„DE THEORIE IS Bevin over de conferentie van Moskou Na de' eerste ronde WEERBERICHT Lieftincks Witboek Situatie ernstig, maar niet hopeloos Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 26 APRIL 1947 No. 26ü67j LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. HENNY Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Moskou is geëindigd! En het tastbare resultaat is minder dan verwacht mocht worden. Met Marshall zijn we het volkomen eens, dat niet gedacht kon en mocht worden aan een rege ling ten aanzien van den vrede met Duitschland. Wie daaraan geloofde, mocht met recht een onverbeterlijk optiryist worden genoemd! Aan dat vraagstuk waren zooveel facetten, dat niet aan te nemen was, dat in een. zoo luttel tijdsbestek overeenstemming over de gansche linie tot de mogelijkheden behoorde. Anders stond het evenwel ten aanzien van Oostenrijk en toen Marshall de idee van een vier-mogend- heden-pact ter tafel bracht, mocht toch worden aangenomen, dat in dit op zicht iets zou worden bereikt, al was het maar om zoo de wereld zoet te houden Het is evenwel anders geloopen. In geen enkel opzicht werd naar buitep eenige beslissing "bereikt en zoo is Mos kou geëindigd zonder direct resultaat. Toch zou het te ver gaan. om te spre ken' van een volslagen mislukking. Er is immers opheldering gekomen in de vraag, hoe ieder der groote vier staat tegenover de vraagstukken, die in na bije toekomst over het wel en weer der wereld zullen beschikken en' daarmede is reeds heel wat gewonnen. Dat is van practisch groot nut, hoezeer de positie ve resultaten dan ook ontnuchterend en teleurstellend zijn te noemen. Men bedenke wel, dat de door een wereldoorlog als nog nimmer verarmde menschheld snakt naar herstel en dus vol ongeduld is. Dit vertroebelt in niet geringe mate het inzicht over de Mos- kousche conferentie! Niets onherstelbaars heeft plaats ge vonden en straks zal men te Londen kunnen voortgaan, maar dan met ken nis van zaken omtrent ieder's stand punt. Tijd en omstandigheden kunnen dan 'verhelderend werken. Ongetwijfeld ligt er een diepe kern van juistheid in volgende uitlating van John Foster Dulles, republikeinsch ad viseur van Marshall, waar deze op merkte: De wereld kent nu het Amerikaan sche standptfnt. De door Amerika uitgestippelde politiek is op den langen duur van meer betebkenis voor Europa dan een of ander com promis. Amerika heeft duidelijk te kennen gegeven, dat het zich met den toestand in Europa, waardoor het tweemaal in een oorlog is be trokken, zal blijven bezighouden. Een belangrijke bijkomstigheid van de conferentie is, de grootere eens gezindheid tussbhen Engeland, Frankrijk en Amerika. Dit is echter niet voldoende. Wy wenschen eensgezindheid tusschen alle vier mogendheden. Om die te bereiken, moeten wij meer naar ver draagzaamheid streven dan naar een compromis van principes. Inderdaad, de Truman-leer, zooals men momenteel de Amerikaansche po litiek wel pleegt te betitelen, overwint. Er zal geen sprake meer zijn van een terugtrekken van Amerika uit ons we relddeel, zooals na den eersten wereld oorlog geschiedde, integendeel. Na den tweeden oorlog is Amerika vastbeslo ten om zijn volle gewicht in de schaal te werpen en de verantwoordelijkheid als sterkste mogendheid ter wereld te dragen. Niet onder stoelen of banken wordt gestoken, dat zoodoende het eigen be lang mede wordt gediend en dus niet alleen idealistische doelen worden na gestreefd zonder meer. Maar is dat af te keuren? In deze lijn ligt ook de groote meer derheid, door