geweer en het vergunt ons te zyner tyd een weldadjge ontspanning. Dit ééne be vel is even rijk aan inhoud als de Evan geliën zelf. Niét elke discipline is aantrekkelijk. Wij hebben allen nog het schrikbeeld in onze herinnering van de cadaverdis- cipline der doodskopregimenten. Welke discipline men heeft, hangt hiervan af, welken heer men dient, van welken heer men een discipel is. Er wordt geklaagd over gebrek aan tucht en discipline in onze dagen. Ten diepste ligt de reden van dit gebrek hier in, dat men het geloof in zyn heer ver loren heeft. Zij, die dit geloof niet verloren heb ben. mogen scherp toezien! Zy dienen met te grooter duidelijkheid en ondub belzinnigheid in hun dagelyksche le- venspractyk te laten biyken, wat het is om een Heer te volgen! Is het werkelyk de moeite waard? Maakt hpt sterker en gelukkiger, weerbaarder en blyder om zoo te doen? Dat zy'n de critische vra gen. die als sterke schijnwerpers op hun levenspractijk gericht worden! En op deze vragen moet een klaar antwoord komen. VOOR ZONDAG 27 APRIL. Hilversum I 301 M.) VARA: 8,00: nieuws; 8,15: morgenrood; 8,18; BBC SymphonJe Orkest-,. 8,30: voor het platte land; 8,45: ensemble Intermezzo; 9.15: geestelijk leven; 9,30: verzoekprognam- ma; VPRO: 10,00: Zondag shall uur; 10,30 dienst Oude Kerk Evang. Luth. Gem. te A'dam, %oorg. ds. S. van der Woude; 11,45: de geestelijke wederopbouw; AVRO 12,00: Ursmar en zijn orkest, 12,30: Zor.- dagsclub; 12,40: Goolsch Vrouwenkoor; 13,00: neuiw»; 13.16; Pierre Pa 11a orgel, Gerard van Krevelen piano; 13 50: spoor wegen spreken; 14,00: Boyd Neel Strijk orkest; 14,05: boekbespreking; 14.30: Omroeporkest; 16.45: filmpraatje; 16.00: Skymasters; 16.30: voor de vrouw; 16,40: sportreportage; VPRO- 17,00: bijbelver zen; 17,10; gesprekken met luisteraars; VARA: 17,30: avonturen van Oome Keesje; 18.00: nieuws; 18,16: sport; 18,30: Ned. Strljdkr19,00: radloolym- pus; 19,30: cabaret Camera Obscura; AVRO: 20.00: nieuws; 20.05: actualitei ten; 20,16: Me tropole - Or k^t20,45: deel IV hoorspel „Paul Vlaanderen con tra de markies"; 21.15: opera Tosoa van Puccini; 22.05: cabaret Chiel de Boer*, Hilversum II (415 RL) NCRV; 8,00: nieuws; 8,15: van man tot man; 8,30: dienst uit Begijnhofkapel te Haarlem, voorg. ds, J. C. H. Jörg; 9.30: nleuiws; KRO: 9.45: inleiding Hoogmis; 10,00: Hoogmis Mmderbroedersklooster te Ven- ray; 11,30: trio; 12,00: Angelus; 12,03: Lew White, orgel; 12,15: boekbespreking; 12,30: Klaas van Beeok; 12,55: zonne wijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Klaas van Beeck; 13,45: apologie; 14,05: kamer koor: 14,45: atoomkrachtvloek of ze gen; L5.00: pianoduo Bartlett en Robert son; 15,30: Peter Pears zingt; 15.45: de nieuwe spelling; 16,00; bekende solisten der Italiaansche opera; 16,20: de trek na-ar Brazilië, 16,30: ziekenlof kerk H. Drievuldigheid te Bloemendaai; NCRV: 17,00: diienst Chr. Geref. Kerk te Bun- sohoten, voorg. ds. J. H. Velema; 18,30: zang en orgpl; 19,16: kent gU Uw bijbel? 19,30: nieuws; KRO: 19,45: sportflitsen; 20,00: de gewone man; 20,08: actualitei ten; -20,16: de zilvervloot; 21,00: een kwartier Albert Sandier; 21.15: roman tisch luisterspel „De zwarte tuip"; 22.00: nieuws, 22,15: Katholiek nieuws; 22,20: avondgebed en liturgische kalender; 22,35 vaders dagboek; 22.40; Kareol Septet. VOOR MAANDAG 28 APRIL. Hilversum I (301 M.) AVRO: 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek7,30: gramofoonmuzlek; 8,00: nieuws, 8,15: Masquer aders spelen selecties; 8,45: Hal- dé Orkest; 9,15: morgenwijding door ds. A. A. ran Ruler; 9,30: muziek van Han del;; 9,45: arbeidsvitaminen; 10,^0 van vrouw tot wouw; 10,35; Marcel Mbyse, fluit; 11,00: op den uitkijk; 11,15: Fran sche operette muziek; 11,45' fam. be richten: 12.00: Fred Hartley en zijn or kest; 12,30: ln 't spionnetje; 12,35: gTa- mofoormvuBlek; 13,00: nieuws; 13,15: Renova Septet: 13,50: muziek uit Bre- tagne; 14,20: Zuid-Afrikaansche poëzie, 14,40: cello en plano; 15.00: bonbonnière; 16,30: grepen uit de opera; 17,00: Sky masters, 17,30: hoort, zegt het vuort; 17,45: Rhk Overzee: 18,00 nieuws: 18,15: La chorale des profes reurs de la vlüe de Paris; 18,30: Ned strijd kr; 19.00 en nu naar bed, 19,05: favorieten van de omroepers; 19,30: inleiding tot muziek begrip door dr. Peter van Amrooy; 19,45:" voor de landbouw; 20,00: nieuws; 20,05: radloscoop; 22,15: Kors Monster, plano; 22.45: Bellamy; 23.00: nieuws Hilversum II (415 RL) NCRV: 7,00: nieuws. 7,15: ochtendgymnastiek, 7,30: Felke Asms, orgel; 7,45- een woord voor den dag; 8,00: nieuws, 8.15: Ned. Ka merkoor; 8,30: morgenconcert; 9 15: ziekenbezoek; 9,30: pol. berichten; 9,50: Alpensymphonie van Strauss; 10,30: mor gendienst o.l.v. ds. A. J. van Heuven; 11,00: Albert Schweitzer, orgel; 11,15: voordracht; 11.35: Willy Fens pleno; 12.00: stafmuziek A'damsche politie; 12,25: populaire orgelmuziek; 12,45: staf muziek: 13,00: nieuws; 13,15: Holonda Sextet; 14,00; voor jonge moeders; 14,20: theemuzlek; 15,00: Noord Ned. Strijk kwartet; 15.45: Minneapolis Symphonic Orkest; 16.00: bybelilezlng; 16,45: kamer orkest; 17.25: muzikale vraagbaak; 17.45: Nico d. Linden's kinderkoor. 18.00: sport en actualiteiten. 18.15: spert- praatje; 18,30: Metropolc Orkest; 19.00: nieuws; 19,15: gramofoonmuzlek; 19,20: boekbespreking; 19.40: P Rossborough plano; 19.50: de Pro Reg-e collecte la Juni; 20,00. nieuws; 20,05: stemvork; 20,15: orgelconcert met vocaal kwartet; 21,10: de nieuwe .peiling; 21,25: har- moniemuzlek; 22.00: nieuws.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2