Truman in den Ameri- kaanschen Senaat behaald voor zijn voorstel inzake hulpverleening aan Griekenland en Turkije. Met niet min der dan met 67 tegen 23 stemmen is dit voorstel van zoo wijde strekking aanvaard en in het Huis van Afge vaardigden mag blijkbaar op een der gelijke verhouding worden gerekend. Bovendien is vastgelegd, dat ook ande re landen, die zich bedreigd gevoelen, op steun kunnen rekenen! De Sovjets zullen zich van dit stand punt rekenschap moeten geven of zij willen of niet! De Russische vasthou dendheid heeft overigens de drie an deren naar elkaar toe gedreven en zoo is Frankrijk dichter tot Londen en Washington gekomen, dat tot dusver ooit na den oorlog het geval was. Als tastbaar bewijs daarvoor kan worden gewezen op de steenkool-regeling voor Saar- en Ruhrgebied. waartegen de Sovjets zich met hand en tand hebben verzet. Zelfs lijkt de mogelijkheid open voor eert aansluiting van - Frankrijk bij de combinatie der Britsche en Ameri kaansche zones in Duitschland, waar van Parijs tot dusver weinig wilde we- ten. Moskou zal ongetwijfeld de Franscne communisten tegen een en ander in het geweer brengen. Als trouwe vazallen van Moskou zullen zij, tegen de belan gen van Frankrijk in, dat naar uitbrei ding van den steenkool-aanvoer zit. te springen, trachten de getroffen rege ling te saboteeren. De eerste verschijn selen zyn trouwens reeds waar te ne men Het negatieve resultaat van Moskou kost de wereld in ieder geval tijd en dat is een geduchte tegenvaller. Speciaal voor Oostenrijk, dat zoozeer hoopte op een regeling met als gevolg daarvan ontruiming door de bezettende troepen IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Koude nacht met zwakke wind. mor gen overd3g geleldelllk weer toenemende wind tusschen West en Zuid-West Ge deeltelijk bewolkt. Drooo weer Iets hoo- gere temperaturen dan vandaag. 27 APRIL. Zon op: 520 uur: onder: 19 56 uur. Maan op: 10.10 uur: onder: 2.40 uur Hoogwater te Katwlfk-aan-Zee te 8.30 C*\ 21.01 uur. (28 April: 9.43 en 22 27 u.) „Deviezen zijn de brandstof". (Van onzen financieelen medewerker). De indruk die men van Lief- tinck's nota. een soort witboek, krijgt, is, dat onze toestand wel zeer ernstig en zorgvol, doch niet hopeloos is. De dramatische toon, die bijv. in Engelsche kringen wordt gehoord over de econo mische positie van Engeland, ontbreekt geheel en kan gevoegelijk achterwege worden gelaten, wanneer ieder zich maar ten Volle van den zorgvollen toe stand bewust is Vat men de mededeelingen samen, dan blijken deze weinig nieuws te be vatten. Veel van wat de minister me dedeelt, was reeds eerder op de een of andere wijze bekend geworden. Wel nieuw echter is de becijfering van het Centraal Planbureau, dat eertijds 'n tekort becijferde van f. 1.44 milliard op de goederen- en dienstenbalans, doch dat thans tot een tekort van niet minder dan f. 2.234,000 komt voor 1947. Wij zijn dus hard achteruitgegaan op dat punt. zij het niet „volgens plan" en 't is derhalve zaak dit tekort zoo spoedig en zoo goed mogelijk te dekken. De min. wijst er'op, dat voor den oorlog het in evenwicht houden van de betalingsba lans aan Nederland geen moeilijkheden baarde. Wel is waar importeerden wij steeds méér dan wij exporteerden, doch dat tekort kon gemakkelijk wordén aangevuld met scheepvaart- en andere diensten, opbrengst van buitenlandsche beleggingen, inkomsten uit Indië, enz. Thans zijn niet alleen onze impor ten belangrijk grooter dan voor den oorlog, doch zjj zijn ook nog driemaal zoo duur. terwyl de export met groo te moeilijkheden gepaard gaat. Het resultaat van onzen handel in 1946 was dan ook een invoersaldo van f. 136 millioen. tegen f. 400 millioen in 1937 en f. 375 millioen in 1936. Bovendien is van beteekenis. dat thans voor een veel grooter deel uit dollar- en sterlingsgebieden wordt ingevoerd, wier munteenheid tot de z g.n. harde valuta behoort en deswege schaarsch is. Op merkelijk is, dat in de Nota de Belgi sche francs en de dollar in één adem genoemd worden als de meest schaar- sche valuta. België, een land dat toch de volle laag van den oorlog gehad heeft, zij het niet in die mate als Ne derland, heeft echter het groote voor deel gehad, onmiddellijk na de bevrij ding de Congo tot zijn beschikking te hebben, wier producten bij de sterk ge stegen marktprijzen groote voordeelen brachten. Nederland daarentegen zag zich Indië economisch ontvallen en moet bovendien nog van haar schaar - sche valuta aan Indië afstaan. Géén wonder, dat de minister als middel om aan deviezen te komen, de liquidatie van Belgische en Ameri kaansche fondsen wil aangrijpen, al ziet hy daarvan het economisch na deel wel in. De Belgische kapitaalmarkt gedoogt echter thans zulk een liquidatie niet, zoodat voorloopig alleen Amerikaansche fondsen voor afstooting in aanmerking komen. De minister verwacht, dat in 1947 ca. f. 225 millioen zal moeten wor den geliquideerd als bijdrage in het te kort op d^ betalingsbalans, dus 100 millioen, juist het bedrag waarop de binnénlandsche „dollar"-leening 1947 voorloopig is vastgesteld. De minister wil liever niet tot vor dering overgaan, doch te betwijfelen valt. of dan de voorgestelde 100 mil lioen wel zullen worden gehaald, gezien de verkoopen van de eerste vijf weken, hetgeen,.over een jaar gerekend, op $30 millioen zou uitkomen, dus slechts een derde van hetgeen de minister beoogt.. Tenzij de daling op de New Yorksche fondsenmarkt zich voortzet, waardoor velen tot verkoop neigen, zullen dus wel andere maatregelen moeten wor den genomen te een of anderen tij,d. De liquideerbare effecten worden op een totaal bedrag van 571 millioen ge schat. Opmerkelijk is des ministers mede- deeling, dat de regeering' er voortdu rend op uit is om het opnemen van buitenlandsche credieten aan te moe digen. Tal van Nederlandsche en bui tenlandsche ondernemingen zijn onge twijfeld ln staat zelf credieten op te nemen, aldus de Nota. Elk initiatief in deze richting heeft dan ook de volle sympathie van den minister en hij zal het ten zeerste toejuichen, indien het bedrijfsleven van deze mogelijkheid een zoo ruim mogelijk gebruik maakt. Een van de beroemdste slagschepen ter wereld, het Biritsche schip „War- spite", veteraan uit twee wereldoorlogen, is tijdens de laatste reis, lil. naar den slooper, door den storm los geslagen en op de klippen geloopen. Het trotsche schip komt thans niet onder menschelijke sloopershanden, want berging is niet meer mogelijk. De golven zullen nu het graf worden voor het schip, dat eens de zeeën beheerschte. INSTALLATIE VAN DEN RADJA VAN GOA. Met een kleurenrijk inheemsch cere monieel is gisteren de nieuwe Radja van Goa, een der voornaamste vorsten dommen van Zuid-Celebes. geïnstal leerd. De Radja onderteekende In Octo ber 1946 een overeenkomst met de Ned.- Indische regeering. waarbij het opper gezag dezer re^eering werd erkend. BOYCOT BEDREIGT DUIZENDEN INDONESIËRS MET VERHONGERING. Materiaal voor het Nederl. Roode Kruis tot een hoeveelheid van in Mel bourne alleen al 2000 kisten, worden, volgens het Nederl. Inlichtingen Bureau te Melbourne, door den boycot der fede ratie van havenarbeiders in Australië, tegengehouden. Het bureau meldt, „dat ellende en verhongering 15.000 Indonesiërs be dreigt. Indien de boycot op dit oogen- blik wordt opgeheven zouden duizen den Indonesiërs misschien worden gered". VERPLAATSING PHILIPS- EN BATA-F ABRIEKEN Naar aanleiding van de te Makassar door Nadjamoeddin gehouden perscon ferentie verneemt het A.N.P. van den raad van het bestuur der Philipsfabrie- ken te Eindhoven, dat het geenszins in de bedoeling ligt de Philtpsfabrieken op Java naar Oost-Indonesië te verplaat sen. De directie van de Batafabriek te Best verklaarde het bericht „onwaar schijnlijk" te vinden. Tegenover de strenge tucht, die in de geleide economie voor het Ncd. bedrijfsleven wordt gehandhaafd en de dikwijls dwaze en onoordeelkundi ge inkoopen van buitenlandsche grondstoffen door regeeringscommis- sies, doen deze opmerkingen even glimlachen. Ten slotte: het zal ons allen duide lijk zijn, dat er hard gewerkt moet worden, èn om te exporteeren, èn in het aanbieden van onze diensten aan het buitenland, In dit verband is het van groote beteekenis dat onze koopvaardij vloot van 56% tot 80% van zijn voor- oorlogsche sterkte gegroeid Is. Méér dan ooit zyn de deviezen te beschouwen als de brandstof, waarop dc Nederlandsche machine loopt, al dus de minister, en besluit met de aan haling van het trio in zijn vorige No ta: opvoering van arbeidsproductivi teit. vergrooting- van export en toe neming der spaarzaamheid. De theorie is goed! De eerste compagnie der tweede marechaussee-divisie, welke dezer dagen naar Indië vertrekt, defileerde gisteren voor H.M. de Koningin. (Foto ANP-v.d. W.) De Engelsch-Russische besprekingen. Officieel wordt meegedeeld, dat de besprekingen over een herziening van het Engelsch-Russische verdrag te Mos kou zullen worden voortgezet tusschen den Britschen ambassadeur aldaar en het Russische ministerie van buiten landsche zaken. EEN „VEELBELOVEND" JONGMENSCH! Een 14-jarige jongen uit Enschedé, die bij zijn oom, een tabakswinkelier in de leer was, heeft hem honderden ta baksbonnen ontstolen, die hij in den zwarten handel bracht. De opbrengst, ca. f. 2500.—, heeft hij in een half jaar tijds met eenige vriendjes opgemaakt. De jongen heeft een volledige bekente nis afgelegd. Baron Van Hardenbroek Opperceremoniemeester van H. M. de Koningin. H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 Mei 1947 den thesaurier en ka merheer in buitengewonen dienst mr. G. C. D. baron van Hardenlbrcek be noemd tot Opperceremoniemeester en tot Grootmeester van Héar Huis, als opvolger van*J. H. L. graaf Dumonceau. Mr. Gijsbert Carel Duco baron van Hardenbroek van Lookhorst werd 17 Februari 1902 te Leiden geboren. Hij was o.a. directeur van de Geldersche Credietvereeniging te Zwolle. Baron v. Hardenbroek is voorts voorzitter van de Haagsche afdeeling van de „Alliance Fran?aise". GEEN EXTRA VERSTREKKINGEN VOOR DEN NATION ALEN FEESTDAG De algemeene voedselsituatie in ons land maakt het niet mogelijk, dat we gens den Nationalen Feestdag op 5 Mei a.s. extra verstrekkingen worden gege ven. Dit geldt zoowel voor de geheele bevolking als voor bepaalde groepen, die feestelijkheden willen organiseeren, zoo als kinderfeesten e.ti. Officieele instel lingen zullen aan desbetreffende ver zoeken niet kunnen voldoen- SLUITING KAPPERSBEDRÏJVEN OP DEN NATIONALE: T FEESTDAG. De vakgroep „Kappersbedrijven" deelt mede, dat het hoofdbestuur den leden heeft geadviseerd op Zaterdag 3 Mei uiterlijk 6 uur te sluiten in verband met de herdenkingsbijeenkomsten op dien avond, op Maandag 5 Mei alle dames salons te sluiten en de heerensalons ge opend te doen zijn tot uiterlijk 12 uur voor het bedienen van scheerklanten na' den Zondag. BINNENLAND. De regeering heeft ln het belang van de oesterteelt en den handel, deviezen be schikbaar gesteld voor den aankoop van ongeveer 64.000 kg. zaaloesters ln Frank rijk. De te Importeeren hoeveelheid komt overeen met ongeveer een millioen stuks. Ambtenaren van den C CD hebben te oss aangehouden een vrouw uit Bruns- sum, die ln het bezit was van 2220 valsche textielpunten, welke ze verkocht voor 37 cent per punt. Een deel van de reeds verkochte dulzenu valsohe textielpunten ls achterhaald. De wouw zou behalve punten ook clan destiene koffie verkocht hebben, waarvoor zy per kilo f- 15 vroeg. In de afgeloopen dagen zijn te Den Haag besprekingen gehouden tusschen de Nederlandsche en Bulgaarsohe handels delegaties, welke tot de parafeering van een handels- en betallngsaccoord hebben geleld. Waarschijnlijk op 21 Mei, krijgt een der nieuwe K.L.M. Constellations den naam „Nijmegen". De doop geschiedt, naar verwacht wordt, door den bevelhebber der 82ste luchtlandingsdivisie, generaal ..Slim Jim". Gavin, wiens naam met de bevrij ding dezer stad nauw samenhangt. De minister-president dr. L. J. M- Beel heeft ln gezelschap van den eecreta- rls-generaal va.n het Ministerie, van Bln- nenlandsche Zaken, dr. M J. Prinsen en van den Commissaris der Koningin in de provincie Overljsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren een officieel bezoek gebracht aan Enschedé. Het ligt in de bedoeling ln dit seizoen weer 'te komen, tot het regelmatig afste ken van vuurwerken op het strand te Scheveningen. De aangekondigde frequentleverhoo- glng op de AmsterdamNew York dienst ls ln werking getreden. Voortaan zullen dus niet alleen op Dinsdag en Zaterdag, maar ook op Donderdag vluchten naar en van New York worden uitgevoerd. Bij K B van 12 April ls Ingesteld de ln de troonrede van verleden Jaar aan gekondigde staatscommissie tot herziening van de armenwet. ZIJ staat onder voor zitterschap van jhr. dr. C. G. C. Quarles van XJfford. Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland Dc waarnemend presidente van den Nederlandschen Vrouwenraad, welke te Haarlem" een congres hield, werd tot presidente gekozen Tot nieuwe leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen mevr. H. D. Everts-Goddard, mevr. A. L. de Blieck-Kist en mevr. M. Korthals Altes- 's Jacob. BUITENLAND. Van de zijde van de „Goodyear Tyre and Rubber Company" ls medegedeeld, dat deze maatschappij door bemiddeling van de Amerikaansche regeering pogingen ln het werk stelt den bekenden bouwer van de „Graf Zeppelin", dr. Hugo Eckener. in haar dienst naar Amerika te krijgen. Naar officieel bekend gemaakt ls. ls ln het polltlekamp van Sarona (Palestina) een postwagen ln de lucht gevlogen, waar door een bureau en telefooncentrale ln de nabijheid, werden verwoest. Deze explosie kostte vlei- Britsche politie-agenten het leven, terwijl zes andere gewond werden van wie één ernstig. Twintig Gi'leksche guerilla-strfjders zijn, volgens vonnis, te Kozanl ln West- Macedonle met den kogel terecht gesteld wegens lidmaatschap van een „Slavisch- Macedonlsohe gewapende bende". Voorts'zfjn zeven communisten door het krijgsgerecht te Mytiiene ter dood veroor deeld wegens het ln gevaar brengen van de veiligheid van den staat. Op een conferentie van het Dultsche vakverbond te Bielefeld ls een resolutie aangenomen, waarin verzocht wordt on middellijk een eind te maken aan het ontmantelen van belangrijke lndustrleele Dultsche ondëmémlngen, waarvan de productie onmisbaar is voor den normalen levensstandaard van bet Dultsche volk. De commandant Johannes Bueslng, de leider van het Leger des Hells ln Duitschland. heeft medegedeeld, dat plaat selijke sovjet-autoriteiten het dragen van uniformen en openbare activiteit van leden van het leger In Dresden, Maadgen- burg, Shem-nitz en Zwickau hebben ver boden. De laatste gegevens over de ramp te Texas-Clty wijzen uit, dat 433 personen bij de ontploffing aldaar om het leven zijn gekomen. Het Amerlkaansohe departement van landbouw heeft verklaard, dat de graan voorraden op 1 April J.l. voor dezen tijd van het Jaar de laagste waren sinds 1937. De geallieerde autoriteiten ln Italië hebben besloten 9 Joegoslaven. die van oorlogsmisdaden worden beschuldigd, aan Joego-Slavlë uit te leveren. To Mannheim hebben 14 Amerikaan sche militaire gevangenen een antl-vrles- mlddel gedronken, waaraa-n reeds 5 van hen gestorven zijn. Hij is niet ontevreden. Tijdens een persconferentie op de Britsche ambassade te Moskou heeft Bevin voor zijn vertrek uit Moskou zijn eindoordeel uitgesproken over de con ferentie. Hij had het gevoel, dat de eenheid van de Groote Vier hechter was geworden dan eerst, daar de mi nisters een groote openhartigheid aan den dag gelegd hadden. Wat Duitsch land betrof, waren meer vorderingen gemaakt, dan hij tot dusverre verwacht had. „Ofschoon het tijd gekost heeft, geloof ik, dat wanneer ds uitwisseling van denkbeelden en de ons geboden ge legenheid. in de volgende maanden de kwesties meer in bijzonderheden, te be- studeeren. ln aanmerking genomen wor-, den, men tot de conclusie zal komen, dat de conferentie per slot van rekening een der grootste bijdragen tot het ves tigen van den vrede op gezonde basis is geweest. A „Ik zou liever meer tijd genomen hebben om onze geschillen volkomen op te lossen ten einde een werkelijken vrede tot stand te brengen, i.p.v. haastig een valschen vrede te scheppen. Wij hebben nu voor ons de relatieve stand punten van de vier regeeringen". Aldus Bevin. die er op wees. dat in tegenstel ling tot vorige besprekingen over vre desverdragen, de verslagen landen nu volkomen verslagen waren en geen re gering of grondwet hadden. „Wij moeten werkelijk een nieuwen staat opbouwen en daarbij drie dingen verwezenlijken: ten eerste moeten wij dezen staat zoodanig opbouwen, dat hij geen bedreiging van de Europeesche veiligheid kan voren; ten tweede moet hy gegrondvest zijn op democratischen grondslag en ten derde moet het in- dustrieele en economische peil zoo vastgesteld worden, dat het maatschap pelijk leven van dien staat zich be hoorlijk kan ontwikkelen, zonder dat het tot een oorlogspotentieel macht kan uitgroeien. „Men zal beseffen, dat dit ontzaglijk veel arbeid- kost, die gedaan moet wor den door vier mogendheden, die ver schillende inzichten hebben t.a.vf de mocratie". Wat de herstelbetalingen be- Het Congres 'Van de Partij van den Arbeid. VORRINK BESTRIJDT HET COMMUNISME. Aan de behandeling van de jaarver slagen met de daarbij behoorende amendementen namen niet minder dan veertig sprekers deel. Namens de Kamerfractie zeide mr. v. d. Goes v. Naters, dat de motie -Romme v. d. Goes v. Naters niet alleen een motie Van de K.VP. was. Het aandeel van de Partij van den Arbeid daarin is positief geweest; spijt behoeven we daarover niet te hebben. Als antwoord op een tot hem ge richt verwijt van de radicale bestrij ding van het communisme, deed dc party-voorzitter Koos Vorrink in een hartstochtelijk uitgesproken betoog een felle aanval op het communisme en zijn methodes. In de avondzitting verklaarde prof. W. Banning o.a., dat de oude proleta rische ideologie voor de nieuwe partij niet meer bindend is. De principes van een socialistische partij, die werkt in het geloof aan een rechtvaardige toe- komst, moet een geestelijken achter- j grond hebben en deze is duidelijk in het programma aanwezig Hei beginsel programma brengt tot uitdrukking, dat de P. v. d. A. het politieke tehuis is voor geloovigen en ongeloovigen. Over de verhouding tot de kerk. zei pj-of. Banning, dat duidelijk naar vo ren komt dat de party niet. anti-kerke lijk is. „Een strijd als vroeger gevoerd, zullen we in de toekomst niet meer terug willen. Daarvan zal het socialisme alleen maar schade hebben te verwach ten". De Partij zal die leden steunen, die den strijd tegen de antithese-gedachte en ook den strijd tegen de party op confessioneelen grondslag voeren. Deze strijd is hard en ^raagt van ver schillende partijleden nu reeds het offer van de broodeloosheid. trof, wilde men van Britsche zijde da belangrijkste kwesties eerst oplossen. „Wy willen economische eenheid. Wij willen een verantwoorde grondwet ma ken. Wij willen ons geld, dat wij aan de Duitsche economie hebben besteed sinds het einde van den oorlog, terug hebben." Bevin was van meening. dat de mee ningen. der vier ministers over de Duit sche staatsregeling niet te ver uiteen liepen en dat by de volgende conferentie hierover overeenstemming zou kunnen worden bereikt. Ook over het Viel'mogendhedenver- drag was Bevin „niet wanhopig" ge stemd. Dit zou de eerste brug vormen tusschen Oost en West. Het Amerikaan sche voorstel hield de mogelijkheid in gedurende 40 50 Jaar een verbinding tusschen Oost en West tot stand te brengen. Bevin was ook hoopvol gestemd over de mogelijkheid van een spoedige tot standkoming van het Oostenrijksche vre desverdrag. De commissie, die hiervoor in het leven geroepen was. zou door werken totdat deze kwestie zou zijn geregeld. In de bollenstreek is de A.N.W.B. bezig met het aanbrengen van de bekende bloembollenbordjes in verband met de komende bollen-Zondagen. (Foto ANP-v.d.W), GEWAPENDE OVERVAL TE MARSSUM. Diverse arrestaties. Eenige dagen geleden heeft Js avonds een gewapende overval plaats gehad op de Coöp. Zuivelfabriek te Marssum bij Leeuwarden. De daders aroflgen met stenguns het kantoor binnen. De overval mislukte evenwel, doordat de directeur om hulp riep en de aanwezigheid van onderscheidene personen op het kan toor. de aanvallers blijkbaar te riskant was. Zij verdwenen overhaast weer ln het duister en lieten daarbij eenige kle dingstukken achter. Gisteren gelukte het de districts recherche in Noord-Holland een spoor te vinden, dat leidde naar Assendelft, waar de veehouder R werd gearresteerd. Hij bleek een bekend zwarthandelaar te zijn. In Beverwijk werd de fabrieksar beider K. en te IJmuiden de fabrieks arbeider Z. in arrest gesteld. Nadat zij naarLeeuwarden waren overgebracht, legden zij een volledige bekentenis af. VERLIES NED. STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 10 A pril jj. te Djempek, district Modjokerto ge sneuveld is van de Kon. Landmacht: J. J. Timmers, soldaat 1ste klasse, af komstig uit Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1